AGENDA VOENSDAG 1 MAART 1933 DE LEH3SCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ra den morgen van 1 Maart 1933, medegedeeld door het,Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 778.3 te Janmayen Laagste barometerst.: 750.1 te Valentia. Verwachting tot den avond van 2 Maart: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijken tot Zuidelijken wind, toenemende bewol king, weinig of geen regen in het Noord- Oosten, in het Zuid- Westen meer kans op regen, iets zach ter. De hooge drukking bij IJsland neemt vrij snel af en die in Scandinavië blijft xich Zuidwaarts bewegen. Op den Oceaan vertoont zich een omvangrijk lage druk- gebied, dat zich Noord-Oostwaarts uit breidt, zoodat thans de kans op zacht weer toeneemt. Op de Britsehe Eilanden waait het krachtig uit Zuid-Oost en valt op veel plaatsen regen, in Zweden en in Noord-Noorwegen neemt de vorst toe, ook in Duitschland is bij heldere of nevelach tige lucht de vorst overal toegenomen. In Zuid-Frankrijk steeg de temperatuur tot boven normaal en is de lucht bijna overal betrokken of nevelig. LUCHTTEMPERATUUR. Temperafur des middags te half drie 5.4 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.; Van Woensdagnamiddag 6.08 uur tot Donderdagmorgen 6.20 uur. HOOG WATER TE KATWIJK AAN ZEE Op Donderdag 2 Maart voorm. 5.58 uur en nam. 6.16 uur. GOEDEREN WELKE NIET ONDER CONTINGENTEERING VALLEN. Ond%r de in het Kon. besluit van 24 Februari tot regeling van den invoer van kousen en sokken bedoelde goederen val len niet: elastieken kousen, uitsluitend voor medische doeleinden te pebruikorx slobkousen. Onder de in het Kon. besluit tot rege ling van den invoer van tapijten e. d. be doelde goederen vallen niet: Tapijten, ta- pijtgoed, karpetten, loopers, kleedjes en matten van cocos of vilt; divan-, kapstok-, wand' en tafelkleeden, portières e. d. ar tikelen, welke kennelijk niet voor vloerbe dekking kunnen dienen; kleedjes onder 4 M2., eenzijdig gepatroneerd, geheel uit katoen vervaardigd; kleedjes van pelte rijen vervaardigd; Manilla loopers (niet gesneden); matten van papier, stroo, riet, biezen, turf, lufa e.d. niet weefbare stof fen; overloopers van katoen of linnen; vlechtwerk van stroo, hout, spaan, biezen, turf, lufa e.d. plantaardige stoffen voor vloer, wand- en raambedekkingvloerbe dekking van kurk, rubber, linoleum, zeil doek e. d. Onder de in het Kon. besluit tot rege ling van den invoer van tafel- en servet goed en ander huishoudgoed, bedoelde goederen vallen niet: Dweilen; handwerkkleeden en kleedjes en andere sierkleedjes en loopers, al dan niet met patroon bedrukt of geheel of ge deeltelijk bewerkt; spreien, waarin over de geheele oppervlakte figuren zijn aange bracht door middel van zijde of *kunstzijde spreien van tule of vitrage; tafelkleeden of kleedjes, welke niet tot het gewone tafelgoed behooren. De minister van Econ. zaken en Ar beid heeft den termijn voor het aanvragen van invoer-vergunningen voor kousen en sokken, tapijten, naaigaren en tafel- en. eervetgoed alsmede ander naaigaren en tafel- en servetgoed alsmede ander huis houdgoed vastgesteld op twee traanden en wel van 1 Maart30 April 1933. PROF. COHEN NAAR SPANJE. Prof. Ernst Cohen te Utrecht is door dt Spaanscbe regeering uitgenoodigd, zich boschikbaar te stellen voor de Internatio nale Universiteit, welke door die regee ring gesticht is te Santander. De bedoeling is daar geleerden en stu denten uit verschillende landen in Europa te doen bijeenkomen, welke met hooglee raren van verschillende Spaansche Univer siteiten zullen samenwerken, ten einde de Europeesche cultuur in Spanje meer be kend te maken. De nieuwe universiteit zal reeds binnen enkele maanden haar werk zaamheden beginnen. Prof. Cohen heeft die uitnoodiging aan genomen. RIJKSSTEUN AAN DEN LANDBOUW. Maximum van f 5 per 100 kg. rogge. Minister Buys de Beerenbrouck heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat in voorbereiding is een steunregeling voor de rogge van maximum 5.per 100 kg. Een regeling voor de kippen- en eenden eieren is eveneens in voorbereiding. Hier zal een garantie voor minimum-prijzen worden gegeven. De regeering heeft ten aanzien van de suikerbieten nog geen beslissing over het systeem genomen. WIJZIGING CRISISPACHTWET. Opschorting van den betalingsplicht. