UIT EE OMGEVING AGENDA DONDERDAG 16 FEBRUARI 1S33 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Febr. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 770.5 te Valencia. Laagste barometerst.: 752.3 te Danzig. Verwachting tot den avond van 16 Febr.: Zwakke tot matiee Noordelijke tot Wes telijke wind, toene mende bewo.king, waarschijnlijk eenige regen, tijdelijk iets zachter. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen nam niet verder af, doch neemt weer in omvang toe en breidt zich zoowel naar de zijde van IJsland als over Frank rijk en Spanje uit. Een ondiepe depressie, die gisteren voor de Oostkust van Groen land lag, komt naar het Zuid-Oosten en zal 1 ij ons den wind weer doen krimpen, de bewo.king toen toenemen en het weer tijdelijk iets zachter maken. De depressie in het Zuiden trok Oost waarts de Middellandsche Zee in; bij Horta daaide de barometer weer tot 755 m.m., zoo dat de drukstijging in Spanje ook niet van blijvenden aard zal zijn. Over Duitsch'and en 1'lanknjk bleef de vorst licht; in Scan dinavië nam de koude tee. De groote koude in de boven ucht en de enoru' sterke winden uit Noord boven het niveau van 3 K.M. hielden aan. Ook op de Aloentonpen komen zeer lage temperaturen voor. Vele stations op het vasto land melden zeer geringe hoeveelhe- don sneeuw, alleen te Thorsham viel veel LUCHTTEMPERATUUR. Temperaf'ur des middags te half drie 1.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 5.42 uur tot Vrijdagmorgen 6.46 uur. Volksbond. De R.K. Volksbond hield gisterenavond in de St. Josephszaal haar drukbezochte jaarvergadering. Na de gebrui kelijke opening door den voorzitter, waarin spreker een overzicht gaf aangaande de werk zaamheden der afdeeling in het afgeloopen jaar, werd gezamenlijk het bondslied gezon gen. De notulen werden onveranderd vastge steld. Onder de mededeelingen was een aan kondiging, dat de Centrale Raadsvergadering op 1 Mei zal worden gehouden te Den Haag Voorts edelde de voorzitter mede, dat een be drag van 10 beschikbaar was gesteld voor de R.K. werkloozen. Tenslotte de mededee- ling van den te houden cursus op Vrijdag a.s. in het Patronaatsgebouw De voorzitter wekte allen op tegenwoordig te zijn. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek een saldo groot 54, welk bedrag werd afgeschreven op het nog bestaande te kort. Aan de orde kwam het jaarverslag van den secretaris. Hieruit bleek, dat 't ledental met 40 was gestegen en thans 210 bedraagt, Met voldoening wordt gewag gemaakt, wat er voor de werkloozen werd gedaan. De secre taris brengt in zijn verslag daarvoor bijzonde ren dank aan den geestelijk adviseur. Achtereenvolgens liet spr. de diverse af- deelingen de revue paseeren, waaruit bleek dat, ondanks de ongunst der tijden, in de afdeelingen een goede katholieke organisatie geest bleef heerschen. Melding werd gemaakt van de oprichting eener afdeeling „Piëtas", met 100 leden. Be stuursleden zijn: A. F. Bedegeld, voorz., G. v. d. Kant, secretaris, J. v. Egmond, penning meester, J. v. Shaik en Tuinenburg. Ook Herw. Levenskracht had de terugslag der tij den ondervonden, niettegenstaande de afd. Alpben in vergelijking met andere plaatsen nog steeds een schitterend figuur heeft ge slagen. De verloting ten bate van het fonds zal hedenavond plaats 'inden in het. Patro naat. Ook het St. Nicolaasfeest was weer zeer goed geslaagd, dank zij de toenemende be langstelling en steun om dit feest mogelijk te maken. De secretaris besluit zijn verslag met een welgekozen woord van dank aan den deken, voorts aan den geestelijk adviseur, met den wensch, dat hij nog lang te midden der af