AGENDA DONDERDAG 16 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 naar waarnemingen verricht in den morgen van 1(3 Maart 1933, medegedeeld morgen van 15 Maart 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 767.5 te Marseille. Laagste barometerst.:: 737.0 te Stornoway Verwachting tot den avond van 17 Maart: Krachtige tot mati ge Zuidelijke tot Zuid-Westelijke of Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, later mo gelijk opklarend, waarschijnlijk regen aan van keienk iets zachter, later iots kouder. De depressie in het Westen heeft zich sterk naar onze omgeving uitgebreid, haar kern is thans naar Schotland verplaatst. In onze omgeving is de lucht geheel be trokken, terwijl over de Britsohe Eilan den veel regen vicL Stornoway in Schot land tapte 21, Blacksod in Ierland 20 man. af. Het lagedruk-gebied voor de Noorsche kust trok naar Finland, daarbij in Midden- en Noord-Zweden veel sneeuw brengend. In Lapland kwam hedenmorgen nog stren ge vorst voor. Het hoogedruk-gebied in het Zuid-Oosten troik zich verder terug. In Zuid-Frankrijk, Zwitserland en Zuid- Duitschland bleef het weer nog goed. Zoo- als verwacht werd, is de wind ten onzent toegenomen. Ook over hot Kanaal en de Britscho eilanden waait het krachtig. Voor onze omgeving zijn de rogenkanson groot. Waarsohijnlijk zal do nacht betrekkelijk zacht zijn, terwijl morgen overdag bij een opklaring eonigo temperatuurdaling waar schijnlijk is. LUCHTTEMPERATUUR. Tomperat"ur des middags te half drie 10.8 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 6.35 uur tot Vrijdagmorgen 5.42 uur. HOOG WATER. Op Vrijdag 17 Maart te Katwijk vorom. 5.52 uur en nam. 6.14 uur. slagingen van den Volkenbond te Ge- nève? Ten slotte: voor den geloovigen mensch bestaat er gen vrede zonder God, zon der Godsdienst; er kan geen vrede be staan zonder rechtvaardigheid en liefde. Er kan geen ware, duurzame vrede mo gelijk zijn als de vrijheid en het natuur recht. als de noodzakelijke levensvoor waarde van een volk worden miskend of aan banden worden gelegd. Niet alleen voor de individuen onder ling, maar ook voor de volkeren en re geeringen geldt het. gebod: ieder het zijne te geven en te laten en daardoor den vrede te stichten of te handhaven. Om wille van de rechtvaardigheid is vrede en vrodeliovendhoid een verplich tend gebod. Er zullen alt'jd vel mee- ningsverschillen en te^er. strijdige belan gen bestaan tusschen de menschen on derling en bepaalde groepen van men schen. Maar het behartigen van die belangen en inzichten mag nooit zoover gaan dat de menschen zouden vergeten dat zij al len broeders en zusters zijn die tot den- zelfden Vader bidden „Onzo Vader". Het gebed des Heeren vóór zijn dood: „Opdat allen één zijn" is het voortdu rend gebed der kerk. Do vervulling daarvan zou de wereldvrede beteekenen. Zooals de wereld or thans uitziet zal deze wereldvrede eerst een geschenk zijn voor do voleinding der tijden. Maar dat mag voor ons geen reden zijn om voor dab grooto doel niet te werken on te bidden cn mot alle mogelijke midde len er naar te streven, opdat althans een partieelo vrede onder de Christelijke volkeren bereikt zou worden. (Nadruk verboden). UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Coöp. Boerenleenbank. Dinsdagavond werd onder voorziüer*chap van den heer Joh. Uittenbogaard in ..Het Witte Huis" een algcmecnc ledenvergadering gehouden. In zijn openingswoord bracht do voorzit ter naar voren, dat nij wel eens in aangena mer tijdsomstandigheden het presidium ge voerd had. Toch moest worden geconsta teerd. dat, de slechte tijden in aanmerking nemend, men ten opz'chto van de Bank nog in eer. gelukkige sfeer leeft. Het Bestuur en de Raad van Toezicht zijn echter zeer voorzichtig ten opzichte van crcdictverlce- ning. Ook in goede tijden moesten meerde ren afgewezen worden, en heeft men daar over ook geen spijt gehad. De plaatselijke Bank heeft geen enkele strop