EEN ONGEWONE PARTIJRAAD GEMENGDE BERICHTEN KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS MAANDAG 27 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BLAD PAG. 9 B. K. STAATSPARTIJ Voorwaarts! - in blijmoedig Godsvertrouwen De ontbinding der Tweede Kamer was door Staatrechterlijke bril bekeken, on gewoon. Even ongewoon was de verga dering van den Partijraad, welke Zater dagmiddag, als gevolg van de ongewone ontbinding, in' de aula van het Koloniaal 1 Instituut te Amsterdam werd gehouden. Art. 46 van het Partijreglement schrijft het bijeenroepen van den Partijraad voor, wannee" de Kamer ontbonden wordt, ter vaststelling van het Pro gramma. Nu is de Kamer wel ontbon den, maarhet Programma is reeds lang vastgesteld. Zoodat om dit vast te stellen de Partijraad volslagen overbodig was. Het Reglement comman deert echter met veel beslistheid: bij eenroepen. Uit de nood een deugd ma kend heeft het Partijbestuur toen be sloten den Partijraad bijeen te roepen, om op deze bijeenkomst de leiders van land en kringen over den stand van zaken in te lichten. Zóó had deze Par tijraad toch een goed en nuttig effect. Onder de aanwezigen waren Staats raad mr. dr. Kooien, verscheidene Uni versiteitsprofessoren en andere advisee- rende leden, vele leden van beide Ka mers der Staten-Generaal en afgevaar digden. Het komt voor elkaar! De vergadering werd geopend door den voorzitter van den Partijraad, prof. mr. Aalberse, waarna de voorzitter van het Partijbestuur, mr. Goseling, „eenige inededeelingen" leed. Het omvangrijk verkiezingswerk, zeide spr., moet zoo goed mogelijk gedaan worden. Dat is alleen voor 100 pet. mo gelijk, als men weet waarom het gaat en men hart heeft voor de zaak. Inzicht en liefde te wekken zijn het hoofddoel dezer vergadering. Wij hebben u in draf moeten zetten, aldus spr., voor deze vervroegde verkie zingen, maar niet dan nadat de Partij leiders in de looppias waren voorgegaan. Spr. brengt dank en hulde voor de ac tiviteit, die reeds is ontplooid. De adviesprocedure zal op 5 Maart zijn afgewerkt. Het blijkt telkens weer, dat voor het lidmaatschap wel- eenig animo bestaat bi» kiezers en candidaten. Welke goede verwachtingen onze Partij met recht en reden mag koesteren het zal niet mogelijk blijken alle gega digden onder te brengen (Gelach). Wanneer de keuze echter is geschied, behooren alle persoonlijke aspiraties op zijde te worden gezet. De besten der onzen hebben daarin steeds een schoon voorbeeld gegeven. Na de per- sonenkeuze moet het parool zijn: één front. S'Or. gaf vervolgens een korte uiteen zetting hoe de propaganda gevoerd zal worden door radioredevoeringen, door vlugschriften, welke waar en waardig gesteld zullen zijn, maar de waarheid kan scherp zijn! Het partij-orgaan zal meer verschijnen; de dag der stemming in de Kiesvereenigingen kan benut wor den om inteekenaren voor dit tijdschrift bij te winnen. Eindelijk is er in den Haag een sprekerslijst: de mobiele co horte. De lijst is geen Haagsche kliek. Er zijn sprekers van alle volkeren en ta len (vroolijbheid). Allen moeten wij doortrokken zijn van den geest: het komt voor elkaar. Het gaat om een ernstige taak, die wij moe ten vervullen in blijmoedig Godsvertrou wen. Snr. voelt ook zijn verantwoordelijk heid, maar gaat er niet onder gebukt. Hij kent den geest der menschen en ver trouwt op God. Spr. denkt daarbij aan een zijner voorgangers, die zijn plicht ook altijd fier en onversaagd deed, bo venal in sterk Godsvertrouwen. Aan baron van Wijnbergen brengt spr. hier een eeresaluut voor zijn .onbaat- zuchtigen arbeid (applaus). Onbaatzuch tig en in Godsvertrouwen laat ons zoo onze taak volbrengen en dan: vooruit (applaus). Een wapenschouw. De leider van de Partij, prof. mr. Aal berse neemt dan 't woord. Wij staan op 't oogenblik voer twee feiten, zeide son, waaraan wij niets kunnen veranderen. Vooreerst, dat de Tweede Kamer is ontbonden. Men moge over deze ont binding oordeelen