VRIJDAG 3 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. *9 KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. In do regeling voor wat betreft de werkverschaffing in de tuin bouwbedrijven is voor degenen die het aangaat een belangrijke wijziging geko men. Nieuwe vergunningen voor het diep- spitten en dergelijke werkzaamheden met steun van Rijk en Gemeente worden niet meer verstrekt dan onder nieuwe en moei lijker voorwaarden. Wanneer aan de go wone werkven-sohaffingsvoorwaarden zoal zijn voldaan wordt alleen de toestemming gegeven mits de tuinder 50 pet. der loo- nen betaalt. Dit komt practisch hierop neer dat geen nieuwe vergunningen ver strekt behoeven te worden. Het noodza kelijkste werk is verricht en het voorjaar is intusschen zoover gevorderd, dat on der genoemde bepalingen niet meer ge dolven wordt, doch gewoon gespit, wat niet onder de voorwaarden valt. Men is in het algemeen vol lof over den dezen winter gevolgde regeling en de tuinders zullen het Dagelijksch bestuur der gemeen te plus de hiervoor benoemde commissie ongetwijfeld zeer dankbaar zijn. LEIMUIDEN. Groene Kruis. In'het café van den beer J. Keijzer alhier werd de algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Leimuiden ca. van de Z.-H. Vereeniging het Groene Kruis. Te ruim acht uur open de de voorzitter, de heer J. A. Bakhuizen, de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Hij drukte er zijn spijt over uit, dat er slechts ruim dertig leden waren opgekomen. Spr. memo reerde het vertrek van dr. L. B. Bouthoorn, die jaren lang voorzitter der vereeniging geweest is en later alleen adviseur. Geluk kig is de nieuwe arts dr. Stapensea ook een man die veel belang stelt in het ver- eenigingsleven en in het bijzonder in dat van het Groene Kruis. De vereeniging heeft ook het laatste jaar geleden door de Crisis, maar welke vereeniging lijdt daar ook niet onder. Dr. Stapensea, dien intusschen ter verga dering is gekomen, wordt door den voorzit ter op deze eerste vergadering hartelijk welkom geheeten. Op voorstel van den voorzitter wordt bet bestuur gemaohtigd weder een afgevaardig de naar de algemeene vergadering te zen den. Vervolgens is het woord aan den secre taris voor het lezen der notulen. Deze wor den voorgelezen en zonder wijziging vast gesteld. Wederom is dan het woord aan den heer van Loon voor het uitbrengen van zijn jaarverslag. In dit verslag wordt bijzonder de klem gelegd op het werk van den Wijk zuster. Aan de hand van getallen laat de secretaris duidelijk uitkomen, dat in ver houding tot Oudewetering te Leimuide'i lang niet genoeg van de wijkverpleging ge bruik wordt gemaakt. Vervolgens doet de heer P. de Jeoi re kening en verantwoording over het afge- loopen jaar. De inkomsten hebben 639.33 bedragen en de uitgaven 557.54, zoodat er een batig slot is van 91.78. Boveqdien ia er nog een spaarbankboekje met een re serve van 614.45. De Commissie belast met het nazien van de rekening, verklaart bij monde van den heer P. H. van der Kamp Sr. dat de rekening aan de hand van de bescheiden onderzocht is en volkomen in orde is bevonden. De rekening wordt door de vergadering vastgesteld. Tot leden van de Commissie belast met het onderzoek der rekening 1933 wordea benoemd, de heeren H. Visser®, E. Wallet en J. W. de Ren. Genoemde heeren namen hunne benoeming aan. Vastgesteld wordt de begrooting voor het dienstjaar 1933 in ontvangst en uitgaaf sluitende met 541.78. De secretaris brengt daarna verslag uit van het verhandelde op de algemeene ver gadering te Rotterdam, terwijl de heer G. van den Heuvel verslag uitbrengt over den toestand van het magazijn en de artikelen voor verpleging. De voorzitter deelt mede, dat door de handen in elkaar te slaan het gelukt is een T.B.C.