DONDERDAG 23 FEBRUARI 193o DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HILLEGOM. Hanze-feestavond. Gisteravond had in Hotel Sistermans de jaarlijksche feest- vergadering plaats van de Hanze, voor de leden, hun dames en genoodigden. Meer dan 200 menschen waren van de partij. Door de goede zorgen van de Feestcom missie bestaande uit de heeren Van Gen- nip, Schulte Kuperjans en N ij man-Rusman, was de zaal versierd met bloemen en guir- lander. Mede aanwezig was de Geestelijk Adviseur en een der kapelaans van de St. Martinusparochie. Muzikale medewerking werd verleend door Jack Funny (conferencier) met zijn attractie-orkest Haarlem, en Mej. Jopie Keizer, Hollandsche Soubrette. Neg maken we me.ding van het gebruik te Pierrement, een soort draaiorgel, ge draaid door een der bestuursleden en waar achter een ander bestuurslid duwde. Zoo werd het Hanze-Feestlied vertolkt op de wijze: De Gilde viert. De voorzitter maakte tevens van deze gelegenheid gebruik om den heer C. J. Janssen te huldigen, die 12'/a jaar lid der Hanze was. De geze ligheid kende geen perken en meerdere feestgangers verklaarden ons, dat ze bij de Hanze zich nog nimmer zoo hadden geamuseerd als ditmaal. LISSE. Pluimveevereeniging. Donderdag avond hield de Pluimveevereeniging een matig bezochte ledenvergadering onder presidium van den heer W. F. Dandey. Na een kort openingswoord van den voorzitter las de heer A. de ,Wit de notu len welke onder dank werden vastgesteld. Een 3-tal nieuwe leden werd met over- grocte meerderheid van stemmen aangeno men. De kascommissie bracht bij monde van den heer K. J. Smits verslag uit, hetgeen gunstig luidde. Medegedeeld werd, dat de werkzaam heden voor de a.s. tentoonstelling in vollen gang zijn. De voorbereidende werkzaamhe den nemen reeds vasteren vorm aan. Op de uitgaven zal zooveel mogelijk bezuinigd worden, opdat de tentoonstelling finan cieel geen nadeelige gevolgen voor de kas zal opleveren. Op de vergadering was ook aanwezig „de heer Vintgers uit Leiden, die de ver gadering met zijn adviezen diende, ook ten opzichte van de plannen voor de a.s. ten toonstelling. Medegedeeld werd, dat verschillende leden broedeieren beschikbaar hebben te gen speciale prijzen voor leden. De toon op de vergadering getuigde van een krachtig vereenigingsleven onder de eminente leiding van het wakkere be stuur. Hierna verloting van eeqige mooie ko nijnen. NOOTDORP. Uitvoering Volksbond. L.l. Dinsdag gaf de R. K. Vo.ksbond afd. Nootdorp haar vastenavond-uitvoering in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld met leden, genoo digden en andere belangstellenden. Na opening door den voorzitter zorgde het trio Visser uit Delft voor de muzikale attractie. De R. K. Toonee. vereeniging „St. Genesius'*, onderafd. van den R. K. Volks bond, voerde met veel succes ten tooneele: „Carranza", drama in drie bedrijven. Het stuk speelde in een Spaansche stad in de zestiende eeuw. De rollen waren allen goed ingestudeerd en werden door aken zeer goed vertolkt, vooral de rol van Carranza was in goede handen, met het woeste hui chelende spel. De tooneelisten hadden na elk bedrijf een langdurig applaus in ont vangst te nemen. Ook de bekende verloting ontbrak dezen a^vond niet. Eenige jonge da mes waren belast met den verkoop dei- loten en deden hiervoor hun uiterste best. Toch bleven er nog velen over, die dooi den voorzitter bij opbod werden verkocht, wat een vrijwel tijdroovend werkje was, al vorens zij hun ,.man" gevonden hadden. De ver oting geschiedde hierna en de gelukkige winnaars werden met prachtvoorwerpen verrast. Na de