WOENSDAG 1 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 waarbij ook een aantal schoten werd ge lost. Het Ueberfallkommando had de handen vol met de communisten en Reichstanner-lieden, van wie een deel dronken was. Door energiek optreden met gummistok en pistool kon de po'itie het strijdperk echter schoonvegen. Een aantal personen is gewond. De politie, die eenige personen heeft gearresteerd, bleef waakzaam en hield het verkeer op straat in beweging om nieuwe sa menscholingen te verhinderen. 4 dooden en 3 gewonden. Vervolgers is het in versChil'ende plaatsen in Duitschaard weer tot bot singen tussohen politieke tegenstanders gekomen. Te Berlijn werden bij schietpartijen twee personen gedood on drie zwaar ge wond, o.w. eon vrouw. Te Duisburar-Meiderich werd op straat een communistisch Dartij-funotion"fis doodgeschoten. De moordenrars slaagdon er in te ontkomen. Te Frankfort a. d. Main werd een na- tionaal-socialiat overvallen en doodge schoten. De regeering van Oudenburg heeft eveneens bekend gemaakt, dat zij te^en de communisten socrtgeliike maatregel-en zal nemen, als wanrtoe Pruisen thans is over^ecaa-n. Da+ wil dus ze geen, dat ook in Oldenburg alle communistische bladen enz. verboden zullen werden. Of d't ook met betrekking tot de sociaaldemocra tische ners enz. zal geschieden, is nog niet bekend. BUITENL. BERICHTEN VIER PERSONEN IN DE SCHELDE VERDRONKEN. Gistermiddag ongeveer hallvijf is bij hot meren van het stoomschip „Mayumbe" van de Compagnie Maritme Beige aan den drij venden aanlegsteiger te Hemixen bij Antwerpen een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan vier povsonen het leven heeft ge kost. Ten gevolge van den hoogen vloed is een kabel, waarmede een der pontons van den steiger aan dqn wal was vastge maakt, gebroken. De ponton werd door den stroom meegevoerd en de steiger, die er op rustte brak doormidden. Elf arbei ders, die zich er op bevonden, vielen in de Schelde. Een motorboot snelde onmiddel lijk te hulp en wist zeven hunner te red den. De vier anderen zijn echter verdron ken. DEENSCH SCHIP GEPLUNDERD. Door Chineesche piraten. Chineesche zeeroovers hebben op twee uur afstand van Hongkong het Deensche stoomschip „Diederichsen aangevallen. Zij hielden de officieren met revolvers in be dwang en brachten de boot naar den Bias- baai, waar zij haar plunderden. Vervol gens vluchtten zij met meJevoering van drie passagiers eerste klasse. De eerste officier Neil, is gewond, doch niet levensgevaarlijk. Het schip is thans weer op weg naar Hongkong. KATWIJK AAN DEN RIJN. Roovers. J. B. aan den Wassenaar- schen weg deed aangifte bij de politie, dat bij hem ontvreemd was een geel lederen werkjas, een zinken petro.eumbus met 21 L. petroleum, 3 luiers, een zinken trechter, een tuinhark, een hakbijl en brandhout. Bij P. B. zijn eenige H.L. eierenkolen ontvreemd. De politie doet onderzoek. Huurprijzen. Dat de landerijen tooh wel in prijs dalen als gevolg van de crisis omstandigheden bewijst het feit dat giste ren 9 perceelen tuin- en bloembollenland werd verhuurd, behoorende bij het pand van voorheen de M. en B. Deze perceelen brachten vorig jaar op 1221.45 in totaal en thans 864. RIJNSBURG. Bloemenhandel.