Effectenkoersen DONDERDAG 16 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Gisteravond werd door bovengenoemde Bank hare drie en twintigste algemeene jaarvergadering gehouden in „Den Burcht". De voorzitter, de heer W. Bink, opende de vergadering met een welkomstwoord en schetste de positie der Boerenleenbank ter plaatse en die in het geheele land. Ondants de crisis mag zij nog goed genoemd wor den. Financieele verliezen heeft de Bank niet geleden en onvoorziene omstandighe den daargelaten, behoeft in de toekomst hiervoor ook niet te worden gevreesd. De beleggingen bij de Spaarbank gingen weer vooruit, waaruit het vertrouwen, dat men aan deze instelling blijft schenken, spree ut. Dit kan men dan ook gerust doen, omdat de hechtheid der Raift'eisenbanken is ge- bloken en nog nooit iemand een cent aan haar is te kort gekomen. Het aantal leden der Bank breidde zich weer uit, terwijl de totale omzet der Bank toenam, wat uit het verslag van den kassier zou blijken. Hierna bracht de kassier verslag uit over den gang van zaken in het afgeloopen jaar. Het was voor de Bank een jaar van meer deren arbeid, doch ook van meerderen bloei. Dit Laatste geldt niet alleen voor ona als plaatselijke Bank, doch ook mag gezegd worden, dat het weerstandsvermogen en de innerlijke kracht van de Gentrale en lokale Banken zich in 1932 ten volle hebben doen gelden. De afdeeling Spaarbank, voor wei- ke beleggingen het 'afgeloopen jaar 3 K pet., per twee dagen ingaande, werd ver goed, nam weer toe, terwijl het aantal re keninghouders zich ook weer uitbreidde. Do omzet bereikte dan ook ongeveer zes millioengulden. Wat de voorschotten betreft, deze werden met de meeste voorzichtigheid verstrekt en gelukkig mag worden geconstateerd, dat hierop geen verliezen werden geleden. De rente werd behoorlijk voldaan. Hierna werd de rekening en balans over 1932 goedgekeurd en werd besloten de netto winst na afschrijving op gebouwen enz. in hot reservefonds te storten. De aftredende bestuursleden, do hoeren C. Boekee en P. Stuifzand, werden in hun ne functie herkozen, alsook do heer W. van Oeffelen a-ls lid van den Raad van Toe zicht. Aan het eind der vergadering hield de heer Kuijpers een inleiding over het ont staan en werken der Rai ff ei sen banken, hij schetste do moeilijkheden, doch ook do gunstige resultaten, die de grondlegger van het Raiffeisensysteem, de burgemees ter Raiffeisen van Weijersbusch, in de Duitsohe Rijn-Provincie in de vorige eeuw had gehad met het oprichten dier-. Banken, en hoe deze banken in Nederland met me dewerking van de Regeering' zijn tot stand gekomen. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van de werkwijze dor Centrale Bank en hare verhouding tegenover de lokaio banken. Uit een en ander bleek hoe hecht deze or ganisatie is geworden en welke belangrijue plaats zij in het economische leven, vooral van de Land- en Tuinbouwbevolking beeft ingenomen en hot een Nationaal Belang is geworden, dat de Boerenleenbanken hare invloedrijke werking voortzetten. Aan hot einde der vergadering werd de spreker dank gebracht voor zijne uiteenzet ting en werd de goedgeslaagde bijeenkomst door den voorzitter gesloten. Deutsche Predigt. Am Freitag den 17 Marz, abends kalb neun, findet in de Pfarrkirche „Harte- brug J eine Andacht mit deutscher Predigt stalt. Zu