AGENDA MAANDAG 13 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAu. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 13- Febr. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 779.8 te Blacksod. Laagste barometerst.: 738.9 te Ingö. Verwachting tot den avond van 14 Febr.: In het Zuiden zwak ke tot matige, in het Noorden matige tijdelijk toenemende Westelijke tot Noord Westelijke wind, in bet Zuiden zwaar bewolkt tot betrok ken. in het Noorden opklarendweinig of geen neerslag, tem peratuur om het. vriespunt des nachts overdag boven het vriespunt. Het machtige gebied van hoogen lucht druk op den Oceaan met in den kern ba rometerstanden boven 780 m m., heeft zich vooral naar het Noorden uitgebreid en strekt zich uit tot over IJgland. De baro meters zijn aldaar nog sterk stijgende; aanwijzingen van een nieuwe daling zijn nog niet aanwezig. Ook langs de Oostkust van Groenland en op Spitsbergen stijgt de luchtdruk sneL Het depressiegebied ligt thans met een naar het schijnt stationnair minimum ten Westen van de Noordkaap. In Zuid- en Midden-Scandinavië ligt nog een daalgebied van den luchtdruk en sneeuwt het op vele plaatsen bij storm uit het Noord-Westen. Een depressie voor de Straat van Gibraltar geeft aanleiding tot krachtige Oostelijke winden over Spanje. De temperatuurverdccling is over het ge- heele waarnemingsgebied uiterst regelma tig. Vorst van beteekenis komt alleen plaatselijk in Scandinavië voor. Op IJs land heerscht matige vorst. De verande ringen in de luchtdrukverdeeling wijzen op een periode van buur weer met buiën van natten sneeuw en hagel in het Noord- Oosten en het Oostzeegebied, met later versterking van de vorst in Scandinavië en wellicht invallen van vorst in Oost- Duitschland. LUCHTTEMPERATUUR. Temperat"ur des middags te half drie 6.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.; Van Maandagnamiddag 5.35 uur tot Dinsdagmorgen 6.54 uur. spreekkoren uitroepen: „Haat je God en je godsdienst". Lijkt het u nu nog zoo vreemd, haalt men nu nog de schouders op en zegt men nu nog: „wat wil die Graal?" Moeten wij tegen die godloozen dan niet stampvoetend onze idealen van wereldbekee- ring de wereld inroepen. Willen wij dan niet werken om ons leden tal te vergroolen als wij weten dat honderd duizenden meisjes in Rusland naar Siberië gingen om de katoenoogst binnen te halen, waarbij duizenden mensjes de handen zijn af gevroren. De Graal moet daartegenover met den gods- dienstigen kern geven wat onzen tijd mist: met liefde zich geven voor anderen. Het eerste schietgebed wat de Graal leert is: „Heer. laat uit mij groeien, waarvoor Gij mij gemaat hebt". Wij dragen ons geloof blij in kleurige pak jes als een tinteling van blijheid, omdat wij kinderen Gods zijn. Wij werken mede aan ons doel met blijheid, fierheid en moed. Dan spreekt de Vrouwe van Nazareth tot de ouders en zegt, dat zij zich met recht mo gen verheugen als hun kinderen tot Apostolin- nen van God worden gevormd. Met de hoop uit te spreken, dat de Graal r.a dezen avond vede nieuwe leden zal krij gen, eindigt spr. haar vurige red», waarna een daverend applaus opklonk. In de pauze had een vlotte verloting plaats ten bate van de verdere inrichting van het gebouw. Na de volgende zangnummers werd ,,'t Kwe- zelke" voorgedragen. Heel mooi en met zeer veel succes; maar Graalleden, nu voortaan met eigen krachten werken, want dat kunnen jul lie evengoed leeren. Het kinderhuiskoor was natuurlijk een succes. Kleine kinderen kunnen zoo gemak kelijk ontfoeren. Het is de toekomst van de