DONDERDAG 16 FEBRUARI 193.» DE LFIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 VERPLEEGSTER AANGERAND. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 30-jarigen zwerver G. E., die op het rijwielpad van de spoorlijn Arhem—Ede een leerling- verpleegster uit Wolfheze van haar fieis trok en van een handtasohje, waarin eeuig geld, beroofde. De rechtbank veroordeelde hem tot één ;aar gevangenisstraf, gevolgd door ter be- 'schikkingstelling van de regeering. De eisch was drie jaar en ter beschikking- stelling. OVERVAL OP EEN BANKLOOPER. Na het gebeurde op de Kalkmarkt Het Gerechtshof te Amsterdam vernie tigde heden op formeele gronden het von nis der rechtbank, waarbij een 36-jarige timmerman en een 40-jarige los-werkman, wegens poging tot diefstal met geweldple ging ieder werden veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. Opnieuw reohtdoende werden zij tot de zelfde straf (drie en een half jaar) ver oordeeld wegens diefstal met geweldple ging. Zij hadden op 22 April van het vorige jaar op de Kalkmarkt aldaar een overval gepleegd op een baiuklooper van de Maat schappij „Nederland". De aangevallene verzette zich krachtig en ook de bedrei ging met een revolver had voor de aanval lers niet het gewensohte resultaat. Er kwam hulp opdagen en het tweetal vlucht> te. Later werden zij gearresteerd, doch zoowel voor de rechtbank als voor het Hof ontkenden zij alle schuld. Bij het uitspreken van het arrest riep een der verdachten: „Ik zal een aan klacht indienen tegen de rechercheure we gens meineed." FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: H. A. Akerboom scheepsbouwer, L i s s e. Cur. Mr. J. H. J. Simons, Haarlem. J. Vermey, schoenhandelaar en koopman, L 8 s e. Cur.: Mr. K. A. F. J. Pliester, Haarlem. P. C. Heemskerk, groenten- en fruithan delaar, H i I 1 e g o m. Cur.: Mr. F. J. Ger ritsen, Haarlem. Opgeheven: H. Erkelens, Aalsmeer. UIT DE OMGEVING DE KWAKEL. Stille Omgang. Op deze vergadering werd de nieuwe directeur geïnstalleerd de secretaris herkozen; de kas had een batig saldo van 13.26de contributie ad 0.25 werd geind. De eerw. directeur deelde mede, dat op Zondag Quinqua gesima het aanbiddingsfeest gevierd werd Besloten werd dat de leden van het Ge nootschap een bid-halfuur zouden vervul len. De secretaris zou de beurtenlijst sa menstellen. Medegedeeld werd ook, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag, dat de Stille Omgang gehouden wordt, om 12 uur een lof zal gecelebreerd worden, waaron der de eerw. directeur een predikatie hou den zal. Het dameskoor onder leiding van den heer P. J. Graven, luisterde deze gezel lige vergadering op. KATWIJK. Personalia. Mej. E. Lasterie, directrice van het ziekenhuis aan den Tol, heeft om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. LISSE. Concert. Onze R.-K. Harmonie „Adolf Kolping", directeur de heer G. Dik te Leiden, zal a.s. Zaterdagavnd op de ten toonstelling „De Aangekleede Bloem" te Sastenheim van 8 tot 10 uur concertee ren. Het programma bevat een negental nummers Zeldzaam jubileum. Op "Woensdag 1 Maart a.s. hoopt de bloemistarbeider K. Beijk alhier, den dag te berdenken, dat hij 60 jaar geleden als zoodanig bij de firma P. van der Veld en Zn., thans Th. T. v. Rijn, in dienst kwam. Dit is in 't bollen- bedrijf zeer zeker een zeldzaam jubileum. Het zal Karei, die nog met opgewektheid zijn arbeid verricht, op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken H00GMADE. Volksbond. Deze vereeniging hield gisteravond