DE BEGROOTINGSDEBATTEN IN DEN LEIDSCHEN RAAD DINSDAG 14 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCKE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 De Algemeene Beschouwingen aangevangen DE EERSTE RONDE DER ZESDAAGSCHE. DE HEER VAN ECK TREEDT IN HET STRIJDPERK. Nadat do raad Maandagmiddag eorst een tiental agendapunten had afgedaan, welke niet zoo heel' veel stof tot bespre king gaven, werd te tien minuten over drie begonnen met de algemeene beschouwin gen van de Gemeentebegrooting. Dc heer v. E c k begint met een krachtig protest' tegen het schandalig en onmen- schelijk optreden van de Nederlandsche regeering bij de onderdrukking van den opstand op de Zeven Provinciën. Dc v o o r z. hamert en wenscht geen beleediging van de regeering toe te laten. De heer v. Eek handhaaft toch zijn protest en spreekt zijn oprechte en vurige verontwaardiging over het gebeurde uit. De publieke tribune applaudisseert. De heer Wilbrink Ben je 't kwijt? De heer v. Eek zet dan de socialistische politiek nader uiteen. Om het socialisme nader te brengen moet men zich niet be palen tot parlementaire arbeid. Onze ar beid op gemeentelijk politiek gebied be perkt zich dus niet tot onzen arbeid in den raad. Spr. gaat daarna over tot het schetsen van den economischen toestand, welke eenerzijds hopeloos is en anderzijds krankzinnig. Het kapitalisme kan geen redding brengen, het is geestelijk reeds dood en heeft zich overleefd. Alleen het socialisme kan uitkomst bren gen. Deze crisis zal voorbij gaan, zooa-ls elke crisis voorbijgegaan is. Door in de zen tijd de loonen te drukken, graaft het kapitalisme zijn eigen graf. Men werkt daardoor de werkloosheid in de hand en roept zoodoende het gevaar van een alge- heele economische ineenstorting op. Om deze ineenstorting te voorkomen is er slechts -één middel, nl. het consumptie-ver mogen der massa te verhoogen. Staat en gemeente moeten daarbij helpen door groote productieve werken te bevorderen. Redding zoeken in soberheid en de ver mindering der verteering is de krankzin nigheid ten top gevoerd. Op dit gebied is samenwerking tusschen socialisten en de rechterzijde onmogelijk. Doch ook op neutraal gebied acht spr.samcn werking niet mogelijk en hij meent zelfs dat de kans op samenwerking en het sa- mendragen van de regeeringsverantwoor- delijkheid thans voor goed voorbij is. De S. D. A. P. zal dus oppositie blijven voe ren, doch alleen voorzoover dat noodzake lijk is. Wij zullen het B. en W. niet noode- loos lastig maken in deze moeilijke tijden. Wij zullen medewerken tot een goed financieel beleid als de middelen daartoe maar niet strekken tot- vermindering van het levenspeil der arbeiders. Wethouder Goslinga: Dat is een contradictio. De heer v. Eek verdedigt daarna zijn voorstel, om aan werkloozen electriciteit en gas te verstrekken tegen een tarief van 5 cent per KWU resp. per M3. en hen tij delijk to ontheffen van de verplichting van betaling van vast recht en meterhuur. Ook verdedigt spr. een voorstel om de meter- huren in 't algemeen met de helft te ver minderen. Men kan niet genoeg doen ter bestrij ding van de werkloosheid. Men zegge niet, dat den raad geen schuld treft, en niets kan doen. Dezelfde partijen, die hier de macht hebben, hebben ook de macht in de S ta ten-Gen e raad De heer Wilrner U weet toch ook wel, dat het een wereldcrisis is. Is het in Duitschland zooveel beter? De heer v. Eek In Nederland is nog geld genoeg. Zoo arm zijn wij nog niet. Spr. gaat vervolgens na wat in de ge meentelijke politiek gedaan kan worden tot bevordering van het socialisme. Daar bij moet den gemeenten meer