Graal. Het laatste nummer: ,,'t Is goed in eigen hart te kijken", had te weinig stilte. De laatste reidansen voldeden ook zeer en riepen bij vele ouderen herinneringen wak ker aan de dansen uit vroegeren tijd. Tenslotte werd gezongen: ..Wij staan in de branding, waarmede de uitvoering goed ge slaagd werd beëindigd. UIT DE OMGEVING LISSE. Tooneelclub „Guido Gezelle". Voor een goed bezete zaal gaf de Tooneelvereeniging „Guido Gezelle' onderafd. van de St. Jozefge-zellenvereeniging, gisteravond haar jaarlijksche uitvoering. De Senior, de heer B. Randsdorp, opende met den Kolpinga- groet en heette allen welkom. Hij deed in een kloek betoog uitkomen, dat ook de Jo- sephgezellenvereeniging onder den druk der tijden heeft te lijden. Hij deed een be roep op de ouders en belangstellenden om de vereeniging steeds zooveel mogelijk fi- nantieel en moreel te blijven steunen. Hij dankte den tegenwoordigen vice-praeses, Kapelaan M. Kuipers, voor zijn leiding en adviezen steeds aan de vereeniging be toond. Voorts wees hij er nog op, dat bin nenkort Kapelaan Tabink als vice-praeses zal optreden. Hij zeide voorts, dat „Guido Gezelle" dezen avond onder leiding van Kapelaan Tabink zal opvoeren „De Vloek van een roeping", tooneclspel in vier be drijven van Jan E. Oodijk. In het eerste bedrijf vinden we den heer Manders, gros sier, op zijn kantoor met zijn twee zoons Willem en Henk. De zaken van Manders blijken ook niet weinig onder de druk der tijden te lijden te hebben en daar heerscht geldnood. Henk heeft een paajr jaar gestu deerd doch is door zijn vader in de zaak gehaald, blijkbaar tegen zijn zin. Hij is een mokkende figuur en dat geld afbedelen van do klanten stoot hem heelemaal niet aan Bovendien staat het hem niet aan, dat zijn jongste broer, Jan, zijn studie in de rech ten mag voltooien. Voor dezen blijkt Man- ders een zwak te hebben, waaraan eei- zucht niet vreemd is. Het blijkt, dat Henk ond.er de invloed is geraakt van een vriend, Pierre Bos, die geestelijk niet zeer hoog staat en een elastiek geweten schijnt te bezitten. Deze zinspeelt erop, dat redding uit den finantieelen nood gemakkelijk kan worden verkregen. Er zou bijv. per ongeiuk hei zij door den bliksem of dóór het achteloos wegwerpen van een eindje brandende siga ret, brand kunnen ontstaan, zoodat tenslot te de verzekeringssom redding zou brengen. Door zoo'n eindje sigaret van Henk ontstaat dan ook werkelijk brand, doch de brandstichter komt tot de ontstel lende zekerheid, dat boven de brandende zaak de zieke vrouw van de magazijnbe diende Karei v. Zwet op een der kamers ligt en het zoontje, die naar het dorp is, heeft de sleutel van de kamerdeur in de zak. in het tweede bedrijf komt de schuld van Henk aan 't licht en daarin komt ook te vens uit, dat Henk door zijn brandstichten ook een moordenaar is geworden want de zieke vrouw van Karei is in de vlammen omgekomen, terwijl Karei zelf bij de red dingspogingen blind is geworden. Daar echter de schuld van Henk niet justitioneel is bewezen kunnen worden, wordt de assu- rantiesom uitgekeerd, waarin Willem een reden vondt zich uit de zaak terug to trek ken. Pierre Bos echter, de aanstoker, die buiten betrekking is geraakt, tracht den ouden heer te dwingen hem een plaats op 't kantoor af te staan. Schitterend wist dc oude heer Manders den overgang van groo- to blijdschap over de redding zijner zaak tot droefheid over de ontstellende zeker heid, dat zijn zoon brandstichter en moor denaar was, weer te geven. Hierna word gepauzeerd, waarin een ver loting van een viertal