zooals men wil. Het feit is er. Het tweede onveranderlijke feit is, dat art. 16 van het Partijreglement na Kamerontbinding het bijeenroepen van den Partijraad voorschrijft. Dit op zich zelf zeer wijze artikel is op 't oogenblik een overbodigheid. Wij zijn reeds vol ledig paraat voor nieuwe verkiezingen en behoeven onze houding niet meer te bepalen. Toch had het uitvoeren van het reglement ook in deze buitengewone omstandigheden zijn voordeelen, want is er niet alles voor te zeggen om wanneer wij staan aan den aanvans van een gewe'dige strijd over de invloed der Katholieken op het staatsbestel te ver werven een wanenschouw te houden, waarbij wij elkaar beloven alles te doen wat mogelijk is om te bevestigen en te handhaven de positie der Staats partij in ons gemengde Nederland. Een vijftal punten wil s^r. besnreken: de Kamerontb'nding. het Partijmanifest, het program, de beteekenis van dezen verkiezingsstrijd en wat na die verkie zingen wel en niet moet geschieden. Op de eerste plaats de Kamerontbin ding. Spr. ging de motiveering van deze ontbinding na. Aan art. 73 der Grond wet is een veel ruimer toepassing gege ven, als tot nog toe werd aangenomen. Het is de vraag, of het verstandig was, dat het Kabinet zich in dwangpositie had gesteld. Op dat oogenblik kunnen wij ons. aldus spr. er bij neerleggen door de büzondere omstandigheden, mear zij nerzijds bestaat tpch geen neiging om aan voortgaan ^p dezen weg van rui mer toepassing van het Ontbindings- recht gaarne sanctie te willen verleenen. Delftsch aardewerk! Een goede kant van de ontbind'ng is de vervroegde verkiezing. Dat is goed voor ons volk: het is nu zoo'n beste tijd voor de bedrijvers van politieke valsere munterij. Daarom is bet goed. dat de campagne verkort wordt. Niet dat de Katholieke Partii pang zou zijn voor iets. dat zoo broos is als DelPsch aarde werk (crelach). Het. gemier van ~-Vpl«n, zelfs als het coöperatief wordt bedre ven. zal niet veel apdoen aan onze groo- te eenheid (applaus). Een andere goede kant is, dat een nieuw parlementair Kabinet in Mei in plaats van in Augustus of September kan ontreden. Het heeft nu tiid voor den begrootingsarbeid. Het kan dan voor de Kamer komen met een kant °n klaar, uitgewerkt en doordacht program. Een kloek manifest. Het kloeke manifest van het P. B. zegt de dingen klaar duide'ijk en warm. Het zal den kiezers uit het hart gegre pen zijn. Spr. ontleedt het manifest dat in wezen de geest is van ons heele ver kiezingsprogram 1933. Zijn leuzen druk ken uit wat ons volk wil: een sterk gezag, steunend op God. Omdat wij een diepe opvatting hebben van het gezag, eerbiedigen wij het. Wij wenschen geen dictatuur, die in haar wezen de geïncor poreerde reactie is. Als wii roepen om een sterk gezag, dan is dat niet het roepen om een .sterken man". Wii wen schen geen reactie. Iedere ree-eering.. die zou uitkomen met een reactionair plan zou zeker de Katholieken niet aan haar ziide vinden. Men kan gerust zeg^n, dat alle optreden van dictatuur in den vorm van „een stekken man" in strijd is met ons volkskarakter. De heele ge schiedenis geeft er bln^ van. dat ons volk dat nooit heeft willen verdragen. Onze gedachten gaan gebukt onder de gruwel der werkloosheid die over de geheele wereld heerseht. Daarom stelt het manifest vooral dit punt op den voorgrond: „krachtige bevordering van loonenden arbe:d voor alle volksgenco- ten". Alle krachten moeten uitgaan naar werkverruiming. Voorzoo ver men daar in niet slaagt schrijft het man;fest: werkverschaffing en voortzetting steun regeling. Ook deze verkiezingsstrijd gaat niet vóór of tegen het kabinet, maar on ons program 1933. Daarom is onze strijd niet negatief, maar positief. Wij hebben geen behoefte onzen strijd te voeren tegen anderen. Wii willen onze positie zoo versterken, dat wij het door ons nood zakelijk geachte, verwezenlijken. Over dat program zalspr. niet veel zegren. Het bestaat uit drie dee en: principieel, crisis en