DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE MAANDAG 27 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 28 Februari. Huizen, 296 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunohconcert door het KRO-sextot o. L v. Piet Lustemhouwer. In de pauze gra- mofoonmuziek. 2.00 Middenstandscursus. 2.35 Vrouwenuurtje. 3.30 Mode-cursus. 4.30 Het KR O-orkest o. 1. v. Johan Gerrit sen. 5.30 De ontwikkeling der moderne viool sonate (III). Louise Wijngaarden, viool, Jo- han Ligtelijn, piano, muzikale toelichting door Willy d'Ablaing. In de pauze gramo- foonmuziek. 6.30 Esperanto-cursus. 6.50 An die Auslanddeutschen in den Nie- derlanden „Eia Wort nur zur Reichswahl am 5 Marz". 7.20 Gramofoonmuziek. 7.45 Verbondkwartiertje. 8.00 Dr. L. Berger over „Opvoeding en geestelijke gezondheid. 8.20 Gramofoon. 8.20 Gramofoon. 8.30 Bonte avond m. m. v. Tholen en v. Lier in hun repertoire, mevr. Tooa Meers- mans met vroolijke declamatie, Geert Dils met liedjes bij de luit, en de KRO-boys o. 1. v. Piet Lu8tenhouwer. Ter afwisseling ze ven minuten rillen en tien minuten span ning. Te 8.30 en 11.00 Vaz Dias. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering-Hillebrand. 11.30 Gramofoonpl. 12.002.15 Omroeporkest o. L v. N. Treep en Vocaal ensemble „Musica", o. L v. J. v. Hamel. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 4.00 Vioolrecital Boris Lensky, a. d. vleu gel Egb. Veen. 4.30 Radio-kinderkoorzang o. L v. J. v. Hamel. 5.00 Verhalen voor kleine kinderen door mevr. A. v. Dijk. 5.30 JeugclhaLfuur voor de VPRO. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 RVU. Dr. Th. v. Schelven Cursus kinderpsychologie (III). 7.00 Pianorecital door Egb. Veen. 7.30 Engelsche les door Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep, m. m. v. L. Noiret (liedjes a. d. vleugel). 9.00 Eerste bedrijf van „Een dokters Dilemma" van G. B. Shaw o. 1. v. Kommer Kleym 9.5011.00 Carnavalsprogramma door Ko- vacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 11.00 Vaz Diae. 11.0012.00 Koracs Lajos en zijn orkest. Daventry, 1554 M 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel S. Gustard. I.05 Commodore Grand orkest o. L v. Mus cant. 2.20 Voor de scholen. 4.45 R. Tapponnier1» orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bach's orgelmuziek door H. Dawson. 7.10 Italiaansche conversatie. 7.40 BBC-orkest o. 1. v. E. Clark, m. m. v. I. Soucz (sopraan). 8.30 Concert door Blinde Kunstenaars. 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 „Tannhauser and the Jockey Club", hoorspel van H. G. Lustig. 10.45—12.20 Lew Stone en zijn band. „R a d i o-P a r i s", 1724 M. 12.20 Concert door orkest Krottly. 6.50 GramofoonpL 7.40'Concert door orkest Krettly. 8.20 RadiotooneeL Kalundborg, 1153 M. II.201.20 Concert uit het Bellevuo Strandhotel. 2.004.00 Erik Tuxen en zijn orkest. 7.20 Hartmann-concert (Orgel en zang). 8.10 Moderne saxofoon- en pianomuziek door W. Olesen en V. Fischer. 8.35 RadiotooneeL 8.50 Balletmuziek o. 1. v. Gröndahl. 9.3010.30 IJslandsch programma m. m. v. orkest en solisten o. L v. Gröndahl. Langsnbsrg, 47 J IL 6.25 GramofoonpL 10.40 Dito. 11.20 Concert o. 1. v. Beek. 12.20 Concert o. L v. Wolf, m. m. v. Schrammeltrio. 1.50 Gramofoonpl. 4.20 Sextetconcert. 