Kamerplanten een aardige attractie was. In het derde bedrijf zagen we een scherpe tegenstelling tu§schen goede en kwade gewetens. Ondanks dat de oude heer Manders wist hoe slecht zijn zoon Henk had gehandeld, accepteerde hij de assurantiën. Mooi was hierin ook het spel van den ouden de Groot en diens zoon, den priester-student, alsmede van Willem Manders maar ook helder en klaar kwam de gewetenloosheid van Pierre Bos uit. Door zijn laakbaar ge drag verafschuwde de oude heer Man ders toch deze Bos, doch was aan han den en voeten aan hem gebonden. In het vierde en laatste bedrijf bleek dat Manders 'zich had laten overhalen door de valsche Pierre Bos om 'e speculee- ren, waardoor het van kwaad tot erger kwam. Magnifiek kwam het uit dat de oude heer alles, ook de slechtste zaken, aangreep om zijn zaak groot te maken wat hem ten slotte tot vloek werd. Prachtig, ja we zouden haast zeggen, onverbeterlijk werd er gespeeld en het applaus dat den spelers te beurt viel was ten volle verdiend! Het was zeer zeker een uitstekend geslaagden avond. Hedenavond zal nog een opvoering plaats hebben. Ongevai op het perron. Onze plaats genoot, de 35-jarige V., hoofdgeleider bij de N. S. te Haarlem, was bez'e een baal in een goederenwagen op te laden. Hij gleed uit en brak zijn linkerbeen. Na al daar verbonden te zijD is hij per auto naar zijn woonplaats Lisse vervoerd. N00RDWIJKERH0UT. K. R. 0.-dag„ Gisteren werd in de Sint Jozefparochie een K. R. O.-dag ge houden. Na de H.H. Missen werden K. R O.-insignes aangeboden door dames' die zich welwillend voor dat doel had den beschikbaar gesteld. De leden van het „Comité van Actie van den K. R. O." hebben alle parochainen van een brochure voorzien en zullen zoo vrij zijn binnen drie weken aan huis antwoord at te komen halen. Ze verwachten een ge weldig succes van dit huisbezoek. Moch ten cr zijn, die niet met zoo'n bezoek worden „vereerd", dan kunnen zulke ge bruik maken van het adres, dat op die brochure is vermeld! Zondag 19 Februari zal de Sint Victor aan do beurt zijn, dan zal aldaar een K R. O.-dag worden gehouden. Vermeld zij nog, dat de insigne verkoop opgebracht heeft de mooie som van 40.86. OEGSTGEEST. St. Deus Dedit. Donderdagavond hield „St. Deus Dedit", vakorganisatie van den R. K. Volksbond, haar jaarvergadering in het gebouw „St. Willibrord''. De vergadering werd door den voorzit ter geopend met den Chr groet. Hierna verkreeg het woord de heer Döfferhoff, voorzitter van den R. K. Volksbond. Deze dankte don aftredenden voorzitter van St. Deus Dedit voor het vele werk door hem in het belang der vereeniging verricht en sprak er zijn teleurstelling over uit dat de heer Hogervorst zich niet meer herkiesbaar stelde. Do notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Vervolgens werd ook het jaarverslag door den secretaris gelezen. Daarvoor zeide de voorzitter dank, waarbij de vergadering zich aansloot door applaus. Medegedeeld werd, dat de boeken van den penningmeester door de controle-com missie in orde zijn bevonden. Daarna bracht de penningmeester verg.ag uit. De inkom sten bedroegen 11.79.30, de uitgaven 1176.67, zoodat er een batig slot is van 2.63. De voorzitter bracht dank aan den pen ningmeester voor zijn beheer en de vel© moeite die hij zich voor de vereeniging ge troost. De voorzitter stelde voor een klein bewijs van waardeering te geven; gezien de schrale kas, kon het niet veel wezen en hij stelde voor 5.Uit de vergadering gin gen stemmen op om 10.te geven. Bij de stemming die hierop volgde, werd met bij na algemeene stemmen besloten 10.te geven. Hierna nam de Geest. Adviseur het woord en spoorde allen aan toch trouwe leden van hun vakbond te zijn en te blijven. Door bemiddeling van den Geest. Adv. werd 10.