GEURIGE BAAITABAK ".s'lfVT! HAVEN 20 - Fa. Wed. C. J VISTER - LEIDEN Bestrijdt toch die Bronchitis! """Abdijsiroop DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE ZATERDAG 11 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN BUITENLAND De wereld draait razend snel in deze dagen. Hitier consolideert zijn overwinning van Zondag. Overal Hakenkruisvlaggen en rijkscommissaris sen. Spanning in Oostenrijk. De dictatuur zit in de lucht. Roosevelt financieel dictator. Japan militair dictator in China. Verschuivende verten. Het aansch jn der aarde vernieuwt zich voortdurend. Het gaat gelijdelijk en wij zelf veranderen mede, zoodat wij het vaak niet bemerken. Maar op sommige momenten schijnt de oude Moeder Aarde dol te zijn ge worden en is het alsof de tijd draait met een razende snelheid en de gebeur tenissen van eeuwen zich voltrekken in weinige weken. De aarde wentelt voort in het hemelruim, maar er schijnt thans een Die^sel-motor achter te zitten en vader Kronos rijdt in een race-wagen. Zoo'n tijd hebben we in de afgeloopen dagen meegemaakt. Als een lawine stort te zich het eene bericht over het an dere, ieder uur braCht een gewijzigde situatie, iederen dag verschoven de wij de verten aan den politieken horizont. Alles verandert zich in Duitschland. waar de Nazi's met koortsigen ijver be zig zijn, de vruchten van hun overwin ning binnen te halen. In Oostenrijk ko men de dolste situaties voor. In Grie kenland volgt de eene dictator den an deren op. Peru rebelleert tegen den Volkenbond, op het voorbeeld van de schele Japanners, die Jehol hebben be zet in marsch-tempo. En ten slotte is met een krak de dollar in elkaar ge zakt. Menig oog kijkt thans met be zorgdheid naar den Gouden Standaard, 'of deze zich nog langer zal kunnen handhaven en menig bezitter van een klein kapitaaltje, van een karig pen sioentje denkt met schrik aan het drei gende inflatie-spook. Intusschen nadert te Genève met ras- sche schreden een crisis in de' ontwape ningsconferentie; niemand let erop. Heil Hitier. Na de verkiezings uitslag van Zondag viert Hitier hoogtij. De nationaal-socialistisChe revolutie is in vollen gang. Op straat heerschen de bruine hemden en er is geen politie om hen te beWgelen, want de politie staat achter de .egeering en de regeering geeft zelf het voorbeeld. Op de daken van openbare gebouwen waait de haken- kruisvlag en voor de deuren van Jood- sche warenhuizen posten S. A.-mannen. De pers is gemuilband. Wie iets durft zeggen in het nadeel van de nieuwe 'heerschers wordt „eingesperrt", het blad dat zich niet koest houdt, wordt ver boden. Marxisten en Communisten zijn vogelvrij verklaard; ieder die een bruin hemd aantrekt, matigt zich het recht aan om huiszoekingen te verrichten, te ar resteeren en in beslag te nemen. Een Jood is zijn leven niet zeker. Alles moet anaers- worden in het her boren Duitschland De onder het Marxistische bewirfd aangestelde ambtenaren deugen natuur lijk niet; zij .worden op groote schaal vervangen door meer bevoegde krachten, die de Nat. Soc. beweging blijkbaar bij hoopen van de straat kan scheppen en die de bekwaamheid krijgen tegelijk met de swastika-armband. De regeeringen van de landen zijn natuurlijk evenmin voor hun taak bere kend en dienen af te treden, evenals de Landdagen, die tot nu toe achter die regeeringen hebben gestaan. Waar dat niet dadelijk met een juichkreet ge schiedt, wordt gebruik gemaakt van de noodverordening tot bescherming van het volk en de veiligheid en worden rijkscommissarissen aangesteld. Zelfs Beieren heeft dezer dagen zijn rijkscom missaris thuis gestuurd gekregen, al heeft hij dan ook slechts een beperkte volmacht, n.l. om de orde en rust in het land te handhaven. Beieren is altijd een kruidje-roer-me-niet geweest, en boven dien een machtige staat, die door de rijksregeering met voorzichtigheid is be handeld. Er was niet zoo heel veel voor noodig om in Beieren een actie te ont ketenen voor afscheiding van het Duit- sohe Rijk en men