ALS DE RIJKSDAG BIJEENKOMT DONDERDAG 16 MAART 193b DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GÖRING BEKLEEDT HET PRESIDIUM. Nat.-socialistische meerderheid door afwezigheid der communisten. In het gebouw wan derf Rijkedag heeft gistermiddag onder leiding van den voor zitter van den Rijkedag, minister Göring. een bespreking dor fractieleiders plaats ge- had, waaraan door alle partijen, behalve de communistische, werd deelgenomen. Er werden dc noodigo maatregelen ge nomen voor do bijeenkomst van hot parle ment. Na do plechtige zitting in Potsdam zal Dinsdagmiddag om 5 uur de oonstruee- rendo vergadering in do Kroll-opero- te Berlijn worden gehouden, o.a. ter verkie zing van het presidium. Besloten werd tot een wijziging van het reglement van orde en wel in dien zin, dat in de toekomst do eerste Rijksdagzitting niet meer door het oudste lid, maar door den nog in functie zijnde voorzitter wordt geopend. De zitting van Dinsdag zal dus niet door gen. Litzmann, maar door Gö ring worden geleid, die, naar wordt ver wacht, als voorzitter zal worden herkozen. Een andere voorgestelde wijziging be oogt do deelneming aan de Rijksdagzittin gen verplicht te maken. Wanneer een lid zonder voorafgaand bericht niet verschijnt, zouden maatregelon logen hem genomen kunnen worden; de commissie voor het re glement van orde moot de voorgosteldo wij ziging echter nog nader bespreken. Het doel van die wijziging is o.m. pogingen tot, obstructie te verhinderen. Door weg te blij ven, zouden do Rijksdagafgevaardigden namelijk kunnen beletten, dat geldige be sluiten worden genomen. Woensdag a.s. zal de Rijksdag waar schijnlijk niet bijeenkomen in verband met de opening van den Pruisisohcn Landdag. Donderdag wordt oen regeeringsverklaring afgelegd en zal begonnen worden met de behandeling van do machtigingswet. Bo vendien zullen eenige internationale over eenkomsten en voorstellen der partijen in behandeling komen. Men verwacht, dat de debatten drie tot vier dagen in beslag zul len nemen en dat de Rijksdag dan waar schijnlijk tot den herfst zal worden ver daagd. Alle afgevaardigden, behalve de commu nisten, hebben een aanvraagformulier ont vangen voor do plechtige zitting in Pots dam en zullen na inzending daarvan uitnoo- digingen ontvangen. Het staat reeds vast, dat de Centrumpartij aan do zitting zal deelnemen. Do socialistische fractie zal Maandag bijeenkomen om een besli-seing te nemen. Het congres der sooiaal-democra- tische partij, dat 26 Maart in Frankfort a. d. M. zou beginnen is voor onbopaalden tijd verdaagd. Daar de communisten, voor zoover thans vaststaat, niet aan de Rijksdag- en Land dagzittingen zullen mogen deelnemen, zal de nat.-soc. fractie in beide Huizen de meerderheid hebben. Met de oommunisten telt de Rijksdag 647 leden, zonder hen 566, zoodat de 288 nat-soc. over meer dan 50 procent der stemmen beschikken; te zemen met het strijdfront zwart-wit-rood beschik ken zij echter niet over de voor een grond wetewijziging noodigo 2/3 meerderheid. Hetzelfde geldt voor den Pruisischen Land dag. Zonder de 63 communisten zijn er 411 mandaten, terwijl do nazi's over 211 stem men beschikken. Tc zanion met de 43 leden van het strijdfront hebben zij echter even min do 2/3 meerderheid. Wij vernemen dat do communistische fractie noch werkkamers, nooh zetels in de zittingszaal van don Pruisischen landdag krijgt toegewezen. Don sociaal-demooraten zijn de plaatsen aan do uiterste linkerzijde toegewezen. RAZZIA IN DE BERLIJNSCHE KUNSTENAARSWIJK. Verscheiden personen in arrest. De Rerlijnsche politie heeft gisteren oen grooto razzia