^ Een groote aanvoer en onvoldoende vraag voor buitenland doet de prijzen maar zeer matig blijven. Betaald wordt op heden, tulpen por dozijn: Elisa beth 24—29 ct.; William Copland 13- 16 ct.; Proff. Rauwenhoff 17-22 ct.; Le Notre 20— 25 ct.; Bartigon 17—23 ct.; William Pitt 17 —23 ct.; Victoir d'Olivierre 18—24 ct.; Fla mingo 11—14 ct.; Gele Prins 22—27 ct.; Prosperity 1013 ct.; Theeroos 1721 ct.; Courone d'or 2530 ct.; El Toreador 22-26 ct.; Iibis 14—20 ct.; Rose Gris de lin 812 ct.; Mr. van der Hoeff 27—34 ct. TER-AAR. de stad is veel meer strijd". Zeer zeker hebben wij de dorpon noodig, wij hebben ze zelfs graag, omdat daar het Katholieke Ge loof het beste ie bowaard gebleven, een goede geest heerscht, niet is vertroebeld of weggezakt. Laten de dorpen meehelpen om een groot Gaal-leger te verkrijgen. Met de hoop uit te spreken, dat de Graal na dezen avond vele nieuwe leden zal krijgen, eindigt spr. haar vurige rede, waarna een hartelijk applaus opsteeg. We gaan verder en krijgen een innig tooneelstuk te zien „Jesus slapen gaan" ge volgd door „Het Kwezelke". Heel mooi en veel succes. In de pauzo had een verloting plaats, tot bestrijding van verschillende onkosten. Gre tig werden de lootjes geplaatst, en nog gre tiger namen de gelukkigen de prijzen in ontvangst. Door een 10-tal Graalmoisjes uit Amster dam worden nu vele reidansen uitgevoeid. Verbaasd was een ieder over deze prestatie, zulke dansen mogen we graag zien. Het „Veni Sancte Spiritus" door de leid sters van onze afdeeling en „Va-dor en Doohter" door 2 Graal-leden viel bizondor in de smaak. Nadat de. Zangclub voor de laatste maal was opgetreden, werd door alle leden van de Graal het „Graalüed" gezongen. Moj. v. d. Macke sloot deze eerste bijeenkomst met een aansporing begunstiger te wordon van de Graal. Voldaan keerden wij huis waarts. De Graal-beweging heeft vele har ten veroverd. Ouders, spoort uw kinderen aan lid te worden van deze schoone beweging. WASSENAAR. HET AANTAL AUTO-ONGELUKKEN. Verslag van het Roode Kruis. In het Dorpshuis hield de afdeeling Wassenaar van het Ned. Roode Kruis een algemeene ledenvergadering. Nadat de vela aanwezigen door den voorzitter, jhr. W. K. von Woiler, hartelijk wolkom waren ge'neeten las de seotyb&iis, de lieer H. G. Posth, de notulen voor die aldus worden vaatgesteld. Bij monde van den heer liuibers wordt hierop rapport uitgebracht namens de commissie voor het nazien der bescheiden van den penningmeester, luidende dat al les in perfecte orde werd bevonden. Aan de orde is vervolgens het jaarver slag door den secretaris. Uit dit jaarver slag ontleenen wij hot navolgende: Ondanks het slechte weer tijdens de collecte voor het Roode Kruis werd nog een netto bedrag van 475.10 bijeenge bracht. Do door de doctoren Bergsma en Baart de la Faille in 1931 aangevangen oursussen werden voltooid, vervolg- en her halingscursussen sloten hierbij aan, waar bij ca kunstmatige ademhaling grondig werd beoeïond ook met behulp van het aangeschafte zuurstofapparaat „Audos". De examens hadden tot resultaat dat van de cursus dr. Bergsma 13 doelnemers konden worden aangesteld tot Helpor en 7 deelneemsters van de cursus van dr. Baart de la Faille tot Helpster. Do afdee ling Wassenaar heelt nu l!2 Helpers en 7 Helpsters benevens 3 Helpsters Juniores. Do ploeg Helpers is in tweeën gedeeld, van de ïo ploeg zijn de leden tevens lid van de Wassenaarscho Reddingsbrigade, als waarborg voor oen goede en spoedige hulp- ve.lcening aan het strand. Aangevangen werden door dezelfde doc toren met 4 cursusen t-w. door dr. Berg sma met voor gevorderden en voor nieu welingen rosp. met 15 en 14 leden door