4^ '0(1 VI ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 50 ets.) kunnen per giro (125025), per postwissel of per brief (met b ijgesloten postzegels) wor den besteld bij de Redactrice Damesrubriek Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermeldenDo gevraagde patronen worden binnen drie a zes dagen aan de aanvraagsters toegezonden. EEN DAAGSCHE JAPON. Er zijn dit seizoen alleraardigste streep- ontwerpen verkrijgbaar, die schijnbaar nog al in de gunst van de vrouwen zijn gevallen, want ook dit nieuwe voorjaarsseizoen 'brengt verschillende stoffen met strepen op de markt. No. 437 is een japon van blauw met wit ■gestreept wollen mouseline, waarvan de ge heele garnecring is gemaakt door het an ders nemen van de streep. Om bij het lijfje te beginnen, daar zien wij, dat de smalle voorpanden vertikaal loophn, terwijl het breede vest juist zijn strepen horizontaal heeft. De hals is V- vormig en wordt alleen met een schuin smal biesje afgewerkt zonder kraagje, doch bij de punt van de V-vormige opening zijn twee vertikale reepjes opgestikt met daar tusschenin een paar sierknoopjes. De rok, die enkele ondiepe plooien heeft, b.v. een midden voor en bij iedere zijbaan, heeft de plooien va-stgestikt tot even boven de knie. Uit iedere zijbaan komt een drie hoekig geknipt klepje te voorschijn, die een instekzakje vormt. De onderste schuine kant is vastgestikt, terwijl eenzelfde knoop je aU bij den hals ook hier alleen als gar neering dienst doet. De onder de vastge- stikte plooien uitspringende ruimte moet wel voldoende zijn om zich gemakkelijk te kunnen bewegen, doch mag vooral niet overdadig ruim zijn. De streepdessins laten een al te ruim hangen niet toe, omdat dan de strepen niet mooi gelijk naar beneden vallen en men ze in allerlei vreemde boch ten ziet. Een smalle ceintuur, waarvan de streep weer horizontaal loopt, sluit met oen gesp in de kleur van de gebruikte knoopjes. Tenslotte de mouw; hiervan loopen de strepen weer vertikaal, wat eerstens min der stof kost en ook den arm langer doet schijnen als met dwarse strepen. De mouw zit gemakkelijk en loopt naar den pols aan sluitend toe. Een klein schuin biesje, juist als langs de halsopening, maakt eveneens de mouwafwerking uit. Deze japon kan zoowel door oudere als door jongere dames worden gedragen juist omdat een streep lang en slank maakt. Het dwars vestje breekt- daarbij de lijn, waar door men anders weer te pompeus zou lij ken en daardoor kunnen ook zwaarder ge bouwde figuren met goed succes deze japon dragen, terwijl daarentegen een jong meis je, dat wat al te schriel is, juist zal bereiken dat zij er flinker uit ziet cn wat meer ge vuld lijkt. Patroon verkrijgbaar, a 5S ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN VOORJAARSOCHTENDJAPON. Een vroolijke ochtendjapon is No. 43S, gemaakt van gebloemde cretonne, of in dien U een mooiere uitvoering wenscht, van gebloemde zijde. Het rugpand, dat één geheel is van de schouders tot onder aan den zoom, is geheel recht. De voorpanden zijn als een mantel losgelaten. Het rechter- voorpand sluit met een grootcn overslag over het linker heen, terwijl het linker op plaats wordt gehouden door een binnen- sluiting aan den rechterzijnaad. Een sjaal kraag, die bij het middel begint en naar den hals toe iets breeder wordt, is rondom afgezet met een strookje, dat langs den ge- heelen verderen voorkant en onder langs den zoom doorloopt, alleen natuurlijk niet langs het linkervoorpand, omdat dit niet zichtbaar is. Over de schouders heen en be ginnende naast- het strookje is een groote klokkende kraag aangezet, die op den rug gewoon doorloopt. Ook deze kraag is af gewerkt met een strookje. De mouw is ge heel glad en loopt naar den pols toe puntig uit. Alleen aan den rechterkant is een zakje aangebracht, waarvan de bovenkant ook bestaat uit een strookje, terwijl een cein tuur, die naar de uiteinden breeder toe loopt, eveneens aan de alleruiterste einden een strookje heeft. Deze ceintuur wordt ge sloten dooreen eenvoudige strik. De ruimte van onderen van den rok moet zoo voldoende zijn, dat bij het gaan zitten de voorpanden toch voldoende over elkaar blijven zitten. Is het goed, dat U koopt niet breed genoeg en te duur om er veel van te nemen, dan is het eenvoudiger om het rechtervoorpand juist langs het strookje vast te stikken op het linkervoorpand, doch dit moet heel nauwkeurig geschieden, om dat anders het geheele model verloren gaat. Tot aan de hoogte van den zak kunt U de ochtendjapan dan sluiten, terwijl er dan voldoende ruimte overblijft om haar aan- en uit te trekken. Patroon verkrijgbaar a 0.5S (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN EENVOUDIGE BLOUSE. Als wij graag een rok en blouse dragen, moeten wij in onze