MAANDAG 13 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 GYMNASTIEK BONDSVERGADERING K. N. G. V. Onder buitengewoon groote belangstel ling vond gisteren in de Industrieele Club te Amsterdam de jaarlijksche bondsverga dering plaats van het Koninklijk Neder- landsoh Gymnastiek Verbond. De voorzit ter van het Verbond Dr. J. H. O. Reys (Den Haag) hield een openingsrede waar in spr. constateerde, dat deze bijeenkomst een feestelijk karakter droeg. Het Ver bond is ondanks de ongunst der tijden sterk blijven staan. In de tweede plaats is daar het feit van bijzonder groote waarde, dat in dit jaar zoovele turners in de gele deren van het verbond zijn teruggekeerd, zoo de leden van den Amsterdamschen Turn Bond en der West-Friesche Vereeni gingen. Spreker bracht speciaal hulde aan den arbeid van den heer Spaander, die als bemiddelaar was opgetreden in het con flict tuschen K. N. G. V. en A. T. B. Voorts wees hij op de bemoeiingen van den heer Hop inzake den terugkeer van de West-Friesche Vereenigingen. De heer Rijswijk zag zich het eerespeldje toegewe zen voor diens vruchtbaren arbeid in N.- Holland Noord. Terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven herdacht dr. Reys met gloedvolle woorden het overlij den van eenige persoonlijkheden in de turnwereld, den Franschman Charles Ga- zelet, één der oprichters van de Interna tionale Gymnastiek Federatie, en den heer S. Konijn te Amsterdam, de laatste als bo- wijs, dat het leidersdiploma tot veel kan leiden. Met een opwekkend woord opende spr. hierna de vergadering. Het jaarverslag bracht vele tongen aan het praten. Het verslag van den Bondspenning- meester, den heer C. Verburg (Den Haag) werd na eenige discussies goedgekeurd, alsmede de begrooting voor 1933 sluitende aan inkomsten en uitgaven voor een be drag ad 23.750.— waarbij een restrictie werd gemaakt inzake de uitgaven verbon don aan het Turnblad ad 5400.waar voor betreffende voorstellen in de mid dagvergadering zouden worden besproken. Op de begrooting 1933 stonden twee me- morieposten vermeld, nl. voor de Olympi sche Spelen 1936 te Berlijn op het Inter nationaal Turntournooi 1934 te Boedapest. Dr. Reys merkte hieromtrent op, dat de vergadering bij goedkeuring der posten, zich in principe uitsprak voor deelneming aan de Olympische Spelen in 1936 te Ber lijn. De Nederlandsche dames, die Olym pische kampioenen zijn geworden in 1928, en nog zijn, hebben zeker recht te worden uitgezonden, terwijl het peil van het hee- renturnen dermate is vooruitgegaan, dat deelneming te Berlijn is gerechtvaardigd. In denzelfden geest gold dit voor de deelneming uitsluitend voor heeren aan het Internationaal Turntournooi te Boeda pest. In de Kascommissie werden benoemd de heeren Rensdorf (Groningen) van den Burg (Utrecht) en Krijgsman (Amsterdam). Als volgende punten van de agenda wer den behandeld de vereenigingsvoorstellen. Het voorstel van de G. V. „O. S. S." te Zandvoort gesteund door alle vereenigin gen van den Kennemer Turnkring om aan de werklooze leden der vereenigingen, die van vereenigingscontributie zijn vrij- gesteM, ook vrij te stellen van Bondscon- tributie betaling, werd na ontrading van het Bondsbestuur verworpen. Zestien vereenigingen van den A. T. B. hadden een voorstel ingediend om een door een vorige Bondsvergadering aange nomen voorst el inzake het dra een van een lange broek voor heeren, tijdens den optocht bij de