deeling moge zijn. Deze dank gold ook voor zitter, mede-bestuurders en leden, die door trouw vergadering-bezoek zich als goede le den hebben doen kennen. Aan de orde kwam de bestursverkiezing. Gekozen werden de aftredende bestuursleden de heeren G. Bruines, H. v. Egmond, bene vens de heeren van Capel en Overbeek. De voorz. feliciteerde de beide laatste nieuw gekozen bestuursleden en bracht de beide niet meer herkozen leden dank voor hetgeen zij als bestursleden van den R.K. Volksbond hebben gedaan. Tot lid van de controle-commissie werd benoemd de heer B. Rombout. Wij moeten hier nog aan toevoegen, dat de voorz. hartelijk dank bracht aan den secre taris voor zijn inderdaad keurig jaarverslag, en aan den penningmeester, den heer A. Kerkvliet, voor zijn zeer accuraat beheer. Op voorstel van een der aanwezigen zal in over weging worden genomen den penningmeester een gratificatie te verleenen. Van de rondvraag werd door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt. Een der leden betoogt de wenschelijkheid voortaan nieuwe leden door den voorz. en geestel. adv. te doen installeeren, hetwelk met instemming wordt begroet. Voorts dankten de gekozen bestuursleden voor het vertrouwen in hen ge steld. Hierna volgde op gebruikelijke wijze slui ting der geanimeerde bijeenkomst. AARLANDERVEEN Volksbond. Dinsdagavond hield de R.K. Volksbond alhier in een stampvolle zaal zijn jaarvergadering. De vergadering werd geopend door den heer M. Heiman met den chr. groet en de notulen gelezen door den secretaris, den heer H. v. d. Loo. Mededeelingen werden gedaan, dat op 23 Februari a.s. een lichlbeeldena'vond gehouden zal worden. Ook werd medegedeeld, dat voor een in financieele nood verkeerende parochie in Duitschland een klein bedrag uit de kas was afgestaan. Voorts, dat nog een H. Mis zal worden opgedragen voor levende en overle dene leden dezer afdeeling. De secretaris bracht een goed verzorgd jaarverslag uit. Hierin werden genoemd de werkzaamheden over 't afgeloopen jaar, o.a. de filmavond van .Herwonnen Levenskracht", ondersteuning aan textielarbeiders in Twen te, de cursusavonden, de studiedagen te Ber gen, St. Nicolaasfeest en oprichting agent schap Centrale Volksbank. Dan bracht de penningmeester verslag uit over zijn financieele beheer. De ontvangsten bedroegen 904.75, de uitgaven 520 64. al- zoo saldo plus bijgeschreven rente 384.11. Hiervan batig saldo afzonderlijk over 1932: 32.60. De penningmeester over afd. begrafe- nisvereeniging „Tobias" bracht verslag uit, sluitend met e^n batig saldo van 19 54. In dezelfde functie werd ook verslag uitgebracht over „Hulp in Nood". Hiervan totaal saldo in kas i 43.72. Voor „Herwonnen Levenskracht" waren dit jaar aan ontvangsten geboekt f 17.61 aan ze gels en speldjes. Door de controle-commissie-leden waren nagezien gelden spaarbankboekjes en be scheiden en in correct beheer bevonden. Bij de bestuursvc kiezing deelde de voor zitter mede, dat geen nieuwe candidaten wa ren binnengekomen, zoodat de aftredenden herkozen waren. De voorz., ook aftredend bestuurslid, werd met algemeene stemmen door de vergadering herkozen. Door den geestel. adv. werd hem dank gebracht voor den ijver bij de vele werkzaamheden aan zijn functie verbonden. Ook de voorz. bracht zijn dank voor het in hem weer gestelde vertrou wen en hoopte met den nieuwen moed. hem door den geestel. adv. ingesproken, zijn arbeid voort te zetten. Als volgend agendapunt stond als jaarlijks op de jaarvergadering gebruikelijk is: uitlo ting vaandelfonds. Hiervoor werd 10 uit de kas als renteloos voorgeschoten uitgeloot; 1 werd als gift geschonken, zoodat daar