ministerieele vermaning voor de bollenstreek DONDERDAG 16 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Bij de opening van „De Aangekleede Bloem" te Sassenheim OEN EERSTEN DAG WAS'TER BIJZONDER DRUK De „Aangekleede Bloem" is ontloken. De tentoonstelling is geopend door den heer Minister van Economische Zaken en Arbeid, mr. Verschuur, die een voor het vak belangrijke rede heeft uitgesproken. Het is geen geheim, dat er vele minis terieele openings-speeches worden afgesto ken, waarbij Hunne Excellenties wan neer zij het getypte blaadje papier open slaan zelf voor het eerst lezen wat hun in den mond wordt gelegd. Maar de openingsspeech door Minister Verschuur bij deze gelegenheid uitgesproken was geen papieren formaliteit, doch een ern stig vermaan, dat de Minister zich ver plicht gevoelde aan de Bollenstreek te ge ven. Dat de Minister de saneeringsplannen voor het Bloembollenbedrijf reeds terdege had bestudeerd, bleek duidelijk uit deze rede, door hem „voor het vuistje weg" ge houden. Daaruit klonk een groote beslist heid, die sommigen hard in de ooren zal klinken, vooral voor degenen, wier bedrij ven, in de bloeijaren eerst geboren, thans topzwaar zijn geworden. Algemeene instemming zal de ministe rieele vermaning hebben gevonden bij hen „die van goeden wil zijn", waar het be trof de toomelooze conourrentie-zucht der handelaren in het buitenland. De Regeering geeft blijk, pogingen, om aan dit groote gevaar voor het bloembol lenvak paal en perk te stellen, met alle macht te zullen steunen. Een ernstig woord als door den Mi nister gisteren gesproken zal de „schuldigen" zeker tot ernstig - nadenken stemmen. Te twee uur arriveerde de Minister voor het gebouw van „De Aangekleede Bloem", waar reeds een uitgelezen gezelschap voor de opening bijeen was gekomen. Welkomstwoord van den Burgemeester. De Minister werd verwelkomd door den Burgemeester van Sassenheim, den heer J. P. Gouverneur, die de volgende rede uitsprak. Het is voor mij een aangename taak U Excellentie te hebben mogen binnenleiden in dezen bloembollentuin, op Sassenheim's bodem, en dat wel in de maand Februari, waarin buiten de natuur nog slaapt. De natuur, geholpen door bolbioemenmen- schen-vernuft, heeft het mogelijk gemaakt om deze plaats, het inwendige van een bloembollenschuur, 0111 te tooveren tot een sprookjeshuis. De wakkere voorzitter, bij gestaan door zijn helpers in het uitvoe rend comité, is de stuwkracht geweest om de onderneming door hen opgezet, te doen uitgroeien tot een succes wel boven ieders verwachting. Een tweeërlei doel ligt ten grondslag aan den opzet dezer ten toonstelling, beide om strijd lofwaardig. Gedreven door het edele doel den noodlij denden in dezen tijd van economische de pressie, zooveel als maar mogelijk, hulp te verleenen, is op den voorgrond geplaatst, dat de baten, welke van deze onderneming worden verhoopt, zullen worden afgedra gen aan het plaatselijk crisiscomitéop de tweede plaats- om te toonen, dat de za- kenmenschen in de bollenstreek, ofschoon zij zeer zeer veel hebben verloren, toch nog niet alle moed, ten minste niet de noodige energie hebben opgegeven, welke onvermijdelijk is, om het mooie vak, in deze moeilijke tijden, staand te houden, om paraat te blijven tegen den dag waar op de toestand in de zakenwereld weer opleeft. Naast de bloemententoonstelling, Excel lentie, zal U hier aantreffen, een afdee- ling, wel verzorgd door de Sassenheim- sche dames, n.l. een handwerktentoonstel- ling, uitsluitend producten van of bijeen gebracht door de nijvere hand van de Sas- senheimsche vrouw; en om U te voren een idee te geven, moge ik vermelden, dat het noodig is geweest de waarde daarvan te gen schade te verzekeren voor een bedrag van ruim 10.000voorts is toegevoegd een gedeelte, genaamd Handel en Indus- triebeurs, en eindelijk een afdeeling „ver makelijkheden" om de welwillende bezoe kers gemakkelijker van hun geld af te hel pen voor het schoone doel. Later krijg ik nog wel gelegenheid, om allen die hebben