MAANDAG 27 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. BUITENLAND VOLKENBOND HET JAPANSCH-CHINEESCHE CONFLICT. Geen formeel uittreden van Japan uit den Volkenbond? In kringen van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken wordt verklaard, dat geen formeele verklaring betreffende een uittreden van Japan uit den volken- hond zal plaats hebben. De Japansche regeering zal een afwach tende houding tegenover den volkenbond aannemen. Amerika's instemming met het Bond optreden. Na zijn conferentie met senator Cordoll Hull, die hem als minister van Buitenland sche Zaken zal opvolgen, heeft Btimson den Volkenbond doen weten, dat de xe- geering der Vereenigde Rtaten het over het algemeen eens is met de conclusies van den Bond in zake Mandsjoerije en haar in stemming betuigt met de diverse aanbeve lingen „voorzoover deze in overeenstem ming zijn met de verdragen; welke ook door de V. S. zijn onderteekend". De Bond en de V. S. zijn het eens wat betreft de nies- erkenning van Mandsjoekwo en de verdere houding, welke dienaangaande moet wor den aangenomen. De Amerikaansche regee ring hoopt vurig, dat de twee staten, tus schen wie het geschil bestaat, staten me al zoo lang vriendschappelijke betrekkin gen onderhouden met Amerika en de an dere volken, in staat zullen blijken, nu de openbare meening der wereld zich zoo dui delijk heeft geuit, hun politiek aan te pas sen aan de behoeiten en wenschen der vo!- kei en-gemeenschap, die erop aandringt, dat geschillen tusschen staten door geen an dere dan vreedzame middelen worden op gelost. Japan blijft in de ontwapeningsconferentie. Volgens een bericht van de „Exange Company of Tokio" hebben de Japansche ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog te Tokio na gemeenschappelijk over leg besloten, dat Japan ook na zijn terug trekking uit den volkenbond zal blijven deelnemen aan de ontwapenings-conferen- tie. Adatsji blijft voorzitter van het Int. Hof. Het Corr. Bur. heeft den president van het Permanente Hof van Int. Justitie, den heer Adatsji, de vraag voorgelegd, welk ef fect een uittreden van-Japan uit den Vol kenbond zal hebben op zijn positie als pre- ■sidena van het Permanente Hof. De heer Adatsji antwoordde hierop: „Wanneer Japan den Volkenbond verlaat, heeft dat geen effect, van welken aard ook, op eenig terrein van de functies van den president van het Permanente Hof van In ternationale Justitie. De verkiezing van rechters van het Hof geschiedt, volgens de bepalingen van het Statuut, zonder acht te slaan op hun nationaliteit. Met te meer reden speelt geen enkele overweging van nationaliteit een rol bij de verkiezing van den president. De practijk van den Volken bond en van het Hof is bovendien in vol komen overeenstemming met deze begin selen. Driemaal hebben de Volkenbonds raad en de Volkenbondsvergadering tot le den van het Hof gekozen onderdanen van de Vereenigde Staten, welk land geen lid is van den Volkenbond. Toen Brazilië zich uit den Volkenbond terug trok, is de rechter van Braziliaansche nationaliteit in functie gebleven. Hetzelfde geval deed zich voor met den rechter van Spaansche nationali teit gedurende de periode, dat Spanje do noodige stappen deed om zioh uit den Vol kenbond terug te trekken". DE WAPENZENDINGEN NAAR HET VERRE OOSTEN. Kwestie te Genève besproken. De door de bijzondere Volkenbondsver gadering ingestelde consultatieve commis sie, die tot taak heeft de ontwikkeling van het conflict tusschen Japan en