I £óe0L MAANDAG 20 FEBRUARI 1933 No. 7437 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN IPRESBUR© 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het üeillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Wat was het ergste? Over de wijze waarop de muiterij van „De Zeven Provinciën" is onder drukt wordt ook onder ons verschillend gesproken. Met de erkenning, dat de bemanning van het schip herhaalde som maties heeft gekregen, stelt men toch ook de vraag, waarom er ook nog niet eerst een waarschuwingsbom is geworpen. Dit is een vraag, die ons inziens heel rede lijk en gemotiveerd is en welke ook waarschijnlijk nog wel in de Kamer zal worden gesteld, zoodat wij er een ant woord op mogen verwachten. Maa.r eens zijn wij het toch allen over het feit, dat de regeering krachtig móest optreden, en dat de muiters, die een zestal sommaties of waarschuwingen hebben genegeerd, zelf het gebruik van geweld hadden kunnen voorkomen, als ze maar hadden gewild. Dat de communisten dit niet erken nen, is vanzelf sprekend. Maar niet als vanzelfsprekend mag het worden beschouwd, dat ook de S. D. A. t\ in deze zich vierkant stelt tegenover liet gezag. Niet tenzij de S. D. A. P. heelemaal de democratie over boord heeft geworpen en slechts slippendraagster is van het communisme, de partij van de dictatuur, de z.g. dic tatuur van het proletariaat 1 De houding, die de S. D. A. P. ïn deze aanneemt, maakt 't duidelijk, dat zij hetgeen met „De Zeven Provinciën" is gebeurd, niet principieel beoordeelt, maar.... er politieke munt uit wil slaan, een zeker revolutionair gestemd deel van haar volgelingen er mee in het gevlij wil komen. Zoo i s het, helaas Weet gij wat eigenlijk in de heele droeve geschiedenis met „De Zeven Pro vinciën" het ergste is 1 Wij zullen dit beantwoorden met aan te halen de meening van een s o c.-d emocraat en niet de eerste de beste! met wien wij het volkomen eens zijn. In de „Groene Amsterdammer" schrijft prof. J. Goudriaan, lid van de S.D.A.P., o.m.: „Het ergste is het feit. dat noch hij (Duys), noch de voorzitter der Tweede Kamerfractie duidelijk en hard heeft uitgesproken, dat de S.D.A.P. de muiterij onvoorwaarde lijk afkeurt. Het ergste is, dat men heeft nagelaten namens de S. D. A. P. een beroep te doen op de opstandelin gen om hun verzet tegen het wet tig gezag onmiddellijk te staken. Want de taak van een groote de mocratische partij, die zich haar verantwoordelijkheid tegenover het geheele volk bewust is, bestaat niet in het zich encannaillec'en met de reactionaire, anarchistische instinc ten, die in elke volksmassa sluime ren en in tijd van nood maar al te gemakkelijk tot uitbarsting komen. „De taak van een verantwoorde lijke democratische partij is een taak van opvoeding. Zij moet elk harer leden, zij moet elk staatsburger het bewustzijn inprenten van zijn rechten èn van zijn plichten. Met name den onafwijsbaren plicht van vrijwillige onderschikking onder bet gezag, dat hij, als staatsburger, zelf ïnede heeft tot stand gebracht. Het gezag, waarop hij, dank zij de de mocratie, ten allen tijde èn door middel van zijn organisatie èn door middel van zijn gekozen vertegen woordiger, zijn critiek kan doen gelden. „Een democratische partij behoort haar volgelingen duidelök te ma ken, dat de ergste misdaad, waar aan zij zich kunnen schuld'"? maken, bestaat in de onwettige of onloyale aantasting van het op wettige en loyale wijze tot stand gekomen ge zag. De onwettige aantasting van het wettig gezag is een misdaad tegen de democratie zelf. ..En wanneer, ondanks haar be leid, deze onwettige aantasting toch plaats vindt, dan behoort een de- mocratische partij om 'f ever of zij zelf aan 't bew'ip is of ïn oppo sitie is zich loyaal om de regee ring te scharen en deze to steunen 1 in het hoog hoeden van het wettig gezag, waarop èn regeeringspartij èn oppositie gemeenschaappelijk be rusten. Zij kan de regeering ter ver antwoording roepen later. Zoo lang het democratisch gezag be dreigd wordt, is er maar één leue: Hoog het gezag. Weg met de anar chie". 