24ste Jaargang ZATERDAG 11 MAART 1933 No. 7454 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WORDT THANS HET CENTRUM AANGEPAKT? ^£eidóeH£0ot4/&m!' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I! GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Verschillende Centrumbladen verboden. MISHANDELINT VAN EEN PRELAAT. OOK VERGADERINGEN VERBODEN. Het centrumsblad, de katholieke „Koel- nische Volkszeitung" en de bij denzelfden uitgever verschijnende „Koelner Lokalan- zeig-er"zijn voor den tijd. van drie dagen verboden. De „Neue Pfalzisehe Landesztg.", het centrumsorgaan van Palts, is gisterenmid dag door S.A-lieden bezet, die het haken kruis en de zwart-wit-roode vlag op het ge bouw hesehen. Een in 't gebouw gevonden zwart-rood- gouden vlag werd op straat verbrand. Dit bravourstuk werd opgeluisterd met zang: het Horst Wessellied. Het certrumsorgaan in Cosel, de „Cose- ler Ztg." is van 11 tot en met 13 Maart ver boden. In verband met dit verbod werd gister morgen de uitgeverij van het blad te Co sel door S.A.-mannen bezet. De politiepresident te Keulen heeft de eerst toegestane vergadering van de Keul- sche centrumspartij, waarin "burgemeester dr. Adenauer zou spreken over de ge meenteraadsverkiezingen van a.s. Zondag, „uit overweging van openbare veiligheid" verboden. Gisteren zou de Cenrtum-partij te Mun ster een meeting beleggen waar landdag- afgevaardigde graaf v. Galen en andere vooraanstaande leden het woord zouden voeren. De bijeenkomst is evenwel door de poli tie verboden „wegens gevaar voor de openbare veiligheid, orde en rust". De opperpresident der provincie Opper- Silezië heeft de te Gleiwitz verschijnende „Oberschlesiche Volksstimme", een Cen trums-orgaan en alle kopbladen voor den duur van drie dagen verboden. Thans is de pertrumpcs in Boven-Silezië zoo goed als geheel verboden. Prelaat Ulitzka mishandeld. In Opper-Silezië is de bekende Centrums afgevaardigde prelaat Ulitzka door S A.- mannen aangevallen en mishandeld. Men heeft de daders niet gestraft, dochhet het in Opper-Silezië verschijnende Cen trumsblad verboden.! TEGEN DE JODEN. Het Poolsche televraafagentschap meldt: De. Minister van Binnenlandsóhe Zaken van Saksen heeft vijftien gezinnen van Joodsche burgers, die reeds talrijke jaren te Leipziv wonen, ondanks de interventie van het Poolsche consulaat, bevel gege ven Duitschland te verlaten, waardoor zij van hun middelen van bestaan worden be roofd. De Poolsche legatie te Berlijn houdt zich met de zaak bezig. EEN OPROEP VAN HITLER. De „Völki scher Beobachter" publiceert een proclamat:e van rijkskanselier Adolf Hitler aan de S. A. en S. S.-mannen, waar in o.a. het volgende wordt gezegd: Gewe- tenlooze sujetten, voornamelijk communisti sche spionnen, trachten, de partij door hun optreden te compromitteeren, een optre den, dat in geenerlei verband staat met het groote werk der nationale opstanding, doch dat hoogstens de prestaties van onze beweging kan neerhalen. Speciaal wordt gepoogd, door het lastig vallen van buiten landers en van auto's met buitenlandsche vlaggen, de partij, resrertievelük Duitsch land, in conflict met het buitenland te brengen. Dergelijke elementen dient gijzelf onver wijld te ontmaskeren en ter verantwoor ding te roenen. Gij dient hen onmiddellijk aan de politie over te leveren, onverschil lig wie zij ook mogen zijn. Slechts in die gevallen, waarin aan de instructies tegenstand wordt geboden of waarin zooals ook voorheen uit hinderla gen overvallen wórden verricht, moet aan dezen tegenstand onmiddellijk en grondig de kop worden ingedrukt. Het zich meester maken van personen, het lastig vallen van auto's of storingen in het zakenleven dienen principieel ach terwege te blijven. Heftige rede van Göring. Ook minister Göring heeft