gehouden in een buitenwijk Dreigende burgeroorlog in Oostenrijk HET PARLEMENT VERHINDERD BIJEEN TE KOMEN Heinwehren in Weenen gerequireerd Zooals incn zioh zal horinncren, had het Oostenrijksche parlement zichzelf naar huis gestuurd, doordat alle voorzitters en vice-voorzitters, die do bevoegdheid had den het parlement bijeen to rocpon, tege lijk waren afgetreden. Toen de regooring vervolgens bokond maakte, dat zij or niet aan dacht hot par lement bijoen te roepen, heeft de vice-pre sident van den Nat. Raad (lioowol hij was afgetreden) den Nat. Raad bijeengeroepen. De regeoring heeft daarop aangekon digd, dat zij de bijeenkomst van den Raad met gewold zou verhindoren. Gisteren den vastgestoldcn dag der samenkomst werden dan ook de toe gangen tot de zittingszaal te Weenen te 2.25 uur 's middags door een 40-tal recher cheurs van politie afgezet. Niet alleen den afgevaardigden, maar ook don journalis ten werd de toegang geweigerd. Om twee uur had zich echter reeds een bij de Breitonbochplatz te Berlijn-Schmar- gendorf, in hot Zuiden der stad. Deze wijk wordt meerendeels door kunstenaars be woond, die voor 75 pCu aanhangers van het communisme zijn. Aan de razzia, die van 's morgens tot 's middags drie uur duurdo, word deelge nomen door drio speciale afdcelingen poli tie, welke zioh ten allen tijde ter beschik king van de politieke politic plegen te hou den, alsmede door zestig rechercheurs en 20 manschappen der nationaal-socialisti sche hulppolitie in burger. Langs verschillende wegen begaven de afdcelingen zich naar de Broitenbachplatz en de Laubenheimer Platz, van waar uit plotseling alle toegangen tot de verschil lende straten en huizen werden bezet. Po litiebeambten, met karabijnen bewapend, versperden het verkeer don weg en sloten de wijk hermetisch af. Toen de bewoner® bemerkten, dat er po litiemaatregelen op groote Behaal waron genomen, trachtten sommigen nog snel te vluchten en door de tuinen buiten de af zetting te komen. Anderen versperden den toegang tot hun woningen zoodanig, dat de politie met brandladders door de ra men met geweld naar binnen moest drin gen. Uit het onderzoek bleek, dat in oen aan tal woningen blijkbaar nog voor het begin der huiszoekingen belangrijk materiaal m de kachels verbrand is. Men constateerde, dat in de woning van communistische vak- vereenigingsleiders nationaal-socialistiscoe uniformstukken, vervalschte stempels en schrijfpapier van nationaal-socialistische bureaux, alsmede valschc bewijzen van lid maatschap der nationaal-socialistische par tij werden gevonden. Men gelooft, dat men hier een centrale op het spoor is gekomou, die stelselmatig provocateurs in nationaal- Bocialistisohe uniform uitzond, ten einde gewelddadigheden uit te lokken. Het on derzoek van het materieel op het politie bureau zal geruimen tijd in beslag nemen, daar ettelijke vrachtwagens vol documen ten naar het bureau werden gezonden. In de huizen der wijk vond men voorts talrijke wapenen, ojm. revolvers, dolken, ploertendooders, gummistokken en sabels, alsmede groote hoeveelheden opruiende go- schriften. documenten, een aanplakbiljet der communistische partij en een groot aan tal roode vlaggen. Omtrent andere inte ressante vondsten kan met het oog op het onderzoek nog geen nadorö mededeclingcn worden gedaan. Veertien personen werden gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. In de woningen word bovendien nog een aan tel vreemdelingen aangetroffen, die zioh niet bij de politie hadden aangemeld. Ook zij werden ter verstrekking van de noo- dige inlichtingen naar het politiebureau overgebracht. Zeer