BLIJDE INCOMSTE VRIJDAG 10 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER TE NOOTDORP Het heele dorp en velen van daarbuiten ontvangen Burgemeester H. C. A. M. Schölvinck. ENTHOUSIASTE SCHOONEN UIT WADDINXVEEN. Op dezen mooien Maartschen dag lag de zon over het wijde land. En in het dorp neergesctrooid temidden dezer wijde ver ten tot aan de horizon, waarlangs een treintje trekt van zoover het oog reikt tot zoover het oog reikt, waar het vredig is en rustig, waar men zich, indien men niet beter wist, onttrokken zou voelen aan crisistijd en donkere dagen, daar in het vriendelijke Nootdorp heeft de nieu we burgemeester, de edelachtbare heer H. C. A. M. Schölvinck gisteren zijn joyeuse entrée gemaakt. Het is inderdaad een vreugdevolle in komst geworden. Reeds om .half'twee richt ten aller schreden zich naar het landelijk „station-5 aan den Veenweg, waar om 2.10 uur de nieuwe burgemeester zou arrivee- ren. Er was een invasie van auto5s in het rustige dorp. die de kalmte der bewoners echter niet uit het evenwicht brachten. Met rustieen en langzamen tred togen zij naar Nootdorp's Centraal station eenzaam ge legen temidden van Nootdorp's landen. Daar waren om twee uur muziek- en zang- vereenigingen. de Graalmeisjes in uniform, sociale vereenigingen, sportvereenigen, allen gewapend met vlaggen, vaandels en transparanten. Een weidscher hulde en een grootscher ontvangst ware niet denk baar geweest. De trein stopte en Nootdorp's wethou ders begaven zich op het „eerste" perron ter eerste begroeting. Aan de moeder van den burgemeester, mevrouw Schöl vinck werden bloemen aangeboden en de Graalmeisjes brachten haar groet met „Excelsior, Alleluia Vooruit". Vijf rijtuigen, allen met twee paarden bespan nen stonden gereed. De lange stoet was opgesteld en voort ging het in feestelij- ken optocht den veenweg lang, een „kor te" omweg over Stompwijk naar Noot dorp's gemeentehuis. Voorop gingen de traditioneele ruiters, vijftig in getal met sjerpen en mutsen iu blauw en wit. Daarachter de fanfare, lan delijk als Pan met zijn herdersfluit en de koperen tonen rolden over het verre land. Hierna kwamen de vijf rijtuigen met den nieuwen, burgemeester, die vriendelijk groetend naar alle zijden neeg, Nootdorp's notabelen en familieleden. Een lange rij van sport-, sociale en an dere vereenigingen sloot den stoet met veel gejubel en gezang. In het dorp zelf was het een groote drukte van menschen, die den stoet wil den zien voorbijtrekken, en daar waren ook een twintigtal schoonen uit Waddinx- veen, de laatste woonplaats van den nieu wen burgemeester, die nu vol enthou siasme naar Nootdorp waren getogen om „hun" burgemeester, die immers nog „zu haben" is, bij elke ontmoeting met dezen langen stoet vroolijk en luidruchtig te be jubelen. Hoe zeer gezien de heer Schölvinck in zijn laatste standplaats Waddinxveen dan ook wel was, bewees de aanwezigheid de zer jongedames voldoende, maar dit be wees ook de aanwezigheid van burgemees ter, wethouders en alle raadsleden van Waddinxveen en van een aantal leden van het Crisis-comité aldaar, waarvan de heer Schölvinck de ijverige secretaris was. De lange stoet eindigde om 4 uur bij het gemeentehuis. De installatieplechtigheid zou plaats hebben in de groote zaal van het gebouw „Nove", dat kwistig met bloemen versierd was. Vóór dit gebouw had eerst nog een hul diging plaats van enkele vereenigingen en de geheele schooljeugd. Eerst trad een dochtertje van een der wethouders, Jean ne Tetteroo, naar voren om den nieuwen burgemeester een bloemstuk aan te bieden en vervolgens keurig en zonder haperen een wensch op té zeggen, waarna onder leiding van den heer van der Knaap en met muziek van de Christelijke Muziek vereniging „Concordia" de schooljeugd, en de leden van ..Soli Deo Gloria" en „Zanglust" een welkomstlied zongen, ge volgd door het „Wilhelmus". Hierop sprak de heer Schölvinck de kinderen toe. zeggende, dat hij toch even wilde bedanken voor deze aardige en hartelijke