PROTECTIE OF VRIJHANDEL MAANDAG 13 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 HET GEBEURDE MET DE „ZEVEN PROVINCIëN". Brutale protestactie. Een zonderlinge maskerade, waarvan de bedoeling, die de bedrijvers er mede voor hadden, het ingrijpen der politie noodzake lijk maakte, heeft Zaterdagmiddag op de Munt en den Singel te Amsterdam de noo- dige sensatie veroorzaakt. Te ongeveer kwart over drie werd in den Kloveniersburgwal bij de Raamgracht een groote zolderschuit zichtbaar, welke, voort- geboomd in de richting van de Munt, blij kens een groot bord, dat op de voorplecht stond, „De Zeven Provinciën'" was gedoopt. Op de schuit bewogen zich eenige vreemd uitgedoste personen. Een van hen droeg de officieele ministerieele dracht van witte broek, gekleede jas en steek, anderen waren gestoken in het witte costuum der Indische planters met zönnehelm, enkele waren voorts als matrozen-inlanders uitgedost, ter wijl ten slotte een geheel in het zwart ge kleede figuur zich met den hoogen hoed, een Bijbel en een petroleumka-n had uitge dost. Van alle kanten stroomde het publiek toe, om dit zonderlinge schouwspel gade te slaan, waarbij het opviel, dat op de schuit tevens borden met leuzen werden meege voerd, waarvan er een de onderwerping der opstandelingen der „Zeven Provinciën" als moord qualificeerde. Terwijl de schuit onder den doorgang van de Munt naar den Singel werd geboomd, werd op het Muntplein en omgeving door een groot aantal cojporteurs exemplaren van „De Fakkel", heb orgaan der O.S.P. als mede gedrukte opwekkingen tot bezoek aan de in de Diamantbeurs te houden vergade ring van deze partij onder do honderden toeschouwers verspreid. Inmiddels had de schuit den Singel be reikt om in de richting van het Konings plein te varen en het was op dit oogenblik, dat de politie van het bureau Singel tot krachtig ingrijpen overging. De geheele be zetting van het bureau rukte uit, waarna onder groote belangstelling van het publiek de schuit geënterd werd en de geheele be manning werd ingerekend. Wij vernemen, dat tegen enkelen der de monstranten, die in strijd met de wet de kleeding van officieele personen droegen, zonder daartoe het recht te hebben, proces verbaal is opgemaakt, hetgeen voor hen vermoedelijk op een strafvervolking zal uit- loopen. De politie deelde ons voorts mede, dat allen, die aan de verkleedpartij hadden deelgenomen, zich op het bureau van hun bovenldeeding hadden moeten ontdoen, waarna zij werden vastgehouden, totdat fa milie of vrienden de eigen kleeren van de aangehoudenen aan het bureau hadden be zorgd. EEN INVAL TE ROTTERDAM. Pamfletten in beslag genomen. Zaterdagochtend heeft de politie een in val gedaan in de 'kantoren van het Plaat selijk Arbeids-Secretariaat. Daar is een collectie pamfletten, waarin opgeroepen werd tot een vergadering op Zaterdagmid dag, in beslag genomen, omdat er in deze pamfletben opruiende taaal was gedrukt. Er werd o.ra. tot daadwerkelijk verzet op geroepen. In verband hiermede zijn in het kantoor negen menscken gearresteerd, onder wie het gemeenteraadslid Menist. Zaterdagmorgen zijn aan de stempello kalen van de werkloozen nog verscheiden pamfletten verspreid, maar de politie heeft de verspreiders aangehouden en de pam fletten, welke zij bij zich hadden, in beslag VECHTPARTIJ NA EEN BAL. Na afloop van oen bal kregen gisternacht onder Kleindijk, gem. Odoorn, enkele café bezoekers twist. Hierbij werd de 22-jarige A. J. uit Ernmen met een mes in de borst gestoken. In ernstigen toestand werd de getroffene naar zijn woning overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. DE BRIEF IN HET GERAAMTE. In Augustus van het vorige jaar wer den door spelende kinderen op den Galgen- beid te Deventer deelen van een geraam te gevonden, terwijl daarin een brief