MINISTER VERSCHUUR OVER NEDERLANDSCH FABRIKAAT Varsity Molière PAANAKKER Co. I VRIJDAG 3 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Zooals "bekend, beeft de Begeering de noo- dige middelen beschikbaar gesteld tot het voeren van een korte maar krachtige pro- paganda-actie, waarvan het de bedoeling is, dat onze landgenooten zullen worden op gewekt waar mogelijk de voorkeur te ge ven aan het Nederlandsche product. Voor bet uitvoeren van deze propagan- da-campagne, welke op 10 Maart a.s. een aanvang zal nemen, zullen verschillende middelen worden aangewend.. Als inlei ding daarvan worden thans eenige inter views gepubliceerd, waarin daarvoor in 't bijzonder in aanmerking komende autori teiten .hun meening te kennen geven over noodzakelijkheid van het verbruik van het Nederlandsche product te bevorderen. Deze reeks van artikelen wordt hierbij thans geopend met een beschouwing van Z.E. den Minster van Economische Zaken en Arbeid Mr. T. J. Verschuur. „Bij alle beweging voor het Nederlandsch fabrikaat willen wij de voordeelen van de wereldeconomie niet ontkennen. Die be weging zou zichzelf namelijk geweldig schaden, indien wij ons daardoor lieten lei den in de richting van autarkie. Want al moge het juist zijn, dat het buitenland ons met groote kracht dien weg opdringt, wij zouden pijnlijk ontwaken bij het lage wel vaartspeil, dat wij zouden bereiken, in dien Nederland het „ideaal" van een ge sloten volkshuishouding zou verwezenlij ken. Het is voor onze Volkshuishouding ab soluut noodig om een zeer belangrijk deel van hetgeen voor het handhaven van haar bestaan moet dienen, uit het buitenland te betrekken, in ruil voor voortbrengselen van eigen bodem en nijverheid. Dus dwang tot koopen van Nederland sche voortbrengselen acht U uit den booze „Inderdaadgelijk de regeering bij her haling te kennen heeft gegeven, kam een kunstmatige beschermingspolitiek aan het bedrijfsleven en met name aan de export industrie niet in het algemeen ten goede komen. Hetzelfde geldt voor de scheepvaart, het transitoverkeer en aanverwante be drijfstakken. Daarom dient voorop te staan, dat de actie spontaan blijft zonder dwingend ingrijpen van boven af. Indien wij op die wijze groote belangstelling bij het publiek voor het Nederlandsche pro; duet kunnen wekken, zal de voorgenomen reclame-campagne ongetwijfeld zeer veel n-ut stichten." Bent U van meening, dat het Nederland sche publiek nog onvoldoende ingelicht is? „Indien wij daarvan niet de bewijzen hadden, zou de regeering geen subsidie hebben verleend. Niet alleen het publiek, doch ook de groote ainemers weten nog veel te weinig van de prestaties, waartoe onze nijverheid in staat is. Nemen wij bij voorbeeld onze glas- en aardewerkindus trie. Wat er in deze branches tot stand ge bracht is, zoowel op industrieel- als artis tiek gebied, daarvan weet de gemiddelde Nederlander nog maar zeer weinig, niette genstaande er op versohillende tentoonstel lingen reeds veel naar voren werd ge bracht. Vooral moet bij het publiek de on verschilligheid tegenover' het product van eigen bodem worden bestreden. Wel is ons internationalisme een van onze goede eigenschappen, maar dit moet niet ont aarden in een klakkeloos aanvaarden van hetgeen uit den vreemde komt, met ver- waarloozing van hetgeen eigen volkskracht schiep. In dit opzicht mogen wij het bui tenland, om een daar dikwijls aanwezige hoeveelheid gezond nationalisme, dat het eigen product weet te waaxdeeren, wel eens a-ls voorbeeld nemen." Kan de industrie zelf geen voldoende propaganda maken? „Dat blijft uiteraard de eerste eisch. Trouwens het Nederlandsche product heeft altijd zelf tegen den stroom moeten op roeien en men zal moeten erkennen, dat de ondernemers tot nu toe op voortreffe lijke wijze daarvoor het hunne hebben bij gedragen. Onze industrié is door eigen kracht groot geworden, is nooit een broei- kasplant geweest, door overheidszorg