dieser Andacht werden alle deul- schen Frauen und Madohon herzlioh einge- laden. Vor und nach der Andacht ist Gelegen- hei t ziiiin beichton. Kath. Werkloozencomité. Hedenavond kunnen de gaven in natura, die namens het R. K. Werkloozencomité aan de ruim 400 werklooze Katholieke huis vaders zullen worden uitgereikt, in het Bondsgebouw bezichtigd worden. Degenen, die hun bijdrage aan het Crisis-comité ver-, leenen zullen ongetwijfeld belangstellend zijn, hoe nuttig hun 'geld besteed wordt. Laten zij eens een kijkje komen nemen he denavond tusschen half 8 en 9 uur. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige opname. RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND LEIDEN l' RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Voordracht Dr. van Wijngaarden. De serie wetenschappelijke voordrachten in het Rijksmuseum van Oudheden is gis teravond voortgezet met een voordracht van dr. W. D. van Wijngaarden, conserva tor aan dit museum, over: „De obelisk in de Egyptische kunst''. Onder do voortbrengselen der Egyptische kunst, die alle eeuwen door do belangstel ling gehad hebben van de menschheid, neemt de obelisk een vooraanstaande plaats in. Tot op onzen tijd toe heeft men zich verdiept in gissingen omtrent beteekenis en doel dezer monumenten, als ook omtrent de vraag, hoe de oude Egyptenaren deze zware stukken steen hebben kunnen uithouwen, vervoeren en overeind zetten. Ook in de geschiedenis der Egyptologie spelen do obelisken een voorname rol, daar hun op schriften het eerst aan do onderzoekers, die zich bozig hielden met de ontcijfering van het hiëroglyphenschrift, de stof leverden voor hun vaak avontuurlijke verklaringen. In de Egyptische kunst treft men den obelisk zeer vaak aan. Het is een hoog slanke, vierzijdige zuil, die naar boven al lengs dunner wordt en in een pyramiden- vormigen top uitloopt. Meestal is de obelisk één stuk steen, uit harde graniet gehouwen, en bezit hij een aanzienlijke hoogte (20 k 30 meter); de vier zijden zijn dikwijls van op schriften en afbeeldingen voorzien. De Egyptisohe obelisken zijn verwant aan de menhirs van West-Europa en aan do Se- mietische. masseben. Do oudste obelisken vindt men in de gra ven van het oude Rijk; zij zijn nog klein en ruw afgewerkt; soms staan zij paarsgewijze voor den ingang der graven. De eerste groote obelisken komen voor in de zonne tempels van de 5e dynastie. Van deze tem pels vormt een groote uit kalksteenblokken opgebouwde oblisk het middelpunt, als sym bool van den zonnegod. Naar dit voorbeeld zijn de latere obelisken de bekende mono- liethen. gemaakt. Zij stondon paarsgewijze als wachters voor de tempelingangen. Hun vier zijden toonen verticale inscripties, die de koninklijke oprichters verheerlijken. Hun pyramid en vormige top was bekleed met verguld brons op koper. De oudste van deze tempelobelisken is die van Heliopolis. dateerend uit de 12de dynastie; de meeste obelisken werden tij dens de 18de en 19de dynastie in de tempels van Luxor en Karnak opgericht. Zoo staan in Karnak nog de obelisken van Thoet- mosfi I en van Hatsjepsoet. Vele Egypti sche obelisken bevinden zich thans in Europa. Reeds de .Romeinsche keizers brachten er talrijke naar Rome. In de 19de eeuw werden er obelisken uit Egypte over gebracht naar Parijs, Londen en New-York. De gewoonte om