voor werd overgeloot. Bekend gemaakt werd dat van de 450 nog f 80 moest worden uitgeloot. Vervolgens werd voor de leden een gratis tombola gehouden, welke onder de talrijke aanwezigen een geani meerd verloop had. Hiervoor was een aar dige collectie prijzen beschikbaar van aller lei aard, bij de leden aangekocht. Alle prij zen waren van huishoudeliiken aard, b v. turf, eirkolen, krentenbrood; de hoofdprijzen: een wollen en twee molton dekens. Hierna sluiting „Hulp in Nood" bracht op 1.74. ZOETERWOUDE (H. R.) Ouder-avond door de Graal. Gisteren morgen begonnen de leden der Graalwacht „Meerburg" met een algemeene H. Communie, j ev gisterenavond was er een uitvoering voor i de ouders en belangstellenden in het patro naatsgebouw. In afwijking van de gewone stoelenrijen ga ven de geplaatste tafeltjes met eenige vaas jes met bloemen een gezellige stemming. Aanwezig waren pastoor I. J. M. Meyer en kapelaan Ruhe en bijna alle ouders en enkele rustige belangstellenden. Het flinke spreekkoor „Wat wij willen", waarin de schoone idealen der Graal worden verkondigd, was een goede opening; achter eenvolgens waren het reidansen, zang en de clamatie, w.o. het keurige „Als Jesuke zou slapen gaan", waarmede de meisjes hebben laten zien wat zij willen en kunnen. Ook het koor der kruiskinderen was zeer mooi. De leidster van dezen avond, mej. Schermer, gaf in een vurige speech een uiteenzetting, wat de Graal zich ten doel stelt. Spreekster schet ste wat er gedaan werd door onze tegenstan ders, hoe God en godsdienst worden wegge rukt uit de maatschappij en stelde daartegen over het schoone ideaal van de Graal: in een groote eenheid met liefde zich geven voor anderen. Als het tweede middel moeten de* spelen ons geven een hooger besef en eigenwaarde, maar ook daarbij blijft hoofdzaak: de karak tervorming, de gehoorzaamheid, kortom meer de bouw onzer zielen dan de te leveren pres taties. Spr. eindigde met het vertrouwen, dat alleen met een goed gezind hart t.o de Graal vanavond naar huis zullen gaan en zullen wil len medewerken aan de uitbreiding van deze beweging. Op deze toespraak volgde een da verend applaus. Na de pauze werden twee kleine tooneel- I stukjes gegeven, die boewei overigens heel aardig gespeeld, niet passen in het kader van i zulk een avond. Aardiger was bet geweest, wanneer de kruiskinderen wat meer gepres teerd hadden. „Wij staan in de branding" was het slot van dezen welgeslaagden avond. „Ex- 1 celsior, Alleluja, Vooruit". Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert Maandagavond te 9 l/K uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1933 in verband met opmerkingen van Ged. Staten 3 Voorstel van B. en W. verband houdende met de administratie van het Waterleidingbe drijf. 4. Alsvoren tot het verleenen van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding als bedoeld in artikel 101 der L. O.-wet 1924 over 1933 aan de bijzondere schoolbesturen. 5 Als- voren tot vaststelling der vergoeding als be doeld in artikel 101 tiende lid (oud) der L.O. wet 1920 over 1928 voor de R.K. School aan den H. Rijndijk. 6. Alsvoren om aan het plaat selijk crisi-comité een bedrag beschikbaar te stellen voor het verleenen van extra-hulp aan werkloozen (steun B) 7. Alsvoren tot het ver leenen eener subsidie in de kosten van t.b.c. bestrijding over 1933 voor het Wit Gele Kruis alhier. 8. Behandeling eener subsidieaanvrage van P. Z. Dubbelaar voor het onderhouden van den autobusdienst ZoeterwoudeLeiden v.v.-over 1933. 9. Voorstel van B. en W. tot herziening der verorde-ing regelende de eischen van benoembaarheid enz. der veld wachters. 