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wijziging van de Crisispachtwet 1932, is het volgende ont leend: Het was van den aanvang af te voorzien, dat vele pachters op vermindering van pacht aanspraak zouden kunnen maken. Wat men alleen niet wist, was hoe vaak de pachtvermindering tot stand zou Ro men door gemeen overleg tusschen pachter en verpachter en hoe vaak zulks kon go- schieden door rechterlijke tusschenkomat. Nu is het volkomen juist, 'dat de laatste xu- briek van gevallen veel grooter ie geble ken dan aanvankelijk in het algemeen werd verwacht, doch daarmede is op zichzelf de wet niet veroordeeld. Ook de Ministers van Justitie en van Economische Zaken en Arbeid zouden net 8leohts toejuichen indien partijen hot meer eens werden zonder den rechter in de zaak te mengen. Doch het zou niet baten voor te schrijven dat de pachters, alvorens zich tot den rechter te wenden moet trachten met den verpachter tot een redelijke over eenkomst te komen. Want, welke sanctie zou hieraan zijn te verbinden? Heeft de pachter inderdaad liever een uitspraak van den rechter, dan zou deze poging tot on- derhandsche regeling toch wel tot geen re- soiltaat leiden. Dat ook de Ministers van oordeel zijn, dat de wet den gang naar het kantonge recht voor den pachter wat al te aantrek kelijk maakt, blijkt wel uit het feit, dat zij de indiening van het onderhavige ontwerp hebben bevorderd Het moratorium ge volg van de indiening van een verzoek schrift om pachtvermindering wordt, door het ontwerp in zijn werking beperkt doordien tusschentijds kan worden beslist in hoeverre de opschorting van den beta lingsplicht in stand blijft. In verband met deze opschorting zal rente zijn te vergoe den. Het ontwerp brengt, naast de toepasse- lijkverklaring der wet ook op den tuinbouw en een inperking van de opschorting van de verplichting tot betalen, de vergoeding van rente met het oog op deze wettelijke opschorting. In het oorspronkelijk ontwerp van de Crisispachtwet werd althans in art. 6 de financieele toestand van partijen voor opgesteld, ten onrechte. Indien, getoest aan e>en objectief criterium, er geen termen zjjn voor een bepaalde ontheffing van betaling, moet die ontheffing niet worden toege staan, omdat de verpachter een vermogend man is. Door dit subjectieve element zoo sterk in de wet in te voeren, zou de rechts ontwikkeling geenszins in goede banen kunnen worden geleid. Toch bevredigt net niet, wanneer, om den pachter tegemoet te komen, de verpachter zou worden ge bracht in een toestand, welke nog ernstiger is, dan waarin de pachter zonder de ont heffing verkeert. De ministers willen dit gevolg door een uitdrukkelijke voorziening voorkomen, en wel door in art. 6 der wet een nieuw lid op te uemen, luidende: ,,in geen geval wordt een ontheffing verleend, waardoor de verpachter in zijn belangen meer zou worden benadeeld dan de pach ter bij het niet verleenen van deze onthef- fing". Inderdaad geeft art. 2 der Crisispacht wet geen duidelijk antwoord op de vraag of een verzoekschrift reeds kan worden in gediend vóór dat de pachttermijn verval len is. De gelegenheid daartoe ware niet zonder meer af te snijden. Een bevredigend resultaat wordt verkregen door te bepalen: „Het verzoekschrift wordt ingediend niet eerder dan 14 dagen vóór het vervallen van den pachttermijn en niet langer dan 14 da gen na den vervaldag". Aldus doet het ge wijzigd ontwerp van wet door wijziging van het eerste lid van art. 2 der wet. In dit gewijzigde stelsel past niet meer een uitspraak van den kantoni echter in hoe verre de opschorting van de betaling, ais gevolg van de indiening van een verzoek schrift, wordt gehandhaafd. Wel past hier bij de bevoegdheid van de Kamer voor Cri