medegewerkt dank en hulde te brengen, maar reeds nu moge ik mijn welgemeend compliment brengen aan de heeren Koning en Arentshorst, die deze bijzonder daar voor geschikte gebouwen hebben willen be schikbaar stellen. Een bijzonder wanne belangstelling is van alle kanten aan de onderneming ten deel gevallen, waarvoor ik, als algemeen voorzitter van het plaatselijk nationaal crisiscomité, hartelijk dank betuigeen groote eer was het ons, dat alle leden van het Koninklijk Huis, en Uwe Excellentie zijn voorgegaan in het schenken van eere medailles, toe te kennen aan inzenders, welke daarvoor door een jury in aanmer king worden gebracht. Ook namet* de voorzitters van de af deelingen A. en in 1 ons crisiscomité, breng ik bij dezen nog warmen dank uit. De voorzitter van comi té A, de heer Speelman, is zeer tot zijn spijt, verhinderd thans hier aanwezig te zijn. Na deze korte inleiding Excellentie, is het mij, ook namens alle comité-leden, vergund U hartelijk welkom te heeten. Wij rekenen het ons tot een groote eer, dat Uwe Excellentie bereid zijt bevonden tot ons te komen, wij waardeeren dat in hooge mate. Wij zien daarin, dat Uwe Excellen tie ook belang stelt in de bollenstreek. Wij weten dat in dezen tijd, meer nog dan anders, aller verlangens en vragen zich richten tot den Minister van Economische Zaken, wij zijn overtuigd, dat juist uw de partement wel het zwaarst van alle is be last, en daarom te meer zijn wij voor uwe blijken van medeleven dankbaar. Ook ons vertrouwen blijft op Uwe Excellentie gericht. Excellentie, U wilt wel goedvinden, dat de heer Warnaar, wethouder dezer ge meente en oud-voorzitter van den bond voor bloembollencultuur nog in het kort de beteekenis verklaart van de bloemen tentoonstelling, als primus inter pares on der de bloemisten, zal hem dat beter af gaan dan mij. Daarna, moge ik Uwe Excellentie be leefd verzoeken, de tentoonstelling te wil len openen. Toespraak wethouder Warnaar. Daarna voerde het woord wethouder W. Warnaar. Waar het bollenvak groote be proevingen doorstaat, doet de belangstel ling van den Minister weldadig aan. Deze tentoonstelling, zeide spr., is in wezen een Narcissen tentoonstelling. De Narcissen vormen van ouds de speciale cultuur van Sassenheim. In normale tijden kwamen honderden vakgenooten hier bewonderen de nieuwe aanwinsten en de kunst van het sieren met bloemen. Uit deze tentoonstelling blijkt, dat de energie en de liefde voor het vak on danks de vele teleurstellingen gebleven is Op de aanwezigheid van den Minister werd door spreker hoogen prijs gesteld, omdat wij tot hem opzien als tot den man, die zijn zorgen heeft zien vermeerderd door zijn aandacht te schenken aan de nooden van ons vak. In dezen tijd moeten allen in de Bollen streek de handen in elkaar slaan. Het is de leus: „wij willen Holland houen" maar een andere leus moet zijn het behoud van het centrum onzer cultuur. Jacob Cats is in zijn tijd begonnen met zandgrond te explodteeren. Sindsdien zijn honderden hectaren waardeloos land om gezet in de rijkste cultuurgronden, die Ne derland bezit. Het spreekwoord zegt: de kost gaat voor de baat uit. Moge ook de Staat dit bedenken, daar de Staat, door ons de helpende hand toe te steken, daar van zelf zal profiteeren. De naam dezer tentoonstelling is door spr. en in vele kringen niet met het aller grootste enthousiasme ontvangen. Een bloem is zulk een kunstwerk van God, dat daarvan geschreven staat, dat Salomon in al zijn heerlijkheid niet schooner ge kleed ging Zioh weder tot den Minister wendend, zeide spr., dat Z.Exc. zich met een toewij ding, verre boven onzen lof verheven, wijdt aan de belangen des lands. Spr. doet een beroep op Z.Exc. opdat 'n korte crisiswet en eenvoudige bescherming zal komen. De spreker wenschte ten slotte den Minister toe, dat God hem mag blijven bekwamen zijn krachten te wijden aan Staat en volk. BEDE VAN DEN MINISTER. Hierna nam Z.Exc. Minister Verschuur het woord, op de eerste plaats dankend voor de wenschen door den Burgemeester en