haar gewone maandvergade ring in de zaal van café Witteman. De voorzitter opende de verg. met gebed, heette de leden van harte welkom, in het bijzonder den G. Adviseur. Daarna werd het bondslied gezongen. De controle-com missie bracht een gunstig rapoprt uit van het beheer van den penningmeester, waarvoor hem dank werd gebracht. Be sloten werd om deel te nemen aan de volkshulde aan Prins Willem I te Delft op 17 April a.s. De secr. zal verder alles rege len, want de bedoeling is per autobus te gaan. Een voorstel voor de centr raads- verg., welke gehouden zal worden op Maandag 1 Mei a.s. zal worden ingediend om verlaging van contributie voor de le den van de vakafdeelingen. Daarna ver kreeg de G. Adviseur het woord.- Wij zin gen zoo fier ,aldus spreker „Voor God en Kerk. verheffen we onzen vaan". Maar dit moeten wij ook in daden omzetten. Wij hoeven niet te roemen aldus spr. op ons gelocf. maar wij moeten er toch eerlijk voor uitkomen en ons zeiven niet scha men, om. als wij bij voorbeeld in een café onzen bpterham opeten, daarbij toch eerst gerust gaan bidden. Alzoo moeten wij handelen door het geheele leven. De maatschappij moet aan ons doen en laten kunnen merken, dat wij katholiek zijn. De voorzitter dankte den G. Adviseur voor zijn schoone woorden en raadgevin gen, want aldus spr. zooals de maat schappij tegenwoordig is, hebben wij wel ons best te doen, niet enkel om ons ge loof te bewaren maar ook om het te ver dedigen. Een vraag uit de vergadering werd gesteld om meer avonden met deze uiteenzettingen van ons geloof, want wij moeten aldus steller, overal paraat staan om ons geloof te verdedigen, vooral als wij dorpsbewoners in de stad of in de fa brieken werkzaam zijn. De G. Adviseur juichte dezen vraag toe. omdat er blijk is gegeven van belangstelling. Hierna slui ting met den Chr. groet. Hulp in Nood bracht op 1.15. Tuinland voor werkloozen. Evenals vorig jaar, worden de werkloozen ook dit jaar weder in de gelegenheid gesteld om een stukje van het aan de gemeente toe- behoorend bouwland in gebruik te ver krijgen voor het teelen van aardappelen of andere groenten. Was het vorig jaar deze gelegenheid alleen opengesteld voor het dorp Woubrugge, thans worden pogingen aangewend om ook in Hoogmade een stuk grond te huren voor gelijk doel. Aangifte kan reeds geschieden, zoowel ten gemeen tehuize als bij den wethouder, den heer Lieverse. Het groot aantal personen, dat zich reeds gemeld heeft voor zulk een tuin tje bewijst wel, dat deze, door de gemeente genomen maatregel, zeer op prijs wordt ge steld. LANGERAAR. Graalwacht. Hallo Graalleden, Graal- nieuws. De gewone clubs van a.s. Zater- dagvond (18 Februari) vervallen, maar wel van 6 tot 8 uur groote repetitie voor alle meisjes, die aan de ouderavond zullen medewerken. Om 8 uur wqrden 21 meisjes officieel ingekleed met uniform. Denk er om dat jullie allen om 8 uur present zijn. A.s. Zondag 's morgens alg. H. Commu- niet voor alle Graalleden. Na de H. Mis feestelijk ontbijt in onze Graalzaal alleen voor de leidsters en leden die ingekleed zijn. Laten we verder deze dagen veel bidden voor het welslagen van onze ouderavond, en niet te vergeten voor de leden die ingekleed moeten worden opdat ze des te beter begrijpen wat de Graal van hen vraagt en wat zij moeten doen om de echte Graalgeest te versprei den. Verder zijn Zondagmiddag de bijeenkom sten als gewoonlijk. N00RDWIJKERH0UT. Uitvoering Harmonie „St. Jeanne d'Arc". Woensdagavond gaf de Harmonie „St. Jeanne