oblïskon op to richten heeft tot in den Romeinsciien tijdt toe stand gehouden. Wij weten dat do keizers Domitianus en Hadraianus nog obelisken naar Egyptisch model opi'ichtten. Ook in de kloinkunst speelt bet obelisk-motief een rol. Afbeeldingen van obelisken komen op amuletten voor, ja, soms hebben amuletten den vorm van een obelisk. Omtrent de be teekenis der obelisken bestaat verschil van gevoelen. Vast staat,' dat zij oudtijds gods dienstige beteekenis hadden en nauw ver bonden waren met den zonnedienst. Later wordt het denkbeeld van bescherming ver bonden met een paar obelisken. De methode die in Egypte toegepast werd om groote obelisken overeind te zet ten, is het onderwerp van vele theoriën ge weest. Vermoedelijk werden zij langs tijde lijke kolossale, zaohtglooiendo dijken van baksteen omhoog gesleept en daarna in een kuil neergelaten op hun voetstuk. De ge woonte om obelisken op te richten is ook in Ethiopië doorgedrongen. In do oorste vier eeuwen van onze jaartelling zijn ook te Aksum, onder Egyptischen invloed, groote monoliothen opgericht. Als ornamenten zijn do obelisken door vele Europeesche kunst stijlen overgenomen, vooral door Renais sance en Empire. Ook in ons land treft men de gedenknaalden in den vorm der oude obelisken niet zelden aan. Gedeputeerde mr. Bolsius. Haar wij vernemen, is het nieuwe lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, mr. Bolsius, niet voornemens zijn .tegenwoordigen werk kring prijs te geven. LEIDEN. HAAGSCH GERECHTSHOF. MOORDZAAK ESCHAUZIER. Nadat hedenmiddag om kwa-rt voor 1 gepauzeerd werd in deze zaak, om nog he denmiddag voort te gaan met het pleidooi van den verdediger mr. Nederveen int Roermond, is deze ongesteld geworden, en werd medegedeeld, dat a.s. Dinsdagmorgen om 10 uur de behandeling van de zaak zal worden voortgezet. MOORDAANSLAG OP DEN RIJNSBURGERWEG TE LEIDEN. Hedenmorgen stond voor do Haag sell e Rechtbank terecht J. D. uit Katwijk aan Zee wegens poging tot moord op niej. S. M., welk feit gepleegd was op Dec. 1932 in een perceel aan den Rijnsbur- gerweg alhier. Op 23 Nov. j.l. had verdachte reeds te Wassenaar een pogmg gedaan, toen hij in haar gezelschap vertoefde om baar te wurgen, hetgeen verhinderd werd. De officier van Justitie mr. jhr. v. Ascü van Wyck eischte heden 6 jaar gevangenis straf. De verdediger achtte het psychiatrisch onderzoek door dr. Gerritsen niet voldoen de en verzocht, dat nog dr. Scholtens bo vendien verdachte zou onderzooken. Nadat de Rechtbank in Raadkamer was gegaan, werd biertoe alsnog besloten. De zaak werd daarom nog 4 weken uit gesteld. Geboren: Jan Peter, z. v. H. P. den Bouwmeester en E. A. J. Verpaa'.en. Cor nelia Nicolaas, z. v. O. N. de Ridder en P. de Roo. Ondertrouwd: J. Zaalborg jm 27 J. en A. A. O. v. d. Weijden jd 27 j. Overleden: J. F. Koorenhof-Kriest, wcd.e 71 j. J. Nieuwenburg-Hofkes, vr. 79 j. M. C. v. Luyk, m. 55 j. H. M. v. Diggelen, m. 63 j. J. M. H. Marks-Groe- nendijk wed.e 75 j. K. J. Va-hrmeijer zu. A. A. van Unen-Jeronimus wed.e 76 j. LAATSTE BERICHTEN 40-j'arig ambtsjubileum. Morgen hoopt de heer D. Schrama, as sistent le klasse ten postkantóre alhier, zijn 40-jarig ambtsjubileum te vieren, wel ke dag zeker door zijn superieuren en vrien den niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Zijn woning Koninginnelaan 