gehad. Wanneer door kleine omstan digheden verlies plaats had, is dit altijd ge dekt geweeBt. Thans tolt de Centrale Bank 753 afdee- lingen. Vanwege de Centrale is er oen waar borgfonds opgericht, en hoeft de Bank te Oegstgeest hierin 266.gestort. De voorzitter achtte het winstcijfer ad 765.59 dan ook niet groot, dooh ver zocht de aanwezigen rekening te willen houden met het eerstgenoemde bedrag. Hierna werden de notulen voorgelezen, welke behoudens een kleine wijziging, on der dank aan den secretaris, werden goed gekeurd. Uit het jaarverslag vernamen we o.a. dat er in 1932 aan spaargelden ruim 70.000. was binnengekomen, dat het aantal loden 84 bedraagt en er ruim 200 spaarders zijn. Verder zijn circa 60 loopende rekeningen, en is het aantal voorschotten tot 27 go- gaan tot een bedrag ad 37.000. Dat de tijdsomstandigheden wel eens tot minder prettige conversaties met reke ninghouders aanleiding gaven, spreekt haast vanzelf. Naar aanleiding van het feit, dat de Bank ook belast is met het uitbetalen van steun aan tarweverbouwers, melk- en zui- velboeren, uitte de kassier de verzuchting, dat nu ook eens aan de kleine kweekers en trekkers zou worden gedacht. De voorzitter liet nog uitkomen, dat het weerstandsvermogen der Centrale Bank zeer groot is, en do reserve van de plaatse lijke Banken circa 16.000.000.— bedraagt. Hierna werd tot stemming overgeguan vanwege het periodiek aftreden van de hee ren Joh. Uittenbogaard en A. Zwanenburg, welke met groote meerderheid van stem men werden herkozen. Onder applaus der aanwezigen verklaarden deze zich bereid hun herbenoeming te aanvaarden. Hierna werden nog enkele interne aan gelegenheden besproken, w.o. ook eenige ondergeschikte reg ementswijzigingen. Bij de rondvraag hield de voorzitter nog een vurig .pleidooi voor de kleine kweekers, en schilderde, hierbij zeer uitvoerig hun noodtoestand. Hieruit bleek wel, dat deze menschen aan het noodigste voor arbeid en gezin gebrek hebben. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering en bleef men daarna nog eenigen tijd onder elkaar bij een. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. INSTALLATIE KATHOLIEKE GEZELLEN VEER NIGING. De Centaal Praeses geeft den handslag. Het Kolpingsgezin verheugt zioh in een groeiend ledental. Steeds meer jonge man non gevoelen zich aangetrokken door den geest door den Stichter aan zijn Gezellon- vereeniging gegeven cn zoo waren niet minder dan 23 adspiranten toegelaten om geinstalleerd te worden. Het was een goede gedachte om de in stallatie op een eigen avond te doen plaats hebben en niet op een jaarfeest. Nu kon de installatie een eigen karakter hebben, ernstig en toch blijmoedig, rustig en daar door indrukwekkend. Hot gebeurde in het eigen huis, het huis gebouwd door de Gezellen zelf, na vol brachten arbeid, en de Centraal Praeses, Rector van Galen, uit Amsterdam, was ge komen om op dezen avond door zijn aan wezigheid, opwekkend woord en het ver richten van de installatie, een bijzondere beteekenis te geven aan deze gebeurtenis voor de nieuwe Gezellen. De Centraal Praeses werd bij zijn binl nenkomen met een daverend applaus be groet. En aanstonds nam de Vice-Praeses, ka pelaan Brans, hot woord om zijn vreugde te uiten en allen te begroeten, in 't bijzon der den Centraal Praeses en Pastoor Kla- verweyden. Aan alle aanwezigen wensoht spr. ©en mooie avond too- Allen staan nu op en forsch klinkt het GezellenliedWij mannen roomsch in merg en been, wij willen mannen zijn fier en cor- daat. Nu komt de secretaris Oor van dei- Meer op het spreekgestoelte, omdat hij geestig en toch zakelijk wil laten hooren wat de K, G. V. in het afgeloopen jaar heeft gedaan. Dit verslag weer te geven zou ons té vol voeren, de activiteit is zoo groot geweest, dat zelfs een opsomming achterwege moet blijven. Twee musiceerendo Gezelion, met zang en piano, vertolkten onder diepe stilte „Aan Kolpings Graf'' on toen kwam