d'Arc" een uitvoering voor de dona teurs en kunstlievende leden, in de zaal van het café van Mej. Brama. Om acht uur opende de voorzitter den avond en vroeg a Ier aandacht voor de mu zieknummers en het tooneelspel. Hierna werd met de afwerking van het mooie pro- grama begonnen. Een achttal muzieknum mers werden onder de zeer kundige leiding van den Directeur den heer H. A. Maas, te IJmuiden-Oost, uitgevoerd. Met de pit tige marsch „Mooi Nederland'' waarmee be gonnen werd, was de stemming er direct in. De stilte in tegenstelling met Zondag avond van het publiek bewees, dat de muziek aandachtig werd be uisterd. Na elk nummer werd dan ook dankbaar geapplau- diseerd. Onder de kundige leiding van den nieu wen directeur is de harmonie ,,St. Jeanne d'Arc" in het afgeloopen jaar zeer vooruit gegaan. We sluiten ons dan ook aan bij de woorden van den voorzitter, dat de heer Maas nog vele jaren den dirigeerstok voor de harmonie moge zwaaien. Na een declamatie van den heer Zwaan werd gepauzeerd. Ten bate van de ver eeniging werd een verloting gehouden het geen zeer in den smaak van het publiek viel, gezien het feit, dat alle loten ver kocht werden. Hierna werd opgevoerd het leuke too neelspel „Moppie de Ongeluksvogel", klucht in één bedrijf, waarna gespeeld werd het transformatiesnel in één bedrijf „Artisten- b oed'\ De rollen werden zeer goed ge speeld door den heer H. Zwaan met als di recteur den heer Broekhof. Een en ander wekte de lachspieren van het zeer talrijke publiek op en de heer Zwaan mocht aan het einde een ware ovatie in ontvangst nemen voor zijn subliem spel. De zeer gezellige uitvoering werd te 12 uur door den voor zitter gesloten. Jubileum H. v. d. Voet. In de a.s. Woensdag te houden vergadering van den Ned. R. K. Landarbeidersbond alhier zal de huldiging plaat* hebben van den heer H. v. d. Voet ter gelegenheid van zijn 12'/r jarig jubileum als penningmeester van de zen bond, afd. Noordwijkerhout Uitvoering. De muziekvereeniging „De Harpe Davids" geeft 22 Febr. a.s. in de zaal van het hotel Gouwenberg aan de Zee straat haar le winteruitvoering. Een negen tal muzieknummers staan op het program, alsmede een voordracht „De blinde Toon dichter" en „Novemberstorm'", schets van de zeekust in 4 bedrijven. De werkloosheid. In de maand Januari werd door de diverse besturen der werk- loozenkassen aan de werklooze leden uitge keerd in totaal 11.157.50. VOORSCHOTEN. Consultatiebureau. Gedurende het jaar 1932 werden door het consultatie bureau voor zuigelingen in totaal 50 zit tingen gehouden. Het aantal consulten bedroeg 1076 en het aantal ingeschreven kinderen in 1932: 109. IJvoreeniging. Gisteravond hield de ijsvereeniging „Voorschoten" in hotel Deurloo een ledenvergadering onder lei ding van den heer A .J. Turion, voorzit ter. De voorzitter opende de vergadering direct met een aangename mededeeling, n.m. dat het ledental van deze jonge ver eeniging reeds gestegen is tot ruim 100, zelfs het voorloopige bestuur had een der gelijke vlucht niet verwacht. Nadat spr. had uiteengezet waarom deze vergadering was uitgeschreven en in het bijzonder den heer W. H. J. Dicke, secretaris-penningmees ter van den Z. H. Ijsbond had welkom geheeten, werden de notulen van de op richtingsvergadering onveranderd vastge steld. Hierna volgde de behandeling van een reglement en eventueel© vaststelling. Arti- kelsgewijze werd het concept door den voorzitter voorgelezen en besproken waar na het reglement ongewijzigd met alge- meene stemmen werd