veel materieel werd gevondon in de woning van den communistischen leeraar Schafer, die blijkbaar speciale opdrachten had ontvangen van do communistische cen trale te Moskou. Voorts werden vuurwape nen gevonden in de woning van den journa list Zodek, die vroeger in het Mossehuis werkzaam was, terwijl ook huiszoekingen werden gehouden in do woningen van den schrijver Kurt Tucholsky, dio onder do pseudoniemen Peter Panter, Ignaz Wro- bel, Theobald Tiger en Edgar Kaisor groo te bekendheid vorwierf, en van het com munistische Rijksdaglid Becker, alsmede in de huizen van eenige andere vooraan staande communisten en sociaal-democra ten. Werkloozenonlusten In Teschener Sileile. In het Teschen8ohe deel van Silezië is het Dinsdag tot ernstige werkloozenrelle- tjes gekomen. In twee plaatsen in de om geving van Saybusch werden eenige Jood- sche zaken geplunderd. De politie stond tegenover de excessen machteloos en moest een beroep doen op de grenspolitie. De be ambten maakten ten slotte van de vuur wapenen gebruik. Vijf personen werden gedood, terwijl een groot aantal personen ernstig of licht werd gewond. aantal socialistische afgevaardigden in de zaal begeven, die daaruit niet verwijderd konden worden. Onder de afgevaardigden, die niet tot de zaal werden toegelaten, heorschte enor me opwinding. Om kwart voor drio opende Straffner de vergadering van don nationalcn raad. Aanwezig waron zoven Groot-Duitsohers en 60 a 70 sociaal-democraten, waaronder de burgemeester van Weenen, Seit-z, en do leider der sociaal-democraten, Dannen- berg. Straffner legde, gezeten op het voorzit tersgestoelte, een verklaring af waarin hij zeide, dat zijn standpunt volkomen wettig was en mededoeldo, dat hij eon klaoht had ingediend bij het staatsgcfechtshof. Daarop verklaarde hij onder luiden bijval de zitting voor gesloten. Do aanwezigen riepen: „Lovo de fepu- bliek weg met do legitimisten!" en ver lieten toen het gebouw. Daarbij werd hun door do politie medo- gedeeld dat de vergadering van heden on geldig was verklaard cn door do politie was verboden geweest. Omvangrijke veiligheidsmaatregelen. Do maatregelen, die do politie te Woo- nen in verband met de parlementszitting had genomen, waren buitengewoon om vangrijk. Bereden poli.tie-agenten, met ka rabijnen gewapend, hielden do menigte op een afstand en bovendien zond de re geering eenige compagnieën soldaten met stalen helmen op en gewapend met gewe ren en handgranaten naar het voormalig keizerlijk paleis en andere openbare ge bouwen, die door de troepen werden bezet welke direct prikkeldraadversperringen gingen aanleggen. Op het paleis werd een machinegeweer opgesteld. Bereden ordon- nances galoppeerden de straten op en af en ten slotte kwamen pantserauto's even eens de straten ingereden. Het Weensohe garnizoen, dat versterkt is met twee regimenten, die uit de provin cie zijn gerequireerd, staat in geveohteuit- rusting gereed, om zoo noodig wanorde lijkheden te onderdrukken. Drieduizend leden van de Heimwehr zijn gemobiliseerd cn er zijn maatregelen genomen, om nog meer Heimwehrleden uit de provincie naar de hoofdstad te ontbieden. Onder het publiek, dat zich uitermate rustig hield, ontdekte men talrijke commu nistische agitatoren, die er echter niet in slaagden relletjes te verwokken. Gisteravond laat werd gemeld, dat le den van de Heimwehr ingekwartierd wa ren in het voormalige ministerie van Land bouw, klaarblijkelijk met goedkeuring dor regeering. Zij hebben voor den nacht rant soenen gekregen, beslaande uit brood, worst, bier en 10.000 sigaretten. Arrestaties van communisten in Tirol. Gisternacht