ontvangst. De eerste officieele toespraak als burgemeester hield hij gaar ne voor de kinderen, van wie hij de be lofte van trouw gaarne aanvaardde. Hij beloofde hen later op school nog wel eens te beloonen en riep hen allen dus een har telijk tot weerziens toe. Bij de binnenkomst hadden de leden van de sportvereniging „Steeds Vlugger" met stokken een eerwacht gevormd. Hierna had in de zaal, die geheel ge vuld was. de raadsvergadering met de in stallatieplechtigheid plaats. Hierbij waren tegenwoordig. behalve het gemeentebestuur en de familie Schöl vinck de burgemeester P. Troost v. Wad dinxveen, W. Keijzer van Stompwijk, de vroegere burgemeester van Nootdorp Jhr. J. Hesselt v. Dinter thans nog burgemees ter van Pijnacker. Th. Kolfschoten van Edam, H. du Boeuff v. Maasland, en wet houder B. Tellegen uit Zwolle. Nadat de vergadering van den Raad geopend was, las de oud-burgemeester en secretaris Jhr. J. Hesselt v. Dinter als in gekomen stuk een schrijven voor van den Commissaris der Koningin, behelzende een afschrift van het K B. tot benoeming van den heer H. C. A. M. Schölvinck tot burgemeester van Nootdorp. Hierop nam de oudste wethouder, de heer L. de Vreede. 't woord, om allereerst den nieuwen burgemeester te verwelko men en de hoop uit te spreken, dat hij een burgemeester moge zijn in den waren zin des wpords. Het tijdstip is niet gunstig, maar met het oog gericht or» God. zal uw arbeid slagen. Spr. zegt. den nieuwen burgemeester nu reeds enkele malen gesproken te hebben en hij heeft vertrouwen, dat hij den goe den lijn zal volgen, zoodat ook sor. de volle medewerking wil toezeggen. Bjierna hing spreker den nieuwen burgemeester den ambtsketen om en overreikte hij hem den voorzittershamer met den wensch. dat hij deze nog jaren lang zou mogen gebruiken, maar èraan toevoegend, dat hij hem niet te hard zou behoeven te hanteeren. nl. om de heeren tot orde te roepen. Hiermede verklaarde spr. den heer Schölvinck ge- installeerd. Hierop nam de nieuwe Burgemeester zelf het woord. De burgemeester spreekt Leden van den Raad der gemeente Nootdorp, Nu ik, na zoo juist door den waarne mend voorzitter geinstalleerd te zijn, mijn functie als voorzitter van uw college, als Burgemeester der gemeente Nootdorp, metterdaad ga aanvaarden, is het mij een groote behoefte op dit oogenblik mijn zeer eerbiedigen dank te brengen aan Hare Majesteit de Koningin voor het ver trouwen, dat Hare Majesteit wel in mij heeft willen stellen door mij te benoemen tot burgemeester dezer gemeente. Diepe erkentelijkheid ben ik tevens verschuldigd aan Zijne Excellentie den Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken en aan Zijne Excellentie den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in dit gewest en hun raadgevers dat zij het hebben willen goedvinden mij als zoodanig voor te dragen. Als het ware van zelf gaan mijn ge dachten vervolgens uit naar mijn ambts voorganger, Jhr. Hesselt van Dinter, die beden in ons midden is. Burgemeester Hesselt van Dinter, die 36 lange jaren stond aan het hoofd dezer gemeente, die, zooals ook buiten de ge meentegrenzen mij werd getuigd, beleidvol en met vooruitzienden blik deze gemeente mede heeft helpen besturen en admini- streeren. die in de harten van Nootdorp's inwoners zonder onderscheid, ook dit mocht ik reeds zoo1 menigmaal vernemen, algemeen wordt geacht en bemind. De taak. welke ik. zijn zooveel jongere opvolger, heden van hem overneem, wordt daardoor niet gemakkelijker. Op mijn beurt brengt ik Jhr. Hesselt van Dinter mim warmen dank voor alles, wat hij voor Nootdorp en haar inwoners in zoovele jaren heeft gedaan en zeer bij zonderen denk breng ik hem voor de groo te vriendelijkheid, waarmede hii mij heeft ontvangen, voor de zeer buitengewone medewerking, welke hij mij reeds heeft verleend bij het overbrengen der admini stratie en het inrichten onzer eigen ge meentesecretarie. Wanneer zal kunnen worden getuigd, dat de administratieve overgang zonder schokken en