lag. Verder lagen or nog een uniformknoop en een ankertje, zoodat het vermoeden roe-?, dat men Hier te doen had met de overblijf selen van een militair. Uit onderzoekingen is gebleken, dat de brief een afscheid hield van een Duitschen officier, genaamd Adolf Keller uit Wesel en gedateerd 16 September 1S09. Deze officier behoort tot hen, die in dat jaar door Hollandsche hu zaren in Franscben dienst gevangen werden genomen bij de bezetting van de aanvan kelijk aan Napoleon ontrukte stad Straal- sund. De aanvoerder der Duitsche vrijwil- licrstroepen, bajoor Von Schill, sneuvelde en zijn hoofd werd medegenomen door de Hollandsche huzaren en enkele jaren be waard in een museum van den hoogleeraar Brugmans te Leiden, totdat overgebleven betrekkingen van Von Schill het terug ontvingen. De krijgsmakkers van den majoor wer den deel te Wesel doodgeschoten, deels gevankelijk meegevoerd door de Holland sche troepen. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS UIT DE OMGEVING E. H B. LISSE. 0. In deze gemeente is een af deeling opgericht van do Ned. Ver. v. Eerste Hulp bij Ongelukken. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de heeren: J. Dekker, W. Sprengers en B. L. Hooijer. Het aantal toegetreden leden tot deze af- deeling bedraagt 72. De cursusavonden werden vastgesteld op Dinsdag en Donder dag om de 14 dagen, terwijl de cursisten groepen werden verdeeld. De leiding berust bij den plaatselijken geneesheer A. Duymaer van Twist. Moge deze nuttige ereeniging veel steun ondervinden. Het postkantoor. Het postkantoor hetwelk verbouwd is geworden, is thans zoodanig gevorderd, dat er wederom dienst zal worden verricht. De dienst in 't nieuwe gebouw ving aan 12 Februari j.l. Men lette er dus op dat men voortaan gaat H-eereweg hoek Sstationsweg, in- plaats van naar het voormalige gebouw an de Haarlmesche Bankvereeniging. In verband hiermede zal de brievenbus bij het tijdelijk postkantoor en op de hoek KanaalstraatHcereweg weggenomen wor den, terwijl de bus bij het raadhuis weder- :i in gebruik zal worden genomen. Arbeidsbemiddeling. Bij de Gemeen telijke Arbeidsbeurs alhier stonden op 11 Februari j.l. ingeschreven 539 werkzoeken- personen, t.w. 447 landarbeiders; 27 tim merlieden 11 metselaars7 opperlieden 12 schilders; 1 loodgieter; 1 behanger en tof f eerder1 machinist; 1 rijwielmon teur; 2 kantoorbedienden; 10 schippers; 3 kistenmakers; 2 smeden; 1 kellner; 2 chauffeurs 3 mach. houtbewerkers2 transportarbeiders 1 fabrieksarbeider1 electricien1 kabelmonteur; 1 metaal draaier. In de week van G11 Febr. is het aantal werkloozen verminderd met 105 landarbeiders; 7 metselaar; 3 schilders; 4 loodgieters en 1 fabrieksarbeider. N00RDWIJKERH0UT. St.-Marthavereeniging. De St.-Martha- vereeniging, parochie 8 b. Victor heeft in het afgeloopen jaar tot ondersteuning van haar groote en behoeftige gezinnen onge- eer 610 stuks boven- en onderkleeding uit gereikt waaronder: 4 mantels, 6 japonnen, 5 communiepakjes, 3 heerencostuums, 1 heerenj-as, 4 heerenpantalons, 4 jongens jasje®, 2 sjaals, 9 vrouwenonderjurken, 16 rouwenhemdeh, 30 vrouwenschorten, 11 nachthemden, 2 hemdrokken, 4 manspan talon-s, 17 mansoverhemden, 5 manshemden, S meisjesonderjurken, 21 mei-sjesschorteu, 15 kinderschorten, 17 meisjesjurken, 10 kin derjurken, 14 pullovers, 27 jongensblouses, 17 jongesbovenbroeken, 24 jonge-s onderbroe ken, 12 jongenshemden, 13 kinderhemden, 4 combinaties, 15 directoire, 2 kinderpak jes, 25 lakens, 22 kussensloopen, 4 hand doeken, 3 wollen dekens, 14 paar wollen kousen, 8 gedeeltelijke baby-uitzetten, 3 paar schoenen. Een welkom geschenk voor menige huisvrouw in deze moeilijke tijds omstandigheden. Maar daar de nood steeds honger stijgt en de kas haar bodem zien laat doen we een beroep op de welwillen de medewerking