— geschonken aan de kas der. afd. Door een onbekende gever was een kistje sigaren beschikbaar gesteld en per persoon een kop koffie. Begrijpelijker wijze werd dit door de leden in dank aangeno men. Hierna was aan de orde: Bestuursver kiezing. Dc voorzitter, de heer Hogervorst, en de heer P. Koot stelden zich niet meer herkiesbaar, de heer J. Zandvliet echter wel. Resultaat van de gehouden stemming was, dat de heer Zandvliet werd herkozen en de heeren G. Koppens en Th. Goede- mans zitting namen als bestuurslid. De heer Chr. Driesscn werd voorzitter met al gemeene stemmen. In de controle-commissie werden geko zen Th. Goedemans en C. Wassenaar. Hierna rondvraag. Hiervan maakten ge bruik de heeren Zandvliet, Wassenaar en G. Hogervorst Jacz. De vragen werden tot genoegen beantwoord. Hierna werden nog 7 prijzen verloot, die wederom geschonken waren door een milden gever, aan wien dank werd gebracht. Na afloop der vergadering was er prije- jasgen. Te half elf «keerden allen voldaan huiswaarts. TER-AAR. Steun aan tuinders. Maandag a.s. te beginnen zullen de leden van de Centrale Veiling in de gelegenheid gesteld worden, Regeeringssteun af te halen, ten kantore van de veiling. Voor deze ui'tkeering heeft de Veiling 44.000.— ontvangen van de Regeering. Geboren: Nicolaas, Johannes, z. v. W. C. MarkwatHoogsloot. Jacobus Fran- ciscus Petrus, z. v. J. L. Hoogervorst Schwartz. Overleden: A. C. de Jong 64 jaar, echtgen. van J. van Apeldoorn. Jacobus van Kessel, 1 maand. - J. M. van Rijn 72 jaar, wed. van G. Kneppers. Gehuwd: J. P. Zoet 22 jaar en C. J. Jansen 22 jaar. L. J. Rekelhof 29 jaar en E. Hoogervorst 28 jaar. J. M. Bijlemeer 32 jaar en P. J. Hoogervorst 34 jaar. Gevestigd: M. A. v. d. Zwet van Al kemade; H. J. den Hartog van Alphen aan den Rijn; C. v. d. Kraats van Woubrugge; Fr. Tijsterman van Ouder-Amstel. Vertrokken: H. J. v. d. Louw naar Alphen aan den Rijn; G. van Vliet naar Woubrugge; M. Valk naar Apeldoorn; A. M. Dertien naar Amsterdam. VOORSCHOTEN. Jongetje overreden. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is in de de Schoolstraat het 5-jarig zoontje van den heer J. de 'K. door een auto aan- en omgereden waardoor de kleine onder de auto terecht kwam. En kele omstanders brachten het jongetje naar een lid der E.H.B.O.-brigade, waarna de kleine, op advies van Dr. M. van der Stoel per auto naar zijn woning is vervoerd. Waarschijnlijk heeft 't inwendige kneuzin gen bekomen. Met klem vestigen wij er den aandacht op, bij een ongeval het slachtoffer niet weg te dragen of op te tillen, maar direct één nabijkonend E.H.B.O.-er te roepen. Hoe goed ook bedoeld, wordt er dikwijls erger kwaad gesticht of de verwondingen ver groot. Zij staan dag en nacht voor een ieder medemensch klaar! Ongeluk. Aan de 'Rijndijk kwam gister avond de 32-jarige motorrijder D. v. d. W., verblind als hij was door de lichten van een tegemoetkomende auto, in botsing met een paard en wagen. De man zag er na de bot sing ontoonbaar uit. hoewel hij niet ernstig werd gewond. Hij werd naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. Ook het paard werd gewond en de kar beschadigd. Crisiscomité. Vrijdagavond vergaderde het werkcomité van het plaatselijk crisis- oomité te Voorschoten en werd de nieuw benoemde secretaris-pennigmeester door den voorzitter van het werk-comité, den heer J. A. Mens, met