gisteren, en vel te Essen, een rede gehouden over de >p handen zijnde gemeenteraadsverkiezin gen. Buitengewoon scherp sprak de minis ter tegen het Centrum, dat hij verweet, veertien jaar lang den marxisten ter zijde te hebben gestaan. Verder hekelde spreker heftig het feit, dat vele hooggeplaatste amtbenaren hun verwanten openbare posten hebben be zorgd. Göring kondigde in dit verband aan dat bij den Rijksdag een wetsontwerp zal worden ingediend, waarbij de regeering het recht krijgt, bepaalde ambtenaren niet alleen zonder toekenning van pensioen te ontslaan, doch hen ook kan dwingen, de bedragen te restitueeren, die zij ten on rechte hebben betrokken. Spreker verklaarde voorts, niet objectief doch integendeel subjectief te zijn. Wan neer thans, aldus Göring, wordt beweerd, dat de bevolking in hevige opwinding ver keert, omdat Joodsche warenhuizen tijde lijk gesloten zijn geweest, dan vraag ik: Spreekt het niet vanzelf, dat wij Duit- schers eindelijk verklaren: Koopt niet bij de Joden, maar bij de Duitschers. Ik zal zonder aanzien des persoons een beroep doen op de politie, overal waar aan het Duitsche volk nadeel wordt berokkend, maar ik weiger, van de politie een lijfgar de voor Joodsche warenhuizen te maken. GEEN PLAATS VOOR DE COMMUNISTEN. De nat.-soc-ialistische partij heeft gis teravond te Frankfort a. Main een verkie zingsvergadering gehouden, waarop na prins August Wilhelm en de gouwleider Sprenger rijksminister van Binnenlandsehe Zaken, dr. Frick, het woord heeft gevoerd. De minister sprak o.a. over de politiek der regeering ten opzichte van het com munisme, de sociaal-democratie en het Centrum. Wat het communisme betreft, aldus Frick, moet het eens en voor altijd uit zijn met de lieden, die zich door het buiten land laten betalen en het eigen land ver raden. Op 21 Maart is bij de opening van den nieuwen Rijksdag voor de communisten geen plaats in het parlement. Men moet zichzelf en den Rijksdag weer aan vrucht baren arbeid wennen. Daartoe wordt den communisten in concentratiekampen de ge legenheid gegeven. Wanneer zij weer tot nuttige leden der natie zijn opgevoed, dan zijn zij als volwaardige volksgenooten wel kom. Niet alleen de communisten moeten ver dwijnen, aldus Frick, maar ook hun roode trawanten van de sociaal-democratie. Want de sociaal-democratie is de wortel, die het communisme heeft gekweekt. Dat is het doel van Adolf Hitler en wie Adolf Hitler in de afgeloopen 14 jaren heeft leeren be grijpen, weet, dat hij dit doel ook zal we ten te bereiken. DE NIEUWE PARLEMENTEN. Nadat aanvankelijk was bepaald, dat de Pruisische Landdag Dinsdag 21 dezer zou bijeenkomen, hebben de rijkscommissaris sen voor Pruisen gisteravond besloten, het Huis pas tegen Woensdag 22 Maart bije>en te roeoen. Naar de parlementsdienst van het Wolff-bureau verneemt, berust dit be sluit op den wensch, om generaal Litzmann die als oudste afgevaardigde in jaren zoo wel den Rijksdag als den Pruisischen Landdag moet openen, zijn taak door een eventueel samenvallen der beide openings- zittingen niet te bemoeilijken. Naar uit Bremen wordt gemeld, beeft het Bremensche parlement in zijn gisteren gehouden zitting een door de Duitsch-na- tionalen en nationaal-socialisten ingediend voorstel tot ontbinding van het parlement aangenomen. Tevens werd een sociaal-de mocratisch voorstel aanvaard, om de vrij heid van drukpers en van vergadering tij dens den verkiezingsstrijd te waarborgen. De verkiezingen voor het nieuwe parle ment vinden op 2 April plaats. De Badensche Landdag zal vogens be richten uit Karlsruhe vooralsnog niet bij eenkomen. Weliswaar was hij reeds tegen 14 dezer bijeengeroepen voor het aanhoo- ren van een regeringsverklaring en reor ganisatie van het kabinet, doch op ver zoek van den rijkscommissaris voor Ba den, Wagner, is de bijeenroeping weer in getrokken. Muncheris burgemeester met „verlof". Naar de „Völkisehe Beobachter" ver neemt, is den eersten burgemeester van Munchen, Schamagl, verlof verleend. Hij zal voorloopig worden vervangen door den tweeden burgemeester. Het blad meldt verder, dat bevel is ge geven alle leiders der communisten en van den Reichsbanner in Beieren te arrestee ren, een streng onderzoek naar wapens in te stellen en op alle openbare gebouwen de hakenkruis vlag te hijschen. Nat.