Bondsfeesten te Rotterdam, te herroepen. De voorstellers waren er van overtuigd, dat daardoor het aantal deelnemende turners belangrijk zal toene- Door dit voorstel kwam het reeds zoo veel stof tot discussie gevende onderwerp inzake de kleeding weer op het tapijt. Uit voerig werd het voorstel besproken en alle argumenten van vorige Bondsvergaderin gen werden weer naar voren gebracht. Tenslotte werd er gestemd over de kwestie of men de heeren tuners vrij zou laten om in den optocht te Rotterdam te verschij nen in lange dan wel in korte broek, óf dat handhaving van het besluit: verplich te draging van een lange broek noodzake lijk was. In de middagvergadering werd het vrij laten in de keuze van een korte of lange broek bij stemming met groote meerderheid aangenomen, 108 tegen 78 stemmen. Na een korte pauze kwam in de middag vergadering allereerst, het punt van de agenda inzake het Turnblad ter sprake. Zeer uitvoerig werd door verschillende sprekers dit onderwerp behandeld. Op voorstel van den heer J. Galjaard (Groningen) nam de vergadering het be sluit om het Bondsbestuur vrij mandaat te geven om de Turnbladkwestie al dan niet met de uitgeversmaatschappij een overeen komst te treffen tot voortzetting of^ ver breking van het contract. De koden in de begrooting voor 1933 vastgelegd mogen ech ter niet te boven worden gegaan. Een voorstel van Dordrecht om ook de kringen weer stemrecht op de bondsverga dering te geven naast de vereenigingen werd verworpen. De heer J. J. Th. Bakker (Bergen Zoom) werd tot redacteur van het Turnblad bij acclamatie herbenoemd. De besprekin gen inzake de Bondsuitvoering 1933 te Rotterdam leverden geen bijzondere pun ten op. Bij acclamatie werden de heeren dr, J. H. O. Reys als voorzitter. J. H. F. Sommer als technisch Bondsbestuurs'id en Joh. Dijk als bondsbestuurslid herkozen. DE NEDERLANDSCHE SPORTPERS. Oprichting te Amsterdam. Door een twintigtal sportjournalisten, die daartoe uit aJle deelen des lands bij eengekomen waren, is Zaterdagmiddag in het Oarltonhotel te Amsterdam besloten tot de oprichting van de vereeniging „De Nederlandsche Sportpers". Alle aanwezi gen traden aanstonds toe als lid van de nieuwe organisatie, welke zich de bevor dering van de Nederlandsche sportjourna listiek in binnen- en buitenland tot doel stelt. Voor Amsterdam en Den Haag zal het nationale lichaam samenwerken met de vereeniging „De Amsteramsche Sportpers" en „De Haagsche Sportpers", terwijl van andere deelen des lande plaatselijke of gewestelijke gedelegeerden van de Neder landsche Sportpers zullen worden aange wezen voor een doelmatige regeling ten dienst der sportpers. Op voorstel van den heer G. J. Nijland die als voorzitter van de vergadering fun geerde, werd tot president van de nieuwe vereeniging „De Nederlandsche Sportpers" met algemeene stemmen de heer Jhr. J. Feith benoemd, terwijl als verdere be stuursleden werden gekozen de heeren H. Levy (Den Haag), en A. J. G. Strengholt (Amsterdam), de laatste als secretaris- penningmeester. Ter assistentie van dit bestuurstrio wer den als plaatselijke resp. gewesteliike ge delegeerden gekozen: voor Rotterdam de heer O. Knieo, voor de Zuidelijke sport pers de heer E. J. de Groo (Tilburg), voor het Oosten de heer G. Kramer (Enschede) voor het Noorden de heer J. Haccou (Leeuwarden) en voor het midden des lands de heer C. J. Groothoff (Bilthoven). Aan het eind der oprichtingsvergade