dr. Baait de la Faille resp. met 15 en 21 le den. Van de Hulpposten en de beido Roode Kruiszuilen werd in het afgeloopen jaar vele malen gebruik gemaakt. De post Jan sen kwam vele malen in actie. De R. Kruis- zuil aan den Lange Iverkdam werd 57 maal gebruikt voor over het algemeen ernstige ongevallen. Er hadden in 1932 plaats 353 verkeerson gevallen, waarvan 106 met verwondingen, 58 hiervan op den Rijksstraatweg met 9 doodelijke verwondingen; 34 zware en 32 lichteelders in de gemeente 48 ongeval len. Do Roode ICruis-auto van P. H. Goe- mans is 79 maal in gebruik geweest, ter wijl bij alle gevallen deskundig R. Kr.-per- soneel steeds spoedig ter plaatse was. Als bijzonderheid werd vermeld dat dit jaar in de govaarlijke bocht nabij do Nar- cislaan geen enkel slipgeval werd gemeld, tegen 13 in het vorig jaar. Geconstateerd werd voorts dat het aantal botsingen bij het in en uitrijden van zijwegen belang rijk is verminderd dank zij de aangebrach te verbeteringen waarvoor de afdeeling ge ijverd heeft. Buiten de Rijksstraatweg nam het aantal ongevallen helaas belangrijk toe. De hulpoproeping werd zeer verbeterd, doordat men slechts No. 20 heeft op te bel len, waarna het geheele apparaat in volle werking tredt. Op een tweetal plaatsen in deze ge- meente werden nog verbandtrommels by particulieren ondergebracht t.w. Meijen- dell 5C en Wassenaarscheslag 2. De inventaris van de strandpost werd voort uitgebreid met een zuurstofapparaat. Hulp op het strand werd 80 maal ver leend waarvoor 2 maal voor een drenke ling. Hierop werd door den secretaris ver slag uitgebracht. Na de uitgaven en de geheele afschrij ving van gebouw strandpost. inventaris bu reau, uitrusting enz. beschikte de afdee ling over een saldo van 345.83. Nadat vervolgens bij de rondvraag nog eenige huishoudelijke aangelegenheden waren ter sprake gekomen werd deze druk bezochte vergadering met een opwekking voor den voorzitter om vooral leden te werven, gesloten. OPTIMISME. Bij de prachtige bloemententoon stelling door patronaatsleden en St. Josepbgezellen te Roclof- arendsveen. Wat is het goed, ook zolfs in deze tijden, De menschen in vertrouwen te zien gaan, Die ondanks leed nog ideaJen spreiden, Waardoor de jeugd do toekomst leert verstaan. Want zelfs natuur deelt mee in do malaise, En wat zij schonkt is zelfs niet meer in trek, Zij blijft haar bloemen en haar vruchten schenken, En wie haar dient, lijdt armoe en gebrek. Maar desondanks leert hij den jongen menschen Het sohoone wat natuur schenkt, ie verstaan, Hij leert hen met die schoonheid in vertrouwen Den zwaren weg van 't leven op te gaan. En ondanks alles wat ons deze tijden Onthouden in den arbeid uur na uur, Trof hier zoo goed 't bemoedigende streven Naar welvaart in de schoonheid der natuur. De bloemen doen den mensoh weer naar omhoog zien, De bloem geeft levensfrischheid, kracht en vreugd; De jongene zóó te leeren en te leiden, Dat ia de grootste weldaad aan de jeugd. Leer als de bloem uw loven te vertolken, Eeua zult ge zelf, zooals de bloem vergaan; Maar zie dan hebt go toch door deze leiding Juist als do bloem oen jaar in bloei gestaan. Dan hebt ook gij de wereld iets gegeven Van vreugd en schoonheid, waar de mensch naar haakt, Dan hebt gij in vertrouwvol optimisme Hier van uw leven iets heel moois gemaakt. TROUBADOUR. WARMOND. St. Mathias. Onder zeer groote be langstelling gaf do R. K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereniging „St. Mathias" een vas tenavond-uitvoering in Hotel de Zon. Te acht uur opende de voorzitter der vereeni- ging, de heer C. Zwetsloot, de bijoenkomst, de aanwezigen een hartelijk welkom toe roepende inzender den Pastoor en Kape laan en de afgevaardigden der zusterver- eeniging de Warmondsche Fanfare. Terstond hierna werd overgegaan tot af werking van het zeer gevarieerde program ma dat volop in het teekon van den vasten avond stond. Wat te zoggen van do divorse muziek nummers ten gehoore gebracht door de mu ziekvereniging. Wij zouden voor de zoo- veelste maal in herhaling va.len, wanneer wij wederom den loftrompet zouden steken over dit korps. Wij zouden onzen lof willen samenvatten in deze korte woorden „Het was werkelijk af Het was een waar gonot te luisteren naar de wijze waarop de „Lust- Bpiel ouverture" van Keler Bela cn de „Si- renenzauber walzer" van F. Lohar werden uitgevoerd. Ook do uitvoering van de Guil- laurne Tell fantaisie van G. Rossini, toon de dat het korps ook zeer zware stukken tot de perfectie weet uit te voeren. Docli wat wij tot heden nog niet hadden mede gemaakt, is het bewezen feit dat do Mathiasleden tevens buitengewone tooneel- spelers zijn en dat vooral de directeur heeft getoond ook in dit vak geen vreemde te zijn. Het door do muzikanten uitgevoerde stuk „De Stakende muzikanten'* was een echt carnavalstuk vol jolijt en had dan ook een daverend succes. Ook de „Mout wird's lustig" marsch van don heer Dik oogstte buitengewone bijval en de aanwezigen wa ren niet tevreden of deze marsch moest nog eens overgespeeld worden. Na do pauze werd overgegaan tot opvoe ring van het blijspel in 2 bedrijven getiteld „De Landbouwer van Chicago" en een klucht in één bedrijf getitold „Moppie als kindermeid". Wat is or smakc.ijk gelachen om de geestige en grappige momenten. Ook hier komt alle spelers zonder uitzondering een woord van bijzondere lof toe, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Was do keuze der stukkon al buitengewoon goed, ook de uitvoering liet niots te wen- schen over. Bij het sluiten van het seizoen achten wij het ons een plicht een woord van dank te brengen aan Mathias voor al les wat zij ons het afgeloopen seizoen ge boden heeft. Laten de woord van den voor zitter, om „Mathias" ook in deze moeilijken tijden te steunen, nu steun meer dan ooit noodzakelijk is, geen ijdele klanken zijn, maar laat een ieder naar zijn vermogen „Mathias" helpen, want dit is de vereeni- ging ten volle waard. „Mathias" steunen is zich zelf ontwikke.ing en ontspanning ver schaffen. Warmonders „Mathias" rekent op Uw steun, op Uw bijdrage, hetzij groot of klein. Alvorens te eindigen willen wij nog een woord van dank brengen aan het War- monds muziek-ensemble, dat als steeds de cntre-acte muziek verzorgde, a.smede aan den heer S. G. van Stijn, die geheel belang loos het tooneel-arrangement heeft ver zorgd. JOEGO-SLAVIE DE GODSDIENSTSTRIJD IN JOEGO-SLAVIE. Nieuwe aanval op het Episcopaat. Naar de Joegoslavische regeeringspers meldt, is de wet betreffende de stichting van den „Sokol van het. koninkrijk Joe goslavië" van 5 December 1930 met de volgende bepaling aangevuld „In alle staatsdiensten genieten leden der Sokolorganisaties den voorrang bo ven alle andere sollicitanten. In alle boererbedrüven van den staat moeten in de eerste plaats leden der boeren-sokol- afdeelingen in dierst worden genomen. Den boeren-sckolafdeelingen