sispachtzaken, om, indien de zaak niet voor dadelijke afdoening vatbaar is, de opschor ting van den betalingsplicht te beperken tot een door haar te bepalen deel van den pachttermijn. Deze bevoegdheid en die om te bemiddelen geeft het gewijzigd ontwerp aan met aan de Kamer voor Crisispacht wet nieuw op te nemen art. 5. Dat het ten plattelande geen gebruik is rente te vergoeden over achterstallige pachttermijnen, is niet ter zake dienende nu het hier gaat om een wettelijke opschor ting. Het percentage is geenszins te hoog; het moge het nuttig effect hebben, dat net een pachter weerhoudt van de indiening van een verzoekschrift alleen ora daardoor te profiteeren van de wettelijke opschor- ting. Volgens art. 3 van het oorspronkelijke ontwerp zou de wijzigingswet dadelijk na haar afkondiging in werking treden. Nu volgens het gewijzigd ontwerp van wet do Crisispachtwet op meer punten wordt ver anderd, is het beter de datum van inwei- I kingtreding eenigen tijd van te voren be kend te maken bij afzonderlijk Koninklijk Besluit. I De Memorie van Antwoord gaat verge zeld van het reeds genoemde gewijzigd ont- 1 werp van wet. SOCIALISTEN ALS REVOLUTIE- BEDWINGERS. Alles doodschieten! Er is de laatsrte dagen al van verschil lende zijden op gewezen, dat het kabaal hetwelk de roode pers in den laaide tracht te verwekken naar aanleiding van de on derdrukking der muiterij in lndië. volstrekt niet klopt met de houding door socialisti sche regeerders in Duitschland aangenomen toen het daar er om ging zich tegen com munistisch geweld te weer te stellen. De „Vrijheid" citeerde zoo pas uit het boek van E. O. Volkman „Revol^ie lq Duitschland" een en ander, dat deze hou ding van het roode driemanschap Ebert ScheidemannNoske in een fel licht zet. Na de overrompeling van het gebouw der socialistische „Vorwarts" door de commu nisten beschrijft Volkmann de wijze, waarop dit revolutionnair avontuur werd onder drukt De granaten der aanvaller maken groote gaten in den voorgevel van het gebouw mn de „Vorwarts". Het vuren der op standelingen houdt op. Een half dozijn revolutionnairen stormt met witte doe ken wuivend, de straat op, komt met op geheven handen aanrennen, schreeuwt dat men met schieten moet ophouden, de bezetting van de „Vorwarts" ia bereid te onderhandelen, ündernandeien 'i ue soldaten schudden woedend het hoofd. De menschen worden weggeleid en in de nabijgelegen dragonderkazerne, door een bende soldaten, zonder bevel en zonder vorm van proces tegen den muur ge plaatst en doodgeschoten. Gebukt sprin gen de stormtroepen van hoek naar hoek, van portiek naar portiek voorwaarts. De handgranaten tot werpen gereed in de vuist geklemd, dringen zij het gebouw binnen, üp de binnenplaats loopen hen honderden opstandelingen met opgehe ven handen tegemoet en smeeken om ge nade. Majoor von Staphani vraagt aan ue Regeering, wat er met de gevangenen moet gebeuren. Alles, zoo wordt hem ge antwoord, wat uit het Vorwartsgebouw naar buiten komt, moet onverbiddellijk doodgeschoten worden. Hij belt nogmaais en nog een derde maal op. Het zijn drie honderd man, die kan hij tooh niet laten doodschieten. Niet ten onrechte teekent de „Avond post" bij dit relaas o.m. het volgende aan: Ziedaar de socialistische regeerders in Duitschland. Onderhandelen? Met de op standelingen, medeburgers toch? Nooit. Genade? Evenmin. Er is maar één de vies: Alles doodschieten. De muiters heb ben zich overgegeven; zij komen naar buiten; het zijn er 300; maar het devies luidt: fusilleeren. En dit vindt de bevel voerende officier zóó e;g, zóó verschrik kelijk, zóó onbarmhartig, dat hij de beroepsmilitair het niet over zich kan krijgen om het te doen En de Hollandsche geestverwanten vab deze socialistische regeerders voeren thans een demagogische carApagne tegen onze Regeering, die op veel humaner wijze het gezag handhaafde en die geen enkelen muiter een haar zou hebben ge krenkt, als ze zich hadden overgegeven. R. K. STAATSPARTIJ. Een nuttige en handige uitgave. Als no. 13 van de