ring heeft de heer H. A. Meerum Terwogt aan het adres van den heer C. J. Niiland hartelijke woorden gesproken in verband met de voortreffelijke wijze, waarop deze de vergadering had gepresideerd. WIELRENNEN ZWEMMEN TWEEUURSKO°°EI.WERSTRIJD TE PARIJS. PijnenburgWals op de 9de plaats. In het Velodrome d'Hiver te Parijs vond gisteren een twee-uurs-kop^elwerstriid plaats a TAmericainc. Deze wedstrijd werd gewonnen door hel nieuwe Belgische kop pel CharlierDepa-uw met ronden voor sprong. Het Nederlandsche koppel Pijnenburg Wals viel niet op en eindigde on de negen de plaats met twee ronden achterstand. Het resultaat was: 1. CharlierDepauw (België) 15 punten. Met 1 ronde achterstand: 2. CouDryPecquex (Frankrijk) 47 pun ten. 3. BroccardoGuimbretière (Frank rijk) 37 punten 4 en 5 BoucheronIgnat (Frankrijk) en HamerlinckDe Bruycker (België) beiden 32 punten. 6. KilianPütz- feld (Duitschland) 17 punten. Met 2 ronden achterstand: 7. LinariDi Paco (Italië) 33 punten. 8. DayenChourv (Frankrijk) 24 punten. 9. PijnenburgWals 9 punten. 10. George WambstBlanchonnet (Frankrijk) 8 pun ten. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Geen Nederlanders? Van 1 tot 21 Mei wordt in Duitschland de jaarlijksche ronde door Duitschland ver reden. Hoogstwaarschijnlijk zullen de vol gende renners deelnemen, waarbij aan te teekenen valt, dat geen enkele Hollander deelneemt. Duitsche ploeg: Stöpel, Thierbach, Sie- ronski, Buse, Siegel en Geyer. Gemengde ploeg: Frantz (Luxemburg), Bulla (Oostenrijk), Thallinger (Oostenrijk), Antonen (Zwitserland). Erne (Zwitserland) en Bossard (Frankrijk). Frankrijk: Neuhard, Barthelemy, Pierre Magne. Godhiat, Louviot, Gabard. België: Demuysere, Degraeve, Wauters, Jean Aerts, Loncke, Schepers, Lemaire, Croon, Kaers en Devocht. Berlijn: Risch, Jutschbach. Ussat, Oskar Tietz, Otto Nickel, Rudolf Wolke. West-DuitschlandSchenk, Neckar, Ho- dey, Essing, Esser en Arentz. Zuid-DuitschlandUmbenhauer, Alten burger, Koch, Giebler, Iskes en Hausera Noord- en Oost-Duitscbland: Manthey, Nits?hk, 01 Boter, Seiferth, Weckerling en Twiehaus. Leidsche Ren- en Toervereen. „Swift''. De aangekondigde wedstrijd van Zondag is ondanks een klein incident onderweg gunstig verloopen De A-klassers, die 60 K.M. mosten rijden en de B-kla6sers 30 K.M. werden direct na elkaar gestart, gevolgd door de motorcon- tro eurs B. Verschoor en P. C. Pluym. Hoewel er onderling strijd werd geleverd en het koploopen in hoofdzaak werd gedaan door A. v. Egmond of de Roode, vermochten de andere renners daarbij schijnbaar niet overheen te kunnen demarreeren, totdat bijna op 't laatste gedeelte J. Riethoven er vandoor ging gevolgd door J. Verschoor, die daardoor respectievelijk de le en 2e plaats bezetten, terwijl A. v. Egmond 3e werd, Th. de Roode 4e. W. Graafmans 5e. De onderlinge uitslag van den 30 K.M. wedstrijd van de B-klassers is geworden: le M. v. Aart; 2e 0. Paats; 3e R. Rietho ven; 4e J. v. Ruiten; 5e C. Stafleu; 6e G. Rietbroek; 7e N. de Roode; 8e C. v. List. A.s. Zondag 100 K.M. voor de A-klassers en 50 voor de B-klassere. BILJARTEN DE A. D. Z. TE DUSSELD0RF. Zaterdagavond vond ïn het „Stadt- bad" te Duseldorf voor vrij veel publiek de clubwedstrijd plaats tusschen de zwemvereeniging Dusseldorf 98 en de Amsterdamsche Dames Zwem club. De derde clubwedstrijd de beide vorige werden door de A.D.Z. gewonnen met 62 werd ditmaal door de Dussel- dorfer