7.20 Carnaval-programma door Werag- kamerorkest o. L v. Spitz en solisten. Ro m e, 441 M. 8.05 „L'Arlézienne", Bi zet. Orkestleiding i Saltarelli. KoorL: Casolari. Brussel, 508 en 338 M. 338 M.: 12.JJ0 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o. L v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o. L v. André. 6.50 GramofoonpL 8.20 Omroeporkest o. L v. F. André en A. Meulemans m. m. v. mevr. J. Hekkort- van Eysden (zang). 10.30 Gramofoonpl. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o. L r. Leemans. 1.30 Gra/mofoonpL 5.20 Omroeporkest o. 1. v. A. Meulemans. 8.20 Symphonie-orkest o. L v. A. Meule mans. 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Omroeporkest o. 1. v. F. André. 10.30 Concert door Mex Alexys en zijn orkest. Z e s e n, 1635 M. 7.20 „Kehraus", Vastenavondbal. Vroolijk progromma m. m. v. solisten en kameror kest. 8.20 „Vom lOOsten ins lOOOeten", vroolijk programma. 9.40 Berichten en hierna tot 11.20 Vasten avond-bal o. L v. Alfred Braun. LISSE. HUISBROEI-TENTOONSTELLING.^ De jongelui van „de Engel" blijven bij „St. Agatha" niet achter. Zaterdagmiddag had in tegenwoordigheid van genoodigden en parochianen de ope ning plaats van de le Huisbroei-tentoon- stelling in het Vereenigiagsgebouw van de parochie van de H.H. Engelbewaarders al hier. Kapelaan v. d. Togt prees in zijn ope ningswoord het werk der jury en van de commissie. Spr. was ten zeerste verheugd, dat de commissie de energie bezat m deze donttere tijden een tentoonstelling te orga- niseeren. De geheele expositie is het werk der jeugd, die liefde voor het vak voelt. Aller bewondering dwong af, bij de rond wandeling langs de stands, hetgeen de jongens met de primitieve middelen als huiskachel tot stand hadden gebracht. Het was voor de jury, bestaande uit de heeren P. v. Reisen, Ant. v. d. Vlugt Mz. en Karei Verdegaal, geen gemakkelijke taak, uit de zeer goede inzendingen de prijzen toe te kennen, welke bestonden uit luxe voorwer pen. De prijzen werden als volgt toegekend: Eeroprijs voor het mooiste geheel H. Grimbergen Cz. Hyacinthen: le prijs W. v. Ruiten Hz., 2e pr. H. Grimbergen Cz., 3e pr. C. van Dorp, 4e pr. C. van Rooyen, 5e pr. C. Witteman Th.z., 6e pr. Alb. Koomen, 7e pr. Ant. Hoogervorst Cz., 8e pr. L. Grimbergen Jz., 9e pr. C. van Beek. 10e pr. Cor Verw er. Vroege tulpen: le prijs Ant. Hoo gervorst Cz., 2e pr. Alb. Koomen, 3e pr. Cor Verwer„4e pr. H. Grimbergen Cz., 5e pr. W. van Ruiten Hz. Darwintulpen: le prijs H. Grimber gen Cz., 2e pr. Cor Verwer, 3e pr. C. v Rooyen, 4e pr. Alb. Koomen, 5e pr. Nic. Boekei. Crocussen: le prijs C. van Rooyen, 2e pr. C. van Beek, 3e pr. Evert Meeuwis- sen. Narcissen: le pr. H. Grimbergen Cz., 2e pr. Ant. Hoogervorst Cz„ 3o pr. O. v. Rooyen, 4e pr. Evert Meeuwissen, 5e pr. Alb. Koomen. Voorts verdient vermelding de vrije in zendingen ten name van M. v. d. Vlugt en Cor Bijlemeer. Het geheel is belangloos gearrangeerd door den heer H. Mens, die met zijn kundige vaardigheid het gebouw in oen bloementuin heeft weten te herschep pen. De inzendingen waren allen minstens voldoende. Huize Pius leverde de planten, die de aantrekkelijkheid der expositie ver- hoogen. Wij zijn de meening toegedaan, dat deze eerste tentoonstelling voor de orga nisators een buitengewoon succes zal zijn. Elke bloemenliefhebber geeft zich gaarn9 eenigen tijd om een kijkje te gaan nemen. Hij zal niet teleurgesteld worden. R. K. Werkloozenzorg. De Commissie van R. K. Werkloozenzorg betuigt haar hartelijke dank aan de