MIXED-FRUIT DINSDAG 21 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCKE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND VAN HET VATIC AAN HET HEILIG JAAR. Pauselijk bezoek aan de Scala Santa? Gedurende het a.s. Heilig Jaar zal Z.H. de Paus vermoedelijk een bezoek brengen aan de kapel, waar meer dan vierhonderd jaar geleden een groot aantal relikwieën uit het leven en lijden van Christus waren geborgen. Deze kapel, het heilige der heilige ge naamd, is gebouwd om de heilige trap te bergen, de trap n.l. welke Christus besteeg om het paleis van Pontius Pilatus binnen te treden. Even voor de groote plundering van Ro me werden een aantal relikwieën in het altaar van deze kapel verborgen, waar zij gerust hebben tot 1905, toen de Duitsche Jesuiet pater Grisar, met speciale machti ging van den Paus de bergplaats opende en de relikwieën weer aan het licht bracht. De voornaamste hiervan zijn: een groot deel van het heilig kruis; een deel van den zetel, welke Christus gebruikte bij eet laatste Avondmaal; een van de nagelen, waarmede Christus aan het Kruis werd geslagen; een deel van de lans, waarmede de zijde van den Zaligmaker werd doorsto ken; stukken van de spons, waarmede Hij met gal gelaafd werd; deelen van dè gee- seikolom enz. Verder bevindt zich onder de relikwieën een oud schilderij, voorstellende Christus op den troon hetwelk volgens de legende door St. Lucas, den evangelist is begonnen en door een engel is afgemaakt. Zeker is in ieder geval, dat dit schilderij van voor de 8ste eeuw stamt. Tijdens de regeering van lnnoncentius III (11891216 is net schilderij bedekt met een beschermeud raamwerk van zilver hetwelk nu nog aan wezig is. De relikwieën zijn thans aan de verschil lende basilieken van Rome verdeeld en zullen gedurende het heilig jaar worden uitgesteld. Aangezien de kapel buiten het Va- ticaan ligt, is deze niet meer door de Pau sen bezocht sinds 1870, toen Pius IX de trap besteeg, voor hij de gevangene van het Vaticaan werd. ONTWAPENING. LUCHTVAARTDEBAT TE GENEVE. De luchtvaart-commissie, welke de hoofd commissie der ontwapeningsconferentie on langs heeft ingesteld, is gisterochtend oij- eengekomen. h rankrijk was vertegenwoor digd door minister Cot, Engeland door mi nister Londonderry en Duitschland door Ministerialdirektor Brandenburg. Deze laatste verlangde een duidelijke en onmid dellijke beslissing over het algemeene ver bod der militaire luchtvaart en van het luchtbombardement. Hij critiseerde 't „bal spel" tusschen hoofdcommissie en lucht vaar tcommissie en het onvruchtbare werii, dat de luchtvaart-commissie en haar sub commissies tot dusver verricht hebben. Brandenburg verklaarde ten slotte accoord te gaan met een voorstel van Pierre Cot, dat de luchtvaartcommissae als redactie comité die vragen duidelijk zal formuleer en, waarop de hoofdcommissie haar politiek antwoord moet geven. De volgende voorstellen werden door Brandenburg ingediend: De hoofdcommis sie moet zonder dralen een principieele beslissing treffen, dat ingevoerd zal worden: le. volledige afschaffing der militaire lucht vaart met een onbeperkt verbod van tiet luchtbombardement en reglementeering vau de civiele luchtvaart, óf, 2e. zooals le., maar in plaats van reglementeering der ci viele luchtvaart reglementeering en toe zicht, óf e. een onbeperkt algemeen verbod van het luchtbombardement. Voor het ge val eener positieve beslissing der vragen zal de luchtvaartconxmissie belast moeten worden met het vaststellen der uitvoerings bepalingen. Voor het geval eener negatieve beslissing der eerste beide vragen, worden afzondebjke maatregelen voorgesteld voor de