den wethouder tot hem gericht. Het heeft spr. genoegen gedaan te kunnen op vangen, dat naast den zegen van den Ge ver van alle Goeds in deze kringen ook het volle vertrouwen bestaat in eigen werkzaamheid en dat, als blijkt dat de Re- gearing maatregelen neemt, dit hoogstens beschouwd wordt als een bescheiden aanvullen van eigen pogen. Het zal U gaan, evenals mij, zeide spi\, dat U zich dagelijks bezig houdt met eco nomisch te denken. Het zal ook u zoo gaan, dat uw gedachten een breede vlucht nemen en omspannen heel het wereldge beuren. Afgezien nog van de overlast, die de landen elkaar aandoen door tariefmuren iets wat op zichzelf reeds een internatio naal vraagstuk is toont de hedendaag- sche economie, dat er groote samenwer king bestaat tusschen alle volkeren der wereld. Onze textiel-fabrieken in Twente loopen leeg door de concurrentie van Ja pan. Zelfs groote en zware loonsverlagin gen, zei spr., of het bereiken van een la ger welvaartsniveau, zullen Nederland niet kunnen brengen in gelijke economi sche omstandigheden, als in Japan gelden. Hetzelfde geidt voor vele landbouwpro ducten. Hoe staat het met den bloembol ten aanzien van de internationaal ontwrichte economie. Bij andere producten moet men er ter dege rekening mede houden met welke kosten de concurrenten' fabriceeren. Met den bol staat het eenigszins anders. Hier is tenminste niet in belangrijke mate van internationale concurrentie sprake, maar wel is het afzetgebied van de bloembol afhankelijk van de interna tionale koopkracht. Waar het vraagstuk van de bloembol betrekkelijk zooveel gunstiger is dan van vele andere producten, daar moeten de vakgenooten er naar streven het leed, dat hen door de sterk verminderde koopkracht van het buitenland treft, niet verméér- derd worde door andere dingen name lijk door een prijsinzinking als gevolg van een foutieve concurrentie van Nederland se h e firm a's in het buiten land. Laat men dat leed tot de noodza kelijke grenzen beperken. Spr. geeft in overweging de internationale vraag naar bollen te gaan beantwoorden met een een drachtige aanbieding en g a- zamenlijk overleg. Dit moet mogelijk zijn, wanneer men het oog ge richt houdt op de algemeen© prijsinzinking en de onrust, welke daardoor <fp de bui- terilandsche markt wordt veroorzaakt, welke laatste niet in het belang is van de afzet van bloembollen. Daarom dient zeker onder de oogen te worden gezien: hoe kunnen wij tegenover onze buitenlandsche afnemers nationaal optreden. Over 't algemeen is de Regeering niet zoo bizonder geneigd de helpende hand te bieden aan het bedrijfsleven. Iedere Re- geeringshulp bevat in zich een vergift, dat oude kwalen opheft, doch nieuwe kwalen te voorschijn roept. Door R'egeeringshulp worden niet die sterke bedrijven gekweekt, die door de moeilijkheden welke zeker nog zullen volgen, worden vereischfc. Als men de vraag stelt, of de Regeering aan het Bloembollenvak steun zal bieden, zal er veel vanaf hangen, of de Regeerings- maatregelen daarin kunnen s 1 a g e n en ot men een eendrachtig optre dentegenover het buiten- landzal kunnen waarborgen. Ook voor dc toekomst van het bloem bollenbedrijf mogen wij het beste verhopen. Alle orkanen, zooals de crisis waar wij thans onder gebukt gaan, behoeven nog geen ramp te zijn. Bij stormwind worden vele dooie takken en vermolmde stammen omgerukt en ieder, die het verloop der na tuur kent, weet dat dit baat kan opleveren. Het is een troostende gedachte, dat uit dit ongeluk nog veel goeds kan worden ge boren. Spr. wenscht de beoefenaars van het bloembollen vak toe, dat de zware druk van dezen tijd hun kracht niet moge bre ken. Wie een financieel sterk uithoudings vermogen heeft, zal er door komen, maar vooralhij, dieeenmoreel sterk uithoudingsvermogen heeft. Wie moreel de langste adem heeft zal over winnen. Deze tentoonstelling is een verheugend teeken van energie en eendracht en een blijk, dat de vaderlandsche deugden van taaiheid en vasthoudendheid in de Bollen streek nog geenszins zijn