DE DOODEN VAN NEUNKIRCHEN MAANDAG 13 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 SPANJE ROEMENIE DE GODSDIENSTVERVOLGING IN SPANJE. TEGEN HET COMMUNISME IN ROEMENIE. JUBILEUM-FEESTEN TE LOURDES Do verschijning der H. Maagd te Lour- des, Zaterdag 75 jaren geleden, herdenken wij met dankbaarheid en vreugde. Nie mand kan den omvang schatten van den zegenrijken invloed, die de Vorschijning der H. Maagd te Lourdes gehad heeft op het wel en wee van het menschdom. Een ieder echter die het geluk had als pelgrim in het genade-oord te verblijven ondervond do grootste zegeningen naar ziel of lichaam die hun oorsprong vinden in de wondere feiten van het jaar 185S. De groote jubelfeesten te Lourdes zijn begonnen. De H. Vader heeft een Legaat, Z. E. Kard. Binet, gezonden; uit Frankrijk zijn kerkelijke hoogwaardigheidsbckleeders en eenvoudige leeken samengestroomd. De goheele wereld heeft vertegenwoordigers gezonden om het ontroerende en heerlijke oogenblik te herdenken, dat Zaterdag, op 11 Februari, vijf en zeventig jaar geleden de H. Maagd tusschen elf en twaalf uur in den morgen voor de eerste maal aan het herderinnetje Bernadette Soubirous ver soheen. Het behoeft dan ook niet to verwonde ren, dat duizenden: kardinalen, bisschop pen, priesters en gcloovigen Donderdag te Lourdes waren bijeengekomen om de ope ning der feestelijkheden, met de aankomst van den Kardinaal-Legaat bij te wonen. Kardinaal Binet werd ontvangen door mgr. Gerlier en andere prelaten in het bij zijn van den heer Gazagne, burgemeester van Lourdes, de leden van den gemeente raad, tal van civiele en militaire autori teiten en een groot aantal geestelijken. In den loop van deze dagen heeft een ontzaglijke menigte in de verschillende korten en bij de grot de H.H. Missen bij gewoond, welke door de te Lourdes aan wezige bisschoppen en priesters werden opgedragen en de plechtige samenkomsten, waarop door bekende redenaars Maria dank en vereering is gebracht. BINNENLAND DOM VERTROUWEN. In zijn buitenlandsch overzicht schrijft „Het Volk" van 8 Februari: „Er bestaat een scherpe, haast onver zoenlijke tegenstelling tusschen de strijd wijze van communisten en socialisten... Do bolsjewistische partij dicteert aan de massa, wat zij moet willen. De so ciaal-democratie laat de beslissing bij de massa zelf. Zij vertrouwt in het ge zond verstand, in het oordeel van de massa". Het spijt ons voor de sociaal-democra tie, maar het is niet twijfelachtig, welke partij het op don duur zal winnen, al dus de „Maasbode". Niemand minder dan de bekende soc.- dem. theoreticus Hendrik de Man, schrijft in zijn „Massa en leiders": „Het psy chologisch geheim van het lcidersgezag is hetzelfde als het geheim van den die rentemmer" en „Daarom moet hoe paradoxaal 't moge klinken de leider niet de massa willen dienen, maar de waarheid". Want zegt hij: „Bij de massa overweegt het belang of de behoefte, bij den leider de idee of het oordeel". Het domme vertrouwen, dat de Roode predikt, zal de S. D. A. P. nog duur te staan komen DE MAATKLEEDERMAKERIJ. Dreigend conflict. Tusschen worgevers en werknemers is een verschil van opvatting ontstaan om trent een door de werkgevers vanwege de tijdsomstandigheden noodzakelijk ge achte wijziging van de C. A. O. welke door de werknemers volgens de werkgevers ten onrechte als een loonsverlaging wordt aangemerkt. De rijksbemiddelaar, prof. P. J. M. Aal- berse heeft de partijen opgeroepen tot een bespreking op Dinsdag a..s. te 's-G ra ven- ha ge. DE DISTRIBUTIE VAN SPEENVARKENS. Loopt niet naar wensch. Veel speenvarkens afgekeurd. Met de distributie van do speenvar kens te Amsterdam gaat het niet, zooals men had verwacht. Het materiaal, dat aangevoerd wordt, is voor het over groots gedeelte niet geschikt voor con sumptie. In de laatste dagen