Schwimmverein gewonnen met 62, daar de Amsterdamsche dames al leen het nummer 6 X 59 M. vrije slag konden winnen. Mej. Jennie Kasteïn kwam ïn het nummer 200 M. schoolslag uit tegen de sterke Duitsche zwemster Clare Dreyer. Frl. Dreyer won dezen wedstrijd met miniem verschil in den tijd van 3 min. 4 1/5 sec., waarmede zij een nieuw Duitsch record vestigde. Jennie Kas- tein deed er 1.5 sec. langer over en de tijd van 3 min. 4 2/5 beteekende even eens een nieuw Nederlandsch record. Het oude record bedroeg 3 min. 5 3/5 sec. Daar een der Nederlandsche offi cials als officieel tijd waarneemster fun geerde, kan dit record erkend worden. Op de 100 M. sohoolslaag deed Jennie Kastein een poging het wereldrecord te verbeteren, dat op naam staat van Else Jacobsen (Denemarken) met een tijd van 1 min. 20 sec. Jennie Kastein bleef ech ter aanzienlijk boven dezen tijd en be reikte 1 min. 26 3/5 sec. De resultaten waren: 6 X 50 M. vrije slag dames: 1. A.D.Z. tijd 3 min. 28.2 sec.; 2. Dusseldorf Schwimm Verein tijd 3 min. 38.5 sec. De A.D.Z. zwom met de dames J. Selbach, L. van Voorst, A. Langhout, D. Hüsken, L. Oortgysch en V. van der Halm. De 5 X 50 M. schoolslag estafette: 1. Dusseldorf. S. V. tijd 5 min. 37 4/5 sec.; 2. A.D.Z. tijd 3 min. 43 1/5 sec. A.D.Z. zwom hier met de dames Sel bach, Langhout, Hüsken, Oortgysen en Van der Halm. 6 X 50 M. wisselslag estafette: 1. Duseldorf S. V. tijd 5 min. 43 3/5 sec.; 2. A.D.Z. tijd 3 min. 58 2/5 sec. A.D.Z. zwam met de dames Selbach, Van Voorst, Langhout, Hüsken, Oortgysen en van der Halm. 3 X 100 M. wisselslag estafette: 1. Dusseldorf S. V. tijd 4 min. 18 4/5 sec.; 2. A.D.Z. tijd 4 min. 25 1/5 sec. A.D.Z. zwom met de dames L. van Voorst, L. Oortgysen en J. Selbach. Dusseldorf S. V. won dus met 62. De polowedstrijden hadden tot resul taat: Dusseldorf 98—AmateurS. V. Duis- i burg 64; Dusseldorf 22Poseidon Keu len 23. cratischen minister in het kabinet, den minister van sociale zaken Resch. Deze wil blijkbaar niet meedoen aan den mo- narchistischen startsgreep. In zijn plaats zal waarschijnlijk de christelijk-sociale mo narchist Spitz komen. BUITENLAND RUSLAND. DOODVONNISSEN IN RUSLAND. Vijf-en-dertig op één dag. Het Telegraafagentschap van de Sov jet-Unie meldt: Op grond van een verordening van het centraal executief comité van de Sovjet- Unie van 15 November 1923 zijn op den elf den Maart 35 „afstammelingen uit de bourgeoisie en de klasse van het groot grondbezit" wegens „contra-revolutionnai- re ondermijning" ter dood veroordeeld tot den kogel. De beklaagden zijn reeds ge fusilleerd. Voorts zijn 22 personen ieder tot tien jaar en 18 personen ieder bot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Lutjebroek den weleerw. heer H. C. Koppert en tot pastoor te Wieringen den weleerw. heer A. de Wildt, thans kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jac.). AFRIKA OPSTAND IN ABESSINIE. De insurgenten dooden 50 Somalië op Fransch gebied. In Abessinië is in de nabijheid van de Fransche en Italiaansche koloniale gren zen een opstand tegen de regeering uitge broken. Aan het hoofd van de opstandelingen, die op Fransch gebied vijftig Somali's zou den hebben gedood, staat het stamhoofd Abdoel Nassan. Zesduizend opstandelingen hebben een overval op Fransch gebied ondernomen, die echter mislukte. Abessiniërs, die aan de zijde der regee ring staan, hebben zioh in de bergen ge concentreerd, om tegen