1 We hebben in dit citaat onderstreept het begin van de alinea's, waarin prof. Goudriaan zegt, wat in deze hij het ergste vindt. Men ont-houde dat, als de S. D. A. P. met demagogische phrasen tracht op te zetten en op te hiteen tegen de regee ring. Men onthoude ook, wat de socia listische professor verder schrijft in het zelfde artikel: Een democratische partij, dia de verdediging van het gezag in tijd van nood aan anderen overlaat, pleegt verraad aan haar eigen be ginsel; zij speelt in de kaart der reactie. Democratische leiders, die er in gnuiven wanneer aan dat gezag een slag wordt toegebracht, moeien het a. b. c. van de democratie nog lee- ren. Het is dit soort kinderkamerde mocraten, dat de democratie in de afgeloopen dagen verduiveld veel kwaad heeft gedaan. Men kan de vraag stellen en men zal haar na het gebeurde opnieuw moeten stellen: Is de S. D. A. P. wel een democratische partij? Tenslotte zegt prof. Goudriaan het volgende: De gelegenheid voor een massa- psvchose is nog nooit zoo gunstig geweest als thans en nog nooit is de massale infectie zoo bewust stel selmatig toegepast als thans. Wie in dit milieu met bet vuur der revolutie speelt, is een misdadi ger, een misdadige kwajongen of een idioot. De S. D. A. P. kan het met de beoor deeling van haar partijgenoot doen. Een beoordeeling, die wij hier citeeren we herhalen het omdat wij er ons on al bij saicnen aansluiten. DE INVLOED DER R.K. STAATSPARTIJ. Wat de resultaten onzer partij be treft, het is nooit prettig, althans zoo voelt het de spreker van het ocgenbhk j den roem te verkondigen van een groep of beweging, waartoe men zelf I behoort. Daarom slechts dit sobere j woord: wie onbevooroordeeld de staat- kundige geschiedenis van heo Neder- landsche volk in de laatste 3o jaren over ziet en daarbij in redelijke beoordeeling cnze wel krachtige, maar toch minder heidspositie niet vergeet, zal moeten erkennen, dat, dank zij mede den invloed onzer Partij, tal van eiscken eener prin- cipieele gezins- en welvaartspolitiek kon den verwezenlijkt worden. Ook hier kan een vergelijking met andere landen leer zaam zijn. Uit de radio-rede, gisteren door mr. D. Beaufort O. F. M. gehouden. POLITIEKE AGENDA. De volgende data verdienen de aandacht onzer katholieke kiezers: 1. Zaterdag 25 Februari: Vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij te Amsterdam. 2. Zondag 5 Maart: Stemming in de katholieke "kiesvereenigingen voor de can- didatenlijst. 3. Woensdag 15 Maart: Officieele can didaatstelling voor de Tweede Kamer. 4. Woensdag 26 April: Verkiezing voor leden van de Tweede Kamer in de 18 rijks- kieskringen. 5. Zaterdag 6 Mei: Sluiting van de zit ting der Staten-Generaal. 6. Dinsdag 9 Mei: Opening van de nieu we zitting der Staten-Generaal. Bovendien maken wij er opme kzaara ou. dat vanaf 23 Februari de kiezerlijs-t ter in zage ligt ten stadhuize. Het is van belang zich te overtuigen of men op deze lijst voor komt. 1 UIT DE R.K. STAATSPARTIJ „POLITIEKE ADVIES EN". Er is vergaderd in de verschiTende kies kringen en gecombineerde kieskringen over de vraag: moet er aan de kiezers een advies worden gegeven over de keuze van definitieve Kamer-candidaten; en, zoo ja, hoe moet dat advies dan luiden. Hier volgen resultaten van de gehouden besprekingen. Dordrccht-Leiden-Friesland- Groningen. Een vergadering gisteren te Amsterdam gehouden, nam het besluit, om voor den omschreven zetel te adviseeren den heer A. G. Loerakker en voor de vrije zetels minister Verschuur en het zittend kamer lid Kampschoer. Haarlem—Den Helder. Advies voor den omschreven zetel: Mr. Hellenberg-Hubar; vrije zetels: Ch. v. d. Bilt (Haarlem) en J. Groen Azn, (Zd. Scharwoude). Amsterdams'-Gravenhage —Rotterdam. Zaterdagmiddag heeft in Den Haag de aangekondigde vergadering plaats gehad van de afgevaardigden der drie rijkskies kringen Amterdam, 's-Gravenhage en Rot terdam tot vaststelling van de eerste vier plaatsen op de gecombineerde groslijst voor de drie genoemde steden. De uitslag der besprekingen was als volgt: No. 1 als candidadl voor den eersten omschreven zetel en als lijstaanvoerder mr. C. M. J. F. Goseling, Amsterdam. No. 2 werd de tweede omschreven zetel met als candidaat ir. L. J. M. Feber, Den Haag. Van de 34 ingekomen candidaten voor de vrije zetels werden resp. no. 3 en no. 4 de heer W. Steinmetz, Amsterdam en mej. J. M. J. A. Meyer, Rotterdam. Utrecht