DE LEIPZIGER MESSE S7;' VRIJDAG 10 MAAKT 1933 UE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK De invloed van de economische crisis. De Duit- sche industrie VTaagt uitvoermogelijkheden. Het aandeel van Nederland. (Van oen bijzonderen V.D.-me do werker). Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente te 2 uur. Voorzitter de burgemees ter. Afwezig is de heer J. C. van der Meer. De voorz. doet een uitvoerige mededeeling betreffende den gang van zaken, die het ont- werp-uitbréidingsplan nog moet doorloopen, voordat het in werking kan treden. De hee ren den Hollander en Lieferink dringen op den grootst mogelijken spoed aan. Zij zijn bang, dat het uitbreidingsplan nooit in wer king zal treden. Door verschillende leden wordt gevraagd thans het uitbreidingsplan met de bebouwingsvoorschriften maar onmid dellijk in den Raad te brengen zonder ver der contact met Ged, Staten vooraf te zoe ken. »B. en W. zeggen den grootst mogelijken spoed toe. Weth. C. G. J. Alkemade deelt mede, dat de aannemer Vogelaar de nieuwe Barnabrug wil maken voor 2660. Gunning van dit werk kan echter eerst plaats hebben na goedkeuring van de plannen door Gede puteerden en Rijnland. Bij de aanbieding van het verslag van de Commissie voor Toezicht op het Lager On derwijs bepleit de heer Krau de wenschelijk- heid van het invoeren van schoolbaden op de scholen. Hij meent, dat de Commissie zich daarvan al te gemakkelijk afmaakt. De voor zitter zegt, dat schoolbaden zijn voor de groo- te gemeenten maar niet voor deze gemeente. Bij de vaststelling van de weeshuisrekening over 1932, zegt de heer Liefferink, dat de raadsleden zoo weinig zien uit de rekening. Zij weten niets van de belegging. De heer C G. J. Alkemade zegt, dat hij als weeshuis- meester bezwaar gemaakt heeft tegen over legging van een lijst van hypotheekhouders uit een oogpunt van kieschheid. De ambtena ren van de gemeente hebben echter deze lijst en verdere bescheiden met de rekening ver geleken en in orde bevonden. Besloten wordt dat bij een volgende rekening de lijst van hy potheken afzonderlijk voor de leden van den Raad ter inzage zal worden gelegd. De gebrs. Steenvoorden, die voorheen het door den gemeentelijken reinigingsdienst op gehaalde vuil per schip buiten de gemeente afvoerden beklagen zich bij een adres aan den Raad over den minder juisten gang van za ken. die naar hun meening heeft plaats ge had bij de gehouden openbare besteding van het ophalen van haardasch en vuilnis in de gemeente als gevolg waarvan zij, hoewel naar hunne meening laagste inschrijvers zijnde, deze werkzaamheden niet hebben gekregen, maar de heeren Hoogeveen en de Haas. B. en W. hebben bij uitvoerig advies aangetoond, dat lang niet vaststaat, dat de gebrs. Steen voorden de laagste inschrijvers waren en dat de inschrijving van de heeren Hoogeveen en de Haas ook uit andere hoofde de..voorkeur verdiende en stellen daarom voor het adres voor kennisgeving aan te nemén. Aldus wordt besloten. Gemeentelijke medewerking aan diepspitten door particulieren. B. en W. stellen den Raad voor medewer king te verleenen met de rijksregeling inzake het diepspitten bij particulieren door werk- loozen in werkverschaffing. Steun wordt ver leend mits tenminste 45 cM. diep wordt ge dolven en het vaststaat, dat zonder steun het werk niet zou worden uitgevoerd. Het loon zal bedragen gemiddeld 35 cent per uur, ter wijl B. en W. tevens voorstellen de Commis sie voor de kleine kweekers met het toezicht op deze regeling te belasten. De heeren Cas- pers en Vink vragen of het niet mogelijk is dat gedolven wordt tegen contract-loon en niet zooals thans is voorgesteld tegen f 16.80 per week. Als Rijk en gemeente hiervan de helft of 