-patiënt geplaatst te krijgen in een sanatorium. De gelden zijn voorloopig voor een jaar gevonden. Het bestuur wordt ten slotte nog ge machtigd om de Groene Kruisafdeeling en de Vereeniging voor Wijkverpleging onder één bestuur te krijgen. De financiën zullen echter streng gescheiden blijven, bovendien Kal het voor een lid van het Groene Kruis geheel en al vrij zijn al dan niet lid van de wijkverpleging te zijn. In de volgende ver gadering zal het bestuur met voorstellen daaromtrent komen. Niets meer aan de or de zijnde wordt de vergadering gesloten. LISSE. Diamanten jubileum. Het diamanten arbeidsjubileum van den bloemistarbeider C. Be ijk bij de firma P. v. d. Veld en Zn., thans Th. F. van Rijn, is voor don jubilaris niet ongemerkt voorbijgegaan. Te ongeveer 11 uur kwam de heer v. Rijn met zijn echt- genoote en de grootste kindeien, benevens het overige personeel, den jubilaris compli menteeren. Onder een mooie toespraak en gelijkwensch bood den heer v. Rijn den ju bilaris een gouden horloge met inscriptie aan. Vele buren, vrienden en bekenden bleven evenmin achter met hun gelukwen- sohen. Dat de jubilaris een Koninklijke on derscheiding •gewerd berichten we reeds gisteravond. De R. K. Harmonie „Adolf Kolping" alsmede de Harmonie „Ttou moet Blycken" brachten den jubilaris des avond® een serenade. Waarlijk, deze dag is voor Karei tot een onvergetelijke gemaakt! Ook onzerzijds feliciteeren wij den jubilaris van harte! Ziekenhuiszorg. Gisteravond hield de R. K. Vereeniging Ziekenhuiszorg „St. Joannes de Deo" haar 9e jaarvergadering met een tamelijk goede opkomst. De voor zitter, de heer L. Kapiteyn, opende met den christelijken groet de vergadering en heette allen welkom. De voorzitter meen de, dat de opkomst wel grooter had kun nen zijn, temeer daar er nog zoovele leden zijn, die noch de rechten noch de plichten ten opzichte der vereeniging kennen. Door den secretarie, den heer M. v. d. Lans, wer den de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna bracht dezen zijn jaar verslag uit. Dit gaf in mooie trekken ue wederwaardigheden der vereeniging weer. Thans was de beurt aan den penningmees ter, den heer A. Th. van Kesteren, om zijn finantieel verslag uit te brengen. Hieruit bleek, dat naast een ontvangsten van 5801.79 een uitgaven viel te boeken van 6005.29, alzoo een tekort van 203.50. Gespecificeerd waren de uitgaven aan de verschillende Ziekenhuizen als volgt: St. Elisabethsgasthuis Leiden 880.40, Acade misch Ziekenhuis Leiden 1353.25, Maria- stichting Haarlem 1809.85, St. Joannes de Deo Haarlem 550.65, Ziekeninrichtingen 59.10, Anna Kliniek 129.10, Sanatoria ƒ120.10. Vervoer per ziekenauto 164.30. Bodeloon 824.45. Het aantal verpleegden bedroeg 63 met een aantal verpleegdagen van 1502. De reserve is teruggeloopen tot een bedrag van 5796.50. Het ledental is gestegen tot 2167. In 1931 waren de uitga ven 3248.10, dus dit jaar een meerdere uitgaven van 2757.19. Tot verificateurs werden aangewezen de leden J. Grimbergen en C. v. d. Laan. In bet bestuur waren aftredend de hee ren M. v. d. Lans, P. van Bezu en C. Hoo- gervorst. Allen werden bij enkele candi- daatstelling herkozen en namen hunne be noeming aan. Verder was aan de orde aan vulling art. 4 betreffende verplichte lid maatschap van kinderen boven de 16 jaar. Het komt n.1. voor dat