MAANDAG 27 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. AUTO-ONGELUK TE STOMPWIJK. Bevestiging van de vrijspraak geëischt. C. G. 't H. te V e u r is vervolgd wegens het veroorzaken van den dood door schuld, maar door de Haagsche rechtbank vrijge sproken, waartegen de officier van justitie in ueroep is gekomen. Verd. zeide, dat hij te Stompwyk met den auto aan den Westvlietweg, uit de richting Voorburg komende, te water ie ge raakt. Een rem werkte niet. Verd. wist niet, dat die rem nie^ werkte. Bij de brug moest hij stoppen, maar het ging niet, en toen heeft een zekere Van der Horst den auto in den rug gekregen, ia met den auto te water geraakt en gedood. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van de vrijspraak. De verdediger mr. Roeper Bosch, zeide, dat de verdachte zeer door het gebeurde is getroffen en een fatsoenlijke jongen is. Hij is alleen met den auto gaan rijden, omdat, als niet dadelijk melk werd gehaald, zijn baas zou zijn benadeeld. Hij had geen rij bewijs, maar wel een rijvaardigheidsbewijs en dacht, dat hij daarmee mocht rijden. Uitspraak a.s. Woensdag over 8 dagen. In hooger beroep stond terecht de rij wielreparateur H. J. C. B. uit Leiden, die op 16 December voor de Haagsche Po litierechter heeft tereoht gestaan terzake van mishandeling van de 83-;arige J. S., welk feit gepleegd zou zijn op de Zijlsingel. Verdaohte zou den 83-jarige eenige klap pen hebben toegediend en bovendien met een emmer vuil hebben gegooid, waardoor getuige S. bloedend werd verwond. Een tweetal getuigen verklaarden dat de zaax zich geheel anders heeft toegedragen, dan wat getuige 8. K. (de mishandelde) meedeel de. Verdachte was door de Politierechter veroordeeld tot een geldboete van 25 sub sidiair 25 dagen hechtenis. Verdachte be weerde dat hij zich genoodzaakt zag, om te gaan verhuizen naar de Oude Singel. Ook daar ondervind verdachte steeds last van getuige S. De Procureur-generaal mr. Brants, kon na het hooren van de verschillende getui gen a décharge niet tot het overtuigend bewijs komen, en vroeg derhalve voor ver dachte vrijspraak. Vonnis 8 "Maart a.s. HAAGSCHE RECHTBANK. Voortgezet is voor den Haagschen Politiereohter de zaak tegen J. 8t. en W. H. v. d. M., beiden uit Noordwijk, die op 19 December van het vorige jaar te recht hebben gestaan terzake van diefstal van een groote hoeveelheid afgesneden bloemen uit een broeikast toebeüoorende aan een zekere V. te Noordwijk. Thans was een uitgebracht reclasseeringsrapport in gekomen over beiden verdachten. Voor St. waren geen termen aanwezig voor een voor waardelijke veroordeeling volgens den Offi cier van Justitie. Bovendien heeft verdach te St. nog toen hij betrapt werd den bena deelde V. een pak slaag toegediend. De Ofiicier van Justitie, mr. jhr. van Asch van Wijck, eisohte tegen St. een onvoorwaar delijke veroordeeüng van 6 weken gevan genis en tegen v. d. M. een maand gevan genis voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd* en een. geldboete van 30 subsidiair 30 da gen gevangenisstraf. De Politierechter, mr. van Laer onmiddellijk vonnis wijzende veroordeelde verdachte St. tot 6 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar cn v. d. M. tot een geldboete van 30 subsidiair 15 dagen gevangenis straf. In de verdachtenbank nam plaats mej. Chr. J., uit Leiden, aan wie bij dagvaar ding ten laste was gelegd diefstal van geld uit een portemonnaie