wordt het karakter toegekend van economische or ganisaties. De minister van landbouw wordt gemacht'gd. haar subsidie te ver- leenen uit de middelen van het agrari sche staatsfonds''. Deze aanvullende wet is een antwoord op het herderlijk schrijven van het epis copaat. dat de Katholieke bevolking voor de sokols als atbeistwohe organisaties waarschuwde. Om het toetre-den tot de boeren-sokolorganisaties te bevorderen, heeft de regeering bovendien nog pre mies uitgeloofd. Het briefgeheim tegenover de bis schoppen is opgeheven. De voor hen be stemde poststukken worden tevoren door staatsambtenaren geopend. Naar de „Tagepost" uit Agram meldt, heeft de vorige week Zaterdag aldaar een buitengewone bisschopsconferentie plaats gehad onder voorzitterschan van den aartsbisschop van Zagreb, dr. Barer. Onderwerp van de besprekingen vormde het conflict met de regeering wegens het herderlijk sohrriven en de door het wetsontwero over de uitwijzing der Je- suieten geschapen toestand. Ters'otte meldt de ..Tagepost" nog uit Zagreb, dat d« leider der vroegere Kroatische boerenpartij, dr. Matsjek. die onlangs in het Zuiden van Joegoslavië geïnterneerd was. weer in de Kroatische hoofdstad is teruggekeerd. De anti-Jesuie+enwet. In tegenstelling met de eerste berich ten over het wetsontwerp betreffende de verbanning der Jesuieten uit Joego-Sla- vië blijkt thans dat de tekst van het ontwerp nog aanmerkelijk scherper is dan aanvankeliik gemeld werd. Nmt alleen de orde als zoodanig zal worden verbannen maar ook ieder lid afzonderlijk zal, zoodra de wet in wer king treed, het recht verhezen, om zich nog langer in het koninkrijk op te hou den. De op het eiland Lissa geinterneerde Jesuieten zullen niet in gemeenscha-o mogen leven. Ieder hunner afzonderlijk zal in zijn levensonderhoud moeten voor zien. De uitoefening van kerkelijke f-no ties zal streng gestraft worden. Den ge- interneerden zal daarom niets anders overb'ijven dan door het beoefenen van den landbouw hun brood te verdienen. JAPAN JAPANS UITTREDEN UIT DEN VOLKENBOND. Niet voor einde Maart verwacht. In Japansohe politieke kringen is een groeiend streven merkbaar, om Japan te doen blijven deelnemen aan de verschil lende internationale conferenties, die op het oogenblik of in de toekomst onder de auspiciën van den Volkenbond gehou den worden. Een definitieve beslissing hierover is eohter nog niet genomen. Inmiddels treft het kabinet de noodige voorbereidingen voor Japans formeel uit treden uit den Volkenbond. Men is van meening, dat dit eerst zal plaats heb ben aan het eind van Maart, daar het kabinet eerst nog ruim een week noodig heeft de voorbereidingen, waarna de zaak een zorgvuldig onderwerp van be spreking zal uitmaken in den Raad van State. FORDS SECRETARIS VERMIST. Meri vreest voor ontvoering. Uit Detroit wordt gemeld: Sinds Maan dagmiddag wordt de secretaris van Henri Ford, Ernest G. Liebold, vermist. Men vreest, dat hij ontvoerd is. Hij was den laats ten tijd met Edsel Ford bezig met de saneering van het bankwezen in Detroit. Het geheele politie-apparaat is in actie om den vermiste op te sporen. Liebold is sedert ongeveer 20 jaren bij Ford in dienst. Een cosmopolitisch proces. De Rechtbank te Shanghai behandelt een zeer cosmopolitscbe moordzaak. Een jonge Russische bokser wordt be schuldigd van moord op een Perzischen kruidkundigen in de Franscho concessie. De rechter is een Chinees en beklaagde's