fa. L. Persoon, die 200 pond spek ter beschikking stelde. Te vens aan den heer F. Zwetsloot voor de ge schonken levensmiddelen. Zulk een blijk van meevoelen met de door werkloosheid ge troffenen wordt door' hen ten zeerste ge waardeerd. Crisis-comité. Aan den penningmeester van het plaatselijk crisis-comité werd afgedra gen een bedrag van 5.55 als batig saldo van een door de R.K. Harmonie „Adolf Kolping" gegeven kunstavond en een bedrag van f 10 als halve opbrengst eener collecte, gehouden na af loop der zanguitvoering van de Chr. Zangver- „Excelsior". Personalia. De heer Bos, onderwijzer aan de Geref. School alhier, is benoemd tot hoofd der school te Terwolde. Prot. Coöperatie. De omzet in den winkel van de Prot. Coöperatie bedroeg in het afge- loopen jaar 110.000 en die der bakkerij 45.000. De winstverdeeling liep tot een be drag van 13569.60, terwijl de reserve werd opgevoerd tot 40.000. waarnaast nog een ex tra reserve voor afschrijvingen van 20.000. Het dividend werd vastgesteld voor den win kel op 3 pet. en voor de bakkerij 8 pet. Eeuwfeest Prins Willem I. Het College van B. en W. dezer gemeente hebben zitting genomen in het te vormen Eere-comité voor de herdenking van het vierde Eeuwfeest van de geboorte van Prins Willem van Oranje, ter wijl de burgemeester het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Ernstig auto-ongeval. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur had in den Hoorn een ern stig verkeersongeval plaats. Omstreeks ge noemd tijdstip reed een luxe auto, komende vanuit den Haag nabij den timmerman K. te gen een aldaar links van den Rijksstraatweg staande boom. De bestuurder en mede-inzitten den, de heeren J F. T. en A. G, beiden uit Den Haag, werden hierbij ernstig aan het hoofd verwond, doordat de besturder door de voor ruit terecht kwam en de andere door het open slaan van het portier uit de auto werd ge slingerd. Beiden werden door dr. H. verbonden en door den garagehouder Jac. Boot naar den Haag overgebracht, terwijl ook de zwaar be schadigde auto door een kraanwagen van ge noemden garagehouder moest worden wegge sleept Als oorzaak gaf de bestuurder op te zijn aangereden door een passeerende auto. Omtrent de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. Propaganda-avond E H. B O. Door de hier het vorig jaar opgerichtte afd van de Ned Ver. „Eerste Hulp bij Ongelukken" werd in het Nut een propaganda-avond gehouden, waarvan wij reeds direct kunnen zeggen dat zij goed geslaagd mag heeten en waarvoor een zeer groote belangstelling bestond Toen de voorz. der afd., de beer J. F. AI- lart de avond opende, was de Nutszaal zeer goed bezet, waarover hij zijn vreugde uitsprak en tevens mededeelde, dat het bestuur had besloten een onderafdeeling te moeten oprich ten tot het redden van drenkelingen. Onge twijfeld een zeer toe te juichen feit voor deze gemeente. Als soreker trad hierna op de heer H. Struve van Boskoop, consul en lid van het hoofdbestuur tot redding van drenkelingen, met het onderwerp: „Het nut van reddend zwemmen in verband met E. H. B. O. en het toenemend verkeer" Spr. sprak er allereerst zijn vreugde over uit hier als spreker te mogen optreden daar hij reeds eenige jaren pogingen had aangewend om hier ter plaatse ook een -afd. van de reddingsbrigade oo te richten. Spr. herinnerde aan de groote reddingshelden als Dorus Rijkers, Jan van Kan en anderen, die steeds klaar staan op de kusten, en reeds eeni ge honderden medemenschen het leven hebben gered. Scecïaal ging spr. dan na de historie van de Ned Mij. tot het redden van drenke lingen, Noord en Z.