de vrije hand worden gelaten. De tactiek der regeering is echter elke gemeentelijke politiek te beperken tot die politiek, welke in overeen stemming is met haar eigen arbeiders- vijandige opvattingen. Op verschillend gebied is nog terrein te vinden ter bestrijding van de werkloos heid, zooals op het gebied van woning bouw, aanleg en verbetering van de ver keerswegen, aanleg van teeltgrondon, in poldering enz. Dat alles kan nog gedaan worden, en het is krankzinnig dat niet te doen, terwijl er zoovelen werkeloos rond- loopen. Gelukkig verzetten hier en daar ook de Christelijke arbeiders zich tegen de plannen van de regeering, zooals b.v. in de resolutie van het R. K. Werkliedenver bond. Vervolgens gaat spr. over tot dc bespro king van de socialistische wensch tot uit breiding van de overheidsbemoeiing. Niet om dogmatische redenen hebben do soc. democraten dezen wensch, maar om dc be langen der burgers te dienen, nl doordat het winst-motief uitgeschakeld is bij over heidsbedrijven. In dit verband verdedigt spr. zijn voorstel om de wenschelijkheid te onderzoeken om in navolging van Amster dam een centralen dienst voor de levens middelen voorziening in te stellenen zijn motie, dat de Leidsche Hout in eigendom worde overgedragen aan de gemeente Lei den. In aansluiting met dit laatste voorstel zal spr. een voorstel indienen om niet mee to gaan met het plan van B. en W. om de subsidie aan de Leidsche Hout te vermin deren. Vervolgens komt spr. op zijn voorstel, om zich in beginsel uit te sprekon voor de invoering van medezeggenschap voor het gemeentepersoneel. Zoowel dit als de bovengenoemde voor stellen zijn slechts een herhaling van bij vorige bcgrootingen verworpen voorstel len. Eveneens herhalingen zijn de verschil lende voorstellen, welke betrekking heb ben op de vrije mMeningsuiting. Spreker leidt deze voorstellen in met een verdedi ging van het vrije recht van colportage, dat z. i. een verlengstuk is van het recht van vrijheid van drukpers. In aansluiting daaraan passeeren weer eens de jaarlijksche revue de motie, om op Zondagmiddag het houden van optochten met muziek en banieren als regel toe te staan, en vervolgens do motie om op len Paaschdag. len Pinksterdag en len Kerst dag s' middags tooneel-, bioscoop- en mu ziekuitvoeringen toe te staan. Vervolgens dringt spr. aan op het ver zenden van een adres aan de Koningin, ten einde te komen tot uitbreiding van de gemeente Leiden. B. en W. hebben reeds stappen gedaan bij Ged. Staten, doch de ze laten op antwoord wachten. Speciaal urgent is stadsuitbreiding in de richting van Oegstgeest. Hiermede is spr. gekomen aan het eind van zijn betoog, waaraan hij nog enkele algemeene opmerkingen toevoegde, in hoofdzaak een verheerlijking van het so cialisme en den klasse-strijd. Ten slotte bespreekt spr. nog een later ingediend voorstel om 600.beschik baar te stellen ten bate van de Drankbe strijding. HET A. R. STANDPUNT. De heer v. Es constateert, dat hij het in één opzicht met den heer v. Eek eens is, nl. wanneer hij zegt. dat de strijd van de S. D. A. P. niet gaat tegen personen maar tegen stelsels en beginselen. Tegen deze laatste gaat ook de strijd van de A. R.