is te Sohwa-z in Tirol een aantal huiszoekingen bij bekende commu nisten gedaan. In een woning, waar een aantal commu nisten bijeen was, verzette men zioh hier tegen. De gendarmerie moest de deur open breken en pas toen de gendarmes met go- velde bajonet het huis binnendrongen, werd het verzet opgegeven. Twee-en-dertig personen werden aange houden, waarvan zeven in arrest bleven gesteld. Een hoeveelheid wapenen, die, naar werd medegedeeld, voldoende was voor de bewapening van ongeveer honderd man, alsmede een hoeveelheid propaganda-ma- toriaal, werd in beslag genomen. Uit de in beslag genomen stukken zou zijn gebleken, dat er een nauwe samen werking tusschen de communisten en de sociaal-democratische organisaties be stond. VAN HET VATIC A AN BARET-OPZETTING AAN DE NIEUWE KARDINALEN. Men seint uit Rome dd. 5 Maart aan de „Msbd.": Hedenavond werd door den H. Vader in de consistoriezaal de baret opgezet aan de zes nieuwe kardinalen, die tot dit doel met hun hofstaat, geëscorteerd door leden der Zwitserscho garde, in do zaal werden geleid, om voor den pauselijken troon plaats te nemen. Ieder afzonderlijk maakte de voorge schreven drie kniebuigingen, kuste voet en hand van den H. Vader, ontving daar na uit zijn handen het kruis en de roode baret en werd door Z. H. omarmd. Vervolgens las kardinaal Dolci een hul digingsadres voor, waarop do H. Vader antwoordde met een uitvoerige toespraak, waarin Hij de verdiensten en werken der nieuw-gecreëerde kardinalen naar voren bracht en in dit verband ook sprak over het Jubeljaar. ONTWAPENING. VANDAAG ZET MACD0NALD ZIJN PLAN UITEEN. Zal het compromis de partijen bevrodjgen? Genève verkeert thans weder in de grootste spanning, meldt de Geneefsche correspondent van de ..Msbd." De alge- meene commissie van do ontwapenings conferentie zou hedenmiddag bijeenkomen cn dan van Mac Donald het resultaat van zijn vijfdaagsohe besprekingen en over denkingen te vernemen kriieen. Ofschoon nog niet veel bijzonderheden over het reddingsplan van MacDonald te hooren zijn. is dit wel bekend geworden, dat Mac Donald gelrrkkie niet de met een schiin- conventie gepaard gaande verdaging der conferentie voor langen tiid zal voorstel len doch met een plan zal voor den dag komen, dat overeenkomstig do beslissin gen van de aleemeeno commissie van ver leden jaar Juli werkelijk een eerste be- slissenden slap naar de ontwapening zal worden. MacDonald heeft in zijn plan rekening gehouden met alle belangrijke voorsteden, die op de conferentie gedaan zijn en daar uit een mengsel samengesteld op grond van de gehouden besprokingen met de voornaamste gedelegeerden, die redelijke kans heeft aangenomen te worden, indien alle delegaties werkeliik' van goeden wil zijn en beseffen, dat ter vermijding van het groote onheil eener mislukking der conferentie ooncespies over en weer moe ten gedaan worden. Het plan MacDonald doet natuurlijk een belangrijken stap in de richting van de door Duitschland gewenschle bewapenings vermindering van de sterk bewapende sta ten doch het plan geeft tevens aan Frank rijk eenige voldoening op het punt der vei ligheid. Natuurlijk krijgt noch Duitsch land evenveol bcwapenings-vermindering als het wel verlangen zou noch Frankrijk evenveel veiligheid als het steeds in ruil voor bewapening8vermindering geëischt heeft, zoodat noch Frankrijk noch Duitsch land op het eerste gr icht zeer tevrede». over het plan van MacDonald zullen zijn. De volgende dagen zullen moeten leeren, in hoeverre beide landen in het algemeen belang tot opoffering vaa eigen belangen bereid zullen zijn. De volgende dagen zullen moeten lee- LUCIFERFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. Vier dooden en 20 gewonden. Do fabriek der „Canada Match Compa ny" te Hull (Quebec), is geheel door brand verwoest. Vier jonge meisjes werden gedood en vijftien gewond, terwijl twintig anderen worden vermist. AOHILLES vertr. 