8.40 aan den» patroon geven, mag deze dan niet het contractloon uitbetalen. Zij verklaren, dat 45 cM. diepspitten geen extra werk is. De heer Krau'wil de regeering niet volgen bij haar poging om allerlei produc tieve werken in werkverschaffing te doen uit voeren. De heer Van der Wiel heeft vooral tegen deze regeling het bezwaar, dat de on gehuwde werkloozen daarbij niet, behalve als zij kostwinner zijn, kunnen worden tewerk gesteld, zoodat deze geheel uit hun beroep, raken. De mogelijkheid van het kweeken van paria's is daarmede zeer vergroot. Hij stelt voorts B. en W. verschillende vragen over de practische toepassing van deze regeling. De heer Van der Niet sluit zich aan bij het betoog van den heer Van der Wiel. Hij heeft reeds eerder zijn beduchtheid uitgesproken, dat een dergelijke werkverschaffing het loon peil van de arbeiders zou drukken. De heer Liefferink begrijpt van dit verzet niets. De werkloozen krijgen op deze wijze méér inkomsten, zij werken, hetgeen veel beter is dan op straat rondloopen en de gemeente is financieel gebaat. Hoe is het toch mogelijk, dat een dergelijke regeling niet met beide handen wordt aangegrepen. De voorz. zet uitvoerig uiteen, dat het niet voldoende is om onder deze regeling te vallen, dat 45 cM. diep wordt gedolven, maar tevens vaststaat, dat de werkzaamheden zonder subsidie niet UIT BE OMGEVING H00GMADE. Geitenfokvereemging. Gisteravond hield deze vereeniging haar 16e jaarverga dering in de bovenzaal van Café Witteman. De voorzitter open; de vergadering met den Chr. groet, heet de leden van harte welkom en memoreert in het kort wat 1932 geweest is voor den bond. Spr. hoopt, dat 1933 beter mogen worden waarop wél eenig vooruitzicht bestaat. De notulen en jaarverslag worden voor gelezen en beide onder dank goedgekeurd. Daarna rekening en verantwoording van den penningmeester. Boeken en bescheiden werden nagezien door de heeren J. Worts- man en W. v. d. Ploeg en in orde bevon den. De voorzitter dankte de heeren voor het nazien der boeken en den penningmees ter voor zijn accuraat beheer. De afgev. bracht een keurig uitgebreid verslag uit van de vergadering van den Provincialen Bond van Geitenfokvereeni- zc.uden worden uitgevoerd. Het is geen steun aan het bedrijf, maar aan de arbeiders. De heer Braun begrijpt niet hoe de commis sie zal kunnen uitmaken wat extra-werk is en wat niet. De heer Soeteman is- het daar mede eens. Er is geen verschil te zien of pa troon A of patroon B diepspit. Daarbij kan geen onderscheid gemaakt worden. De heer C. W. Alkemade 'amendeert het voorstel van B. en W. aldus, dat 45 cM. diepspitten voor bepaalde stukken land als extra-werk zal worden beschouwd, terwijl voor andere stuk ken land daarvoor 60 cM. zal worden aange nomen, heigeen afhankelijk moet worden ge steld van de kwaliteit van de gronden. B. en W. nemen dit voorstel over. Het aldus gewij zigde voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Meijer, Krau en Vink. Een voorstel van den heer Van der Niet, gesteund door de heeren Vink en Braun om aan de commissie voor kleine kweekers voor de toepassing van deze regeling drie vertegen woordigers van vakorganisaties toe te voe gen, wordt aangenomen irfet 8 tegen 6 stem men. Een voorstel van B. en W. om een sub sidie te verleenen in de kosten van een ont wikkelingscursus voor de modern-geocgani- seerde werkloozen, wordt aangenomen. De heer Dijkstra heeft bij den Raad een adres ingediend om te protesteeren tegen de afsluiting van de ijsbaan voor het publiek, zonder machtiging van het Gemeentebestuur. B en W., het feit zelf erkennend, verklaren echter, dat het bestuur van de ijsclub in deze ter goeder trouw heeft gehandeld. In de toe komst zal gewaakt