van haar buurvrouw mej. S. C. v. d. R., huisvrouw van P. de G. Verdachte zou op 22 Nov. van het vorigo jaar, toen zij op visite was bij haar buur vrouw, ©enig geld uit de portemonnaie hebben weggenomen. Om baar te kunnen betrappen heeft de benadeelde eenig geld in haar portemon naie met verf bestreken en toen haar buur vrouw den volgenden dag weder op visite kwam heeft zij nog bovendien haar zoonoje in bed onder de dekens gelegd. Buurvrouw kwam op dio kamer en onderzocht de por temonnaie en nam or eenig geld uit. Toen buurvrouw terug kwam deelde het zoontje, dat in bed een en ander gezien had, aan zijn moeder de diefstal mede. Buurvrouw had in haar bezit het gemerkte geld. Aan gifte werd gedaan en Vrijdag stond de zondares voor de Politierechter terecht. Het haar ten laste gelegde bekende zij volmondig. De Officier van Justitie vond een dergelijke manier van handelen zeer verkeerd. Een uitgebracht reclasseerings rapport concludeerde tot een voorwaarde lijke veroordeeüng. Do Officier van Justitie requireerde, dat verdachte zal worden ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder bijzondere voorwaarden. Overeen komstig deze eisoh werd verdachte verooi- deeld door den Politierechter. Terecht stond de 29-jarige J. de M. uit R ij n s b u r g, die bij dagvaarding ten laste .was gelegd mishandeling van zijn dorps genoot P. Kr. op 17 Januari van dit jaar. Getuige Kr. kwam namens een zekeren van E. bij verdachte -met een quitantie groot 85.74. Getuige kreeg direct na het aan- ieden van de quitantie van den vader van verdachte een flinke klap in het gezicht. Daarna kwam verdachte te voorschijn en ook deze gaf getuige Kr. eenige flinke klap pen in het gezicht, waardoor getuige een bloeduitstorting opliep. Getuige heeft zich hiervoor onder doktersbehandeling moeten stellen. De Officier van Justitie mr. jhr. Van Asch van Wijck eischte tegen ver dachte een geldboete van 30 subs. 30 da gen gevangenisstraf. De Politierechter ver oordeelde verdachte tot een geldboete van 25 of 10 dagen gevangenisstraf. Wegens wederspannigheid tegen de ge meenteveldwachters der gemeente Noord- wijkerhout, n.l. J. St. en P. J. aldaar, stond terecht de schipper J. R. uit Wormer- veer. Verdachte was op 11 Jan. j.l. onder den invloed van sterken drank cn wel in dien mate, dat het noodig geoordeeld werd, dat verd. ter ontnuchtering werd overgebracht naar het arrestantenlokaal. Hiertegen heeft verdachte zich verzet door te trekken en te rukken juist in de tegen overgestelde richting als waarheen de bei den verbalisanten verdaohte wilden heb ben. Verdachte heeft de getuige geschopt bovendien. De officier van Justitie mr. ;-hr. van Asch van Wijck eischte tegen verdach te 2 maanden gevangenisstraf. Verdachte wilde gaarne een geldboete in plaats van gevangenisstraf. De Politierechter mr. van Laer voelde er niet veel voor. Verdachte werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. N.V. PHILIPS EN WEC0. De rechtbank te Amsterdam deed Zater dag uitspraak in het geding dat de N.V. Philips Radio te Eindhoven heeft aanhan ging gemaakt tegen de Radiofabriek Weco te Amsterdam, wegen» inbreuk op twee octrooien. De rechtbank heeft de vordering tot schadevergoeding afgewezen en inzake de kwestie van de geldigheid van het octrooi heeft de rechtbank besloten advies in te winnen van den octrooiraad. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. STEMLOKAAL Tengevolge van de verbouwing van de Hoo- gere Burgerschool voor Meisjes aan de Ga- renmarkt. is het niet mogelijk op den aan staanden stemmingsdag voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Gentraal te beschikken over de beide locali- teiten in dat gebouw, waarin de stembureaux 5 en 6 zijn gevestigd. B. en W. hebben daarom uitgezien naar an dere geschikte en in die omgeving liggende localiteiten en zij meenen die gevonden te heb ben in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" VERBOUWINGEN Bij Raadsbesluit van 10 October 1932 werd een bedrag van 10.000 beschikbaar gesteld ten behoeve van de verbouwing van de per- ceelen Nieuwsteeg 4 en 6 (Bank van Leening), Mare 15 (Maatschappelijk Hulpbetoon) en het voormalige IJkkantoor aan de Lammermarkt Het is gebleken, dat voor deze verbouwngen een bedrag van plm. 3.750 noodig zal zijn boven het beschikbaar gestelde bedrag. Deze hoogere kosten zijn eensdeels een gevolg van het reeds in uitzicht gestelde maken van af zonderlijke wachtruimten voor mannen en vrouwen in het voormalige IJkkantoor en het aanbrengen van verwarming in die wacht- runmten, terwijl in het gebouw Mare 15 als nog verschillende voorzieningen wenschelijk bleken. Anderdeels wordt de verhooging ver oorzaakt door enkele tegenvaller bij de ver bouwing van het perceel Nieuwsteeg 46, waarop te voren niet was gerekend. THORBECKESTRAAT EN DE LAAT DE KANTERSTRAAT Krachtens Raadsbesluit van 28 September 1931 heeft de gemeente aangekocht een opper vlakte grond, gelegen aan den Zoeterwoudsche Singel, ter hoogte van de Thorbeckestraat en de De Laat de Kanterstraat. Het is wenschelijk dat deze grond, welke te midden van een ge bouwd stadsgedeelte ligt, thans voor bebou wing geschikt wordt gemaakt. B. en W. bie den den Raad mitsdien een plan daartoe aan Dit plan omvat het doortrekken van de Thorbeckestraat en van de De Laat de Kanter straat, waarvoor dezelfde breedte (15 M.) en hetzelfde profiel zijn aangehouden als de reeds bestaan gedeelten van die straten heb ben. De rijweg is ontworpen op een breedte van 9 M., de trottoirs aan weerszijden op een breedte van 3 M. Voorts is gerekend op het maken van twee brandputten in de Thorbecke straat, n.l. een bij de Wasstraat en een bij de De Laat de Kanterstraat. Voor den onderhavigen straataanleg is noo dig demping van gedeelten sloot Getracht zal worden terzake de demping met die eigenaren tot overeenstemming te ge raken; voorzoover de slootgedeelten niet aan de gemeente toebehooren, zullen de dera- pingskosten ook niet te haren laste moeten komen. Tevens zal getracht worden, ten einde de nieuwe weggrens van het te verbreeden ge deelte singel te doen samenvallen met de ter plaatse vastgestelde rooilijn, een tweetal voor tuinen op den gebruikelijken voet voor de ge meente te verwerven. De kosten van een en ander worden geraamd op plm. 28.000 in het geheel. Daarin zijn be grepen een bedrag van plm. f 3.500 voor niet ten laste van de gemeente komende kosten van slootdemping en een bedrag van plm. 5.500 wegens slootdemping, grondaankoop enz., wel ke niet rechtstreeks met het bouwrijk maken van den in den aanhef bedoelden grond in verband staan. Dit bouwrijp maken zal derhal ve verèische neen bedrag van plm. f 19.000. VERKOOP BOUWTERREIN Van de firma J. 