24ste Jaargang DINSDAG 14 MAART 1933 No. 7456 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN h.e. Mgr. aengenent Qe paus 0Ver dezen verwarden tijd VOORNAAMSTE NIEUWS. De eerste voorbereide aanslag tegen Hitier? graaf arco gearresteerd DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. Zooals onze lezers weten, viert heden de Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, zijn zestigsten verjaar dag. De tijd. dat de zestigste verjaardag van alle vooraanstaande personen met een be trekkelijk bijzonderen luister werd gevierd (ook in meerdere gevallen reeds de vijf tigste verjaardag), schijnt weer voorbij te zijn gegaan. Maar de zestigste verjaardag van onzen Bisschop is een tè wel kome aanleiding, om onze gevoelens De uiten 1 En wij meenen daarom, ons op de zen dag wel te mogen veroorloven, om openlijk onze eerbiedige gelukwenschen aan te bieden, aan den jeugdigen zestig- jarigen Bisschop, die nu al weer reeds bij na vijf jaren den last van het Bisschops ambt draagt. Goedheid, die niet door kracht gebroken wurdt zoo mogen wij aanduiden een kenmerkenden karaktertrek in het nu haast vijfjarig bestuur van Haarlems Kerk vorst. In dezen tijd, méér nog dan in rustiger perioden, wordt van een bestuurder her haaldelijk gevraagd een krachtig hande len vooral van een bestuurder als de Herder van een diocees, die de Leidsman is van zijn volk bij het zoeken en betreden van nieuwe wegen in dezen nieuwen tijd, bij het bereiden en bewerken van nieuwe arbeidsterreinen onder de veranderde levenseischen. En, naar zijn wapenspreuk „Gerechtig heid en vrede'', den vrede alléén wenschend op den grondslag van gerechtigheid, is onze Bisschop bij het nemen van de maatre gelen. die hij noodig achtte, niet terugge schrokken voor de vele moeilijkheden, welke zijn verantwoordelijkheid hem oplegde; bij is niet teruggeschrokken voor anderer te genzin of tegenkanting, als hij Vóór zich zag een nieuwe toekomst, .waarheen hij zijn volk moest leiden.... Maar en dat is bijzonder typeerend voor Mgr. Aengenent die kracht, in een bestuurder eerbiedwekkend, heeft niet ge broken de goedheid, de innemende, de op recht-hartelijke goedheid, welke naar allen uitgaat, welke niemand uifcsluir. geen enkeleeen goedheid, die niet alleen haar oorsprong vindt in een van nature zonnig en blij karakter, maar die bovenal geleid wordt door de beginselen vian ons Geloof Graag grijpen wij deze gelegenheid aan, om onzen Bisschop mede namens onze ie- zers te betuieen hoogachting en eerbied en liefde en Hem te verzekeren een volg zaamheid, die mannelijk-sterk staat in het GeloofAan deze verzekering mogen ons èller daden in het persoonlijke en open bare katholieke leven altijd beantwoorden! MR. E. BOLSIL'S LID VAN GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Prov. Staten van Zuid-Holland hebben heden gekozen tot lid van Ged. Staten in de vaoature-Borghols (R.K.) mr. E. J. M. H. Bolsius, advocaat en procureur te Lei den. Mr. Bolsius is sedert 27 Mei 1930 (na het overlijden van den heer Balvers) lid van Prov. Staten. De heer Bolsius is 22 Aug. 1887 geboren te 's-Hertogenbosch. Hij heeft zijn univer sitaire studies gemaakt te Utrecht en Lei den; in Leiden promoveerde hij 2 April 1914, waarna hij zich aanstonds associeei- de met het advocatenkantoor van mr. Aal- berse en mr. Hermans. (Nu het kantoor van mr. Bolsius en mr. Donders). De heer Bolsius bekleedt vele functies BROEDERMOORD, GODSDIENSTHAAT EN ECONOMISCHE ELLENDE De woordbreuk van koning Boris HET 'GEHEIME CONSISTORIE. Zooals gisteren reeds in bet kort ge meld, is Maandagmorgen in het Vati- caan het aangekondigde geheime con sistorie gehouden, waarin de H. Vader in een allocutie allereerst een kort over zicht gaf van de gebeurtenissen, welke zich hebben afgespeeld sinds het laatste consistorie, dat in Juni 1930 plaats had. Zijne Heiligheid besprak de beide laatste encyclieken, de gesloten concor daten, bet Eucharistisch congres te Du blin, de plechtige viering van het Lour- des jubilé, de ontwikkeling der Missie, de bekeeringen in de verschillende lan den en den ijver der in het Oosten ar beidende missionarissen. Een uitvoerige beschouwing