ZATERDAG 18 FEBRUARI 1933 No. 7436 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HUIZE„ST. AGNES" 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Foor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit viif bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Praat-ziekte Rotterdam heeft meer dan dertig ver gaderingen aan de behandeling van de begrooting gewijd. Leiden waar de begrootingsd ©batten nog niet geëindigd zijn zal 't wel niet zoo ver brengen, maar gaat todh een eind dienzelfden kant op. Wat 'n tijd, wat 'n geld...., ver knoeid V erknoeïd, niet geheel, maar voor een groot deel. Dat bij de behandeling van de be grooting in gemeenteraden meeningsver- schillen naar voren komen en worden besproken t is de natuurlijkste zaak ter wereld. Dat de meer algemeene partij verschil len bij deze gelegenheid elkaar kruisen en ook tegen el'kaar aanbotsen 't is theel verklaarbaar. Maar dat er zoo lang wordt heen en weer gepraat, dat alles zoo breed wordt uiteengespannen, dat men zoo kletst, dat is alles tijd "en geld ver knoeid. Tenzij voor nietsdoeners en niets- nutters, die hun tijd tooh niet beter kunnen besteden. Aan dat euvel van lang praten, van weinig in veel woorden zeggen gaan eöhter niet alleen gemeenteraden mank! K. W. P. meldt uit Parijs: Men heeft hier thans weer een nieuwen bond opgericht, die naar wij hopen veel suces zal weten te behalen, n.l. de „Anti-kletsbond". De bond stelt zich ben doel om een einde te maken aan langdradige redevoeringen die gewoonlijk bij feestelijke gelegenheden, jubilea en gedenkdagen worden gehouden. In December heeft deze nieuwe bond reeds zijn programma toegezonden aan alle vereenigingen die daarvoor in aanmerking komen. Het vlam mend protest tegen het vele geklets- was in het kort samengevat in deze woorden: „Uw tijd is even kostbaar als de onze. Zeg geen enkel over bodig woord. Een minuut spreken is veel beter dan een uur kletsen". De Bond heeft met haar actie reeds aanstords succes weten te be halen. Reeds enkele dagen later, bij gelegenheid van de jaarvergadering van de Fransche Touring Club, deed de Voorzitter een voorstel om het programma van den nieuwen anti-kletsbond in zijn geheel over te nemen. De president gaf zelf het voorbeeld. Zijn redevoering duurde niet langer dan anderhalve minuut. Kort daarna sprak de Minister van Koloniën Albert Sarraut. Redevoe ringen van regeeringsautoriteiten plegen gewoonlijk langdradig te zijn; maar ditmaal was het anders in drie minuten was de minister uit- gesproken. Dit voorbeeld heeft alge meen navolging gevonden. Enkele weken later hield de Fransche club voor Watersport een banket. De voorzitter vestigde er de aandacht op dat men zioh bij de redevoerin gen aan het nieuwe programma diende te houden. Er werden in to taal slechts 4 redevoeringen gehou den waarvan de langste 2 minuten en 30 seconden duurde. Het record werd echter behaald 'bij de onthulling van het stand-beeld van Eiffel. In een kwartier tijd was de heele plechtigheid afgeloopen. Acht sprekers hebben bij die gele genheid het woord gevoerd zoodafc de spreektijd gemiddeld 52 secon den bedroeg. De hier aangehaalde voorbeelden zijn haast te mooi, om waar te kunnen zijn. In ieder geval: een beetje minder mooi is ook goed! Een redevoering of speech mag nog wel langer zijn dan52 seconden. Maar mochten we bevrijd worden van de praat-ziekte, die velen heeft aangetast en vaak aan vergaderingen en andere bij eenkomsten zoo veel nuttigheid of gezel- ontneemt! NAAR EEN PARLEMENTAIR KABINET MOTIEVEN DER KAMER-ONTBINDING De Staatscourant van gisteravond bevat het rapport inzake de ontbinding van de Tweede Kamer, dat de voorzitter van den ministerraad, jh-r. mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouck, aan de Koningin heeft uit- j gebracht. Wij ontleenen eraan: I „In aansluiting aan het onderhoud dat I ik met Uwe Majesteit mocht hebben ver oorloof ik mij zeer eerbiedig het navolgende onder de aandacht van Uwe Majesteit te brengen. In de vergadering der Tweede Kamer van 9 Februari j.L heeft de Minister van Justitie de mededeeling gedaan, dat van het kabinet niets is te verwachten dat üet in het gebrek aan medewerking, dat zich in de ter zijde stelling van de wetsontwer pen betreffende de rechterlijke macht al dan niet bij wijze van motie zou be- toonen, kan