pauze werd opgevoerd: „Baas Jan- se in den brand van Rome klucht in één bedrijf. Dit stuk bracht vaak de lachspieren geducht in beweging. Het werd echter te langzaam gespeeld De rollen waren echter in goede handen, waardoor allen wel vol daan naar huis zijn gekeerd met het ver langen, nog dikwijls deze tooneelisten voor het voetlicht te zien. TER AAR. DE WATERLEIDING-KWESTIE. De voornaamste rechtsoverwegingen van het vonnis. De heeren J. R. en G. R., aan wien ten laste gelegd overtreding van art. 3 der verordening betreffende de beschikbaar heid van drinkwater in woningen en die hadden geweigerd met de stichting „De Elf Gemeenten" daartoe een overeenkomst te sluiten, werden, zooals door ons reeds kort gemeld, veroordeeld tot een boete van 5 subs. 2 dg. hechtenis. De eisch van den ambtenaar van het O.M. luidde des tijds 20 subs. 2 dg., terwijl voor verdach ten als verdediger optrad Mr. A. K. te Al phen a. d. Rijn. Gelet op de belangstelling voor deze kwestie van verschillende zijden laten wij hieronder thans volgen de voor naamste rechtsoverwegingen van het von nis van den kantonrechter, luidende als volgt: Overwegende dat verdachte ter te rechtzitting bij monde van zijn gemachtig de en raadsman Mr. A. Korver heeft ver klaard, dat hij het hem bij dagvaarding ten laste gelegde heeft begaan, met dien verstande dat hij op 11 Aug. en 12 Sept. 1932 een bedoelde verplichting nog niet GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM De Raad dezer gemeente hield Woens dagmiddag te 1.45 een openbare vergade ring. Voorz. Mr. D. F. Pont, burgemeester, tegenwoordig 13 leden; afwezig de heer Goemans, buitenlands zijnde en de heer Kerkhof wegens ziekte. De voorz. opent de vergadering met ge bed, waarna tot voorstemmer wordt aan gewezen webh. Klaver. De notulen worden onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken informeert de heer Fijma naar de wijze, waarop wij hier hier gehandeld hebben inzake het eervol ontslag van Mej. Eterman. De voorzitter zegt; correct. De stukken worden daarua voor kennisgeving aangenomen. Inzake de nadere stemming over de garantie van het Electriciteitsbedrijf deelt de voorzitter met blijdschap mede, dat de Raad van Beheer in overleg is getreden met de geldschiet- ster en dat de bezwaren zijn weggenomen, zoodat het colege van B. en W. in dezen volkomen homogeen is. De garantie wordt nu met alg. st. verleend en de leenmg goedgekeurd met alleen de stem van den heer Fijma tegen. De verordening tot wijziging van de Bouwverordening (verplichte aansluiting aan de waterleiding) die slechts van for- meelen aard is, wordt met algemeene stem men aangenomen. Bij de verordening tot wijziging van die, regelende de pensioneering der Wethou ders heeft de heer Meskers bezwaren; spr. licht die toe. De zoorzitter merkt op, uat de Raad in dezen praktisch niets te zeggen heeft en beveelt aanneming ten zeerste aan, daar we anders de stukken toch on goedgekeurd terug krijgen van Ged. Sta ten. Het voorstel komt na ampele discus sie in stemming en wordt aangenomen met 112. Tegen stemden de heeien Meskers en Paase. Inzake hernieuwde vaststelling bedrijfs- verordening merkt de voorzitter op, dat de opmerkingen van Ged. Staten zijn neer gelegd in het prae-advies van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen aangenomen. Eveneens wordt met alg. stemmen besloten tot een Reke ning-courant overeenkomst met het Gas- en Waterbedrijf. Hierna komt in behandeling wijziging Uitbreidingsplan Wilhelminalaan, Loos- terweg II en Beeklaan. De voorzitter licht dit toe en zegt, dat de bouwers, die een plan hebben ingediend voor de bebouwing der Wilhelminalaan zich met de wijziging volkomen kunnen vereenigen. De bezwaren van Mevr. Van Bourgondien worden ont zenuwd. De heer Meskers bepleit een breed te van 10 M. Dit zal de volgende keer op de agenda worden geplaatst. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen aan genomen. Een pleidooi wordt verder gehouden, om aan EJLB.O. inplaate van 40 subsidie 140 te geven. Na toelichting wordt met alg. stemmen 40 gevoteerd. De Hillegomsche Harmonie vraagt 250 subsidie; B. en W. stellen den Raad voor 100 te geven. De heer Fijma vraagt voor die subsidie ook eenige concerten, b.v. 4. Het voorstel van 100 wordt met alg. stem men aangenomen, terwijl de wensch der concerten aan het bestuur der vereeniging zal worden kenbaar gemaakt. De door de organisaties aanbevolen le den van de Commissie van Toezicht op den Gemeentelijken dienst der Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering wor den bij acclamatie benoemd (nog nooit ge beurd Hierna werden de arbeids-overeenkom- sten-besluiten, voornamelijk gemaakt voor losse arbeiders, vastgesteld. Het voorstel van B. en W. inzake aan- legbelasting op straten en bouwterrein „Higo" vroeg nog al eenige opheldering. De voorzitter lichtte duidelijk toe, dat de gemeente het meeste belang erbij had, dat het geschiedt, als in het prae-advies neer gelegd. Hierna waren alle bezwaren ver vallen en werd het voorstel met alg. stem men aangenomen. Volgden de mededeelingen. Goedgekeurd werd een kleine wijziging in de Legeshef fing. Mede een kleine afwijking voor de huizen van „Higo" en voor die van den heer Vermey aan de Meerstraat. Vervolgens kwam aan de orde een ob ject voor de werkverschaffing, door gedeel telijke verlaging van de Veenenburgerlaan aan de zijde van de grens van Lisse. Wet houder Klaver lichtte een en ander toe. Er werd breed over gesproken: de een was voor algeheele verlaging, de ander wensch- te dat onder geen enkel beding. De kwestie bleef onbeslist, daar de Raad geen uit- werd, dat geen kolenbon mocht worden verstrekt, wat de voorzitter erg speet. Het Molenduintje zal worden opgeknapt, waarvoor 400 werd gevoteerd. Verder was er nog wat kleingoed. Het adres van den Hill. Bestuurdersbond voor steun aan uitgetrokken jeudige werkloozen bracht het eventueel oprichten van een Plaatselijk Crisiscomité naar voren. B. en W. zullen zich in dezen nogmaals wenden tot de diverse Armbesturen. De rondvraag bracht ook uitsluitend kleingoed, zoodat de voorzitter te ruim half vijf de vergadering met een passend dank woord sloot. had voldaan, vermits toen geen zoodanige overeenkomst tusschen hem en die Stich ting tot stand was gekomen, noch be stond dat door gemelde verklaring van verdachte ter terechtzitting, bevestigd door den inhoud van het proces-ve. baal, gebleken zijn de feiten en omstandighe den reden geven tot de beslissing, dat ver dachte het hem ten laste gelegde feit heeft begaan, met dien verstande als hier boven vermeld, namens verdachte opgege ven; dat dit bewezen verklaarde feit een overtr. oplevert van art. 3 der verord. be treffende de beschikbaarheid van drinkwa ter in woningen van de gemeente Ter Aar; dat de gemachtigde en raadsman vap ver dachte heeft aangevoerd het tenlaete ge legde niet strafbaar te achten, en dat de gemeentelijke wetgever niet bevoegd is ver dachte tot het aangaan eener overeen komst met een derde bedoelde stiohting te dwingen; dat bovendien verdachte door het sluiten dier overeenkomst verplicht zou zijn genoegen te nemen het abbonne- mentstarief der stichting, wat tot onbil lijke