ingesluimerd. Op dit bewonderenswaardig pogen wenscht spr. Gods beste zegen toe. Moge de tentoonstelling slagen om meerdere roem en bekendheid te geven aan het product van deze streek. Moge de Bollenstreek een voorbeeld geven aan de geheele natie om het hoofd hoog te houden Na deze krachtige ministrieele rede werd de eerewijn rondgediend en bezichtigden de genoodigden o.w. de burgemeesters van Noordwijkerhout, Hiliegom en Lisse, de tentoonstelling. „De Aangekleede Bloem" is thans ont loken, op den eersten dag heeft het haar niet aan belangstelling ontbroken De bekroningen. De Jury, bestaande uit de heeren J. F. Ch. Dix, Heemstede, Ohr. Eggink, Voor schoten, W. van der Laan, Voorhout, D. W. Lefeber, Lisse en J. van der Wilden, Noord- wijk, zag zich voor een zeer verantwoorde lijke en omvangrijke taaJc gesteld. De be oordeeling nam dan ook geruimen tijd in beslag en de heeren hebben zich op zeer serieuse wijze van hun werk gekweten. De spanning steeg toen het uur van be ëindiging der beoordee'.ing naderde en de eerste vraag was wie de zilveren Wissel- beker, die reeds drie jaren achtereen ia uit geloofd geweest, zou verwerven. Na ernstige beraadslaging viel deze ten deel aan de stand van de Fa. Papen- drechtenVan der Voet te Sas senheim, welke firma wij gaarne met dit groote succes onze gelukwensohen bie den. Naar wij vernamen was de Fa. G. Zandbergen een zeer ernstige concur rent, daar hun inzending met een gering puntenverschil door de jury werd gewaar deerd. Verder had de jury niet minder dan een 18 tal medailles toe te kennen, welke als" volgt aan de inzenders ten deel vielen: Mooiste groep Narcissen. Nr. 1 Fa. G. Zandbergen, zilveren i»cdaille van H.M. de Koningin; Nr. 2 Fa. Papendrecht en Van der Voet, zilveren medaille van H.M. de Koningin Moeder; Nr. 3 L. van Leeuwen en Zoon, zilveren medaille van H.K.H. Prinses Juliana; Nr. 4 Fa. G. Lub- be van Oegstgeest, zilveren medaille van Zijne Exc. Mr. T. J. Verschuur, Minister van Ec. Zaken enz. De groote bronzen medaille van Z.K.H. Prins Hendrik werd toegekend aan de Fa. G. Zandbergen voor de mooiste trompetnarcis Wagner's Rheingold en ook viel aan deze firma ten deel de zilveren bloemvaas van de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur afd. Sassenheim voor Fortune. Verder aan: N.V. v.h. L. van Leeuwen en Zoon, verg. zilv. med. van Dr. A. A. Hueber voor de Poetaz Glorious, aan idem de verg. zilv. med. van de Liss. Kistenfabriek voor de dubbele variëteit Valencia, aan de Fr. Papendrecht en Van der Voet, de groote bronzen medaille van de Kamer van Koop handel Leiden voor de Poeticus Concurrent, aan de Fa. Braam en Zoon de gouden me daille van de Veiling Hiliegom voor nr. 1 in Hyacinthen en voor nr. 2 Hyacinthen aan L. Onderwater de medaille van de Profc. Winkeliers, Sassenheim. Decoratieve groep: 1. Fa. D. Spaargaren de groote zilveren beker van de leden van het Crisis-Comité; 2. Gebr. Eggink de verg. zilv. medaille van den Bur gemeester van Sassenheim; 3. Jos. Braam en Zoon de zilv. medaille van de Nieuwe Leidsche Crt.; 4. G. Zandbergen, kleine zilveren medaille van den heer Jac. van Reisen. Mooiste groep Tulpen: Nr. 1 N.V. Gebr. Eggink, Voorschoten, de verg. zilveren medaille van de Leidsche Crt.; Nr. 2 Fa. van Beelen, Lisse, zilveren medail le Leidsch Dagblad. Groep bindwerk: Een speciale prijs aan de Fa. A. Koper van Heemstede bestaande uit een zilveren medaille van het Gemeentebestuur van Warmond. Alle prijzen gingen vergezeld van een di ploma, gecalligrafeerd door den heer W. Verhoog. BUITENLAND ONTWAPENING. NOOIT MEER GEWELD. Sympathiek idee, maar Bij de besprekingen gisteren in de poli tieke commissie van de ontwapeningscon ferentie is het weer eens gebleken, hoe moeilijk het is, algemeene overeenstem ming te verkrijgen, zelfs wanneer allen het) in beginsel eens zijn schrijft de „Msb.w- corr ©sponden t. De politieke commissie behandelde het Britsche voorstel, dat de Europeesche sta ten bij het sluiten dor ontwapeningsooiv- ventie tevens éen