berusten. Daarna heeft de Tweede Kamer op dienzelfden dag een motie van orde aangenomen van den vol genden inhoud: „De Kamer, van oordeel, dat bezuiniging op de kosten der rechtspleging en rechter lijke organisaties noodzakelijk en mogelijk is, dat echter opheffing van vier rechtban ken en van een zoo groot aantal kantonge rechten ongewenscht is schorst de beraad slaging over de onderhavige wetsontwer pen." Hierdoor is een conflict ontstaan tus- sohen het kabinet en de Tweede Kamer. In dezen tijd van ongeëvenaard groote moeilijkheden van economiscben en ande ren aard acht het kabinet niet verantwoord Uwer Majesteit zijn portefeuilles ter be schikking te stellen. De eenige uitweg is ontbinding van de Tweede Kamer, waardoor het terrein ge ëffend kan worden voor de vervroegde vor ming van een parlementair kabinet, dat in ons huidig tijdsgewicht zeker niet min der dan onder normale omstandigheden als het meest in overeenstemming met ons staatsbestel moet worden geacht. De buitengewone tijdsomstandigheden leiden er mede toe dat de Kamer behoort te worden ontbonden op zoodanig tijdstip dat de nieuw gekozen Kamer onmidaellijk in haar plaats kan treden. Op dezen zelfden grond behoort ook de zitting van de Sta- ten-Generaal te worden gesloten op een tijdstip aan die ontbinding onmiddellijk voorafgaande. Het is toch wenschelijk dat ieder oogen- blik het kabinet met het oog op maatre gelen waarvan de totstandkoming geen uit stel gedoogt een beroep op de medewer king van de Volksvertegenwoordiging kan doen. Op grond van het bovenstaande veroor looft de Raad van Ministers zich eerbiedig ingevolge de machtiging op 14 Februari jJ. door Uwe Majesteit mondeling aan zijn Voorzitter verleeAd, hierbij ter bekrachti ging aan te bieden een ontwerp-besluit strekkende tot sluiting van de zitting van Staten-Generaal op 6 Mei a.s. alsmede tot ontbinding van de Tweede Kamer met 8 Mei e.k., onder vaststelling van den 15en Maart voor de candidaatstelling van de verkiezing van de leden der Tweede Ka mer en bepaling van den 9en Mei als den dag van de eerste samenkomst van de Eerste Kamer en de nieuw verkozen Twee de Kamer." (w.g.) De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers: RUTS DE BEERENBROUCK. BARON VAN WIJNBERGEN. Aanvaardt geen nieuwen Kamerzetel. BINNENLAND REGEERINGSSTEUN AAN DEN TUINBOUW. Het beschikbaar gestelde bedrag van 5 millioen. De Minister van Econ. Zaken en Ar beid deelt, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kamp- schöer betreffende de uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen over 1932 en het daarvoor beschikbaar gestelde bedrag, mede dat de resultaten van de berekenin gen in verband met die uitkeeringen nog slechts gedeeltelijk bekend zijn. De richt prijzen zijn vastgesteld, maar de bereke ning van het verschil tusschen de bere kende werkelijke opbrengst en den richt prijs is nog niet ten aanzien van alle pro ducten volledig geschied. Op grond van de tot heden vèrkregen gegevens zijn reeds voor bepaalde pro ducten voorschotten op de te verstrekken Naar wij vernemen is door mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, lid van de Twee de Kamer de-r -Staten-Generaal, vioe-pre sident van den Centralen Raad van Be roep, aan het bestuur der R.-K. Staatspar tij medegedeeld, dat een candidatuur voor de Tweede Kamer voor de komende pe riode in verband met de a.s. verkiezingen niet door hem zal kunnen worden aan vaard. Dit besluit van den heer an Wijnber gen staat in verband met een a.s. benoe ming tot voorzitter van den Centraion Raad van Beroep, welks vice-voorzitter de heer van Wijnbergen is. De voorzitter van dit College, mr. dr. H. Reuyl, zal vanwege zijn leeftijd ontslag n'trinen tegen 1 April a.s. Tot vice-voorzitter zal worden be noemd het anti.