consequenties leidt, daar o.a. moet worden betaald naar een in verband met de huurwaarde der woningen vastgesteld bedrag in plaats van naar het werkelijk gebruik; dat, indien, gelijk in casu, door meerdere gemeenten eene bij koninklijk besluit goedgekeurde regeling is getroffen, waarbij een rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam is gevormd en een orgaan voor dat lichaam is ingesteld, dit orgaan volgens art. 134 Jo. Art. 133 gemeentewet dezelfde bevoegdheden heeft als de ge meentebesturen welke de regeling hebben getroffen; dat niet is in te zien, waarom de betrokken gemeente Ter Aar de verplich ting tot aansluiting aan de bedoelde wa terleiding derhalve ook tot het aangaan eener daartoe noodige overeenkomst met de stichting niet zou mogen opleggen op de overeenkomstig de statuten dier stich ting alzoo op wettige wijze, tot stand ge komen voorwaarden; dat het in Art. 130 (laatste alinea) gemeentewet voorgeschre ven toezicht van Ged. St. der Provincie, waarin de plaats van vestiging is gele gen, op het orgaan geacht moet worden voldoende waarborg tegen misbruik te bieden; dat gemeld bewezen verklaard feit dus strafbaar is en verdachte deswege strafbaar; dat aannemende, dat het hier van verdachte een principieele zaak be treft, termen aanwezig zijn hem een be langrijk lagere-sraf op te leggen, dan is gevorderd, op alle welke gronden veroor deeling volgde tot betaling van een boete van 5 subs. 2 dg. hechtenis. WASSENAAR. Muziekuitvoering „Excelsior". Door de muziekvereeniging „Excelsior" werd in het patronaatsgebouw een uitvoering ge geven voor leden en donateurs. De belang stelling was, zooals gewoonlijk, zeer groot. De voorzitter, de heer D. J. Hofman, heette allen welkom en wees op den moei lijken tijd, welke „Excelsior" momenteel doormaakte. Spreker vond het opmerke lijk, dat, wanneer de donateurslijst wordt bezien, die het ruimst met aardsche goe deren zijn bedeeld, het eerst zich doen schrappen als donateur, terwijl juist zij, die over weinig middelen hebben te be- sohikken, de vereeniging trouw blijven. Spreker kan dan ook wel zeggen, dat „Ex celsior" op de been wordt gehouden door de minder bemiddelden. Na dit openigswoord werd een aanvang gemaakt met het muziekprogramma. Ach tereenvolgens werd ten gehoore gebracht: 1. Sambre et Meuse, Marsch, Orphee aux Enfers, Ouverture; Kirmes am Rhein, Wals; Fantaisie sur l'Opera „Zarapa"; Si J'etais Roi, Ouverture; Suite-Ballet; Epi sode Militaire en Hulde aan den Vrede. Met uitzondering van enkele kleine fouten werden de nummers op voortreffelijke wij ze vertolkt. Vooral het nummer „Orphee aux Enfers van Jac. Offenbach werd schit terend gespeeld. Het nummer „Episode Militaire" van M. J. Kessels, een herinne ring aan den Slag van Waterloo, oogstte een overweldigend applaus, zoodat het laatste gedeelte moest worden verkort. Een compliment voor directeur L. C. Veerman en uitvoerenden. Na de pauze was de verzorging van het succesgedeelte van het program in han den van de humoristen Hellemanvan Leeuwen, voor de leden en .donateurs geen onbekenden. Zij wisten de aanwezigen uit stekend bezig te houden en oogstten een dankbaar applaus. Na alloop braoht de voorzitter de uit voerenden dank voor hunne prestatie en de toehoorders voor de aandacht welke zij aan het muzikale gedeelte hadden besteed. Met een tot weerziens werd de avond be sloten. Oververmoeid. Op het rijwielpad langs den Rijksstraatweg vond de politie een man liggen, die versuft was en die een bloedende wond had aan het achterhoofd. Naast hem lag zijn rijwiel. De man, die bleek te zijn L. uit