zag dan ook wel met eenige bezorgdheid naar de gevolgen, welke dit optreden van de rijksregee ring mee zou kunnen brengen. Beieren heeft het echter bij een slap protest ge laten. Voorspellen laat zich echter niets, niemand weet waar het heergaat. Een dolle toestand. Terwijl in Duitschland de nazi's groot zijn ge worden mede dank zij de ellendige par tijtwisten en de onmacht van de demo cratie, gaat men in Oostenrijk door met de fouten der democratie tot het groteske op te voeren. Dank zij partijtwisten in den Natio- nalen Raad is daar opeens het ge'"eele bureau van den Nat. Raad weggeloopen, m. a. w. het Dagelijksch Bestuur liet den boel in den steek. Daardoor hebben zij tevens den Nat. Raad naar huis ge stuurd, aangezien er volgens de grond wet nu geen instantie is om dat lichaam bijeen te roepen. Op de een of andere manier zal dat evenwel toch gebeuren, maar een gekke toestand blijft het toch. De regeering heeft daarop krachtig gehandeld; een proclamatie werd uitge vaardigd, waarin gecconstateerd werd, dat het parlement zich zelf buiten wer king heeft gesteld, en dat de regeering die in deze kwestie niet betrokken is, geheel onafhankelijk daarvan, zal voort gaan haar taak van het bewaren van rust en orde te verrichten. Zij doet daar bij een beroep op alle partijen en op de heele bevolking. Waar de regeering heen wil, blijkt uit haar verbod van vergaderingen en betoogingen, en het afkondigen van een verordening tot beperking van de pers vrijheid. De socialisten zien daarin et.n poing van de regeering om naar de macht te grijpen en zoo wordt de toestand ook in Oostenrijk gespannen. E n d a g s-d ictator. De dicta tuur hangt anders wel in de lucht. Op het oogenblik heeft Griekenland weer een dictator. Dat is daar meer voorge komen, maar deze week is alles wel zeer plotseling gegaan. Opeens was de regee ring afgetreden en bestond er een dic tator, die Piastiras heette. Een dag la ter was deze spoorloos verdwenen en was er een dictator, die Otihonaios heet te Ook deze kon niet blijven, ma-air heeft weer plaats moeten maken voor een ander. Vraag niet waarom. Want bet „waar om" van dit alles is vrij duister. Men meent, dat de oude heer Venizelos, de man, die indertijd twee koningen uit Griekenland heeft gejaagd en de onge kroonde koning van het land is, er meer van weet. De tegenwoordige dictator heerscht dan ook bij de gratie van Ve nizelos. Dictator-zijn wil niet altijd zeg gen, dat men de hoogste macht bezit. Dollar-crisis. Over de crisis ir Amerika mceten wij kort zijn. Er is reeds zeer veel over geschreven en de tijd om een overzicht te hebben van den juisten toestand is nog niet aan gebroken. Roosevelt kreeg bij zijn ainbls- aanvaarding vorige week Zaterdag di rect zijn handen vol werk. Hij heoft- thans de noodige volmachten gekregen om allerlei maatregelen te treffen en heeft daar reeds gebruik van gemaakt om de beursvacantie en het goud-em bargo voor on bepaal den tijd te verlen gen. Aan de soliede banken zal weer toegestaan worden om hun loketten te openen, wat een prachtig middel ie om te zien, welke banken soliede zijn en welke niet. Overigers zullen wij moeten afwachten wat er met den dollar ge beurt; of deze ongehavend uit den strijd zal komen, is nog een groote vraag. Japan. In het conflict tusschen China en Japan is op het oogenblik weer een étappe bereikt. De provincie Jehol is geheel door de Japanners bezet. De Japansohe troepen hebben den Chi- neeschen Muur bereikt en daarmede het voorloopige doel van de nieuwe phase in den Chineeschen veldtocht. De bezet ting van Jehol moet thans eerst worden geconsolideerd, alvorens het scherm kan opgaan voor de volgende acte van het oorlogsdrama. Het verloop van de verovering van de vierde Mandsjoerijsche provincie is wel zeer snel in "zijii werk gegaan. Toen een maal de Japansche opmarsch, na de noodige voorbereidingen, tot ontwikke ling kwam, is het werk als het ware in één run volbracht. Niettegenstaande de terreingesteldheid zich