MAANDAG 13 FEBRUARI 1933 No. 7431 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Graalwachthuis te Zoeterwoude ingewijd 24ste Jaargang 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2-95 per kwartaa1 Eet Geïllustreerd Zondagsbla is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 eer per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentien 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodoelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V Verdwazing onder de mensch- heid Wij drukken hier af een Reuter-telegram uit Keulen: Onder leiding van de politfe-autori- teiten wordt de bevolking van Keulen geoefend, in het nemen van bescher- inings-maatregelen tegen aanvallen uit de lucht. Het hoofd van de stedelijke politie is van oordeel, dat Keulen het meest kwetsbare punt is van Duitsch- land; vijandelijke vliegtuigen kunnen Kernen in 13 minuten bereiken, na bij Aken de grens te zijn gepasseerd. Daarom is bij Aken een wachtpost geplaatst. Drie minuten nadat de grens is gepasseerd, is dit in Keulen bekend en -ien minuten later is ieder van de straten verdwenen. De stad is ver deeld in 5 districten, waarin 47 groe pen, bestaande uit politiemannen, brandweer, doktoren, eerste-hulp-men- schen en technici, die onmiddellijk maatregelen kunnen nemen. Een jon gens-brigade zal dienst doen als bood schappers. Een aantal kelders worden bomvrij gemaakt en dienen tot schuil plaats voor de bewoners. Zij kunnen van 500 tot 2000 personen bevatten. Ook nabij de kerken zijn dergelijke schuilplaatsen ingericht, zoodat op Zondag de kerkgangers in veiligheid kunnen worden gebracht. Een speciaal corps is verder opge richt voor het geva' een aanval met gifgassen wordt gedaan. Deze voorzorgs-maatregelen voor een toe- komstigen oorlog roepen ons voor den geest de ontzettende, ongekend-barbaarsche réa- hteit van een oorlog, die er nu komen kanDe gedachte, dat zulk een „mo derne" oorlog werkelijkheid kan worden, is ontstellend, huiveringwekkend, diep-be- droevend voor dé menschheid, die zich om die.... „cultuur" moet schamen! Als een romanschrijver tot thema zou kiezen de gewetenloosheid-en verdwazing, waarin brute eigenliefde en onmenschelijk „patriotisme" de menschheid kan neer storten, dan behoeft hij zich niet phaniasie- beelden te scheppen, maar kan hij grijpen de volle realiteit, welke de wereld te aan schouwen geeft. Mochten toch de wereld-leiders, die zoo- velen achter-zich trekken en daarom zulk een ontzaglijke verantwoordelijkheid dra gen, tot rede en bezinning komen! Mocht de Ontwapeningsconferentie te Genève werkelijke resultaten brengen.... Velen smachten er naar en bidden er om. 't Is een troostende werkelijkheid en daaraan wordt door ons dikwijls zoo weinig gedacht! <fat o o k in deze moreel-ont- wrichtc wereld ieder individueel een goed ui e n s c h kan zijn. En: de were.d-hervorming moet nood zakelijk begingen bij de individuen V „Een model van bezuiniging" De „Maasbode" wijdt nog een beschou wing aan de aanneming der motie door de Tweede Kamer, welke tot de regeerings- crisis heeft geleid. En het blad zegt daarin Men moet zich de situatie toch hel der voor oogen stellen. Daar staat een Regeering, die onweersproken een te kort van 150 millioen op de begrooting constateert. Zij verwacht in de nabije toekomst verdere inzinking. Zij stelt een commissie in, die bezuinigingen hééft voor te stellen en treedt op met de meest stellige aankondiging tot bezuini gingen te zullen overgaan. Zij bezui nigt op alle hoofdstukken der begroo ting; zij ontziet geen bezwaren en ver treedt menig verlangen. Zij komt nu met een eerste, blijvende bezuiniging op een tak van den Staatsdienst. Men kon haar proeve een model van bezuini ging noemen in dezen zin, dat hier nu eens niet met het domme potlood werd gewerkt, doch dat bezuiniging werd gekregen door concentreerende reor ganisatie. Deze bezuiniging werd ver dedigd door een der bekwaamste Mi nisters, een bewindsman, van wien gis- terer» werd gezegd door mr. Marchant: wij allen willen hem behouden, hij is de lieveling