-H. Reddingsmaatschappij, het doel en werkwijze om uitvoerig stil te staan bij het zwemonderricht oo school, dat hij gaarne ingevoerd zou zien. Voorts toonde spr. aan de hand der statistiek het nut aan van de reddingsbrigades, waardoor in verschil met vroeger de verdrinkings<*evallen gelukkig veel minder zijn geworden. De brigade vrij van ieder godsdienst of nolitieke richting staat uit sluitend de menschlievendheid voor, waardoor dus eersgenoemde factoren uitgeschakeld kun nen worden. In Boskoop, waar een brigade reeds eenigen tijd bestaat, bleek de organisatie prima in orde, waardoor reeds eenige personen dank zii de brigade voor een verdrinking ge- soaard bleven. Uitvoerig stond spr. tenslotte stil bij de wijze waarop men moet redden en wel ke methoden moeten worden toegepast om de levensgeesten van een bewusteloozen drenke ling weer od te wekken De lezing van snr. werd geïllustreerd met lantaarnplaatjes, die jammer niet bijzonder duidelijk waren. Hierop volgde een korte pauze Na de pauze volrfde allereerst nog een film- vertooning van de MM. tot redding van drenke lingen, waarop de afd. van de E. H. B. O. van Voorschoten een keurig en buitengewoon goed geslaagde demonstratie gaf. Allereerst hield de voorz. dier afd. een keurige inleiding. Door den instructeur dier afd. werd daarna na den commandant de navolgende opdracht gege ven. Een drietal schilders waren van hun lad der gevallen en hadden zich hierbij alle 3 ern stig verwond. De commandant kreeg 3 minu ten beraad om met zijn mannen te beslissen welke maatregelen moesten worden genomen om de 3 patiënten binnen 15 minuten te heb ben verbonden. Dank zij de caoaciteiten dezer leden konden genoemde patiënten inderdaad binnen een kwartier oo keurige wijze verbon den worden .afgeleverd aan een ziekenhuis. Een bijzondere prestatie van de afd. die slechts r.og pas 2 jaar te Voorschoten bestaat. Uit deze demonstratie kwam wel duide'iik tot zijn recht het nuttige werk dat E. H. B. O. ver richt. Een luid applaus der aanwezigen ge tuigde wel dat de aanwezigen deze demon stratie zeer op prijs stelden en waardeerden. Ook de hierop volgende verrassing van de afd. Alphen aan den Rijn, n.l. een door eenige da mes uitgevoerd schimmenspel?? bij den won derdokter oogstte buitengewoon veel bijval. Aan het slot van den avond sprak de heer Allart een kort slotwoord, waarbij hij mede werkers en de afd. Voorschoten woorden van dank bracht voor het welslagen dezer avond, tenslote de aanwezigen opwekkende als dona- nteur of' begunstiger toe te treden van E. H. B O. Ongetwijfeld heeft deze avond er toe bij gedragen dat de belangstelling voor deze jeugdige vereeniging in deze gemeente belang rijk zal toenemen. St. Geref. Partij. Op de candidatenlijst der St. Geref. Partij voor het lidmaatschap der Tweede Kamer komt voor als no. 11 onze plaatsgenoot de heer D. v. Leeuwen. Alphensche Bank. In de door de N.V. Alphensche Bank gehouden vergadering van aandeelhouders werd de onlangs door ons ge publiceerde balans en verlies en winstrekening onveranderd vastgesteld en het dividend even als het vorige jaar vastgesteld op 7 pet. NIEUWVEEN Crisisvoor het Crisis-comité. Donder dagavond gaf de