en chistelijke naastenlief de van alle ingezetenen der St. Victor-pa- rochie en elk ander die zich voor de St. Marbha-naaikrans interreseert dit mooie doel door geldelijke offers1 en kleeding te steunen. Er is vooral veel aanvraag naar heerencostuums en kinderkleeding. Wij kunnen niet helpen de nood te lenigen wan neer we zelf niet geholpen worden. Onder zoekt allen uw porteruonnaie, huis en kas ten, er zal wel iets bij zijn wat U kunt mis sen, en waarmede U ons kunt helpen ter liefde Gods en ter wille der armen. Bij- voorbaat hartelijk dank. WARMOND. Werkloosheid. Op heden staan in deze gemeente bij het plaatselijk orgaan -der arbeidsbemiddeling ingeschreven ge heel werkloos 74 personen, gedeeltelijk werkloos 31 personen, aldus in totaal 105 personen. Hiervan werden 34 personen ingevolge een steunregeling gesteund. Vertrokken: M. van Zonneveld naar Leiden. T'h. J. Leenen naar Voor hout. H. G. A. Walenkamp naar Eind hoven. L. v. Vugt naar Veur. M. Ro- galk-er naar Duitschland. A. J. van Kempen naar Zoetenvoude. E. C. van Noort naar Alphen. Gevestigd: R. Schaart van Den Haag. J. A. den Ouden komende van Wassenaar. J. Kok komende van Duitsch land. J. Beugels-dijk komende van Oegst- geest. L. C. Schippers komende van Üegsfcgeest. G. M. Linsen komende vaii Castricum. A, <J. Willemsen komende van Beverwijk. G. Sieders komende van Amsterdam. E. J. K. G. Muller komende van Delft. C. J. Barends komende van Apeldoorn. A. M. van den Burg komen de van Leiden. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN Vrouwenbond. Gisteravond gaven. twee onderafdeelingen van den R.K. Vrouwenbond n.l. de damesgymnastiekvereeniging „Sport en Spel" en de dameszangve.eeniging „Caecilia" een gecombineerde uitvoering voor de leden en donateurs van den Vrouwenbond. Na de opmarsch en groet opende de presidente, mej. de Koning, deze bijeenkomst met den chr. groet en heette de aanwezigen hartelijk wel kom. Hierna werden de verschillende oefeningen ten tooneel gebracht, afgewisseld door enkele zangnummers. Onder de aanwezigen werd ten bate van de missie nog een verloting gehou den. Wat betreft de eigenlijke uitvoering: de verschillende zangnummers werden onder lei ding van den heer J. M. Kouwehoven op on berispelijke wijze uitgevoerd. Het duetje van de dames v. Niekerk en v. Bentera werd keu rig gezongen. Onder de gymnastieknummers waren helaas enkele nummers, welke o.i. absoluut onvol doende waren ingestudeerd. Het was jammer, vooral ook, daar de opmarsch onregelmatig was, en, zooals meestal: de eerste indruk is de blijvende indruk, hetgeen zich ook nu weer deed uitkomen, omdat het derde num mer „Bloemenmeisje", hetwelk toch werkelijk 'n mooi stukje is, gewoonweg niet gewaar deerd werd. Ook waren o.i. de oefeningen veel te lang, waardoor men in de zaal verschillen den hoorden zeggen, dat het hen voor de oogen begon te duizelen. Begrijpt u goed s.v.p. dat we dit niet weergeven als zijnde ietwat scherpe critiek, doch slechts een eerlijke mee ning van velen. Het is hiermede geenszins de bedoeling de zaak hierdoor af te breken. Een vereeniging met een zoo groot aantal leden als de damesgymnastiekvereen. heeft, kan het toch heel wat beter; enfin, dat hebben we trouwens een vorige maal met de jubileum uitvoering ondervonden. Het muziekclubje zorgde tusschen de ver schillende nummers voor de noodige afwisse- lin. De gymnastieknummers werden op de piano begeleid door mej. M. v. Pelt. St. Josephsgezellen. Het bestuur van de St. Josephsgezellen heeft hiermede een onaan gename taak te vervullen. Algemeen was be kend, dat a.s. Zondag 19 Februari door de gezellen een uitvoering zou gegeven worden voor hun leden en donateurs. Maar aangezien het stuk door verschillende minder aange name omstandigheden niet kon gespeeld wor den op den