nimmer-geweld-verbin tenis zouden onderteekenen. Allen vonden dit in beginsel een heel goed idee doch de vraag, welke samen hang er tusschen dezo nieuwe verbinte nis en het anti-oorlogspact van Kellogg zal bestaan, leidde tot moeilijkheden, die nog niet overwonnen konden worden. Verscheidene gedelegeerden betoogden) dat de beteekenis van het pact van Kel logg zou verzwakt worden, als deze nim- mor-goweld-verbintenis uitsluitend de Europeesche staten zou betreffen, want men zou dan kunnen redeneeren, dat do niet-Europeesche staten volgens het pact van Kellogg wel geweld mogen aanwen den, indien zij maar zorgen er niet den naam van oorlog aan te geven. Men dacht daarbij natuurlijk aan de Japansche goweldpolitick. De Japansohe gedelegeerde zweeg. De reden waarom Engeland met een Europeesche nimmer-gewedd-verbintenis beginnen wil, is eenvoudig deze, dat de Amorikaansche delegatie zich op het oogenblik niet over een universeel© ver bintenis van dezen aard zou kunnen uit spreken, daar er geen Amerikaansche re geering is, die nieuwe internationale ver plichtingen zou kunnen aanvaarden. Men heeft echter algemeen de hoop, dat de r.immer-geweld-verbintenis weldra ook tot de niet-Europeesche staten kan worden uitgebreid. Do Italiaansche gedelegeerde vulde een nadere preciseering van het begrip „ge weld" Onder de sprekers, die hun principieel® instemming met het Engelsche voorstel hebben uitgesproken, was ook de Ncdor- landsche gedelegeerde prof. Rutgers. BELGIE DE REGEERING VRAAGT ONTSLAG. DOOR DEN KONING GEWEIGERD. De regeering de Brocqueville heeft gis termiddag om 4 uur ontslag genomen, om dat zij in de kamerzitting in de minder heid werd gesteld door liberalen en social- listen bij een stemming over een dagorde kwestie van ondergeschikt belang. Dit besluit van de regeering viel als oen donderslag bij helderen hemel en was het gevolg van het aannemen cener socialisti sche motie waarin de beslissing van don minister van Binnenlandsohe Zaken inzake het ongedaan maken van ©en besluit tot nietigverklaring der gemeenteraadsverkie zingen van Asniéres, door do Bestendige Deputatie van de provincie Namen, werd afgekeurd, Na deze stemming verklaarde minister president de Broquevillo, dat, hoewel deze stemming niet tegen do regeering was ge richt, hij het noodig oordeelde, het collec tief ontslag van het kabinet aan te vra. gen. De koning heeft oehtor het ontslag van het kabinet geweigerd. De Brocqueville heeft 24 uur bedenktijd gevraagd, alvorens don koning zijn ant woord mede te deeleru In den brief, waarin hij 'het door de Brocqueville gevraagde ontslag weigort, verklaart de koning, dat het land niet zou begrijpen, dat het lot van ccn regeering, welke zich tot taak gesteld heeft don fi- nancieelen en economischon toestand der natie te verbeteren, gebonden zou kunnen zijn aan de kwestie der geldigheid van eeuj verkiezing in oen dorp. Onder deze omstandigheden kan do ko-1 ning het ontslag niet aanvaarden. DUITSCHLAND POLITIEKE „ZUIVERING". Rijksradioconvnissaris dr. Conrad van zijn functie ontheven. De politieke rijksradio-commissaris, opporregceringsraad Conrad, dio sedert het aftreden van Ministorialrat Scholz het politieke toezicht over de Duitsche uitzendingen 'had, is volgens een be richt in do „Vossischc Zcitung" gister middag na een onderhoud met den rijks minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick op staanden voet van zijn functie ontheven. Weer verscheidene bladen verboden. Te Maagdenburg is do sociaal-demo cratische „Volksstimmo" voor den tijd van vijf dagen verboden wegens een ar tikel, waarin de president van politie verachtelijk wordt gemaakt. Voorts is het te Erfurt verschijnende communis tische orgaan „Thüringcr Volkablatt" eveneens voor den tijd van vijf dagen verboden. Verder zijn nog do Bcrlijn.sche dag bladen „8 Uhr Abendblatt" en „Vor- waerts" tot en met 22 Februari verbo den. DE OPENING DER BLOEMENTENTOONSTELLING DOOR MINISTER VERSCHUUR.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5