China ver der te volgen, heeft zich Zaterdagmorgen geconstitueerd. Zij heeft de V.' S. en Rus land uitgenoodigd aan de werkzaamheden deel te nemen. Op voorstel van den Engelschen gedele geerde heeft de commissie zich vervolgens met de kwestie van de wapenzendingen naar het Verre Oosten beziggehouden en aan de er bij betrokken staten verzocht bet vraagstuk te bestudeeren. In de eerstvol gende zitting zal de vorming van een klein comité worden behandeld, waarin de bij den wapenhandel bet-rokken sjaten zitting zullen nemen en dat zich dan met deze kwestie zal bezighouden. DUITSCHLAND DE VIJFDE MAART NADERT. RIJKSDAGVERKIEZfNG KOMT IN T ZICHT. Een prognose. De „Maandagmorgen" bevat de volgen de berekening van de vermoedelijke uitslag der a.s. rijksdagverkiezingen. De nationaal-s'ociaiisten verwierven bij de stemming van 6 Noveujber 33 pet. der stem men, nadat zij op 31 Juli reeds 37 pet. over schreden hadaen. De Duitsoh-nationalen daarentegen gingen van Juli tot November vooruit van 6 op 8 pet. Een terugval tol zelfs boneden 6 pet. lijkt niet onwaarschijn lijk, waarvan dan de nazi's zullen profi- teeren. Het burgerlijke midden, verdeeld over verschillende dwergpartijen behaalde zoo wel in Juli als in November ongeveer 4 procent. Met reden is aan te nemen, dat zelfs dit kleine percentage niet te hand haven is, wellicht tot de helft zal ineen schrompelen, alweer ten faveure van Hit- Ier. In het allergunstigste geval zal o.i. Hitier 40 procent der stemmen verwerven, de Duitsch-nationalen wellicht 6 procent. Zelfs indien de laatste resten van het bur gerlijke midden zich aan Hitier wenschen uit te leveren zal hij naar onze meening do 51 procent niet bereiken. In dat geval is er voor Hitier geen reden om Hugenberg nog om zioh heen te dul den, want 40 procent of 46 procent maakt principieel geen verschil. Een staatsgreep? Dit is de allesbeheerschende vraag! Is de uitslag, zooals hier gekenschetst, dan blijven er immers voor Hitier maar twee mogelijkheden. Een Staatsgreep, of een ver bond met de Katholieke partijen. Schoon met het eerste duidelijk gedreigd wordt, heeft Hitier toch ook voor de tweede mo gelijkheid niet alle schepen achter zich verbrand. Het Centrum heeft duidelijk doen weten, dat het bereid is tot samenwerking met elke partij, die opbouwenden arbeid ten bate van het geheele Duitsche volk wil ver richten. Ten opzichte van andere mogelijkheid is het de Beiersohe Volkspartij, die duide lijk stelling genomen heeft. Ook officiee-, want de partijleider, Staatsraad Sohafer heeft zich naar den Rijkspresident begeven en daar onomwonden verklaard, dat Beie ren zijn aan de grondwet .ontleende rechten in geen geval zal prijs geven. Zoodra te Berlijn, middels een staats greep de grondwet zal worden buiten wer king gesteld, zal Beieren zich beschouwen als een onafhankelijken staat en gelijktijdig de monarchie uitroepen. Bij dit onderhoud moet Hindenburg ver klaard hebben, dat met zijn medewerking de grondwet niet zal worden op zij gezet. Maar hardnekkige geruchten willen be weren, dat Hitler met de grondwet, even tueel ook Hindenburg zal afdanken. Mocht het inderdaad ooit zoover komen, dan kon dit ook buiten Beieren wel eens een onver wachte reactie ten gevolge hebben. Voorloopig is het wachten op de stembus van a.s. Zondag. GEHEIMEN VAN HET KARL- LIEBKNECHTHAUS. Onderaardsche gewelven en gangen. De politieke politie te Berlijn heeft haar werkzaamheden onder haar nieuwen lei der, „Oberregierungsrat" Diels, op