worden dat vergunning wordt gevraagd. De Raad kan zich met deze toezegging vereenigen. Een wijziging van de bouwverordening om mogelijk te maken de stichting van een jeugd herberg in het Langeveld wordt aangenomen. Besloten wordt tot aankoop van 170 M2. grond van het terrein van de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk-Binnen ter verbreeding van den H Geestweg, hetgeen een groote verbetering voor het verkeer beteekent. Besloten wordt aan de gemeente Eindhoven een kasgeld-leening te verstrekken van 150.000 tegen 3 pet. voor den tijd van 3 maanden. De heer Krau en de „Zwijger". Bij het voorstel van B. en W. om voor de Willem de Zwijger-herdenking een subsidie ,van 300 beschikbaar te stellen vraagt de heer Krau of deze viering van hoogerhand is opgelegd. De voorz. ontkent dit ten sterkste. Als Willem de Zwijger nu leefde, zegt de heer Krau, zou deze voor een oproer-kraaier worden uitgemaakt. Hij heeft zijn geheele le ven gevochten tegen het wettig gezag om zelf vorst der Nederlanden te worden. Deze man zou van Colijn twee bommen gekregen heb ben. Spr. hoopt, dat zijn kinderen voor de tractatie zullen blijven gespaard. Hij heeft er geen behoefte aan om nationalisme te kwee ken, nu de geheele wereld daaraan ten onder gaat. Tijdens de rede van de heer Krau ha merde de voorz. onophoudelijk en na het uit spreken daarvan deed hij de publieke tribu ne ontruimen omdat het publiek telkens blij ken van instemming gaf. Bij de rondvraag informeert de heer Krau of circulaires van de Burgerwacht op het raadhuis zijn gemaakt. De voorz. ontkent dit. De heer Krau vraag voorts of het B. en W. bekend is, dat op een christelijke school aan de kinderen schoeisel wordt verstrekt en of dit uit de bijdrage van de gemeente wordt betaald. De .voorz. zegt onderzoek toe. De heer Braun heeft klachten gehoord dat het crisiscomité B bij zijn inkoopen voorkeur zou vertoonen voor bepaalde ingezetenen en dat zeli buiten de gemeente zou zijn ge kocht. Weth. Alkemade, tevens voorzitter van crisiscomité B. toont in een uitvoerig be toog tot aller tevredenheid aan, dat deze ge ruchten zeker voorzoover zij crisis-comité B betreffen onjuist zijn. De heer De Hollander dringt aan op sooed bij de commissie tot wij ziging van de Bouwverordening. De voorz. zal hieraan aandacht schenken. De heer Vink wijst er op, dat op het terrein van den heer Caspers achter de garage Beuk een vuilnis belt ontstaat, vraagt spoedige verbetering van de Scheveningsche straat en dringt er op aan, te bevorderen dat de hotels te Noordwijk zoo veel mogelijk Noordwijksche, in ieder geval Nederlandsche arbeidskrachten in dienst zul len nemen. Hierop gaat de Raad over in besloten ver gadering. Na heropening wordt besloten een contro leur voor de steunverleening en werkverschaf fing voor een proeftijd van 3 maanden aan te stellen en als zoodanig te benoemen de heer S. C. Bulk, Tevens wordt besloten onder in trekking van een straks genomen besluit, dat de regeling voor het diepdelven zal worden uitgevoerd door twee leden van de Commis sie voor kleine kweekers en het raadslid van der Niet. gingen in Zuid-Holland, welke vergadering gehouden is op 8 Februari te Leiden, waar voor de voorzitter hem namens de verga dering dank zegde. Daarna werden de prijzen uitgereikt, die behaald zijn op de keuring van 5 Augustus 1932, welken in dank werden aanvaard. De begrooting 1933 werd met algemeene stemmen goedgekeurd met een tekort van 10.34. Het Bestuur vertrouwt, dat de ge meente het tekort zal dekken met subsidie. De contributie werd vastgesteld op 1.50 per jaar en de dekgpjden op 0.30 per cedekte geit. Het aftr. besturslid S. v. d. Laan werd bij acclamatie herkozen. Daarna ging men over