ZATERDAG 4 MAART 1933 No. 7448 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Heeren Middenstand 24ste Jaargang S)e CckUcfie(Soii^<Mvt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geillustreerd Zondags blad. V „Massale infectie". Prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr., tot voor kort lid van de S.D.A.P., schreef onlangs in de „Groene Amsterdammer": De gelegenheid voor een massa^psy- chose is nog nooit zoo gunstig geweest als thans en nog nooit is de massale in fectie zoo bewust stelselmatig toegepast als thans. Wie in dit milieu met het vuur der revolutie speelt is een misdadiger, een misdadige kwajongen of een idioot. Natuurlijk behoeven wij niet te vreezen, dat onder ons, Katholieken, ook maar iemand zou spelen met „het vuur der re volutie"! Maar wèl zijn er ook onder ons, die als t ware een spel spelen met als we 't ook zoo mogen zeggen het vuur der ontevre denheid. Wij kwalificeeren dezulken niet, zooals prof. Goudriaan de sociaal-democraten, die hij op 't oog had, toen hij het bovenstaan de schreef. Maar dat dezulken een zeer groote ver antwoordelijkheid op zich laden, dat hun optreden een kiem van heel ernstig kwaad in zich draagt moet toch ten slotte een ieder kunnen begrijpen! En degenen, die wij hier bedoelen, zijn 't spreekt vanzelf niet de menschen van de, misschien vaak scherpe, maar dan toch altijd redelijke en opbouwende cri- tdek 't zijn degenen, die bewust of onbe wust de menschen in de waan brengen, dat de oeconomische toestand in ons land over 't algemeen veel en zelfs heel veel beLer zou kunnen zijn, als de huidige regeering maar meer helder doorzicht en sociaal be sef had gehad. Zij, die deze suggestie op wekken, spelen met het vuur der ontevre denheid Dol antipapisme. Het verkiezingsprogram van de Her- vormd-Gereformeerde Staatspartij (ds. C. A. Lingbeek) luidt als volgt: Handhaving van de wering der Room- sohe Missie van de Protestantsche Zen- dingsvelden in Indië; Ontbinding in Nederland en overzee- sche gewesten van de Jezuieten-orde; Ontbinding van de Communistische Partij Holland en van de Communistische partij in Indië; Uitsluiting van kloosterlingen van de bevoegdheid om lager en middelbaar on derwijs te geven, subsidiair verminde ring hunner salarissen tot op één derde; Een bijzondere belasting op de kloos tergoederen. Jezuieten en.... Communisten worden op één lijn gesteld! De grootst denkbare grofheid in een zekere geestesgesteldheid, welke een obsessie is geworden.... Vier van de vijf alinea's van het pro gram zijn gewijd aan de bestrijding van de Katholieken. Lingbeek c.s vormen geen meerderheid. Maar daar zijn er méér, in wier denken en streven iets of veel van dat Lingbeekiaan- sche werkt en wroetdoch die er niet zoo open mee in het licht komen. Dat wij, Katholieken, toch niet.... in sluimeren,* niet de oogen sluiten voor de rondom ons van vele zijden dreigende ge varen Uw RETRAITE in het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout van 11—14 MAART. Aanmelding bij de Directie (Tel. 6048) TWEEDE KAMER Indische Begrooting - Wijriging Crisispachtwet De afdeeling Defensie der Indische be grooting is door de Kamer aangenomen met 42 tegen 25 stemmen. Behalve de commu nisten en socialisten hebben ook de vrijzin nig-democraten tegengestemd, echter niet op grond van hun verzet tegen de Indische vloot- on legerorganisatie, doch op den door den heer Joekes ontwikkelden formeelen grond, dat er, tengevolge van de intrekking der begrooting in Indië, geen rechtsgeldige begrooting was. De gisteren besproken motie-Joekes tot terugzending van het wets-ontwerp tot kwijtschelding van 400.000 gulden aan de firma Volker te Batavia, naar Indië. werd met de zeer groote meerderheid van 60 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen stem den de Vrijheidsbond en de heer Van Dijk (A.-R.). Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet hadden de heeren Van Braambeek (S.D.A.P.) en S u r i n g (R.K.) zich uitgesloofd tot het indienen van amendementen ten bate van arbeidscontractanten, wachtgelders en ambtenaren, die meerdere betrekkingen te gelijk hebben bekleed. Al hun moeite was echter vergeefsch, want de Minister van Financiën verklaarde de amen dementen voor onaanvaardbaar; en toen de .heer Ketelaar (VJ).) vroeg, welke be- teekenis daaraan in de gegeven politieke omstandigheden moest worden gehecht, antwoordde de minister, dat het wetsont werp zou worden ingetrokken, indien de amendementen mochten worden aangeno men. Daar het wetsontwerp verschillende verbeteringen bracht, moesten de amenda- toren wel voor deze „argumentatie"' opzij gaan. Dat zij wrevel verwekten, bleek even wel toen de minister verklaarde geen be zwaar te hebben tegen een amendement van Braambeek, betreffende het verleenen van heelkundige hulp, ofschoon hij over tuigd was. dat de betreffende bepaling reeds in de wet voorkwam. Als dit zoo is, merkte de heer Schouten (A.R.) scherp op, waarom wilt gij, minister dan de wet nog onleesbaarder maken dan zij al is? En de geheele rechterzijde stemde tegen het amendement, dat met 38 tegen 24 stemmen werd verworpen, waarna het wetsontwerp z.h.s. werd aangenomen. Ook alle amendementen op het wetsont werp tot wijziging der Crisispachtwet, wer den na een vrij langdurige discussie, inge trokken. Zooals men weet beoogt dit ont werp le Ook de tuinbouwbedrijven in de Crisispachtwet te betrekken; 2e de onbil lijkheid weg te nemen dat een pachter zon der eenig risico en altijd met voordeel een verzoek tot ontheffing of vermindering van pacht kan indienen, tengevolge van de be paling,- dat de pachtbetaling wordt opge schort, zoolang het verzoek aanhangig is. Hij bereikt dus altijd uitstel van betaling, boe onbillijk zijn vorderingen ook mogen zijn. Voortaan zaï hij j 5.— onkosten moe ten maken bij hei aanhangig maken der procedure en 5% rente over dat gedeelte dier pacht dat hij moet betalen, en wel over het tijdperk tusschen de indiening en de beslissing over zijn verzoek. Bovendien zal de kantonrechter dadelijk na de eerste bemiddelingspoging omtrent de betalings plicht hebben te beslissen. Nn alle amende menten zijn ingetrokken, zullen deze bepa lingen dus onveranderd het Staatsblad be reiken. Deelen we tenslotte mede dat de M i n i s- tervanBuitenlandsche Za ke n op vragen van den heer W ij n k o o p (C.P.) antwoordde, dat onze gezant te Ber lijn ten aanzien van de brandstichting in het Rijksdaggebouw geen stappen bij de Duitsche regeering had gedaan maar dat de Duitsche regeering wel inlichtingen bij onzen gezant had ingewonnen. Op de we dervraag van Wijnkoop wat voor inlichtin gen waren gevraagd en gegeven, antwoord de de minister, dat hij daaromtrent hier geen verklaring had af te leggen, wat bij den heer Wijnkoop en in den socialistischen hoek nogal verontwaardiging wekte. BINNENLAND STAKING DUURT VOORT. In het visschersbedrijf te IJmuiden. De onderhandelingen, die sedert eenigen tijd door de bij het conflict in het vissche- rijbodrijf te IJmuiden betrokken partijen onder leiding van burgemeester Rambon- net als bijzonder bemiddelaar werden ge voerd. zijn gisteren beëindigd zonder eenig resultaat te hebben opgeleverd. De 6takixig j duurt derhalve onveranderd voort. NIEUWE BEPALINGEN VETTEN EN OLIëN Met ingang van 3 Maart In werking volgens wijziging van het Crisis-Zuivel-Besluit De Crisis-Zuivel-Centraie brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat ten gevolge van de wijziging van het Nieuw Crisis Zuivel-Besluit II 1932 en de daar mede verband houdende beschikkingen, met ingang van 3 Maart 1933 de volgende nieuwe bepalingen gelden: 1. Voor eigen gebruik mag men per ge zin niet meer dan 21/2 K.G. vet ongebande- rokeerd in voorraad hebben, dat men zelf uit rauw vet heeft gesmolten. Het gevolg hiervan is, dat bakkers, restaurants enz. niet meer in onbeperkte hoeveelheid rauw vet kunnen uitsmelten en opslaan. Aan stichtingen, inrichtingen enz. kan een groo- tere hoeveelheid worden toegestaan. Zij dienen zich dienaangaande tot de Centrale te wenden. 