Den Haag, is per poli- tie-auto overgebracht naar het politie-bu- reau en aldaar onderzocht door dr. Hub- beling. Deze constateerde oververmoeid heid als vermoedelijke oorzaak. De man is per politie-auto naar zijn woning te Den Haag gebracht. Aangereden. Op den Rijksstraatweg nabij Maaldrift reed de heer M. uit Den Haag tegen een stilstaande onverlichte vrachtauto, waarbij hij ernstig werd ver wond. Nadat dr. Hubbeling de eerste hulp had verleend, is de heer M. per zieken auto van den heer Goemans overgebracht naar „Bronovo" te Den Haag. Op den Rijkstraatweg hoek Kerke- bosohlaan had een aanrijding plaats tus schen de auto van mevr. W. v. H. en een vrachtauto, bestuurd door den Haarlem mer S. Beide wagens werden zwaar be schadigd en zijn door garage Janssen weg gesleept. Ook een hek en een lichtmaet moesten het bij deze aanrijding ontgelden. Werkloosheid. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden bedraagt deze week het getal van 364. Gevestigd: P. D. Landaal, uit Leiden, Buurtweg 153 W. C. Minderman, uit Den Haag, Bloemt.straat 51 M. Heidelberger, uit Den Haag, Oostd.weg 2 J. Sommer, uit Den Haag, Ridderlaan 1 W. G. M. Brou wer en vr., uit Den Haag, van Z. van Nijevelt- straat 59 W. Bol Raap en vr,, uit Rotter dam, Zijdeweg 30 J. C. M. Evers, uit Lei den, Rijksstraatweg 419 I. P. Bavelaar, uit Amsterdam, Meijboomlaan 1 E. Futter, uit Brussum, Wilhelminalaan 1 H. W. v. d. Lee en gez., uit Voorburg, Koninginneweg 3 J. M. van Hofwegen uit Alphen a. d. Rijn, Windlustweg 19 J. A. Th. van Dijk en gez, uit Den Haag, Zijdeweg 26 A. M. Rensen, uit Wisch, Oranjelaan 4 A. Steindl, uit Den Haag, van Bergenlaan 7 E. Qach, uit Den Haag, Meijendell 5c C. Veloo, uit Voorl schoten, Korenlaan 12 A. Baron Schimmel- penninck v. d. Oye, uit Den Haag, Teijlinger- horstlaan 10 Wed. J. M. Chr. Laane geb. Muller, uit Den Haag, Ridderlaan 1 W. Quist, uit Den Haag, van Z. v. Nijeveltstraat 17 E. Birnstiel, uit Keulen, Schouwweg 106 Vertrokken: J van Wijngaarden naar Dordrecht, Noordendijk 28 M. M. H. Neu mann naar Den Haag, Bezuidenh.weg 153 J. Bollessen naar Duiken (Dl.) G. Heijse- laar naar Haarlem, Jansweg 19 E. C. A. Linse naar Den Haag, Sneeuwklokjesstraat 20 J. Chr. Slot naar Voorburg, Koninginnel. 12 H. N. v. d. Graaf naar Voorburg, Over- burgkade 5 Chr. Thunfahrt naar den Haag, Dunklerstraat 73 A. F. E. Meijer, naar Den Haag, Nachtegaalplein 20 J. en W. van Grieken, naar Den Haag, Loosduinen, Haag- weg 263. G. Kramer naar Den Haag, Fran- kenstraat 80 J. M. de Bruyn naar Araster dam, Euterpestraat 76 M. J. Driesen geb. Bredero naar Oegstgeest, Dorpsstraat 74 C. J. M. J. Vinkenburg naar Steenbergen, Kloosterschool, Kruisland. BOLLENFIRMA'S MET ONDERGANG BEDREIGD. BURGEMEESTERS DOEN EEN BEROEP OP DE TWENTSCHE BANK. Aan Heeren Crediteuren van Blcembollenbedrijven. Ondergeteekenden, door hun ambt ver plicht mede te werken aan de bevordering der welvaart in de gemeenten yan de bloembollenstreek, meenen goed te doen in dezen moeilijken tijd een oogenblik de aandacht voor het belangrijke vraagstuk der crediet-verleening te vragen. De bloembollenteelt en export-handel waren door de energieke ontwikkeling van werkkracht en ondernemingslust in de ja^- ren die pas achter ons liggen, tot een groote bron van algemeene welvaart ge- komen. Daartoe heeft krachtig medegewerkt het vertrouwen van banken, die op vlotte wijze kapitalen en credieten beschikbaar stel den, maar die van de ontwikkeling van het geheele bloembollenbedrijf haar groo te voordeelen konden ondervinden. De crisis heeft ook het bloembollenbe drijf aangegrepen. Niet