energie ke wijze ter hand genomen en daarbij een interessante ontdekking gedaan. In het Karl-Liebknecnthaus, dat Binds twee dagen op last van de politie is geslo ten, werden n.l. talrijke onderaardsche ge welven ontdekt, waarin groote hoeveelhe den materiaal waren verborgen, waarin tot hoogverraad werd aangespoord. Voorts ont dekte men een onderaardsche gang, welke door de communisten werd gebruikt, om •personen, die door de politie werden ge zocht, te laten ontsnappen. Gebleken is, dat de communistische par tij en haar organisaties als het ware een tweede illegaal bestaan leidden en een bui tengewoon levendige activiteit ontwikkel den, welker oorsprong de politie tot dus ver niet had kunnen- ontdekken. Wel was het reeds vroeger opgevallen, dat, wanneer personen na relletjes door politiebeambten werden gezocht zij haastig het Karl-Lieb- knechthaus binnenliepen, doch wanneer een huiszoeking werd verricht, niet meer in het gebouw werden aangetroffen. Waarheen zij waren gevlogen, bleef steeds een geheim. Thans is dus de sleutel.tot het geheim gevonden. In het wachtlokaal van het ge bouw, waarin dag en nacht een communis tische wacht vertoefde, ontdekte men onder de slaapsteden der manschappen een val deur, die naar een kelder leidde. Van de zen kelder uit bleken naar alle mogelijke richtingen gangen te loopen. Het in beslag genomen materiaal bevat proclamaties in zake een gewapende om wenteling en talrijke brochures over de bolsjewistische revolutie in Rusland. Voorts werd een gecompliceerd alarmsysteem ont dekt, met behulp waarvan bij invallen door de politie alle zich in het gebouw bevin dende personen onmiddellijk werden ge waarschuwd. Voorts werden door den por tier door op een knop te drukken, de ijze ren toegangspoorten en diverse ijzeren lus- schendeuren automatisch gesloten. Vóórdat de politie er in was geslaagd, de ijzeren deuren open te breken, was al lang alle be zwarend materiaal verdwenen. DE SCHIETPARTIJEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Keulen het S.A.-lid Spangenberg door onbekende daders neergeschoten. Verschei den verdachte personen, die lid van de com munistische partij zijn zijn gearresteerd. Kort voor middernacht werden voorts van een vergadering terugkeerende nat.- socia.isten door communisten aangevallen en beschoten. Een S.A.-lid kreeg een schot in den buik. "Vijf communisten werden ge arresteerd. Bij een anderen overval door communisten werd eveneens een nat.-so cialist gewond. Zondagmiddag werden te Wupperthal nationaal-socialisten, vanuit huizen door communisten beschoten. Tweo personen werden gedood, een zwaar en vier licht ge wond. Zaterdagavond werd een aantal nation.- soc. te Berlijn door onbekend gebleven personen beschoten. Twee nazi's en twee voorbijgangers werden zwaar gewond. Een der voorbijgangers stierf spoedig. Na afloop van een betooging der StahU helm en N.S.D.A.P. hebben te Falkensee bij Berlijn botsingen plaats gehad met com munisten, die met revolvers schoten. Een nationaal-socialist werd zwaar, twee ande ren licht gewond. MET IJZEREN BEZEMS. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken Göring heeft in een verkiezingsrede te Dortmund oa. verklaard: „Ik alleen draag de verantwoordelijkheid. Als soldaat heb ik in den oorlog geleerd, dat een verkeerde greep in de keuze der middelen niet zoo erg is, als het nalaten daarvan. De schuld van mijn ambtenaren is mijn schuld, de kogels, die zij schieten zijn mijn kogels. De Duitsche zeden moeten weer ingang vinden. Ik zal met ijzeren bezems de groote steden schoonvegen van het gespuis", aldus vervolgde Göring. De minister ontkende verder, dat er een „Kulturkampf" wordt gevoerd. Er zal niet voor de tweede maal een godsdienstoorlog in Duitschland gevoerd worden. De groots-e en moeilijkste taak is de strijd tegen het communisme. CHINA DE HEVIGE STRIJD IN JEHOL. Opmarsch der Japanners duirt voort De Japansohe opmarsch in de provincie Jehol duurt naar Reuter meldt, voort. Ja pansche vliegtuigen hebben Kailoe en Tsjaujang gebombardeerd; deze steden, die door de Chmeezen verlaten werden en waar branden uitbraken, zijn geheel verwoest. Vier Chineesche brigades hebben thans een frontlienie bezet, welke loopt van een punt, 15 K.M. ten Westen van Tsjaujang, naar het Zuiden tot de grens van Jehol bij Paisjitsoe. Deze brigades worden aangeval len door 30.000 Japanners, versterkt met Mandsjoekwo-strijdkrachten. In het Noorden van Jehol bieden Chi neesche vrijwilligers ten Zuiden van Kailoe weerstand aan de Japansche troepen, ook ongeveer 30.000 man, maar de verdediging is moeilijk, daar door loopgraven in dit deel van de Gobi-woestijn, telkens weer in en kele uren gevuld worden met zand. Het is niet waarschijnlijk, dat de Japanners op ge regelde Chineesche troepen zul en stuiten eer zij zich in de buurt van Tsjifeng bevin den. Intusschen zullen Mongoolsche deta chementen en Mandsjoekwo-afdeelingen de ongeregelde Chineesche troepen in deze streek bestrijden. Naar uit Tokio wordt gemeld zijn de Ja pansche troepen thans reeds zeer dicht bij het belangrijke strategische punt Tsjifeng. Een andere Japansche afdeeling tracht twee brigades van Tsjang Hsu-liang naar den Grooten Muur terug te dringen. Uit Peking wordt nog gemeld ,dat vol gens een Chineesche opgave de verliezen der Chineezen in den strijd in Jehol tot dusver op 500 man worden geschat. BUITENL. BERICHTEN EXPLOSIE OP SPITSBERGEN. Tien mijnwerkers omgekomen. Tn do sovjet-Russische kolenmijn in Cru- mant-city heeft dezer dagen een ontplof fing plaats gehad, waarbij tien mijnwer kers om het leven zijn gekomen. Met de r Jdingswerkzaamheden kon pas worden begonnen, toen de ijsbreker „Lenin" gas maskers had afgeleverd. EEN JONGEMAN IN ZIJN SLAAP DOODGESCHOTEN. In Brussel vond men Zaterdagavond j.l. een 62-jarige koopman in luchtballonnetjes dood in zijn woning. De man waB aan gas- verstikking gestorven. Toen de politie de woning nauwkeurig doorzocht, vond zij te vens het lijk van een 20-jarige jongeman, die een ontvluchte gevangene uit het toe vluchtoord Merksplas bleek te zijn, geboor tig van Sotteghem. De jongeman lag met een revolverschot door zijn slapen in het bed, zoodat hij vermoedelijk slapende is doodgeschoten. De politie kwam door tal van bijzonderheden tot de conclusie, dat de oude koopman deze wandaad moet hebben verricht, waarna deze een einde aan zijn le ven zou hebben gemaakt. Over de motie ven van deze misdaad, tast de politie nog in het duister. 