2. Voor slagers is de minimum hoeveel heid vet, die zij ongebanderolleerd buiten een voor het publiek toegankelijk deel van hun perceel voorhanden mogen hebben, van 5 K.G. teruggebracht op 2 K.G. Zij mo gen dus thans in bereid- of opslagplaats on- gebandero.leerd voorhanden hebben ten hoogste 50 K.G. vet in eenheden van ten minste 2 K.G. 3. Tot dusver was de kleinste gebande- rolleerde eenheid, die kon worden verkocht 1/4 K.G. Thans zijn er ook merken voor 1 ons reuzel en ander vet, waardoor vet en reuzel per ojis kan worden verkocht. 4. Het is verboden leeg verpakkingsma teriaal van boter, margarine, reuzel, vet en olie te vervoeren of te verkoopen, indien zich daarop nog bevindt een krachtens de Crisis-Zuivelwet vastgesteld merk. Tevens is het verboden verpakkingsmateriaal, waarop zich nog een zoodanig merk be vindt, te vervoeren of te verkoopen, indien daarin wordt vervoerd of verkocht een an dere waar dan waarvoor het merk is vast gesteld. 5. Met ingang van 1 April a^. moeten alle ponds- en halfpondspakjes margarine op de wikkel zijn voorzien van een speciaal merk, terwijl eveneens met ingang van dien datum op de wikke.s van margarine A vier maal moet staan gedrukt „Margarine A" in plaats van „margarine"'. 6. Met ingang van 13 Maart a.s. is ook het vervoer van olie, die bij 15 gr. C. vloei baar is en die tot dusver nog niet onder de controle van de Crisis-Zuivel-Centrale ge bracht was, zonder geleidebiljet verboden. Dit geldt zoowel voor olie in grootverpak king als voor olie in flesschen voorzien van kleinhandelszegei. Slechts de winkelier mag één flesch oüe voor huishoudelijk gebruik zonder geleidebiljet afleveren, mits de flesch van een kleinhandelszegel is voor- Het vorenstaande geldt niet voor ruwe niet geharde lijnolie, medicinale ricinusolie, medicinale levertraan en aetherische oliën. 7. De Crisis-Zuivel-Centrale stelt winke liers, die voorraden olie op flesschen heb ben, in de gelegenheid die flesschen van kleinhandelszegei te voorzien en voor zoo ver zij voorraden olie in grootverpakking hebben, kunnen zij die olie op flesschen tap pen of in overleg met de Crisis-Zuivel-Cen trale die olie vervoeren naar een fabriek, welke voor ben die olie op flesschen tapt. Zoodanige geleidebiljetten worden door de Crisis-Zuivel-Centrale gratis verstrekt, ter wijl ook voor bovenbedoelde kleinhandels zegel geen heffing verschuldigd is, doch slechts een administratie.oon van 0.2 cent per heele flesch of 0.1 cent per halve flesch. 8. Voor ruwe raapolie, waaronder ook verstaan wordt koudgeslagen raapolie (z.g. boterolie) en patento.ie, is bovendien afle vering door den winkelier voor huishoude lijk gebruik van een hoeveelheid van maxi mum 1 liter toegestaan zonder geleidebiljet en zonder de bij andere oliën vereischte verpakking in flesch met kleinhandelszegel. 9. Voor vervoer naar grootverbruikers van patentolie verstrekt de Crisis-Zuivel- Centrale geleidebiljetten zonder heffing voor grootere hoeveelheden dan 1 liter. 10. Grossiers, die olie in grootverpakking ontvangen ter af.evenng in flesch aan hun klanten, kunnen daaromtrent met de Crisis- Zuivel-Centrale een regeling treffen. 11. Voor winkeliers, die hun bedrijf uit oefenen per wagen of auto (venters) heeft de Crisis-Zuivel-Centrale een regeling ge troffen, waarbij de voorraad olie in hun wagen of auto aanweizg, door een zakboek model A gedekt wordt. Belanghebbenden kunnen zich te dezer zake tot de Crisis-Zui vel-Centrale wenden. 