tot den verkoop van de overtol'ige jongen geiten en bok ken, welke opbrachten 11 cent per stuk. Kooper de heer C. Baak. Door verhindering van den melkcontro- leur, den heer Borst, om de vergadering bij te wonen, konden de melkstaten niet uit gereikt worden; ze zul'en aan de belang hebbenden worde'n toegezonden. De secretaris verzocht den leden om toch vooral te willen zorgen, dat de dek- bewijzen goed ingevuld, direct na het lam meren van de geiten, bij hem ingediend zul len worden. Ook verzocht de secretaris om de bokken niet weg te geven of te verkoo- pen aan anderen. De vragen, gesteld bij de rondvraag, wer den door den voorzitter naar ieders genoe gen beantwoord. Hierna sluiting. VOORHOUT. Tuberculose-bestrijding. Op 8 Maart werd door de af deeling Voorhout van den Christelijken Landarbeidersbond „Bid en Werk" een vergadering gehouden, waarbij een onderafdeeling werd opgericht n.l. een Tuberculosevereeniging „Draagt Elkanders Lasten''. Voorts werd mede besloten om zoo spoedig mogelijk een speldjesdag te or- ganiseeren. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Aanbesteding. Uitslag van de door archi ed A. Brouwer gehouden aanbesteding van de restauratie van de School met den Bijbel (Oudshoorn) alhier. Ingeschreven was als volgt. Gebr, Vrisekoop f 2182, M. v. Beuse- kom 1996, J. C. Corsel f 1989, C. Koppe f 1920, W. Barreveld 1891, M. de Kleer f 1876. C. Snel f 1874.25, J. Tolk 1835. L. v. Beusekom Jr. 1790, L. Westmaas f 1775. In schrijvers allen alhier. BODEGRAVEN. Volksbond. Vergadering van den U.K. Volksbond op Donderdag 9 Maart te half acht in het Parochiehuis. De voorzitter, de beer S. Steenbergen, opende de verga dering met den chr. groet en heette de aanwezigen van harte welkom in 't bijzon der den heer Steinmetz, die dezen avond een inleiding zal houden over „Quarira- gesimo Anno". Den leden wordt de gele genheid gegeven, om na afloop van de le zing den heer Steinmetz vragen te stel len. De notulen, welke door den secretaris, den heer C. Groenendijk, worden voorge lezen, worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd met dank aan den secretaris vóór zijn keurig verzorgd verslag. Ingeko men is een dankbetuiging van het Wit Gele Kruis voor de geschonken bijdrage van 10. Aan het bestuur is de agenda toegezon den van de in Mei te houden Centrale R a ads verga d ering. De voorzitter deelt mede, dat de buffet- inventaris van den R.-K. Volksbond door den concierge van het Parochiehuis is overgenomen. Hierna verkrijgt de spre ker van dezen avond, de heer Steinmetz, het woord. Spreker zegt, dat de .encycliek „Quadragesimo Anno" gemaakt is door Paus Pius XI en is uitgekomen in Mei 1931 precies ^0 jaar nadat de beroemde ency cliek „Rerum Novarum" uitkwam. Iedere encycliek wordt genoemd naar de woor den waarmede zoo'n schrijven aanvangt, zoo hier Quadragesimo Anno, in het veer tigste jaar. Er wordt in deze encycliek ge wezen op de vruchten, welke de encycliek „Regrum Novarum" in de afgeloopen 40 jaar heeft voortgebracht en nieuwe richt lijnen aangegeven. Door talrijke aanwezigen werden vra gen gesteld. Door den spreker werd tot al ler belangstelling de bedrijf sra den wet en de overproductie van ons land besproken. Aan het eind gekomen dankte de voorzit ter namens de aanwezigen den heer Stein metz voor z'n leerzame onderrichting en sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. St. Josephgezellen. Voor de Liebaard- loterij zijn door enkele ingezetenen reeds prijzen beschikbaar gesteld. Het bestuur houdt zich tot 11 Maart gaarne aanbevo len. Stuurt u s.v.p. even een berichtje aan een der bestuursleden en ze zullen 't gaarne bij u komen halen. Schietwedstrijd. Uitslag van den schietwedstrijd, uitgeschreven