R.K. Tooneelclub alhier in café Schreuder haar tweede opvoering van „De wraak van Jan Knip" en „De Prins op stap" De netto-opbrengst werd door haar afgestaan aan het plaatselijk crisis-comité. Het was erg jammer, dat er slechts een kleine 50 man aan wezig was. Voor een gedeelte valt het te ver klaren uit de ongewoon groote belangstelling, die de eerste opvoering trok. Bovendien was de uiterst gladde weg geen medewerker. Zoo wel burgemeester Geesink als de heer A. J. van den IJssel, de regisseur, betreurden om bet hardst de geringe belangstelling. Toch spraken beiden de wensch uit, dat de aanwe zigen zouden genieten, en deze wensch ging in vervulling. De tooneelisten* gaven goed spel en de stukken leenden zich uitstekend om te laten lachen. Tijdens de pauze had er een verloting olaats, die boven verwachting goed slaagde. Tot slot werd er nog gedanst, dus de aanwezigen kwamen niets tekort. Voor het crisis-comité was het echter een „crisis-avond" Openbare verkooping. Donderdag had in café Schreuder ten overstaan van notaris Van der Kreke van Aarlanderveen, de openbare verkooping plaats van een dubbel woonhuis, in eigendom toebehoorende aan den heer G. A. van Kempen. Het pand kwam in bod op 3.500. Koooer werd de heer Ant. Schaly van Vrouwenakker, die op 50 afmijnde en dus voor 3.550 eigenaar werd. Geboren: Johannes Hendrikus z. van W. Meyer en J. E. Kriek Joanna Maria d. van A. Hoogervorst en M. Wildenburg. Ondertrouwd: G. Rietveld 23 j. en D. Zemel 26 j. te Leimuiden J. Rijlaarsdam 22 j. en A. C. Breedijk 22 j. te Alphen aan den Rijn P. Reyneker 22 j. en N. A. Hu bert 21 j. te Uithoorn. Overleden: Antje Smit wed. van J. eVrburg 76 j. Evert Jan de Groot 76 j. Gevestigd: I. M. Ier Stensen, van Nieu- wer-Amstel E. C. Rietveld van Alphen a. d Rijn D. de Rooy van Naarden B. Bos man, van Uithoorn F. W. Goedhart, van Amsterdam P. Reyeneker, van Aalsmeer M. Klokman van Amsterdam. Vertrokken: J. M. Duifhuijzen naar Den Haag H. Bijl naar Utrecht H. Schut te naar Groesbeek J. van Leeuwen naar Oldebroek H. R. Swart naar Amsterdam H. E. Oosterwijk naar Rotterdam. NIEUWKOOP Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert Donderdagavond te 9 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Verzoek van de Koningin Emmaschool te Al phen aan den Rijn om 1/3 gedeelte in de kos ten van vervoer ten behoeve van achterlijke kinderen uit deze gemeente, tot een maximum van 25 per kind per jaar. Voorgesteld wordt dit verzoek in te wiligen. 3. Voorschot aan de bijzondere scholen voor 1933. 4. Verzoek van de Exploitante van den Woerdenschen Auto busdienst om een jaarlijksche bijdrage van 500, aangezien anders tot beperking van den dienst moet worden overgegaan. Wordt voor gesteld op dit verzoek afwijzend te beschik ken. 5. Verzoek van J. P. van Vuuren om ont slag als plaatsvervangend ambtenaar van den burgerlijken stand. Wordt voorgesteld dit eer vol te verleenen en in zijn plaats twee plaats vervangers te benoemen en wel een voor het voltrekken van huwelijken en een voor de overige werkzaamheden. Aanbeveling voor deze twee benoemingen: l" A. J. den Hartog. 2. P. Augustinus en 1. F. J. Post 2. A. M. van Vuuren. 6. Wijziging van de begrootingen voor 1932 en 1933. Bouwvergunning. Aan A. de Jong alhier is door het Gemeentebestuur vergunning ver leend tot het bouwen van een nieuw woonhuis ter plaatse van het bestaande, door hem be woond. „Dat wagentje is uitstokejid, maar ik zal het wat ruimer laten maken, het knelt onder de oksels." FEUILLETON. KOMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. 