't Hart en D. Aanen, is een verzoek ingekomen, om van de gemeente te mogen koopen het perceel bouwterrein, gele gen aan den Lammenschansweg, tusschen de Hyacinthenstraat en de Dahliastraat. Adressante biedt voor dit terrein, dat een oppervlakte heeft van plm. 1008 M2, een prijs van 12 per M2. Met dezen prijs kan. naar de meening van B. en W. genoegen worden ge- Als gegadigden voor de perceelen bouw terrein aan de geprojecteerde P. J. Blokstraat, hebben zich aangemeld de heer J. W. Reijne- veld en de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Ons Eigendom". Teneinde hun aanvragen te kunnen inwilli gen, is het noodig, dat het gedeelte van de P. J. Blokstraat, gelegen tusschen de Kern straat en de Fruinstraat, wordt aangelegd over een zoodanige breedte, dat de te bouwen hui zen behoorlijk bereikbaar zijn. In verband met de grens van het gemeente-eigendom ter plaat se kan aanleg over de volle breedte thans nog niet plaats hebben. Wel is het echter mogelijk en de aanvragers nemen daarmede genoe gen om langs de gevraagde bouwterreinen voorloopig een straat tot een breedte van plm. 3.60 M. aan te leggen. Langs de aangrenzende sloot moet dan een eenvoudige beschoeiing van gewapend betondamplanken met hek worden gemaakt. De kosten van dezen straataanleg, die zich kan beperken tot het gedeelte tus schen de Kernstraat en de Fruinstraat, wor den, met inbegrip van beschoeiing en hek, ge raamd op 5300. De bouwterreinen hebben een grootte van respectievelijk plm. 625 M2 en plm. 1550 M2., en kunnen worden verkocht onderscheidenlijk aan J. W. Reijneveld en „Ons Eigendom" voor den overeengekomen prijs van f 10 per M2. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Adelheid Armhold. Tusschen de verschillende hoogstaande en hoog-opgevoerde piano- en vioolavonden kre gen wij ditmaal een artistiek voldragen liede- renavond. 't Lijkt wel of de vocaal-kunste naars verdrongen worden door de instrumen ten, dus was het bijwonen van dezen liederen- avond appreciatie overwaard, te meer, daar de zangeres Adelheid Armhold zee* begaafd is. Hij heeft het voorrecht een mooie, zelfs een prachtige Bel-canto-stem te bezitten, waarbij zij ook volop zangeres is. Vergissen wij ons niet, daD is Adelheid Armhold een Noorsche, eD concerteerde zij in ons land zoo ongeveer een jaar geleden. Zooals gezegd, zij heeft een bijzonder mooi getimbreerde sopraanstem met voor onze ooren een eenigszins vreemden vo caal-aanzet en een eenigszins vreemde mond- stelling. Haar hooge tonen neemt zij op de meest voortrefelijke wijze, de adembeheersching is geperfectioneerd, evenals de overgang, der registers, waardoor zij alles kan bereiken. Dan is haar mezzavoce allerbekoorlijkst en zij bezit de capaciteit om allerhande klank en kleurverscheidenheid aan ,te brengen. En wat gelukkig is: de muzikale ziel, die al deze be gaafdbeden beinvloedt is deze prachtige stem waardig Emotioneel, poëtisch en muzikaal is haar zang. Zij zong van Handel de „Cleopatra aria", de prachtige aria van von Gluck uit „II trion- fo di Clela". Vooral in laatstgenoemd lied kwam de glansrijke stem uitnemend tot haar recht. Het „Alleluja" van Mozart trof ons minder, hoewel de technische vaardigheid er wezen mag. Verder deed zij een mooie keuze uit de liederen van Schubert en Brahms. Bij uitstek trof ons de voordracht van Schuberts „Gott im Frühling" en „Feldeinsamk"-'*" van Brahms, waarvan zij de sfeer zoo innig wist te achterhalen. Dan zong zij van Strawinsky een „Pastorale", uitsluitend zang op vocalen en het „Chanson Indoue" van