uitgavenreeks der R. ,1. Staatspartij verscheen het „Program 1933", waarbij werden afgedrukt de inlei dende verklaring van het program 1896 en de programs van 1922 en 1929, de beide laatste voorzien van aanteekeningen en verwijzingen, die wel ten zeerste op prijs worden gesteld. Zij geven een duidelijk in zicht, wat er ten aanzien van de program punten is bereikt en wat bereikt moet wor den. Aan deze zoo nuttige en handige uitgave werd het volgende „Voorwoord" medegege ven: Heel bijzon-der onze tijd vraagt op poli tiek gebied naar daden en feiten. Zij zijn zoo heet het de eenige maatstaf «n de toetssteen van de deugdelijkheid en de bruikbaarheid van het parlementair- constitutioneele stelsel. Hoe meedoogen- loos klinkt niet herhaaldelijk het verwijt, dat veel en onvruchtbaar gepraat in de landsvergaderingen het parlementaire stelsel in di-scrediet heeft gebracht. Ook dit verwijt, dat tenslotte de poli tieke partijen bedoelt te treffen, vraagt om weerlegging metdaden en feiten. De Katholieke Staatspartij heeft in den loop der laatste tien jaren, met de volle verantwoordelijkheid van haar plaats in het politieke en parlementaire leven, deelgenomen aan regeeringsver- antwoordelijkheid en parlementairen ar beid. Zij deed dit, minder met het ge rucht van woorden dan met de klare taal van daden. De Katholieke Staatspartij en hare kiezers hechten nog steeds meer aan da den en feiten dan aan gemakkelijk ge sproken woorden. Het democratisch goed geschoolde volk weet beide te onder scheiden en te wegen. Daarom heeft het Dagelijksoh Bestuui eenige daden en feiten doen verzamelen, welke een toelichting vormen op de pro- grams-1929 en 1922, welke zijn afgedrukt achter het program-1933. Hierbij zij opgemerkt, dat bij de bewer king bleek, dat vooral t.a. van de uitvoe ring van*het program-1922 een absolute volledigheid van te vermelden maatrege len tot in details onmogelijk was te be reiken. Men zou dan tot in allerlei Ko ninklijke Besluiten en Ministerieele be schikkingen moeten afdalen. Daarom alleen het belangrijkste materiaal gegeven De vraag, of deze uitgave een redelijke belofte voor de toekomst inhoudt, wordt met vertrouwen aan den lezer ter beant woording overgelaten. Het boekje is te verkrijgen bij het Partij secretariaat, Laan van Meerdervoort 65, 's-Gravenhage, bij Teulings' Uitgevers- Maatschappij te 's-Hertogenbosoh, en in den boekhandel. WEER VERBINDING MET AMELAND. De motorbarkas van den rijksveerdienst heeft na een reis van 24 uren Ameland bereikt met de post van Zaterdag en Zon dag. De barkas is gisteren weer uitgeva ren en het is gelukt den steiger te Hol- werd te bereiken ondanks den nog lagen waterstand op de Wadden. DE STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. POSTEN VAN STAKERS TE KATWIJK. In verband met de staking in het vis- scherijbedrijf hebben de leden van den Oen- tralen Bnod te Katwijk posten uitgezet, ten einde te voorkomen, dat werkwil.igen zul len uitvaren. Zoo staan er posten op de slui zen en bij de verschillende autogarages te Katwijk aan Zee en te Katwijk-Binnen. Voiral staan de verbindingen van en naar IJmuiden onder bewaking der posten. De politie heeft scherpe maatregelen getroffen t eneinde het vrije verkeer van werkwilli gen naar IJmuiden te verzekeren. R. K. Bond van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden. Dezer dagen heeft de Ned. R. K. Bond van H. C. R. Geëmployeerden „St. Anto- nius" een vergadering gehouden in Huize „De Liefde", Da Costakade te Amsterdam. De afgevaardigden der verschillende afd. werden namens de Afd. Amsterdam door een commissie van ontvangst op het Cen- traal-Station ontvangen, waarna gezamen lijk naar bovengenoemd gebouw werd ge trokken, waar allen door het hoofdbestuur in de prachtige smaakvol gemeubileerde foyer werden verwelkomd. In do vergaderzaal opende de Bondsvoor zitter de vergadering. Hierna had plaats de installatie van den nieuw benoemden bondsadviseur, den zeereerw. heer Pastoor P A. W. J. Koelman. Begroet werd een afgev. uit