10. Alsvoren to'. aanvulling van het Ambtenarenreglement. 11. Behandeling can een tweetal verzoeken van J. de Witt te Lei derdorp betreffende grondverkoop aan den H. Rijndijk. 12. Voorstel van B. en W. tot wij- zigng der verordening op de Brandweer. 13. Alsvoren tot vaststelling eener verordening oo de he'fing en invordering van kadegeld. 14 Beslissing over het voorstel van B. en W. betredende het overdragen van den weg Lei denZoetermeer, onder Zoeterwoude, aan de provincie. 15. Rondvraag. HILLEGOM. Voor de werklooze bloemistarb'i 'efs. Gistermiddag is in de zaal van de Ccöp. Vei'.ingver. aan de Van Tetsstraat voor de werklooze bloemistarbeiders de film „Van bol tot bloem" vertoond. Weth Ver meer sprak een kort openingswoord met dank voor de ondervonden medewerking o.a. van het gemeentebestuur, het Veiling- bestuur en de eigenaresse der film om den werkloozen naast eenige verpoozing ook ontwikkeling bij te brengen. Spr. hoopte, dat de cursussen trouw bezocht zullen worden. Als genoodigden waren aanwezig weth. Klaver, raadslid Mathol. gemeente secretaris Mr. Peek, directeur O. W., ambtenaren arbeidsberr.iddeMng. Het vei- lingbestuur was eveneens aanwezig. Na de vertooning der film volgde applaus. Weth. Vermeer sprak het slotwoord. Gewoon verloop. Nauwelijks zijn de tramwoningen aan de Hoofdstraat ont ruimd, omcjut het trampersoneel met de electriciiEicatie der trambaan is overge plaatst naar Haarlem en Leiden of de lieve jeugd houdt zich onledig met het stuk gooien der ruiten. Men heeft er nu planken voorgespijkerd. We zouden het vooral straks met het oog op de bloemen- kijkers wel aanbevelenswaardig'vinden, indien de huizen werden gesloopt, daar zulks toch met het oog op de verbreeding van den Rijksweg gebeuren zal. NOORDWIJK Hanze. In de kleine zaal van het Juve naat kwam de Hanze bijeen onder presidium van den heer V. Ph. Braun, die de aanwezi gen op de jaarvergadering van harte welkom heette. Na lezing der notulen en behandeling ingekomen stukken, deelde de voorz. mede, dat de middenstandsretraite, wegens de vas- tenavondtijd uitgesteld is tot 1114 Maart a.s. Het jaarverslag van den secretaris, gaf een keurig overzicht van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, waarbij het ledental steeds is voortuitgegaan. Spr. wees in zijn verslag op de heilzame instellingen van De Hanze en vroeg hiervoor aller belangstelling. De voorz. dankte dezen functionaris voor zijn keurig verslag. Een tweetal nieuwe leden werden door den i geestel. adv. geïnstalleerd, waarbij zijneerw. j wees op het nut en de noodzaak van de or- j ganisatie en den wensch uitsprak, dat de toe- getreden leden hun beste kracht voor de goe- j de zaak zullen geven. Het jaarverslag van den penningmeester i wees aan een inkomsten van f 545.78 en een uitgave van f 487, alzoo een saldo van 58.78 Als verificateurs werden benoemd de heeren I Jac. Hoogeveen en A. v. d. Berg. De bestuurs- verkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren V. Ph. Braun en H. v. Bourgondien bad tot uitslag, dat beide heeren met bijna algemeene stemmen werden herkozen. Bij de bespreking over het houden van een gesloten retraite wees de geestel. adv. erop, dat het werken voor onze zaak mooi is, doch dat het werken voor onze ziel nog noodzake lijker is, waarom hij vertrouwde, dat al gaat het soms moeilijk, toch vele middenstanders deze retraite mede zullen maken. Het bestuur der afd. heeft in deze reeds een mooi voor beeld gegeven door zijn toezegging tot deel name, waarna ook enkele leden zich reeds opgaven, terwijl de resteerende leden voor dit heilzame doel dezer dagen bewerkt zullen worden. De bespreking