11) Krag en de oude man trokken zich in een andere kamer terug, terwijl de hee ren nog 'n poosje bleven zitten, om wat na te praten over de zonderlinge gebeurtenis sen van dezen avond. Een geluk bij een on geluk was 't tenminste, dat zij niet meer geld verloren hadden, dan zij konden mis sen. Zij rekenden eens uit, wat dit avond je den gewieksten zakkenroller opgebracht had en kwamen tot een bedrag van tien k elf duizend Kronen. Inderdaad een aardig sommetje. Een half uur later trad Krag de rookka mer weer binnen. Hij had z'n overjas reeds aan. De heeren liepen op hem toe, om iets naders te vernemen. Hij keek op z'n horloge. Het was reeds half twaalf. „Ik heb nog drie minuten", zei Krag. .,In die paar minuten zal ik u even in 't kort vertellen, wat ik te weten ben geko men. „De dief is, te oordeelen, naar wat ik nu weet, iemand, die gewoon is zich in de be tere kringen te bewegen. En ik heb alle reden om te veronderstellen, dat hij meer dere malen de gast van onzen vriend, me- Birger, geweest is. Tuist omdat hij voortdurend in de betere jtrwögea ver keert, heeft hij een hoop ervaring opge daan omtrent personen en verhoudingen, die hij nu benut. Hij moet een belezen en goed ontwik keld heer zijn. Hij is een Noor. Waarschijnlijk is hij geen misdadiger van beroep, doch iemand, die door een of an dere oorzaak, welke ik nu nog niet ken, op 't misdadigerspad is gedrongen. Van vroe ger wist hij, dat meneer Birger vanavond een kaartavond hield. En hij wist even eens, dat de heeren voor die gelegenheid 'n behoorlijk gevulde portefeuille meebren gen. 'n Prachtavond voor 'n handigen zak kenroller. Om vijf uur, toen de consul nog op z'n kantoor was, bracht een onbekende een boodschap voor Jean. De consul wilde een en ander met Jean voor vanavond bespre ken. Jean werd met de auto naar 'n huis aan de Parkweg gebracht en daar bewaakt in een afgesloten kamer. Natuulijk heeft de misdadiger die ka mer het was in een pension voor korten tijd gehuurd. Daar behoeven we dus niet naar 'n spoor te zoeken. In die kamer wem Jean door twee ke rels in bedwang gehouden, terwijl de dief zelf zich verkleedde en Jean's uniform aantok, zich behoorlijk schminkte en zoo als Jean hier binnen kwam. 't Was waar schijnlijk de dief zelf, die opdracht kreeg alle deuren te sluiten," Natuurlijk deed hij dat, maar zorgde tevens zich zelf en de buit in veiligheid te brengen. 'n Half uur geleden werd de echte Jean losgelaten. De rest weten do heeren al. Ik vind 't zeer ona-angenaam. dat ik me zóó fijntjes bob laten nemen. Maar voor .twee dingen ben ik hem dankbaar: eerstens, dat ik, wat maar widen voorkomt, gelegenheid krijg mij te meten met een werkelijk slu- wen berekenden misdadiger, die bovendien nog gevoel voor humor heeft. En ten twee de, dat ik eindelijk eens 'n uitgangspunt heb, dat mogelijk vroeg of laat wel eens tot een resultaat kon leiden". Krag stond juist op 't punt afscheid van de heeren te nemen, toen een bediende kwam melden: „Telefoon voor meneer Krag; het poli tiebureau". Als Krag even later weer binnentrade zei hij lachend: „Ik geloof, heeren, dat onze geheimzin nige vriend van plan is heel Christiania te plunderen. Nu heeft hij ook nog den chef van de recherche