België. Deze had vorig jaar eveneens de bondsverg. be zocht om daarna in België de organisatie van de Kath. Belgische vakgenooten ter hand te nemen. Hij kon bogen op het feit, dat, verleden jaar begonnen met 2 afd., er thans reeds 7 afd. bestaan met gezamenlijk 650 leden. Na voorlezing van geloofsbrieven der afgev. behandeling ingekomen stukken en jaarverslag 1932 volgde de uitreiking van een diploma aan een veteraan in de orga nisatie, den heer Verwei, wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftijd. Van de verdere besprekingen vermelden wij nog het bedanken van den heer v, d. Meer als Red. van het vakblad; in diens plaats is benoemd de heer Chr. Kempes. Volgend jaar Bondsraadsverg in Den Boscli. De verhooging van contributie 10 ct. per lid per week bij aanstelling van een vrij gestelde werd met alcem. stemmen aange nomen. De aftredende bestuursleden, de heer Th. v. d. Willik. J. F. Mooiman en W J. v. d. Bol, werden herkozen. Hierna kwa men de afd.-voorstellen in behandeling, waarna ten slotte de rondvraag. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de letter A de heer F. K. du Pré (Don Haag), idem letter K. de heer Chr. A. G. Nass (den Haag); doctoraal examen Wis- en Natuurkunde met hoofdvak Wiskunde de heer F. A. Mon- na (Den Haag), id. met hoofdvak Nat. de heer Th. Biermasz (den Haag). SPORT VOETBAL Om den Zoirerzorg-bcker. Gistermorgen speelde de Post tegen de L. P. S. V. II om den Zomerzorg-beker. De Postmannen wonnen met 53. nadat de rust met 21 was ingegaan. STADSNIEUWS „HET TEEKEN DES KRUISES". Vóór 'de vertooning van de groote film „Het teeken des Kruises"', welke Vrijdag a.s. een aanvang zal nemen, heeft de di rectie van het Trianon-theater alhier gister middag een gala-voorstel.ing van deze film gegeven waarbij tal van autoriteiten uit Leiden en omgeving tegenwoordig wa ren. De film „Het teeken des Kruises" brengt in beeld, hoe in de eerste Christen-tijden de belijders van de nieuwe leer op barbaar- sche wijze werden vervolgd en gemarteld. Wij zien daarin het sensueel-verfijnd weel- de-leven van Nero en de zijnen, het bes tiale van de heidensche zeden en daarnaast het lijden der eerste Christenen, zóó smartelijk, dat wij er ons haast geen voorstelling meer van kunnen vormen. En, als wij aan dkt lijden door de film weer eens zoo levendig worden herinnerd, •als 't daar vóór ons staat in de helste en felste kleuren dan grijpt ons een ge dachte aan, die ons diep ontroert en stil maakt: Wat kunnen wij toch gemakkelijk onzen Godsdienst belijden en beleven, in tegenstel ing met die eerste Christenen Waardeeren wij dat en handelen wij er naar? Dat is het goede, wat wij van deze film kunnen zeggen. En toch kunnen wij geen aanbeveling geven. Deze film is in de katholieke pers voor volwassenen zeer aangeprezen (..Maas bode") èn scherp afgekeurd („Tijd"' en „Nieuwe Eeuw"). In beide tegenovergestelde reoensies is o.i. overdrijving. Maar wij kunnen ons zéker LEIOEN. Donderdag R. K. Reciasseeringsvereeni- ging, zitting St. Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur. Vrijdag R. K. Kiesvereeniging. Rede Ka merlid A. J. Loerakker, „den Burcht", 8 1/4 uur. De avond-., nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Fe bruari tot en met Zondag 5 Maart a.s. waargenomen door de apothe ken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. niet vereenigen met een warme aanbeve ling en moeten ten slotte héél veel in deze film afkeuren. De wreede genotswellust van de hooge heidensche were.d is zóó plastisch voorge steld, dat het niet alleen weekelijke natu ren zijn, die door de aanschouwing ervan zullen worden geschokt, maar ook vele nor- ma.e naturen een dergelijke „sensatie" niet zullen kunnen verdragen. Deze film is te veel berekend op het verwekxen van „s e n s a t i e Dkt is o.i. het verkeerde in de strekking ervan. Hierbij komt dan nog dat eenige tafereelen van heidensche bacchanaliën ook al gaan ze vlug voor bij zeker niet thuis behooren in een film, die zich krachtens den titel