DE BEGROOTINGSDEBATTEN IN DEN LEIDSCHEN RAAD GRONDRECHTEN VOOR DUITSCHLAND OPGEHEVEN Vreemde Cheques en WOENSDAG 1 MAART 1933 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 NOG GEEN EINDE AAN DE REPLIEKEN. Voortzetting volgt op 6 Maart Spr. ontkent, dat do tactiek der commu nisten is het zaaien van wantrouwen, inte gendeel, de tactiek dor communisten is juist- het wekken va.u het vertrouwen der arbeiders in hun eigen kracht. De heer v. Eek: Hebben jullie vertrou wen in ekaarl De heer Knuttel verzekert met klem. dat de comm. partij de meest homogene partij is die er bestaat. De heer Huurma n: Jullie hebben toch zeker altijd ruzie. De heer Knuttel: Ja, wij moesten aanvankelijk onze partij consolideeren, maar nu zit onze partij goed in elkaar. In Leiden zullen wij deze week een nieuw ge bouw openen. Stemmen: Waar? De heer Knuttel: In de Diefsteeg. De heer Huurman: Dat is dicht bij het politiebureau. De heer Knuttel: Meneer v. Eek meent, dat Rusland geen voorbeeld voor Nederland is. Wij zullen dat bij de verkie zingen wel eens zien. Spr. is voorstander van vrije meeningsuiting en in Rusland is ook vrijheid van meeningsuiting. (Men staat verstomd). De heer van Eek: Zou men in Rus land een sociaal-democratisch dagblad kunnen oprichten De heer Knuttel: Neen, natuurlijk niet (Geroep: Aha!). Er zijn op het oogen- blik nog belemmeringen, zoolang de dicta tuur van het proletariaat nog noodig is, maar deze vrijheidsbelerameringen zullen mettertijd verdwijnen. Spr. verwijt de S. D. A. P. onder een regen van interrupties, dat zij slechts achter de arbeiders aan loopt en een slappen strijd voert bij de stakingen, waarvan zij er verscheidene kapot heeft gemaakt. Wie tegen loonsver laging is, mag deze nimmer aanvaarden. Ook niet in de uiterste noodzakelijkheid. Spr. ziet alleen heil in een massale alge- meene staking, waartegenover de bour geoisie ongetwijfeld geweld zal gebruiken, waarna de arbeiders zich met geweld van de macht moeten meester maken. Wij moeten niet afwachten totdat het socialis me vanzelf komt. Uit deze crisis komt het kapitalisme nooit meer uit; hoe langer mpn wacht, des te langer worden de ar beiders uitgemergeld. De heer De R e e d e begint met den heer Rosier te herdenken, die vandaag na een dienst-periode van 53 jaar den dienst der gemeente verlaat. Goede wijn behoeft geen krans, maar toch brengt hij den heer Rosier openlijk dank voor zijn vele verdiensten ook voor de raadsleden. (Applaus). Spr. geeft vervolgens den wethouder van financiën in overweging "zijn aandacht meer te schenken aan een zuiverder ver antwoording van den kapitaaldienst. Hij verdedigt daarna zijn voorstel inzake sub side aan de wijkverplegingen. Men moet niet teveel leunen op de overheidskas, doch de overheidskas moet ook niet teveel leu nen op het particulier initiatief. Het denk- beeld-Verwey om 1000 te geven aan het L. Harmonie- en Fanfarekorps acht spr. niet de goede weg. Hij geeft den heer Ver- wey in overweging zijn voorstel te wijzi gen in een voorstel tot subsidie aan kunst uitvoeringen in 't algemeen. Inzake de L. D. Mij. meent spr., dat de kwestie, waar het om gaat, slechts is, meer zeggenschap van den Raad. De heer Verwey wil leenen voor productieve werken, doch heeft vergeten aan te toonen, dat leenen mogelijk is zon der de begrooting uit het evenwicht te brengen, en wat verstaat de heer Verwey onder „productief". De beslissing omtrent de herclassifica tie moet worden aangehouden tot 1 April. Doch spr. gevoelt niets voor die herclassi ficatie en handhaaft zijn voorstel. Hij aan vaardt dan ook niet de post, welke B. en W. thans op de begrooting willen bren gen, n.l. om 48.000 vast te stellen, te ha len uit de gemeentefondsbelasting. Spr. wil zich niet aan dit cijfer vastleggen Daarna behandelt spr. de afschrijvings kwestie aan de lichtfabrieken. Idealer