Rimsky Korssa- kow, zeer gepassioneerd droefgeestig en van Oostersch karakter en het pianistisch geschre ven effectvolle „Frühlingsfluten" van Rach maninoff. De pianist Louis Schnitzler greep hier wel wat forsch in de toetsen. Er waren twee Strauss-liederen, die haar uitnemend la gen en een fluweeltje van Mahler „Wer hat das Leidlein erdacht". Besloten werd met een heel eigenaardig Noorsch lied met echoklan ken, die doen denken aan bergen en Fjorden, waarbij haar zangkunst heel en al uitkwam. Louis Schnitzler hoorden wij in langen tijd niet te Leiden. Hij betoonde zich weer de pianist, en begeleider, die zijn opvatting on dergeschikt vermag te maken aan die van den solist Hij is enthousiast, steeds klaar en weet kenmerkend te schetsen. De zangeres kreeg bloemen. Er was meer dan enthousiast ap plaus, zoodat er zelfs twee toegiftjes op volg den. J -K. UIT DE OMGEVING HILLEGOM W. P. Lommerse f Ten gevolge van een auto-ongeluk overleed in de Mariastichting te Haarlem de heer W. P. Lommerse. De overledene bereikte den leeftijd van 68 jaar. Hij bekleedde gedurende 24 jaar alhier de functie van penningmeester van het Holl. Bloemb.kw. Genootschap, afd. Hillegom en heeft die functie immer met eere vervuld. Hij was een eenvoudig man, uitste kend vakman, die praktische adviezen het vak betreffende gaf. Het bestuur van 't H. B. G. maakte zich juist gereed het a.s. zilveren ju bileum van zijn penningmeester luisterrijk te vieren. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Hij ruste in vrede. Geslaagd. Te Den Haag slaagden voor het examen Lingerie de dames T. Beider, P. Jan sen, A. Stijnman en M. Verhoeve; voor het diploma coupeuse de dames E. Hermans, E. van de Poll, M. Verhoeve en A. Topper, allen alhier. Zij ontvingen haar opleiding van mej. Veenboer alhier. Automatiseering der Telefoon. Men deelt ons van betrouwbare zijde mede, dat de tele foon alhier eind van dit jaar of begin 1934 geautomatiseerd zal zijn. Wij vernemen ver der, dat Lisse en Sassenheim reeds dezen zo mer automatisch bellen een andere num mering krijgen. Werkzoekenden. Aan de Gemeentel. Ar beidsbeurs waren op 22 Febr. ingeschreven 686 werkzoekenden, dat is 20 meer dan vorige week. Geboren: Pieter z. van G. Winkelaar en J. M. Oostveen. Getrouwd: R. J. van Lierop en C. M. Vos I. Zwaneveld en M. C. Warmerdam. Overleden: H. Lubbert echtg. van M. Bouwmeester 69 j. A. J. Proot m. 77 j. Vertrokken: D. J. van der Putten naar Oegstgeest M. C. Warmerdam naar Haar- lcrmmermeer id. I. Zwaneveld Th. Jans sen naar Lisse A. Verstraten en gezin naar Leiden C. M. Vos naar Soest J. M Kis sel naar Hilvarenbeek T. de Jong naar Zwolle W. C. M. Rissewijck naar Arnhem B. Kempkes naar Leiden. HOOGMADE De inbraak in de beide kerken. In aansluiting op ons bericht van jl. Zater dag betreffende den alhier gepleegden diefstal in de beide kerken vernemen wij nog het vol gende: Tegen middernacht heeft de dief zich door middel van een trapladder uit het bij de kerk staande schuurtje toegang weten te ver schaffen in de R.K. kerk door het induwen van een glas--in-lood-raam. Door zijn voet op den opstand van het St. Jozefaltaar te plaatsen, kon hij gemakeklijk in de kerk komen. Een poging, om het tabernakel te forceeren, mis lukte. Na deze poging is de dief naar het ach tergedeelte der kerk gegaan, waar hij trachtte een offerblok te lichten bij het Antoniusbeeld; vermoedelijk is hier pl.m. 10 