-par tij en. Spr. zal kort zijn. hetgeen mogelijk is, omdat sprekers partij geen oppositie-partij is. Niet alle specifiek A. R. wensch en wor den vervuld, doch dat neemt niet weg, dat spr. alle medewerking kan toezeggen. Spr. brengt hulde aan B. en W. dat zij dit jaar den raad een sluitende begrooting heb ben kunnen aanbieden. Daaraan is het vooral te danken, dat de gemeentelijke autonomie hier nog zoo goed als intact is. Dat de begrooting kon sluiten is te dan ken aan een viertal maatregelen nl. belas- tingverhooging, bezuiniging, korting van salarissen en aanspreken van reserves. Belasting-verhooging is een onaange naam iets, en het is te hopen, dat het daar bij blijft. Alle lagen van de bevolking zul len mee moeten helpen om de druk van het kleine percentage hoogere inkomens te Lel oen meedragen. Korting op de salarissen acht spr onder de gegeven omstandigheden redelijk, ook in den voorgestelden vorm van pensioen aftrek verhooging. Wat het aanspreken van de reserves betreft, merkt spr. op, dat reserves er zijn- om in kwade dagen te worden aangespro ken en thans acht spr. het aanspreken daarvan gewettigd, hoewel voorzichtig heid geboden blijft. Spr. verwondert zich over de meeste socialistische en communistische voorstel len die zeker in dezen tijd niet ingewil ligd kunnen worden, zooals bijv. alle voor stellen, die betrekking hebben op uit breiding van de overheidsbemoeiing. Omtrent de werkloozenzorg merkt spr. op, dat dit vraagstuk een wereldprobleem is. waarbij men slechts pogen kan de noo- den zooveel mogelijk te verzachten. Ook in dit opzicht is een sluitende begrooting een eerste eisch. Spr. waarschuwt tegen al te groote verwachtingen van werkverrui ming en werkverschaffing, en leest daar over een uitspraak voor van den Engel- schen socialist Maodonald. De S. D. A. P. spreekt iedere raadszit ting over het werkloosheidsprobleem en buit dit uit om propagandistische rede nen. Spr. zet daarna zijn standpunt uiteen omtrent verschillende voorstellen. DE VOS-FRACTIE OVER TREUZELEN. Dc heer Vos zal zich bepalen tot enkele opmerkingen, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat hij in z'n eentje een heele raadsfractie vormt. Spr. heeft in de sectie vergadering klachten geuit omtrent den langzamen gang van zaken bij het ge meentebestuur en heeft o.a, als voorbeeld aangehaald het treuzelen met de Lorentz- herdenking. Het antwoord van B. en W. heeft hem niet bevredigd en hij vraagt nadere toelichting. Ook aan het gemeentelijk departement van onderwijs is de gang van zaken niet zoo snel als spr. wenscht, hoewel spr. toe geeft, dat niet elke vertraging geweten kan worden aan den wethouder van on derwijs. Hij spreekt zich uit voor het in stellen van een school-parlement. Spr. is verheugd'over het sluitend ma ken van de begrooting doch deze vreugde is niet onvermengd, omdat dit resultaat verkregen is o. a. door vermindering van subsidies aan nuttige instellingen. AVONDZITTING. NIEUWE CRITIEK OP MAATSCH. HULPBETOON. In de avondvergadering was de eerste spreekster mevr. B r a g g a a rd e Does, die onder aanvankelijk minimale belang stelling van de zijde van den raad, zoowel als van de publieke tribune aanving met bespreking van haar voorstel, om aan het consultatie-bureau voor moeilijke kinderen de gevraagd subsidie van 600.te ver- leenen. Door dit bureau te steunen, bespa ren wij op de onkosten voor gestichtsver- pleging. Zij bepleit vervolgens meerdere moederschapszorg vanwege de gemeente en verdedigt haar voorstel {verleden jaar ook reeds ingediend) om aan het politie-perso- neel een volledig gesalarieerde vrouwelijke kracht toe te voegen, speciaal belast met vrouwen- en kinderzaken. Spr. onderwerpt daarna de werkwijze van Maatsch. Hulpbetoon aan critiek. Met genoegen erkent zij dat er veel verbetering is gekomen sinds zij een felle aanklacht te gen M. H. uitte tijdens de vorige begroo- tingsdebatten. Desniettemin heeft spr. nog groote grie ven tegen dit instituut en heeft zij met den heer v. Stralen een voorstel inge diend om de wenschelijkheid uit te spre