echter in die mate, dat producten onverkoopbaar zouden zijn; integendeel, de uitvoer in 1932 heeft be wezen, dat de afzet der producten niet af- maar zelfs toeneemt. Toch kan men van de zijde der banken van maatregelen vernemen, die voor groote en kleine zaken, die met het zoo gemakke lijk verleende crediet zich tot de hoogte, waarop zij thans staan, kónden opwer ken, een bedreiging van ondergang inhou den. Dat beteekent tevens een bedreiging voor het herstel dezer streek, beteekent dat groote lagen der nijvere bevolking aan blijvende armoede zullen worden prijsge geven. Waar toch nog met grond op herstel van het bloembollenbedrijf en den handel ver trouwd mag worden, daar is het gewensoht, dat de allerernstigste maatregelen van de zijde der banken, niet dan in uiterste noodzakelijkheid toepassing vinden. Erkend zij natuurlijk, dat van de zijde der banken wijze voorzichtigheid steeds betracht moet worden, maar daarnaast moge toch niet vergeten worden, dat de zelfde mildheid die credieten verstrekte, toegepast op zoo lang mogelijke instand houding der bedrijven, catastrofale uit werking voor een geheele streek kan voor komen. Daarom meenen ondergeteekenden een ernstig beroep te mogen doen op de bank- besturen en het vertrouwen uit te spreken, dat, alleen bij onvermijdelijkheid, te goe der naam en faam bekende bedrijven door geforceerde liquidatie, die gemeenlijk tot schade voor beide partijen uitvalt, zullen opgeofferd worden. Get. VAN DE MORTEL, Burgemeester van Noordwijk. Get.: D. F. PONT, Burgemeester van H i 11 e g o m. Get.: G. BULTEN, Burgemeester van Voorhout. Get.: W. v. d. HOOP, Burgemeester van K a t w ij k. Get.: J. L. BOSSCHIETER, Burgemees ter van R ij n s b u r g. Get.: GOUVERNEUR, Burgemeester van Sassenheim. Get.: VAN WIJNBERGEN, Burgemees ter van Lisse. Get.: A. SLOB, Burgemeester van Haarlemmermeer. Get.: A. J. v. GERREVINK, Burgemees ter van Oegstgeest. Get.: VAN IERSEL, Burgemeester van Noordwijkerhout. Get.: LOTSY, Burgemeester van Val kenburg. Get.: A. KETELAAR, Burgemeester van Warmond. Het origineel van dit stuk is gezonden aan de Directie van De Twentsche Bank te Amsterdam. RECHTZAKEN DE MOORDZAAK ESCHAUZIER. ROND EEN BRIEFJE. Onder groote belangstelling, zoowel van de zijde der balie als van het publiek is, zooals reods gemold, gisteren voor het Haagsche Gerechtshof do behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den 32- jarigen technikor K. en den 22-jarigen kan toorbediende P., die, terzake van den ge- ruohtmakenden moord op 9 Mei 1931 ge pleegd te Den Haag op den heer Esohau- zier, door de Haagsche Rechtbank zijn veroordeeld reap, tot twintig jaar gevan genisstraf wegens moord en valschheid in geschrifte en tot vijf jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aah doodslag. Zooals men zich herinneren zal, is in Mei van het vorige jaar, toen deze moord zaak voor het Hof in hooger beroep werd behandeld, de behandeling geschorst om een nader onderzoek in te stellen haar de al of niet echtheid van een briefje, dat door den verdediger van K., mr. Nederveen uit Roermond, in het geding was gebracht en een schuldbekentenis van den heer E. jegens K. inhield. Voor de voortgezette behandeling zijn van de zijde van het O.M. en van de ver dediging in totaal 52 getuigen opgeroepen, onder wie verschillende schriftkundigen. Bedoeld briefje, dat in het costuum van vord. K. destijds is gevonden, luidt als volgt Beste K. Conform afspraak zou je he denavond thuis blijven. Ik heb dan ook ge- ruimen tijd op je gewacht, doch je bleef onzichtbaar en dan nog wel op onze eer