DONDERDAG 9 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BINNENLAND LAGERE GOEDERENTARIEVEN. De voorstellen tot herziening en ver laging der goederentarieven op de Ne derlandsche Spoorwegen zijn thans door den Minister van Waterstaat goedge keurd. Als datum van invoering is 1 Mei a.s. vastgesteld. In deze nieuwe tarieven worden tal rijke, min of meer ingrijpende verande ringen in de vrachtberekening en verla ging' der vrachtprijzen opgenomen. Het zou te ver voeren deze allo hier te vermelden, zoodat wij zullen volstaan .slechts de belangrijkste op te sommsn. Voortaan, zullen er nog slechts drie categorieën van vervoer zijn, t.w.: Vrachtgoed (het oudo vrachtgoed; vervoer met gewone goederentreinen). Snelgoed (een samensmelting van het oude ijlgoed en bestelgoed. gewoon ver voer: vervoer met versnelde goederen treinen en met personentreinen). Expresgoed (het oude bestelgoed. snel- vervoer; vervoer met alle reizigerstrei nen, ook snel- en D-treinen). Vracht tot 30 K-G. Voorzoover de vracht wordt berekend voor een gewicht van ten hoogste 30 K.G.. geschiedt dit ongeacht den afstand tussehen het station van vertrek en aan komst. Deze vrachten bedragen: vrachtg. snelg. expr. goed tot en met 1 Kg. 0.25 0.30 0.45 1 t/m 3 Kg. 0.35 0.40 0.60 8 t'an 5 Kg. 0.45 0.50 0.75 5 t/m 7 Kg. 0.50 0.60 0.90 7 t/m 9 Kg. 0.50 0.70 1.05 9 t/m 30 Kg. 0.50 0.80 1.20 Andere verlagingen. De vracht voor zendingen van meer dan 3o Kg. geschiedt, evenals vroeger, èn volgens den afstand tusSchen het sta tion van vertrek en aankomst èn vol gens het gewicht der zendingen. Ook de vracht voor deze soort zendingen heeft in vele gevallen een verlaging van beteekenis ondergaan. In de plaatsen, waar door of vanwege den spoorweg een besteldienst is inge richt, worden st'ukgoedzen dingen vracht en snelgoed met den spoedbesteldienst kosteloos ten huize van den geadresseer de besteld. Voorts zijn de prijzen voor wagenla dingen, de speciale tarieven en het ta rief der bijkomende kosten verlaagd. In verband met deze verlagingen heb ben ook de vrachtbrieven en adreskaar ten voor het binnenlandsch goederenver voer een grondige verandering onder gaan. Zoo is het formaat van den vracht brief verkleind tot de helft van het te genwoordige formulier. en mag een adreskaart ook voor het vervoer van vrachtgoederen worden gebezigd. De priis van deze kaarten is eveneens ver laagd. De nieuwe tarieven zullen eerst half Ad ril verschijnen. De stations der N.S. zijn dus niet in staat reeds thans nadere inlichtingen over de nieuwe tarieven te verstrekken. DUITSCHE INVOERRECHTEN. De pluimveehouderij met ondergang bedreigd. De Noord-Hollansche Bond ter bevorde ring van de pluimveehouderij in dat ge west heeft aan den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid het volgende tele gram gezonden: ,In verband met verhooging invoerrech ten Duitschland met als gevolg ondergang der pluimveebedrijven, verzoekt de B. -D. N. H. dringend steunregeling voor eieren zoo spoedig mogelijk in te voeren overeen komstig voorstel Nederlandsche Pluimvee Federatie." VERDERE BEMOEILIJKING VAN ONZEN BOTER-UITVOER. Frankrijk laat de 15 pet. tarieftoeslag voor landen met gedeprecieerde valuta vallen. Het begint er op te ijken, dat alle autar kische en protectionistische demonen thans gaan samenspannen tegen onzen vader- landschen agrarischen export speciaal. Na de invoering van practische prohobitieve rechten op aardappelen, boter, kaas en eieren in Duitschland, en de aankondiging van een forsch wetsontwerp tot steun aan den Engelschen landbouw, komt thans uit Frankrijk het bericht, dat dit land bij ministerieel decreet heeft opge-heven den toeslag, die tot dusver ten bedrage van 15 pet. werd geheven op het botertarief voor landen met een gedeprecieerd betaal middel, zooals Denemarken, onzen grooten b o ter-concurren fc. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat ons land op de Fransche botermarkt voortaan weer moet concurreeren met boter, die vanwege de valuta-depreciatie in het land van herkomst, lager in prijs is. De maat regel beteekent dan ook practisch gezien een tarief verlaging van 15 pet. voor onze Scandinavische concurrenten. De Deensche boter zal dus ongeveer een franc (een dubbeltje) per kilo goedkooper kunnen worden aangeboden in Frankrijk dan tot dusver D. Ornstein. t ue heer D. Ornstein, directeur van do Rotterdamsche Bankvereeniging te Am sterdam, is op een ski-tocht in Tirol door een hartverlamming getroffen en overle den. De heer Ornstein was 57 jaar oud. EXAMENS NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Verlichting voor werkloozen? Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Zadelhoff betreffende het nemen van maatregelen krachtens welke tot deelneming aan acte-examens voor het nijverheidsonderwijs ook kunnen worden toegelaten eanaidaten, die wegens de heer- schende werkloosheid niet ten volle hebben kunnen voldoen aan den eisoh, dat zij ge durende een bepaalden tijd practisch werk zaam zijn geweest, heeft de minister van Onderwijs, do heer Terpstra, geantwoord, dat do ministef1 een wijziging overweegt van het V. B. van 11 Juli 1921 zooals dit nader is gewijzigd in dier voege dat zoo lang de ongunstige economische omstandig heden voortduren onder zekere waarbor gen eenige vermindering zal kunnen wor den toegestaan van den eisch, dat de can- didaten voor sommige acte-examens voor het Nijverheidsonderwijs vooraf gedurende ten minste zes jaar practisch moeten zijn werkzaam geweest. OVERVLOED VAN DRUIVEN. Een productie van 12 millioen K.G. Het is van algemeene bekendheid, dat de druiventeelt in liet Westland van zeer groote, zooal niet de grootste beteekenis is. Reeds vroeg in het voorjaar beginnen de z.g.n. stookkasson met het zenden van den druivenstroom, die geleidelijk aan zwelt en omstreeks Augustus haar hoogte punt vindt. Geleidelijk is in de afgeloopen jaren een uitbreiding van deze teelt ontstaan, steeds meer kassen werden bijgebouwd, en de productie opgevoerd. Thans komen de oogsten van de aan plantingen die twee en drie jaar geleden in het Westland op zoo ruime schaal heb ben plaats gehad. Het resultaat is, dat in het afgeloopen jaar in het Westland niet minder dan bij na twaalf millioen K.G. druiven zijn ge oogst. Het is een enorme hoeveelheid, die in vergelijking met 191 met ruim een mil lioen K.G. is vermeerderd. Men vraagt zich af hoe het nog mogelijk was dezen grooten druivenoogst to verwer ken, nu de grenzen voor een belangrijk deel voor dit product zijn gesloten. Het is dan ook wel vaststaand, dat een heel groot deel van den Wetlandschen druivenoogst zijn afzet heeft gevonden in eigen land. Daartoe hebben ook de druiven-eetgelc- gonheden, die door tientallen duizenden personen werden bezocht, medegewerkt. Voorts worden de druiven steeds meer met diversce voertuigen het land ingebracht en wordt het afzetgebied dus niet zoozeer meer tot de omringende plaatsen Rotter dam, Delft. Den Haag beperkt. Naar verwacht wordt, zal de druiven- productie ook in dit jaar nog wel stijgen, hoewel de uitbreiding van de bedrijven in 't Westland vrijwel geheel tot stilstand is gekomen. De aanplantingen der laatste jaren beginnen evenwel eerst nu zich ten volle te laten gelden. INVOER KATOENEN MANUFACTUREN Middelen tegen dumping. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over 't wetsontwerp tot re geling van den invoer van bedrukte, ge verfde en bont-geweven katoenen manufac turen konden vele ueden zich met dit wets ontwerp vereenigen. Zij achtten gezien den grooten nood, waarin tienduizenden arbeiders verkeeren en gezien de dum- pingspractijken, welke Japan speciaal ten aanzien van het artikel katoenen manufac turen toepast, contingenteering van den invoer van dit artikel uiterst gewenscht. Eenige leden verwachtten echter niet veel resultaat. Zij zouden er de voorkeur aan willen geven te trachten met andere mid delen dumpingspractijken tegen te gaan. Zij wezen in dit verband op het Amerika ten dienste staande en over de geheele wereld verspreide instituut van intensieve accountantscontrole, waarvan naar de meening van deze leden een zeer krachtige preventieve werking uitgaat. CONTINGENTEERING OVERHEMDEN EN ZAKDOEKEN. Beteekenis van wetsontwerp. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot contingenteering van den invoer van overhemden en zakdoeken zegt minis ter Verschuur o.a.: De meening van enkele leden, die de belangrijkheid van deze contingenteering betwijfeld, kan de minister niel declen. Alleen reeds in Twente bestaat door de overhemdenindustrie een werkgelegenheid voor plusminus 1500 arbeiders, terwijl voor een der^ oudste Twentsohe ondernemingen do contingenteering van zakdoeken van vitale beteekenis moet worden geacht, daar zonder die ten gevolge van abnormaal sterke valutaconcurrentie een stopzetting van dit bedrijf waarschijnlijk moest wor den geacht. De invoer van overhemden be droeg in 1931 ƒ1.614.000; in 1932 ƒ1.452.000. Van zakdoeken resp. ƒ1.027.000 en pl.m. 1.026.540. De vrees, dat ten gevolge van prijsdalingen deze maatregel ernstig aan effect zou moeten inboeten, behoeft naai de meening van den minister niet te be staan. Invoer katoenen manufacturen. De Minister van Economische Zaken heeft het bedrag, waarvoor alsnog toewij- j zing zal worden verstrekt voor den invoer van bedrukte geverfde en bontgeweven katoenen manufacturen bepaald op" 20 pet. van het bedrag, waarop de aanvrager over eenkomstig de gestelde regelen ten hoog ste aanspraak kan rnaken. DE VERHOOGING DER DUITSCHE INVOERRECHTEN OP EIEREN. Ned. Pluimvee Federatie dringt op maatregelen aan. De Nederlandsche Pluimvee Federatie heelt in verband met 8e situatie, geschapen door de verhooging der Duitsohe invoer rechten op eieren, heb volgende telegram gezonden aan den minister van Economi sche Zaken en Arbeid: De Nederlandsche Pluimvee Federatie, omvattende de geheele Nederlandsohe bo- drijfspluimveehouderij, voelt zioh gedron gen, nogmaals de aandacht va nUwe Ex cellentie te vestigen op do wijzigingen, van Duibsche zijde gebracht in do invoerrechten op eieren, wijzigingen, die dreigen een al- geheele vernietiging van den belangrijk sten tak van den Nederlandschen landbouw ten gevolge te hebben. Sedert Augustus 1932, teen dezerzijds bij de Regeering reeds werd aangedrongen op het voorbereiden van mogelijke maatregelen die de noodlot tige gevolgen van het eindigen op 5 Maart 1933 van het Duitsch-Zuid-Slavisch verdrag ,ten aanzien van het artikel eieren, waar van ons land als meestbegunstigde profi teerde zouden kunnen afwenden, is een