goedgekeurd. Het veroenigingsjaar zal beginnen 1 Novem ber en eindigen 31 October, terwijl in do maand November de jaarvergadering moet plaats hebben. Bij wijze van proef zal getracht worden, dit naar aanleiding van een vraag van een lid de oontributie reeds in September te innen. Het voorloopig bestuur werd bij accla matie gekozen, ten slotte ook de voorzit ter moest zwichten voor het verlangen van de leden om de leiding teblijven hou den. Met applaus werd de mededeeling ontvangen, dat hij. alhoewel niet altijd zeker van zijn vrijen tijd, voorzitter zou blijven. Het bestuur is aldus, voorzitter de heer A. J. Turion; secr.-penn. de heer A. olkers; oommissarisen de heeren B. Hoog- werff Kroon; W. H. J. Ju; P. Kaayk; M. G. Bouw en G. A. Niersman Jr. Vervolgens werd de heer Dicke in de gelegenheid gesteld de voordeelen van het lidmaatschap van den Z.-H. Ijsbond uit een te zetten. Besloten werd eventueele aansluiting bij den Z. H. Ijsbond te be handelen in de eerstkomende jaarverga dering, waaraan een verlotingverbonden zal zijn, zoodat waarschijnlijk de opkomst der leden dan grooter zal zijn. Met een woord van dank aan den heer Dicke en den aanwezigen voor hunne belangstelling sloot de voorzitter deze vergadering. Geboren: Magdalena Elisabeth d. v. C. A. van Mohemen en J. M. van der Voort. Geertruida Maria, d. van J. H. Koot en A. M. de Jong. Ondertrouwd: J. Dijkstra 27 j. en H. Dijkstra 25 j. Gehuwd: W. C. Dijkman en A. "W. Heijkoop. A. P. Heijkoop en J. C. Dijk man. Overleden: A. van Haastcren 88 j. Ingekomen: J. Wedekind van s-Gravenhage. K. J. van den Bok en gezin van Den Haag. A. P. Heijkoop van Haarlem. A. W. Heijkoop van Haar lem. M. O. Blaas, van Baarn. Vertrokken: E. Theobold, naar Vorburg. R. Kohier, naar Voorburg. T. Bauer naar Den Haag. A. J. van der Krogt, naar Wassenaar. WOUBRUGGE. Een goede maatregel. Naar wij verne men zullen de rekeningen der Gemeentebe drijven, alhier, in verband met de tijdsom standigheden, in afwijking van de bepa lingen der betrekkelijke verordeningen, in plaats van tweemaal, viermaal worden aan geboden. Nadat de nota's belast zijn met administratiekosten heeft men nog geduren de drie weken tijd den ontstancn achter stand te vo.doen. Blijkt dan ook nog geen betaling te hebben plaats gehad, dan zullen de percoelen van de niet-betfalers van het net worden afgesloten. Deze maatregel valt zeer toe te juichen, omdat men nu het be drag van de te beta en nota over een tijd vak van 7 weken kan verdoelen. Begin van brand. Woensdagmiddag brak een begin van brand uit in het woon huis, annex horlogezaak van den heer v. d. W. De vuurhaard bevond zich op zoldor en was vermoedelijk ontstaan door een lek in den schoorsteen, tengevolge van een scheur in een steenen duikerpot. Ondanks den sterken wind. welke op het huis stond, wist men den brand spoedig; te blusschen met emmers water en de inmidde s ontboden brandspuit. Een gedeelte van het dak ging verloren, terwijl groote waterschade aange richt werd. Op het terem van den brand waren aanwezig de Burgemeester en de wethouder W. A. Boot. Verzekering dekt de schade. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. - Geslaagd: voor het candidaats-examen rechtsge leerdheid de dames J. de Loos (Leiden) en J. A. Veth (Baarn). Te Leiden gevestigd. A. M. Boen, winkelbediende, Haarlem merweg 62a. W. Bemelmans, musicus, Stationsweg 55. S. L. Blankenberg, dienstbode, H. de Grootstraat 12. G. J. Blekkkik, Wasstraat 44. M. A. do Bruin, Kaiserstraat 16. D. A. van Deurseu, O.