vastgestelden datum, is op de j.l. Donderdag gehouden vergadering besloten, dit stuk niet door te laten gaan. Toen stond men voor het geval: wat nu te doen. Een ge zelschap te engageeren is wel zeer gemakke lijk, maar dat kost geld, en aangezien de kas der gezellenvereeniging ledig is, hoefde men daar niet aan te beginnen. Dat is ten eerste, en dan ten tweede: de gezellenvereeniging hoopt met October a.s. haar eerste lustrum te vieren, daar moet voor gesjaard worden. Dus verzoeken wij de donateurs en weldoeners, het de gezellenvereeniging niet ten kwade te dui den, dat door haar leden geen uitvoering ge geven wordt in di4 voorpaar, doch dat de eerstvolgende uitvoering zal zijn op Rozen krans-Zondag, in October, waarop dan het Stichtingsfonds en tevens het eerste lustrum zal gevierd worden. R.K. Slagerspatroonsvereeniging. Onder presidium van den heer Streng uit Waddings veen vergaderden deze heeren in het patro naatsgebouw alhier. Behalve de leden uit Boskoop, Bodegraven, Zwammerdam, Wad dingsveen en Hazerswoude (Woerden en Noorden, Nieuwkoop, Aarlanderveen en Ha zerswoude waren niet aanwezig) was de gees telijke adviseur, kapelaan Franssen uit Bos koop, mede aanwezig. De notulen der laatst gehouden vergadering te Hazersvyoude, wer den onveranderd goedgekeurd. De directeur van het Bondsbureau, de heer J. G. van Eeden, sprak bij de verschillende punten der agenda over de crisismaatregelen in het slagersbedrijf op een wijze, dat zeer dui delijk daardoor1 aangetoond werd, van welk groot belang deze organisatie is voor onze R.K. slagers. Zoo werd bij punt 5 der agenda b.v. bereikt, dat men zich collectief ging ver zekeren tegen wettelijke aansprakelijkheid met een jaarl. contributie van 2.502.60, Hoofdelijke verzekering is beduidend duurder Boskoop stelt voor een uniform tarief te ver krijgen als keurloon. De groote vleeschwaren- fabrieken i.e. het grootbedrijf verkeert hierbij vaak in een bevoorrechte positie. Is het niet onrechtvaardig, dat een grossier veel en veel minder daaraan betaalt dan een dorpsslager. Naast bij het vele werk dat het Bondsbureau gedaan heeft, is er vooral een actie geweest om de belasting op gesmolten vet op te heffen Dit alles was'voor den heer van Eeden een reden, om de niet georganiseerde slagerspa troons met klem te overtuigen zich bij den bond aan te sluiten. De geestel. adv. wees ook nog op den wensch en den plicht der patroons zich lan delijk te organiseeren. Na deze besprekingen mocht het bestuur het genoegen smaken, dat weer eenige nieuwe leden toetraden. Tot afgevaardigden naar de 15de jaarvergadering te Maastricht werden benoemd de heeren Streng te Waddingsveen en Vermeulen te Boskoop. Als onze persoon lijke meening vermelden we gaarne, dat deze bijeenkomst een zeer interessante en leerrijke was, waar feitelijk geen patroon had mogen ontbreken. Been gebroken. De heer v. B. van de Zuidzijde, had het ongeluk, bij het varkens laden, een hek op zijn been te krijgen, waar door zijn been op drie plaatsen brak. Per ziekenauto van den heer Timmer werd hij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. HAZERSWOUDE Vereen, van oud-cursisten. Dezer dagen werd in de zaal van mej. wed. Verhaar aan den Rijndijk door de vereen, van oud-cursis ten de tweede verg. gehouden in dezen win ter. Nadat door den voorzitter de vergadering was geopend met een woord van welkom, sprak deze er zijn spijt over uit, dat er niet meerdere leden van hun tegenwoordigheid lie ten blijken. Vervolgens werden door den se cretaris de notulen der vorige verg. gelezen, weke na een woord van dank werden goed gekeurd Daarna werd overgegaan tot het vast stellen van een huishoudelijk reglement. Door den voorz. was 'n concept in elkaar ge zet, hetwelk na voorlezing door de aanwezi gen werd goedgekeurd. Daarna