15 Maart van Alexa-n- drië naar Burriana. AURORA, Burriana naar Amsterdam pass. 15 Maart voorm. 8.45 uur Ouessant. RHEA arr. 15 Maart van Lissabon te Genua. BERENICE arr. 15 Maart van Bnri te Catania. FAUNA arr. 15 Maart van Oran te Bar celona. IRENE Malaga naar Se tubal pass. 15 Maart Gibraltar. TELAMON arr. 15 Maart te San Juan. TITUS, Puerto Barrios naar Amsterdam wordt 17 Maart voorm. 2 uur te IJmuiden verwacht. VENEZUELA (thuisr.) pass. 15 Maart voorm. 3 uur Azoren. VULCANUS Valencia naar Rotterdam pass. 15 Maart Gibraltar. KON PAKETV MIJ. ren of MacDonald inderdaad als een rechtvaardig bemiddelaar is tewerk ge gaan en of zijn plan de ondersteuning waard is van allen, die naar werkelijke re sultaten op het gebied der ontwapening streven. AMERIKA MAATREGELEN VAN R00SEVEUT. Beperking verbouw van tarwe. President Roosevelt zal vandaag bij het Congres voorstellen indienen tot her vorming van de farmers-wetgeving en tot oplossing van het werkloozenvraagstuk. De werkloozen zullen vooral bij het aan leggen van bosschen en bij de openbaro ondernemingen van de verschillende bonds staten te werk worden gesteld. Bij de be- bosscbingswerkzaamheden kunnen f00/)00 werkloozen aan werk geholpen worden. Aan de boeren zal hulp verleend word In door het vèrhoogen der verkoopprijzen hunner producten. Amerika zal den tarwebouw beperken en hoopt, dat andere landen dit voorbeeld zullen volgen. Hierover zijn reeds bespre kingen met eenige buitenlandsohe regee ringen aan den gang. President Roosevelt is voornemens dit vraagstuk reeds vóór het bijeenkomen van de economische we reldconferentie door een internationale overeenkomst te regelen. Wat de tarieven-politiek betreft is Roo sevelt voorstander van verlaging der hoo- ge tariefmuren en hij hoopt, dat op de economische wereldconferentie overeen stemming tot stand zal komen in zake het tarievenvraagstuk. President Roosevelt heeft aan Norman Davis, den Amerikaanschen vertegenwoor diger te Genève, liberale instructies gege ven, wat betreft de medewerking van Ame rika aan de ontwapeningsconferentie en de economische wereldconferentie. CRITIEK OP AMERIKA'S TARIEF STELSEL. In een voor de radio gehouden rodevoe ring heeft de nieuwe Amerikaansche mi nister van Handel, Roper, critiek uitge oefend op het tegenwoordige tarief-stelsel in Amerika. Hij bepleitte een tarievenpo litiek die gebaseerd is op gezond verstand en waarbij voor de verschillende landen dezelfde beginselen gelden. Do Amerikaan sche delegatie op de a.s. economische we reldconferentie moet volgens den minister een houding aannemen van oprechte sar menwerking. BUITENL. BERICHTEN BIJNA 4000 DOODEN BIJ DE LAATSTE AARDBEVING IN JAPAN. Het Japansche ministerie van Buiten landsohe Zaken deelt mede, dat bij do laat ste aardbevingcatastrophe in Japan 3015 personen om het leven zijn gekomen of ver mist worden. Voor het herstel dor geteisterde gebie den wordt een bedrag van 10 millioen Yen tor beschikking gesteld. DE AARDBEVING IN CALIF0RNIE. Geen Nederlanders onder de slachtoffers. De Nederlandsohe consul te Los Angelee heeft, naar het Corr. Bur. meldt, aan het departement van Buitenlandscho Zaken oen telegram gezonden, moldende, dat, voor zoover hem bekend is, zioh geen Ne derlanders onder de slachtoffers der aard beving bevinden. NOG