op gekweekt. Integendeel. En ook thans staat men vol bewondering voor de ener gie, waarmede eenige ondernemers aan de moeilijkheden van deze tijden het hoofd bieden. Maar nu die tijden dan ook zoo slecht zijn geworden, dat er in vele be drijfstakken van een noodtoestand moet worden gesproken, is het ook de plicht der regeering, een actief aandeel te nemen in een breed opgezette propaganda. Im mers, het gaat er thans niet om, den ver koop van een bepaald artikel te bevorde ren, maar om het Nederlandsch Fabri kaat als geheel, nader tot bet Nederland sche publiek te brengen. En in deze na tionale taak ligt zeer zeker een reden tot steun door de regeering, die daarmede het algemeene welzijn bevordert." En acht U den tijd daarvoor thans rijp? „Van meer dan één zijde ontvingen wij daarvoor de overtuigende aanwijzingen. Bij het Nederlandsche volk begint het besef levendig te worden, dat men als verbrui ker krachtigen steun kan verleenen en dat hetzelfs een plicht is voorkeur te ge ven aan Nederlandsch fabrikaat, indien ditnietduurder is en even goed is als het buitenland se h e. Het inzicht begint door te dringen, dat men, door aldus het Nederlandsch Fabrikaat te steunen, in dezen tijd van ongekenden crisisnood, medehelpt om het werk in het land te vermeerderen, doch ook de instandhouding van onze bedrij ven, die in de toekomst, gelijk voorheen, de welvaartsbronnen voor ons volk zullen moe ten zijn." Heeft in dit opzicht ook de contingen- teering, naar Uw oordeel beteekenis „Een positief voordeel van de verschil lende contingenteeringsmaatregelen is, dat deze vele afnemers waaronder ook groote verkoophuizen aanleiding gaven, zich meer op den verkoop van Nederlandsche pro ducten toe te leggen. Door traditie en sleur was men jarenlang gewend, buitenlandsche producten te verkoopen, terwijl men nu er varen heeft, dat het Nederlandsch fabri kaat niet alleen dikwijls even goed, doch in vele gevallen zelfs beter is dain het concurreerende buitenlandsche artikel. De contingenteering gaf, zooals ik uit prac- tische ervaring weet, hier bij het bedrijfs leven den stoot tot het groeien van de be langstelling voor het vaderlandsche pro duct en zoo verwacht ik, dat eveneens de in te zetten propaganda-actie bij den bin- nenlandschen verbruiker den stoot tot hoogere activiteit voor het Nederlandsche fabrikaat zal geven. De bedoeling van de contingenteering is slechts, in bepaalde gevallen overstroo ming van de Nederlandsche markt met buitenlandsch goed te voorkomen, niet echter om de Nederlandsch nijverheid aan een extra afzet-gebied te helpen. Dit moet, zooals gezegd, zonder dwang, uit overwegin gen van welbegrepen eigenbelang, ont staan, waarbij de actie voor het Neder landsch fabrikaat, leiding moge geven. Steu nende op innerlijke kracht, zal de Neder landsche nijverheid deze crisis te boven komen. Waarbij het opmerkelijk is, hoe weinig het bedrijfsleven zelfs in dezen tijd geneigd is om alle heil en uitkomst van de overheid te verwachten, doch allereerst zelf de hand aan den ploeg wenscht slaan. Dit kan slechts tot verheugenis stemmen, want niet de regeering, doch de industrie zelf moet den weg aangeven, waarlangs zij uit de moeilijkheden denkt te geraken. Op zijn best kan regeeringssteun toch nooit meer zijn dan drie stappen vooruit en twee stappen achteruit. Het blijkt ook als keerzijde van de crisis-ramp hoe stalend deze werkt. De ondernemers wor den ged wongen uit hun bedrijf te halen wat er in zit. Wat wij thans vragen, nu het schip zich in hoogsten nood bevindt? Dat alle hens aan dek komen. Laat nu bok 't Nederland sche publiek medewerken. Geen chauvi nisme, dat ons sleohts noodlottig zou kun nen worden, doch een geheel vrijwillige steun. Dan krijgt de fiere leus: koopt Ne derlandsch fabrikaat, indien dit even goed en niet duurder is dan het buiten landsche, een zeer reëele beteekenis. GEMENGDE BERICHTEN DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door tram gegrepen. Op den onbewaakten tramoverweg aan den Blaaksehedijk, onder de gemeente Hei- nenoord, heeft, zoo meldt de „Tel.'', een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij drie personen zwaar gewond werden. Op ge noemden overweg werd een zware met aardappelen beladen vrachtauto door een motortram der R. T. M. gegrepen en zoo goed als totaal vernield. De bestuurder- eigenaar M. B. uit Klaaswaal en een an dere in de cabine gezeten persoon werden in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te .Botterdam vervoerd. Een 14-jarige scho lier, die op de aardappelen had plaats ge nomen, werd enkele meters weggeslingerd, doch bleek er vrij goed te zijn afgekomen. DE SCHEEPSBOTSING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Omtrent de scheepsbotsing welke giste ren in den Nieuwen Waterweg bij Hoek van Holland heeft plaats gehad kan nog het volgende worden medegedeeld: Het stoomschip „Bretagne"' is met be hulp van een drijvend bok aan het voor schip zoo ver gelicht, dat de sleepbooten het schip aan den Zuidwal hoogerop kon den sleepen. De scheepvaart ondervindt thans geen hinder meer van een en ander. ONGELUK DOOR ONVOORZICHTIG HEID. Jongeman overleden. In de rubberfabriek „Vredestein'' te Den Haag heeft een ernstig ongeluk plaats ge had. Ten gevolge van he-t openmaken van een vulcaniseerketel, waardoor water en stoom ontsnapte, werden n.l. ernstig ge wond de 18-jarige keteijongen P. A. G., de 17-jarige J. H. v. O. en de 14-jarige S. B. Zij bekwamen brandwonden in het gelaat en aan de handen en werden door den Ge- neësgundigen dienst overgebracht naar het Ziekenhuis Zuidwal. Het ongeluk zou aan eigen onvoorzichtigheid toe te schrijven zijn. De 18-jarige G. is gisternacht aan de gevolgen overleden. DE DOODSLAG IN DEN BOSCH. Bekentenis van den verdachte. In verband met den doodslag op Dins dagavond in een café te 's-Hertogenbosch, deelt de „Msb.'' mede, dat de verd. L. de L. een volledige bekentenis heeft afgelegd. Door de recherche werd nog aangehou den, J. L., oud 18 jaar, metselaar te St. Michiels Gestel, als verdacht van mede plichtigheid aan den moord op D. H. Hij zou n.l. het mes aan den dader hebben ver schaft, doch hij verklaarde dit mes reeds vóór de vechtpartij aan hem te hébben ge geven. Na verhoor werd hij op vrije voeten gesteld. BRAND IN EEN AUTO-GARAGE. Vijf wagens ernstig beschadigd. Gistermiddag beeft op den Vughterdijk te 's-Hertogenbosch brand gewoed in de auto-garage en oarrosseriefabriek der N.V. Frans Vullinghs. De brand is ontstaan door een vonk uit een motor van een in repara tie zijnden auto, welke in de benzine sprong. De auto was in een oogwenk een laaiende fakkel en ontwikkelde zooveel rook dat men er niet dichterbij kon komen. Men wist nog 15 auto's in veiligheid te brengen, doch een vijftal ahderen kon men niet bereiken, zoodat deze ernstige schade hebben opgeloopen. De politie wist het vuur te blusschen, zoodat de auto-brandspuit, die kort daarna verscheen, geen dienst meer behoefde te doen. De aangerichte 6chade wordt door verze kering gedekt. RELLETJES OP KATTENBURG. Twee broers gearresteerd. Gisteravond wilde de politie' te Amster dam er toe overgaan in de Oostenburger voorstraat twee broers te arresteeren, ha venarbeiders van beroep, wegens openbare dronkenschap. Tijdens deze arrestatie trok de bevolking partij voor de arrestanten, hetgeen tot een ernstige botsing aanleiding gaf, waarbij een groote politiemacht, ver sterkt met vier ruiters op de been moest komen. Er werden rake klappen uitgedeeld. Ten slotte slaagde de politie er in de beide arrestanten naar het bureau te brengen, waar bleek, dat zij beiden bloedige verwon dingen hadden opgeloopen. In verband Hiermede werden zij naar het Binnengast huis vervoerd, waar zij werden verbonden, waarna zij weer werden overgebracht naar het .politiebureau op Kattenburg, waar