advocaat een Oostenrijker. De getuigen zijn Engelsehen, Schotten en Ieren. Als getuigen décharge treden op Egyp- tenaren. UIT DE OMGEVING LISSE. Aanrijding. Gisteravond te ruim 6 uur, toen de bloemistarbeiders huiswaarts gin gen, had ter hoogte van de Vreewijkstraat een ernstige aanrijding plaats. De bloemist arbeider Spiering, wonende op den hoek Vreekwijkstraat. kwam uit de richting Hil- legom en had de onvoorzichtigheid den weg over te steken zonder het bekende handsein te geven. Tegelijkertijd kwam achter hem een motorfiets met een flinke vaart aanrijden. Een botsing was onvermij delijk. De fietsrijder werd tegen de straat keien gesmakt en bekwam een hoofdwonde terwijl de motorrijder kermde dat zijn been gebroken was. Direct werd geneeskundige hiLp en politie opgebeld welke spoedig op het onheilsterrein verschenen. Dr. Duy- maer van Twist kon geen breuk consta- teeren doch wel ernstige kneuzing. Nadat de motorrijder, welke op weg was naar Wassenaa'r, verbonden was heeft de dokter ook S. verbonden. Per ziekenauto van den heer Scheepmaker werd de motorrijder naar het St. Elisabeth-gaathuis te Leiden vervoerd. Uitvoering Volksbond. Maandag-en Dinsdagavond gaf bovengenoemde afdee ling voor haar leden en Donateurs haar jaarlijksche Vastenavond-uitvoering. Mede werking werd verleend door de R. K. Too- nee.vereeniging „Nut en Genoegen". De voorzitter, do heer C. Schrama, sprak in zijn openingswoord een krachtige propa ganda voor de R. K. Coöperatie' welke, wanneer niet een ieder medewerkt, zeer zeekr in moeilijkheden zal komen. Het is uw Coöperatie, behoudt deze door Uw in- koopen alleen daar te doen. Herwonnen Le venskracht, zal wederom deze avonden loten verkoopen, waarvoor diverse prijzen be schikbaar worden gesteld. Vervolgens trad voor ons op de Tooneel- vereeniging met het succesblijspel in drie bedrijven „Truusje Meyer" van Jan Gros- feld. De regie berustte bij den heer P. van Kesteren, die volgens onze meening eer heeft gehad voor zijn werk. Er is gelachen van begin tot het einde. Een goed slot voor dsze vastenavonden. De hoofdrollen waren waren in goede handen, De grime werd ver zorgd door de Fa. Kouwenberg uit Leiden. Het muzika e gedeelte liet ditmaal veel te wenschen over. Wij willen nog even verklappen dat „Nut en Genoegen'' dit jaar het 35 jarig beslaan zal vieren. Een concours is in voorberei ding. KATWIJK. Schietwedstrijd Ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van den kamp wachter, den sergeant G. Schouten, zal een schietwedstrijd worden georganiseerd voor de actieve leden van de burgerwacht. Deze wedstrijd zal gehouden worden Za terdag 4 Maart a.s. namiddags om 1.30 uur. HET EERSTE GRAALFEEST. Een vergelijking tusschen de trekschuit en een auto. Het is nog niet eens zoolang geleden, dat in onze Parochie het initiatioi genomen werd tot oprichting van de Graal. De eerste bijeenkomst bewees ai spoedig, dat veie meisjes euthousiast waren voor deze be weging. Wij vroegen ons al eens af: „zou da zoo blijven' Men ziet zoo vaak in de beginne de geestdrift zoo hoog oplaaien, het duurt niet lang of er ontstaat een ze kere teruggang, men kent het Vereem- gingsleven niet door on door, men weet niet of wil niet zien, dat er offervaardig heid gevraagd worot, en hoe ook de leiden de personen alles probeeren om de ver- eenjgmg in stand te houden het gaat met is dit met de Graal ook het geval? Inte gendeel juist! Een gelukkig ieit mogen