ware het de begrooting te sluiten door be zuiniging, doch dat gaat nu eenmaal niet. Z.i. is de afsohrijvingskwestie een der be langrijkste beslissincen, welke de raad zal moeten nemen. Het is zuiver een pa pieren kwestie, de gemeente wil beschik ken over het geld van de lichtfabrieken en het gaat nu maar om het systeem. NOODVERORDENING TOT BESCHERMING VAN HET VOLK Doet men 't zooals B. en W. willen, dan wordt het onmogeijk om een zoo groot be drijf als de lichtfabrieken te overzien. Bij Endegeest hebben wij precies het omge keerde gedaan, n.l. de balans zuiver stel len. Nu moeten wij bij de Lichtfabrieken de balans niet verdoezelen.. De kostprijs gaat niet naar beneden door een papieren maatregel. Wil de wethouder geld aan de lichtfabrieken onttrekken, goed, maar laat hij dan 2 ton afnemen van het reserve fonds. Dan weten we tenminste wat er gebeurt. De heer Groeneveld acht de tijd nog niet gekomen om mee te werken aan een spreoktijdbeperking. In vergelijking met andere plaatsen wordt hier nog zeer weinig tijd besteed aan de begrooting. Het aantal van 80 voorstellen is ook niet zoo buitengewoon. B. en W. leggen den raad wel een paar duizend voorstellen voor. Een begrooting vaststellen is wat meer dan een rekensom, het is de vast stelling van het gemeentebeleid en dan zit men midden in de politiek. Die politiek vindt niet altijd waardeering, ook niet van de zijde van den voorzitter. Den heer Vos wijst spr. er op dat de S. D. A. P. de functies verdeelt, hetgeen de heer Vos nu eenmaal niet kan. Waar be korting mogelijk is, doet ook de S. D. A. P. daaraan wel mee. Achtereenvolgens behandelt spr. dan nog eens de door hem aangeroerde kwes ties volkomen blijvend bij hetgeen hij in eerste instantie opmerkte. Spr. zal accoord gaan met praeadvies op zijn voorstel inzake de brandweer. Dat de S. D. A. P.-leden niet vrij zijn in hun stem, betwist spr. wethouder Ro- mijn en diens uitlating heeft spr. ge griefd. Z.i. moet er eenheid zijn in een par tij anders komt zij niet tot volle kracht. De heer Wilmer heeft van den heer v. Eek klare wijn verlangd, doch zelf heeft hij nooit anders geschonken dan water en melk. In antwoord op diens vraag of de S. D. A. P. onder alle omstandigheden de godsdienstbe8trijding veroordeelt, zegt spr., dat hij niet gelooft, dat de S. D. A. P. ooit de communistisohe methoden zal vol gen. Wij hebben nog nooit den godsdienst bestreden. De heer Knuttel: Dan wordt het toch tijd. De heer Groeneveld: 't Is ook uiterst moeilijk om de verschillende gods diensten te bestrijden, want er' zijn er zoo veel. In onze partij wordt nooit over gods dienst gesproken. Wethouder G o s 1 i n g aDe godsdienst wordt er genegeerd. De heer Groeneveld: Ja, in dat op zicht is de S. D. A. P. een godsdienstlooze partij. Hij verdedigt daarna nog eens het gemeentebedrijf, dat z.i. zoo goedkoop en economisoh kan werken en keert zich te gen de beschouwingen van den heer Bos man inzake de loonsverlaging. Loonsverla ging helpt niets, want in landen, waar lage loonen zijn, heerscht geen welvaart. Za. is het een gemeentebelang als de S. D. A. P. van de spreekgelegenheid in den raad ge bruik maakt om propaganda te maken. Den heer Knuttel werpt spr. tegen, dat hij geen vrijheden mag eischen, welke hij zelf niet verleenen wil. De heer Knuttel: Jullie royeeren alle mogelijke leden die het niet met jullie eens zijn. Democratie De heer Groeneveld: Ja, u leidt de aandacht af. Spr. is het eens met mevr. Braggaar, dat er nog wel wat verbeterd kan worden in de steunregeling der werkloozen. De heer Knuttel: U ziet niet in, dat de tijden veranderd zijn. Dit is de eind- crisis van het kapitalisme. De heer Groeneveld: Zeker, er is heel wat veranderd, o.a. in den toestand der werkloozen. De heer Knuttel: Ja, slaapt u maar door. De heer Groeneveld hekelt verder nog meerdere uitlatingen van den commu nist. Hij kan in zijn veilige positie gemak kelijk stakingen propageeren en slachtof fers kweeken. In één opzicht geeft hij den heer Knut tel gelijk. Het staat voor spr. n.l vast, dat bij de a.s verkiezingen de communisten wat stemmen op de S.D.A.P. zullen win nen. In wanhopige tijden groeien de uiter ste partijen. Maar een macht zullen de com munisten nog lang niet vormen. Daarna wordt de vergadering geschorst tot Maandag 6 Maart. 