ken, dat de aanvragen om steun en de uit- keering daarvan voor de georganiseerde werkloozen geschieden via de besturen van de vakorganisaties. Overigens bluft zij van meening. dat de gemeente zelf de taak van M. H. moet overnemen. Wethouder R o m ij n't Is toch een ge meentelijke commissie. Mevrouw B r a g g a a rd e Does: Maar de raad heeft er niets in te zeg gen. Zij verdedigt dan ook haar voorstel tot opheffing van M. H. en om aan B. en W. de functie van deze commissie op te dragen, bijgestaan door een commissie van bijstand uit den raad. Slechts bij deze re geling verwacht spr. dat onbillijkheden opgeheven zullen worden welke onder hpt huidige stelsel nog voortduren en waarvan zij enkele voorbeelden aanhaalt. Ook pleit spr. voor de instelling van een beroeps- instantie en de afschaffing van de z.g. I kleine vergadering. I M. H. heeft zeer zeker te veel arbeid te I verwerken en om dezen te beperken is het instellen van normen absoluut noodzake lijk. Voor het afwijken van deze normen kan men dan bespreking houden in de groo te vergaderingen. Ook met de gezinsinkom sten wordt h.i. op verkeerde wijze rekening gehouden, waarvan spr. weer eenige voor beelden aanhaalt. Een ander chapiter, waarover spr. reeds meer gesproken heeft, is de steun aan de z.g. kooplieden, voor wie de tijden zoo bijzonder moeilijk zijn en die weinig meer zijn, dan verkapte be delaars. Sommige mensc-hen wonen in hui zen, waarvan de huur boven hun draag kracht gaat. Het zou billijk zijn, dat een zeker bedrag voor huurbetaling werd bij gepast wanneer geen goedkoopere wonin gen te krijgen zijn. Nog verscheidene desi derata heeft spr. zooals verstrekking van lakens en sloopen, verhooging van den kindertoeslag, opheffing van den stempel- dwang voor de kinderen van ondersteun den, mogelijkheid van herziening van af gewezen gevallen, enz. Spr. zegt, dat ver scheidene afgewezen personen zich tot den burgemeester wenden, doch de burgemees ter wendt zich dan uitsluitend tot M. H. zelf om inlichtingen; het resultaat is dan natuurlijk bekend. Zij beklaagt zich over een gezegde van den voorzitter van M. H., dat spr. van haar huis een bijkantoor van M. H. maakte. Mag zij in haar eigen tijd, in haar eigen huis niet doen wat zij wil? Na dit requisitoir erkent spr. nochtans, dat zij alle respect heeft voor de ambte naren van M. H. HET KATHOLIEKE STANDPUNT. De heer Wilmer vraagt zich af, of het mogelijk is de gemeente-huishouding op eenvoudiger basis in te richten, zonder dat het bestuur daar onder lijdt. Meenen B. en W. ook niet, dat er een concentreerende organisatie mogelijk is Wanneer dat mo gelijk is, zou dat een ideale bezuiniging zijn en voor de bestudeering van deze vraag is z.i. alle aanleiding. Wanneer B. en W. met zoo'n bezuiniging komen, kunnen zij rekenen op den geheelen raad, als daarbij met de belangen van het personeel rekening wordt gehouden. Als voorbeeld noemt spr. de reorganisatie van de Bank van Leening. Ook al leefden wij niet in crisis-tijd, dan nog zou een dergelijke concentratie ge- wenscht zijn, gezien de toeneming van de gemeentelijke werkzaamheden. B. en W. willen de begrooting sluitend maken met andere middelen zooals belastingverhoo- ging, subsidie-vermindering, korting op sa larissen en aanspreking van reserves. De vermindering van subsidies acht spr. meerendeels ongewenscht. Zoo kan spr. b.v. moeilijk meegaan met verlaging van de subsidie voor de Vereen. Volksgezond heid. Alleen op voorwaarde dat B. en W.