12. Winkeliers, die gewoon zijn olie bij hun cliëntéle aan huis te doen bezorgen, kunnen een zakboek model B bekomen, waardoor bet mogelijk gemaakt wordt, tot een maximum van 8 heele f.esschen of 16 halve flesschen gelijktijdig voor 8 of 16 ver schillende klanten mede te geven. Ook deze zakboeken model B kunnen bij' de Crisis- Zuivel-Centrale worden aangevraagd. Overigens zullen de geleidebiljetten voor import, vervoer en export van olie geheel op denzelfden voet worden behandeld als zulks tot dusver met de geleidebiljetten voor vetten het geval was. Ook de heffing zelf bedraagt voor oliën evenals voor vet ten 35.2 cent per K.G. behoudens voor leve ring aan erkende bedrijven voor technische doeleinden en aan erkende bedrijven, welke een gebanderolleerd product afleveren, zoo als margarinefabrieken en vetsmelterijen. De Crisis-Zuivel-Centrale vestigt er in het bijzonder de aandacht op, Gat voorrad- Hen eveneens door deze heffing worden ge troffen en dat men zich daaraan niet kan onttrekken door vermenging of verwerking van de aan heffing onderworpen vetten en oliën. Tevens in verband met het feit, dat mengsels, zoowel van belaste als van onbe laste oliën en vetten, te allen tijde aan hef fing onderworpen zijn, gelden voor vetzuren dezelfde voorschriften als voor vetten, on verschillig hoe hoog het daarin voorkomen de percentage neutraal vet is. Eene circulaire, bevattende uitvoerige in lichtingen betreffende de verstrekking en behandeling van geleidebiljetten voor olie, kan worden aangevraagd bij de Crisis-Zui vel-Centrale onder oirculairenummer 8231. Ten overvloede wordt er nogmaals op ge wezen, dat hetgeen hierboven over olie is medegedeeld, niet geldt voor ruwe, niet ge harde lijnolie, medicinale ricinusolie en me dicinale levertraan, voorzoover deze oliën niet zijn vermend met vetten en oliën en voor aetherische oliën. HET UITVOEREN VAN BOUWWERKEN. De commissie inzake werkverschaffing samengesteld door: Nederlandsche Aanne- mersbond, Patroonsbond voor de Bouwbe drijven in Nederland, Nederl. R. K. Bond van Bouwpatroons, Alg. Ned Bouwarb«i- dersbond, Nèd. R. K. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph'', Ned. Chr Bouwarbei- dersbond en Chr. Nationale Bouwvakar beidersbond in Nederland, heeft aart het College van Burgemeester en Wethouders der verschillende gemeenten do volgende circulaire gericht: ,.De Commissie voor Werkverschaffing, samengesteld uit de aan de kop van dit schrijven genoemde organisaties is in het leven geroepen, tengevolge van den bijzon deren druk, welken reeds geruimen tijd hot bouwbedrijf ondervindt. Wij spreken van een bijzonderen druk, omdat naast de gewone gevolgen, welke genoemd bedrijf van de crisis ondervindt, er andere zijn, die den druk in zeer bijzon dere mate verzwaren. Wat toch is het geval. Door de zeer groote werkloosheid, welke er ook in ons land heerscht, wordt aller wegen naar middelen uitgezien, om de werklooze arbeiders zooveel mogelijk aan arbeid te helpen. Dit streven op zich zelf verdient alle waardeering en steun, zoo zelfs, dat wij ons van den plicht ontslagen achten, hiervoor motieven aan te geven. Deze pogingen om aan de werklooze ar beiders werk te verschaffen hebben reeds een grooten omvang aangenomen en wor den reeds geruimen tijd toegepast. Een en ander leidt er toe, dat de ge wone werkverschaffingsobjecten, als ont ginning van gronden, bebosschingen e.d., hoe langer hoe spaarzamer worden en der halve naar andere objecten wordt uitgezien. Dit laatste heeft tot gevolg gehad, dat verschillende overheidsorganen, als ook het Rijk zelf, voor werkverschaffing in aan merking hebben doen komen objecten, welke dat naar onze stellige overtuiging niet zijn. Wij bedoelen bier het uitvoeren van wer ken, die uitgesproken tot het bouwbedrijf behooren, als: het graven van kanalen, het maken van rioleeringen, het aanleggen en hernieuwen van straten, het maken van sportparken, met bijbehoorende werken, het bouwen van bruggen en sluizen, het ver beteren of aanleggen van afwateringen e.d. werken meer. Dientengevolge worden belangrijke stuk ken werk aan het bouwbedrijf onttrokken en daardoor voor het overgroote gedeelte aan hen, die gewoon zijn, door arbeid in dit bedrijf in hun onderhoud te voorzien. De werkloosheid, die reeds meergenoemd