aandient als een vertooning van min of meer religieuse strekking. Een religieusestrekking moe ten wij deze film teneenenmale en beslist ontzeggen. Wij hebben al opgemerkt, dat in de levendige herinnering aan de door de eerste Christenen doorgestane martelingen voor den Christen van dezen tijd een leer rijke les ligt. Dat moet onomwonden er kend. Maar van zéér vele tafereelen er zijn óók andere op zichze.f gaat geen geestelijke veredeling, geen gevoelsverhef- fing uit, integendeel wordt o.i. vaak maar al te ruw het gevoel en de phantasie getormenteerd en overprikkeld. De titel van de film en het feit, dat deze gegeven wordt aan het begin van den Vastentijd zou-den ve.en op een dwaal spoor kunnen brengen, dat er een gods-' dienstige, katholieke film wordt ver toond, misschien zelfs een soort „Vasten meditatie". Wij moeten nadrukkelijk ver klaren, dat aan deze opvatting de werke lijkheid niet beantwoordt. En daarom heb ben wij overwegend bezwaar er tegen dat deze film onder den titel „Het teeken des Kruises'', welke verwarrend en mis eidend kan werken, wordt gepropageerd. 't Is onze eerlijke meening, dat deze film geen aanspraak maakt op de lof, die haar ook in een deel der Katholieke pers is toegezwaaid. Onze conclusie is: aan niet-volwassenen moet de bijwoning van deze film zeker worden verboden. Ook voor volwassenen in het algemeen kunnen wij deze film niet propageeren. LEIDSCH CRISIS-COMITE. Het Dag. Bestuur van het Leidsch Cri sis-Comité deelt ons mede, dat bij het Co mité is ingekomen een gift groot f 300. door het Leidsoh Studenten Corps ingeza meld ter gelegenheid van de Diës op 8 Februari j.l. Overeenkomstig de wensch van het Corps is dit bedrag besteed voor het uit reiken van levensmiddelen aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen. De acht hier ter stede gevestigde wijk- verplegingen hebben daartoe hun zeer ge waardeerde medewerking verleend. De levensmiddelen-pakketten zijn dezer dagen uitgereikt. R. K. Gemengde Zangvereeniging „Pulchri Studio". Maandagavond j.1. organiseerde boven genoemde Zangvereeniging een feestavond voor de leden met hunne ouders, donateurs en verdere genoodigden in het Bondsge- bouw, Steenschuur. Te ongeveer half 9 uur werd door den voorzitter deze propagandafeestavond met den christelijken groet geopend. Hij nep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna het doel van dezen avond werd uit eengezet en do wensch uitgesproken, dab velen zich a-ls lid van „Pulchri Studio" zon den opgeven. 6pi\ verwachtte dan ook, dat alleen zij zich zouden opgeven, die werke lijk iets voor zang gevoelen, maar niet die genen die het alleen maar voor 'n blau wen Maandag doen, alleen met het idee om dezen feestavond mede te maken en wat er verder dit jaar zal plaats vinden. Hierna zette een jazz-band onder lei ding van den heer P. de la Rivière, een pittigen marsch in. Terloops zij opgemerKt, dat de heeren zich geheel belangloos voor „Pulchri Studio" beschikbaar hadden ge steld. Een woord van dank aan de hee ren W. van Klaveren, Righart van Gelder en den leider van het genoemd muziek- clubje. Door het koor werd een tweetal liederen gezongen, waarna door verschillende leden uit de vereeniging het verdere van den avond werd aangevuld met voordrachten en dèclamaties, afgewisseld met muziek. Toen de voorzitter dezen best geslaag den avond met een dankwoord sloot, gingen niet alleen de vele aanwezigen hoogst vol daan naar huis, maar nog meer het bestuur, daar bleek, dat er zich een 10-tal nieuwe I leden als lid hadden opgegeven. Laten wij I hopen, dat het trouwe leden moge zijn. Gisteravond ora kwart over acht is, ver moedelijk door het achteloos wegwerken van een brandenden lucifer, brand ontstaan in de bloemenkiosk van den heer S. P J. de Groot op den Apothekersdijk. Het vuur werd met minimaxen en een slang op de motorspuit gebluscht. De schade vooral aan de voorradige pianten, is zeer groot, doch wordt door verzekering gedekt.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2