door den B. V.L. afd Bodegraven ter gelegenheid van diens 121/2-jarig bestaan tot Donderdag 9 Maart, Personeele baan: A. C. Mijs, .Alphen 50- 49, W. v. Tilburg, Boskoop 4948, A. de Clerk, Boskoop -1947, J. v.' Vuuren, Zoe- termeer 48—48, N. v. d. Bosch, Zoetermeer 4S-46, Verschoor, Zoetermeer 48-44, W. Ver boom, VIaardingen 47-46. Vaste baan: T. Oskamp Zwammerdam 150-145, A. de Harder, Rot ter daim 148-150, A. C. Mijs. Aiohen 148-144, Verschoor, Zoe termeer 147, D. v. Vuuren, Zoetermeer 144, A. Vollebrgt, Zoetermeer 143. Vrije Baan: A. de Marder, Rotterdam 150 (max.), W. Burggraaf, Bodegraven 150, T. Ooskam, Zwammerdam 150, W. v. Til burg, Boskoop 149, A. C. Meijs, Alphen 148, M. v. d. Bosch, Zoetermeer 146, M. Volle- bregt, Zoetermeer 145, W. Verschoor, Zoe termeer 145, J. v. d. Poll, Bodegraven 145, H. Gomel, Bodegraven 145. Korps A B.V.L. III 232, Vlaardingen B. V.L. 1 231, V.V.L. Woerden 229, B.V.L. Vlaardingen II 228. Korps B Burgerwacht: Boskoop 240, Zoeterwoude 238, B.V.L. Vlaardingen I 228, Burgerwacht Reeuwijk 226, B.V.L. Vlaardingen II 224. Eere-korps DBVL III Vlaardingen 142, BVL II Vlaardingen 140. Eerekorps E: Burgerwacht Zoeterwoude 144, Burgerwacht Boskoop 142. NOORDEN Stille Omgang. Woensdagavond heeft het Genootschap van den Stillen Omgang zijn vergadering gehouden onder voorzitter schap van den heer P. Pieterse Wzn. Deze heette alle aanwezigen welkom en opende met gebed de bijeenkomst. Het eerste jaarverslag werd gelezen en on der dank goedgekeurd. De penningmeester gaf verslag van de financiën, daar het de eerste vergadering was. Daar het genootschap LEIPZIG, 8 Maart. De economische crisis, die de wereld teis tert, doet zijn invloed gelden veel meer dan de politieke toestand in Duitschland zelf op de Leipziger Messe. Deze jaar beurs, de oudste en grootste ter wereld, blijft desniettemin do wereldmarkt, waar exposanten uit 25 verschillende landen, waaronder Nederland, hun producten aan bieden en waar de bezoekers uit het dub bele aanbal staten komen om hun inkoo pen, te doen. Elke jaarbeurs is in zekore mate de barometer van den handel; de Leipziger Messe is de barometer van den wereldhandel, ook nog in dezen tijd, waar in het internationale handelsverkeer ern stig belemmerd wordt. Vergelijkt men het aantal exposanten ditmaal 6292 (115.135 M. expositieruimte) onder wie 662 uit het buitenland met het aantal van het vori ge jaar, dan constateert men een vermin dering met bijna een vijfde,voor wat be treft het aantal Duitscbe expósanten (5630 tegen 6707) slechts met 15 procent. Dit is een bewijs van de stabiliteit en het weer standsvermogen van de Leipziger Mescs, daar zoowel de omvang van den wereld handel als de afzet op de binnenlandscbe markt in veel sterkere mate zijn achter uitgegaan. Relatief is de beteekenis van de Messe als economische graadmeter «lus nog vergroot. Als exposant neemt Nederland (met Zwitserland) op deze Voorjaarsmesse de zesde plaats in. Negentien Nederlandsche ondernemingen zijn voor zoover wij kun nen nagaan hier vertegenwoordigd. Van de buitenlandsche exposanten neemt Tsjecbo-Slowakije met 195 de eerste plaats m. Dan volgen Japan met 162, Oostenrijk met 78, Italië met 56 en Spanje met 51 exposanten. Industrie contra landbouw. De politiek heeft op de Leipziger Masse geen of bijna geen invloed. De verkiezings dag, die samenviel met de opening der Messe, was even rustig als altijd. Men ook de Duitschers zelf komt naar Leip zig om zaken en niet om aan politiek te doen. Groote belangstelling bestaat echter voor de handelspolitiek, zoowel die van Duitsch land als die van andere landen. De Duit- sche industrie eischt steeds luider de mo gelijkheid van uitvoer van haar