0PIU MAAN VOER UIT HET OOSTEN. Een lading te Marseille in beslag genomen. De autoriteiten te Marseille hebben een groote hoeveelheid opium in beslag geno men op een schip, dat uit Istamboel daar in de haven was aangekomen. In verband met de groote hoeveelheid verdoovende middelen die den laatsten tijd in beslag genomen zijn hebben de autoriteiten besloten, alle schepen, die uit Oostelijke havens komen, aan een. zeer streng onderzoek te onderwerpen. DE SNEEUWSTORMEN BOVEN ENGELAND. Omnibus met 60 kinderen vermist, doch weer terecht De hevige sneeuwstorm heeft ook in den nacht van Vrijdag op Zaterdag voort ge duurd. De storm was de hevigste, dien men sedert 50 jaar heeft beleefd. Vooral in het Noorden en in Wales is buitengewoon veel sneeuw gevallen. Uit tarijke plaatsen worden ongelukken gemeld. Voor zoover op het oogenblik be kend, zijn twee personen om het leven ge komen. Een omnibus met 60 kinderen, die tot een kinderkoor behooren, werd ver mist, doch is later weer gevonden. De kinderen bleken Zondagmorgen een onderkomen te hebben gevonden in een politiepost, zoodat er geen reden tot be zorgdheid meer bestaat. De schade, door den sneeuwstorm aan gericht, blijkt zeer aanzienlijk te zijn. Al leen in Wales zijn niet minder dan 450 te lefoonlijnen buiten gebruik gesteld moeten worden. Ook het telegrafisch verkeer in voor het grootste gedeelte gestoord. Vele gemeenten in Wales zijn inge sneeuwd zoodat de bewoners hun huis niet kunnen verlaten. De Iersche expresstrein is met een vertraging van 15 uut te Lon den aangekomen en kon zich slechts met moeite een weg door de sneeuwophoopin- gen banen. Ook in het Kanaal en in het Iersche Ka naal heeft het gespookt. Alle schepen hebben groote vertraging. Het stoomschip aan boord waarvan zich het Engelsche rugbyteam bevindt, dat den wedstrijd tegen Ierland te Dublin zou spelen, is meer dan 12 uur over tijd en men weet niet, waar het zich bevindt. Pogingen, om radiotele- grafisch verbinding met het schip te krij gen, hadden tot nu toe geen resultaat, zoo dat men zich ernstig bezorgd maakt. De wedstrijd EngelandIerland is dientenge volge afgelast. BRAND IN EEN SIBERISCH DORP. In bet Siberische dorp. Saveljewo is een brand uitgebroken,, waardoor ongeveer 180 huizen in de asch zijn gelegd. Vijf perso nen zijn om het leven gekomen. De Gepeoe vermoedt, dat opzet in het spel is en heeft ecnige personen gearresteerd. 25 KOEIEN DOOR GASVERGIFTIGING OMGEKOMEN. Te Velbert bij Keulen zijn op een boer derij 25 koeien door gasvergiftiging om het leven gekomen. Het gas moet ontnapt zijn uit een koelapparaat. Waarschijnlijk is bij het schoonmaken dit apparaat niet goed gesloten. IN EEN VLIEGTUIG UIT RUSLAND GEVLUCHT. In de nabijheid van Lida in het Noord- Oosten van Polen, is een Russisch leger vliegtuig geland, dat met machinegeweren bewapend was De piloot verkaarde, dat hij behoorde tot het eskader te Minsk en dat hij uit sovjet-Ruland was gevlucht. Toen hij boven het grensgebied vloog, werd hij meermalen door Russisch artille rie- en luchtafweergeschut beschoten. Naar het heet, zou sovjet-Rulan,d de uitlevering van den deserteur reeds hebben geëischt. Groote voorraden champagne in Frankrijk. Millioenen flesschen champagne liggen opgestapeld in de kelders der Fransche champagne-fabrikanten. Een wereldbe roemde firma heeft 17 millioen flesschen champagne in haar kelders liggen, twee andore firma's elk 10 millioen flesschen en tientallen andere firma's hebben eveneens millioenen flesschen in voorraad. De fabrikanten wijten dezen toestand voornamelijk aan de beschermende bui tenlandsche invoerrechten. ,Wij lijden er ook onder", zeide een wijnhandelaar, ,dat ohampagne door velen vereenzelvigd wordt met uitspattingen en nachtleven, en daar om worden invoerrechten op champagne niet alleen beschouwd als een goede belas tingmaatregel, maar ook als een dringende moreeie plicht." Ter vergelijking mogen dienen, dat de invoerrechten op champagna in Engeland