ouders die samen lid zijn voor 10 cent per week, soms 8 kin deren beneden 16 jaar hebben welke vrije verpleging hebben. En nu gebeurt het, dat zulke ouders na verloop van tijd kinderen boven 16 jaar krijgen, welke zij niet als lid van het fonds opgeven, terwijl toch in 't algemeen het fonds in stand moet worden gehouden door jonge menschen. Onbegrij pelijk, daar gingen heel wat stemmen te genop, weshalve het bestuur beeloot het voorstel in te trekken. Aan de orde is hierna mededeelingen en voorstellen. Allereerst de mededeeling, dat alhier is opgericht een Wijkkraamverple ging. Om dit echter te kunnen daar stel len moet er een vaste bron van inkomsten zijn. Verschillende besturen zijn opgeroe pen, terwijl op die bijeenkomst naar voren is gebracht een vaete bron van inkomsten te verkrijgen van contribueerende vereem- gingen. In verband hiermede stelde het be stuur voor om hiervoor 50.per jaar af te dragen, doch dat hiervoor in de maand Augustus 10 cent per gezin, niet per lid, zal worden geheven. Met 40 tegen 35 stem men werd het voorstel verworpen. Besloten werd het aantal legdagen wederom te be palen op 60, terwijl eveneens weder voor een jaar werd vastgesteld voor eerste uit zending naar een Sanatorium 40.uit te trekken. De gratificatie voor den penning meester van 50.werd ook weer voor een jaar vastgesteld. In de rondvraag dankte de heer J. v. d. Lans het bestuur voor de vlugge afwerking, toen hij in den afgeloo- penzomer in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Voorts meende hij, dat we aan 'een andere bode moeten daar de tegen woordige, welke tot dan toe zijn plichten correct heeft vervuld, voor deze verant woordelijke functie te oud wordt en zijn dochter de "feitelijke bode is. De voorzit ter zeide, dat alles steeds in orde is bij den bode. Het bestuur zal dit overwegen en in een volgende jaarvergadering hierom trent voorstellen doen. De voorzitter wees er aan het einde van de vergadering op, dat er steeds heel wat leden zijn die altijd contributie ten achter zijn; tot royement gaat het bestuur, juist in het belang dier leden, niet gauw over, weshalve hij de be trokkenen op 't hart drukte hieraan beter de hand te houden. Nog wees de voorzitter er op, dat als men opname wenscht in een ziekenhuis, men zich voor vlugge afwikke ling, het best kan wenden tot den penning meester, den heer A. Th. van Kesteren, Ju- lianastraat 174. Hierna sloot de voorzitter met den christelijken groet de vergadering. Steunregeling. Door den heer Minis ter van Staat, Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, is de steunrege ling dezer gemeente, met subsidie van het rijk, ook geldig verklaard voor de in deze gemeente woonachtige werklooze fabrieks arbeider»® van de N.V. Lissesche Kistenfa briek en van de Kalkzandsteenfabriek te Hillegom. Bovendien is de regeling ook geldig verklaard voor de alhier gevestigde werklooze houtbewerkers en meubelmakers van de fa.'s Tibboel en van der Zaal. Door dit besluit van den Minister wordt de gemeentelijke steunverleening wederom verlicht. De navolgende vakken vallen thans onder eene steunregeling met sub sidie van het rijk, n.l. de werkloozen van heb bloeuibollenbedrijf (bloemistknecht® enz.), werklooze schipperskneohta, werk looze bouwvakarbeiders, werklooze fa brieksarbeiders en werklooze houtbewer kers en meubelmakers. Geboren: Jeanette Clara, d. van F. F. v. d. Vlugt en A. H. Prins. Johanna Maria, d. van M. Vermolen en S M. Assen delft. Trijntje, d. van R. de Leeuw en O. van der Bent. Willem Aris, z. van