zij werden ingesloten. SMOKKEL-AUTO MET SUIKER AANGEHOUDEN. Gisternacht hebben grenskommiezen van Stramproy weer een goede vangst gedaan, door het aanhouden van een geheel met zware ijzeren platen gepanserden vracht auto, aldus meldt de „Tel." Toen namelijk te Tunge.roy een vrachtauto uit Belgische richting naderde, sommeerden de kommie zen den bestuurder te stoppen. Toen hier aan geen gévolg gegeven werd, wierp men een met groote spijkers beslagen plank voor de wielen en werden verscheidene schoten op de banden gelost. Er werd echter met een groote vaart doorgereden. Even later braken echter de achterwielen van den wa gen, zoodat hij nu niet meer verder kon. Van deze gelegenheid maakten de inzitten den gebruik om in de duisternis te ont vluchten. Doordat op de auto geen nummer plaat aanwezig was kon men geen nationa liteit daarvan vaststellen. De wagen, die 1800 K.G. frauduleus inge voerde suiker bleek te bevatten, werd met lading in beslag genomen en naar Weert overgebracht. Waardevol boek vermist. Woensdag vroeg een heer in de Haarlem- sche Stadsbibliotheek Valerius' Gedenck- klank ter lezing. Na het vertrek van den man werd het boek, dat een waarde van 500 heeft vermist. Vermoed wordt, dat hij het boekwerk heeft meegenomen. Het boekwerk is 30 c.M. lang, 20 c.M. breed en 4 c.M. dik. Het is een in 1626 te Haarlem gedrukte uitgave van Valerius prozaverhalen over den 80-jarigen oorlog. Behalve de beschrij ving van dezen oorlog komen er veel poli tieke strijd- en volksliederen en eenige spot prenten in voor. Het boek werd in 1876 aan de leeszaal geschonken. Men kon een vrij volledig signalement van den dader opgeven. Het luidt: blond, grijzend haar baard noch knevel, ongeveer 45 jaar, gekleed in donkergrijs costuum; lang ca. 1.85 M. Met de „Fakkel" gecolporteerd. In de Linnaeusstraat te Amsterdam zijn gisteravond twee personen, die met het z.g. propagandanummer van de „Fakkel" het orgaan van de O.S.P., colporteerden, door de politie aangehouden en op het hoofd bureau in arrest gesteld. Nader vernemen wij, dat deze arrestatie is geschied op last van den Officier van Justitie en wel op grond dat in het propa gandanummer voorkomende artikelen als opruiing zouden kunnen worden gekwalifi ceerd. Beide personen zullen heden voor den Officier geleid worden. „RIJDT VEILIG 1" Een kostelooze uitgave van den A.N.W.B. wordt op groote schaal verspreid. Zooals men weet heeft de Minister van Justitie in een rondschrijven onlangs aan gedrongen op beter toezicht op verkeers overtredingen door het rijverkeer. De A.N. W.B.-Toeristenbond voor Nederland heeft in verband hiermede een overzichtelijke brochure „Bijdt veilig!" uitgegeven en aan de gemeentebesturen kosteloos aangeboden. Wij ontvingen enkele exemplaren van dit in een fleurig omslag gestoken werkje, waarvan thans reeds meer dan een kwart millioen exemplaren door de verschillende gemeentebesturen aangevraagd zijn. Hier uit blijkt wel heel duidelijk, dat onze auto riteiten het groote nut van een juiste voor lichting van de weggebruikers inzien, als mede dat men algemeen begrijpt dat er voor de politie langs den weg in de eerste plaats een opvoedende taak weggelegd is. Vele kleine verkeersvergrijpen worden uit onwetendheid begaan en in die gevallen is een waarschuwing (en een boekje „Bijdt veilig!") meestal veel nuttiger dan een on- middelijk bekeuren. Met de uitgave van dit werkje heeft de A.N.W.B. ongetwijfeld weer nuttig werk verricht en de weggebruikers aan zich ver plicht. VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddagcompetitie. Het wedstrijdprogramma voor morgen middag luidt: le Klasse: LCB 1Quick I (Lisse) SOO 1Rijnsb. B. 1. 2e Klasse A: SLF 2ARC 2; F. Pac ta 2LRC 2. 2e Klasse B: Quick B. 3Katwijk 1; SleutelsTerleede 2. 3e Klasse A: ARC 3LRC 3; Rijnsb. B. 3Terleende 3; Woubrugge 2Quick B. 4. 