werd door den cursist KI. v. d. Poel een lezing gehouden over de gehouden kustmestbemesting op proefvelden te Zoeterwoude in het jaar 1932. Deze zeer duidelijke uiteenzetting werd door alle aanwezigen met volle aandacht gevolgd, waarna de gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen aangaande deze lezing, waarvan door verschillenden een gebruik van werd gemaakt, welke op duidelijke wijze door den spreker werejen beantwoord. Nadat door den voorz. een woord van dank was gebracht aan den heer v. d. Poel, werd tevens nog be sloten de volgende bijeenkomst te houden in de eerste week van Maart, waarna deze goed geslaagde vergadering werd gesloten met den wensch, dat nog vele boerenzoons of zij die in het landbouwbedrijf werkzaam zijn, zich zul len aansluiten aan déze zeer nuttige vereeni ging, welke toch niets anders is als een voort zetting van de lessen, welke zij genoten heb ben op de landbouwcursussen. „De theorie van den absoluten vrijhandel is radicaal valscli; die van afwering is evenmin houdbaar. De waarheid bevindt zich in een verstandige beperking van vrijheid en bescherming. In welke mate moet men die twee elementen combineeren Zulks kan men on mogelijk a priori bepalen. Dat hangt af van den sociaal- economischen en van den politieken toestand van een volk" (Antoine in Cours d'économie) Het waren deze woorden, die ons deden besluiten aan het volgend artikel boven- staand opschrift te geven. Afgevraagd hebben wij ons evenwel, of het nog dienstig is te schrijven over de slechte toestanden, welke momenteel in heb landbouwbedrijf heerschen! Of het ge rechtvaardigd is juist deze groep der be volking naar voren te brengen en onder de loupe te nemen, om dpor ontleding over duidelijk aan te toonen, dat niet alleen een volksgroep, maar een geheel volk dreigt ten onder te gaan! En als wij volmondig een ja doen hooren dan is het in de eerste plaats wel om aan te toonen, dat de landbouw zijn steun niet alleen noodig heeft uit zijn organisatie of uit de vele artikelen welke in zijn vakbla den verschijnen, maar ook van andere zij den, niet-agrariërs, die met het lot der boeren begaan zijn. Dan is het om in wij de kring de noodklok te doen luiden over het allerberoerdste, ellendige bestaan van den boer. De pérs heeft al reeds veel com mentaar gegeven op wetten, maatregelen enz. zoowel van regeering als gemeente, maar niet genoeg kan gehamerd worden op het wee, dat vele landbouwer-s, tuinders en aanverwante bedrijven in den huidigen tijd van ontwrichting treft. Wij weten wel, de landbouw wordt op alle mogelijke wijze gesteund, alles wordt in het werk gesteld om verlichting te bren gen in deze noodtoestand, maar desniette min blijft de toestand precair. Wat doet de regeering al niet, om den export te bevor deren Crisismaatregelen, als daar zijn: steun aan den zuivel, steun aan de tarwe, steun aan den fok van varkens, contingenteering van producten, die ons land zelf vervaar digd en vele andere maatregelen, te veel om op te noemen. Maar helpt dit alles wel! Is werkelijk de landbouw gebaat bij al deze regeeringsmaatregelen. Men is ge neigd hierop het antwoord schuldig te blij ven. De meeningen zijn ten eenen male verdeeld en het is de overheid die uit deze verscheidenheid van voorstellen, adviezen, protesten, dwangbevelen, iets goeds moet disti-lleeren. Wij spraken zoo juist van maatregelen, welke de regeering neeant tegen den import van goederen, doch aandacht wordt ook ten volle gewijd aa-n den export. Helaas gaat in dit opzicht niet alles voor den wind. De boter, waarvan wij een groote over productie hebben en welke bestemd is voor uitvoer, wordt door bijna alle landen angst vallig buiben zijn grenzen gehouden. Onze grootste afnemer, Duitschland, heft een in voerrecht, die het den zuivel hier te lande