2524 KANTOREN TE: ALPHEN a d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 10 12 uur, Hotel ,,van Haatten" LEIDEN, iederen Vrijdag 10—12 uur. Hotel „Bellevue" NED. OOST-INDIE DE KRAKATAU. De werking weer begonnen. Aneta seint uit Serang: Gisteren is de werking van den Krakatau weer zeer toe genomen. De erupties bereikten een hoog te van 1200 meter. Een klein eiland dat zioh onlangs had gevormd, is weer aange groeid. AARDSCHOKKEN. Aneta seint uit Padang: Gisteravond en vannacht werden resn te 9 30. 11.45 en 3.30 aardschokken gevoeld. Richting Noord- Zuid. De tweede schok duurde 10 secon den. De civiele >taat van beleg of het begin van de Hitier-dictatuur. DE BRAND WAS EEN BUITENKANSJE. De brandstichting in het Rijksdaggebouw was een buitenkansje voor Hitier, waarvan hij danook direct gebruik heeft gemaakt door den rijkspresident een noodverorde ning te laten teekenen, welke praotisch neerkomt op het begin van de dictatuur Van officieele zijde wordt danook reeds met beslistheid verklaard, dat de demu- cratische parlementaire tijd voorgoed voorbij is. De bovengenoemde noodverordening, wel ke gisteravond is afgekondigd, bestaat uit zes paragrafen en is gebaseerd op art. 48 der rijksgrondwet, het bekende artikel in zake do noodverordeningen. In panagraaf I van de nieuwe noodveror dening worden de artikelen 114, 115, 117, 118, 123, 124 en 153 van de rijksgrondwet tot nader order buiten werking gesteii. Hieruit vloeit voort, dat beperkingen van de persoonlijke vrijheid, van het recht van vrije meeningsuiting, alsmede van de pers vrijheid en van het vereenigiugs- en verga- deringsrecht, het ingrijpen in het brief-, post-, telegraaf- en telefoongeheim, huis zoekingen, inbeslagnemingen en beperkin gen van het eigendomsrecht ook buiten de hiervoor vastgestelde wettelijke grenzen toegepast kunnen worden. Volgens paragraaf 2 kan de rijksregee- ring, wanneer een landsregeering niet de noodige maatregelen treft voor het her stellen van de openbare veiligheid en orde, tijdelijk de bevoegdheden van de opperste landsautoriteiten uitoefenen. Paragraaf 3 bepaalt, dat de autoriteiten der landen en gemeenten de op grond van paragraaf 2 uitgevaardigde bevelen dor rijksregeering in het kader van haar oe- vocgdheid moeten uitvoeren. Wie in strijd handelt met de uitvoerings bepalingen van deze verordening, welke zijn uitgevaardigd door de opperste lands autoriteiten of de onder deze slaande in stanties, of met de bevelen van de rijks regeering, krachtens paragraaf 2 uitgevaar digd, of wie hiertoe aanspoort of aanzet, wordt, aldus bepaalt art. 4, gestraft met minimaal 1 maand gevangenis of met ee» boete van 150 tot 15.000 rijksmark, voorzoo ver op de overtreding volgens andere voor schriften geen zwaardere straf staat. Ont staat door deze overtreding gevaaj voor mensc-henlevens. dan volgt tuchthuisstraf, bij verzachtende omstandigheden gevange nisstraf. van minimaal zes maanden. Heeft de overtreding den dood van een menseh ten gevolge, dan wordt de doodstraf too- gepast, bij verzachtende omsiandighedtvi tuchthuisstraf van minimaal 2 jaar. Boven den kan ook inbeslagneming van bezittin gen volgen. Wie tot bovenbedoelde hande lingen aanspoort of aanzet wordt met mi nimaal drie maanden tuchthuis gestraft. De doodstraf. Volgens paragraaf 5 staat op de volgende in het wetboek aangegeven delicten de doodstraf: hoogverraad, individueële