- het den charitatieven vereenigingen niet moeilijk zullen maken bij de inzameling van gelden van particulieren, kan spr. hoewel ongaarne meegaan met de voorge stelde subsidie-verlaging. Spr. hoopt dan ook, dat aan deze vereenigingen niet meer het houden van bloempjesdagen e.d. zal worden geweigerd. Wat loonsverlaging betreft onder scheidt spreker twee categorieën. Zij die loonsverlaging absoluut afwijzen en daartoe behoort de S. D. A. P. tenmin ste in het politieke leven, als werkgeefster niet. Aan den anderen kant staan de voorstanders van loonsverlaging als mid del om de crisis te overwinnen. Spr. staat op het standpunt, dat loons verlaging zoo lang mogelijk dient te wor den vermeden. In deze gemeente zijn de loonen voor het gemeente-personeel niet hoog en tot verlaging mag niet worden overgegaan, zoolang er een ander middel is te vinden om de begrooting sluitend te maken. Zulk 'n ander middel heeft spr. ech ter niet kunnen vinden. Blastingverhooging is haast niet meer door te voeren. Worden de loonen verlaagd, dan komt aan de orde de vorm, waarin deze verlaging wordt toe gepast. En spr. doet een beroep op de S. D. A. P om mede te werken om dezen vorm voor het personeel zoo billijk moge lijk te doen zijn. Er zal n.l. een voorstel-Bergers worden gedaan, dat billij ker is dan het voorstel van B. en W. Spr. juicht het voorstel van B. en W. toe om den kindertoeslag te verhoogen. Het beste middel om de crisis te bestrijden is het doen uitvoeren van productieve wer- 1 ken, zooals de aanleg en verbetering van straten en wegen, waarvoor de kapitaal- dienst z.i. mag en moet worden verzwaard. Natuurlijk binnen zekere grenzen, want bij een goed financieel beheer kan men beter de belangen van het proletariaat beharti gen, zooals de heer v. Eek tevens heeft verklaard- In dat licht beschouwd is de voorstel- len-etroom van. de S. D. A. P. volmaakt onverklaarbaar. Zouden zij worden aange nomen, dan zou het financieel beheer to taal in de war geraken. De S. D. A. P. mishandelt hier de democratie; zij leidt niet doch wordt als een kudde gedreven door de massa. De massa wil dat, derhal ve stelt de S. D. A. P. dat voor. Dat leidt naar een dictatuur. Reeds vorige jaren zijn verscheidene soc. voorstellen ingediend. Spr. zal daarop niet meer ingaan. Wel spreekt hij zich uit voor een drang van gemeentewege om te ko men tot huurverlaging, maar niet zooals de heer Knuttel dat voorstelt. Ook keert spr. zich tegen het losmaken van de rijks regeling, wel kan spr. meegaan met het voorstel-v. Stralen om bij de regeering aan te dringen om aan Leiden eenzelfde rege ling toe te staan als aan Haarlem. Spr. keert zich met den heer Kuiper tegen het te lang aanhouden van personeel in los sen dienst. Hij spreekt de hoop uit, dat B. en W. thans spoedig zullen komen met een praeadvies over de medezeggenschap. Mevr. Braggaar heeft over M. H. ge sproken, wat zeer onlogisch is, nu er een reorganisatie-commissie bestaat. Spr. vraagt den wethouder verandering te bren gen in de kwaliteit van do brandstoffen, welke aan de werkloozen worden ver strekt. Inzake het voorstel-Verwey om de L. Duinwater Mij onder gemeentebeheer te brengen, zegt spr. dat de gemeente als grootste aandeelhoudster wel degelijk ver antwoordelijkheid draagt voor het beheer Nu het eenmaal een semi-gemeentelijk be drijf is geworden, moet de raad worden erkend, anders is het maar beter, dat het geheel en al oen gemeentelijk bedrijf wortlt. De heer v. Eek is dit jaar betrekkelijk kort geweest, doch hij heeft zich thans weer bezondigd aan eenige groote woor- den. Hij moest.eens nalaten groote woor- deA te gebruiken. Niet ontkend kan wor den, dat de Christelijke arbeidersbeweging zeer veel bereikt heeft voor de arbeiders. Spr. heeft waardeering voor