onmogelijk maakt te concurreeren. Enge land contigenteert den invoer van varkens. Vee wordt geweerd en niet dan met zware invoerrechten toegelaten. Cijfers behoeven wij niet te noemen omdat van algemeen© bekendheid mag worden geacht, dat onze zuivel voor bijna de helft moet worden uit gevoerd om de geheele productie te ver werken. Het gevolg is, dat Nederland overpro ductie krijgt van deze artikelen, waardoor de prijzen gedrukt worden. Reeds thans zien wij het hoe de zuivelproducten zelfs mot regeeringssteun niet dien prijs kunnen halen, welke als grondprijs beschouwt mag worden. Werd is 1926 voor de melk nog een fa brieksprijs gegeven van S.35, in 1931 liep dit terug tot 4.29 en in Mei 1932 tot 2. Waar in de jaren na den wereldoorlog vele bedrijven al geen rendement meer konden consta-teeren, toen de prijs van de melk 5}^ 6 cent was, daar behoeft het geen nader betoog om te begrijpen, dat van eenigen winst nu in hét geheel geen sprake kan zijn. Het is een vaststaand feit, dat wij over laden zijn me.t producten, en waar deze geen afzetgebied hebben, moet noodwendig over gegaan worden tot inkrimping van dat pro duct, i.e. de zuiverbereiding. Een eenvoudige oplos-sing ware wellicht de opheffing van de tolmuren; de hooge waarde, welke aan onze hollandsche zuivel producten toegekend wordt is een waar borg voor een handhaven op de wereld markt. Maar ons kleine landje kan bitter weinig uitwerken tegen zijn grootere bu ren. Het moet gedoogen, dat andere landen hun grenzen gesloten blijven houden voor ons zuivelproduct. Is het dan te veel ge vraagd als ook wij onze maatregelen gaan nemenEn hier denken wij aan het tegen- product voor den landbouw: het graan. Wat wij zelf aan zuivel te veel produceeren, komen wij overvloedig te kort aan graan. Wij weten wel, dat deze idee niet door een ieder onverdeeld wordt voorgestaan (Dr. Wibaut wil den teelt van tarwe beperken, omdat deze uit het buitenland goedkooper kan worden aangevoerd („M-sb." 23 Jan. '33) maar het is een oplossing, die bij de andere gegeven oplossingen misschien geen kwaad ur zou slaan, hetgeen wel blijkt uit het feil", dat deze kwestie al meerdere malen in vakbladen naar voren is gebracht en terloops ook in dit blad is aangeroerd. Volgens de statistiek over het voorgaan de jaa-r (1931) bedraagt de invoer van graan ruim 21/2 meer dan hetgeen zelf verbouwd wordt. Compensatie zou dus gezocht kun nen worden in een vermindering van zuivel- teelt en omzetting ran wei- in bouwland. Zooals boven reeds is gezegd kan bijna de helft der zuivelproducten voor uitvoer be stemd worden; dit gedeelte zal du-s te niet gedaan moeten worden door inkrimping van den veestapel. Doch op welke wijze. Verschillende wegen staan hiertoe open: in krimping van den veestapel in eenig tijds verloop, vernietiging van overtollig vee (op de in Denemarken toegepaste wijze van dierenmeelvorming), verstrekking aan werk loozen in na-tuira of het treffen van een re geling voor verloop in landen waar behoef te bestaat aan vee. Inkrimping van den veestapel langs na tuurlijken weg wordt door landbouworga- nen voorgestaan, maar de vraag rijst of deze inkrimping evenredig is met de toe name van het graan. Vooropgesteld is toch dat omzetting van wei- in bouwland moge lijk is, indien de veestapel tot op de helft is teruggebracht. De inkrimping van den veestapel leidt tot een vermindering van het veekapitaal, dus verarming der boeren. Dc regeering zou dus in deze haar medewerking moeten ver- leenen om dit vermogen in tact te houden door b.v. de opbrengst van invoerrechten op graan (voor zoover dit nog ingevoerd moet worden) aan te wenden voor steun aan veehouders tot instandhouding van heb vermogen, hetgeen zooals gezegd, gedeelte lijk te niet gaat. Omzetting in dieronmeel heeft misschien zijn