de opstandelingen op te treden. Acht Fransche officieren gedood. De Parijsche uitgave van de „Chicago Daily Tribune" meldt, dat in een gevecht met 1500 opstandelingen acht Fransche of ficieren en verscheidene inlandsche solda ten zijn gesneuveld. Verder zou vier officieren zijn gewond en twee gevangen genomen. De strijd zou hebben plaats gevonden te Tafilalet. ONTWAPENING. VERDAGING DER CONFERENTIE? MacDOnald begint zijn becpr'kingen. De Britsche premier, MacDonald, die Zaterdag met sir John Simon en Paul-Bon- oour in Genève is aangekomen, heeft direc met verschillende staatslieden geconfe reerd. Er zouden drie mogelijkheden zijn be sproken. De eerste betreft een verdaging der ontwapeningsconferentie zonder meer, de tweede voorbereiding van een conven tie, die de tot nu toe bereikte resultaten zou bevatten. Duitschland zou van geen verdaging willen weten, terwijl Duitschland en Frankrijk bezwaar zouden hebben te gen een voorloopige conventie. De Duit- scüers zijn namelijk van meening, dat een voorloopige conventie niet voldoende recht zou doen wedervaren aan den eisch tot gelijke rechten, terwijl de Fransche be zwaren zich richten tegen een verbintenis, zoolang er onzekerheid bestaat over de veiligheidsvoorstellen. De derde mogelijk heid was, een program voor daadwerke lijke ontwapening te doen uitwerken door de delegaties van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten, welk program dan daarna aan de Duitschers en Italianen zou worden voorgelegd. Bijzonderheden daarover zijn nog niet bekend, daar MacDonald blijk baar wil afwachten of zijn plan kans van slagen heeft. Er schijnt terloops ook ge sproken te zijn over een conferentie der leidende staatslieden in Stresa of elders in Italië, waaraan dan ook Daladier, Musso lini en Hitier zouden deelnemen. „Tel." CHINA DE WORSTELING TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. Japan dreigt met opmarsch naar Peking. De Japansche zaakgelastigde te Peking heeft de Ohineesché regeering een verkla ring overhandigd, volgens welke de op marsch der Japanners naar Peking onver mijdelijk is, indien de Chineesche troepee bij Sjang Hai Kwan en bij de Koepeikau- bergpas hun „agressieve houding" niet op geven. De Japansche regeering eischt nog maals de instelling van een neutrale zone ten einde botsingen te voorkomen. De Japanners deelen officieel mede. dat na de inneming van Koepeiko de vijan delijkheden aan het front langs den Chi- neesohen Muur zijn gestaakt. AMFRVKA WEDEROPBOUW VAN AMERIKA'S GELDWEZEN. Verwacht wordt dat van heden (Maan dag) af het normale bankbedrijf in de Vereeni<rde Staten zal worden hervat. De Federal Reserve Banks waren reeds Zaterdag weer op normale wijze open. Bezuinigings-plan van Roosevelt. Het Huis van Afgevaardigden heeft Roosevelt's bezuiniringsplan aangenomen. De leden van het Congres hebben daarme de ook een ver'aging van hun vergoedin gen aanvaard, die van 10.000 dollar op 8500 dol'ar worden gebracht. De financieele commissie uit den Senaat heeft een gunstig rapport uitgebracht over het wetsontwerp in zake de in te voeren bezuinigingen. Wereldkampioenschappen drie banden. De uitslagen van de te Cairo voort gezette wedstrijden zijn: Kandalaft 50 75 6 Aeberhart 35 74 4 Puigvert 50 88 4 Dramally 44 87 3 OOSTENRIJK 0TT0 VAN HABSBURG. ■In Oostenrijk aangekomen. De socialistische pers, die in deze da gen van de eene schrik in de andere ver valt