producten. In Nederland vooral zal met spanning de ontwikkeling van de Duibsche handelspohr tiek gevolgd worden Deze week nog wei den de Duitsche invoerrechten op eieren en kaas belangrijk verhoogd, waardooi vooral de Nederlandsche uitvoer wordt ge troffen. De Duitsche industrieelen en ook de leiders der Leipziger Messe begrijpen echter, dat deze handelspolitiek der Duit sche regeering ten behoeve van den Duit- schen landbouw nadeeligen invloed op den uitvoer moet hebben. De catalogus van de Britsch-Indische collectieve expositie up de Leipziger Messe sluit met „Koopt onze producten, dan koopen wij ook Uw fabri katen" en de beteekenis van dezen zin in Nov. 193.2 was opgericht, was er nog maar een klein saldo. Het genootschap zal 19 Maart optrekken naar Amsterdam, waar om half één in de Nicolaaskerk een kort lof wordt gehouden en daarna de omgang, 's Morgens 4 uur moet de kerk weer vrij zijn voor anderen. Boekjes voor den omgang zijn verkrijgbaar bij den penningmeester, den heer J. Tersteeg, waar tevens tot Zaterdag a.s. nog gelegenheid is om zich op te geven. Er zal met autobussen worden gereden (men kan ook per fiets of loopend), om half 10 vanaf het Woerdensche Verlaat en om 10 uur vertrek vanaf de R.K. school naar Amsterdam. Men wordt verzocht zich stipt aan de orde te houden, opdat alles een goed verloop moge hebben. Na de H. Mis kan iets gebruikt worden in het koffiehuis tegenover het Centraal Station en omstreeks 5 uur weer vertrek van Amsterdam. De rondvraag bracht niet veel meer naar voren, zoodat de vergadering met een dank woord tot de vele aanwezigen om half tien met den christ. groet .werd gesloten. ZEVENHOVEN De l.l. stemming in de kiesvereeniging. In den uitslag van de stemming voor can- didaten van de Tweede Kamer op Zondag 5 Maart, gepubliceerd in de krant van 6 Mrt., is, wat de stemming in de kiesvereeniging de zer gemeente betreft, een zeer storende fout geslopen, Volgens het bericht in de krant werden op mr. Verschuur 128 stemmen uitge bracht en op den heer M. P. van der Weijden geen enkele. Dit is juist omgekeerd. Op den heer Van der Weijden werden 128 stemmen uitgebracht, plus 8 van onwaarde. KERKNIEUWS 168. 'n Druilerige avond, 't Heeft den ge- heelen dag al geregend. Omstreeks vijf' uur in den middag heeft 't zelfs gelicht en gedonderd. De menschen die het Centraal Station uitkwamen, staarden zeer vreemd naar die Maartsche zomer bui. 't Is nu kwart over acht. Het Damrak ziet er met die motregen ongezellig uit. wordt door do Duitsche industrie thans sterk gevoeld. „Ongeveer een vijfde deel van het Duitsche volk, dus ruim 10 millioen menschen, leven direct en indirect van don uitvoer" aldus dr. Joh. Bleick, die ons een verklaring gaf over de noodzakelijk heid van uitvoer voor de Duitsche indus trie. En verder, sprekende over de gunsti ge positie van de Duitsche industrie op de wereldmarkt, verklaarde deze bekende Duitsohe econoom: „Voordat men deze gunstige positie van de Duitsche industrie op de buitenlandsche markben door oen tegen het buitenland op autarkie gerichte handelspolitiek opgeeft, is het een dringende nationale plicht nauw keurig te onderzoeken of het Duitsche eco nomische leven door een afsluiting naar buiten wol verbeterd kan worden. Onze ge heele economische structuur is er op ge richt, dat een belangrijk deel van onzo in dustrieproducten in Bet buitenland ver kocht wordt. Wanneer men daarom dit deel van onze iJroductie niet braak wil laten liggen hetgeen onze werkloosheid onein dig zou verlengen dan moet men haar door het openhouden der buitenlandsche markten de mogelijkheid van productioven arbeid laten". In officieelo kringen in Leipzig blijkt men ook nu nog optimistisch gestemd. Men