ontvreemd. Het mocht den dief niet gelukken een offerblok bij den uitgang der kerk te lichten. Na dezen in braak ging de dief naar de Ned. Herv. kerk, waar hij door middel van een breekijzer de deur van de consistoriekamer wist open te breken. Een missiebusje, waarin zich ongeveer 3 bevond, werd geledigd. Getracht is nog in het kerkgebouw te komen, om daar iets te ontvreemden, doch dit leverde geen resultaat op Reeds vroeg in den morgen was de politie met een uitgebreid onderzoek begonnen, doch eenig spoor, dat tot opsporing van den dader kon leiden, werd nog niet ontdekt. Het onder-» zoek wordt evenwel ijverig voortgezet. Door dat kinderen met de stukgeslagen ruit gespeeld hadden, kneden moeilijk vingerafdrukken ge nomen worden. R0EL0FARENDSVEEN. GROOTE BLOEMEN- EN HUISVLIJT- TENTOON STELLIN G. Bij zooveel schoonheid vergeet je de misère! Na maanden van voorbereiding vond Za terdagmiddag plaats de opening van de bloemen- en huisvlijttentoonstelling, uit gaande van Patronaat- en Gezellenvereeni- ging in de groote Pancratiuszaal te Roe- lofarendsveen. Reeds Vrijdagavond werd de oproep om deze tentoonstelling bij te wonen de wereld ingezonden, onder mede- deehng dat deze door den Burgemeester van Alkemade zou worden geopend. Ten 2 uur waren vele genoodigden in de zaal aanwezig, toen de directeur van Pa tronaat en Gezellenvereenigiag de bijeen komst opende met een hartelijk woord van welkom tot degenen, die aan de uitnoodi- ging om bij de opening tegenwoordig te zyn, hadden gevolg gegeven. Het doet spr. goed, dat het jeugdwerk in deze parochie aller belangstelling en sympathie geniet, en degenen, die met de leiding van het jeugdwerk zijn belast, stellen deze belang stelling op hoogen prijs. Deze belangstelling doet ook goed aan de organisators en de inzenders, en spoort hun aan om op den ingeslagen weg voort te gaan, want deze tentoonstelling, het mag met trots worden gezegd, overtreft de vo rige, zoowel in het aantal inzenders en in zendingen, ais in de kwaliteit van het Ln- gezon-dene. Spr. wil dan ook de gelegen? heid aangrijpen om eenige woorden van ge- lukwensch te spreken. Op de eerste plaats richt spr. zijn gelukwensoh tot de inzen ders die een bekroning voor hun werk heb ben gekregen; vervolgen» tot de. overigen, die hoewel geen bekroning ontvangen heb bende, toch zeer goed werk hebben gele verd. Immers, zooals een bekend schrijver terecht heeft opgemerkt: De vreugde zit niet in het snijden van de padi, maar in het snijden van de padi, die men zelf ge plant heeft, m.a.w. de inzenders zijn ver heugd om de resultaten, die zij door eigen arbeid en inspanning hebben verkregen. Spr. spoort allen aan, om op den ingeslagea weg voort te gaan, om bij een volgende ten toonstelling nog beter uit te komen. Hetgeen hier door de jeugd is tot stand gebracht is de moeite van bezichtigen overwaard. Het werk van de jeugd komt slechts zelden naar buiten, doch deze ten toonstelling is een uitgezochte gelegen heid, om een ieder te laten zien, wat Pa tronaatsjongens en Gezellenle-den tot stand kunnen brengen. Spr. richt nog enkele woorden tot degenen, die tot het welslagen van deze tentoonstelling hebben medege werkt en hij hoopt, dat hieruit dit mag worden geleerd, dat ieder die komt, uit de geschapen dingen den Sohepper van het geschapene moge kennen. Hierna verzoekt spr. den Burgemeester de bentoonstelling te willen openen. De Burgemeester van