wijdde Z. H. aan het werk en de uitbreiding der Katholieke actie. Overdreven nationalisme. Na een toespeling op hetgeen in Ita lië tot stand gebracht is. gaf de H. Va der een overzicht over den treurigen in ternationalen toestand, die nog steeds kritiek, onzeker, verward en verontrus tend is door het gebrek aan weder- zijdsch vertrouwen en door overdreven en onrechtvaardig rationalisme. Z. H. betreurde het, dat helaas zoowel in de oude als in de nieuwe wereld opnieuw het gekletter opklinkt der broedermoor dende bewapeningen. Van de met bloed besmeurde en verwoeste aarde, zeide Z. H. stijgt de kreet van het bloed van den medebroeder ten hemel. De economische crisis. Een andere bron van droefenis noem de de H. Vader het voortduren in de geheele wereld van de economische cri sis, waaronder de zwakken het zwaarst te lijden hebben en die tengevolge van de werkloosheid van millioenen arbei ders met al haar gevaren en verleidin gen wordt uitgebuit door de vijanden van iedere politieke, maatschappelijke en godsdienstige orde. Hetgeen sedert lang in Rusland, Mexi co en Spanje en den laatsten tijd in groote en kleine landen van Centraal Europa gebeurt, zegt maar al te duide lijk, wat men kan en moet duchten overal, waar de propaganda der ramp zalige ordeverstoorders doordringt. En ondanks alles is het slechts de stem des Pausen., die waarschuwt tegen de groote gevaren, welke de christelijke beschaving in alle deelen der wereld bedreigen. Men moet niet vergeten, zeide Z. H., dat de tegenwoordige tegen God ontke tende oorlog, zoo goddeloos en zoo pro- voceerend is, dat deze ook wel beschouwd kan worden als een wereldcatastrophe, evenals de wereldoorlog en de economi sche crisis. Door den steeds toenemenden haat van de vijanden van God en de Kerk ziet men, dat zij in den Katholieken godsdienst den grootsten steun zien van alles wat "zij bestrijden. De Kerk echter weet uit de belofte van Haar Goddelijken Stichter, dat Zij steeds strijden moet, maar dat niets Haar kan vernietigen. in het openbare leven; hij is voorzitter van den Voogdijraad, secretaris van den Raad van Beroep voor de Directe Belas tingen, voorzitter R. K. Kiesvereeniging, bestuurslid R. K. Kamercentrale Leiden, bestuurslid van „De Goede Woning", se cretaris Liefdewerk „Kinderbescherming", regent R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. Kerkmeester van de parochie te Oegst- geest. Den nieuwen Gedeputeerde onze harte lijke gelukwenschen! De heer Borghols was als Ged. Staten belast met de afd. A., behelzende Provin ciale en Gemeentelijke Financiën, Provin- vinciaal Personeel, Onderwijs, enz. De woordbreuk van koning Boris. De Pans besprak vervolgens in 't kort de Protestantsche agitatie in Italië, in zonderheid in Rome, en weidde daarna uit over den doop van het Bulgaarsoh vorstenkind, welke doopplechtigheid, ge lijk men weet, volgens den orthodoxen ritus werd voltrokken. Deze gebeurtenis, aldus de Paus, beeft overal veel opzien gewekt. Hij wilde daarom van de gelegenheid gebruik ma ken, om zijn leedwezen er over uit te spreken, dat het prinsesje door een niet-Katholieken geestelijke gedoopt werd Zulks geschiedde, volkomen in strijd met een plechtig gegeven belofte. De Paus wist echter door bijzondere documenten, wie voor deze gebeurtenis sen verantwoordelijk zijn, en dat hij zijn vaderlijken zegen niet kon onthou den aan een zoo zwaar beproefde moe der, die verklaarde onschuldig te zijn aan alles, wat is voorgevallen. Aan hen, die aan dit alles schuldig zijn, roept hij toe, zich het woord te her inneren: „Do gerechtigheid verheft de volken, maar de zonden maken ze onge lukkig". Het H. Jaar. Tenslotte besprak de Paus bet ko mende jubeljaar en de heilig- enzalig verklaringen en sprak de verwachting uit, dat het gebed tot God het licht zou doen neerdalen en de noodïge een dracht onder de volkeren enhun lei ders, opdat ook de economische confe rentie tot een goed einde zou leiden, een ontwapeningsverdrag tot stand zou komen, dat doeltreffend zou zijn zoowel in moreel als materieel opzicht en ten slotte ook het schuldenvraagstuk een bevredigende oplossing zou vinden. De kardinaalsbenoemingen. Vervolgens