vermoedt, „dat de deviezen- en valubamoei- lijkhe-den slechts van voorbijgaaiiden aard zijn en dat ook in de internationale douane- verhoudingen een verbetering zal intreden, vooral dan, wanneer de Duitsche handels politiek zich niet eenzijdig vastlegt aan landbouw-belangen, doch ook het levens recht van de uitvoerindustrie erkent cn dienovereenkomstig onderhandelingen met het buitenland gevoerd worden". Dr. Raimund Möhler, president van het directorium van het Leipziger Messamt, verklaarde bij de opening der Messe in ver haald met de handelspolitiek voorts nog: „De maatregelen op het gebied der han delspolitiek hebben in 1932 de laatste res ten van de periode van vrijhandel vernie tigd. Ondanks alles blijft echter van do idee van de internationale arbeidsverdoe- ling de kern juist, dat de beste bevredi ging van de behoeften van allen dan be reikt wordt, wanneer dat land er voor zorgt, dat de meest natuurlijke ontwikke lingsmogelijkheden biedt. Van dit beginsel moet ook de aanstaande economische we reld conferentie uitgaan". Op do Leipziger Messe die deze week gehouden wordt, zal de Duitsche industrie ondervinden, dat het buitenland en vooral Nederland niet kan koopen, wan neer Duitschland den invoer van buiten landsche Nederlandsche landbouw producten belemmert. Vooral uit Neder land is het aantal bezoekers groot, grooter nog dan het vorige jaar. Velen, die in ver band met den politieken toesband Zater dag voor de Messe niet vertrokken, zijn na Zondag, toen bleek, dat alles rustig bleef te Leipzig, toch naar do Mes&e-stad ge gaan. Naar schatting zijn ruim tweedui zend Nederlandsche kooplieden naar Leip zig gekomen, waar zij kunnen koopen van Duitsche, doch ook van Japansche, Tsjechi sche en andere industrieën. Moegesjomvde reizigers trachten zoo spoedig mogelijk thuis te komen. En slechts hier en daar staan een paar mannen, in een winkelportiek, landerig te praten. Of het bij hen thuis of ill heb volkslogement ook al niet gezelliger is? Er ligt altijd iets meewarigs in zoo'n man of paar mannen, die bij slecht vteer doelloos tegen een huis „staan te hangen". Het schijnt een gebrek aan hui selijke hartelijkheid te verraden. De verlichte étalages van een Bijen korf en de bewegende of onbewegelijke lioht-reclaanes maken heb niet gezelli ger, doen de natte trottoirs en glimmen de daken wat meer uitkomen.... „God heeft U lief". Ja, daar staat 'het, met groote, roodverliohte letters. Heb wordt daar, boven van een dak, doof duistere regenavond ine toegeroepen: God heeft u lief. Het is het hoofdgebouw van heb Leger des Heils, dat van z'n hoogste punt den in- en uitgaan den reiziger van het groot stad-station verwelkomt en vaarwel zegt met: God heeft u lief. „God heeft u lief". Dankbaar heb ik die groet aanvaard van dat hooge, roe pende dak, omdat die groet zoo tcedor is en zoo waar en zoo opbeurend. Dat die groet ditmaal wordt uibgo- s tra aid van oen dak en niet toegeroepen wordt van een Katholieke preekstoel of gelezen wordt in ©en Roomsclie ge bedenboek vermindert de suggestieve kracht niet. Die groet boven de zich in werkeloosheid en malaise krommende grootstad schijnt de nadruk te willen leggen op het voor velen zoo onbegrij pelijke „ondanks". Ondanks tegenslag, ondanks de ontredderde wereldorde, on danks mcnschelijke zwakheden: God heeft u lief. Gods Varier-liefde waakt over u en weet wat liet beste voor u is. Uw zorgen, uw kwalen, uw tegenspoed zouden u niet overkomen, als het zoo niet het beste voor u was, want „God hoeft u lief". Father LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Ook de Neger of Indiaan moet de blijde boodschap hooren: God heeft u lief.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7