toestand van groote onzekerheid ingetre den. Intussohen heeft de Nederlanasciie Pluimvee Federatie meermalen op de ur gentie van onderhandelingen ter zake bij de 'Nederlandsche Regeering aangedron gen. Eind Februari werd door do Duitsche re geering afgekondigd, dat 5 Maart in plr lts van de tot dien tijd geldende 5 mark per 100 K.G., het autonome recht van 30 mark zou gelden, terwijl op 6 Maart zeer onver wacht werd bekend gemaakt, dat dit auto nome recht van 30 mark zou worden ver hoogd tot 70 mark, ingaande 11 Maart. Dit recht bedraagt reeds thans meer dan 100 pCt. van den marktprijs en in de komen de tijden van groote productie wellicht 200 pCt., maakt export onmogelijk en vernie tigt onze pluimveehouderij, als belangrijk sten bak van den landbouw met een ex portwaardecijfer van millioenen, vermoe delijk in eenige maanden tijds. Pluimvee- en landbouworganisaties staan ondanks ernstige directe en indirec te pogingen door middel van het Duitsche bedrijfsleven aangewend, machteloos en doen een dringend beroep op Uwer Excel lentie regeering onverwijld maatregelen te overwegen, die deze op handen zijnde cata strofe voor onze pluimveehouderij en klei nen landbouw kunnen voorkomen. CENTRALISATIE DER DESTRUCTIE. Regeering verleent steun voor een dectructor te Woerden. In een suppletoirc bogrooting van hoofd stuk V (Rijksbegrooting 1933) wordt met betrekking tot de N.V. Nederlandsche Thermochemisohe Fabrieken medegedeeld, dat het overleg over de verstrekking van bedrijfskapitaal leidde tot de slotsom, dat centralisatie der destructie voor een groot gebied economischer is dan decentralisatie en ook meer hygiënische waarborgen geeft, terwijl de controle bij decentralisatie, wat den ophaaldienst betreft, te kostbaar zou zijn. Er is gevolg gegeven aan den in de Ka mer geoefenden aandrang, met de N.V. in onderhandeling te treden. Het resultaat is een overeenkomst, gesloten onder voor behoud van medewerking der Staten-Ge- neraal. Er is voor gezorgd, dat de nieuwe destructor geen fiuancieelen bond heeft met de N.V., die den destructor te Bergum exploiteert, zoodat de minder gunstige exploitatie-uitkomsten van dezen destruc tor geen invloed kunnen oefenen op de fi- nancieele uitkomsten van den destructor in Woerden, waarop de leening wordt ver strekt. Het wetsontwerp bevat een post van 1.080.000 als rentedragend voorechot aan deze N.V. DE SPOORWEG KETHEL—SCHIEDAM. Naar de „Schiedamsohe Courant" ver neemt, maakt de toestand van het baan- lichaam van den spoorweg Amsterdam Rotterdam van de brug over de Polder vaart tot aan de brug over de Schiedam- schc Sch:e het noodig voorzieningen te treffen. De weg en de slooten aan weers zijden zijn over genoemd traject thans gemiddeld 30 M. breed het ligt in de be doeling deze breedte te vergroote tot ge middeld 70 M. De bestaande slooten ter weerszijden van den spoorweg zullen wor den gedempt en op eenigen afstand zullen, evenwijdig aan den spoordijk, nieuwe sloo ten gegraven moeten worden. Dat brengt mee, dat duikers en andere waterbouwkundige werken ook vernieuwd of verlengd zullen moeten worden. Daar de verbreeding van den spoorweg tengevolge zou hebben, dat kostbare tuin grond met warenhuizen onteigend zou moe ten worden, wordt van verbreeding afge zien, maar wordt de dijk versterkt door een paalfundeering. Wanneer met dit belangrijke werk, dat aan vele handen werk zal geven, begonnen kan worden, is, aldus het blad, nog niet te zeggen. De eerste maatregelen in de ont eigeningsprocedure zijn eerst dezer