feestavond, waarvoor be reids een commissie was saamgesteld, bracht naar voren dat op 23 Februari een feest avond gegeven zal worden in hotel Royal, Zoo mogelijk zal op dien dag 's morgens ter intentie van de leden een H. Mis worden op gedragen, waarbij een algemeene H. Commu- I nie. De aanwezige leden gaven zich allen hiervoor op. In een vruchtbare rondvraag kwam o.m. nog in bespreking de strekking van de wederzijdsche verplichting tot aanslui ting bij stands- en vakorg. De voorz. lichtte een en ander nader toe en wees erop, dat In deze richting door het bestuur successievelijk wordt gewerkt Hierna volgde onder dank voor de opkomst sluiting met den chr. groet VOORHOUT. WINTERKERMIS VOOR CRISIS- COMITE EN ST. CECILIA. Het was tjok en tjok vol. Twee dagen feest in Voorhout. Twee dagen van vroolijkheid en gepast ver maak ten huize van de wed. van Steijn, ten bate van de Crisis-siachtoffers en de finantieel zieke muziekvereeniging St. Caecilia. Woensdag en Donderdag zijn aangenaam verloopen. De Harmonie trok den eersten dag na een rondgang door het dorp in den namiddag talrijke nieuwsgierigen naar de feestelijk inge richte zalen van het café Bcerhaave. Daar wachtte een uitstekend verzorgde muziekinstallatie van den Philipsverte- genwoordiger Th. Diemei het genood e publiek, om het te vergasten op die feestklanken, welke gebruikelijk zijn ter inleiding. In het voorbijgaan te'den kij een 13-tal stands. Met tombola, visch- tenten, schietbanen en het Rad van avontuur, een complete „Kermesse d' hiver". Om circa half zes uur waren de heeren van het feestcomité, uitvoerend comité, de leden van St. Caecilia en verdere genoodigden aanwezig, toen voorzitter G. Witteman het woord nam om in een keurige toespraak allereerst de geestelijkheid en de overheid, aan wezig, voor hunne tegenwoordigheid en medewerking te danken. Hij verwelkom de speciaal ook den heer Bolderdijk, directeur van het gezelschap, die door zijn tegenwoordigheid op zoo sympa thieke wijze blijk gaf van zijn medele ven met de vereeniging en verleende bij afwezigheid wegens ziekte van den bur gemeester, wien hij voorspoedig herstel toewenschte, het woord aan den heer W. van der Laan, die met wethouder van der Hulst het gemeentebestuur ver tegenwoordigde. Als plaatsvervangend burgemeester is het wethouder van der Laan een eer en een genoegen, dit grootsch opgezet plan, den aanwezigen te mogen ontvouwen. Hij releveert het ontstaan van het plan, en brengt hulde aan de initiatiefnemers, alsmede aan hen, die op zoo voortref felijke wijze dit feest hebben georgani seerd. Goed voorbereid, leidt het geen twijfel of success zal de vrucht zijn van de vele arbeid die met den opzet ge moeid is geweest. Voorop worde geste'd nu wij een aanvang nemen met de fees telijkheden: Leniging van nood in crisis tijd. De muziekvereeniging, mede esn slachtoffer van den crisistijd, omdat er onder hare leden zoo velen door de' tijdsomstandigheden gedupeerd zijn, tracht de positie van de vereenigin?skas in evenwicht te brengen, door een fancy- fair om touw te zetten, waarvan de helft komt ten bate der eigen organisa tie, terwijl de andere helft der o^brsn^st komt ten goede van het plaatselijk W erkloozencomité. Bpr. is overtuigd, dat er van de zijde der leden van de Harmonieveresniging St. Caecilia reeds vele offers zijn ge bracht, dat steeds op de juiste wijze is getracht geworden aan het doel der mu ziekvereeniging te beantwoorden en waar zij nu in moeilijkheden verkeert, aeht hij het houden van een bazar, een weldadigheidstentoonstelling met verma kelijkheden, zoo als ons hier wordt aan geboden, dan ook wel op zijn