bestolen". Op deze woorden van den detective volgde een oogenblik van stilte. Maar op eens daverde 'n laoh. Het scheen dat de spanning waarin de heeren den geheelen avond geleefd hadden, zich nu plotseling uitte in 'n onbedaarlijken lach. De chef van de recherche zelf bestolen I Kon 't nog beter? Zij hadden graag nog iets naders vernomen, doch Krag groette hen met 'n joviaal handgebaar en, verdween. Hl Krag riep de eerste de beste taxi aan en liet zich zoo vlug mogelijk naar 't poli tiebureau brengen. Hij had verwacht, dat 't geheele politie- oorps in actie zou zijn, vanwege de onge hoord brutale diefstal, doch alles was rus tig. Hij vroeg of de chef aanwezig was, maar niemand wist 't. Krag ging nu vlug naar diens kamer en vond hem daar, kalm achter z'n schrijftafeL Hij zat juist te telefonereen en noo- digde Krag met een handgebaar uit te gaan zitten. De detective nam plaats en hoorde zoo doende het laatste gedeelte van 't ge sprek. „Alles", zei de chef, „ja, waarachtig, al les maar spreek er met niemand over. Als 't een grap is dan zullen we wel gauw al les terug hebben, en mocht 't inderdaad 'n diefstal blijken, och, dan ook". Hij belde af en- stapte aanstonds op Krag toe: „Goed, dat je zoo vlug gekomen bent. Zooiets heb ik nog nooit meegemaakt. Stel je eens voorZoo goed als m'n heele heb ben en houden is gestolenAllo wat ik bezit I" Krag staarde hem verbaasd aan. „Ik zal je eens vertellen wat er voor gevallen is", ging de chef verder. „Zoojuist telefoneerde ik met m'n vrouwze is na tuurlijk danig in do war. Ik heb haar voor al op het hart gedrukt to zwijgen, want dat acht ik van 't grootste belang. Voorloo- pig zijn u en ik hier op de afdeeling de eenigen die er iets van afweten, 't Zou een fraaie historie worden als 't publiek te weten kwam, dat de woning van den chef van de recherche geplunderd werd, terwijl hij op zoek naar den mysterieuzen dief was". „Gelooft n dan werkelijk, dat 't weer do- zelfde is?" „Ja' „Hebt u daar bewijzen voor?" „En of I Onweerlegbare bewijzen. Z'n eigen verklaring 1" „H'm dan belooft 't inderdaad sensa tioneel te worden", gromde Krag, terwijl hij aanstalten maakte om z'n overjas uit te trekken. Maar de chef drong haastig aan: „Neen, we blijven geen minuut langer bier. Ik moet enkel nog maar een paar in structies geven. Ben jo mot een taxi ge komen 1" „Ja, die staat buiten te wachten." „Uitstekend. Dan kan ik jo onderweg alles vertellen". Do chef gaf aan do wacht vlug enkele bevelen en zei, dat hij biunen een uurtje terug was. Beide mannen renden de trappen van 't bordes af. „Bygdo Allei No. 44", riep de chef den chauffeur toe. Nu was Krag nog moer verbaasd. „Dus naar uw huis?" vroeg hij, toen zij zaten. „Dat wil zeggen, m'n vroegere woning", verbeterde de chef hera. „Dat begrijp ik niet. Bent u dan ver huisd „Neen, dat niet. Maar m'n huis is ge stolen." De chef zei dit laatste in volle ernst, zonder 'n spier te vertrekken. Krag wist dan ook eerst niet, wat hij er van denken moest. „Een gestolen huis", lachte do detec tive, zioh in den wagen gemakkelijk uit strekkend, „aan die mogelijkheid 'heb ik zelf nog nooit gedacht." Het is dan ook werkelijk een hoogst romantische geschiedenis: Dat iemand z'n geheele woning ontstolen werd is in ons landje dan ook nooit voorgekomen. Wel eens in Moskou.... Maar, daar is wol meer mogelijk." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11