der Kamer. Deze Minister komt de Kamer nog tegemoet op en kele gewichtige punten. Maar dan zegt hij ook: nu is het uit. Ik moet deze be zuiniging hebben of ik ga. Natuurlijk kan de Regeering mr. Donner niet al leen laten vallen. Zijn voorstel is niet anders, dan een onderdeel van het sa menstel van bezuinigingen, dat zal moeten komen. Het is dus volstrekt onjuist te beweren: „een Kabinetcnsis om 40 kantonrechters". In 't oog Ier Regeering was de houding der Kamer „symptomatisch". Zij mocht dat zeggen. En de liberalen, die zich tegen schier elke bezuiniging verzet hebben tegen de opheffing der Amsterdamsche Vroedvrouwenschool, tegen de schrap ping van den malariapost, tegen de slui ting van de werf te Hellevoetssluis, tegen de tijdelijke bezuiniging op 't lager onderwijs de liberalen vooral dienen een zeer modesten toon aan te slaan. De christelijk-historische fractie heeft een heel rare rol gespeeld. Zij heeft het'politiek perspectief uitermate bemoeilijkt. Hoe de c.-h. Unie op het geval zal reageeren, is voor ons nog een heele vraag. Want men staat daar voor het zonderlinge geval, dat de eigenlijke leider en lijstaanvoerder der partij, Minister de Geer, door eigen fractie naar huis wordt gestuurd.... Wij willen even naar voren brengen de meening van de „Maasbode", dat het hier betrof „een model bezuiniging" van de regeering. Met deze opvatting zijn wij het volkomen eens. Véle bezuinigingen, zooals kortingen van loonen en salarissen, zijn zoo gemakke lijk, omdat ze kunnen worden bereikt door het „domme potlood". Wij zeggen niet, dat de Laatst-bedoelde be zuinigingen niet noodzakelijk kun nen zijn. Wij beweren alleen, dat ze ge makkelijk kunnen worden doorge voerd: bijzonder intellect, speciale leiders- gaven of organisatie-talenten worden daar voor als regel niet vereischt. Anders is het met bezuinigingen, verkregen door „con centreerende reorganisatie", zooals voorge steld in het wetsontwerp van minister Don ner, waartegen de Kamermeerderheid heeft geopponeerd. En als dan bij zulk 'n bezuiniging, verkre gen door „concentreerende rerorganisatie", zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de belangen der betrokkenen door overplaatsing, ontslag van hen, die de pensioensgerechtigden leeftijd nabij zijn' of dicht benaderen, enz. dan mag zulk een bezuiniging, getroffen als eisch van alge meen belang, inderdaad „een model van bezuiniging" worden genoemd. FELLE WARME KLEUREN, IN SCHOONE HARMONIE. Hier vierde monument als een levende getuige van de zorg voor de jeugd is giste ren ingewijd. Na de jongensschool, het patro naatsgebouw en het gezellehhuis is thans het graalwachthuis voltooid. Hoe de graalwacht eruit ziet. Op de rustigste plek van de parochie, ten zuiden van de pastorie, is onder architectuur van het bureau L. en ing. Jan van der Laan een gebouw opgetrokken, eenvoudig en waar dig om de Graal te huisvesten.. De aanpassing bij de omgeving is meester lijk getroffen; tusschen het hooge rijzige ge boomte van den pastorietuin, staat het gebouw er als het ware gegroeid en toch fleurig en frisch van lijn en kleur. Het begint al van buiten met de tinteling van mooie kleuren; gele baksteen met een roode dakbedekking. De ramen en dakven sters zoomen daarin met witte lijnen hun glasopeningen, waarachter de vriendelijke kleuren van binnen ons blij naar binnen roe pen, langs de knusse grindpaden naar de vooruitspringende hoofdingang tot in een voor portaal, dat met een booggewelf, toch weer de sfeer van het huis ..der bijeenkomst" oproept en óók ernstige stemming bijbrengt. Een kleine hal met „knallende" kleuren leidt naar de groote zaal. Het kon niet anders, of de binnentredende^ ontboezemden een uiting van waardeering over de heerlijke kleu- renspeling en de mooie inrichting. Toen Zaterdagavond een leidster uit Am sterdam voor het eerst binnenkwam, vergat zij haar „Excelsior" en was het eerste wat zij zeide tot de vele Gt icKvachters die nog aan het werk waren: „o kinderen, waardeeren jul lie het wel, dat zoo iets moois voor de Graal gemaakt is". En