ver giftiging, brandstichting, het veroorzaken van ontploffing, het veroorzaken van over strooming, beschadiging van spoorwegen eu vergiftiging, welke gevaar oplevert /oor het publiek in het algemeen. Tot dusver stond op deze delicten levenslange tucht huisstraf. Verder wordt in deze paragraaf de doodstraf, levenslange tuchthuisstraf of tuchthuisstraf tot 15 jaar vastsresteld voor dengene die: lo. den Rijkspresident of een lid of een commissaris der rijksregeering of van een landsregeering tracht te dooden, tot zulk een daad aanzet, zich daartoe aanbiedt, zulk een aanbod aanneemt of met anderen voor bedoeld delict samenzweert; 2o. in de gevallen van par. 115, al. II van het strafwetboek (ernstig oproer) en par. 125, al. II (ernstige verstoring der open bare orde] de daad met wapens of in sa menwerking met gewapenden verricht; 3o. het plan heeft personen, die van hun vrijheid zijn beroofd, als gi'zelaars voor politieke doeleinden te gebruiken. De verordening treedt krachtens par. 6 gisteren, 28 Februari, in werking en wordt ook door de radio bekend gemaakt. Het allergrootste gevaar. Van de zijde der regeering wordt er op gewezen, dat een verordening als deze na tuurlijk pas dan door een regeering wordt uitgevaardigd, wanneer .er werkelijk bet allergrootste gevaar bestaat. Nogmaals wordt er de nadruk op gelegd, dat de ver kiezingsstrijd als zoodanig door de veror dening niet zal worden gehinderd en dat de verkiezing in elk geval zal plaats vin den. De rijksregeering is van meening, dat de verordening uitgevaardigd moest worden, omdat groot gevaar voor volk en staat be stond en nog bestaat. In allen ernst moet er n.l. op gewezen worden, dat de verden king ernstig gegrond is, dat de communisti sche actie voortgezet zal worden. Het schijnt mogelijk, dat de oentrale voor deL leiding van deze actie uit Berlijn verplaatst is. Gevaren, die hieruit kunnen ontstaan, zullen bijv. door par. 2 der verordening voorkomen worden. Dat het gevaar voor terreur daden nog steeds groot is blijkt reeds uit de gegronde veronderstelling, dat evenals in het Lieb knecht-huis ook op andere plaatsen kelders en geheime onderaardsche gangen aanwe zig zijn, die voor de gevaarlijke actie der communisten dienst doen of hun gelegen heid geven te ontvluchten. Dat verdwijnen naar hot buitenland niet zoo gemakkelijk mogelijk is, daarvoor zijn aan de grenzeu de noodige maatregelen getroffen. DE BRANDSTICHTING EN HET ONDERZOEK IN HET KARL LI EBKNECHT-HU IS. Uit kringen van de Rijksregeering wordt verder nog medegedee.d, dat hoofdzakelijk het rapport van rijkscommissaris Göring over de brandstichting en de resultaten van de doorzoeking in het Karl Liebknecht-huis, er toe geleid hebben, dat de rijksregeering met inwerking treding op den dag van heden de verordening tot bescherming van volk en staat aan den rijkspresident heeft voorgelegd. Het belangrijkste uit bovenbedoeld rap port is het feit, dat in de kelders en onder aardsche gangen van het Liebknechthui6 materiaal in enorme hoevee.heden (het gaat om versoheiden duizenden kilo's) in beslag is genomen. Dit materiaal, dat op het oogenblik door den procureur-generaal per soonlijk wordt onderzocht, levert het dui delijke bewijs, dat ste seimatige terreur daden van communistische zijde zijn voor bereid. Met het oog op dit gevaar heeft de rijksregeering besloten, onmiddellijk fce handelen. Men heeft verder plannen over de gevan genneming van gijzelaars gevonden. Hier bij ging het speciaal om de vrouwen en kin deren van bepaalde persoon, ijkheden. Ver der bevinden zich onder het materiaal zeer nauwkeurige gegevens over brandstichting in openbare gebouwen en inlichtingen over bepaalde terreurgroepen, die op zekere plaatsen zouden optreden en die ook in de uniformen van de politie, de S.A. en de Stahlhelm gestoken zouden zijn. Wat de brandstichting