ste conferentie in 1931. Je begrijpt toch, dat me dat verdbegint te ergeren. Me moreer toch, dat ik je 100.000 schuldig ben en dat ik uit dien hoofde mag ver wachten, dat je me met meer respect en voorkomendheid behandelt. Ik ben mor genavond ter zelfden tijd hier. (Handteekening) W. Eschauzier. P.8. Liefst vier dagen had je noodig om mijn brief te beantwoorden, Loe tida bisa menjaoet lebik lakas binatang(In haast). Nadat eenige deskundigen verklaringen hadden afgelegd, zou als get. worden ge hoord de vrouw van verdachte K., die het bewuste briefje in het costuum van K. zou hebben gevonden. Deze was echter niet verschenen en de president deelde mode, dat deze getuige verzocht heeft gebruik te mogen maken van het verschoonings- recht, om geen getuigenis voor het Hof af te leggen. Daarna werden gehoord de broer van het slachtoffer, alsmede de heeren Visser en Pabst, die verklaarden, dat het hun getoonde briefje niet door den heer E. was geschreven. Ook de zoon van den heer E. achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat zijn vader het bewuste briefje aan verd. K. zou hebben geschreven. Noch het hand schrift noch de inhoud zijn volgens hem van wijlen zijn vader afkomstig. Dr. C. J. van Ledden Hulsebos, schei kundige te Amsterdam, beeft een onder zoek ingesteld naar de echtheid van het briefje uit het zakboekje en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat het een ver- valscht briefje is, dat door Konings moet zijn geschreven. Verdachte K. spreekt de verklaringen van dezen schriftkundige tegen. Dr. J. Schrijver, arts te Amsterdam, zegt het briefje en de rapporten en contra- rapporten nauwkeurig te hebben bestu deerd. Hij heeft ook kennis genomen van de wijze, waarop de deskundigen elkaar in de haren hebben gezeten. Zijn conclusie is dat het briefje valsch is en dat het is op gesteld door K. Men heeft er zelfs buiten- landsche schriftkundigen bij gehaald alsof het hier een buitengewoon moeilijk geval gold. Spr. wraakt de methoden van do schriftdeskundigen dr. Hesseling en dr. v. Wageningh. Hij wijst er op, dat in het briefje wordt gezegd: „dat gaat mij ver domd ergeren", door iemand die lang ver geefs heeft gewacht. Zoo iemand verkeert in den toestand van effect en produceert in dien toestand schrift, waaraan men de sterke gemoedsbeweging duidelijk kan zien. Hier hebben wij geen affect-schrift, niet eens „schrift", maar het product van teekenen. Vervolgens wordt gehoord de heer K. Wenzel, Justiz-ober-inspector, a. D. te Hamburg, die in een gedetailleerd betoog eveneens tot de conclusie komt, dat het briefje valsch is. De létters, door den heer E. geschreven, dragen geheel' andere kon- merken dan die op het briefje voorkomen. Spr. heeft dit microscopisch onderzocht. O.a. is het hem opgevallen, dat bij een handteekening van den heer Eschauzier de streep vlak onder den naam stond en dat op het briefje de streep daarvan is ver wijderd. Verder houdt spr. uitvoerige beschou wingen over de lettervormen enz. Verdachte K. die op het podium dicht bij den deskundige het betoog nauwkeurig heeft mogen volgen wijst er op, dat in het dossier brieven van den heer Eschau zier voorkomen, waarbij de streep in de handteekening wel 1/2 c.M. is verwijderd |van den naam, terwijl die op andere plaat sen er dicht onder staat. In het blaadje de afstand 2 millimeter. Naar aanleiding hiervan ontstaat een gemoedelijke gcdaohtcnwisseling in de Duitsohe taal tusschen den heer Wenzel en verdachte K. Te zes uur wordt de zitting geschorst tot hedenochtend tien uur. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7