plaats. Het is spreker een behoefte, namens het Gemeentebestuur de Ver. te felici- teeren, want hetgeen hij hier aanschouwt gaat zijn verwachtingen ver te boven. Na nog nader de opvoedkundige waarde der muziek te hebben besproken, en de maatschappelijke waarde van de mu ziekvereeniging als degene, die in onze dagen de onontbeerlijke discipline zoo metterdaad bevordert. Na verder nog' de eensgezindheid van het besisuur te heb ben get-oemd, en de vele keurig geuni- formde dames-medewerkers lof te heb ben toegezwaaid, verklaarde spr. de feestavond voor geopend en kondan de festiviteiten een aanvang nemen. De autoriteiten deden hierop een rondgang. Was de eerste dag al aardig bezocht en noteerden wij eene recette van circa 160 gld., de tweeie avond zou het storm loopen. Wij zouden dan ook niet ver wonderd zijn te vernemen, wanneer de 300 gld. zal zijn bereikt. Het was in een woord tjok en tjok vol. Maar daar was dan ook meer dan eene reden voor. He den zou immers de groote verloting worden gehouden. Een vroolijk gezel schap verdrong zich voor de kramen en de vriendelijke verkoopstertjes kwamen handen te kort, om aan het veelvuldig verlangen om voor het gcede doel te mogen offeren tegemoet te komen. Lang voor sluitingstijd, waren de grage ver koopstertjes gedwongen om wat men in den wandel noemt „neen te verkoopen". Alles uitverkocht. Aan welke stand men ook kwam, alles getuigde van een over weldigend succes der fancy-fair. Een waarlijk „schoon feest". De clou van den avond kwam eindelijk aan de beurt. 50 mooie prijzen voor deze verloting en even zooveel winnaars stonden kort daarop klaar om ze in ontvangst te ne men; de le prijs viel op no. 25; de 2e op no. 137; de 3e op no. 284. Daarna had de bekendmaking van den naam der pop plaats, deze bleek te heeten: Griet je. Alhoewel er druk geraden was, ble ken slechts 3 personen, de juiste naam te hebben geraden en wel de heeren G. Witteman, F. van der Geer en C. van Velzen. Bij onderlinge verloting viel de pop ten deel aan den heer Witteman. Een flesch met boonen scheeen 4367 za den te bevatten; hier was de dichtst bijzijnde met een getal van 4457 de heer B. van Kampen. Nog een korte slct- speech van den voorzitter en dit feest met zulk een pracht verloop was ten einde. Uit het vermaak voor velen, werd geboren, leniging in den nood voor an deren! Gemeentelijke Aankondigingen AFSLUITING VERKEER HAAGWEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met het uitvoeren van een spoedher- stelling aan de sporen in den overweg Haagweg (Leiden—Utrecht) het doorgaand verkeer voor rij- en» voertuigen in den nacht van 17 op 18 Feburari a.s. ter plaatse zal zijn afgesloten, zullende dit verkeer alsdan worden geleid langs Morschstraat, Morsch- weg, 'RHjnzichtbrug en Haagweg v.v. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Februari 1933. LEIDEN. Donderdag R.-K. Reclasseering. Zitting St. Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkcracht 32, 8—9 uur. Dondordag. R. K. Vrouwenbond, Jaarfeest Zomerlust, 8 uur. Donderdag. Tentoonstelling Ver. tot Bevor dering der Belangen van Slecht- hoorenden, Kleine Stadszaal, 10 12, 35 en 710 uur. Donderdag. Feestavond R. K. Metaalbe- werkersbond. Concordia. 