29 zullen vele collega's dien dag niet te vergeefs bëzoe- Vereen. van het Vrijwillig Landstormkorps Motordienst Leiden. Op een gehouden vergadering van bo vengenoemde vereeniging op 13 Maart jl. is do heer E. Raams verzocht het voorzit terschap te willen aanvaarden en door hem aangenomen. Hem is het recht verleend om een be stuur te vormen, hetwelk thans is samen gesteld uit de heeren: E. Raams, Oranje- laan 12 Oegstgee'st, voorziter; Q. Bleijs. Noordeindo 17, Leiden, le secretaris; W. Oudshoorn, Oude Vest 17, Leiden, le pen ningmeester. Hieraan zijn toegevoegd vier Bestuursleden Do heer G. A. Hoppezak, Nieuwsteeg te Leiden, commandant an de sectie Lei den heeft zich bereid verklaard om als ad viseur op te treden. Het bostuur is doende voorbereidingen te maken voor een propaganda-feestavond welke binnenkort gehouden zal worden. BOERENBONDEN DRINGEN AAN OP MEER STEUN. D'e besturen der samenwerkende boeren bonden in Nederland hebben een adres ge zonden aan de léden van de Tweede Ka mer, waarin zij nogmaals wijzen op de noodzakelijkheid om voldoenden steun te te verleenen aan de fabrieksaardappelen, waarvan, zooals in verschillende adressen hunnerzijds reeds herhaaldelijk werd be toogd, de productiekosten berekend wor den op 1.per H.L. Daar de totaal-prijs, die volgons het ingediende wetsontwerp bij een toeslag van 25 cents per H.L. 60 ct. por H.L. zal bedragen, zóó ver beneden do productiekosten blijft, geven adressanten de Kamer in overweging, een voel hoogo- ren toeslag dan 25 cent per H.L. te verlee nen bovendien wijzen zij er op, dat, vol gens door zeer deskundigen gemaakte be rekeningen, oen bedrag van drie millioen gulden, als is voorgesteld, ,niet toereikend zal zijn om 25 cent per H.L, uit te keeven. Voorts dringt het adres aan op uitbrei ding en aanvulling van het ingediende wetsontwerp tot steun van de z.g. handels- rogge, dat het zal gelden voor alle te ver bouwen rogge, opdat ook de gewone zand- bedrijven cr van kunnen profiteeren en een betere aanpassing van de landbouwpro ductie aan de binnenlandsche markt wordt bevorderd, wat noodzakelijk geacht mag worden naarmate de export van onzen vee teelt- en zuivelproducten meer en meer on mogelijk wordt gemaakt en op een veel hoogoren steun voor de consumptie-aard appelen dan volgens de bladen in het voornemen der regeering zou liggen, daar een toeslag van 25 cent per H.L. zoo ge ring is, dat daarmee de ondergang van vele bedrijven van kleine aardappel verbou wers. niet kan worden voorkomen. Genoemde besturen wijzen er ten slotte met nadruk op, dat eert stelsel van steun den landbouw als in het program der Boerenbonden is uiteen gezet naar hun meaning in de plaats moet komen van do afzonderlijke wetjes voor de verschil lende bedrijfstakken apart, omdat alleen daardoor de landbouw in zijn geheel op do been zal kunnen worden gehouden en dat het hunnerzijds ten zeerste noodig wordt geacht, dat nog in dezo maand van do zijdo van Kamer en Regeering blijk wordt gegeven, dat ook zij van meening zijn, dat voorloopig zal -moeten worden gegaan in de richting van agrarische autarkie, op dat do bedrijven zich ^aarop nog kunnen instellen met het bouwplan voor dezen zo mer, door voor een z^o groot mogelijk deel het eigen veevoeder voor $e komende stal- poriode te verbouwen. Landgoed opengesteld. Bij