-rev. Kamerlid mr. Bou- mer, die zich ook niet meer voor een Ka merzetel beschikbaar stelt. De heer Van Wijnbergen (die 63 jaar oud is) is sedert 1904 onafgebroken lid van de Tweede Kamer. Wij willen vandaag niet trachten, in enkele woorden uit te drukken, wat de heer Van Wijnbergen als Kamerlid heeft gedaan. Wij hopen daarover binnenkort uitvoeriger te zijn. Alleen dit. Op verschil lend terrein, maar zeer bijzonder op het terrein van het onderwijs heeft de heer v. Wijnbergen zeer veel weten te bereiken. De heer Van Wijnbergen is geweest een onzer meest bekwame afgevaardigden, en: een man van karakter. Een man van hoog staande levensopvatting als de heer Van Wijnbergen, missen wij niet graag in ons Parlement. Zijn heengaan uit de Tweede Kamer is voor die Kamer een verlies. garantiegelden gegeven. Hoewel het den Minister niet ontgaan is, dat die voor schotten zeer zeker het met deze steun- wet beoogde soulaas hebben gebracht, laat de stand van zaken het niet toe in te gaan op de vraag of de minister, wan neer de berekeningen aantoonen dat met een bedrag van 5 millioen gulden niet be reikt wordt wat bedoeld is om den tuin bouw te helpen, dan bereid is voorstel len aan de Kamer te doen tot verhooging van het beschikbaar gestelde bedrag. Het Tweede Kamerlid Braat had zich in eenige vragen geringschattend er over uitgelaten, dat op druiven van den oogst 1932 een halve oent per kg. van den steun, door de regeering gegeven, wordt betaald, en geinformeerd .of de minister van oordeel was, dat een dergelijk bedrag werkelijk als „steun" kan worden beti teld. Minister Verschuur deelt mede dat ge noemd bedrag (een halve cent per kg.) is uitgekeerd als voorschot op de te ver strekken garantiegelden; 'n grooter be drag kan worden tegemoet gezien zoodra de resultaten van de berekeningen, voor de billijke uitvoering van de Tuinbouw- steunwet noodzakelijk, meer volledig zul len bekend zijn. INVOER VAN BOTER IN FRANKRIJK. Invoerrecht verhoogd van 700 tot 850 fr. per 100 kg. De directie van den Landbouw deelt mede. dat het Journaal Officiel van he- denochtend Wijfeens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs een besluit bevat, volgens hetwelk het in voerrecht op boter in Frankrijk van 700 tot 850 francs per 100 kg. is verhoogd. I TWEEDE KAMER Interpellatie-aanvrager» In een vergadering van één uur heeft de Kamer, in staat van ontbinding verkeerende, beraadslaagd over cle vraag of zij nog zou in gaan op het verzoek van de regeering, die haar ontbond, om desniettemin met die regee ring de Surinaamsche begrooting, die van Curacao en de Nederlandsch-Indische begroo ting af te handelen. Nu we dan toch met de regeering gaan praten, zoo hebben een aantal leden ge meend, kunnen we tevens de gelegenheid waarnemen, om haar aan den tand te voelen over onze eigen ontbinding en over het ge beurde met „De Zeven Provinciën". Wat dit laatste aangaat, ontstond er zelfs een edele wedstrijd tusschen de heeren De Visser (C.P.) en Albarda (S.D.A.P.) om de eer ste te kunnen zijn. Een oogenblik scheen het, dat de communist dezen wedstrijd met een mondlengte zou winnen. Want, toen de V o o r z. aan de orde stelde zijn voorstel tot regeling der werkzaamheden, hetwelk inhield, dat, op verzoek der regeering, Dinsdag a.s. zou worden begonnen met de behandeling der bedoelde begrootingen en alle overige wets ontwerpen van de agenda zouden worden af gevoerd, stelde de heer De Visser voor eerst een motie in behandeling te nemen, waarbij wantrouwen zou worden uitgesproken in deze regeering wegens „haar bloedige misdragin gen" ten aaüzien van „De Zeven Provinciën". Maar deze vlieger ging niel op, want de V o o r z. maakte wreedaardiglijk een einde aan de winstilluaies van den communist door te verklaren, dat een motie niet in behan deling kon komen tijdens de beraadslagingen over zijn voorstel tot regeling van werkzaam heden. Al sputterde de heer De Visser, ge secondeerd door burger W ij n k o o p, ook nog zoo tegen: de Kamer vereenigde zich met 79 tegen 2 stemmen met het voorstel van den Voorz., nader in twee deelen gesplitst, om eerst vast te stellen wanneer over de inter pellaties zou worden beslist, en daarna wan neer de bedoelde begrootingen aan de orde zouden worden gesteld. En nu schoot de heer Albarda zijn tegenstander voorbij, door dat hij de eerste was om over „De Zeven Pro vinciën" een interpellatie aan te vragen. Wel trachtte Lou het verloren terrein te herwin nen, door in zijn interpellatie-aanvrage weer de bloedige misdragingen te doen paraissee- ren; maar het zal niet lukken! Als er ge ïnterpelleerd zal worden, zal de heer Albarda de eerste zijn, en waarechijnlijk ook de eenige omdat uiteraard de Kamer geen twee inter pellaties over hetzelfde onderwerp zal toe staan. De vraa^ is zelfs, of het nog tot een interpellatie zal komen. Dinsdag kan het in ieder geval niet; want dan moet de regeering