STIJGEND DOODENTAL TE AHUALULÖO. Lugubere grap oorzaak der paniek? Het bioscoopongeluk to Ahualulco de Pi nos is nog ernstiger gebleken dail de eer ste beriohten deden vermoeden. Thans ziju reeds 48 personen overleden, 27 ernstig ge wond en 50, meest kinderen, lioht. Het onderzoek heeft aan hot licht ge bracht, dat niet, zooals eerst bericht werd, een hoogspanningsdraad mot do balustra de in aanraking is gekomeh, ten gevolge waarvan een aantal menscken geëlectrocu- teerd zou zijn, maar dat een toeschouwer de lugubere gedachte had voor de grap „brand" te roepen, waardoor in het bios cooptheater een verschrikkelijke paniek ontstond. Uitsluitend hierdoor zijn zooveel menschen om hot leven gokomen. Uit dankbaarheid Een te Castagnea overleden rijke vrij gezel heeft in zijn testament bepaald, dat zijn huis en al zijn bezittingen ter beschik king zullen worden gesteld van bejaarde ongetrouwde dames in het district. Zoo lang zij wenschen kunnen deze in zijn huis gastvrijheid genieten. Vliegtuigen als wolven-verdrijvers. Twee te Moskou vanuit Kharkow aan gekomen vliegers hebben medegedeeld, hoe zij met hun vliegtuig het leven van een man hebben gered, die door wolven werd achter volgd. Tijdena bon vlucht zagen zij, hoe een boer in een slede ale gek op zijn paar den sloeg, omdat hij door zeven wolven werd achtervolgd, die hem steeds meer na derbij kwamen. De vliegers zetten hun mo tor af en daalden tot vlok boven do wol ven. Toen zetten zij den motor weer aan en stegen mot groot genaas omhoog. De wolven waren verschrikt. Zij verspreidden zich in alle richtingen. Het toestel bleef boven de slede vliegen, totdat de boer vei lig zijn dorp bereikt had. Bandieten loeren op het goud der Amerikanen. Het terugvloeien van goud naar de ban ken houdt in geheel Amerika aan. Particu lieren ondervinden hierbij echter vaak groote moeilijkheden, daar de bandieten van deze goud-transporten op de hoogte zijn en er ieder uur van den dag op uit zijn om hun slag te slaan. Het publiek begint hiermede echter re kening te houden. Zoo trad dezer dagen oen man een bank te Ohioago binnen met een foto-toestel bij zioh. Onmiddellijk kwa men de portiers op hem af om hem mede te deelen, dat fotografeeren in de bank niet geoorloofd was. Glimlachend opende de man zijn camera, die een groote hoeveel heid gouden munten bevatte. Op deze wij ze had hij ze zonder gevaar voor bandie ten veilig naar de bank kunnen terug brengen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVÊLT (thuisr.) vertr. 15 Maart- v. Colombo. POULAU LAUT (thuisr.) arr. 13 Maart .te Singapore. KON NED. STOOMB MIJ. LE MATRE vertr. 13 Maart van Batavia- naar Reunion. TASMAN arr. 14 Maart van Batavia i-o Port Natal. VAN REES arr. 14 Maart van Batavia te Sydney. VAN SPILBERGEN vertr. 12 Maart v. Batavia naar Mauritius. HOLLAND—BR ITS CH INDIE LIJN HOOGKERK (uitr.) arr. 14 Maart te Calcutta. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN vertr. 15 Maart van Rot terdam naar Batavia. TOSARI (thuisr.) pass. 15 Maart Perim HOLLAND-AM ERIK A LIJN. LOOHMONAR, Rotterdam—Pao., vertr 15 Maart van Londen. NARIVA vertr. 15 Maart van Rotter dam naar Hamburg. KON. H0LL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) pass. 15 Maart Fer nando Noronha. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYMEDON arr. 13 Maart van Am sterdam te Liverpool. TEIRESIAS, Batavia-Amsterdam vortr. 14 Maart van Port Said. Oe menschen, die In der regen loopen, vragen L rijden; zij zijn al tevreder als U ze niet van boven to onder met modder bespatl

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6