de S. D. A. P. en verwacht van de S. D. A. P. ook eens waardeering toont voor anderer inzichten. Spr. vraagt met name wat meer aan dacht voor de encycliek „Quadragesimo Anno",, waaruit duidelijk blijkt, dat men den Katholieken niet verwijten mag, dat zij voorstanders zijn van „het" kapitalisme. De ideeën van de encycliek kunnen dik wijls niet direct in daden worden omgezet, doch zij werken door en missen hun invloed niet. Ook de S. D. A. P. kan haar idealen niet altijd in. de practijk omzetten, zelfs al heeft men eigens de meerderheid. Spr. spreekt ten slotte zijn waardeering uit voor het beleid van B. en W. Echter zou spr. den wethouder voor Soc. Zaken in overweging willen geven, niet te veel re kenmeester te spelenmeer te letten op hetgeen de billijkheid eischt, dan wat de verordening precies voorschrijft. Spr. con stateert echter, dat in deze gemeente door B. en W. niet minder wordt gedaan ten bate van de arbeiders dan in welke andere gemeente ook. FINANCIEELE ASPECTEN. De heer V r w e y bespreekt de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en Ge meente. De wet op deze financieele ver houding heeft niet aan de verwachtingen oeantwoord en speciaal niet in dezen tijd, waarin de gemeenten zooveel moeten bij dragen in den strijd tegen de werkloos heid. Het tekort op de begrooting, dat B- en W. thans willen dekken, is uitsluitend te wijten aan de werkloozensteun. Conclu sie daaruit is, dat de gemeenten meer en meer worden gedrongen in een strijdposi- tie tegen het Rijk. Gaan wij dus mee met de financieele voorstellen van B. en W. dan keuren wij impliciet do politiek der regeering goed en daartoe leent de S. D. A. P. zich niet. B. en W, willen op finan cieele gronden niet overgaan tot eenige groote openbare werken (doorgaan met de centrale rioleering, demping Levendaal) doch dat acht spr. juist funest. In dit ver band bespreekt spr. de kapitaalspositie van de gemeente en komt tot de conclusie, dat de gemeentelijke schuld per inwoner bedroeg: in 1926 ƒ189.—, in 1927 ƒ196—, in 1928 229.—, in 1929 214.— in 1930 234.^-. Spr. acht deze schuld geen ondra gelijke schuld, zoodat spr. meent, dat ei geen reden aanwezig is om nog iets meer te leenen ter uitvoering van groote pro ductieve werken en het verheugt spr., dat de heer Wilmer daarop eveneens heeft aan gedrongen. Yoordeelen van deze productieve wer ken zijn o.a. een bezuiniging op de uitga ven voor werkloozensteun, een waardever- hooging van de perceelen, liggende bijv. aan het gedempte Levendaal, met als ge volg verhoogde baten van de personeele belasting, en mogelijkheid van van een enz. Met vermindering van subsidies als be zuinigingsmiddel kan spr. zich niet ver eenigen op verschillende gronden, welke hij nader ontwikkelt. Deze bezuiniging kan wel eens illusoir blijken. Spr. keert zich tegen het voorstel om Leiden te plaatsen in de 2e klasse voor de gemeentefondsbelasting, omdat men daardoor een groep onder deze belasting brengt-, welke tot nu toe waren vrijgesteld, en dus de minst draagkrachti- gen zijn. Ook met de voorgestelde salaris- vermindering kan spr. niet meegaan; de salarissen van het gemeente-personeel zijn toch al laag genoeg. Spr. geeft toe, dat het bestaande verschil in pensioenaftrek ongewenscht is, maar het is de bedoeling niet, deze ongelijkheid^ weg te ma ken, doch de bedoeling is te komen tot salarisverlaging en daartoe kan spr. niet meewerken, om principieels redenen. Op de uitnoodiging van den heer Wilmer wenscht spr. niet in te gaan. De meening, dat dat salarissen niet mogen worden ver laad, wordt gedeeld door alle org., ver tegenwoordigd in het G. O. Wel