eenige hartelijke woorden welkom geheeten. De nieuwe secretaris-penningmeester, de heer A. J. Turion, dankte den voorzitter voor diens hartelijke woorden en trad di rect in functie voor de behandeling der in gekomen aanvragen. De secretaris-penningmeester zal iederen Maandag en Vrijdagmiddag van 4 tot 5 uur zitting houden in het Raadhuis en is dan voor iedere belanghebbende inzake het PI. Crisis-Comité te spreken. Het gironummer blijft 191800 en de nieuwe penningmeester zal gaarne giften op dit nummer in ontvangst nemen. VOORHOUT. Ziekenhuisfonds. Vrijdagavond werd in het Parochiehuis een algemeene jaar vergadering gehouden door de leden van het ziekenhuist'onds. Wij vernamen daaromtrent, dat in 1932 door dit fonds precies 50 patiënten werden geholpen. Het ledental, oorspronkelijk 138, nam toe met 9, terwijl wegens vertrek 22 le den uittraden, zoodta momenteel het aantal leden 135 bedraagt. Aan contri buties werd ontvangen 719.08; voor ziekenverpleging werd uitgegeven ƒ702.52 en aan diverse onkosten 153.44, samen dus 855.96. Het nadeelig exploitatie- verschil bedraagt derhalve 136.S8. Ge lukkig dat daartegenover een batig slot aanwezig is van vroeger jaren groot 727.41, wat nu versmelt tot ƒ590.53; hiervan is geplaatst op de Volksbank 441.76 en op de Raiffeisenbank 120.50 zoodat het zuiver kassaldo 28,27 be draagt. UIT DE RIJNSTREEK LEIDEN. Maandag, Debatvergadering Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag, Jaarvergadering Ned. R. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8 uur. Dinsdag. Jaarfeest Melkverkoopersgild© „St. Pasehalis", Zomerlust 8 uur. Woensdag. Tentoonstelling Ver. tot Be vordering der Belangen van Sleohthoorenden, Kleine Stads- zaal, 710 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Poter Kanis", Conferentie, Eigen Huis, 8.30 uur. Donderdag. R. K. Vrouwenbond, Jaarfeest Zomerlust, 8 uur. Donderdag. Tentoonstelling Ver. tot Bevor dering der Belangen van Slechb- hoorenden, Kleine Stads zaal, 10 12, 35 en 710 uur. Donderdag. Feestavond R. K. Metaalbe- werkersbond, Concordia, 8 uur. Vrijdag. Tentoonstelling Ver. tot Bevor dering der Belangen van Slecht- hooirenden, Kleine Stadszaal, 10 12, 3—5 en 7—10 uur. De avond-, naoht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot én met Zondag 19 Febr. a<.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85. ALPHEN AAN DEN RIJN Tooneel. „Ons Tooneel" gaf gisteravond voor de leden der St. Josephvereeniging weer een zeer geslaagde uitvoering. Het eerste deel van den avond werd verzorgd met de opvoe ring eener dramatische schets in vier bedrij ven, genaamd „Het Spel van de SleutelDe beteekenis van dit drama kan worden samen gevat hierin, dat de smart in onze wereld een noodzakelijkheid en een weldaad is. Gelijk de sterren helder schitteren tegen de donkerte van den nachtelijken hemel, zoo krijgen in ieder menschenleven deugd en vreugde een klare beteekenis, door den donkeren achter grond van zonde en leed. De God des lichts liet de duisternis toe, opdat wij, wanneer alles eens licht zal zijn, de goede wijsheid zouden loven van Hem, die ons voerde door de duis ternis tot het licht. De goede vertolking van dit verheffende tooneel door „Ons Tooneel" werd door de talrijke aanwezigen wel gewaar deerd. Na de pauze de gebruikelijke toespijs in den vorm van een reuze klucht „Levend of dood", waarin de hoofdspelers, de heeren Haus en van der Laan, door hun komisch optreden bij de aanwezigen de vroolijkheid ten top deden stijgen. De avond, die een zeer prettig verloop bad, was