beschikking van de Ministers van Economische Zaken dn Arbeid cn van Fi nanciën is het landgoed „Drakestein cn onderorighoden", ter grootte van ruim 500 H.A. en gelegen nabij de Lage Vuur- sche, onder dc Natuiurschoonwet gerang schikt. Het landgoed, dat door verschil lende rijwiblpadon wordt doorsneden, vormt oen onderdeel van hot mooie bosoh- gebicd tusaohen Hilversum, Baarn oe Bilthoven en is om te bewandelen openge steld voor houders van kaarten, dio tegen een kleine vergoeding verkrijgbaar zijn bij den boschbaas van Huize Drakestein en in het café „Hot Regthuis" te Lage Vuur- sche. TELEGRAMMEN gerechtigheid van alle mogondhoden; 2. Versterking van de veiligheid door alle bestaande garantie vordragen (Vol- kenibondspaot, Kollogg-Pact, Verdrag v. Locarno) nogmaals te bevestigen cn zoo mogelijk hieraan een nieuw verdrag tegen toepassing van geweld toe te voo- gen; 3. Deze verdragen moeten gesteund worden door de instelling van een in ternationale controlecommissie, oen per- manonte ontwapeningscommissie en een commissie voor het onderzooken van klachten. 4. Ten aanzien van do qualitatiovo ontwapening zal rekening worden ge houden met de Duitscbo en Italiaansche wenschen voor afschaffing, resp. staking van den aanmaak van zwaar geschut, zware tanks en andere zware aanvals wapenen. 5. Ten aanzien van de vermindering van de leger-effeotieven zal het plan zich zoover mogelijk bij de Amerikaon- sche voorstellen aansluiten. 6. Alle punten ten aanzien van den bacteriologischen, chemischen en gas- oorlog, waaromtrent overeenstemming is bereikt, zullen in de conventie worden opgenomen. 7. Ten aanzien van do ontwapening in de lucht wordt voorgesteld afschaf fing van het luchtbombardement en in ternationale controle op de burgerlijke luchtvaart. Mac Donald's voorstel bevat be langrijke aanbevelingen inzake de ont wapening ter zoo, o.a. tot boporking van het gebruik van duikbooten. Op financieel gebied beVeit hot voorstel aanbevelingen tot begrenzing der begrootingen voor leger en marine. Duitschland zal zich onder geen omstandigheden weer bewapenen. Naar verluidt bevat het document vijftien artikelen en heeft het een om vang van drio en veertig vellen machine schrift. Set is oen uitgesnroken com promis tusschen do voorstellen der ver schillende staten. Er zijn mogendheden, die voelen dat zij dor de regeling van na den oorlog slecht behandeld zijn cn ro visio der verdragen eischen. Voorts zijn er mogendheden die voor hun voi- ligheid vreezen en tenslotte mogendhe den, #e hopen heb bestaande gevoel van onzekerheid uil den weg to kunnen ruimen. De door Mac Donald voorge stelde overeenkomst zou voor oen over gangsperiode van vijf jaar gelden doel* voorziet tegelijkertijd in maatregelen dio garandeeren dab na afloop van. dozo pe riode geen hiaat ontstaat. Men kan niet in één slag tot ontwapening komen, want deze is een geleidelijk proces. Mjen heeft afstand gedaan van voorstel len voor definitieve on absolute ontwapc- ningsmaatregelen, aangezien anders snel handeln onmogelijk zou zijn. Oe Engelscho regeering is zich er van bewust, dat de overeenkomst sleohtB doel heeft wanncor zij door allo staten ondorteokend wordt. De Gencefsoho correspondent van dc .„Morning Post" moldt, dat MacDonald's ontwerp niets bovat omtrent do erkenning der volledige gelijkgerechtigdheid van Duitschland voor wat bezit van wapenon betreft. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. City: Volwassenen. I Luxor: Volwassenen. Trianon: Afgekeurd. MARKTBERICHTEN POLEN EN DE WESTERPLATTE TE DANZIG. GENEVE, 16 Maart. (V. D.) Naar aanleiding van de bijeenroeping van den Volkenbondsraad in een nachtzitting we gens het feit, dab do Poolscho troepen de Westerplatte te Danzig nog niet heb ben verlaten, heeft de Poolsche minister van buitenlandsche zaken sir John Si mon en den hoogen Volkenbondscommis saris van Danzig medegedeeld, dat de Poolsche troepen vanavond om 10 uur do Westerplatte zullen ontruimen. Of de nachtzitting van den Volken bondsraad doorgang zal vinden, hangt er thans vanaf, of de Poolscho troepen inderdaad de Westerplatte om lo uur zullen hebben verlaten. MAC DONALD'S ONTWAPENINGS- 0NTWERP. LONDEN, 16 Maart. (V. D.) Volgcne verschillende Engelsche berichten uit Gonèvo bevat de ontwerp-ontwapenings- conventie, die Mac Donald ter Ontwa peningsconferentie te Genève in behan deling wil brengen, dc volgende punten: 1. Nieuwe bevestiging van de gelijk- L00SDUINEN, 16 Maart. Melkveiling. Op do heden gehouden melkveiling werd aanvoerders verkocht, om in do week van 20 'tot 27 Maart dagelijks te leveren 46.000 liter molk. Hoogste prijs af boorde- rij 5.90, laagste prijs 5.75, Hoogste prijs voor industrie 3.00 cn laagste prijs 3.40 por 100 liter. BODEGRAVEN, 15 Maart. Eierenveiling Aanvoer 20034 'stuks. Prijzen: kippeneieren 2.102.40. bruin d2.30—2.70 on eenden eieren f 2.002.20 per 100 stuks. DEN HAAG, 14 Maart. Veiling v«n Land- en Tuinbouwproducten N.V. (Niou- we Groentemarkt. Eieren50 kg. dc dui zend 2.102.IS, 5153 kg .dc. duizend f 2.122.13. 5-1 kg. do duizend 2.212.21" 60 kg. de duizend 2.502.56, 6768 kg. de duizend 2.802.89 per 100 stuks. Leidschó kaas 20 plus 1419 cent, Goud- sohekaas R. M. extra vet 2330 cent bei de per pond, Lunchkaas 2831 cent, Edam mers 1.001.19 por stuk. Heden werden in totaal 100.000 stuks eieren verkocht. NIEUWKOOP. 15 Maart. Eierenveiling Aan de eierenveiling alhier werden aan gevoerd 9121 eieren. De prijzen bedroegen voor kippeneieren 1.902.50 en eenden eieren 1.75—2.00 por 100 stuks. LISSE, 15 Maart. Bloembollenveiling H B. G. Gladiolen: Phitzers Triumph 12-op 1.50, 10—12 1.05, 8—10 0.70; Mount- Everest 810 0.30, 68 0.18. 24 0.10; Capt. Frijatt 12-op 1.00, 10 12 0.65; Scarletta 12-op 0.80, 1012 0.60; Bloriot 12-op 0.95, 1012 0.55; Meilust 12-op 1.1012 0.70, 810 0.32; Red. Canna 12-op 1.00, 1012 0.60; Niagara 10—12 1.00; Mr. Fr. Fend- leton 12-op 1.05, 1012 0.70; Athalan- ta 12-op 0.95, 10—12 0.55; Willy Wig man 12-op 1.00, 10—12 0.65, 6—8 f 0.23 Prins of Wales 68 Ó.30, 46 0.18 Nancy Hanks 12-op 0.90, 1012 0.60, 4 6 0.18; Boule de Neige 810 0.30, 4—6 0.14; Yvonne 6—8 0.30, 4—6 0.17 24 0.06; Jac. van Beieren 12-op 0.90, 8—10 0.28! War. 12-oj 1.05, 10—12 0.65; Nimrod 12-op 0.75; Lilac Wondor 12-op 1.—, 10—12 0.80; Red. Emperor 14-op 1.00, 12-op 0.85, 10—12 0.60, 6—8 0.34, 24 0.10; Flam. Swordt 12-op 1.50, 10—12 0.90, 6—8 0.22, 4—6 0.12; Ave Maria 12-op 2.20; Beat All. 12-op 2.10; Alkomade 12-op 0.75, 1012 0.55, 8—10 0.27; Energie U-op 1.00, 1012 0.60; Prins van Oostenrijk 810 0.30, 68 0.21, 4—6 0.13, 2—4 0.12; Diana 12-op 0.85; Lady Borccl 12-op 0.85, 10—12 0.65; Odin ld-op 1.15, 12- op 0.90, 1012 0.60; Roso Prccoso 12- *>P 1Mar. Focli 12-op 1.