W. Krösschell en G. G. Spaans. Overleden: Jacobus Hoogervorst, 27 dg. Adriana Maria Theresia Hesseling 2 j. Gevestigd: A. M. G. de Bont van Leiden. M. Schols geb. de Kooker en kinderen van Bennebrcek. A. C. Wasse naar van Leiden. Wed. J. Crisnich geb. Hagen en gezin van Texel. Vertrokken: A. G., J. G., J. C., en O. J. Mijnders naar Hillgom. J. P. Toet en gezin naar Groningen. K. Bobhiewilz naar Duitschland. M. J. F. A. van El- linckhuijzen naar Roermond. M. M. van Essen naar Bloemendaal. H. Th. M. Clerx naar Maastricht. N00RDWIJK. Werkloosheid. Het aantal werklooze arbeiders, dat bij de arbeidsbeurs van onze gemeente staat ingeschreven be draagt op het oogenblik 703, waarvan er 140 zijn tewerk gesteld bij gemeentelijke werk vei schaffingen. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het raakt met de win ter producten ten einde. Met hel product uien ging het den laatsten tijd geregeld slech ter en degenen die het er o-p gewaagd heb ben om ze te bewaren in de hoop op een extratje, moet het wel zeer tegenvallen. De béste kwaliteit kan thans niet meer opbrengen dan 1.80—2.10 per 100 kg. hetgeen een niet loonende prijs is. Gele kool gaat ook maar zeer matig. Brengt van 3.104.30 per 100 op. Roodekool in de beste soort van 5.207.10 per 100. Breekpeen gaat goed weg tegen prijzen van 6.407.30 per 100 kg.# Selderieknol- len brengen van 4.206.30 per 100 op in de 1ste kwaliteit. TER-AAR. Hot Groone Kruis. De afd. Ter-Aar van de Z. H. Ver. „Het Groene Kruis" hield onder praesidium van dr. Quartel haar Jaair vergade ring. Na opening en voorlezingvan de Notulen bracht de Penningmeester verslag uit over het finan- cieele gedeelte. De Inkomsten zijn 536.59, de Uitgaven 363.58, met inbe grip van het Saldo over 1932 een batig saldo van 798.39. Uit het verslag van de controle-commissie bleek, dat de boe ken en bescheiden in juiste vorm zijn. Voor 1933 werden benoemd tot het nazien van de kas de heeren P. Kroon, p. van Vliet en A. van Acker. Met groote meerderheid van stemmen werden de aftredende Be-stuursleden C. J. Bezemer, Joh. Kroon en A. Thirkenburg herkozen- Bij de behandeling der Begrooting gin gen er stemmen op om wegens de tijds omstandigheden de contributie te verla gen. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten en deze vastgesteld op 1.50 per jaar, wat beteekent 50 cent verlaging Na een korte rondvraag volgde sluiting. Ziekenhuisverploging. In het café v. d. Acker werd een leden-jaarvergadering gehouden- van de Ziekenhuisverpleging te Aardam. In het openingswoord van den voorz. werd gememoreerd het 10-jarig be staan der vereeniging. Na voorlezing van de Notulen vernamen wij uit het jaarver slag dat het ledental momenteel bedraagt 13-44. Uit het verslag van den Penningmees ter kwamen gunstige cijfers naar voren, de Inkomsten zijn 3377.57, de Uitgaven f 1745.46, met het saldo van 1931 in totaal een voordeelig saldo van 1632.11. De verificateurscommissie rapporteerde dat alles correct in orde was. De aftredende bestuursleden P. Kroon en Hoogstraten zagen zich herkozen, terwijl als leden van de controle-commissie voor het volgend jaar werden benoemd de heeren Blonk en Van Vliet. VALKENBURG. B. L. Bank. De Coöp. B. L. Bank hield onder leiding van den Directeur den heer G. Zandbergen haair jaarvergade ring. Het voornaamste punt der agenda was wel hte jaarverslag van den kassier. Het aantal spaarders was op 31 Dec. 276, het ledental 91, Aan spaargelden werd ontvangen 22.860.71 en terugbetaald 27.277.39. Het tegoed van de Rek. Crt. houders was 68.720.37, enkele crediteu ren hadden te vorderen 5414.90. Het bedrag aan uitstaande voorschotten is 23.173.50. De winst over 1932 is 781.46. De totale reserve 6689.54. Al6 bestuurs lid werd herkozen de heer C. Barnhoorn en als lid van den Raad van Toezicht de heer H. v. d. Nagel. Na rondvraag sluiting „Wil je tante geen kus gevent Ban krijg je 5 centen." „Neen, als ik een lepel levertraan in neem krijg ik een duboeltje. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Ziekenhuisverpleging. In de St. Joseph- zaal had gisteravond de jaarvergadering plaats van de R.K. Vereeniging tot Ziekenhuisver pleging „St. Damianus". De goed bezochte bij eenkomst werd met een kort woord door den voorzitter geopend, waarna een gebed werd gestort voor de overleden leden der vereeni ging. De notulen, welke hierop werden voorgele zen, werden onveranderd goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmeester zijn jaarverslag uit Hieruit bleek, dat de uitkom sten over 1932 niet onbevredigd waren, de ontvangsten hadden 2582.59, de uitgaven 1832.01 bedragen, zoodat een zuivere winst van 750.58 kon worden geboekt. Het totaal bezit der vereeniging was thans 2538.80. De commissie had boeken en bescheiden van den penningmeester accuraat in orde be vonden. Op voorstel van het bestuur werd weder besloten aan de penningmeester voor zijn vele bemoeiingen een gratificatie te ver- leenen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat over het afgeloopen jaar het leden tal met 154 was gestegen en thans 1457 be draagt: het aantal verpleegdagen bedroeg 296 Bij de herziening van het reglement onder gingen enkele artikelen een kleine wijziging. De bestuursverkiezing liep vlot van stapel. Bij het bestuur waren geen candidatenlijsten ingekomen, zoodat de aftredende bestuursle den, de heeren Janmaat, Veltman en Vink, weder waren herkozen. Tot lid der controle-commissie werd be noemd de heer H. v. Egmond. Thans kwam aan de orde de rondvraag. Een der leden had met voldoening het steeds stijgende ledental vernomen. Hij betreurde het nochtans, dat nog vele Katholieken lid waren eener neutrale vereeniging, doch er steeds nog niet toe konden komen tot hun katholieke vereeniging' toe te treden. Uit de vergadering gingen verschillende stemmen op, die dit betoog met klem onder steunden. Zij verzochten het bestuur, dat het zich over deze aangelegenheid in verbinding zou stellen met den deken, teneinde te trach ten, deze personen in de katholieke vereeni ging onde rte brengen. Het bestuur deelde bij monde van den voorz. mede, dat reeds meer malen pogingen waren aangewend, om deze personen te bewegen lid te worden van St. Damianus, doch steeds hadden deze pogingen gefaald. Niettemin zal het bestuur het verzoek der aanwezigen in gunstige overweging ne men. De voorz. sloot hierna met een woord van dank voor de aangename besprekingen met den chr. groet de geanimeerde bijeenkomst. Gevestigd: van Woubrugge: A. Hoog- teijling, dienstbode Woubrugsche weg 72e Gouda: C. Wansinck, dienstbode, Nesse 5 's Gravenhage: A. H. van Roode, huishoudster, Noordeinde 26 Woubrugge: M. Heblij, huishoudster, Stationsstraat 16 Boskoop: J. C. Booy, huishoudster, Steekterweg 186 Ba- rendrecht: H. van Essen, schildersknecht, Bouwsluische weg 69a. Vertrokken: naar Leiderdorp, Kastanje aan 4: A. M. den Hollander, echtg. vein P. D. Sinteur Leiden, Rijnhburgerweg 16: J. Bouthoorn Buren, Heerenstraat 74: S. Broekhuizen en gezin Amsterdam, Apollo- laan 42: A. J. van Oostende Deurne, He- lenaveen: L. Noordegraaf en gezin Gouda: Vorstmanstraat 34: P. N. Verzeide Leiden, Roodborstlaan 46: A, Kloek Hazerswoude, Rijndijk A 247: A. Kerkvliet 's Gravenhage, Sui 271, J. Kok Breda, Hendrikstraat 1: J. M. Vreeswijk Meerssen, Hoogveldweg 6: L. Lippek Voorhout, Boekhorstlaan 16: P. P. van den Burg Rotterdam, Korte Schoon- derloostraat 10b: J. Revet Woubrugge, p. a. P. Overvliet: P. J. Zwaan Zoeterwoude: Zuidbuurt C 72: A. G. M. Grossat Uithoorn Amstelstraat: C. van der Ent Leiden: Bree- straat: J. H. van FrankfoorL Geboren: Maria d. van F. A. J. Zaun- brecher en G. Bruggraaf Isaac Emanuel z. van D. Cassier en M. Waterman Jan z. v. L van Berkel en C. Doelman Johannes Leonardus z. van J. Rombouts en J. M. M. van Velzen J Geertruida Apolina d. van J. G. den Hartog en A. van der Pouw Kraan Theodora d. van J. Veldkamp en Th. van Naamen Hendrik z. van J. Stapper en H. Zwierina Voortman Jenneke, d. Van W. H. Hoogeveen en H. M. Zuidervaart. Getrouwd: J. Rijlaarsdam 22 j. en A. C. Breedijk 22 j. Overleden: Cornelia van Klaveren 81 j. wed. van K. van Vliet Hubertus Kok 5 j. Johannes Kelderman 69 j, echtgen. van R. Nieuwboer Lijntje van der Weiden 67 j. echtg. van T. de Krant Gerardus Wil helmus Helversteijn 45 j. echtgen. van H. J. de Water. Antonius Wilhelmus van Koe- kenberg 83 j. echtgen. van F. M. van der Heijden. AARLANDERVEEN Ziekenkas. Woensdagavond hield de zie kenkas „Draagt elkenders lasten" alhier haar jaarvergadering in de zaal van Delfos. Door den waarn. voorz. werd de vergadering geopend, waarna de secretaris, de heer G. v. Aken, de notulen las der vorige vergadering, welke zonder aanmerkingen werden goedge- Vervolgens bracht de penningmeester zijn financieel jaarverslag uit, hetwelk een batig saldo opleverde van 111.82. Voorts hield de secretaris van het hoofd bestuur, de heer J. T. Ruigen, een speech over de werkzaamheden der N. V. Z. Daarna volgde bestuursverkiezing. Bij acclamatie werd het aftredende bestuurslid H. de Rooy herkozen. In de vacture-M. Markus werd ge kozen de heer J. Vergeer. Van de rondvraag werd nog eenig gebruik gemaakt, waarna sluiting door den voorz. NOORDEN Kiesvereeniging. Woensdag was er een vergadering van de R.K. Kiesver. belegd, waar als spreker optrad de heer M. P. van der Weijden. De voorz., de heer Th. Mourits, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en heet te allen welkom, in 't bijzonder ook den spre ker van dezen avond. De notulen werden gelezen en onder dank vastgesteld. Nu kreeg de spreker het woord, die de toe standen in het platteland breedvoerig uiteen zette. Hij besprak de crisis, die in den land bouw en ook in het tuindersbedrijf heerschte. Hij ried allen aan, om zich te organiseeren, die nog geen lid van den L. T. B. zijn, want or ganisatie kan nog veel bijdragen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen, werd niet veel gebruik gemaakt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd niet veel gebruik gemaakt De voorz. dankte den spreker voor zijn schoone en leerzame rede. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarna de voorz. de vergadering sloot met een dankwoord tot de vele aanwezigen, ZOETERWOUDE (D.) Stille Omgang. De afdeeling Zoeterwou de van het Genootschap van den Stillen Om gang hield gisteravond een ledenvergadering. De vergadering werd bijgewoond dooi door den weleerw. heer H. Brans en de heeren L. S. Schrijvers en Th. B. van Ovost, voorzitter en secretaris van het Genootschap van Leiden De heer Th. Opdam opende de vergadering met den chr. groet, waarna de heer Joc. Ak- kendijk de notulen