enkele belaneriike punten. Het principieele punt is het belangrijkste daarop rust de kracht van onze partij. Dat is het uitgangspunt, waaron alle katholieken behooren te staan. Met on verdeelde belangstellins en instemming beluisterde spr. de radiorede van pater mr. Beaufort O.F.M. en beveelt ze drin gend ter lezing aan. Spreker zet dan het crisisprogram der partij uiteen. Er zijn veel ontevredenen en er zijn veel vragen, maar veel vragen gaan lijnrecht tegen elkaar in. De eiven markt reserveeren en tegelijk meer ex port vragen b.v. gaat niet tezeliik. Dat kan ook de regeering nïet. Zij kan al leen in beide richtingen iets doen en dit pas na lang onderzoek, daar altijd groo te belangen op het spel staan. Uit het derde deel uit het program wijst spr. o.a. op de preciese bewordin- gen, waarin naar overeenstemming met België wordt gevraagd. Veel beloven en weinig geven.... Met dit program kan de Staatspartij gerust voor de kiezers treden. Het is duidelijk en oprecht. Er wordt niét méér beloofd, dan mogelijk zal zijn te geven. Spr. heeft de overtuiging, dat de fractie over het algemeen onder zeer moeilijke omstandigheden haar plicht heeft gedaan. Juist de punten waarover men zwarigheden maakt, waren ook zwaar voor de fractie. Maar de fractie heeft veel verkeerds tegengehouden en veel goeds bereikt, al is daarvan dikwijls in het openbaar niets geb'eken. De populariteit was niet ons doel maar eerlijk en trouw de belangen van land en volk te dieren. Wat staat ons te wachten na de ver kiezingen? Geen medewerking zouden wij willen verleenen aan wat men neemt, maar niet is een Nationaal Kabinet. Als het mogelijk ware een werkelijk Nationaal ERNSTIGE BOTSING. Motorrijder zwaargewond. Zaterdagavond om 6 uur 15 reed de groentenhandelaar J. uit Oosterbeek huis waarts op den Utrechtschesiraatweg tus- schen Heelsum en Oosterbeek, ten hoogte van den .,Zi.verberg". Uit tegenovergestel de richting kwam een motorrijder, die door tot nog toe onbekende oorzaak, tegen het paard van den groentenwagen opbotste. Zwaar gewond werd de motorrijder, afkom stig uit Den Haag; opgenomen en op advies der aanwezige doktoren, naar het Diaco- nessenhuik te Arnhem vervoerd. Het paard, dat de buik werd opengereten, moest ter plaats worden afgemaakt. De groentenhan delaar J. kwam er met eenige schrammen goed af. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisternacht te ongeveer kwart vogr een is op de kruising WeteringschansNieu we Vijzelstraat, te Amsterdam, een ern stige botsing geschied tusschen twee per sonenauto's. De schok was zoo hevig, dat een der wagens geheel omver werd geworpen en met de wielen omhoog op de tramrails kwam te liggen Van de inzittenden, twee dames en twee heeren, klaagden de dames over pijn in den rug, terwijl één der hee ren schaafwonden had opgeloopen. De G. G. D. heeft dit drietal naar het Tessel- schadeziekenhuis vervoerd. Nadat daar een onderzoek was geschied konden allen zich weer naar huis begeven. Ih den anderen auto bevonden zich drie personen die even min als de chauffeurs van beide wagens letsel hebben opgeloopen. De auto welke geheel omver geworpen is, kwam van de Vijzelgracht. De wagen is zeer ernstig be schadigd. Ook de andere auto is gedeel telijk in elkaar gedrukt. VERDRONKEN. Het 17-jarige meisje L. te De Krim, dat sedert een achttal weken spoorloos was ver dwenen, is thans levenloos uit de Dedems- vaart opgehaald. Kabinet te vormen, zou 't de voorkeur verdienen. Dan zouden alle groote par tijen moeten toetreden. Maar de S. D. A. P. denkt niet aan medewerking. Men verstaat onder een „Nationaal Kabinet'' een burgerlijk front. De Sociaal Demo craten zullen er zich niet over verheu gen, dat spr. hun deze kluif in den schoot zou werpen (gelach). Zij zou'en dan tegen alle maatregelen hun veto kunnen stellen en later mooi weer voor de kiezers spelen. Spr. wil ook geen z.g. Koninklijk ka binet. Het is buitengewoon bedenkelijk, dat menschen met naam