Alkemade zegt gaarne aan de uitnoodiging te hebben ge volg gegeven en spreekt zijn vreugde erover uit, dat ondanks de crisis zoovelen den moed hebben gehad om hun schouders te zett enonder dit werk. Spr. behoreft niet le zeggen hoe zwaar ook deze gemeente en wel in het bijzonder Roelofarendsween door de crisis is getroffen. De bedrijven liggen plat geslagen en niettegenstaande dit is er toch nog zooveel optimisme om hier een tentoonstelling, die zooals de Directeur van het jeugdwerk heeft opgemerkt, de ver wachtingen verre heeft overtroffen. Er is hier door velen gewedijverd om het mooiste en edelste naar voren te brengen wat het vak biedt. Spr. hoopt dan ook van ganschcr harte, dat door een talrijk bezoek de ge geven moeite en zorgen beloond zullen wor den. Vervolgens is spr. verheugd, dat naast de bloemententoonstelling ook weer een huisvlijttentoonstelling wordt gehouden, want hieruit kan men zien, dat vele jonge lui er de voorkeur aan geven, om hun vrije uren nuttig te besteden. Wanneer de jeugd zijn tijd goed gebruikt door zioh liefde aan te kweeken voor het vak, en door nuttigen arbeid in de vrije uren, wordt er veel kwaad vermeden. Spr. uit de beste wensohen voor deze tentoonstelling en verklaart deze voor geopend. Hierna sprak Pastoor Onel een kort woord, die eveneens hoopte dat deze ten toonstelling een alleszins gunstig verloop mocht hebben. Ten slotte hield kap. Mee- renboer een warm pleidooi voor de tuin- bouwcursussen, die den laatsten tijd min der goed worden bezocht. Spr. hoopt dat theorie en praktijk hand aan hand zullen gaan. Door den heer Ve«sseur werden hierna onder eenige toepasselijke woorden bloe men aangeboden aan den Pastoor en den Burgemeester. Daarna werd een rondgang gemaakt door de zalen der tentoonstelling. Een schat van bloemen is het eerste wat het oog ontdekt; bloemen in alle denkbare kleuren en tinten, soorten niet te tellen, meest op ranke stelen prijkend, een lief lijken geur alom verspreidend. We weten niet waarheen het eerst onze blikken to wenden, we gevoelen ons als in een sprook jesland. Al zijn we geen kenner, toch hoor den we van juryleden, die een naam heb ben op het gebied van bloembollencultuur, dat hier werk was geleverd, het bezichtigen meer dan waard. Het is inderdaad waar, wat ons dezer dagen onder de oogen kwam: Bij zooveel schoonheid vergeet men allo misère van den crisis. Vanuit de bloemenzaal komt men in een andere, niet minder belangwekkende afdee- ling: de Huisvlijt. Hier ziet men, wat naar stige ijver en langdurige vlijt wisten te ver vaardigen tot een mooi en vaak kunstzin nig geheel. Uren van arbeid en ingespan nen werk hebben tot stand gebracht, wat niet anders dan bewondering kan wekken. Vak- en liefhebberij werk zien we hier bij een gebraaht, en meermalen dringt zich de vraag naar voren, of hier een vakman of een leek aan het werk is geweekt. We zien teeken- en schilderwerk, zaag- en houtsnij werk, bouw- en lederwerk, scheepmakers- werk enz. We willen geen namen en voorwerpen af- zonderlijk noemen, het tentoongesteld© biedt zulk een verscheidenheid, dat het on doenlijk zou zijn. Liever raden wij een ieder aan zelf een kijkje te nemen. De entree-prijzen kunnen geen bezwaar zijn en ge krijgt werkelijk iets moois te zien. De jury zag zich dan ook geplaatst voor een zeer moeilijke taak, en ©en woord van dank mag haar derhalve niet onthouden worden. De prijzen waren als volgt: Bloementen toonstelling. Afd. Patronaat. Mooiste geheel, le prijs: M. Turk, 2e pr. J. Straathof, 3e pr. H. Loos Pzn., 4e pr. P. Hoogenboom Pzn. Eervolle vermelding kregen W. Schouten en M. Vol- water. Verplichte groep: le prijs J. Straathof, 2e pr. M. Turk, 3e pr. H. Loos, 4e pr. M. Vol water. Eervolle vermelding G. van der ZZwet Pzn. en P. Hoogenboom Gzn. Mteste verscheidenheid: 1ste prijs H. Loos Pzn., 2e pr. M. Turk, 3e pr. J. Straat hof, 4e pr. P. Hoogenboom Pzn. Mooistegroep bolgewassen met uitzon dering van tulpen en narcissen le prijs H. Loos Pzn., 2e pr. A. Elstgeest. Mooiste groep Narcissen J. Straathof. Mooiste groep tulpen M. Turk. Mooiste Prins van Oosten rijk J. Straathof. Mooise Couleur Cardinaal P. Hoogenboom. Afd. Gezellen. Verplichte soorten: le prijs Gebrs. de Koning, 2e pr. Gebrs. Loos, 3e pr. J. Klein, 4e pr. A. Elstgeest, 5e pr. J. Klein, 6e pr. J. Warmeidam. Eervolle ver melding C. v. d. Meer Bzn., Leo van Ber- kel en J. Hoogenboom Pzn. Mooiste geheel: le pr. L. Koek, 2e pr. Gebrs. van Klink, 3e pr. Gebrs. de Koning; 4e pr. J. Warmer dam, 5e pr. Gebrs. Loos, 6e pr. C. v. d. Meer Bzn. Eervolle vermelding: L. Van Berkel A. Kalker en C. de Jong Jac.zn. Meeste verscheidenheid: le prijs Gebrs. van Klink, 2e pr. L. Koek, 3e pr. Gebr». de Ko ning, 4e pr. J. Warmerdam. Mooiste groep tulpen: L. Koek. Mooiste groep narcissen: Gebrs. van Klink; mooiste tulp Schoonoord A. Elstgeest. Heestergewassen: le prijs J. v. d. Zwet Wzn., 2e pr. Gebrs. v. d. Zwefc Pzn. Huisvlijttentoonstelling Gezellen Vak werk: le prijs P. Heemskerk, 2e pr. P. van Berkel, 3e pr. C. van Haastrecht, 4e pr. J. Heemskerk. Teeken werk Gezellen: le prijs P. Heemskerk, 2e pr. W. Vesseur, 3e pr. C. v. d. Klugt, 4e pr. Tlh. van Beek. Patronaat Teekenwerk: le prijs Ko Heemkerk, 2e pr. K. Straathof, 3e pr. C. Hoogenboom, 4e pr. J. Schouten. Snijwerk Gezellen: le pr. J. Verhaar, 2e pr. J. Elstgeest, 3e pr. C. van Amsterdam, le pr. N. Rodewijk, 5e pr. H. Klein. Zaagwerk Gezellen: le pr. H. Klein, 2e pr. K. de Jong, 3e pr. J. Klein, 4e pr. Ph. Meijer, 5e pr. J. Klein. Oud-leden: le pr. H. Huigsloot, 2e pr. J. Heemkerk, 3e pr. J. Heemskerk Czn.. 4e pr. H. de Jong. De tentoonstelling heeft gisteren een. zeer groote belangstelling getrokken. Er kwamen 1679 betalende bezoekers. SASSENHEIM. B. C. Dommering. De Dommeringle- den welke Donderdag j.l. een wedstrijd speelden tegen de Josephgezellen moesten het onderspit delven. Met 28 oarambolos werd dezen wedstrijd door de sportieve Jo sephgezellen gewonnen. Het begrip spor tiviteit was bij eenige Dommering-leden ten eenenmale schijnbaar onbekend. De wijze waarop de heer P. Hoogervorst een partij markeerde was te laken en het praten re gen de tegenstanders tijdens een wedstrijd moet ook door sommige leden afgeleerd worden. Langezaal verloor met IS caramboles van D. v. d. Voort, die een beste partij speel de. De Dommering-man neemt van het bovenstaande eens goede nota. v. Leeuwen verloor van K. Wiering en P. Hoogervorst moest in v. Breukelen zijn betere erken nend Karremans eveneens ver onder zijn kunnen spelend, wist tenslotte met 1 ca rambole van gezel Heins, wiens zenuwen hem op het laatst parten speelde, te win nen. Een ander maal beter Dommering Gezellen. Steeds ©en welkome gast. AUTOMOBILIST „Autorijder, ken uw plichten, Doof op den weg bijtijds uw lichten!*'

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10