3e Klasse B: F. Pacta 4SLF 3; O. Clubje 3LRC 4; Katwijk 2SCO 3. Juniores: TerleedeF. Pacta; LRC (b)Rijnsb. B. (Lisserdijk)Rouwkoop SCO. Al'le wedstrijden vangen te half vier aan. GYMNASTIEK BONDSFEESTEN K. N. G. V. Het aantal deelnemers(sters) aan de wedstrijden van het 25ste Bondsfeest van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond stijgt gestadig. Thans zijn de 4800 reeds bereikt waarvan 2480 jongens en meisjes en 2320 dames en heeren. Deze voor Nederland ongekend groote deelname maakt het noo dig, dat de hieronder genoemde wedstrij den moeten worden verwerkt op het Spar- ta-veld plus 8 velden voor athletiek en spel, een turnzaal en twee Zweminrichtin gen. Voor de beoordeeling zullen ongeveer honderd juryleden en scheidsrechters noodig zijn. De deelname aan de versohillende wed strijden is als volgt: Gymnastiek-driekamp Jongens 54, meis jes 60 vereenigingen. Athletiek-drie kamp Jongens 41; meis jes 34 zestallen. Volksdans 18 vereenigingen. Handbal Jongens 8 vereenigingen. Driekamp A. heeren 127, dames 121 zestallen. Driekamp B. heeren 54, dames 37 vier tallen. Vrije keuze oefeningen heeren 52, dames 50 vereenigingen. Wedstrijd Brug heeren 13, wedstrijd ringen dames 14 vereenigingen. Pyramiden heeren 11, Volksdans dames 7 vereenigingen. 4 x 100 meter estafette heeren 36, dar mes 30 viertallen. Slingerbal heeren 8, handbal heeren 19 vereenigingen, dames 11 vereenigingen. Zwemmen estafette 3 x 50 meter hee ren 13 endames 10 drietallen. Zwemmen estafette 10 x 25 meter hee ren 4, en dames 3 tientallen. Schoonspringen 13 heeren en 9 dames. Vrije oefeningen veteranen 7 vereeni gingen. In de bondsvergadering worden ver schillende besprekingen gevoerd over het 25ste Bondsfeest. Deze vergadering waar in alle vereenigingen van het K. N. G. V. zijn vertegenwoordigd, wordt gehouden op Zondag 12 Maarh 1933 's morgens 10 uur in de „Industriëele club" Vijgendam te Amsterdam, welke vergadering door de heeren Dr. J. H. O. Reys en J. H. F. Sommer ingeleid zal worden over „Turn- idealisme". DAMMEN Damclub Gezellig Samenzijn. In het gebouw der St. Jozefgezellen- Vereeniging te Den Haag, had de match plaats tusschen G. S. (Leiden) en O. D. I. (Den Haag). Zooals gebruikelijk opende de heer A. Waasdorp de wedstrijd met gebed en den Kolpingsgroet. Hij zeide verder dezen strijd met spanning tege moet te hebben gezien, vooral na de winning van G. S. op D. D. K. uit Den Haag. Verder verwelkomde spreker den eerw. adviseur, die van zijn belangstelling blijk gaf door een medaille besohikbaar te stellen voor de winnende club. Hierop nam de wedstrijd een aanvang. Hoewel aanvankelijk verschillende O. •D I.-darumers als winnaars uit den strijd kwamen, bracht het eind toch (niettegen staande 6 G. S. dammers der hoogere botden verhinderd waren aan den kamp deel te nemen) een glansrijke overwin ning van 25 tegen 17 voor G. S. De eerw. adviseur, reikte hierop met een toespraak de medaille aan de Leide- naars uit. Als slot sprak de heer Waas dorp nog een kort propagandistisch woord voor den Ned. R. K. Dambond. De uitslagen luiden: G. S.—O. D. t A. ter HaarH. Waasdorp H. v. d. BlomJ. Wasdorp A. H. JansenH. La Drak C. H. KleinTh. v. d. Velde P. Veelenturf Pz.P. Swart II. B. StipdonkH. Huibers W. ter HaarP. Bruinings W. v. d. VeerL. Broekhans B. GoddijnJ. v. d. Hoeven B. de RoodeA. v. d. Velde H. van BakkumJ. Molhoek G. JansenW. Verhaar W. LovinkC. Molhoek II. D- MousieP. Steijger A. DubbeldemanJ. Sieberb H. BrandtC. Reins A. BnoteB. Diependaal G. DubbeldemanL. Duivenstein GeerlingsJ. Molleman Th. LovinkN. Paardekooper L. J. Slootjes-P. v. d. Helm 2O 2—0 20 2—0 0—2 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 1—1 2—0 0—2 2—0 0—2 0—2 0—2 0—2 iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiia m. Crêpe Zolen I i ZIJN DE BESTE! ALLEEN VERKRIJGBAARB m aarsmanssteeg 3. I lllllllllllllllllllllllltlllllIIIIIIIIIIIIIMM111iinï UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Gevestigd: A. F. Meestere