schermen met „een Koninkliik Kabinet". Men bedoelt een kabinet, benoemd buiten de Kamer om en gehandhaafd tegen de Kamer in. Het ergste is het staatshoofd in dezen partijstrijd te sleepen. Het zou een voortdurende schending van geest en letter der Grondwet zijn. Ontzettende verantwoordelijkheid voor de brekers en sloopers. Wat wij willen is een normaal, parle mentair kabinet, steunend op een meer derheid. Wij zijn in beginsel tot mede werking bereid. Hoe die meerderheid samengesteld zal kunnen zijn, valt nu niet uit te maken. Over 't algemeen leidt het stelsel der Evenredige Verte gen woorrlaging tot' verstarring der partij verhoudingen. maar sur. acht het niet uitgesloten, dat ongedachte verschuivin gen zullen plaats hebben. Voorshands hebben wij maar één doel: de verkrij ging van een zoo sterk mogelijke Ka tholieke fractie. Daarom zij onze leuze bij deze verkiezing vooral..In echte eenheid vooruit". Er zijn er die smalend over die eenhe'd spreken. Er zijn super- Katholieken. die dit een aangenaam praatje vinden op n' audiën'ie. Spr. is gemachtigd "te verklaren, dat de Paus die woorden heeft gedicteerd, opdat de bisschop ze kon o^schfiiven en ze woor delijk aan het volk mededeelen. Wij we ten, dat onze bisschoppen steeds en herhaald met klem aandringen on het bewaren der eenheid. Laten wii dit nu maar eens kras zeggen. Wij laten bet levenswerk door dr. Sohaemnan n:et neerhalen. Het werd voltooid door mgr. Nolens, die ik mag dit nu wel na zijn dood zeggen e°n staatsman is ge weest als geen partij kan aanwijzen. Onder barden strijd is dit werk ge schied. Wij zullen dit werk overleveren aan ons nageslacht. Wij hebben in ons land een positie. d;e de katholieken ner gens ter wereld bezitten. Ontzetterd is de verantwoordeli'kheid van hen. die miinen levgeo onder onze eerhe'd. Vol geestdrift trekken wij op om steun te brengen, om voor onze kinderen de een heid te bewaren, met de beloften, om met anderen samen te werken tot steun aan de Kroon, tot heil van ons Volk. Als wij gedaan hebben, wat wij kunnen, dan mogen wij op God vertrouwen. Wiens zegen moffe rusten on onze Ko- nineïn en ons Volk van Nederland. Een warm applaus beloonde prof. Aalberse voor zijn uitvoerige beschou wingen. Mr. Goseling snrak een dankwoord. Op een vra^c van een Drant?eh,on af gevaardigde verklaarde prof. AXbers?, dat naar zijn ~ie?rine het zittende ex tra-kabinet niet zon terugkomen. Na een kort opwekkend slotwoord tot het kader sloot. prof. Aalberse daarna om half 5 deze buitengewone vergade ring met den ohristelijken groet» RANGEERDER OVERREDEN. Zaterdagavond omstreeks kwart voor 12 is op het emplacement van het station Ho l. Spoor te Den Haag de ongeveer 40-jarige rangeerder v. d. Kleij uit Den Haag bij zijn werkzaamneden met een voet in den wis sel bekneld geraakt. Het noodlottig gevolg hiervan is geweest, dat de man door een rangeerlocomotief is ovPrreden. Zwaar ge wond en in uiterst zorgwekkenden toestand is de ongelukkige door den G. G. D. naar het ziekenhuis Zuidwaï overgebracht, waar hij Zondagnacht is overleden. JONGETJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag stond de 7-jarige Paul Laudy, uit Ophoven te luisteren naar do muziek van een draaiorgel, toen hij achter uit liep en door een auto werd gegrepen. De jongen werd overreden en met zware schedelbreuk opgenomen de ouderlijke wo ning binnengedragen. De ontboden dok ter kon slechts den dood eonstateeren. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE DE HAUKES. Arkbewoner om het leven gekomen. Te Wieringen is, naar de „Tel." meldt, tengevolge van kolendampvergiftiging over leden de arkbewoner D. Kooij. Op de door hem bewoonde ark, liggende in de haven te De Haukes, geraakten het slachtoffer en zijn vrouw m den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. buiten bewustzijn. Zondagoch tend werd door buren bemerkt dat op de ark iets niet in orde was. Beide echtelie den werden bij een daarop ingesteld on derzoek be./uste.oos op de slaapkamer aangetroffen, waarop terstond geneeskun dige hulp werd ingeroepen en kolendamp vergiftiging werd geconstateerd. Men mocht het genoegen smaken de vrouw na enkelo uren wederom tot bewustzijn te brengen. De man is echter zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, thans na vijf dagen overle den. MIJNWERKER VERONGELUKT. Vrijdagmiddag is de Duitsche mijnwerker B. Jutemeyer in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassau-mijn IV, te Heerlen, terwijl hij bezig was mei 't roeven van hout, door vallend gesteente getroffen, doordat het dak tot aan het kolenfront doorbrak. Ofschoon Jutemeyer vrij spoedig was be vrijd, is hij op weg naar de be- bandkamer overleden. De man is 29 jaar oud, weduwnaar en laat vier kinderen ach ter. VROUW VERBRAND. Op de 2de etage van een peceel in de Raenburgerstraat te Amsterdam is gister morgen een ernstig ongeval geschied. Een 29-jarige vrouw die daar' in nachtgewaad behulpzaam was bij het aankleeden van haar kinderen, is daarna bij het kammen van heur haren te dicht bij de brandende kachel gekomen, met het noodlottig ge volg, dat haar nachtjapon in brand raak. te. Gillend van angst en pijn is de onge lukkige naar het trappenhuis geloopen waar toegesnelde buren een deken over haar heen wierpen en de brandweer waar schuwden. Onder bevel van brandmeester Dijkstra rukte deze uit met do motorspuit van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht. De bevelvoerder constateerde echter, dat alleen de geneeskundige dienst hier nog hulp kon verleenen; deze heeft het slacht offer dat over het geheele lichaam met brandwonden overdekt was, overgebracht naar het Ned. Israëlietisch ziekenhuis. Haar toestand is zeer ernstig. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zeventien stuks vee omgekomen. Zaterdagmorgen is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerderij van den heer G. de Haas, gelegen in de buurt Homoet te Eist. Toen de brand werd ontdekt was redding uitgesloten. Het ge heele perceel met inboedel alsmede een deel van de levende have w.o. 17 stuks rund vee, gingen in de vlammen op. De brand weer van Eist stond machteloos tegenover de vuurzee. Toen zij ter plaatse arriveerde was de geheele boerdeiij reeds afgebrand. Alles was verzekerd. BRAND IN EEN BAKKERIJ. Zondagavond omstreeks elf uur is brand uitgebroken in de bakkerij van den heer J. Laninga aan de Drentsche Hoofdvaart (gem. Vries), waar in den nacht van 15 op 16 October 1.1. een roofoverval heeft plaats gehad. Do bakkerij en het woonhuis wer den totaal door de vlammen verwoest. Een uur voordat de brand was uitgebroken hadden mijnheer en mevrouw Laninga 't huis verlaten. Een aangrenzende schuur kon door de gunstige windrichting behou den blijven. Verzekering dekt de schade. De politie stelt een onderzoek in. TWEE BOOTEN IN HET IJS. De veerboot OostmahornSchiermonnik oog, kan wegens het vele ijs en den ster ken wind den landingssteiger niet berei ken. De boot moet op het Zuid-Westcr- t.and te Schiermonnikoog meren. r mota-botter op weg van Oostma- i"rn naar Schiermonnikoog, is eveneens "i het ijs blijven vast z'ttcn. Eén passa gier bevind zich in de botter. De Red- dingmaatschappij te Oostmahorn is ge- waaischuwd. R.K. VER. VOOR KRAAMVERZ0RGIN6 VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIOEN PLAATSINGSBUREAU BOZRHAAVESTRAAT 30. Geopend elke Donderdag- 95 middag van 2 tot 5 uur. Uitsluitend schriftelijke aanvragen. Adres R.K. Ver. t. Kr. Stille Rijn 7 INBRAAK BIJ EEN JACHTOPZIENER. Bij den jachtopziener, tevens onbezoldigd rijksveldwachter J. P. te Ankeveen is in gebroken. Des nachts halftwee hoorde mcj. P. gekraak van een stoel in de voorkamer. Zij wekte haar man, die opstond, zijn re- vol ver greep en nog juist zag, hoe een in breker, die van 'n stoel afstapte, door het open raam wegsprong. De revolver van den jachtopziener weigerde, maar hij zond den vluchte ing een vijftai