ontwapening, wat hot materiaal aangaat, op het ge bid der militaire luchtvaart. De leider der Duitsche ontwapeningsde legatie, Nadolny, is te Berlijn aangekomen om besprekingen te voeren met de minis ters van Buitenlandsche Zaken en Rijks- weer. Van nieuwe instructies voor Nado'n.v is geen sprake zegt Wolff. De besprekingen loopen alleen over kwesties van tactiek. Principieele beslissingen zijn niet aan de orde. Waarschijnlijk zal Nadolny wat de kwestie van uniformiseering der legertypen aangaat voorstellen, dat niet overeenkom stig het voorstel van Cot de algemeene commissie met het onderzoek wordt belast, maar de commissie der effectieven. DUITSCHLAND NIEUWE INSTRUCTIES AAN DE DUITSCHE POLITIE. Goede vriendjes blijven met de nat. bonden Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de rijkscommisaris voor het Pruisische ministerie van Binneland- sche Zakon, rijksminister Göring, op 17 Februari aan alle polite-autoriteiten het volgende rondschrijven gezondne: „Ik geloof, dat ik niet speciaal er op be hoef te wijzen, dat de politie ook maar den schijn eener vijandige houding of zelfs den indruk eener vervolging tegenover natio nale bonden (S.A., S.S. en Stahlhelm) en nationale partijen onder alle omstandighe den moet vermijden. Ik verwacht veeleer van alle politie-autoriteiten, dat zij met de genoemde organisaties, in wier krin gen de belangrijkste staatsopbou wende krachten vervat zijn, een goede verstand houding zullen tot stand brengen en onder houden. Bovendien moet elke arbeid voor nationale doeleinden en de nationale pro paganda met alle krachten worden ge steund. Van politioneele beperkingen mag slechts in de dringendste gevallen gebruik worden gemaakt. Daarentegen moet tegen bet drijven van Btaatsvijandige organisaties met de scherp ste middelen worden opgetreden. Er moet met alle strengheid tegen communistische daden van terreur en overvallen worden te werk gegaan en zoo noodig moet meedoo- genloos van de wapens gebruik worden ge maakt. Politiebeambten, die in de uit oefening dezer plichten van het schietwa pen gebruik maken, worden onafhankelijk de gevolgen daarvan door mij gedekt Wie daarentegen in verkeerde toegevend heid zijn plicht verzaakt, zal de discipli naire gevolgen daarvan moeten dragen. De bescherming der telkens weer in haar maatregelen beperkte nationale beweging moet onvoorwaardelijk gewaarborgd wor den. De politie moet, niets ontziend, op treden tegen ongeoorloofde vergaderingen, plunderingen, opwekking tot hoog- en land verraad, massastaking, oproer, persdelicten en overige strafbare handelingen der orde verstoorders. Ieder politiebeambte moet zich steeds voor oogen houden, dat het nalaten van een maatregel ernstiger is dan begane fou ten bij de plichtsuitoefening. Ik verwacht en hoop, dat alle beambten zich met mij één voelen in het streven, door de versterking en aaneensluiting van alle nationale krachten ons vaderland te redden van den dreigenden ondergag." Redevoeringen van dr. Brünlng. Oud-rijkekanselier dr. Briining heeft te Würzburg een verkiezingsrede gehouden. Hier wees hij er op, dat wellicht geen enkele constitutie ter wereld zóó soepel is als Duitschlands grondwet van Weimar. Voorwaard© is echter, dat zij met een koel hoofd wordt toegepast. Wat wij thans mee maken, aldus spreker, is echter niets dan een reeks experimenten. Spreker oefende scherpe critiek uit op de noodverordeningen, welke ten aanzien van visch en vleesch zijn uitgevaardigd en z.i. doelloos zijn, daar geen van beide arti kelen in Duitschland worden geïmpor teerd. Vervolgens hield dr. Briining ook te Ra- insburg een rede, waarin hij. er op wees, dat het Centrum zoowel in den afgeloo- pen zomer als herfst bereid was, samen met de nationaal-socialisten een regeering te vormen. Het Centrum was echter niet bereid zich geheel in de macht der Hitle- rianen te begeven. Ten slotte hekelde spreker diverse maat regelen der nieuwe regeering, o.m. het uit stel der executoriale verkoopen en de amb- tenarenpolitiek, terwijl hij wees op de suc cessen, die de achtereenvolgende kabinet ten op het gebied der buitenlandsche poli tiek hebben behaald. BLOEDIGE BOTSINGEN IN MECKLENBURG. 