met recht kan de Graal trotsch zijn op haar nieuw huis, ook om de practische in richting. De groote zaal, aan drie zijden ruim uitzicht gevende op Gods vrije natuur, kan door z.g. harmonica-deuren in tweeën worden verdeeld, waardoor een zaal voor ontwikkeling en één voor de handwerk-bijeenkomsten zal bestemd kunnen worden. Er zijn gezellige hoekjes gemaakt met zit banken die ingesloten zijn door lage kasten en ook een hoekje „bij den haard". Er moesten vele, vele kleuren komen, zóó aangebracht, dat geen disharmonie in de kleu- rentinteling van de Graalkleuren zou ontstaan. De architecten hebben hierbij een moeilijke op dracht ter vervulling gekregen, een taak die goed is volbract. De stoffeering is door de Graalleidsters zelf verzorgd. De opsomming van alle kleuren zou ons te ver voeren en toch het is'zóó interessant dat wij er enkele zullen noemen. In de groote zaal zijn de deuren met gele paneelen in zware omlijstingen tusscheD roode kozijnen. De wanden beginnen aan den grond met blauwe lambris, waarboven grijze kleuren met zilveren glinsteringen tot aan de witte band onder het plafond. Op deze witte handen prijken de mooie deviezen en schietgebeden van de Graal in groote blauwe letters. Het plafonds heeft de beige-natuur-kleur van de suikerrietvezels van de celotexolaten. afgelijst met roode banden. De ramen zijn ook beurte lings rood. geel en zwart an de sluit-middelen nog lichtblauw bovendien. Men zou meenen dat deze vele kleuren een onrustige sfeer schappen, maar daar is geen sprake van, want de geel, zwart-roode wand kasten en mat-zwarte banken, alles, alles, ook de zwarte-overgordijnen met blauwe biezen en gele punt-versieringen, maken de zaal een lust oord als een bloementuin. De bestuursamer heeft denzelfden kleuren rijkdom. Boven het geheele gebouw is een zaal onder den kap, die dienstig zal zijn voor de spelen, reidansen en gymnastiek. Boven deze groote ruimte is de bekapping ook al weer geverfd in geel, blauw en rood. Wie nog meer van de kleurenmengeling weten wil, kan Zondag a.s. eens gaan kijken. De inwijding. Zondagavond te zes uur waren bijna alle genoodigden aanwezig om de plechtige inwij ding en opening bij te wonen. Vele Graalmeisjes in alle rangen en graden en daardoor in vele kleuren gedrapeerd, we melden reeds in het nieuwe huis. Toen kwa men de heeren kerkmeesters, de secretaris der gemeente de heer H. Smeets, het hoofd der R.K. jongensschool, alle bestuursleden van de standsorganisaties en de heer J. v. d. Laan, ar chitect, dc aannemers van den bouw C. T. J. en T. C. Paardekooper, van verlichting de heer A. J. Elderhorst en van het schilder werk de heer J. v. Gent. Toen alle aanwezi gen door de Vrouwen van Nazareth naar hun zitplaatsen waren gebracht, kwamen de eerw. heeren geestelijken: deken Jansen, pastoor Klaverweyden, pastoor Kammers van Leid- schendam, prof. H. v. Rooyen, pater Mecki- na van den Groenendijk en kapelaan H. Brans Aanstonds begon de hoogeerw. deken J. L. F Jansen zijn openingsrede en in allen eenvoud en daarom zooveel te hartelijker dankte zijn- eerw. voor de belangstelling als getuige van de waardeering voor de zorg voor onze katho- liee jeugd getoond bij de opening van dit Graalwachthuis. Aan allen die dit gebouw tot stand brach ten, de architecten en de aannemers, bracht spr. woorden van dank. Dan stelde zijneerw. het gebouw ten dien ste van de Graal tot zoolang geen andere om standigheden dit zullen wijzigen om dan over te gaan tot de wijding van het kruisbeeld, dat ic de groote zaal geplaatst zal worden, en tot de inwijding van het geheele gebouw. Na deze plechtigheden nam de stichter van het gebouw nog eenmaal het woord om de beste wenschen uit te spreken, bij de geluk- wenscen aan de Graal voor hun eigen huis Hierna nam mej. Spronk. Vrouwe van Na zareth, het woord om dank te brengen voor deze groote daad van godsdienstig sociaal en cultureel belang. Vooral de godsdienstge beweging in de Graal, zal de belofte inhouden vurige paro chianen te vormen en te kwecken en zoo de Graal in dit gebouw steeds meer en