gelei'dijk heeft plaats ge had. wanneer zal bh'ikën dit de eiven se cretarie der eemeente Nootdorp in staat is zonder achterstand des M^anda-cs te berinnen. waar men te Pünacker op Za- terds.G. Geheel bii is Geëmdicrd. dim is dat voor het grootste eedeelté het werk van BuTPnineester-Seeretaris Hpsselt van Din ter. Voor dit alVs breng ik hem nogmaals miin warmen dank. Dank brenk ik ook den heern loco-bur- Gempestér wethouder de Vreede en wet houder Tetteroo voor den arbeid, welke zii tüdens miin afwezigheid hebben verricht voor de vriendelükheid, waarmede zii mij ontvingen en voor de zoo grooten steun, welken zij mij zonder eenig voorbehoud de twee afgeloopen weken hebben .ver leend. Van harte spreek in den wensch uit, dat de verhouding en de samenwerking tus- schen u en mü steeds, zoo moge zijn, zoó- als deze voor twee weken is begonnen en voortgezet. Ook den Raad betuig ik mijn dark voor de tegemoetkomendheid, waarmede hij mij is tegemoet getreden. Heeren wethouders en uden van den Raad, met aandrang doe een beroep on u om te samen met mi; zakelijk en vol toewi'ding, recht door zee. met volle eer biediging van eU-anders peTsooo en over- tuirin?. de ware belangen van Nootdorp te bli;ven behartigen. Ik van mijn kant ze? daarvoor mijn volle mcdewerkine van harte toe. M^n-e onze zoo uiterst aangename eerste kennismaking daarvan een gunstig voortee- ken zijn. Wanneer men mij naar mijn program zou willen vragen, dan antwoord ik daar op. dat ik zulk een eigenlijk program niet heb en dan moge ik volstaan met enkel te wijzen op den eed, welken ik met God tot getuive heb afgelegd, dat ik n.l. als bur gemeester trouw zal zijn aan de Grondwet en aan de wetten des Rijks en dat ik met a-1 mijn vermogen zal voorstaan en bevor deren de belangen der gemeente Nootr dorn. Absoluut staande boven partijen en groeaeeringen zal ik mij zonder eenig voorbehoud geheel geven aan geheel mijn gemeent.. zonder onderscheid te maken. Mim geweten en mijn verantwoordelijk heidsgevoel zullen mij daarbij zijn de ba kens. waarop ik bij het vervullen van mijn burgemeesterstaak heb te letten. Deze gemeente, zoo is mii reeds meerma len Gezegd, is ee.n gemoedelijke. Welnu, zonder prijsgeving van mijn po sitie, zal ik mij gaarne daaraan aanpas sen, gaarne zal ik vanaf mijn plaats mijn geheelen persoon en al mijn krachten ge ven om voor Nootdorp te zijn een echt burgevader, die èn met 't geluk èn met het leed van zijn gemeentenaren uit het hart •nsrieleeft. En prijs stel ik er op hier te verklaren, dat ik voor ieder der inwoners zonder on- lerscheid toegankelijk zal zijn. Gaarne zal ik ook kennismaken met den arbeid der vereenigingen, die zich onder de gemeentenaren hebben gevormd. Wat goed en nuttig is zal mijn sympathie heb ben en desgevraagd, zal ik voor dat goede eij nuttige mijn bijstand geven, zoo het mij mogelijk is die te verleenen. Uit het hartelijk inhalen door de bevol king, dat zeer door mij wordt op prijs ge steld, moge ik concludeeren, dat ook Noot dorp harerzijds den burgemeester vertrouw vol tegemoet treedt, zooals de burgemees ter dat Nootdorp doet. In hoop te zijn een goed burgemeestér: ook in dit opzicht zal de nagedachtenis van mijn lieven vader mij een lichtend voor beeld zijn. Mijne Heeren, de tijden zijn zwaar en moeilijk, ook voor Nootdorp. Maar onzo hoop is gesteld op Hem, Die volken en re geeringen leidt Zooals Hij het laat rege nen; zoo brengt Zijn zon ook weer warm te en licht. Laten wij, Raad, Burgerij en Burgemees ter op dit oogenblik het vaste voornemen maken onder Zijne zegen, ieder op zijn plaats en piet eigen verantwoordelijkheid, alles te doen wat kan strekken tot het echte en ware belang van de mooie ge meente Nootdorp. Met de bede. dat God de Heer mij bij zijn arbeid Zijn Almaohtigen Zegen niet zal willen onthouden, aanvaard ik het bur gemeesterschap van de gemeente Nootdorp en daarmede het Voorzitterschap van Uwen Raad. Bij de rondvraag, die hierop volgde werd den heer Schölvinck door tal