8 uur. Vrijdag. Tentoonstelling Ver. tot Bevor dering der Belangen van Slecht- hooirenden. Kleine Stadszaal, 10 12, 35 en 710 uur. De avond-, naoht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en J. E. M. ton Dijk, Haven 18, tel. 85. ZOETERMEER-ZEGWAART. Uitvoerignen. Door de R. K. Tooneel vereeniging „Excelsior" alhier, worden op 22 en 23 dezer in café Veelenturf twee vas tenavond-uitvoeringen gegeven. Opgevoerd zal worden: „De vloek van een roeping". „Fl oral ia". De vergadering, belegd door de vereeniging „Floralia" alhier, was maar matig bezocht. De voorzitter con stateerde dit ook in zijn openingswoord, die daarna het woord verleende aan den spreker, den heer Ir. Spaan van Amster dam. Deze hield een korte inleiding over de groei- en bloeiwijze van de planten. Hierna werd de plantenfilm vertoond en toegelicht. Met groote zorg is deze film samengesteld. Men zag de ontwikke'ing der planten in verschillenden stadia.. Deze techniek heeft veel bijgedragen tot kennis der planten en veel is aan de wetenschap hierdoor duidelijk geworden. De bemes ting van planton met mitrophoska werd aanschouwelijk voorgesteld, waarvan de resultaten prachtig waren. Onder de aanwezigen werden eenige planten verloot. De inleider van den avond behoorde ook tot de gelukkigen. Schapjjn doodgebeten. Bloeddorstige honden hebben wederom in de weide loo- pende schapen achternagezeten, met re sultaat, dat eenige zijn doodgebeten en gewond. De slagvelden waren ditmaal de Meerpolder en den Palensteenschen Pol der. De politie is de honden op het spoor. OEGSTGEEST Harmonie „Triumph". Onder buitenge wone groote belangstelling gaf „Triumph" gisteren avond haar 12de uitvoering. Het schijnt over, 't algemeen gewoonte te zijn, dat een uitvoering een half uur later moet beginnen, dan op de kaarten is aange geven. Toen wij om half acht in de zaal aanwezig waren telden wij ongeveer 10 a 15 belangstellenden, zoodat van op tijd begin nen geen sprake kon zijn. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op burgemeester van Gerrevink en de kapelaans Roest en v. d. Gaay. Pastoor de Vette was verhinderd aanwezig te zijn. Na het spelen van een frissche raarsch on der leiding van dirigent Kroon, verwelkom de de voorz. de aanwezigen, alsook het eerste katholieke beroepstooneelgezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers". Vervolgens werden een zestal met zorg gekozen nummers ten g2hoore gebracht, die allen met veel toewijding werden gespeeld. De vlekjes en smetjes kunnen met ernstigen wil en vootdurende studie wel tot een mini mum worden teruggebracht. Wij zullen de verdere muzikale prestatie niet bespreken, te meer, daar de Harmonie dit jaar wederom gaat deelnemen aan het bondsconcours, waar meer bevoegde personen hun oordeel zullen uitspreken. Het woord was daarna aan de Vereenigde Haagsche Spelers, die opvoerden het aan doenlijk blijspel van Jac. Balling „De dorps- poeet". Het is een van uiterlijke glans wel geheel ontdaan leven dat van Mane, den kos ter en dorpspoeei, maar hoe rijk en grootsch is het niet aan innerlijke waarde, aan dichter lijk voelen, aan opoffering aan zedelijken moed: God schiep den dag en Mane stapt er door. Dit is zijn lijfspreuk en deze lijfsoreuk van den eenvoudigen man bestempelt al zijn caden, teekent zijn kracht en durf. Hij stapte er door, toen zijn plicht hem hel offer vroeg van zijn liefde voor Vica, omdat hij nog de zorgen voor zijn ouders had, hij stapte er door toen hij heel zijn kleine kapitaaltje moest offeren om zijn zuster en zwager (de ouders van Leentje) te helpen, als borg bij hun fail lissement. Hoe komt heel zijn groote men- schelijkheid boven, als de eenzame man na het overlijden van haar ouders het nog klei ne Leentje tot zich neemt en haar opvoedt. Hij stapt er door, als later zijn broer Dore, die in het buitenland een kapitaaltje verza melde, met Vica wil trouwen. Vica. waar Ma- ne in zijn hart nog altijd van houdt en die hij nu niet durft vragen, omdat zij intusschen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2