-soc. gevangenen bevrijd. Naar bekend wordt, zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Munchen een aantal nationaal-socialistische gedetineer den door hun aanhangers uit de gevange nissen bevrijd. De commissaris voor bet Beiersche departement van Justitie heeft, thans bepaald, dat de bedoelde perrsonen niet opnieuw gevangen zullen worden ge zet, „daar de waardigheid en het fatsoen der Duitsche justitie vereischen, dat de vrij heidsstrijders van Adolf Hitler op vrije voeten blijven." In de Beiersohe Palts is het gisteren bij de uitvoering der door den rijkscommissa ris gegeven instructies op verschillende plaatsen tot botsingen gekomen. Te Oppau weigerde de burgemeester toe te staan, dat op het gemeentehuis de hakenkruisvlag zou worden geheschen. Er ontstond een schietpartij, waarbij één persoon werd ge dood. Te Pirmasens werd een aantal win kels gesloten60 communisten en leden der organisatie-Reichsbanner werden ge arresteerd. Te Landau werd de eenheids- prijzenwinkel gesloten. De bankcrisis in de V.S. ROOSEVELT'S NIEUWE VOORSTELLEN. Drastische beperking der uitgaven. President Roosevelt heeft thans de ver wachte boodschap gericht tot het Con gres, waarin hij dit lichaam verzoekt hem onmiddellijke bevoegdheden te verleenen voor drastische beperkingen van de regee- ringsuitgaven. Voorgesteld wordt het natio naal deficit van vijf milliard dollar weg ie werken, ten eerste door veimindering van de uitbetaling aan oorlogsveteranen en ten tweede door vermindering van het aantal ambtenaren. Verder zullen bezuinigingen ten beloope van 500 millioen dollar op cle andere uitgaven' worden aangebracht. Een desbetreffend wetsontwerp zal binnenkort worden ingediend. Waarschijnlijk Maandag hervatting der bankzaken. President Roosevelt heeft voorts een de creet onderteekend om de hervatting der bankzaken, waarschijnlijk Maandag a.s. op ruime schaal mogelijk te maken. Krachtens dit decreet zal aan de meerderheid der banken worden toegestaan de loketten te heropenen. In de verordening wordt uitdrukkelijk vastgesteld, dat het goud-embargo streng gehandhaafd blijft. Geen enkele uitvoer van goud mag plaats hebben, tenzij deze in overeenstemming is met de voorschriften van den minister van Financiën of wanneer voor een dergelijke transactie de goedkeu ring van dezen minister verkregen is. De banken zullen geen uitbetalingen in goud verrichten en zullen geen transacties in buitenlandsche valuta's mogen uitvoeren, tenzij deze plaats hebben in verband met de normale en legitieme behoeften van den handel of als gevolg van de redelijke behoeften van reizigers. Ook zijn deze transacties toegestaan, wanneer zij dienen voor de afwikkeling van contracten, wel ke vóór 6 Maart zijn aangegaan. Intusschen heeft de schatkist aan de banken een telegrafisch bericht gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat weldra een regeling het Federale Reserve Systeem aangesloten banken' instructie zal worden gegeven om een vergunning aan te vra gen, indien zij wenschen te heropenen. De banken buiten het Federale Reserve Systeem staande, zullen haar loketten mo gen heropenen met machtiging van de auto riteiten, welke in de betrokken staten toe zicht op het bankwezen uitoefenen. De banken te