goede zijde, doch voor zulk een mas sale opruiming zijn .wij eenigszins huiverig. Rest nog de verstrekking in natura. En hier wordt een onderwerp aangesneden, dat bij doorvoering ervan verlichting zou bren gen in vele gezinnen. Wij bedoelen hier een uitdeeling aan de werkloozen van rund- vleesch op dezelfde wijze al9 zulks ge schiedt met de speenvarkens, dus een ma tige vergoeding voor onkosten, enz. Doch de consequenties hiervan zullen zijn: wei nig afname van vlees oh voor normaal ge bruik, verlaging van prijzen van het markt- product, verslechtering van den toestand der slagers, dus allemaal feiten, die uit voering ervan bemoeilijken. Het tegenargu ment, dat de werkloozen overigeifs niet zul len overgaan tot het koopen van rund- vleesch, kian in deze niet voldoende steek houdend zijn om het als een fait accompli naar voren te brengen. De uitvoer naar andere landen ware te bevorderen, door het product tegen lagen prijs van de hand te doen en den eersten kooper hierdoor de gelegenheid te geven een kleine winst te behalen bij zijn ver koop aan het land waar dringend behoefte, aan fourage bestaat (b.v. Rusland en China). De verbouw van het graan zal tot ge volg hebben, dat meer landarbeiders werk zullen vinden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat er opleving komt in industrie en mid denstand, zoodat weer normale toestanden geschapen kunnen worden. In heb begin zul len van zulke maatregelen wellicht enkele groepen nadeel ondervinden (b.v. scheep vaart), maar dit nadeel zal spoedig veran deren in een meer stabielen stijging van voortuitgang van het economisch leven. Toegegeven moet worden dat bovenstaan de geen aanspraak maakt op volledigheid, hetgeen op deze plaats ook niet gevergd raag worden, dooh het was slechts een aan stippen van een idee, zooals er honderden bestaan en evenzooveel uitgevonden wor den. Alle pogingen toc-h, welke worden aange wend om verlichting te brengen vóór den landbouw, zijn stroohalmen, waaraan men zich tracht vast te klampen, totdat een nieuwe: poging aan den horizon verschijnt, die alle vorige als kaartenhuizen in elkaar doet vallen. Vragen wij ons af of voor ons land pro tectie of vrijhandel moet gelden, dan zul len, en vooral in dezen tijd, de woorden, welke aan het begin van dit artikel zijn aan gehaald, zeer zeker als richtsnoer dienst kunnen doen. Volledige vrijhandel is niet mogelijk, diep doortastende protectie is evenmin gewenscht. De gulden middenweg aal; ook hier de oplossing moeten brengen. In vorige artikelen schreven wij reeds dat de taak van de overheid zwaar en moeilijk is en wij willen niet nalaten zulks te herhalen. Alleen zij, die met eigen oogen kunnen waarnemen, wat door de regeering gedaan wordt, weten welk een centenaars- last diezelfde regeering te torsen heeft.. Men kan wel afgeven op dezen of genen minister op dit of dat Kamerlid, doch dé meester, agitatie wordt gevoerd door hen, die zelf aanspraak willen en denkende ma ken op een zetel bij de straks te houden verkiezingen. Zou men heusch denken, dat al die toegezegde beloften in vervulling zul len gaan? Dan zal dit een bitere ontgoo cheling worden voor hen, die zich met hart en ziel hieraan verpanden. Wij zijn de meening toegedaan, dat le den, die eenmaal zitting hebben in over- heidscolleges en de belangen van het volk voorstaan, op dezen voet be-hooren voort te gaan. En dit geldt niet het minst voor de beschermelingen voor den land- en tuin bouw. Als over een half jaar de Tweede Ka mer in een nieuw kleed verschijnt behoorea er leden onder te zitten, die voorvechters, voorstanders en woordvoerders zijn van het agrarisch volksgedeelte. Hiertoe te geraken is het werk van den landbouwer, veehouder en tuinder. Woubrugge. SCHAMlNéE.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 4