over hetgeen er gebeurt in Duitsch land en Oostenrijk, slaakt onophoudelijk alarmkreten. Een van zulke kreten is een bericht uit Weenen aan het „Volk", waarin gemeld wordt, dat de zoon van ex-keizer Karl van Oostenrijk, Otto von Habsburg, Donderdagochtend om negen uur met twee auto's, begeleid door zijn adjudant Graaf Almassy, de Oostenrijksche grens is gepasseerd en het land binnengekomen bij het station Otterhochsteg bij Lindau, in Vorarlberg. Hij heeft zijn intrek genomen in het Je zuïetenklooster Stella Matbudina bij Fe'd- kirch, dat onder leiding staat van den be kenden monarchist, bisschop Weiz. Er is thans dus nog maar zeer weinig twijfel omtrent de bedoelingen van de Oostenrijksche regeering, meent het roode blad. De ernst van den toestand blijkt ook uit het aftreden van den eenigeo demo- BUITENL. BERICHTEN DRIE DOODEN BIJ ONTPLOFFING TE LY0N. In een electrische centrale bij Lyon heeft door tot nog toe onopgehelderde oor zaak een ontploffing plaats gehad. Er ont stond een brand, welke sooedig door de brandweer kon worden gebluscht. Onder het puin vond men de lijken van twee ar beiders, een derde arbeider overleed tij dens het transport naar het ziekenhuis. Een vierde werd gewond. Het geheele stadsdeel aan den linkeroever van de Rho ne was vanmorgen zonder lioht. De schade is aanzienlijk. MOORDAANSLAG OP CUBA. Uit Havanna wordt gemeld: Toen de president van de Cubaansche patriotten- liga, Fernandez la Porra, in een autobus wilde stappen, werd hij beschoten vanuit een ander auto, waarin drie mannen waren gezeten. Door vijf kogels getroffen, zonk hij dood ter aarde. Le Porra gold als de voornaamste steun van den president van Cuba, M^chado. De daders van den aanslag zijn ontko men. De bekendmaking van den moord is door de ceneunr voor Ou ba verboden. Wat anderen er van zeggen Geachte Redactie, In Uw blad van Vrijdag 10 Maart j.l. komt een verslag voor van een voordracht over het „Koioniale vraagstuk", gehouden door den heer A. H. J. Engels, voor de leden van K. J. M. V. ,,St. Peter Kanis". Ik heb helaas deze voordracht niet bij gewoond, maar ik kan niet aannemen, dat dit verslag juist is. Een goede voorlichting van ons volk over het zooveel grootere „Nederland buiten Europa" is van het al lergrootste belang en het lijkt me bijna on mogelijk dat de heer Engels gesproken heeft, zooals enkele deelen van het verslag doen denken. Het lijkt me daarom zeer ge- wenscht eenige rectificatie uit te lokken. Ik citeer uit genoemd verslag het volgende „Toen een betere geest doorbrak, ging men van stelsel veranderen. Dit werd het tijdperk van het cultuurstelsel, het tijdperk van de gedwongen cultuur van koffie, thee, suiker, tabak enz. De arbeidskrachten van deze Europeesch gedachte en uitgevoerde bedrijven werden geleverd door de Koelie contracten met de beruchte poenale sanc tie". Ik heb deze tirade met stomme verbazing gelezen en ik kan niet aannemen, dat de spreker ook maar iets gezegd kan hebben, wat daarop geleek. Daar wordt het cultuur stelsel vereenzelvigd en arbeidskrachten onder poenale sanctie. Om alles recht te zetten, wat hier onjuist is, zou ik van de gastvrijheid van de redac tie een al te onbescheiden gebruik maken. Laat ik me bepalen tot het volgende: Het cultuurstelsel en poenale sanctie hebben niets met elkander te maken. Het eerste is van van den Bosch en dateert van 1830 en deed geen groote ondernemingen ontstaan. De