-I. Ambtenaar, Rijnsburgerweg 140. J. A. van Drovoldt, Rijjisburgerwog 113a. J. F. van Druton en Fam. Stationchef, Sta- tionspl 1. Wed. N. Wattez-den Duik, Fruinstraat 4. A. Effert, slager, Haar lemmerstraat 268. W. van Egmond en Fam., Stratenmaker, Vreowijketraat 16. H. M. Grütter, dienstbode, Plantsoen 79. E. A. Hensel, dienstbode, Witte Singel 10. Olir. van der Hoek, slager, Sieboldstraat 29. E. Hooikaas, Morschweg 9Sa. J. C. van Hoorn, Hoefatraat 14. B. S. Hors- tink en Fam., bouwk. opzichter, Rijn- en Schiekade 68. M. J. H. van Hout on Farm, chauffeur, Koninginnelaan 4. E. A. Jan sen, kinderjuffr., Burggravenloan 1. R. Jellema, L. Raamstcog 5. S. Kokely, dienstbodo Breestraat 175. C. P. ran Leeuwen, dienstbode, Slingelandweg 9. G. J. van der Mark en Fam., monteur, Ca- tharinaatraat 1. E. Oh. L. Ma ij er, 1.1. verpleegster, Meezenstr. 2. S. Mes-schor en Fam., grossier in papierwaron, Breo- straat 175. M. J. C. van der Meij, dionst- bode, Nieuwe Rijn 46a. A. J. van Nedor- veen, verpleegster, R ij neb urge r weg 10. H. Ori, dienstbode, Hoogo Rijndijk 24. J. C. Ouwerkerk, winkelbediende, Oostcr- dwarotraat 20. A. C. Peters, verpleegster, Rijnburgorwog 10. Wed. M. van Dijk-v. Rooij, Oude Rijn 158a. N. Star, huis houdster, Aalmarkt 18. Wed. II. van Wierts-van der Steen, Leouwerikstraat f. W.' van Steenbergen, Nic. Bee tast raat 11a. J. G. J. Vermeulen, onderwijzeres, Hooi gracht 31. J. de Vries en Fam., winkelier, Stadhouderslaan 5. P. Westerhoven en Fam., fabr. arb., Haverstraat 15. A. We ver, verpleegster, Ha&gweg 47. Wed. J. H. van der Burg-Wolvekamp, Heorenstraat 48.E. Zolier, dienstbode, Nieuwe Rijn 50. J. W. Zijp, dienstbode, Noo'rdeinde 51. Uit Lelden vertrokken. P. Been, Haamstede, Westr. 124. A. H. P. Boonder, Delft, v. Heemstrastraat 14. P. P. Man den den Burg, Alphen aan den Rijn, Hoorn 298. Th. M. J. Burg- meijer, Amsterdam, BorgeTstraat 51 hs. H. J. H. Buseman, Amstoidain, Wouwer- manstraat 38. W. van Dam, Maastricht, Fr. Romanuswerf 37. J. O. M. Evers, Wassenaar, Dijlweg 419. J. M. Schoer- boom-de Haan, Rijswijk, Caen van Neck- laan 46. W. C. do Haan en Fam., Rij\>- wijk, Caen van Necklaan 46. J. M. van Heumen, Wassenaar, Molenweg 23. G. J. Hooggesteger, Den Haag, v. Kinsbergen- stroat 117. D. van Klaveren, Rijnsburg, Sohoolstraat 11. S. M. Kramers, Zocter- woude, Weipooit 7b.*— A. H. Kuiters, Den Haag, Ch. de Bourbonatraat 117. S. F. A. E. M. Louwerens, Sasscnheim, Hoofd straat 148. A. Markwat, Hillegom, Ooet- einderbeek. J. P. A. Meyer, Den Haag, Snookstraat 8c. H. J. Moijors, Oogstgeesc, Emmalaan 12. H. Wessolman-van der Noort en Fam., Den Haag, Rijswijkschcwog lila. W. Pieneman, Ilcemstedo, Schouw- brookenstraat 15. M. E. van dor Harst- Rühlo, Dieinon, Over Diemerw. 18. M. Self, Don Haag, Benoordonhoutschoweg 2i). M, Sideriu8, Assen, WilholminazioKon- huis. H. J. van der Spree, Dordrecht, Boab. Toussaintstraat 81a. A. L. F. M. van der Ven, Den Haag, L. Poten 21. H. J. Versteeg en Fam., Ocgstgeest, Tor wee- weg 24. L. Visser, Delft, Laan van Alte- na 61. R. M. Teunisson- de Vogol, Kou dekerk. C. A. Carton-WaaBdorp en Fam. Rotterdam, J. Luykensrtr. 16. J. J. de Witt en Fam., Leiderdorp, Kastanjelaan 2. C. E. Ayouters, Delft, Adr. Pauwstr. 