in het Rijksdag gebouw betreft, is het absolute bewijs ge vonden, dat de Rijksdagafgevaardigde Torg.er niet alleen met den gearresteerden Nederlandschen communist, maar met ver scheiden brandstichters eenige uren in den i'jksdag samen is geweest. De ontvluoh- ting der andere brandstichters is blijkbaar aldus te verklaren, dat dezen door de on der den Rijksdag gelegen gangen voor de verwarmingsinstal atiè naar de woning van den rijksdagpresident ontkomen zijn. De plannen der communisten voor 5 Maart. Het hoofdbureau van politie deelt mede, dat het de politieke politie ter oore is ge komen, dat de communistische partij van plan is, op den dag der verkiezingen, resp. op de dagen daarvoor of daarna vooraf be raamde overvallen op eden van nationale bonden, speciaal van de S. A. en de S. S. uit te voeren en hierbij eventueele gewa pende leden dezer organisaties zonder par don met gebruikmaking van wapengeweld, onschadelijk te maken. De geheele actie zou zoodanig op touw worden gezet, dat de da ders zoo mogelijk niet a.s communisten her kend worden. Ook politie-agenten zouden met de pistool tot het overgeven van d<* wa penen gedwongen worden. De politie heeft intusschen de noodige tegenmaatregelen getroffen. Gisteren heeft de politie in verschillende p.aatsen arrestaties en huiszoekingen ver richt. Zoo heeft in de voorsteden van Stet tin en in Stettin zelf huiszoeking plaats ge- vodnen in de bureaux van de communisti sche, en van de socialistische partij. Een groote hoeveelheid drukwerk en ander ma teriaal is in beslag genomen, dat nog na der zal worden onderzocht. Voozoover be kend, zijn er nog geen personen gearres teerd. De voor gisteravond vastgestelde ver kiezingsvergadering der iocia ïsfcen, waar op Löbe zou spreken, is verboden. Te Rostock zijn 21 functionarissen der communistische partij gearresteerd. Inci denten deden zich hierbij niet voor. Te Bremen zijn alle communistische pamflet ten, tijdschriften enz. verboden. De machi nes van de „Arbeiderzeitung" zijn verze geld. Verder heeft de hoofdcommissaris te Dusseldorp de hulppolitie, bestaande uit 8. A.-, S. S.- en Stahlhe m-mannen opge roepen. Ook voor Norden en Nordeich is de hulppolitie geconsigneerd. 'Het hoofdbureau van politie te Stuttgart deelt mede, dat gistermiddag met goedkeu ring van den voorzitter van den Landdag een oorzoeking heeft plaats gevonden van het Wurtembergsche Landdag-gebouw. Deze maatregel is genomen, omdat de ver denking bestond, dat de communistische partij, misbruik makende der immuniteit, in het Landdag-gebouw voorbereidingen voor hoogverraad of gewelddadigheden zou treffen. Tijdens het onderzoek werden de aanwezige communistische afgevaardigden gevangen gehouden en na afloop weer vrij gelaten. Den sociaal-democratischen persdienst te Berlijn is de concessie voor het voeren van radio-persgesprekken ontnomen, zoodat de sociaal-democratische persdienst de door hem bediende bladen geen berichten meer perradio kan geven. Naar Wolff van welin- ge-ichte zijde verneemt is de reden van de zen maatregel, dat de sociaal-democrati sche persdienst in zijn radio-gesprekken ook zuivere voor het publiek bestemde agi tatie-berichten heeft verspreid, die in de bladen in het geheel niet gebruikt zijn. Hakenkruis-vlag op het Karl Liebknecht- huis. De „nAngriff" meldt: Gisteravond tegen half zeven werd op het Karl Liebknecht- huis de haltenkruis-vlag geheschen. Een S.A.-troep stond aangetreden voor het gebouw. De stormtroep-leider wees in een korte toespraak op de beteekenis van dezen dag en verklaarde, dat met heb hijschen van do hakenkruis-vlag op het Karl Liebknecht-huis het werk von Horst Wessel (vermoord nat,-soc.