meer kunnen doen aan de wereldbekeering voor Christus. Hierna werd de thee geserveerd, en volg de de vroolijke gelukwensch van pastoor G. Klaverweyden, uit wiens parochie nu reeds Graalleden kom^n en in de toekomst nog vele zijn te verwachten, omdat het aantal kleine kinderen in de nieuwe parochie zoo heerlijk groot is. Toen spr. deze blijde verwachting voor de Graal in uitzicht had gesteld, voegde zijn eerw. ook de beste wenschen voor de toekomst bij de felicitatie met het mooie gebouw. Kapelaan Brans sprak namens de Patro naatsbeweging en de Katholieke Gezellenver- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het slotrapport van de Commissie van Negen inzake het Chineesch-Japansche conflict (4do blad). Verzet tegen de saneeringsplannen van de nieuwe Fransche rogeering (4de blad). De doodenlijst van de ramp te Neunkir- chen in het Saargbied stijgt voortdurend. (4de blad). BINNENLAND. Na de muiterij op de „Zeven Provin- ciën". Dc aanvoerder was een Europeaan. Protesten en demonstraties. (4de blad). Verhooging rpaalpercentage Inlandscho tarwe. (4de blad). Zeilschip op den Amer gezonken. De opvarenden omgekomen. (Gom. Jïer^ 3do blad). De loods van de Geldersche Eiercnvei- ling te Arnhem door brand verwoest. (Gem. Bcr., 3de blad). Doodelijk ongeluk op onbewaakten over weg te Kallenkote. (Laatste Bcr., lsto blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De schaatswedstrijden te Oslo leverden weinig succes voor de Hollandsche rijders. (2de blaxl). De voetbalcompetities. (2de blad). eeniging woorden van geluk en hoopte, dat vooral de samenwerking en verhouding tus schen de jeugdbewegingen goed moge blijven. Nu had de bezichtiging van het gebouw plaats en konden vooral de dames haar alge- meene beschouwingen aanvangen. Maar het viel mee; allemaal hadden wij gedacht, zoo beluisterden wij, dat het een gekke kleuren- boel zou wezen, maar het is toch zoo mooi geworden. Hierna gingen allen naar het Patronaatsge bouw aan den Schenkelweg om de uitvoering bij te wonen. De uitvoering. Toen de deuren van de groote zaal open gingen, liep de zaal achtereen stampvol en met wijs beleid moesten zeer velen afgewezen wor den. Toch was niet het geheele publiek waardee- rend en een gedeelte dezelfden van altijd verstoorden vaak dc orde en stilte zoo erg, dat het hinderde. Met eigen Graalleden werd geopen met „Wat wij willen", het spreekkoor, dat het program inhoudt en de schoone idealen ver kondigt. De reidansen door acht Zoeterwoudsche Graalleden waren zeer te roemen. Van de gymnastiekuitvoering onder leiding van den heer G. C. v. Oerlc moeten wij opmer ken, dat de opmarsch niet heel goed was. De rhythmische zeer lange oefening, onder goede muzikale begeleiding van den leider was buitengewoon zwaar en -eer te roemen. De standen voldeden niet; de meesten wa ren te tam opgevat en de hulpmiddelen als tafel en stoelen moesten niet gebruikt worden of beter verzorgd als kubussen. Zoo was voor ditmaal het décor, dat ge bruikt werd, een afbreuk inplaats van middel lot schoonheid. Het uitgebreide program bevatte voorts zang, maar deze nummers hebben ons wel een beetje teleurgesteld. Zeker, het was beschaafd en fijn, maar de spirit was afwezig. Dat moeten de Graalmeisjes een volgenden keer meer begeesteren; of bepaalde de studie zich alsnog tot goede uitspraak en zuiver zin gen? Alles kan ook niet tegelijk. Het nummer „Dan laat de trompetten schal len" was pittig en bracht weer de echte vu- rige geest van de Graal op de hoogte, waar deze zijn moet. Voor dc pauze kwam mej. Spronk, Vrouwe \an Nazareth, op het podium, om een vurige speech af te steken. Na de rede tot feeststemming te hebben ge noemd, de opening van het nieuwe huis wil spreekster het hooge ideaal nog eenmaal roemen van de Graal. In ons klein nuchter Holland leeft nu een kleine, maar enthousiaste schaar van jonge meisjes, die zich tot doel hebben gesteld God te doen triompheeren. In Rusland ontwikkelt zich de Komsomol» beweging met millioencn leden, die allen in

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1