kleerklast natuurlijk wel gekleede blouse; hebben, doch van die «0-439 l £v goedzittende, doch juist door eenvoud op vallende blouses zijn dan zeker onmisbaar. No. 439 geeft U een blouse te zien, die zeer eenvoudig maar toch gekleed is. Het voorstuk zoowel als het rugpand bestaat ieder uit één stuk. Bij den rug wordt een kleine ronding voor den hals weggeknipt, doch het voorpand heeft een V-vormige in snijding. Een smalle sjaalkraag van dezelf de stof als de blouse wordt schuin geno men en dubbel langs den hals gezet, ter wijl de overblijvende slippen, die puntig worden afgewerkt, voorzien zijn van een knoopsgaatje. Op de blouse zelf komen twee rijen knoopen, ieder van twee stuks, terwijl de slippen kruiselings worden vast gehecht aan de bovenste knoopen. De mouw is dezelfde als van een over- hemsblouse, tamelijk ruim, terwijl de over tollige tuimte bij den pols wordt ingerim- peld en verwerkt in de aansluitende man chet. De manchet wordt dubbel genomen en aan beide uiteinden puntig toeloopend ge maakt. Aan beide kanten wordt op maat een knoopsgat gemaakt, terwijl een paar paarlemoeren manchetknoppen voor de sluiting zorgen. Deze blouse kan zoowel van waschzïjde als van kunstzijde of crepe de chine worden vervaardigd. Neemt U wollen stof, dan blijft de blouse zeer fijn als U daarvoor effen stof kiest in een mooie zachte tint. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN WOLLEN OMSLAGDOEK. Als wij des morgens heen en weer loopen door het huis om de kamers te doen of an der huishoudelijk werk te verrichten, dan staan vaak deuren en ramen tegenover eï- kaar open en wij loopen zoo tijden lang op den tocht. Om nu kouvatten te voorkomen kan men een wollen omslagdoekje dragen, dat zoowel van voren als van achteren op den rug puntig toeloopt en juist groot, ge noeg is om de longen te beschermen. Ook over den schouder heen is het doekje breed genoeg zonder ons bij het werken te hin deren. De halsafwerking bestaat uit een kleinen opstaand-en kraag, terwijl men het doekje met strikje of een broche kan slui ten. Een heel eenvoudige geknopte franje, welke ict-s vlugs geeft aan liet doekje, wordt langs den geheelen onderkant vastgemaakt. Ook voor onder een mantel dit is doek je zeer geschüct, daar het juist past- cn dus geen bobbels of dikten geeft. VOOR DE GROOTE SCHOONMAAK. Nu wij er weer aan moeten gaan denken, dat het voorjaar in het land is gekomen en daarmede de tijd om de groote schoon maak te gaan houden, laten wij dan van te voren onze kasten met herinneringen en persoonlijke eigendommen onderhanden ne men. Laten wij dan daarvoor echt de mid dagen nemen, clat wij ons geheel aan die kast met inhoud kunnen wijden en ons kun nen verdiepen in -de oude herinneringen. Want de tegenwoordige mensch, die geheel is ingesteld op snelheid doet er zoo heel goed aan om zijn zenuwen eens een mid dagje rust te gunnen, eens niet te denken aan wat we allemaal te doen hebben en hoe wij ons moeten haasten om alles af te kunnen krijgen, doch juist integendeel, laten wij ons eens verdiepen in wat geweest is. Vele geleerden hebben geschreven en gezegd„een mensch moet niet naar het verleden, maar naar de toekomst zien-'. Dat is zeker een waar woord, maar wij behoeven daarom het verleden, dat zoo nauw saam- geweven is met het heden en de toekomst-, toch niet te vergeten. Trouwens het feit alleen, dat- de meeste vrouwen wel een lade hebben, waarin zij haar dierbaarste souve nirs bewaart om er zoo nu en dan eens een oogje aan te wagen en zich weer te ver diepen in den tijd, die voorbij is, tooht ge noeg aan, dat men toch vast zit aan dat verleden. Alleen al het feit om een paar uur vrij te maken voor het uithalen en schoonmaken van de herinneringskast geeft ons een ze kere rust. De verschillende doosjes met GORDIJNEN. Is er wel iets, dat bij het binnenkomen van een kamer meer in het oog valt als juist de gordijnen? En dat is zeer begrijpelijk, want een mensch is nu eenmaal geneigd, zich dadelijk naar het licht te wenden, om dat- dit de meeste aandacht vraagt-. En niet alleen de glasgordijnen, doch ook de overgordijnen spelen vaak in de kamer een groote rol. Overdag niet zoo zeer als des avonds, maar dan, doordat zij een een groote oppervlakte innemen, verande ren zij het aanzien der kamer heelemaal. Nu doet het model van het raam ook veel af aan de gordijnen, die wij kunnen ge bruiken, terwijl het huis zelf ook volgens zijn bestemming eischen stelt. Zoo zien wij voor een raam van gewone groote in een moderne salon over elkaar gebruikte, heel dunne vitrages met- daarvoor juist op de vensterbank komende zijden overgordijnen, die aan den bovenkant zijn bedekt door een liohtgeschilderde houten kap met een mo derne versiering. Daarnaast een raam van een