vóór den oorlog dertig cent per flesch be droegen. thans bijna twee gulden, in Duitschland 45 cent, thans ruim drie gul den, in Portugal vijftig cent en thans ca. zeven gulden. Een merkwaardige vergissing. Onder de bevolking der stad Praag teerschte, zooals gemeld, groote ongerust heid toen een vreemde ballon hoog bo ven Praag verscheen en fotografische op namen maakte. Vier militaire vliegtuigen sieren terstond op, om den ballon te ach tervolgen. Bij onderzoek bleek echter, dat het een bal 'ju was van het Tsjecho-Slowaaksche leger. UIT DE OMGEVING SASSENHEIM. DE AANGEKLEEDE BLOEM WORDT UITGEKLEED. Mooie resultaten. Op den sluitingsavond van de Tentoon stelling waren vele leden van het eere-co- mité, het uitvoerend comité, de standhou ders en alle verdere medewerkers aan de tentoonsteling in het restautant van het tentoonstellingsgebouw bijeengekomen. Na dat de laatste bezoekers waren vertrok ken, in totaal zijn er pl.m. 7000 geweest, buiten degenen die zich van een doorloo- pendc kaart hebben voorzien, werd aller eerst het woord gevoerd door den voorzit ter van het eere-coniité burgemeester J. P. Gouverneur die alle medewerkers dank- bracht en de heeren dio het initiatief ge nomen hadden gelukwenschte met het wel slagen. Ook de heer J. W. de Gruyter, voor- DE CRISIS IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Een antwoord van één der groote banken. Naar aanleiding van het beroop op dp crediteuren van bloemboilenbedrijven, uit gaande v£n de Burgemeesters der verschil lende gemeenten in de bloembollenstreek, verneemt het „L. Dagbl.", dat één van do groote bankinstellingen hier te lande het volgende antwoord heeft verzonden: Edelachtbare Heeren, Naar aanleiding van uw circulaire aan crediteuren van Bloemboilenbedrijven d.d. 20 Februari j.l. meenen wij onder uw aan dacht te moeten brengen, dat onze directie zioh volkomen bewust is van de groote ver antwoordelijkheid, welke in deze moeilijke tijdon op de bankinstellingen rust, voor een juiste afweging van do belangen wellco aan haar zoowel door geldgevers als door geldnemers zijn toevertrouwd. Wij zijn dan ook ten volle overtuigd, dat onze handelingen voldoende blijk geven van ons streven om, zooveel als redelijker wijze van ons mag worden verwacht, onzo medewerking te vcrleenen aan het in standhouden van de bedrijven onzer crc- dietnemers in de bollenstreek, waarbij wij slechts een uitzondering maken voor dio bedrijven, waaraan de basis voor een sa neering tengevolge van de geleden vcrlio- zen is ontvallen, zoodat een voortzetting slechts zou beteekenen een vermeerdering van verlies voor crediteuren. Overigens maken wij van deze gelegen heid gebruik om u er op te wijzen, dat vol gens de unaifieme mccning van de direc teuren onzer kantoren in de bollenstreek de onderlinge samenwerking van de bloem bollenhandelaren nog zeer veel te wen schen overlaat, in het bijzonder wat be treft do door volon gevolgde prijzenpoli tiek in het buitenland. Indien de exporthandelaron niet vrij willig kunnen komen tot een overeen komst, waardoor verkoop tegen „afbraak- prijzen" verder wordt voorkomen, meenen wij u in overweging te mogen geven thans al uw invloed bij de Regeering aan te wenden, opdat van overheidswege door bindende voorschriften eventueel ge paard gaande mot een financieele steun- verleening door het Rijk een regeling wordt^ getroffen voor het vaststellen van de minimum-prijzen waartegen voortaau bollen in het buitenland zullen mogen worden