Philadelphia en Rochester verstrekken plaatselijke clearinghouse-cer- tifioaten ten behoeve van loonbetalingen Deze certificaten worden als geld geac cepteerd, doch zijn geen wettig betaalmid del. Te Detroit zal Maandag een bedrag van 31 million dollar in certificaten in om loop worden gebracht Weer een bom voor Roosevelt In het postkantoor van Watertown is wederom een bom gevonden die bestemd was voor president Roosevelt. Men gelooft, dat de afzender van dit pakket dezelfde is. als die van het postpakket, dat de vorige i week door de posterijen werd ontdekt. V Communisten en Socialisten Zouden zij in Nederland een eenheids front gaan vormen? Er wordt aan gewerkt! Het politiek bureau der Communistische Partij Holland publiceertin „De Tribune" een uitvoerig manifest aan alle socialisti sche arbeiders en aan de besturen van de S.D.A.P., de O.S.P. en de R.S.P., waarin de C.P.H. zegt bereid te zijn, de aanvalleu op de sociaal-democratisohe organisaties te staken, indien zij de strijdende eenheid der arbeiders ondersteunen. Daartoe doet het politiek bureau de vol gende voorstellen: A. Communisten en socialisten beginnen dadelijk met de organisatie van de af weer tegen de opkomende golf van reac tie, die de politieke en vakorganisaties der arbeidersklasse, het stakingsrecht, de vrijheid van drukpers, vergadering en demonstratie voor de arbeidersklasse be dreigt. Zij organiseeren gemeenschappelijk co- mité's van actie in de bedrijven, aan de stempellokalen .en m de arbeiderswijken en ai weer groepen ter bescherming van de rechten en eigendommen der arbei dersklasse. Zij organiseeren massa-protesten door middel van demonstraties en vergaderin gen ter ondersteuning van de Duitsche arbeidsklasse in haar strijd tegen het facisme en voor de gemeenschappelijke afweer van het opkomend fascisme in Nederland. B. Communisten en socialisten begin nen onmiddellijk met het organiseeren van een massa-beweging, ondersteund door de politieke proteststaking voor de onmiddellijke in vrijheidsstelling van de gevangen genomen matrozen in Indië en van alle politieke gevangenen in Indiö en Nederland. C. Communisten en socialisten begin nen onmiddellijk met de organisatie van het protest van de arbeiders, door mid del van meetings, demonstraties en sta kingen tegen de loonsverlagingen en ver slechtering der arbeidsvoorwaarden, te gen aanslagen op de sociale verzekering, tegen verlaging van den werkloozen- steun, tegen ontslagen uit de bedrijven, tegen de prijsopdrijving der levensmidde len, tegen den pacht- en hypofcheekwoe- ker en den belastingdruk op de werken de boeren en middenstand. Wij hebben meermalen er op gewezen, dat in de S.D.A.P. velen sterk naar de communistische zijde overhellen, terwijl om dezen te ontzien en niet af te stooteu de leiding vaak heen en wéér zwabbert. Maar.... of de S.D.A.P. zóó ver zal wil len gaan, als de Communisten haar voor stellen, betwijfelen we toch vooralsnog. DWANGSTAAT. „IN HET VRIJE NEDERLAND". Uit „Het Volk" van 9 Maart: Wat nu in de Kamer gebeurt, is heel erg. Het geheele burgerlijke deel van do Kamer bezegelt de verwijdering van so ciaal-democraten uit bezoldigde betrek kingen van de weermacht". Er verder: In de Nederlandscho Grondwet staat, dat iedere Nederlander tot elke landsbe diening benoembaar is, dat het recht der ingezetenen tot vereeniging en ver gadering wordt erkend en dat de pers vrijheid heerscht. Deze grondwettige rechten, vormenue de nationale vrijheden van het Nederlandsche volk, het wezen cler gansche plechtig afgekondigde con stitutie, worden door de Regeering en alle burgelijke partijen in den vodden bak geworpen, nu het tegen de sociaal- democratie gaat. Er is nog slechts één groote partij in Nederland, die op den bodem van de democratische grondwet