even 11 uur beëindigd. We kunnen een bezoek op heden- of morgenavond aan deze tooneelavonden met gerustheid aanbe velen. Jubileum. Den 15den Februari hoopt onze plaatsgenoot, de hee P. v. Egmond, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma F. P. Bos Zn., fa brieken van bouwmaterialen alhier. Als jong ste bediende zijn loopbaan begonnen, heeft hij zich door nauwgezette plichtsbetrachting en grooten werkijver, tot procuratiehouder weten op te werken, welke plaats sinds 10 jaren eer vol door hem en tot groote tevredenheid van de firma Bos wordt bezet. Ongetwijfeld zal het den jubilaris dan ook niet aan belangstelling ontbreken. NIEUWKOOP Boekhoudcursus. Door den R.K. Midden slandsbond „De Hanze" alhier zal a.s. Don derdag een begin worden gemaakt met het houden van een cursus in gewoon boekhouden voor leden en kinderen der leden. Ook niet- leden kunnen hieraan deelnemen, doch voor hen zijn de kosten iets hooger. De cursus zal worden gegeven door het hoofd der R.K. School, den heer Teunissen. Ongeval. Gisteren waren enkele jongens aan 't spelen in de hooiberg bij den land bouwer P. Het zoontje van P. had het onge luk uit den berg te vallen, brak het armpje en moest naar het ziekenhuis te Leiden wor den vervoerd. STADSNIEUWS VIJFDE LUSTRUM U. S. A. Een vijfde lustrum, dat is goed geteld een vijf-en-twintig-jarig bestaan, is voor een ver eeniging inderdaad een feit, dat behoorlijk gevierd dient te worden. Aldus deed dan ook de Leidsche Gymnas- tenbond „Uno Sumus Animo" kortweg U. S A. genaamd. Nadat Zaterdag des morgens om 10 uur een tentoonstelling was geopend van curiosa, be trekking hebbende op de ontwikkeling van het gymnasium, recipieerde het in jubelstemming verkeerende bestuur om 4 uur 's middags in „Maison Bruyns", waar curatoren, rector en leeraren en verschillende andere belangstel lenden hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Des avonds om 8.15 uur bereikte de feeste lijkheden haar hoogtepunt in een feestavond in den Leidschen Schouwburg, waarbij tegen woordig waren de wethouder van onderwijs, mr. Tepe, curatoren van het gymnasium, de rector en zijn staf van leeraren, leerlingen en oud-leerlingen met hun familie en afgevaar digden van diverse zustervereenigingen. De praeses van U. S. A., de heer A. Seret, sprak het welkomstwoord tot de aanwezigen en leidde met een vlot speechje den avond in. Het Bondslied werd ingezet en allen ston den op, aanhoorende het Latijnsche canticum: „Hi qui sunt discipuli Natuurlijk is het Bondslied Latijn, want de beoefening der klassieken is nog altijd num mer één op het gym., dat bovendien regel recht afstamt van de oude Latijnsche school, waarvan reeds melding wordt gemaakt in het begin van de 14de eeuw. Maar daarover straks meer. Het eerste deel van het programma voor dezen feestavond was gewijd aan de muziek Onder leiding van den heer Jac. van den Burg gaf het gymnasium-orkest, voor deze ge legenheid extra versterkt met eenige oud-leer lingen, een concert van een drietal muzikale werken, resp. van het concert D-dur voor Strijkorkest van G. H. Handel, het Menuet voor Strijkorkest en Fluit van G. Bizet en het Klavier-concert A-dur van W. A. Mozart. Men ziet, het orkest had niet de minste mu- ziek-werken uitgezocht en de uitvoering was onder bekwame leiding van den dirigent Jac. v. d. Burg volkomen in overeenstemming met de waarde dezer werken. Bijzonder aardig was de fluit-solo in het menuet, een prestatie wel ke door de aanwezigen met gul applaus werd beloond, terwijl heel fraai het spel was van