dagen genomen. WIJZIGING ACADEMISCH STATUUT Examens muziekwetenschap. Bij Kon. Besluit van 16 Februari j.l. is, blijkens het gisteren verschenen Staatsblad no. 51 het Academisch Sta tuut gewijzigd en aangevuld. Aan art. -1 15 handelende over het doctoraal examen geneeskunde wordt een nieuw lid toegevoegd, luidende: .,De faculteit is bevoegd tot een andere ver deeling van de vakken van het doctoraal examen te besluiten mot behoud van tenminste t-wee vakken voor elk gedeel te. Zij geeft van zulk oen besluit, het welk niet kan worden toegepast dan na verloop van één jaar, kennis aan den minister van Onderwijs en aan de zus terfaculteiten". Voorts wordt aan de te kiezen bijvak kon voor het doctoraal examen in de wis- on natuurkunde toegevoegd geo- physoia. Heb oandidaatsexamen lettoren en wijsbegeerte (art. 4, 42), zoo is verder bepaald, kan ook worden afgelegd in de muziekwetenschap. Dit oandidaatsexa men omvat: 1. algemeene kennis van do geschiedenis der muziek2. een over zicht van de geschiedenis een er lotter- kunde, van de kunstgeschiedenis of van de cultuurgeschiedenis en 3. eonigc ken nis van de physiologie der acoustiek. Voor het doctoraal examen wordt als verplicht bijvak geëisoht: do beginselen van de psychologie der kunst. Voor het candidaatsexainen veeartse nijkunde komt de parasitologie te ver vallen. Het doctoraal examen veeartse nijkunde zal Vortaan omvatten: 1. mi crobiologie en immunitcitsleer; 2. ge zondheidsleer der huisdieren; 3. parasi tologie; 4. parasitaire ziekten dor huis dieren; 5. bijzondere ziektekundo en ge neesleer der huisdieren; 6. heelkunde der huisdieren; 7. algemeene ziektekunde en ziektekundige ontleedkunde der huisdie ren; 8. veeteeltwetensckappen; 9. ver loskunde der huisdieren; 10. geneesmid del- en vergiftleer; 11. infectieziekten der huisdieren en 12. kennis dor mensche- lijke voedingsmiddelen van dierlijken oorsprong. In verband hiermedo is bepaald, dat heb eerste gedeelte van dit doctoraal examen zal omvatten de vakken 1 tot en met 8 en het tweede do vakken 4 tot en met 12. Aan de vakken voor het veeartsenijkundig examen wordt toege voegd het vak: veeteeltwotenschappen. Ten slotte zijn in art 41 de woorden vervallen: „voor 1 Januari 1921", zoodat dit artikel thans luidt: Hij, die met goed gevolg hetzij het groot-ambtenaars examen voor den Indischen dienst, hetzij hot eindexamen voor den Indischen ad- ministratioven dienst heeft afgelegd en na zijn examen in Ned. Indie actief heeft gediend, wordt toegolaton tot het doctoraal examen der Indologische stu die". De door de Varkenscentrale aangekochte varkens. Dc Nederlandsche Varkcnseentrale deelt mede: Reeds eerder werd medegedeeld, dat het in het voornemen der Nederlandsche Var kenscent rale ligt om gedurende do maand Maart een partij zware varkens, welke reeds geruimen tijd geleden aan haar ter levering werden opgegeven, af te nemen. De Ned. Varkenscentrale is reeds eonigon tijd bezig om te trachten voor deze var kens een exportmogelijkheid tc vinden. Tot heden is men daarin niet geslaagd. In ver band hiermede zullen de varkens tijdelijk worden ingevroren. Het ligt echter in do bedoeling de varkens te exporteeren, zoo dra do mogelijkheid daartoe openstaat. Het aantal varkens, dat gedurende dezo week zal worden ingevroren bedraagt 7000. Crisis Varkensbesluit. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft den termijn, waarvoor de vastgestelde heffing krachtens het Crisis- Varkensbesluit 1932, zal gelden, verlengd tot 15 April 1933. KERKNIEUWS H.H. Wijdingen. In het bericht betreffende priester wijdingen bij de paters Franciscanen komt do naam voor van Aemilianus v. Heel, Leiden. Dit laatste moet zijn Am sterdam. UIT DE OMGEVING LISSE. Stemmen bij volmacht. In deze ge meente hebben 19 kiezers van de geboden gelegenheid om met de a.s. verkiezingen te mogen stemmen bij volmacht gebruik gemaakt. STOMPWUK. Inbraak. Gisterennacht hebben ongo- noode gasten door een raam open te schui ven, nadat zij de pennen uit het raam ge boord hadden, zich toegang verschaft in de woning van den heer v. d. P., waar zij uit een schrijfbureau in het bonedenver- trek een flinke som gelds buit maakten. De inwonenden, die zich dien avond laat ter ruste begeven hadden, hcbijen geen onraad gehoord. Van de dadcr(s) geen spoor. Volksbond. De plaatselijke afdceling van den R. K. Volksbond hield gisteren avond een ledenvergadering in Café de Nieuwe Schenkkan. De voorzitter, de beer J. Groene weg, opende de vergadering met een woord van welkom tot de geest. adv. en de leden. De notulen, welke wegens ziekte van den secretaris door den heer Mar. Havik werden voorgelezen, werden na een enkele opmerking goedgekeurd. Bij de mededeelingen las de voorz. een schrijven voor betreffende hot regenver- zuim bij werkverschaffing. Voorts deelde do voorz. eenige besluiten medo van het bestuur van het Moederfonds over de uit- kceringon van dit fonds. In de vragenbus was een vraag binnen gekomen om tot oprichting te geraken van een tooneolclub. Na eenigo besprekingen werd besloten c^en tooneelclub op te richten waarvoor zich 9 leden opgaven. Daarna hield de Geestelijk Adviseur een lezirjg over Rusland, welke mot groote be langstelling word gevolgd. Van de rondvraag werd door versoliillon- de leden gebruik gemaakt. Voor de oprichting van een goitenfokver. hier ter plaat so blijkt geen animo te zijn. De Geestelijk Adviseur bespreekt de op richting van een retmite-olub, welk punt tot een volgende vergadering wordt aange houden. H00GMADE. Te water geraakt en verdronken. Gisterenavond is een vijfjarig doch tertje van den heer P. v. Goosen té water geraakt en verdronkon. De dokter heeft een uur lang door kunstmatige adem haling getracht de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs. Binnen korten tijd is dit reeds het tweede kind uit het zelfde gezin, dat op zoo'n noodlottige wijze om heb leven ie gekomen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Kostolooze vaccinatie. Donderdagna- middag om half 3 zal er in het voormalig gemeentehuis gelegenheid gegeven worden tot kostclooze vaccinatie of hervaocinatie. WARMOND. Kiesvereeniging. Onder zeer groote belangstelling had in Hotel do Zon eon al gemeene vergadering plaats van de Kies vereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" tc Warmond, welke vergadering stond onder leiding van den heer A. H. A. Burcksen. Te acht uur opende deze de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze een woord van harte lijk wolkom tooroependo aan allen inzondcr aan don spreker van dezen avond en aan prof. Cleopha6. Zooals de agenda vermeldt, aldus spreker, zou dezen avond als spre ker optreden kapelaan W. M. Bosch uit Amsterdam met als onderwerp „Waar 't om gaat". Door do benoeming van kape laan Bosch tot pastoor te Hansweort, is deze verhinderd dezen avon op to treden dooh zal in zijn plaats do lezing worden gehouden door den heer de Wit vau „do Klare Waarheid" te Amsterdam. Na do-zo mededeeling werden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorge lezen