—10—13 0.55, S10 0.36; Amorioa 12-op 1, 1012 0.65, 810 0.33; Brilliant 12-op 0.90, 10—12 0.70, 8—10 0.38; Cr. Bril liant 8—10 0.30, 6—8 0.18; Thorn. Edi son 68 0.22, 46 0.12; Liebeefcuqf 12-op 1.30. B ij g o e d Lil. Regale 20-op 6.60, 18—- 20 4.70, 16—18 3.90; Lil. Album 18-Op 6.00; Tritoma 2.30—3.00; Arum Cor- nutum best 3.80—3.00; Delph. van Veen iumph 2.60: Queen Nauvo 2.65; King of Delphinium 2.05; Dahlia's in soorten 4.65 tot 9.90; Ligustrum 1. Montbretia's 1.100.25, Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDÈN lü Maart 1933 L.K~ Industrie: Alg Kunstz. Unio Berkelfl Pateni ChItó Delft crt. t. A Kuobenoi Accoust Ned Ford Philips Gom. Bozit Uni Lever Petroleum: Kon Oüe Perlak Rubber: A dam Rubber Deli Bat. Rubber Vico Sorbadjadi Scheepvaart: Oude Vaart Nod. SobeepvUnlo Oude Boot Mijnbouw: Boeton Alg Exploratie Mi Suiker: O V A dam Vorstenlanden Java Cultuur N I SU. Tabak: Deli Mij. Senembab Doli Bat. Tabak Oostkust Amcrik. Fondsen: Am Smelting Anaconda Ass Gas Ëlcctr Bethlehem Steel Cities Service Central Public. Continental Oil Gen Aviation Int Nickel Kennocott Copper Milwaukee ld Prei Koosport Tin Plate North American Nevada Shell Union United St Loatbor Union Pacific Wabash Tidewater Ass. Oil United St. Stee1 281/a 17/» 101» 1137a 08l/a 14672 8H/6 561/6 201/4 251/4 UVli 1288/4 13U/2 1521/4 1574 H7l0 137.1 7/l« 57io 4»/a 88/8 '♦'Vic 17» l'/s 40 22 6V« 4-Vaa 721/4 1 '"/ie 37» 28YIG Heden. I 1097a H&I/2/6 1003/4 1548/4 15 V, I6V.1 r,7s 41/4 68/a 372 79 3»/4 4Vi 313/4 WlSSELNOrKKRTNGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel,) Berlijn Londen New York Parijs Brussel 59.05 H.55 2.46.85 9 76 34.661/., 48.02 12.70 21.— 43.70 38.20 45.20 7.371/2 Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Weenen Boedapest Prolongatie 1 BEURSOVERZICHT. van gisteren. Do heropening dor Now-Yorksche effec ten- en goedcreninarkton vormde voor do Amsterdamscho beurs oen aangename ver rassing. Men meende hierin cou bewijs lo zien dat do Amcrikaanscho autoriteiten do situatie volkomen meester zijn. liet schijnt, dat bijzondere maatregelen zijn genomen, om excossen to voorkomen, en inflationistische tendenzen te verhinderen Nochtans meende men hier een vaste ope ning in New-York tegemoet te mogen zien en daaruit is do vaste tend enz, die op do Amsterdamscho beurs lieden bestond to vorklaren. Het publiek gaf er echter do voorkeur aan, do kat uit don boom to kijken, zóodat de omzetten binnen nau we grenzen bleven.,Zelfs in Kon. Olies ging weinig om; de notoering steeg bij den in zet ruim 3 pet., doch de hoogste koers bleef niet geheel behouden. Van de Indus- trieelcn lagen zoowel Philips als Unilevers enkele pets liooger, doch Ford was gi> drukt. Aku's nauwelijks veranderd. Van do Cultuurwaarden lagen Suiker vast. H. V. A.'s liopon 3 pet. op. Ook Rubbers goed van toon. A'dam Rubbers avanceerden A pet. Daarentegen waron Tabakken gedrukt al hadden de koersverliezen weinig tc bo- teekonen. Seheepv. gedrukt. De dividend uitkeoring van 15 pet. door de Redjang Le bong scheen reeds in don koers verdiscon teerd. Dozo was dan ook wg veranderd Amerikanen vast, terwijl Duit»eho obligo ties op peil bleven. Nod. en Ncd.-Indischo staatsfondsen hooger.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3