schoten uit zijn ge laden jachtgeweer achterna, welke echter geen doel troffen, hetgeen in het duister zeer begrijpelijk was. In gezelschap van een der buren, die door het schieten wakker was geworden, is de jachtopziener toen op onderzoek gegaan. Het beek, dat de in breker een tafeltje, waarop een opgezette vogol stond, buiten het raam had getild en in den tuin geplaatst, om bij den terugtocht den weg vrij te ebbhen. Enkele buren heb ben, kort na de schietpartij, twee personen zich per fiets in groote snelheid zien verwij deren. j.Tcl.'' DRIE BOTERSMOKKELAARS BETRAPT. Achtervolging in Venlo. Uit Venlo wordt aan de „Tel.*' gemeld: Aangezien sedert don laatsten tijd de rivierovergangen en vaste bruggen, als mede de belangrijke toegangswegen tot de grens een speciale bewaking genieten, wordt de botersmokkelarij per auto ten zeerste bemoeilijkt en is een merkbare uit breiding der smokkelarij van Duitsche mar garine „in het klein" te bespeuren. Dage lijks vinden aanhoudingen van meer of min der belangrijke partijen plaats. Vrijdag avond heeft in de binnenstad nog een kom mies botersmokkelaars achtervolgd. Deze ontdekte omstreeks halfacht in de Bolwa- terstraat een drietal mannen die elk een groot pak op den bagagedrager van hun rij wiel hadden bevestigd. Toen de beambte zich kenbaar maakte, sloeg een der mannen op de vlucht en wist in de drukte te ont komen. Op bevel van den rijksambtenaar volg den de beide anderen, die Duitschers ble ken te zijn, gedwee naar het politiebureau. Plotseling wierp een hunner eohter zijn rij wiel met den daarop bevestigden last op straat en zette het op een loopen. Van deze consternatie maakte ook de laatste gebruik om de vlucht te nemen. De beambte zetten den laatsten vluchteling achterna en heb gelukte hem, dezen te ar resteeren. Inmiddels was de poliie gealarmeerd en kon de smokkelaar worden overmand en naar het bureau worden overgebracht. Hot bleek te zijn een 22-jarige landbouwers knecht uit het Duitsche grensplatasje Strae- len. Tegen don aangehoudene is proces-ver baal opgemaakt. Twee rijwielen en ruim 60 K.G. margarine werden in beslag geno men. De „wereldreiziger" en zijn ton. De smokkelaars in Duïtschland laten nog steeds geen poging opbeproofd om de Zo.l- beambten te verschalken. Zoo heeft gcrui- men tijd in de Duitsche grensstreek een „wereldreiziger'* met een ton geopereerd, totdat hij Vrijdagmorgen te Rheydt in den val liep, op het oogenblik. dat de avonturier met zijn smokkelton van het station kwam en deze stad in rolde. Een Zollbeambte, die argwaan koesterde tegen den „wereldreiziger" en de bon aan een nauwkeurige inspectie onderwierp, j kwam tot de ontdekking, dat de ton 8000 j sigaretten en een partij sigarettenpapier j bevatte. De „wereldreiziger" werd gear- i resteerd en ton en inhoud in beslag geno- men. Gebleken is, dab do smokkelaar uit Aken I deze „wereldreizigerston"' regelmatig naar I een ander station kreeg toegezonden, waar de avonturier ze dan afhaalde en er lustig mede naar de plaats van bestemming rolde. Op eerstgenoemde station konden Zoll- beambten eveneens een drietal smokkelaars arresteeren op het oogenblik, dat zij enkele pakken, welke manufaciuren zouden bevat ten, dooh in werkelijkheid tabak en koffie inhielden, naar Solingen wildon verzenden. De smokkelaars werden gearresteerd, en ook deze smokkelwaar werd in beslag ge nomen. Colporteur der 0. S. P. gearresteerd. Zondagmorgen hebben twee agenten van het bureau Kattenburg te Amsterdam een jongmensch, dat deel uitmaakte van een groep colporteurs der O. S. P. in de 3e Wittenburgerstraat, aangehouden naar aanleiding van het feit, dat hij opruien de woorden bozigde. De arrestant is, na op het bureau Kat tenburg verhoord te zijn, overgebracht naar het bureau Jonas Daniël Meyerplein, waar hij op last van den Commissaris is ingesloten Hij zal heden ter beschikking van de Justitie worden gesteld.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9