1 doode, 18 ernstig gewonden. Te Bad Doberan heeft Zondagavond een bloedige botsing plaats gehad tusschen Rijksbanierleden en afdeelingen der S.A. De Rijksbanior had een optocht georgani seerd, waarvoor door de autoriteiten toe stemming was verleend, welke om vijf uur 's middags zou aanvangen, terwijl de S.A. om 7 uur zou opmarcheeren. S.A.-menschen zouden de ontbinding van de Rijksbanier- betooging hebben geëischt. Toen de aan wezige burgemeester zulks weigerde, be zette de S.A., volgens een officieele mede- deeling der N.S.D.A.P., een straat, waar de Rijksbanier zou doortrekken over de ge- heele breedte. Er ontstond een verwoede schietpartij, waarbij direct reeds een groot aantal personen gewond werden. Een 30-ja- rige Rijksbanierman, zekere Hans Wulf, werd door een. schot in de hartstreek op slag gedood. Gewond werden tien Rijks banierleden en 2 S.A.-mannen. Te Laage zijn bij een politieke vechtpar tij vijf personen gewond naar het zieken huis overgebracht. Te Kobrow is bij een politieke vecht partij de 20-jarige Rijksbanierman Bruno Schulze door steekwonden in de longen ernstig gewond. der bonden van personeel der gemeentelijke en departementale openbare diensten heeft het parool uitgegeven voor een staking tus schen tien en e f uur, welke naar gelang van het bedrijf van 10 minuten tot één uur zou duren. Behalve het personeel van de electriciteits- en gasbedrijven en dat van de stedelijke trams en autobussen, hebben ook de postbeambten besloten dit uur den ar beid neer te leggen, terwijl het in de be doeling .igt, in den loop van den dag een of twee bestellingen te laten vervallen. Aan vankelijk was er sprake van, dat ook het personeel van de ondergronds. ..e spoorwe gen het werk zou staken. Dit is echter niet het geval. Ook de spoorwegbeambten b.ij- ven aan den arbeid. Tevens heeft het bestuur van den bond van onderwijzers besloten, zich bij de sta king aan te sluiten, terwijl de oud-strijders morgen om dezelfde reden een betooging zullen houden. In regeeringskringen wordt er de nadruk op gelegd, dat al.e maatregelen zijn getrof fen om stagnatie in de verschillende be drijven te voorkomen. Volgens een later ontvangen bericht is de pro-test beweging van het personeel van de trams en autobussen om 10 uui begonnen en heeft zij tien minuten geduurd. Inciden ten deden zich n:et voor. Te Rouaan heeft een groep ambtenaren ongeregeldheden veroorzaakt tijdens een samenkomst van den bond van belastingbe- ta ers. De bijeenkomst moest wórden opge heven. JAPAN TOKIO'S BESLUIT GENOMEN. Japan uit den Volkenbond indien het rapport der 19 wordt aangenomen. Hét Japansche kabinet is gisterochtend tegen verwachting, in een buitengewone zit ting bijeen geweest om de Volkenbonds kwestie te bespreken. Het heeft besloten, aldus meldt United Press, de delegatie uit Genève terug te trekken en uit den Volken bond te treden, indien het rapport der com missie van 19 door de buitengewone Vol kenbondsvergadering wordt aangenomen. Aan de de egatie te Genève heeft de re geering een telegram gezonden om haar, naar men gelooft, van de beslissing over de uittreding uit den Volkenbond in kennis te stellen. Men gelooft dat Japan in antwoord op de beslissing van de Assemb'.