uitstekend leent voor een langdurige en taaie verdediging is van werkelijk krachtdadig verzet weinig gebleken. Het heet, dat door het verraad van een generaal d© tegenstand der Ohineezen op het kritieke oogenblik in elkaar is gezakt. Zoo iets is in de militaire geschiedenis van China een vrij gewoon verschijnsel. Maar ook zon der zulk verraad was te voorzien, dat de Japanners een niet al te zware taak zouden hebben met het verslaan van buil tegenstander. De teohnisch-militaire ver houding was tenslotte te ongelijk. De vraag is thans of de Chineezen voor cje eventueele verdediging van hun grondgebied ten zuiden van den Groo- ten Muur de beschikking hebben over beter toegeruste troepen. In dat geval zou de volgende episode in den strijd den Japanners weieens voor een zwaar dere taak kunnen stellen. Dat er thans, met de bezetting van Jehol, een einde zou zijn gekomen aan het krijgsbedrijf in het Verre Oosten, is moeilijk aan te nemen. Bezoekt morgen Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude Jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronc' itis vonden daarbij baat Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kon. Kinkhoest, Influenza, Asthma. „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Thans PI. I.-, Fl. 1.50. FT.2.7! Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct ADPIJSUOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) VOETBAL OVERZICHT. Wanneer er morgen niet teveel wedstrij den van het programma worden afgevoerd in verband met den Stille Omgang) de wed strijd SJCDONK is reeds uitgesteld), kan het competitieprogramma weer 'n heel eind opschieten. Belangrijke wedstrijden, vooral voor de kopclubs, staan op het programma. De voornaamste daarvan zijn DHLGDA en SpartaanSantpoort, wijl de eerste en de laatste dezer vier clubs nog steeds de beste kansen op de eereplaats hebben. Indien Spartaan erin zou slagen Santpoort te kloppen, evenals Donk dit heeft gedaan, dan heeft DHL het kampioenschap maar voor het grijpen. Intusschen is ook Graaf Willem nog niet uitgeschakeld en het zou ons niet verwonderen, indien de Hageuaais van TYBB wonnen. HBO kan voorts thuis wel van Leonidas (SCHIEDAM) R.K. Sportpark Haagweg Entree 25 en 10 ct. Aanvang 2,30 uur 2680 s taartclubs zich danig te roeren. De over winningen van de vorige weck zijn da'ar om dit te bewijzen. Intusschen, de strijd zal worden voortge zet en met zper belangrijke wedstrijden. De eerste daarvan is de opnieuw vastgestelde wedstrijd LeidenExcelsior. Dc Leide- naars zullen goed doen de zaken sorieus aan te pakken. Misschien, dat dan ook deze Schiedamsche club in bodwang kan worden gehouden. Teylingen geven we tegen PFC weinig kans evenals Lisse tegen Lenig en Snel in Den Haag. Blauw Zwart, kan ovenwei van Spartaan winnen en Wilhelmus van Graaf Floris. R. K. Sportvereen. „Leiden". Leiden IExcelsior I. Een zeer belang rijke wedrbsijd, zoowel voor Leiden als Ex celsior. Excelsior's kampioenskansen han gen voor 'n groot gedeelte van dezen wed strijd af, terwijl Leiden haar uiterste Isest doet het degradatiegevaar te ontkomen. ZaJ Leiden zich morgen handhaven? Do laatste weken is ze uitstekend op dreef en de mogelijkheid daartoe is geenszins uitge sloten, maar dat ze op 'n warme ontvangst van Excelsior kan rekenen, is zeker. Dus, medespelers, overwinnen beteekent voor ons: behoud. Zorgt, dat het publiek kan. genieten van een mooien spannenden wed strijd. Aanvang 2.30 uur. De opstelling is: H. Simonis. J. Pompe A. Kamphues H. v. Teylingen S. Brakel J. Lek Fr. Goddijn W. v. d. Kraan Th. Kerkvliet W. Goddijn B. Goddijn Leiden 2 gaat naar St. Bernardus 1. Re serves, doet morgen je uiterste best en zorgt voor oen overwinning, er kunnen geen puntjes gemist worden. Aanvang 2.30 uur. Vertrek 1.30 uur per fiets van Kore- vaarstraat. Leider de heer H. E. van Haas teren. Leiden 3Nubia 1 h uitgesteld wegens deelneming aan den Stillen Omgang. Leiden 1 Jun. gaan op bezoek bij de St. Bernardus Jun. Jongens, denkt er