onder applaus de Centraal Praeses op hot spreek gestoelte, en weer klonk het „God zogeno het eerzame handwerk" spontaan gevolgd door „God zegene V'. Praeses van Galen getuigt aanstonds bereid te zijn geweest naar Zoeterwoude te gaan om weer te komen in het 'eigen huis waar alle kleur en elke steen ge tuigd van de echter Gezellengeest, voor de installatie van een zoo groot aantal Gezel len. Het jaarverslag getuigde het zoocven maar ik wist, dat hier activiteit was en opgewekt leven. Hierbij wijst spr. op het feit, dat zoo vele huizen, waaruit onze gezellen komen, de opvoedende kracht missen, noodig om de sfeer bij te brengen die de jonge man van binnen in zich mee moet dragen. Het verheugt spr. dat de gezellen het Engelscbe tooneelstuk ,,'t Offensief ver wacht" gaan opvoeren. Het zal veel in spanning en speelkracht van u vragen maar het zal weer verhoogen het cultu reel peil- Na een geestige bespreking over de groote groep nieuwe gezinsleden de blijdschap als het kind binnenkomt zegt spr. een enkel woord te zullen spreken over de roeping van onzen tijd. Wie den tijd aanvoelt weet do sterke gisting die leeft in do volksgemeenschap Twintig millioen werkloozon, economische nood en nog grootere geestelijke nood. Geestelijke nood waarin vooral do jon geren zoeken naar iets geheel eigens, naar dieper leven. Het is een dwingende eisoh do roep van den tijd te verstaan. Op de eerste plaats de geestelijke roep, die zich ook openbaart in de sterke hang en drang naar hoogere dingen, die ook vaardig is onder de communistische jeugd. Spr. is overtuigd, dat ook dc Katholie- kon deze drang niet voldoende begrijpen. De vrouwelijke jeugd begrijpt dit nog het sterkst. En toch staat daar de Gezellenvereeni- ging met eigen program, vormende de kracht, aangepast aan dozen tijd. Kol pings program geheel voor dezen tijd ge schikt. Kolpings werk waaraan alleen de methodiok "behoeft te worden gewijzigd. ITet zwaartepunt ligt in de persoonlijk heidscultuur. Het moet nu maar eens uit zijn, dat katholieke jonge mannen in hun levensbe schouwing niet verschillende van de ande ren. Wij moeten anders staan tegenover het decadente leven, film, vermakelijkhe den en do sport. Kennis van het H. Geloof, contact met den Priester, goedo beleving van de H. Communie, dagelijks gebed, goed inzicht van den arbeid, retraite; zoo worden onze Gezellen gevormd tot reoht apostoaat tot het koninklijk priesterschap omdat zij de haardvuren moeten stoken in de huisge- zinne als een andero kerk waar el- ken dag het offer wordt opgedragen van het bidden, handen opgeheven tot den Vader in den Hemelheilige roeping, af schuddende de liberale ideeën en als een andere Christus ziöhzelvon geven en wer ken aan elkanders heiliging. Als een andere roep van dezen tijd ziet spr. hot tastend zoeken naar alle kanten hoe de maatschppij weder opgebouwd moet worden. Alles wijst er op dat dit geslacht de onsterfelijke verdienste of de eeuwige schande zal verwerven want over 20 jaar zal beslist zijn of Christus gewonnen of verloren heeft. Als gij Gezellen ieder grijpt naar uw roeping dan zult gij de meest bet eekenis- volle daad stellen van de laatste honderd jaren. Zoo aangemoedigd voor den komenden strijd gaat spr. voort om eindelijk den wensch uit te spreken dat straks de maat schappij gered zal worden in de biddende huisgezinnen, als allen zeggen: hier zijn we, de werqldhervormers, sterk door de kracht van de liefde. Toen brak de stilte, do spanning en het gehoor bracht een applaus, spontaan en 'voortdurend, bot de V(ice-Praeses aan het woord kwam om den Centraal Praeses te danken. Meer dan ooit /.uilen thans de Ge zellen bij hun tank zich laten beheerschen door de gedachten in uwe woorden ont plooid. Er werd nu gepauzeerd en koffie geser veerd. door de dames-verloofden van de Gezellen. Na deze pauze kwam de Centraal-Prae- ses naar voren en als een immer indruk wekkend oogenblik had nu de installatie