en gezin van Dordrecht. C. Zandbergen van Rot terdam. B. J. W. Bakker van Leiden. C. J. Tabbers van "Rotterdam. J. B. van Rijn van Voouhüut. A. M. Remmerswaal van Den Haag. A. Penders van Alphen aan den Rijn. F. F. Beilschmidt van Haarlem. J. C. van der Stam van Aals meer. J. M. van der Zwet van Zeve naar. J. M. Huygen en C. A. Hijne van 's Hertogenbosch. M. J. van der Knijff van Hillegom. Vertrokken: A. W. M. van Leeu wen naar Nieuwkoop. W. Nederstigt naar Lisse. G. H. Verbeet naar Groes- beek. J. B. J. de Hollander naar Den Haag. H. de Jong en gezin naar Am sterdam. K. Katsburg naar Leiden. W. M. van den Haak naar Noordwijk. Th. P. Hoogenboom naar Leiden. P. L. Noordermeer naar Veur. E. J. Hoogen boom naar Den Haag. J. C. van Eynd- hoven naar Sassenheim. F. van der Spoel en gezin naar Harenkarspel. E. Engel naar Linschoten. P. D. Boogaard naar Woubrugge. P. Horsman naar Leiden. A. C. P. van der Meer naar Leiden. A. ter Haar naar Epe. HILLEGOM. Zilveren Jubileum. Gister herdacht de Bloemistarbeider J. P. Berkhout het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Firma Ludwig en Co. alhier. Deze feestdag werd begonnen met een. H. Mis van dankbaarheid in de Parochie kerk van SL Joseph. Te rond 10 uur werd de Jubilaris met zijn eohtgenoote en een zijner dochters met de auto van de finna van zijn woning aan de Havenstraat afgehaald en ging het naar het huis van de Patroons, waar de ontvangst plaats vond. Hierbij was ook het overige personeel tegenwoordig. De heer O. ^udwig wenschte den heer Berkhout van harte geluk met dezen dag; hij roemde zijn arbeidzaamheid en plichts vervulling en zulks op een leeftijd, dat anderen reeds gaan rusten. Als bewijs van waardeering overhandigde spr. hem een schitterend horloge met inscriptie en bijpassende ketting. Dit ging vergezeld met de gebruikelijke enveloppe met in houd. Vervolgens werd de Jubilaris toegespro ken door den meesterknecht Van den Berg die namens de collega's de vriendschap en kameraadschap van den feesteling roemde. Uit sympathie bood 'spr. namens het geheele personeel oen feauteul aan. Zeer onder den indruk voor zoovele ver rassingen dankte Berkhout voor dit alles en sprak den wensCh uit, dat het hem ge geven zij nog vele jaartjes op Treslong te blijven, waar de verhouding tusschen pa troons en personeel zoo uitnemend is. HOOGMADE. Kiesvereeniging. Woensdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging een buiten gewone vergadering in de zaal van J. Wifc- teman, waar als spreker optrad de heer Kampschöer, lid van do 2c Kamer der Sta ten Generaal. De voorzitter, de heer Bosman, opende de vergadering met den Chr. groet en heette allen welkom, die in grootcn getale waren opgekomen, waaruit blijkt, dat er belangstelling is voor den spreker en ook voor meer kennis van den huidigen politic ken toestand. De heer Kampschöer besprak vervolgens de crisis-politiek. Wanneer de verschillende noodwetten er niet gekomen waren, zou onze Landbouw reeds ten onder zijn ge gaan. Hij gaf met cijfers aan, dab de steun aan varkensteelt, zuivel, bieten, vlas, bloembollen- en kippenbedrijf reeds had den gekost. Spr. wekte op tob vertrouwen in de re geering want revolutie is het ergste wat ons kan overkomen. Hierna werden verscihllcnde vragen ge- 6tled tot zeer intieme toe, die naar genoe gen werden beantwoord. De voorzitter dankte namens dc vergade ring den geachten spreker voor de ruime uiteenzetting en breedc toelichting. Hiorna sluiting. Schapenverkoop. Op de Baan van den heer Witteman werden door heb R. K. kerkbestuur 113 schapen verkocht voor de somma van 1718.50 of gemiddeld 15.20. Kooper do heer W. Zwetsloot uit Leiden. Nog al een voordeel daar slechts 6 scha pen dit jaar waren afgevallen. Na afloop werden voor de Nod. Hcrv. Kerk ook 15 schapen verkocht voor 210. Deze werden gemijnd door den heer C. Rijn, alhier.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9