ée een tegenverklaring za] afleggen. De buitengewone kabinetszitting, waar in het besluit met eenstemmigheid is geval len, duurde van 9 uur 50 tot 11 uur 20 v.m. De premier, Saito, en de minister van Bui tenlandsche zaken zu.len den keizer een bezoek brengen om hem de kabinetsbeslis sing mede te deelen. Het wordt als zeker beschouwd, dat de keizer zijn goedkeuring aan het besluit zal hechten. FRANKRIJK PROTEST-STAKINGEN TE PARIJS. Do federatie van ambtenaren had haar leden uitgenoodigd gigtèren den arbeid te onderbreken om te protesteeren tegen de door de financiee e senaats-commissie aan genomen maatregelen in zake belastingen en salarisverlaging. Het algemeen comité AMERIKA OPHEFFING ALCOHOLVERBOD IN DE V.S. Ook het Huis aanvaardt de resolutie. Het Amerikaansche Huis van digden heeft gisteren met 289 tegen 121 stemmen de reeds door den Senaat aan vaarde resolutie-B.aine goedgekeurd, die zich uitspreekt voor opheffing van het alco holverbod. Nu zoowel in den Senaat als in het Huis van Afgevaardigden de vereischte twee derden meerderheid voor de resolutie is verkregen, zal deze worden voorgelegd aan de afzonderlijke staten. Deze zullen voor de eventueele ratificatie van de intrekking speciale conventies moeten bijeenroepen. De intrekking van het drankverbod wordt eerst van kracht, als drie kwart der staten de resolutie binnen zeven jaar ratificeert. De resolutie, die een grondwetswijziging bevat, zal niet aan Hoover worden voorge- geled. Indien de resolutie-B.aine door het vereischte aantal staten wordt geratifi ceerd, zal een stelsel van federale bescher ming worden ingevoerd door de staten, die droog wenschen to blijven. De „natte" '.eden van het Huis van Afge vaardigden hebben een wetsontwerp inge diend, waarin het Congres wordt gemach tigd in de 48 staten conventies bijeen te roe pen. Zij willen hierdoor verhinderen dat droge politici in twijfelachtigen staten ja renlang de afschaffing van het verbod ver tragen, door voortdurend de bijeenroeping uit te stellen van de conventies die de op heffing van het verbod moeten ratificeeren. BUITENL. BERICHTEN SPAANSCH SCHIP VERGAAN. Tien opvarenden verdronken. Ter hoogte van Luarca is gisteren het vaartuig „Peno Castillo" vergaan. Van de elf opvarenden heeft er slechts een het. leven kunnen afbrengen. Veel sneeuw in Engeland. Ook gisteren is er in Engeland veel sneeuw gevallen. In het Noorden van Yorkshire ligt de sneeuw eertige voeten toog. VEROORDEELING VAN ZANGARA. Tachtig jaar gevangenisstraf. Zangara, de man die een aanslag heeft gepleegd op den a.s. president Roosevelt, is gisteren veroordeeld tot twintig jaar gevangenis voor elk van de vier beschuldigingen, die in verband met den aanslag tegen hem waren ge formuleerd. In totaal is hij dus veroor deeld tot tachtig jaar gevangeniss raf, achter elkaar te ondergaan. De verde diging trachtte annuleering te verkrij gen van de beschuldiging van poging tot moord op miss Kruiss en Caldwell, twee der personen die bij den aanslag werden gewond, doch dit werd door den president rechter Collins geweigerd. Na dat de doctoren hadden verklaard, dat Zangara als toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd, erkende de dader op alle punten schuld. Na de veroordeeling zeide Zangara het te betreuren, dat hij Roosevelt niet had kunnen dooden; hij lachte luidruch tig bij het vernemen van het vonnis, hief zijn armen op, en riep uit: „Wat? Maar tachtig jaar? Wees niet zoo karig, rechter, veroordeel me tot honderd jaar" De rechter antwoordde hierop: „Dat kan!" Indien een der gewonden sterft, kan Zangara alsnog wegens moord worden gevonnist. De toestand van Cermak en mrs. Gill, die bij den aanslag ernstig gewond wer den, is vooruitgaande. Opgemerkt dient nog te worden, dat Zangara nog niet terecht heeft gestaan in verband met de verwondingen van mevrouw Gill en Cermak, den burge meester van Chicago, daar beider toe stand nog niet ge!'eel vrij van gevaar is Mocht een van hen sterven, dan zal Zangara nog wegens moord ter dood veroordeeld kunnen worden. JEUGDIGE NAVOLGERS VAN ALAIN GERBAULT. Twee jeugdige Poolsche padvinders zijn 8 Juli 1932 in een heel sober inge richte zeilboot uit Gdingen vertrokken hebben kort geleden via de Ocstzee, de Noordzee, het Kanaal en den Atlan- tisohen Oceaan Casablanca bereikt, waar zij bij hun aankomst den beroem den Fransehen zeiler Alsin Gerbault aantroffen, die onbewust de padvinders tot dezen tocht had gedreven. Alain Gerbault toonde groote belang stelling voor de onderneming der jon gemannen en gaf hun een exemplaar van zijn jongste boek „L'Evangile du Soleil". De padvinders zijn dezer dagen uit Casablanca vertrokken en zetten hun tocht voort langs de Afrikaansohe kiist. WERELDREIS PER CHINEESCHE JONK- Naar uit Sjanghai wordt gemeld, i® de Noor, Bloomshield, voornemens in een groote Ohineesche jonk, een wereld reis te maken. Tot dusver is niemand er in geslaagd om in een jonk in volle zee te varen; een eenige maanden ge leden ondernomen poging eindigde met het vergaan van het vaartuig bij de kust van Formosa. Deze jonk, waarmee de wereldreis ge maakt moet worden, is 19.50 meter lang en is aan beide zijden prachtig bewerkt, terwijl op den boeg, volgens oud-Chi- neesch gebruik, twee oogen zijn ge schilderd „opdat het vaartuig_ zijn weg vindt in de duisternis". De jonk bezit geen motor, doch voert ©en klein bootje mee een z.g. sampan, uitgerust met een Dieselmotor en bestemd cm de jonk de havens binnen te sleepen. Bloomshield is voornemens New York en Londen aan te doen en heeft zich Oslo als einddoel gesteld. Belooning voor mevr. Crose. Er is een voorstel ingediend om aan mrs. Cross, de d-me. die den arm van Zangara omhoog hield teen hij op Roo sevelt wilde vuren, de medaille van het Amerikaansche Congres te verleenen. Andere bladen schrijven JHR. RUYS KAMERLID. De Utrechtsche Courant schrijft: We schreven dezer dagen, te hopen dat tegenover het gemis aan waardeering, dat den tegenwoordigen minister-president van de zijde der hoogste electorale instanties zijner partij is ten deel gevallen, zijn ge west van herkomst deze fout herstellen zou. Tot groote voldoening van ongetwijfeld talloozen in den lande is deze verwachting thans in vervulling gegaan. Men herinnert zich de feiten: in 1919 hadden de katholieken in de groote Hol- landsche steden een „lijsttrekker" noodig, en zij meenden daarbij niet beter gebaat te zijn, dan wanneer de kieskring-organi satie Limburg him haren lijsttrekker jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, wilde af staan. Limburg is zijnen westelijken partijge- nooten daarin, hoewel ongaarne, tegemoet gekomen, niet zonder zich» vooraf verge wist te hebben, dat dhr. Ruys de Beeren brouck 't daarmee eens was. Jhr. Ruys heeft toen zonder aarzelen het offer ge bracht: een vasten zetel te ruilen voor eenen, die zekere kansen van ongewisheid met zich bracht. Die kansen hebben zich helaas maar al te spoedig in werkelijkheid omgezet. Iet wat kopschuw geworden door het fel ge stook van heel de linksche pers tegen „jon ker Ruys", meenden diezelfde Hollandsche districten thans hun kansen te verminde ren met den tegenwoordigen minister-pre