kan spr. zich vereenigen met het voorstel om de reserves aan te spreken. Spr. verdedigt daarna zijn voorstel ora de L. Duinwater-Mij. onder gemeentelijk beheer te brengen. Bij hetgeen de heer Wilmer zeide, kan spr. zich aansluiten Waarom zijn de Lichtfabrieken wel een volledig gemeente-bedrijf en de L. D. Mij. niet? Na een voorstel van orde, dat aangeno men werd, werd de vergadering om vijf minuten vóór half 12 verdaagd tot Dins dagmiddag. KERKNIEUWS NIEUWE KARDINALE. Op 13 Maart worden zes Kardinalen benoemd. Naar de„Osservatore Romano" meldt, zullen bij gelegenheid van het consistorium op 13 Maart a.®. tot kardinalen benoemd worden: e Apostolische Nuntius in Roemenië, Mgr. Dolci; de Apostolische Nuntius te Washington, Mgr. Fiunasoni-Biondi; de Aartsbisschop van Turijn, Mgr. Fos- sati; de Aartsbisschop van Quebec, Mgr. Ville- neuve; de Aartsbisschop van Florence, Mgr. Dal- la Costa en de Aartsbisschop van Weenen, Mgr. In- nitzer. Mgr. Fumasoni wordt tevens genoemd als opvolger van Z.Em. Kardinaal van Rossum, als prefect der Propaganda-Fide. Ander zijd® herinnert men zich het bericht, waarin er sprake van was dat de Paus persoonlijk de leiding der Propaganda op zich zou ne men. NED. OOST-INDIE DE SCHADE OP „DE ZEVEN PROVINCIËN" VALT MEE. Commandant der Zeemacht bezoekt het pantserschip. Aneta seint uit Batavia: De comman dant der Zeemacht in Ned.-Indië, schout bij-nacht J. F. Osten, bezocht Zondagmor gen vergezeld van den chef-materieel het eskader voor het opnemen der aan „De Zeven Provinciën" toegebrachte schade, en voor het houden van een conferentie met den eskader-commandant, kapitein- ter-zee van Duim. De schade, welke „De Zeven Provin ciën heeft geleden, valt mede. Uit de houding en toon der op Onrust gebracht arrestanten tegenover de hen bewakende militaren kan. men opmaken, dat zij volkomen begrijpen dat het aange kondigd daadwerkelijk optreden inderdaad zal volgen zoodra een demonstratie of poging tot ontvluchting zal worden onder nomen. Elke communicatie van Onrust met de buitenwereld is reeds thans practisch uit gesloten. Er worden echter nog steeds maatregelen getroffen om deze isolatie in- tensiever te maken. Dicht bij Onrust ligt nog steeds het es-1 kader. Op onrust werden gisteravond de krijg&l artikelen aan alle gevangenen voorgelezen in de Hollandsche en Maleische taal. De Europeesche en Inheemsche gevan genen bleven onverschillig in hun krib lig gen, terwijl alleen de barak commandanten er, weinig geïnteresseerd, bij stonden. Het Departement van Marine in Ned.- Indië meldt, dat de te Koetaradja achter gebleven bemanning van de „Zeven Pro vinciën" per a.s. „Oudshoorn" der Kon. Paketvaart Mij. naar Java zal worden overgebracht voor het te houden onderzoek en na aankomst te Tandjong-Priok op nieuw zal worden geëmbarkeerd op de „Zeven Provinciën". GROOTE OVERSTROOMING BIJ CHERIB0N. Vijf personen omgekomen. Aneta meldt uit Cheribon: Gisteren te vijf uur n.m. is de kali Tji Awi buiten haar oevers getreden, nabij de dessa Tpigasom in het Madjalengkasche. Volgens ooggetui gen was de stand van het water tot boven de brugleuningen. Een brug over Tji Keroe is weggeslagen, terwijl eveneens eenige huizen zijn weggeslagen, waarbij volgens voorloopige gegevens vijf personen zijn om gekomen. De commandant van de marechaussee compagnie te Madjalengka meldt aan do militaire autoriteiten te Batavia, dat wij militairen bijstand verleend heeft bij bet opsporen van dooden en gewonden en het tegengaan van diefstallen in de nabijheid van Cheribon in verband met de oveP stroomingen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6