voorlas. Hierna hield kapelaan Brans een lezing over historische verzamelingen van dr. Sterck, waarbij zijneerw. nog zeer duidelijke verkla ring gaf. Het Mirakel van Amsterdam, met zijne groo te aantrekkelijkheid, te hooren verhalen met al de voortgezette blijvende vereering tot het H. Sacrament in den loop der eeuwen, was voor het gehoor zeer boeiend en maakte de overigens niet zoo belangrijke vergadering tot een zeer leerzame avond. Na deze lezing werd de regeling van de bedevaart in den nacht van 11 op 12 Maart besproken. Blijkens de getoonde belangstelling zal het aantal deelnemers uit Zoeterwoude weer groot Het is zeer nuttig voor de deelnemers om de regelingen goed te kennen. Er wordt ons verzocht mede te deelen, dat deelnemers voor al moeten zorgen hun afgestempelde toegangs kaart bij zich te hebben. De heer L. C. Schrijvers gaf nog een op wekkend woord en een aansporing tot ver eering van het Mirakel van Amsterdam en een blijvende H. Sacramentsvereering. Ook spoorde deze spr. de deelnemers aan tot het opgeven van intenties en werd de al- gemeente intentie besproken. Bij de rondvraag vroeg de heer A. Slinger land of de deelnemers geen betere gelegen heid gegeven zou kunnen worden tot het be zoeken van de kapel. De heer Schrijvers moest den vrager te leurstellen. Ook deze kapel is steeds bezet door de deelnemers en alleen houders van toegangskaarten kunnen worden toegelaten. RECHTZAKEN BOYCOT VAN EEN KAPPERSZAAK. Door de rechtbank in kort geding verboden. Dinsdag heeft de vice-president van de Amsterdam sche rechtbank mr. G. Th. de Jong, vonnis gewezen in het korte geding tusschen Maison Otilie, kapperssalon, ge vestigd aan de Ceintuurbaan, contra den Nederlandschen bond. van kappersperso- neel, gedaagde. Eischeresse had staking gevorderd van een door gedaagde begonnen boycot-actie tegen den kapperssalon. De Nederlandsche bond van kapperspersoneel had biljetten verspreid, waarin vermeld stond, dat te lage loonen betaald en geschonken fooien ingehouden werden. Namens eischeresse was opgekomen mr. T. H. L. van Wijck en namens gedaagde mevrouw mr. B. R. J. Belinfante-Jessurun. De president wees den eisch toe en ver oordeelde den bond om de gewraakte han delwijze te staken op verbeurdverklaring van een dwangsom van 100 's daags. De president overwoog, dat het niet op den weg des rechters ligt om te oordeelen over de sociale billijkheid van de loonen, welke in Maison Otilie werden uitbetaald. Wanneer een vakbond daarover het oor deel van het publiek vraagt, dan is dit slechts*geloorloofd, mits: le. door de wijze, waarop de bond zich tot het publiek wendt, dit niet wordt afge schrikt of geïntimideerd; 2e. het conflict op strikt onpartijdige wijze ter kennis van het publiek wordt ge bracht. De president behoefde niet te onderzoe ken of aan het eerste vereischte voldaan was, daar dit met het in de tweede plaats vereischte zeker niet het geval was. Immers het staat vaat, dat bij Maison Otilie de fooien onder het personeel werden verdeeld in dier voege, dat aan de oudste kapster daarvan 50 pet., aan de jongere respectievelijk 30 en 20 pet. werd uitge keerd. Dit was echter niet tot uiting gekomen in den omzendbrief door den bond ver spreid. zoodat de voorstelling, in dezen om zendbrief gegeven, scheef en tendentieus moet worden genoemd en dus als een on rechtmatige daad moet worden aange merkt. De president bepaalde ten slotte, dat de hoofdzaak binnen vier dagen voor de recht bank moet zijn aangebracht.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10