plaats van 22 Gezellen. Met de hand aan de Kolpingsvlag werd de belofte uitgesproken waarna de aan vaarding van de reohten en plichten met de hands'ag van den Centraal Praeses werd bevestigd. Dan werd hét insigne op de borst gehecht en het diploma uitgereikt. Toen do laatste Gezel geïnstalleerd was kwam de Centraal Praeses voor de ge- installeerden staan cn allen recht in de oogen kijkende sprak hij: gij hebt nu rech ten, altijd en overal kunt gij aanspraak ma ken op den steun van de Katholieke Ge- zellenvereenigitig en gij hebt overal recht op den bijstand van do priesters die in-het Kolpingswerk leiding geven, maar gij hebt nu ook plichten. De sterkste plicht is de plicht van trouw, en dat beteekent volgens Kolping trouw aan de deviezen, trouw aan de beweging en trouw aan onze idealen. Na nog een gelukwensch gesproken te hebben nam Pastoor Klaverweijden het woord. Uwe Centraal Praeses hoeft u toegespro ken en ge'ukgewenscht als Kolpingszonen; ik feliciteer u als St. Joseph-Gezellen om u geluk te wenschen met uw heilige Pa troon. We zijn in de voorbereiding van het feest van den H. Joseph, schooner dag kon niet gekozen zijn. Weest gij ware zonen van den H. Jo seph, zoo levend naar heb voorbeeld in deugd en gehoorzaamheid en moge uw H. Patroon u sterkte geven te loven Jezus en Maria waardig voor uw vorder .even. De Vice-Praeses wenscht de Gezellen geluk mot de installatie ook namens de Hoogeorw. Deken. Nu ieder op eigen plaats aan hot werk om de goede geest, de gezinsgedachte te kweeken; moge jullie nooit spijt hebben van het gegeven woord en allen zijn Gezel len waar wij op aan kunnen* Nu werd hot lied do Gezollonvader gezon gen. De Centraal Praeses dankte vooral voor de groote medewerking door de Gezellen aan het Centraal verband verleend waar na de Vice-Praeses het slotwoord sprak. Gezellen, wij sluiten nu deze gebeurte nis; ik heb vooraf gezegd het zou een plech tigheid en geen feestelijkheid zijn en juist daarom dankt spr. hartelijk voor de belang- stel.ing die nu zeker zuiver is. Wij hopen dat de belangstelling steeds zoo groot moge blijven en deze plechtighoid steeds als een mooie gebeurtenis in uw leven in her innering moge blijven. Met don Kolpingsgroet werd nu hot af scheid genomen. STADSNIEUWS COLLECTEN. EEN BESLUIT VAN B. EN W. DOOR DE KROON VERNIETIGD. Tengevolge van een besluit van het Col lege van B. en W. zijn in het afgeloopen jaar eenige charitatieve vereenigingen aan merkelijk in hun inkomsten gekort. Dat zulks in dezen tijd zeer moet wor den betreurd, is voor ieder duidelijk. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat B. en W. bedoeld besluit (het niet toestaan van bloempjes- of speldjesdagon) nu ook zelf zullen beschouwen als een niet te ver dedigen gebruik van him bevoegdheid. B. en W. hebben 5t lijkt ons duidelijk in deze een verkeerde voorlichting, oen ver keerden adviseur gehad. Trouwens en wij stellen dit zeer op prijs de Burge meester heeft bij de'behandeling van do begrooting een intrekking van bedoeld be sluit toegezegd. Intusschen i9 „Herwonnen Levenskracht" van het besluit van B. en W. in beroep ge gaan bij de Kroon en heeft daarbij oon be slissing gekregen, waarbij heb besluit van B. en W. wordt vernietigd. Wij laten hier de tekst van de beslissing volgen. Wij Wil'helmina, Bij de gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oran- je-Nassau, enz. enz. enz. Beschikkende op het beroep, ingesteld door het Bestuur van de Roomsch-Katho- lieke Vereeniging tot bestrijding der tuber culose „Herwonnen Levenskracht', geves tigd te Utrecht, tegen het besluit van bur gemeester en wethouders van Leiden van 4 Juli 1932, waarbij toestemming is geweigerd tot het houden van een openbare inzame ling in die gemeente; Den Raad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, gehoord, advies van 21 December 1932 No. 834; Op de voordracht van Onzen Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken van 27 Januari 1933 No. 636, Afdee ling Armenwezen; Overwegende; dat burgemeester en wet- houders van Leiden bij hun evenvermeld besluit afwijzend hebben beschikt op het verzoek van het plaatselijk comité van de Roomsch-Katholieke Vereeniging tot be strijding der tuberculose „Herwonnen Le venskracht", gevestigd te Leiden om toe stemming tot het houden van een openbare geldinzameling op Zondag 17 Juli 1932 door middel van het ten verkoop aanbieden van bloempjes, zulks uit overweging, dat de Vereeniging „Herwonnen Levenskracht" te Utrecht is geplaatst op de lijst der instel lingen van weldadigheid, bedoeld in arti kel 3 der Armenwet; dat gebleken is, dat van de opbrengst der collecten door do plaatselijke afdeeling 90% wordt afgedra gen aan de centrale kas en slechts 10% in eigen kas wordt gestort; dat do opbrengst van de gehouden collecte uitsluitend ten goede komt aan de leden van bepaalde vereenigingen; dat, naar het hun collego voorkomt, door de belanghebbenden zelf met in voldoende mate wordt bijgedragen, daar artikel 3 van het huishoudelijk regle ment der betreffende instelling toch be paalt, dat de diverse organisaties aan de vereeniging 1 cent per lid per week bijdra gen; dat het niet gewenscht is, dat giften van de ingezetenen worden gevraagd ten behoeve van een niet te Leiden gevestigde instelling, welke uitsluitend de belangen van haar leden behartigt; dat met het hou den van eene co'lecte bij de ingezetenen te Leiden geen enkel Leidsch belang is be trokken; dat op grond van bovenstaande overwegingen geen aanleiding bestaat ten behoeve van „Herwonnen Levenskracht'' eene collecte in Leiden te doen houden; dat van dit besluit het Bestuur van „Her wonnen Levenskracht" bij ons in beroep is gekomen, aanvoerende, dat. inderdaad de plaatselijke afdeeling 90% van de op brengst der gehouden co.lecfce afdraagt aan de Centfale Kas (welke de sanatorium ver pleging verzorgt) en de plaatselijke afdee ling de resteerende 10% zelf houdt en met andere inkomsten aanwendt voor de ver strekking van versterkende middelen aan patiënten, die niet voor uitzending in aan merking komen; dat om voor de hand lig gende redenen de sanatoriumverpleging centraal geregeld en beheerd wordt, gelijk trouwens bij meer vereenigingen tot bestrij ding der tuberculose geschiedt, doch hieruit allerminst kan afgeleid worden, dat geen enkel Leidsoh belang bij de voorgenomen coilecte is betrokken, dat tooh bij de be strijding der tuberculose als volksziekte ook het belang der Leidsche ingezetenen is bo brokken en zijne vereeniging de ingezetenen van Leiden niet van hare werkzaamheden uitsluit immers ook de verpleging van Leid sche lijders aan tuberculose bekostigt en sinds 1 Januari 1931 zes Leidsohe patiën ten in haar sanatorium verpleegd heeft, waarvan er thans (20 Juli 1932) nog drie verpleegd worden, welke zes patiënten sinds 1 Januari 1931 tot heden 20 Juli 1932 gezamenlijk 856 dagen in het sanatorium verpleegd zijn; dat inderdaad de opbrengst der voorgenomen collecte in het bijzonder ten goede zou komen aan lijders aan tuber culose, welke zich bevinden onder de onge veer 200.000 leden van het Roomsch-Katho- liek Werkliedenverbond aangesloten ver eenigingen en de huisgenooteu van die le den, doch dat de vereeniging hare werk zaamheden niet louter tot deze overigens zeer groote groep der bevolking beperkt, maar in haar sanatorium ook andere per sonen opneemt en zoowel daardoor, als door talrijke andere werkzaamheden op 't gebied van tuberculose-bestrijding een al gemeen Volksbelang behartigt; dat het niet juist is, dat belanghebbenden zelf niet in voldoende mate bijdragen in de kosten der tuberculose bestrijding, daar de ongeveer 200.000 leden van het Roomsch Ivatho.ieke Werkliedenverbond alleen reeds aan ver plichte contributie ongeveer 100.000.per jaar aan de vereeniging betalen, nog gc- Gemeenteliike Aankondigingen TER-INZAGE-LEGGING LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring VII (Leiden) maakt be kend, dat bij hem ingeleverde lijsten der oandidaten, gesteld voor de op 26 April a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, ter gemeentesecretarie (Ra penburg 12) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. De Voorzitter van het Hoofdstembureau voornoemd, A. VAN DE BANDE BAKHUYZEN, Leiden, 15 Maart 1933. Schouw van wegen, lanen, enz. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Maandag 3 April e.k., krach tens het bepaalde bij artikel 17 der veror dening van den 6en Juli 1899 (Gemeente blad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordenig van den 9en Juli 1928 (Gemeen teblad No. 22) op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en slooten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen, sloppen of poorten en gangen, bene vens de daarin gelegen of daartoe behoo- rende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe be- hoorende sluizen, duikers, buizen, toc- gangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1933. LEIDEN. Donderdag, R. K. Reclaaseeringsvereeni- ging. Zitting 89 uur St.' Vincen- tiusgebouw Hoogl. Kcrkgracht 32 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Maart a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, Tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Tel. 406. zwogen van talrijke vrijwillige bijdragen, verkregen door speciale acties (stuivers actie) etc. en van verschillende subsidies van bonden en instellingen van hot Roomsch Katholieke Werkliedenverbond; dat thans, ter vervanging van het bestaan de tijdelijk sanatorium, een nieuw sanato rium in aanbouw is, waarvan de kosten on geveer l1/2 millioen gulden bedragen, weike aanbouw geschiedt, zonder eenige steun van F.'ijkswege. en geheel gefinancierd wordt door de Roomsch Katholieke Arbeidersbe weging, dab dan ook de Roomsch Katho lieke Arbeidersbeweging de eenige arbei dersbeweging is, die de bestrijding der tu berculose georganiseerd heeft ter hand ge nomen, en -dus allerminst aan hare leden het verwijt kan gericht worden, dat zij zel ve niot in voldoende mate bijdragen tot die bestrijding; Overwegende, dat weliswaar de Vereeni ging „Herwonnen Levenskracht" niet be oogt verpleging van tuberculoselijders zon der onderscheid van godsdienstige gezindte, doch dat hierin geen beletsel kan zijn ge legen aan deze instelling van weldadigheid voor het houden van een openbare inzame ling bij wege van collecte de krachtens ar tikel 15 der Armenwet vereiachte toestem ming te onthouden, nu, zooals hier vast staat, deze instelling haar taak behoorlijk volvoert, en ook overigens geen andere re denen tot weigering der toestemming aan wezig zijn; dat in hot bijzonder niet is beweord, dat dc oeconomische toestand in dc gemeente Leiden daartoe zou nopen, of dat bij het verleenen van de toestemming dc bolangon van plaatselijke instellingen in het go drang komen; dat evenmin afdoet het feit, dat slechts een gering gedeelte van de opbrengst van de collecte in de plaatselijke kas wordt ge stort, terwijl het bezwaar, dat de belang hebbenden hunnerzijds onvoldoende zouden bijdragen, in het beroepschrift afdoende is weerlegd; Gezien de Armenwet; hebben goedgevon den en verstaan: met vernietiging van het bestreden be sluit van Burgemeester en Wethouders van 4 Juli 1932 te bepalen, dat burgemeester en wethouders van Leiden ten onrechte de toestemming hebben geweigerd. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afscrift zal worden gezonden aan den Raad van State, Afdeeling van Geschil len van Bestuur. Coll: E. OHUR, den 9 Februari 1933. (get.) W i 1 h e 1 m i a a. De Minister van Staat. Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) Ruys de Beeronbrouc k. Overeenkomstig het oorspronkelijk Dc Secretaris-Generaal van Bin nenlandsche Zaken, (w.g.) Fredcriks.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2