van personen in enthousiaste toespraken ge huldigd, die allen óf getuigenis aflegden van zijn ijver en werkkracht óf het ver trouwen inhielden in zijn toekomstig be leid. Achtereenvolgens voerden het woord wethouder Tetteroo, burgemeester jhr. Hesselt van Dinter die vooral een beroep1 deed op zijn werkkracht voor de drinkwa terleiding „De Tien Gemeenten", burge meester W. Keyzer, die het vertrouwen uit sprak in een goede samenwerking, burge meester Troost van Waddinxveen en de heer Boon, uit Waddinxveen, die hem pre zen om zijn werkkracht, aldaar getoond, de heer Stekelenburg, secretaris van Am stelveen, oud-secretaris van Voorhout en oud-leermeester van den nieuwen burge meester, die herinneringen uit dien tijd ophaalde, de heer Pannebakker namens het bestuur van den R.-K. Volksbond, de heer van Leeuwen, hoofd der Ohr. school en de heer van Herfst, wethouder der ge meente Waddinxveen. Met een hartelijk „Lang zal hij leven" werd de rij van sprekers gesloten. Voor elk der sprekers had de heer Schölvinck telkens opnieuw hartelijke woorden van dank. Hierna werden de eerewijn en verver- schingen aangeboden waarna een receptie plaats had. waarbij o.a. de zeereerw. heer pastoor A. Khee en kapelaan J. Blankers van hun belangstelling blijk gaven. De burgerij van Nootdorp heeft den nieuwen burgemeester op enthousiaste wijze ontvangen. GEMENGDE BERICHTEN DE EEREWACHT ONTVANGT DEN BURGEMEESTER BIJ DE ZAAL NOVE. SCHEEPSMOTOR UIT ELKAAR GESPRONGEN. Toen de stoomboot „Vertrouwen" van Schaaf uit Harlingen gisterochtend tot vlak voor de Winsumerbrug te Leeuwar den was genaderd, weerklonk plotseling een geweldige knal. De schoorsteenpijp viel om en de mo tor barstte uiteen. Groote stukken ijzer en dekplanken werden omhoog geslingerd; de machinist bekwam wonder boven won der geen letsel. De stuurman werd door de wegvliegende stukken hout en ijzer ge wond. De boot werd later door de brug ge sleept. De oorzaak is onbekend. DOODELIPK ONGEVAL TE UTRECHT. Te Utrecht is de heer mr. F. J. C. Ver- hoeff, advocaat en procureur aldaar het slachtoffer geworden van een noodlottige aaftrijding, welke Woensdagavond te om streeks elf uur heeft plaats gevonden op den spoorwegovergang bij de Ramstraat. De heer Verhoeff stond op dat tijdstip te wachten bij den overweg om zich daar na naar zijn woning in de Ramstraat te beige ven. Terzelfdertijd naderde een perso nenauto den overweg, waarvan de bestuur der niet tijdig bemerkt had, dat de spoor- boomen reeds waren neergelaten. Toen hij wilde stóppen, brak de voetrem plotseling af, waarna hij het stuur omgooide, óm op die ma-nier met een bocht langs de geslo ten overwegboomen te rijden. In zijn vaart sleepte de auto den heer Verhoeff, die op deze manoeuvre niet bedacht was geweest, eenige meters mee. Bloedend verwend werd de aangeredene opgenomen en onmiddel lijk per auto naar de academische klinie ken overgebracht, waar bleek, dat de toe stand van het slachtoffer zorgwekkend was. Gisteren is de heer V. aldaar overleden. BOERDERIJBRAND TE GIEKERK. Vee omgekomen. Gisterochtend is té Giekerk (F.) de boe- renbehuizing van de weduwe R. Sinia af gebrand. Twee koeien, twee hokkelingen en een paard verbrandden. Vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. KOOPT BIJ ONZE BRAND TE ARNHEM. Gisteravond is brand ontstaan in de bo- enverdieping van het perceel van Pai- landtstraat 33 te Arnhem, waar gevestigd is het pension Jansen. Een rechercheur van politie, die langs hot huis liep, bemerkte dat rook uit hot pand opsteeg en waar schuwde terstond do bewoners, die zioh in allerijl in veiligheid moesten brengen. De inmiddels gewaarschuwde brandweer kon niet verhinderen, dat de geheele zolder verdieping en do bovenste etage geheel uit brandden, terwijl een groot gedeelte van den inboedel verloren ging. De benedenverdieping bleef gespaard. De oorzaak; van den brand is onbekend. EEN ONFORTUINLIJKE SMOKKELAAR Zijn vrachtauto in brand geschoten en hijzelf overleden. Gistermorgen