de soliste Liesbeth Raphael in Mozarts Kla vier-concert op de groote vleugel, waarvan de waardeering zich uitte in een welverdiende bloemenhulde. Den" heer Jac. v. d. Burg werd als dank voor zijn leiding een sigarendoos aangeboden. Na het muzikale gedeelte kwam de geïllus treerde historie van het gymnasium ten too neel, een revue, welke de lotgevallen te aan schouwen gaf van de Latijnsche school en van het gymnasium vanaf het jaar 1326. Deze alleraardigste revue was in elkaar ge zet door de heeren A. L. v. Beeck en Wijnand Frans, welke laatste ook de regie voerde. Op handige wijze was deze historische schets ver bonden aan het jubileum van den gymnasias- tenbond. Het eerste tafereel opent n.l. met een bonds- avond van U. S. A., waarop aan een der meisjes-leden wordt opgedragen een opstel te maken over de geschiedenis van het gymna sium. Het meisje (Suze Kuenen) zet zich op haar kameitje tot schrijven en terwijl zij schrijft wordt de geschiedenis levend en wij zien de afkondiging van een oorkonde in het jaar 1393 door een magistraatspersoon, wij zien een brute Middeeuwsche menigte luiste ren naar het Oude Hollandsch en vermoeden, dat het wel over het gymnasium zal gaan. Het volgende tafereel is een les in Kerkzang op de Latijnsche school, want de scholieren moesten tevens goede koorknapen zijn. Dan volgt een vermakelijke Latijnsche les, alles nog in Middeleeuwschen trant, waarbij de discipe len in het Latijn werden aangesnauwd. Hulde aan dezen Latijnschen rector; daar zat humor in zijn uitbeelding. Ongewilde humor bezat ook het drietal sombere heeren dat Willem van Oranje, Marnix van St. Aldegonde en Rijhove uit Gent voorstelde. De bedoeling was goed; in dit jaar mocht de Vader des Vaderlands in Leiden niet vergeten worden bij een tocht door de eeuwen .„Hij had wel niets met het gymnasium als zoodanig te maken, maar hij had iets met ons allemaal te maken". Zeer goed was weer de wiskunde-les van meester Bartjens, die allerkoddigst sprak in den gezwollen trant dier dagen. Via taalles sen op de Latijnsche school, belandden wij in den Biedermeyertijd, toen het 500-jarig be staan van het gvm werd herdacht, waarbij gelegenheid was een aardig menuet te dansen, in elkaar gezet en geleid door den heer H. J. v. Leeuwen. Nog een enkel tafereel uit het jaar 1880, een meisjeskransje, en dan zitten wij in den modernen tijd. Wel komen er an tieke Grieken, zooals Hektor en Andromache op het tooneel, maar deze illustreeren slechts de moderne Grieksche les. De stichting van den Gymnasiastenbond wordt herdacht en ten slotte volgt de finale, zooals dat bij elke revue gebruikelijk is. Koren van fietsers, gymnasium- girls en telaatkomers zingen den lof van zich zelf en van het gym. En zoo eindigde het gymnasiastje haar op stel. Het was intusschen ook tijd geworden,' want het liep tegen half één! Daarna volgden nog de gebruikelijke toe spraken en huldigingen. Den heeren v. Beeck en Wijnand Frans werd het eere-lidraaatschap van den bond aangeboden; de rector van het gymnasium dr. D. E. Bosselaar, bood het be stuur namens de leeraren van het gymnasium een voorzittershamer aan, en tenslotte over handigde de Haagsche Gymnasiastenbond een krans. Nog was de feestviering niet ten einde want het slot was een reunisten-souper, een bal in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal onder leiding van de „Blue Lyres"-band. Militaire dienst. Naar men ons mededeelt zijn voor de lichting 1934 in deze gemeente 683 personen ingeschreven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2