om: ongeslagen kampioen. Aanvang 12.30 uur. Vertrek 11.30 uur per fiets van Korevaar- straat. Leider de heer J. J. Houps. Tenslottespelen onze Benjamins tegen R.W.D. 4 op t Sportpark om 3 uur. Dat wordt natuurlijk weer oen overwinning. R. K. Sportvereeniging „Teylingen''. Het programma van Teylingen I nadert het einde. Drie wedstrijden resten nog n.l. P.F.C. en Lisse uit, Graaf Floris thuis. Wanneer Teylingen haar plaats in het mid den van de ranglijst wil behouden, zal zij zeker deze wedstrijden in een. overwinning moeten omzetten! A.s. Zondag gaan wij naar P..F.C. I te Poeldijk. Dit beteekent een flinke tegen stander, doch niet onverwipnolijk, maar dan ook van bijgin tot einde aangepakt. Wij hebben op heb oogenblik een tamelijk elf tal en wanneer allen opkomen, kunnen wij ook wel wat prestoeren. Dit is op zich zelf altijd noodig, maar op het oogenblik moe ten wij ons geheel geven, wijl het groote aantal betalende leden, dat ons in de laat ste weken zoo spontaan bijstaat dit zal blijven doen, wanneer er goed gespeeld blijft worden. Wanneer wij hier schrijven, dat reeds 70 betalende leden zich hebben opgegeven om 10 ct. per week te. betalen en dat nog slechts een derde van Katholiek Sassenheim is bewerkt om de vcroeniging het bestaan mogelijk te maken, dan begrijpt men, dat Sassenheim „Teylingen'' wil hel pen. Maar dan vragen wij ook, Teylingen- 'lederi, dat u dat waardeert. Dit kunt gij al- FEUILLETON. ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. tt) De beide onbekenden glimlachten. Hoe ongemeen voorkomend en beleefd leken zij, toen zij daar stonden, nog half gebogen en vriendelijk lachend. „Nu moeten we de beslissing aan u la ten", meende Krag No. 2 ,We krijgen zoo zoetjes aan den indruk, dat u ons voor 'n niet op te lossen probleem stelt". „Toch niet", antwoordde Krag. „Ik stel voor dat mijn vriend 't eerst binnengaat." De chef begreep hem en trad op de deur toe. ,,'t Spreekt vanzelf", merkte Krag No. 2 goedkeurend, „dat de eer aan den chef is". Deze trad binnen, liet de gordijnen zak ken en draaide 't licht op. Het was een groote kamer deftig gemeubileerd en met een kostbaren haard. De drie vensters za gen uit op de Karl Johanstraat. „En nu", ging Krag verder, „loopt 't vanzelf. De beurt is nu aan den chef No. 2." „Ah, ik begin de volgorde te begrij pen." De chef Np. 2 trad binnen. Nu stond Krag nog alleen met z'n dubbelganger. „De eer is aan u", zei de laatste. „Neen, ik sluit de rij". „Goed dan ga ik nu binnen." Krag volgde hem op de voet. Op t zelfde moment dat hij de deur achter zich sloot, drukte hij op het knopje van de electrische schel. De twee onbekenden bleven bij den haard staan. „Zullen we gaan zitten", stelde Krag „Laten we liever eerst even kennisma ken", meende z'n evenbeeld „Och, u kent ons heel goed", zei Krag. „Maar wij kennen de heeren niet." „Mijn naam is Ferro', antwoordde Krag No. 2. ,En deze hier is m'n vriend Raspail. Ik ben Italiaan, m'n vriend is Fransch- man. Hij spreekt uw taal niet, doch kan een normaal gesprek wel volgen." De Franschman glimlachte. „Ja Ja", bevestigde hij, „verstaan wel." „U vindt 't zeker wel goed", ging Ferro verder, ,dat wij even onze jassen uittrek ken Zonder Krag's antwoord af te wachten, wierp hij jas en hoed op 'n stoel. Zijn ka meraad deed hetzelfde. Ook de chef en de detective trokken hun jassen uit. De vier heeren staarden elkaar enkele oogenblikken sprakeloos aan. Dc situatie was komischnog steeds hadden de heeren twee aan twee hetzelfde uiter lijk. „Wilt u zich ook niet van andere dingen ontdoen?" vroeg Krag. „Bijvoorbeeld uw pruik en dien valschen baard De Italiaan weerde dit met groote be slistheid af. De vier heeren gingen nu zitten. Iemand klopte op de deur. „Ah Ik zie, dat u gebeld hebt", lachte Ferro. „Bent u van plan ons te tractee- ren De kellner bleef aan de deur staan. „Bel eens even", beval Krag. De kellner staarde hem aan, als hij van deze opdracht totaal niets begreep. „U moet even op dat knopje drukken en