staat: de S.D.A.P. In den naam van het Staatsgezag wordt do grondwet te grab bel gegooid. De grondwet verdedigd tegen de aanslagen der burgerlijke partijen, ver dedigen wij de democratie. De grondwet vertrappend zijn de burgerlijke partijen contra-recolutionnair Er is nog slechts één partij van de wet, recht en orde: de S.D.A.P." Ondanks klachten op het Nijmeegsch congres der S.D.A.P. geuit over de sensa- tioneele en onware „journalistiek" die de Arbeiderspers er op na houdt, gaat „Het i Volk" door met do volksmis-leiding. De S.D.A.P., altijd onbetrouwbaar, altijd de partij met de twee aangezichten, wil, dat hare leden vrijwillig in de weermacht zul- Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Verschillende Centrurr.bladen in Duitsch land verboden. (1ste blad). Nieuwe voorstellen van Roosevelt inzake de bankcrisis in de Ver. Staten. (1ste blad). De dader van den moordaanslag op Roo sevelt ter dood veroordeeld. (2e blad). Groote aardbeving in Californië. Reeds 100 dooden en 2500 gewonden. (Telegram men). BINNENLAND. De Tweede Kamer keurde de steunrege ling voor bollentrekkers goed. (1ste blad). De Tweede Kamer keurde het wetsont werp tot evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart goed. (1ste blad). De aanhoudende smokkelhandel en de gevaren in hot grensgebied. (Gem. Ber. 3de blad). len kunnen dienen en tegelijkertijd dio weeimacht ondermijnen. Thans klinkt het bijna aandoenlijk: „Er is nog slechts één groote Partij in Neder land, die op dèn bodem van de democrati sche grondwet staat: de S.D.A.P." Denkt de redactie hier misschien aan 1918, of aan de juichtonen die de S.D.A.P. aanhief toen de muiters op de Zeven Pro vinciën, ons land een blamage bezorgden. Iedere Nederlander is tot (?lko landsbe diening benoembaar. Zeer juist, maar wanneer men als lands dienaar benoemd wordt, dan heeft men niet alleen recht op salaris, maar dan heeft men „ook" bepaalde verplichtingen. Wan neer een marinier tot landsdienaar wordt benoemd dan neemt hij ook op zich het land te dienen, zijn overheid te gehoorza men. Is er in ons land geen recht meer van vereeniging en vergadering? De socialis-ti- sche marinebond, een der hoofdschuldigen van het drama der Zeven Provinciën, heeft het goed van de partij afgekeken. De leiders van den bond hebben plech tig en vrijwillig beloofd het land te dienon en de krijgstucht te eerbiedigen, maar met hun andere gezicht ageeren zij tegen diezelfde krijgstucht en betoonen zij zich de dappere aanhangers van de partij der „dappere ongehoorzaamheid". Laat de S.D.A.P. toe, dat zich Commu- nisten als leden der S.D.A.P. aanmelden? Minister Deckers heeft gezegd, dab voor militaire ambtenaren óók verboden is het lidmaatschap van fascistische organisaties, weerbaarheidscorpsen zijn. Dat vindt de S.D.A.P. prachtig, dat geeft hen een zucht van verlichting. Nu is er plots geen dictatuur, geen strijd met de Grondwet. De partij met de twee aange zichten. BINNENLAND „EET MEER KAAS". In de huishoudschool te Amersfoort is Vrijdagmiddag een tentoonstelling gehou den van kaas en kaasgerechten. Motief voor deze expositie is geweest de uitspraak van oud-minister Posttuma: „indien ieder Ne derlander boven 10 jaar 50 gram kaas per week meer gebruikt, zal dit het verbrak van kaas in eigen land zeer ben goede ko men". Op alle mogelijke manieren zijn ge rechten gemaakt van cn met kaas en de dames-leeraressen hebben onder leiding van de directrice, mej. ton Bosch, vele be zoeksters aan zich verplicht, vooral ook omdat de recepten, in oen handig boekje verzameld, werden aangeboden. Hiermede j werd nog de liefdadigheid betracht boven dien, want de opbrengst van de boekjes komt ten goede van het crisiscomité Amers foort.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1