omstreeks half zeven kwam een auto, bestuurd door L. v. Kooyen uit Chaam, beladen met 2000 K.G. suiker onder Baarle-Nassau over de grens. Twee kommiezen gaven bevel te stoppen en toen de bestuurder trachtte te ontsnap pen, joeg men hem een kogel na. De kap van de auto vloog in brand en de man achter het stuur werd zwaar gewond. Hij werd op staanden voet naar een nabijzijnd klooster vervoerd, waar hem geestelijken bijstand werd verleend. Na een kwartier is hij daar overleden. De man laat een vrouw en zes kinderen na. De brand in de auto kon geblusoht worden. Wagen en la ding zijn in beslag genomen. Het „Dbld, van N.-Brabant" meldt hior- omtrent nog het volgende: Op den weg stonden twee posben der kommiezen opgesteld op eenigen afstand van elkaar, bestaande uit vier kommiezeu. Vanuit de richting van de grens kwam de vrachtvoerder L. K. uit Ghaam aangere den met een vrachtauto, beladen met 2000 K.G. poedersuiker. De kommiezen sommeerden den bestuur der te stoppen, doch deze reed snel door. Na herhaalde sommaties werden 6ohoten gelost, vermoedelijk vier in het geheel. Ecu dezer schoten trof don bestuurder in do hartstreek. De man sprong uit de auto, doch zakte langs den weg ineen. Hij werd door den rector van de Duitsche broeders van het Hooghuis van de laabstq H.H. Sa cramenten voorzien en is kort daarop over leden. De benzinetank van de auto was door een kogel getroffep, tengevolge waarvan de auto totaal uitgebrand is. Nader vernam het blad dat één kogel den wagen van voren is binnengedrongen, dwars door de benzinetank is gegaan en daarna den bestuurder K. in de hartstreek heeft getroffen. De wagen vloog in brand en de nagenoeg stervende man sprong uit den voortsnorrendeu wagen. Hij smakte neer vlak voor den ingang van het Hoog huis, het klooster der Duitsche broeders. De wagen reed nog even door en reed bran dend met een boog van den weg. De commiezen wisten den wagen te ont laden en 2000 K.G. voor het vuur té vrij waren. Toen het doodelijk schot viel, ston den de commiezen voor en achter het Hoog huis. Het slachtoffer is uit Ohaam afkomstig? hij was gehuwd en vader van zeven kinde ren. Hij was een bekend smokkelaar en reeds eenige jaren oefende hij dit gevaarlijke beroep uit. Als smokkelaar van gedistil leerd is hij menigmaal beschoten maar heb gelukte K. steeds om den kogel te ont gaan. In België kende men hem niet minder dan aan onze grens. Hij stoi d in België op de zwarte lijst en hij mocht er niet ko men. Van al die waarschuwingen trok üij zich niets aan. Hij vertrouwde op zijn ge lukkig gesternte totdat gisteren hem de doodende kogel trof, die een einde maakte aan het bestaan van een avontuurlijk le VOORTDURENDE SMOKKELARIJ. Gepantserde auto met 64 biggen aangehouden. De politie te Weert heeft wederom een vrachtauto aangehouden, waarop niet min der dan 64 ongemerkte biggen geladen wa ren. De auto en de biggen bohoorden toe aan den beruchten smokkelaar Kimme- nade. Zij was met ijzeren platen gepant serd en doorzeefd met kogels van reeds eerder gemaakte smokkeltochtén. GEVECHT IN EEN WOONWAGEN KAMP. Sinds eenigen tijd is in het woonwagen kamp te Buasum oen strijdcomité opge richt, ten doel hebbende het behartigen der belangen van de woonwagenbewoners. Dit comité heeft thans zijn actie ingezet met een bloedigen strijd tusschen den eer stén en den tweeden voorzitter van het co mité. De eerste voorzitter, zekere S. ontvangt steun ben bedrage van één rijksdaalder per week, hetgeen den tweeden voorzitter, ze keren P. O., die niets ontvangt, blijkbaar een doorn in hot oog is. Over deze steun regeling ontstond hevige ruzie, waarbij de tweede voorzitter den eerste zoodanig mis handelde, dat deze bloedend verwond iu den woonwagen bleef liggen. Zooals het in een woonwagenkamp ge bruikelijk is bemoeiden andere kampbewo ners zich met het geval en het gevolg was, dat al spoedig de politie er aan te pa^ kwam, waarmede tevens de twist beslecht ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9