daar blijven staan." Nadat aan Krag's verzoek voldaan was, verscheen een andere kellner. Tot dezen zei Krag: „Roep den portier eens." De nortier kwam.Krag schreef enkele woorden op een stukje papier en gaf op dracht, die op het aangegeven adres te be- zorgen. „Wat moet dat beteekenen?" vroeg Fer ro. „Een arrestatie?" „Juist volkomen juist, 'n arrestatie." Krag wees even op den kellner. ..We staan nu met ons drieën tegen u beiden. Tegenstand zou u toch niet baten." „Dat begrijp ik. Wij zijn trouwens heel kalm en zullen kalm blijven, hoewel we goed gewapend zijn. Wenscht u misschien, da t we onze wapens afgeven Ferro greep reeds naar z'n jaszak, doch Krag verzocht hem met een gebiedend ge baar, zulks niet te doen. „Neen, niet noodig", zei hij. „U moogt uw wapens gerust houden." Ferro lachte verrast. „Hoe bedoelt u dat?" „Als u inderdaad zooveel doorzicht had als ik van u verwachtte, dan had u allang' moeten inzien, dat als wij van onze wa pens gebruik hadden willen maken, dat al direct bij 't begin gedaan zouden hebben. Toen hadden we daar ruimschoots gelegen heid toe". „U hebt vorstandie gehandeld", ant woordde Kra-g. „U wist immers heel goed dat wij onze mannen in de buurt hadden." „Och, met twee revolvers kuu je anders al heel wat doem De Noorsche politie is zulke kost niet gewend. Als we onze re volvers niet gebruikt hebben, dan is 't, om dat we daar 'n bijzondere reden voor hadden." „Mag ik misschien weten, welke re den „Waarom eigenlijk niet. Ik wilde niet schieten, omdat...." „Waar worden we eigenlijk van beschul digd „Van een serie uiterst brutale diefstal len. Ik heb de eer" de detective stond op „tegenover den man te staan, die Christiania wilde plunderen." „Te veel eer te veel eer", lachte Fer ro. „Maar kan dat bewezen worden „Ja, dat kan bewezen worden." „Goed. Worden we nog van andere wets overtredingen beschuldigd „Van een zeer eigenaardig soort be drog." „Bedrog? Wat voor bedrog?" „En uw vermomming dan?" „Ho ho, dat kan evengoed een grapjo geweest zijn." „Maar een gewaagd grapje." „Kunt u dat ook bewijzen?" „Nog niet', antwoordde Krag. „Doch ook daarvan zal ik u spoedig 't bewijs kunnen leveren." ,Hij wende zich nu tot den kellner, welke nog steeds bij de deur stond. „Wilt u de heeren van kamer 26 vragen, of zij zoo vriendelijk willen zijn even hier te komen?" Bij deze woorden schrok Ferro hevig. „Wie zegt U vroeg hij, „vaji kamer 26?" „Ja", antwoordde Krag. „Mag ik u er even op attent maken", zei de kellner, „dat 26 de prinsenvleugel is, waar op 't oogenblik de Amerikaanische mil lionair James Gould woont?" „Ik weet 't. En laten we onzen tijd niet verbeuzelen. Ga nu en verzoek hen even hier te komen. Zeg er bij, dat de politie 't wenscht." De kellner verdween. Toen hij weg was, merkte Ferro op: „Nu moet ik u toch bewonderen. U schijnt inderdaad van deze zaak meer te weten, dan wij vermoed hadden." „U geeft dus toe", lachte Krag, „dat we op het juiste spoor zijn." „Misschien wc zullen zien.' „U hebt zich verkleed als Asbjorn Krag" ging dc detective verdor. „Het is een groo te eer voor mij, dat niemand minder dan de hoofdman van de bende, deze rol op zich genomen heeft." Op dit oogenblik dreundo op den gang zware voetstappen. Er werd geklopt en twee heeren traden binnen. Het waren de twee kellners uit hotel Continental. Met groote oogen staarden zij op hun dubbel stel chefs. Krag wees op dp beide vreemdelingen: „Die twee zijn valsch; wij zijn de echte", merkte hij op. „Die opmerking is waarachtig niet over bodig", lachte een der rechercheurs vroolijk. „Die twee heeren moeten gearresteerd worden", ging Krag verder. „En waar ile mogelijk bestaat, dat wij zelf niet mee kunnen, moet u dubbel op uw hoede zijn." „Daar kunt u op rekenen. Ze zullen ons niet ontsnapnen. De roodharige zit reeds opgesloten. Toen hij bijkwam was hij zoo woedend, dat we hem bijna niet tot beda ren konden brengen." „Dat kan ik me voorstellen", zei Krag. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13