in de Eerste Kamer zijn wegens de beraadsla gingen over de Algemeene Beschouwingen naar aanleiding van de Staatsbegrooting. Maar, aldus de heer Albarda, dan kunnen ze daar over de „Zeven Provinciën" praten. Hij zeide het met een traan in zijn stem we gens de vette kluif, die hij zich aldus zag ontglippen. Moeten wij hier dan herkauwen wat in de Eerste Kamer is behandeld, vroeg hij. Mij dunkt, dan moet da Eerste Kamer maar wachten. Daar hebben wij hier niets over te zeggen repliceerde de V o o r z. nuch ter; en de heer Albarda zal dus met leede oogen moeen aanzien dat de Eerste Kamer hem vóór is. Slechts één interpellatie zal nog gehouden worden, vóórdat de Eerste Kamer bijeenkomst, n.l. die van den heer Knotten belt (V.B.), die, na twee vergeefsche aan- loopen op een verkeerd oogenblik, den der den keer verlof vroeg om de regeering te mo gen interpelleeren over haar ontbindingsbe- sluit. Dat moet natuurlijk vóór de behande ling der begrooting, aldus de V o o r z.. En nu kunnen we ófwel deze behandeling uitstel len, ófwel Maandag vergaderen voegde hij er aan toe. De Kamer besloot tot het laatste en zal dus Maandag a.s. om één uur bijeen komen. De zieltogende zal, zoowaar, wellicht nog een avondvergadering moeten houden, daar men vreest in één middag niet klaar te komen, te minder omdat dan bij den aanvang der ver gadering eerst nog zal moeten worden beslist of de andere interpellaties zullen worden toegestaan. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een belangrijke Fransche rede in de Ontwapeningsconferentie. (3de Blad). Ongeregeldheden te Berlijn aan de Kunstschool. (3de Blad). Japan verwerpt de conclusies van de commissie van Negentien, doch zal voor- loopig niet uit den Volkenbond treden. (3do Blad). BINNENLAND. Rapport van de regeering aan H.M. de Koningin over de Kamerontbinding. (Ie bl.) De muiterij in Ned.-lndië; waarom de regeeringsverklaring niet in de Eerste Ka mer werd afgelegd. (1ste Blad). Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen heeft medegedeeld, dat hij bij de a.s. Twee de-Kamer verkiezingen geen candidatuur meer zal aanvaarden. (1ste Blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Corti werd wereldkampioen der profs, in biljarten na nog twee nieuwe records gevestigd te hebben. (4de blad). Dommering in goede conditie bij de Eur. Biljartkampioenschappen te Den Haag (4de blad). LEIDEN Lantaarnpaal op de Blauwpoortsbrug neergestort. Een H.B.S.-cr gedood, twee meisjes gewond. (1ste blad). VOORHOUT (Z.-H.) 885 Pension Ie, 2e en 3e klas DAMES EN HEEREN PROSPECTUS OP AANVRAGE -m Directie: Zusters Franciscanessen van Veghel DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". Het niet-afleggen van een regeerings verklaring in de Eerste Kamer. De voorzitter van den Ministerraad verklaart, in antwoord op een schriftelij ke vraag van het Eerste-Kamerlid Briët inzake hot niet-afleggen van een Regee ringsverklaring in de Eerste Kamer naar aanleiding van de muiterij aan boord van H. M.'s „De Zeven Provinciën", het vol gende In tegenstelling met wat in andere lan den parlementair gebruik is, plegen in ons land Regeeringsverklaringen slecht* in een der beide bakken van Volksverte genwoordiging te worden afgelegd. Do Regeeringsverklaring van 3 Augustus 1914 is, voor zoover der regeering bekend, heb eenig geval, waarin van dezen regel is afgeweken. De muiterij op de „De Zeven Provin ciën" heeft een schok van verontwaardi ging doen gaan door schier de goheele natie. Men verliest echter de verhoudin gen uit het oog, als men deze muiterij zou willen vergelijken met het ontzaglijk we reldgebeuren, dat in de eerste dagen van Augustus 1914 een aanvang nam. Zoo ooit, dar» was toen aanleiding om, in afwijking van het gebruik, de Regee ringsverklaring in beide takken van Volksvertegenwoordiging af te leggen. Regeeringsverklaringen worden afge legd in die Kamer, welke op het oogen blik vergadert. De parlementaire geschie denis heeft ookwel gevallen aan te wijzen, dat dit is geschied in de Eerste als in do Tweede Kamer. In het onderhavige geval nu do Ro- geerings verklaring zou worden gevolgd door een interpellatie terzake in de Twee de Kamer, lag het voor de hand, dat de Regeeringsverklaring in dat deel der Volksvertegenwoordiging werd afgelegd.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1