Europeesche planter, zooals we die nu kennen had z'n intrede nog niet gedaan. Het was een zeer ingewikkeld stel sel van contracten met allerlei lieden, een dwangculfcuur bedoeld als een soort van be- lastmgbetalen in natura, waarbij de bevol king het product leverde aan 't gouverne ment. De koffiecultuur dateert zelfs van veel vroegere tijden. Van arbeidskrachten met poenale sanctie is hier geen sprake. De opkomst van de groote cultuurmaat schappijen onder Europeesche leiding valt grootendeels na 1870, na de'zoogen. „Agra rische Wet" en eerst dan komen de koelie ordonnanties voor met poenale sanctie en dan nog alleen voor die streken, waar geen inheemsche werkkrachten aanwezig waren, b.v. in het oerwoudgebied van Sumatra. Of men de poenale sanctie „berucht'' mag noemen, daar valt over te praten. Als de politiek zich hiervan niet had meester ge maakt, zou waarschijnlijk ieder die poenale sanctie doodgewoon vinden. Met dank aan de redactie voor de ver leende plaatsruimte, spreek ik de hoop uit, dat de heer Engels in m'n schrijven de aan leiding moge vinden, het genoemde vers'ag voor zoover het geciteerde deel betreft, te wraken. J. B. Wilmink. Leiden, 11 Maart 1933. In het verslag van de causerie over het Koloniale vraagstuk, gehouden op Woens dag 8 Maart j.l. door den heer A. H. J. En gels, Lid van de Tweede Kamer, voor de leden der K. J. M. V. „St. Peter Kanis", welk verslag is opgenomen in het blad van Vrijdag 10 Mrt. j.l., komt de bovenvermel de vetgedrukte passus voor. Deze passus is voor den inzender aan leiding geweest hierop te reageeren, daar hierdoor, niet ten oprechte inderdaad, de indruk gevestigd werd, alsof spr. het oudere cultuurstelsel vereenzelvigde met de Euro peesche ondernemingen van later tijd. Wij ste len er prijs op te verklaren, dat deze onjuistheid absoluut niet door den spr. is gedebiteerd. De fout schuilt geheel bij ons. Daar wij door omstandigheden genoodzaakt waren dit verslag eenigszins overhaast neer te schrijven, is het zonder nadere cor rectie doorgezonden. Hierdoor is een zin snede weggelaten, wat tengevolge heeft ge had, dat dit deel van de causerie onjuist is weergegeven. Voorafgaande aan den zin „De arbeidskrachten voor deze Europeesch ge dachte en uitgevoerde bedrijven etc." had voor het juiste begrip dienen te staan, wat ook inderdaad door spr. nadrukkelijk gezegd is: „Na de mislukking van het cul tuurstelsel werden door de Indische regee ring aan Europeesche maatschappijen con cessies verleend tot het oprichten van mo derne ondernemingen". Hierop slaat dan ook de zinsnede „deze Europeesch gedach te en uitgevoerde bedrijven". Wij gelooven de zaak hiermede voldoende opgehelderd en onze fout genoegzaam her steld hebben, terwijl wij ten overvloede er aan kunnen toevoegen, dat de heer Engels, die het verslag nog niet gelezen had en, na kennisname van de reactie hierop door een lezer, zioh met deze rectificatie kan ver eenigen, geen termen aanwezig acht er persoonlijk op terug te komen. De verslaggever. CORRESPONDENTIE. Onbekende. Stukken, waarvan inzender of inzendster niet aan de Re dactie bekend is, worden niet opgeno- men. Wij stellen er toch prijs op, u er opmerkzaam po te maken, dat de grond- slag, waarop uw oordeel over „Het tee- ken des Kruises" berust, radicaal en principieel verkeerd is en door geen katholiek k«-n worden aanvaard.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8