41. J. H. Zaaijer, Rotterdam, Bergweg 81. IEDERE KATHOLIEK LEEST EN PROPAGEERT ZIJN KATHOLIEK DAGBLAD Crisistijd en Ideaal. Ongeveer een jaar is het geleden, dat ik aan de deur van mijn spreekkamer een grijsaard zag staan, met edel, fijnbesne- den gelaat, die bescheiden zijn beurt af wachtte, en al die ongeduldige dames liet voorgaan. Ik gaf hem een teeken om bij mij bin nen te treden. Schijnbaar verlegen, sprak hij: Ik weet niet of u mij kent, maar ik ben een parochiaan van u, ik heet Carrier Belleuse. Voor alle antwoord opende ik mijn bre vier en wees hem op een herinnerings plaatje, een waar klein kunstwerk, dat in een hoek zijn naam vertoonde. Tot op schrift droeg het „Het Goddelijk Uur" en stelde voor: een Eerste Communcante met witten sluier en jurk, die van de H. Tafel terugkwam, verdiept in hare dankzeg ging. Nu onze kennismaking op die manier was ingeleid, vervolgde de schilder: is het portret van mijn dochter. Ik woonde haar Eerste H. Communie bij hier in uw kerk. Toen ik haar, in verruk king verzonken, met gevouwen handen van de communiebank zag terugkomen, werd ik zoo door aandoening gegrepen, dat ik zoodra ik weer thuis was, naar mijn atelier snelde, mijn penseel nam en tracht te mijn gevoelens op het doek weer te ge ven. Zoo ontstond „het Goddelijk Uur". N ooit heb ik er sinsdien iets aan geretou cheerd en nooit, tot welken prijs ook, van het origineel afstand willen doen. Dank u, zei ik tot hem, om mij deel genoot te maken van uw intiemste herin nering. Doch waaraan ben ik de eer van uw bezoek verschuldigd Bij die vraag aarzelde Carrier Belleu&e even; langzaam trok hij zijn handschoenen uit en zei: Bijna allo hedendaagsche beroemdhe den hebben voor mij geposeerd in mijn atelier, daar mij opgedragen werd het Pantheon van den Grooten Oorlog te schil deren. Het Panorama van Lourdes en dat van Jeanne d'Arc zijn ook van mij afkom stig.... Maar aan u, die vroeger pastoor was van den Montmartre, beken ik, dat ik voornamelijk danseressen van het ballet tot onderwerp koos voor mijn kunst. Mij booide steeds het contrast tusschen de luchtige sierlijkheid van costuum en bewe gingen en de stalen spieren, die deze schepseltjes in haar beroep moeten bezit ten. Ja, ik begrijp u, maar u antwoordt niet op mijn vraag. Daar ben ik dadelijk aan toe. Ik wil zeggen, ik heb in mijn lange leven zooveel „wit" geschilderd dat ik haast heimwee gevoel naar het „zwart" en gaarne mijn pastoor schilderde. Maar ik ben overladen met werkik heb geen lijd om te poseeren. Hij bleek teleurgesteldEn op dat oogenblik bedacht ik mij, dat Carrier Bel leuse, die helaas sedert zijn jeugd zijn Todsdienstplichten verzuimd, naar de 81 liep, en dat misschien al heel gauw bij hem een aanloopje noodig zou wezen om mij den weg naar zijn hart te doen vinden, en dat zijn verlangen mij bij voorbaat de beste kans daartoe bood. Wat na enkele maanden inderdaad ge beurde. Door ziekte overvallen, moest hij er in berusten, zich in een kliniek te laten opnemen. Aanstonds bezocht ik hem als vriend. Met een uitstekend gehengen begaafd en aangenaam prater, vertelde hij mij menige anecdote van bekende persoonlijkheden, die voor hem geposeerd hadden. Uit ver veling beginnen zij te babbelen, babbelen zij veel, beweerde hij, en dan, zijn overle den vrouw was een nichtje van Balzac, andere bron van onuitputtelijke verhalen 1 Het duurde echter niet lang of wij be spraken ernstiger dingen, want eiken dag spreidde de dood een dieper schaduw over het mager gezicht van den kunstenaar. Indertijd was hij zeer getroffen geweest door het godvruchtig afsterven van zijn kunstbroeder Dagnan Mouveret, die bij zijn sterfbed, als hij de H. Teerspijze ont ving, zijn schilderij van het Laatste Avondmaal op het