slaapkamer, Voor een keuken is een geblokt gordijn altijd iet-s gezelligs en frisch. U ziet hier op de middelste rij een raam afgebeeld, waar van de beide buitenste gordijntjes met- een band worden opgehouden, doch de middel ste glad naar beneden hangen. Een kleine strook met een gesohulpten rand verbergt ook hier de roede. Daar deze geblokte stof zeer voordeelig is, kan men de keuken een aardig aanzien geven door ook het kleedje van de keukentafel van dezelfde stof te nemen en de gordijntjes van de glazen kast en als plankenrand. De beide volgende ra men geven meer gordijnen te zien voor zit- en logeerkamers, terwijl het uiterste raam, dat een venster in een buitenhuis is, ons doet zien, hoe heerlijk men kan wonen, daar buiten geheel vrij van buren, zoodat men overdag de overgordijnen geheel open geschoven kan hebben, geen vitrages be hoeft op te hangen, zoodat het licht onbe lemmerd naar binnen kan stroomen en des avonds met korte overgordijnen van lichte tint, die ondoorzichtig zijn, reeds voldoen de beschermd is. Een kap van effen stof verbergt de roeden, doch deze kap kan evengoed achterwege blijven. Op de onderste rij zien wij aan de beide einden gordijnen, welke tot bijna op den grond raken. De zware pluche gordijnen, welke met zware satijn of zijden waren ge voerd, ziet men nog maar zeer weinig. Na tuurlijk zij, die ze nog hebben, zullen er niet over denken, om die dure gordijnen weg te doen om er anderen voor in de plaats te nemen, doch zij, die zich opnieuw inrichten, of die noodzakelijk nieuwe gordij nen behoeven, kunnen uit een overweldige massa keuze doen. Een aardige manier van vitrages ophangen is ook het middelste zoo mogelijk zonder vitrages wat hier door het glas in lood wel kan, en waar de over gordijnen van stevige gebloemde cretonne zijn, die volkomen ondoorzichtig moeten zijn. Daarnaast een stel neteldoeksche gor dijnen voor een studeerkamer, die dus bijna geen lichtbelemmering mogen wezen cn aan de zijkanten met een band opgenomen wor den. Een voorhangsel van hetzelfde mate riaal geeft iets aardigs. Langs den onder kant van de gordijnen zoowel als aan de uiteinden van het voorhangsel is een ge kleurde rand aangebracht-, die het eento nige wit e-en beetje breekt. Daarnaast zien wij gordijnen voor de huiskamer. Een bo vengedeelte van zeer doorzichtige vitrage wordt aan weerszijden door lichtgekleurde met een of andere aardige versiering be drukte meubelgordijnen bedekt, terwijl een smalle strook van boven de roeden onzicht baar maakt. plaatje op de onderste rij. Het raam, dat lang, maar tamelijk breed is, leent zich voor deze manier bij uitstek. Zooa-ls U ziet, is langs de binnenkanten een ruime strook gezet, welke aan den onderkant doorloopt-, terwijl de gordijnen met een band, even eens afgezet met een strookje, worden op genomen. Een breedere strook zorgt boven aan voor de afwerking. Indien U dergelijke overgordijnen ge bruikt, dan moeten deze op uitstekende steunen worden gemonteerd, en wol zoo, dat zij bij het dicht- en openschuiven, de vitrage niet raken, omdat anders de strook jes in de knel komen en als deze in elkaar gefrommeld zijn, is het frissche gauw van het gordijn af. U ziet dus, ook op het- gebied van gordij nen is er steeds wat nieuws te bereiken en kan men zijn kamer steeds weer een ge heel ander aanzien geven. lintjes of gekleurde bandjes vastgebonden worden eerst te voorschijn gehaald en daar in vinden wij dan van allerlei: een portret van een dierbare overleden vriendin met een paar gedroogde bloemetjes, onzen eer sten balruiker, het eerste balboekje (iets wat- de tegenwoordige generatie niet meer heeft en wat voor de oudere generatie nog steeds een bron van vreugde is), een aardig gedichtje, een menu van een feestje, een paar bloempjes van onzen trouwruiker en van onze verlovingsbloemen, de eerste brief van onze kleintjes, of de eerste teekeningen, jeugdportretten van onszelf en onze vrien den ja, ontelbaar zijn de herinneringen, die dit alles bij ons oproept. En als U de kast weer gaat inruimen, doe niets weg van die oude, lieve herinneringen, laten de men- schen maar zeggen, dat U overdreven ge voelig bent en ouderwetsch, doch hebt U moelijkheden, zorgen, kunt U soms een oongeblik niet op tegen den stroom van het haastige leven, trek U dan even terug naar Uw herinneringenkast en verdiep U voor ^en paar oogenblikken in het verleden en U zult tenslotte tot de overtuiging komen, dat het de lieve herinneringen in het- ver leden zijn, die als de steunpilaren dienen voor ons tegenwoordige gejaagde leven, die als het ware den grondslag vormen, waar op ons tegenwoordig leven is gebouwd en men doet vooral goed ook deze grondslag in het oog te houden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12