wij het noemen, dat deze beweging steeds groeit, vooruit gaat om haar program te beteven, de wereld terug te brengen naar Christus. Was het geen mooi gezicht een 20-tal meisjes gekleed te zien in haar kleurig uni form, toen de vorige week de eerste Graal- leden weiden ingekleed? Een echt straleu- de Graaldag is dat geweest. Vol jong enthousiasme en overtuiging heeft ieder van hen toen gebeden, geknield op de ue* den van het Altaar. Zij hebben 't kruis ont vangen, zij zuilen 't dragen. Al de leden gingen ter H. Tafel, waarna ontbijt in dc leesce.ijii versierde zaal. Dit hadden wij al betiteld als een onvergetelijke dag, maar nu Maanciagavond hebben wij gehoord en gezien wat de Graal wil. Zij had een Oudersavond georganiseerd in het R. K. Vereemgingsgebouw, waar by tegenwoordig waren de Pastoor, de Kape laan, veel ouders en genoodigden. Toen on geveer half acht de Pastoor deze eerste bij eenkomst opende was de zaal vol. Spr. riep allen een hartelijk welkom toe. Het is spr. een groot genoegen! de Graal wacht v an Langeraar voor te stellen, zij, die voor het eerst in het publiek zal optreden, om u eeu denkbeeld te geven van wat zij wil. De zoi- gen voor het Jeugdwerk zijn groot. Niet zonder reden stelt de Kerk alles in het werk dit tot nog grooter bloei te brengen. De Graal is wel het meest modern inge richte Jeugdbedrijf staat onder hooge goed keuring van onzen Bisschop die de Direc teur is van de Graal. Het was voor hem een groote vreugde jj. Donderdag ook hier m onze Parochie de Graalwacht te ontmoe ten. De Graal is iets nieuws, iets schoons Hoe wordt niet bij socialisten en commu nisten het ongeloof gepropageerd door de jeugd. Onze Graal wil strijden voor de Kerk van Christus. Spr. is verheugd, dat vele meisjes zich hebben aangesloten bij deze jeugdbeweging. Er wordt wel eens go- zegd: „Och wij zijn er vroeger toch ook gekomen zonder Graal". Waarom wordt dan nu gekeken naar het snelste vervoer middel, dan kunnen we de trekschuit toch ook weer invoeren. Neen, wij moeten in ons godsdienstig leven met den modernen tijd meegaan, door onze beweging anderen te brengen tot bet ideaal, het Kath. Geloof beleven ook naar buiten en zich zelf groo ter maken voor God, om daardoor ook an deren te kunnen bekeeren. Spr. hoopt, dat binnenkorten tijd alle meisjes lid worden van de Graal, maar denkt er aan, het gaat niet om een lolletje te maken alléén, ?ij verricht cultureel werk, vraagt offers. Sluit u ailen aan, zoodat wij een massaal leger kunnen vormen, strijders voor Christus Kerk. Een woord van dank brengt de Pastoor aan de dames, die tot nu haar medewer king hebben verleend met de Mana-Con- gregatie, veel tijd ervoor hebben opgeof ferd. (Applaus). Nadat het vaandel cn de vlag zijn ge wijd door den Pastoor wordt overgegaan naar nummer 2 van het program „Spreek koor: Wat wij willen". Onder leiding van den heer C. van Dam werden door de afdeeling Zang verschillen de mooie liederen ten gehoore gebracht. Door één van de hoofdleidsters werd nu een vurige speech afgestoken. Zeer ver heugde haar de medeleving van den Pastoor met de Graal. Wij willen door 'n nieuwen frisschen geest de wereld terugbrengen naar Christus, daadwerkelijk zelf medewerken Zij wi] zelf een blijden geest uitstralen, het Katholicisme frisch en vol beleven. Meer dere malen wordt de 'vraag opgeworpen: „Waarom op de dorpen deze beweging, in

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7