en onder dankzegging zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Bij het punt ingekomen stukken deod de voorzitter voorlezing van een schrijven mor. betrekking tot verhooging van de bijdra ge aan do Centrale van zes op tien oent per lid. Tevens was ingekomen een schrij ven van de R. K. Staatspartij waarbij werd medegedeeld dat voor den prijs van 1.20 per jaar mon zich kan abonneeren op hot orgaan van dezo partij, waarin alle actueolo kwesties uitvoerig worden behandeld. Mede was nog ingekomon een toelichting op hot. in do vorigo vergadering door den heer van Stijn ingediend verzook waarin aan het bestuur der kiesvereeniging werd vor- zocht tot de R. K. Raadsfractie een ver zoek te richten om in do eerst volgende raadsvergadering oen voorstel in te die nen tot wijziging dor bouwverordening. Na dat do voorzitter deze toelichting, welke zich uitsluitend bewoog op technisch ge bied, had voorgelezen, zeide hij, dat, waar deze toelichting zoo duidelijk was, verdere bespreking achterwege kon blijven en be val hij het adres in bijzondere aandacht van do R. K. Raadsfractie. Hierna was het woord aan den spreker van dezen avond tot het uitspreken van zijn rede getiteld „Waar 't om gaat". In een goed gedocumenteerde rede zette spreker uiteen het groote belang dat gelegen is in do eenheid van onze partij. Alleen door onze eenheid te bewaren, aldus spreker, zullen wij ons kunnen verzetten Logen den steeds opdringonden stroom, dio do Ka tholieke cultuur en beschaving, waarvoor wij jaren gezwoegd en gevochten hebben, wil vernietigen. Daar gaat het om, aldus spreker, dat wij groot en krachtig uit den verkiezingsstrijd komen, want laten wij slechts om ons henen zien en wij zullen moeten erkennen, dat tegen de Katholieke Kerk wordt storm goloopen op een wijze zooals wij in eeuwen niet hebben beleefd. In oen krachtige peroratie spoorde spre ker de kiezers aan eigen inzichten en eigen belangen op zij te zetten om straks op do eene groote partij te stemmen, do R. K. Staatspartij. Een krachtig applaus beloonde spreker voor deze met overtuiging uitgesproken rede en hij had dan ook van don voorzitter, namens de vereoniging, een woord van har- tel ijken dank in ontvangst te nemen. Hierna werd overgegaan tot de rond vraag. Do heer van Stijn Jr. zou gaarne zien, dat in het vervolg do vergaderingen niet meer om half acht doch later werden gehouden, opdat een ieder en vooral do zaJcemnensohen in de gelegenheid zouden zijn de vergaderingen bij te wonen. Ook, aldus spreker, is verzocht, zoo het eonigs- zins mogelijk is, de vergaderingen niet meer op Dinsdag te houden, doch hieraan is weinig aandacht geschonken. De voor zitter toonde aan, dat in beide gevallen men onmogelijk anders kon, gezien de af spraken die reeds" waren gemaakt voordat bedoelde verzoeken gedaan waren. Hierna kwam de heer van Stijn nog terug op zijn ingediend verzoek met betrekking tot wij ziging der bouwverordening waarover hij een uitspraak der kiezers eischte. Lang en breed werd over deze aangelegenheid ge discussieerd totdat eindelijk het voorstel van den heer van Stijn in stemming werd gebracht en met groote meerderheid werd aangenomen, zoodat thans het bestuur der R. K. Kiesvereeniging do R. K. Raadsfrac tie aal verzoeken in de eerstvolgende raads vergadering een voorstel tot wijziging der bouwverordening in te dienen. Nadut nog enkele punten van ondergeschikt belang waren besproken werd de zeer geanimeer de bijeenkomst gesloten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7