bedrijf in hevige mate teistert, wordt daar door in niet onbelangrijke mate vergroot, terwijl het economisch effect in feite toch niet anders is dan een zeer sterke verplaats sing van werkloosheid. Een en ander heeft tot gevolg dat de bouwvakarbeider? voor een deel permanent tot werkverschaffings-arbeiders gedegra deerd worden, terwijl de werkgevers voor de hier bedoelde objecten eenvoudig uitge schakeld worden. Dat laatste is een gevolg van subsidie, die het Rijk aan die Gemeenten, die tot uit- voering van werken, hier bedoeld, overgaan, toekent, omdat verbonden aan het verstrek- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie. (3e blad). Aan den voor-avond van de rijksdagver kiezingen in Duitschland. (le blad). BINNENLAND. Nieuwe bepalingen omtrent oliën en vet ten. (late blad). Onderhandelingen te IJmuiden mislukt (lste blad). Een Duitsche vliegtuig zou op de Groote Heide bij Venlo wapens en verkiezingspam fletten in beslag hebben genomen. (Gem. Ber. 4de blad). Wielrijder te Nieuwe Pekela door auto gegrepen en gedood. (Gem. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voorbeschouwing Nederland—Hongarije. (4de blad). De inschrijvingen voor het wereldkam pioenschap biljarten drie banden. (4de blad). DETWEEDE KAMERVERKIEZING STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De datum van de stemming voor de Tweede Kamer is 26 April. Deze dag valt voor vele kiezers nog in de Paoschvac&n- tie, zoodat zij al licht uit hunne standplaats afwezig zijn. Ook anderen kunnen reeds nu weign, dat zij op 26 April buiten de ge meente vertoeven, waar zij op de kiezers lijst staan. Daarom zij medegedeeld, dat do Kies wet het mogelijk maakt, dat men in plaats van in de gemeente, op welker Kiezerslijst men voorkomt in een andere gemeente aan de stemming deelneemt. Uiterlijk tot en met 12 April kan elke kiezer de verklaring afleggen, dat hij van deze bevoegdheid gebruik wensoht te ma ken Hij moet zioh daartoe in porsoon ter secretarie van een gemeento aanmelden, onverschillig welke gemeente. Daar wordt een verklaring ingevuld. Deze regeling is eveneens van groot be lang voor kiezers, die verhuisd zijn, maar nog in hun vroegere woonplaats op de kie zerslijst staan. Men wachte vooral niet tot hot laatste oogenbiik. ken van die subsidie als regel de voorwaar de is: Uitvoering door de Ned. Heide Maat schappij. Deze, voor ons bedrijf funeste toestand heeft ons genoopt, ons tot U to wenden, met het beleefd maar dringend verzoek, aan die methode van werkverschaffing niet mede te werken. Het is uiteraard geenszins onze bedoeling uitvoering van bovenbedoelde werken tegen te gaan. Integendeel, het verdient alleszins toejuiching dat zoo veel mogelijk werkge legenheid geschapen wordt. Wat wij van U vragen is dit: Indien U tot uitvoering van genoemde en andere werken, dit tot het bouwbedrijf bc- hooren, overgaat, doe dat dan op normale wijze geschieden. Dat wil zeggen: breng ze op de gewone manier aan de markt en laat ze door bouwarbeiders onder do algemeen geldende arbeidsvoorwaarden uitvoeren. Vertrouwende dat U aan ons o.L billijk en gerechtvaardigd verlangen zult widen voldoen". KIESCOMITé'S. Opgericht vu een kiescomité-Dcerenborg, bestaande uit de heeren: A. H. J. Moes, voorz. Schoonhoven, sccr. v. d. Hanze te Schoonhoven. H. J. van de Poll, secr. Bo degraven, secr. Ver. van R. K. Gemeente raadsleden in den Statenkieskring Gouda. J. J. Ruijs, Woerden, voorz. v. d. Hanze te Woerden. J. G. van Sohaik, Alfcn, voorz. St. Paulas, afd. Alfen. A. J. J. Verroen, Schoonhoven, voorz. R. K. Besturenbond te Schoonhoven, leden. Ook is opgericht een kiescom.it é-Mol- kenboer, bestaande uit de heeren A. Ber gers, W. Bouchier, C. T. Doeswijk, G. W. J. Pollroann, L. Schrijvers (allen Leiden) en H. Otto, Sassenheim. Verder vernemen wij dat actie wordt gevoerd ter verkiezing van den Heer J. A. Duinisveld, te Zoetenueor.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1