benoemde Z. H. de Kar dinalen-legaten voor de opening der heilige deuren en wel Z. H. Em. kardi naal Granito di Belmonte voor de St. Paralus-basiliek, Z. H. Em. kardinaal Marohetti-Selvaggiani voor de St. Jan van Lateranen en Z. H. Em. kardinaal Cerretti voor de Santa Maria Maggiore. Verder werden benoemd Z. H. Exc. de patriarch Avedis Petrus IV Arpïarian voor de Armeniërs en Z. H. Exc. mgr. Antonius Arida. aartsbisschop van Tri poli, voor de Maronieten. Deze twee laatsten ontvingen tegelij kertijd de heilige pallia. Tot kanselier der Roomsche Kerk be noemde de Paus Z. H. Em. kardinaal Boggiani, tot sufeurbicair bisschop van Palestina Z. H. Em. Kardinaal Sin- cero, voor Velletri Z. H. Em. kardinaal Cerretti. Van Z. H. Em. kardinaal Mori, tot nu toe kardinaal-diaken, volgde de verhef- finc tot kardinaal-priester. Al deze benoemden legden den voor geschreven eed af. Daarna volgde de bekendmaking der verheffing tot de kardinaalswaardigheid van H.H. EJrc. Angelo Dolci, Pietro Fu- masoni Biondi. Maurillio Fossati (aarts bisschop van Turijn), Rodrigo Villeneuve (aartsbisschop van Quebec), Elia dalla Costa (aartsbisschop van Florence) en Theodor Innitzer (aartsbisschop van Weenen), alsmede de benoeming van nog twee andere, wier namen de Paus zich echter in petto voorbehoudt. Nadat de Paus officieel de benoemin gen had bekend gemaakt van de bis schoppen, ten getale van oneeveer 300, die sinds het laatste Consistorie waren aangesteld, werden de plechtigheden be sloten. Daarna werd de pauselijke stoet weer gefromeerd en begaf deze zich naar de troonzaal, waar de Paus den bisschops mantel en de rochet omhing aan eenige nieuwe bisschoppen, die te Rome aan wezig waren. De plechtige omhanging van den man tel en de opzetting van de roode baret aan de nieuwe kardinalen door den Paus zal plaats hebben in den avond van 15 Maart op den vooravond van het open baar constiforie. BUITENLAND. Z. H. de Paus over den verwarden hul digen tijd. De kardinaals-benoemingen. (Ie blad). Aanslag op rijkskanselier Hitier voorbe reid? Graaf Arco gearresteerd. De commu nisten krijgen geen presentiegeld. (Ie blad). Zal president Roosevelt ingrijpen in de Ontwapeningsconferentie? (2e blad). Razzia op communisten te Weenen. (2e blad). Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Na de aardbevingsramp in California zijn thans 150 dooden geborgen. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Prov. Staten van Zuid-Holland. Mr. Bolsius te Leiden is tot lid van Gedepu teerden gekozen. (1ste blad). Verscheidene burgemeesters gaan met „verlof" Naar de politie te München mededeelt, is Zondag graaf Arco in hechtenis geno men, daar hij, volgens zijn eigen verklaring, voornemens was een aanslag op rijkskan selier Hitier te piegen. Het betreft hier denzelfden graaf Arco, die in Febnuari 1919 den Beiersohen pre mier Eisner heeft doodgeschoten. Graaf Arco liep toen bij den aanslag zelf een schotwonde op. In Januari 192U werd hij ter dood veroordeeld, doch reeds een dag later begenadigd. Zijn straf werd gewijzigd in levenslange vestingstraf. In April 1924 kwam ook een einde aan deze straf, terwijl hij ter gelegenheid van den 80sten verjaar dag van den Rijkspresident door de Beier- sohe regeering weer in het genot van zijn burgerrechten werd gesteld. Behalve burgemeester Adenauer van Keulen zijn ook burgemeester Landmaun van Frankfort a. .d. Main, burgemeester Brauer van Aitona en burgemeester Lüken van Kiel met onmiddellijken ingang met verlof gezonden. Het lid van het Berlijn- sche gemeentebestuur Elsas, die eveneens met verlof was gezonden, zal in functie blij ven, daar het desbetrefefnde besluit is in getrokken. De muilband voor de pers. Het „Acht Uhr Abendblatt" is weer ver schenen. Het blad publiceert op zijn voor pagina een mededeeling, blijkens welke de uitgevers aan de autoriteiten een verkla ring hebben doen toekomen, volgens welke zij beloven, dat voortaan geen aanleiding meer zal worden gegeven tot het verbie den van het blad. Voorts wordt medege deeld, dat de politieke hoofdredacteur Zucker op staanden voet ontslagen is en vervangen wordt door Fritz Kirchhofer. Te Bonn is het gebouw van de „Deut sche Reichszeitung", een Gentrum blad, gis termorgen door geuniformde nationaal-so cialistische stormtroepen bezet, zoodat het blad niet kon verschijnen. Redenen voor dezen maatregel werden niet vermeld. Ook de gebouwen van de „Rheinisch-Bergische Zeitung" te Bergisoh-Gla-dbacb en de „Ber- gische Warte" te Engelskirchen werden op dezelfde wijze gesloten. Joodsche zaken te Karlsruhe gesloten. Te Karlsruhe hebben zich gisteren voor de warenhuizen en verschillende Joodsche winkelzaken samenscholingen gevormd, welke den poLitie-president aanleiding heb ben gegeven, deze zaken met het oog op de openbare veiligheid tijdelijk tó doen sluiten. Hetzelfde geschiedde met het ge bouw van het CentrumbLad „Badischer Beobachter", waarvoor door een groote menigte een betooging was gehouden. De staatscommissaris voor Hessen, dr. Best, heeft, naar uit Darmstadt gemeld wordt, alle socjaal-democratische bladen m Hessen tot en met 19 Maart a.s. verboden. Voorts heeft dr. Best bepaald, dat waren huizen en andere maximaal 24 uur kunnen worden gesloten, wanneer door het feit, dat een dergelijke zaak bedreigd word», gevaar voor de openbare veiligheid kan ontstaan. Ten slotte heeft de staatscommissaris verboden, dat particulieren, die geen lid zijn van de nationaal-socialistisohe storm troepen of van den Stahlhelm, vuurwape nen bezitten. Te Frankfurt a. d. Main heeft de politie het instituut voor sociaal onderzoek geslo ten, evenals de kantoren van de hulpver leening aan studenten, na in de lokaien een huiszoeking te hebben gehouden. Om trent de redenen van dezen maatregel en het resultaat van de huiszoeking is niets bekend. Bij het. sluiten van het Görreshaus lo Keulen zijïi twéé redacteuren en twee di recteuren gearresteerd. Na door do poli tie verhoord te zijn, werden zij weer op vrije voeten gesteld. Te Berlijn is een beambte van het Prui sische Landdaggebouw, Muller, op staan den voet geschorst, daar hij gezegd had: „Het was eerder geloofwaardig geweest, dat de brand in den Rijksdag door kort sluiting was veroorzaakt. Thans eohtcr bon ik van meening. dat de nationaalrsocialis- ten den Hollander hebben laten komen om den Rijksdag in brand te steken". Göring over dc „reiniging". Minister Göring heeft dc volgende ver klaring gepubliceerd: „De laatste dagen is om dringende rede nen door de nationale bondon rechtstreeks ingegrepen in gemeentebestuur, rechtsple ging, kunstinstellingen en in het bijzonder schouwburg-bedrijven. In verband met de verordening van den rijkskanselier van 12 dezer is een dergelijk ingrijpen onnoodig geworden. De roinigingsactio in. mijn res sort zal door mijzelf stelselmatig worden* verwezenlijkt. Dreigt er ergens gevaar door vertraging, dan kan men mij telefonisch waarschuwen, opdat ik kan ingrijpen". De nieuw benoemde minister Göbbels heeft tot de nationaal-socialLstische partij een verklaring gericht, waarin hij mede deelt, dat hij met ingang van Maandag de leiding van het rijksministerie van Volks voorlichting en Propaganda op zich neemt. Hij beschouwt deze benoeming als een be wijs van dankbaarheid voor het voorbeel dige werk, dat de propaganda der bewe ging, vooral tijdens den jongsten verkie zingsstrijd, heeft gepresteerd. Göbbels deelt voorts mede, dat hij op verlangen van Hit- Ier leider blijft van do propaganda der partij. Geen presentie-geld voor de communisten. De voorzitter van den Pruisischen Land dag Kerrl heeft bepaald, dat de communis tische afgevaardigden geen presentiegel den meer uitbetaald krijgen. De Duitsche rijksspoorwegmaatschappij wijst in een telegram aan de rijksspoorweg- directie er op, dat in den laatsten tijd spoorwegbeambten herhaaldelijk zijn aan gevallen en beleedigd wegens het dragen van zwart-rood-gouden kokardes. In ver band hiermede is bevolen, dat overal, waar door het dragen van dergelijke kokardes de rust en orde bij do spoorwegen bedreigd wordt, dit achterwege dient te blijven. Tot definitieve vaststelling dor rijkskleuren mogen zwart-wit-roodo kokardes worden gedragen Een dergelijke regeling zal ook waarschijnlijk bij de andere rijksinstellin gen getroffen worden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1