-leider) in ver vulling is gegaan. HITLER A.S. DONDERDAG VOOR DE RADIO. De rijkspropagandaleidmg der N.S.D.A.P. deelt mede, dat, in verband met de brand stichting in eht rijksdaggebouw, en de ont dekte omwentelingsplannen der K.P.D. rijkskanselier Hit'.er Donderdagavond om half negen voor de microfoon zal spreken over: „Het wëreldgevaar van het bolsje wisme". Naar een H.N.-bericht nog meldt zal Hit- Ier Donderdagavond zijn rede houden om half 9 Duitschen tijd, dus 10 minuten voor 8 uur Amsterdamschen tijd. Een ander bericht spreekt van 7 u. 20 A.T. BUITENLAND VOLKENBOND TEGEN HET GEBRUIK VAN GEWELD. „Onder alle omstandigheden verboden*\ Gisterochtend is een "oomité uit de poli tieke commissie van de ontwapenings-con- ferentie bijeengekomen, ten einde te spre ken over de formuleering van de clausule, welke betrekking heeft op het niet ge bruiken van geweld. De door het comité aangenomen formule, welke thans aan de politieke commissie zal worden voorge legd, luidt als volgt: „Ten einde de ont wapening te bevorderen, den geest van vertrouwen onder de volkeren te verster ken en nadrukkelijk het gebruik van ge weld onder alle omstandigheden te ver bieden, zooals het Verdrag van Parijs den oorlog verbiedt, bevestigen de regeeringen opnieuw, dat zij in geen geval naar ge weld zullen grijpen, als werktuig van de nationale politiek". Deze verklaring komt overeen met de overeenkomst van de 'vijf groote mogend heden welke deze op 11 December hebben gesloten. De verplichtingen van het Kellog- pact worden in zooverre uitgebreid, dat thans nadrukkelijk wordt verklaard, dat geweld ook als middel van de nationale politiek wordt verboden. ZUID-AMERIKA EN DE VOLKENBOND. Naar een verzoening tusschen Columbia en Peru? Op uitnoodiging van den volkenbond heeft Peru geantwoord, bereid te zijn de vijandelijkheden in de streek rond Leticia- op te schorten. De voorwaarden voor een dergelijken wapenstilstand moeten thans nog worden gerégeld. Verder is een mededeeling ontvangen van den vertegenwoordiger van Columbia waarin deze zegt, dat. ondanks de voort durende actie van Peru. Columbia in over eenstemming met de aanbevelingen van den Volkenbond al zijn troepen order heeft gegeven geen enkelen maatregel te nemen die als provocatie jegens de Pe- ruaansche troepen kan worden opgevat, vat. Het conflict Paraguay—Bolivia, Namens de Fransche en Britsche dele gaties heeft de Engelsche geleerde Eden een memorandum aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond overhandigd, waarin wordt voorgesteld, dat de Raad een studie zal maken van de maatregelen, die genomen kunnen worden om Bolivia en Paraguay te beletten, zioh oorlogsma teriaal te verschaffen. Verwezen wordt naar een gedeelte van het rapport der Raadscommissie van drie van 26 November jl., waarin wordt gezegd, dat de bezwaren, die verbonden zijn aan stopzetting der vijandelijkheden, voortko men uit de vrees, die aan weerszijden be staat. dat de tegenpartij zioh opnieuw van wapenen voorziet. Daar geen der beide landen zelf oorlogsmateriaal vervaardigt is iedere toeneming der militaire sterkte afhankelijk van de zending van wapenen. De regeeringen van Frankrijk en Enge land zijn overtuigd, dat de denkbeelden der commissie gegrond zijn en dat een em bargo op wapenen doeltreffend zou kun nen zijn, wanneer ale staten aan de toe passing zouden deelnemen. Frankrijk en Engeland zijn bereid hieraan gevolg te ge ven en overleg te plegen met de niet-leden van den Volkenbond in deze aangelegen heid. Men neemt aan, dat de Raad hier voor binnenkort bijeengeroepen zal wor den. DUITSCHLAND NIEUWS VAN HET GEVECHTSFRONT Bloedige botsing te Worms. Tussohen nat.-socialisben, communisten en Reiohsbanner-leden is het gistermid dag voor het gebouw van de „Wormser Zeitung" te Worms tot een ernstige bot sing gekomen, waarbij een nat.-socialist door een communist ten gevolge van een steek in de long zwaar gewond is. De strijd werd in de zijstraten voortgezet,

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6