sident een vaste plaats op hunne lijsten te geven, en de centrale organisatie liet zich tot dat gevoelen mee overhalen. Ook geen enkele kwaliteitszetel werd door dhr. Ruys opengelaten. Het geval heeft in Limburg groote erger nis gewekt. En de verontwaardiging heeft zich Zaterdag geuit in de te Roermond ge houden vergadering van den Provincialen R.K. Kiezersbond. Teneinde den vrijheids zin der Limburgsehe kiezers niet aan ban den te leggen, was aanvankelijk het plan geweest, voor geen enkelen vrijen zetel een candidaat te adviseeren. Thans echter heeft men een uitzondering gemaakt, één enkele slechts: voor den miskenden Lim- burgschen Staatsman is door zijn gewest een vaste zetel „geadviseerd", men kan gerust zeggen „gereserveerd". Dhr. Ruys de Beerenbrcruok zal in de nieuwe Kamer terugkomen. Het zou een aanfluiting van het pres tige onzer partij geworden zijn, indien 'b geweest ware. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake royement van een be- tuurslid. Antwoord: Wie als lid eener vereeni- ging geroyeerd is, houdt daardoor automa tisch -op bestuurslid te zijn. V ragen: omtrent Holl. Grondcrediet- bank. Antwoord: Wij zijn niet in de gele heid, na te zien of uw nummers uitgeloot zijn. Omtrent beleggingen kunnen wij geen advies geien. Inlichtingen omtrent uitge lote nummers kunt u krijgen aan het ge bouw van de K.S.A. Steenschuur, Leiden. Vraag: Gaarne zou ik van u willen wo- ten wat is het beste middel om een hond van vlooien te reinigen? Antwoord: Koop insectenpoeder bij 'n drogist. Vraag: Betreffende Wetenschappelijke Inrichting te Amsterdam? Antwoord: Over de soliditeit van der gelijke inrichtingen kunnen we u geen in lichtingen geven. V raag: Zijn er nog boeken waarin ge schreven staat van voortkweeken en snoeien van boomen, bloem-, blad- en sierheesters, kamer- en kasplanten enz. Zoo ;a, en waar zijn die verkrijgbaar, en de koeten daarvan. 2. In welke Courant of blad staat de veiling van Aalsmeer? Antwoord: Door den heer J. Bleeker is een boekje in den handel gebracht geti teld „Het snoeien van boomen en struiken" prijs 75 ct. Over kamer- en kasplanten is door den heer A. J. Herwig een boek geschreven „Bloemen en Planten in huis". Prijs 4.90. De uitgevers van bovengenoemde werken zijn ons onbekend, doch de boekhandel zal u hierover kunnen inlichten. Wat betreft de velingberichten van Aalsmeer deze komen voor in de Aalsmeer der Courant, en vele tuinbouwbladen. Vraag: J. A. v. D. te L. inzake bere kening inkomsten belasting. Antwoord: In aanmerking komt uit sluitend de jaarlijksche opbrengst der bron nen van inkomsten, welke op 1 Mei voor den belastingplichtige bestaan. Had de belas tingplichtige deze bron reeds op 1 Januari van het vorige kalender jaar (dus, voor wat de belasting Mei 193230 April 1933 be treft. 1 Jan. 1931) dan betaalt hij belasting over het inkomen van dat kalenderjaar dus over 1931). Had de belastingplichtige ©en bron van inkomsten nog niet op 1 Jan. van dat vorige kalenderjaar, dan moet hij op 1 Mei begrooten zijn inkomsten over het jaar, waarin die 1 Mei dag valt. (In dit ge val dus over 1932). In dit geval wordt dus toekomstig inkomen geschat. Vraag: Ik heb kippen, blauwe N. Hol landers, die erg lui zijn. Ik het voor de fok gedacht bij die kippen *n haan te zetten en wel een witte leghorn? Zouden de kippen dan vlugger worden? Antwoord: Misschien weet een onzer lezers hierop antwoord. Vraag: Is er vanwege de Dierenbe scherming niets te doen tegen het merken van varkens. Antwoord: Wend U tot een beken de Vereeniging tot dierenbescherming als Jack London-Verbond.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6