geïmproviseerde altaar tje wilde geplaatst zien. Ik sprak hem dus over zijn Avondmaal, het communiepren tje van „het Goddelijk Uur". Als gij met zooveel medegevoelen de godsvrucht tot het Allerheiligste Sacrament hebt weten uit te drukken op dat kindergelaat, hoe zoudt gij niet verlangen aan die groote genade deelachtig to worden in het uur, dat beslissend is voor de eeuwigheid. Hij begon te weenen als een klein kind. Artiesten zoowel als zeelieden en allen die me: de oogen op het oneindige gericht door het leven worstelen, weerstaan zelden de roepstem Gods. Na zijn bediening gaf Carrier Belleuse den wensch te kennen zijn schilderij, waar voor hij een fortuintje geweigerd had, als aandenken te schenken aan de kerk, waar hij tot het schilderen van „het Goddelijk Uur" geïnspireerd was geworden. Na zelf dat uur doorleefd te hebben, bekommerde hem de bestemming van het kunstwerk, dat hem een onvergelijkelijke hoogte deed bereiken in zijn kunstenaarsloopbaan, en oen taal deed spreken, welko hij heden pas ten vollo verstond en begreep. Het lot van het doek verontrustte hem zoodanig, dat hij, ecnige dagen vóór zijn dood, nog van uit de kliniek liet telefoneoren om te we ten of zijn werk good overgekomen was. Thans hangt de prachtige schilderij, on der gunstige belichting, in do trouwzaal, die do verbinding vormt tusschen mijn twee kerken, en op de plaats, die hij zelf nog aangeduid had. Het kunstwerk spreekt tot eiken leeftijd. Alle tijden zullen den kunstenaar dankbaar zijn, die het „onuitsprekelijke" heeft weten weer te geven. In onze eeuw van ijzer en cement, van claxon en schreeuwende reclame, in onze eeuw, als zoovelen maar leven om hijgend en puffend hun kilometers te verslinden, in onze eeuw, waar men bijna nergens over hoort dan van traktementen, ambtenaren, sabotage, communisme, en waar dagelijks de „vooruitgang" ons teleurstelt, in deze harde en ziellooze eeuw moeten wij, even als den godsdienst, de kunst en de kunste naars dankbaar zijn, die ons proza ont vluchten en tijd vinden om de wolk na te staren, die voortjaagt in de lucht, en in de oogen van een klein communicantje don 'nomel to entdekken, die haar vervult! Bovendien zijn zij het, die gelijk hebben met hun idealisme. Locomotieven (laatste model) komen terecht bij roest en oud ijzer, motoren roesten in een hoek van de ga rage, dc eene moderne uitvinding verdringt de andere. Maar altijd en immer blijft op zijn eere plaats „het Goddelijk Uur" ieders bewon dering wekken, zooals in onze kerken en musea do talrijke meesterwerken, waardoor een kunstenaarsziel heeft gezocht do schoonheid Godp en den rijkdom dor na tuur weer te geven. Meer dan coit moet mon dat do idealis ten voorhouden en herhalen, die hedon ten dage half verhongerd, onbekend en ont moedigd le midden van een beschaving le ven, die slechts waardo hecht aan wat rea- deert en geldswaarde heeft. Alle eer aan diegenen, die de kunst waarde hoog houden, en aan do kunste naars, die trouw zweren aan het ideaal aer eeuwige schoonheid 1 Corneille, de groote heldendichter, haq soms geen geld om zijn schoeisel te laten verzolen Milet, de pchilder van het wereldberoem de Angelus, stierf van honger te Barbizon. Met Gounod, den geliefden opera-com ponist, was hel zot» ver gekomen, dat hij naar Londen moest reizen, om een kleine uitgeversfirma te gaan zoeken voor zijn grooten Fanst. Tegenwoordig zetelen zij op de altaren der menscheid. PIERRE L'ERMITE. -Geld."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7