Te Utrecht vergaderde de Bond van R. K. Kiezers in den Rijkskieskring Utrecht, Na een tweetal vrije stemmingen werd gekozen tot geadviseerd candidaat voor den vrijen zetel de heer G. W. J. v. Koe verden uit Buren. Voor den kwaliteitszetel voor onderwijs zaken werd bij enkele candidaatstelling als geadviseerde candidaat aangewezen de heer J. G. Suring. Overijsel—Drente. Voor deze beide kringen werden gead viseerd: voor den omschreven zetel: prof. mr. Aalberse en voor den vrijen zetel de heer A. H. J. Engels. Den Bosch—Zeeland. In de kringen Den BosohZeeland wer den voor de vrije zetels geadviseerd: 1. mr. F. Teulings (Den Bosch), K. L. van de Putt (Eindhoven) en Max van Poll (Helmond). Tilburg. Te Breda had de vergadering plaats van den Rijkskieskring Tilburg. Voor de omschreven zetels werden aan gewezen do heeren C. J. Kuiper, Utrecht en Dt. L. Kortenhorst, Den Haag. Na een ruime bespreking werd besloten voor de twee niet-omschreven zetels geen politiek advies te geven. (64 stem men tegen 39). Als volgorde voor de omschreven zetels werd bepaald: 1. C. J. Kuiper (arbeid), 2. dr. J. Kortenhorst (werkgever), waardoor tevens de heer Kuiper als „lijstaanvoerder" aangewezen is. Maastricht, In Roermond vergaderde de R.K. Kie- zersbond voor Limburg. Het resultaat van de besprekingen was hier, dat voor den omschreven zetel econo mische en sociale zaken, algemeen maat schappelijke positie der werknemers, werd aangewezen de heer H. Hermans, die te vens lijstaanvoerder zal zijn. Voor de tweede plaats, den omschreven zetel voor land- en tuinbouw, werd beslo ten geen advies te geven. Vor de derde plaats, den eersten vrijen zetel, werd aan gewezen Jhr. mr. Ch. Buys de Beeren- brouck; terwijl voor de vierde en vijfde plaats geen politiek advies werd gegeven. BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. GEEN GUNSTIG VOORUITZICHT. In een politieke rede, te 's-Gravenhage gehouden, wees dr. H. Colijn er op, hce minister De Geer in het afgeloopen jaar stond voor een tekort van f 150 millioen. De helft ongeveer is gevonden door bezui nigingen en de tweede helft door ver hooging der middelen. Wat de belastingen betreft was de boog hiermee al strak ge spannen. Maar zelfs al zouden alle maat regelen de uitwerking hebben, welke mi nister De Geer er zich van voorstelt, dan nog zou de komende begrooting een tekort van ten minste 120 mill, gulden aanwijzen! Geen gunstig vooruitzicht^ helaas! REGEERING EN TWEEDE KAMER. De regeering stelt prijs op behandeling van verscheidene wetsontwerpen, w. o. tot heffing van een weeldeverteringsbe asting. De voorzitter van den ministerraad heeft den voorzitter der Kamer medegedeeld, dat de regeering prijs stelt op de behan deling van de volgende wetsontwerpen: le. betreffende verhooging der heffingen wegens de afgifte en de verlenging van de buitenlandsche paspoorten; 2e. tot goedkeuring van het op 31 October 1931 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken ges.oten handels- en scheepvaartverdrag 3e. tot goedkeuring van de overeenkomst nopens het gebruik van bereid opium; 4e tot goedkeuring van het verdrag tot regeling van de walvischjacht 5e. tot goedkeuring van het verdrag tot ontwikkeling van de middelen tot het voor komen van den oorlog; 6e. tot goedkeuring van het verdrag no pens het heffen van belasting op vreemde motorrijtuigen 7e. tot goedkeuring van het verdrag tot het brengen van eenheid in de verkeers- teekens 8e. tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Stad en Ambt Hardenberg; 9e. tot wijziging en verhooging van het Vile hoofdstuk B der Rijksbegrooting vooi; 1933; 10e. tot het aangaan van één of meer geldleeningen ten laste van het Rijk; He. tot heffing eener weeldeverterings- belasting; 12e. tot wijziging en aanvulling van en kele artikelen der Pensioenwet; 13e. tot onteigening ben behoeve van een spoorwegverbinding van de Oranje-Nassau- mijnen met het spoorwegemplacement van de Staatsmijnen te Nuth; 14e. tot toepassing van art. 83 der Comp tabiliteitswet van het Rijk tot de stichting „Academische Klinieken" te Utrecht en de bijdrage in de exploitatiekosten van deze stichting over 1931; 15e. tot verzekering van mijnarbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom 16e. tot vaststelling van de Surinaamsche begrooting voor 1933; 17e. tot vaststelling van de Curaijaosche begrooting voor 1933; 18e. de Indische begrooting 1933; 19e. tót bekrachtiging van een door den Gouverneur-Generaal vastgestelde ordon nantie; 20e. tot voorziening in de behoefte aan geldmiddelen in verband met de aflossing van de Nederlandsch-Indische pond-ster. iing-leemngen 1921 C en 1923 B; 21e. betreffende proefnemingen met een mechanisch bedrijf voor rijst en andere ge wassen in Suriname; 22e. tot kwijtschelding aan de te Bata via gevestigde handelsvennootschap „Firma Volker, Aannemers", van een bedrag van 400.000 wegens huur van aan het Land toebehoorend tinbaggermateriaal. Verder zouden in het algemeen de wets ontwerpen omtrent welke een b anco ver slag is uitgebracht, kunnen worden afge daan. Een nadere opgave zal nog volgen, o.a. van eemge crisis-ontwerpen, die nog moeten worden ingediend. Ten slotte zou ook het ontwerp tot wij ziging van de Crisispachtwet in aanmer king kunnen komen voor behandeling. VERKIEZINGEN IN ZICHT! Weer een nieuwe partij. Tn een druk bezochte vergadering, welke heden in Hctel Terminus te Utrecht werd gehouden, ondpr voorzitterschap van dr. R. de Waard uit Groningen is opgericht de Algemeen Demccrr tische Unie. De-e partij heeft een urgentie-program voor de a.s. verkiezingen vastgesteld en zal met eigen candidaten uitkomen. BUITENLAND. Het conflict Columbia—Peru heden voor den Volkenbondsraad. (2de blad). Duitschland onder Nazi-bewind. Verbod van verschillende bladen. (2de blad). De strijd om Jehol. (2de blad). BINNENLAND. Mr. Henri Viotta is gisteren te Mon- treux overleden. (Letteren en Kunst, 1st© blad). De regeering heeft aan den voorzitter van de Tweede Kamer bericht, dat zij prijs stelt op de behandeling van verscheidene wetsontwerpen, w.o. dat tot heffing van een weeldeverteringsbelasting. (1st© blad). De nieuwe Duitsche invoerrechten op land- en tuinbouwproducten, op visch en honing. (1ste blad). De candidaatstelling van de R -K. Staats partij. Vergadering Kamercentrale Lei den. „Politieke adviezen". (1ste on 3de blad). Overval op sigarenwinkelierster t Amster dam. (Gem. Ber., 2de blad). Smokkelarij van pootaardappelen. (Gem. Ber., 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De winter weer als spelbreker bij de voetbalcompetitie. (3de blad). De Zesdaagsche te Stuttgart. Pijnen burg— Richli aan den kop. (3de en lsto blad). Het Oostelijk voetbal-elftal verslaat de Bristol Rovers. (3de blad). Nieuw Europeesch Zwemrecord van Corrie Laddé. (3de blad). Een beslissingspartij tusschen Soussa en Moons om den titel van Europeesch bil jartkampioen. (3de blad). -nuteiUjk': GA NAAR Donkersteeg, Leiden. Telef. 1322 STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDEN! HET DR. SCHAEPMANFONDS. Een eigen huis voor de R. K. Staatspartij! In „De R.K. Staatspartij" wordt mede gedeeld, dat de stichting ,.Dr. Schaepman- fonds" thans in staat is, om het Partij- secretariaat een huis ter beschikking te stellen, waarin het Partij-bestuur liet steeds groeiende werk beter zal kunnen volbrengen, dan thans het geval kon zijn. Aangekocht is een groot pand. Mauritskade •25 Den Haag, dat voor een deel door het Partij-secretariaat na de verkiezingen zal worden betrokken. HOOGERE PRIJS VOOR DE TARWE. Gevolg van wijziging van het rraalpercentage. Door de verhooging van het maalper- centage van inlmdsche tarwe in het voor broodbereiding bestemde meel van 25 pet. tot 35 pet. is het mogelijk geworden den aan de tarwebouwers toegezegden richt prijs van 12.per 100 kg. ook inderdaad te bereiken. Dientengevolge heeft reeds de Centrale Tarwe-Organis-tio besloten den aan de gewesten toegelaten richtprijs van 9 75 te verhoogen tot 11.75. In ver band hiermede zullen do gewesten Noord- Holland en Zuid-Holland een nabetaling doen van in Noord-Holland 2.— en in Zuid-Holland f 1.90 op de reeds afgele verde tarwe. Wanneer deze nabetaling zal geschieden, zal nader worden vastgesteld. Ook de wijze waarop voor-de nog te le veren tarwe de hoogcre prijs betaald zal worden, zal nader aan de telers worden j bericht.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1