verkocht. zitter van het Uitvoerend Comité sloot zich hierbij aan cn dankte inzonderheid de fa. van Nello die op allo tentoonstel- lingsdagen grati koffie en thee heeft ge schonken, de fa. Baartman en Koning voor het belangloos afstaan van hun gebou wen en de tentoonstellingscommissie Bloemluat. Do heer Huisman sprak namens de standhouders en schonk ieder der leden van het uitvoerend comité eon sigarenaan steker namens de gezamenlijke standhou ders van de industriebeurs. De financieele resultaten welke het plaat selijke Crisis-comité ten goede komen zijn nog niet precies bekend, doch zijn in ieder geval zeer bevredigend. De tentoonstelling werd bezocht door ruim 7000 betalende be zoekers. De uitslag van de verlotingen van do haindwerktentoonstolling is: Grooto pop, Chr. Vrouwenbond No 744, gobr. Boek, Loosduinon, 2. kleine pop met wieg, waar aan gewerkt 19 u. 18 m. 17 sec. J. P. So gers, Lis8e, Verjaardag-pop, 1 Docmber, Zr. Pijpers, pop mevr. Mathot, naam Augut, P. Dcmmonie, Bijdorpstruat, pop mevr. Wachter No.# 7, P. Benschop, Wester straat, Sprei Meisjesver. Dorcas No. 175, Mw. Juffermans, Nassaulaan 2, Oegst- geest, Sprei mevr. Mathot, No, 69, mevr. Bonkeburg, Bennebroek, Sprei Mevr. Schrama No. 799, mevr. D. Verhoog, Burg straat, Kussen, vervaardigd uit 9268 ste ken, mevr. Bierfissed, Sassonheiin. Naar aanleiding van het vers van Trou badour in de krant van Zaterdag dient vermeld, dat de nunm der tentoonstelling niet door bloembollenkweekers is uitge dacht; dezen waren zelf met deze recla me-titel in het geheel niet ingenomen Huisbroeilentoonstelling K. J. V. Door do jongens van de ICath. Jougdver- eeniging is gisteren na do Hoogmis en van 36 uur een tentoonstelling gehouden van in huis gebroeide bolgewassen. Het bestuur dezer vereeniging heeft hiervoor prijzen beschikbaar gesteld, welke ten deel vielen aan do volgende jongens: 1. W. Wesseling, 2. C. Verbij, 3. C. v. Hoekelen, 4. P. Bis- schops, 5. M. Noordermeer, 6. Joh. v. Rei zen, 7. W. Hoogeboom. Over de belangstel ling hebben de jongens iet te klagen ge had. Er was flink werk van de/.o tentoon stelling gemaakt en de inzetligen waren talrijk. Van een inzender zelfs 22 potten. Feestavond Congregaties. Vrijdag avond hielden dc dames- en meisjescongre gaties wederom haar feestavond. Wegens de sluiting der tentoonsteling waren vele leden afwezig maar bij de aanwezigen was de stemming er spoedig in. Na het ope ningswoord door de directeur werd door een vijftal jongedames het congregatie- lied gezongen, een lied waarbij het hart van den directeur moest zwellen van trots Vervolgens kreeg mej. Rpronk het woord, die in 't kort uiteenzette: wat wil do Graal? Velen zullen daarbij hebben inge zien, dat men de Graal nog al te vaak ge heel verkeerd beoordeelt. Na een korte inleiding door de leidster der tooneelclub ging men over tot het spel van den avond: ,Mina Lina". Dat in de zaal werd meége- leefd, bleek zoowel uit het hartelijk gelach als door de uitroepen van spanning en verlichting. Onze Graalleden kwamen met iets heel aparts voor den dag door te *de- clameeren: „Waar de trompetten schal len", een klein gedeelte uii Pinksterzegen, en tot slot: „Als Jesu slapen ging', waar van het mooie door het rumoer in de zaal verloren ging. Onmiddellijk hierop besloot |de directeur het feest met allen hartelijk te bedanken, die op welke wijze ook, had den meegewerkt dezen avond zoo ech', ge zellig te maken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7