zijn een honderd speenvarkens onder do grootste gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, gedistribueerd, maar van een go- regelde uitdeeling kan geen sprake zijn. Een zending van ongeveer 200 speen varkens, die Dondordag en Vrijdag to Uithoorn aankwam, om daar geslacht te worden, is voor do slachting reeds afgekeurd voor de consumptie. STIJGENDE WERKLOOSHEID. Nog nimmer bereikt peil. In Januari 1931 bedroeg de werkloos heid. aldus deelt do Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling mede, onder do tegen werk loosheid verzekerde arbeiders 20 pet. Het percentage daalde tot 10 in Mei 1931, steeg daarna tot 30 in Februari 1932, waarna een daling intrad tot 23 in April 1932. Van April tot en met October steeg het percentage betrekke lijk weinig (tot 27 pot.), doch het liep daarna op tot 40 pet. in de week van 23 tot en met 28 Januari 1933, derhalve met 13 pet. In de laatste drie maanden is het gestegen tot een peil, dat nim mer werd bereikt in het tijdvak, waarin de werkloosheid geregeld werd nagegaan welk tijdvak aanvangt met het jaar 1911. Gemiddeld was de werkloosheid 15 pet. in 1931 en 27 pet. in 1932. Voor een be oordeeling van bovengenoemde cijfers moge dienen, dat in de depressiejaren 1922-1923 de gemiddelde werkloosheid 11 pet. bedroeg. Zij daalde in deze jaren tot 8 pet. in den zomer en steeg tot 18 pet. in den winter. In de jaren sinds 1916. die niet abnormaal kunnen worden genoemd, daalde de werkloosheid in den zomer gewoonlijk tot omstreeks 5 pet. (129: 9!4) en steeg zij in den winter zelden boven 15 pet. Tusschen het mi nimum in den /«nier en hot maximum in den winter was het verschil gemid deld lo pet. Een bijzondere plaats nemen de ge gevens in betreffende het tijdvak, dat in Augustus 114 aanving en kennelijk stond onder den invloed van den toen aangevangen oorlogstoestand. Het werk loosheidspercentage was toen het hoog ste in September 191 namelijk 27 pet. en daalde regelmatig tot 4 pet. in den zomer van het jaar 1916. Prov. Staten van Zuid-Holland. De heer G. II. Robitsch te Den Haag is opvolger op de Katholieke lijst van den heer BorghoU, als lid der Prov. Sta ten van Zuid-Holland. BUITENLAND Mandsjoekwo noch de jure, noch de facto mogen erkennen en dat genoemde staten in geen enkel opzicht met don nieuwen staat behooren asraen tc werken. Aan do staten, die geen lid zijn van den Volken bond, wordt verzocht, zich bij deze houding aan te sluiten. „Tel." Bezorgdheid in Amerika. Toenemende ongerustheid wordt gevoeld in officioelc kringen to Washington in ver band met de situatie in het Verre Oosten, aldus schrijft de „N. Y. Times". Personen, die met den toestand goed op de hoogte zijn, zouden naar verluidt, van oordcel zijn, dat ten gevolge van het conflict in Jehoi, een Chinecsch-Japansche oorlog onvermij delijk is. Een hooggeplaatst ambtenaar heeft verklaard, dat dc situatie steeds ern stiger wordt. Het ligt voor dc hand, dat minister Stunson met groot aandacht do gebeurte nissen volgt. Het gerucht gaat, dat Mat- soeoka, de voornaamste Japanscho gedele geerde te Genève, zich naar Washington zal begeven, ten einde met Roosevelt te oonterccren. DUITSCHLAND SCHIETPARTIJEN IN DUITSCHLAND DUREN VOORT. In den nacht van Zaterdag op Zondag cn in den loop van Zondag ia het op verschil- lencleplaatsen in Berlijn tot schietpartijen genomen, in de Laubacherstraase ie een man ernstig gewond door een schot in den rug. in de Hubcrtusalloo is gistermorgen vroeg een persoon in liet dijbeen getrofien, terwijl later op den dag nog enkele perso nen licht werden gewond. Bij eon propagandatoeht van nationaal- sociuiisten te Eislcben ontstond een vuur gevecht tusschen Hitleriancn, communisten en politic. Er werden ongeveer 70 schoten gelost. Aan de zijde der Hitleriancn werd een persoon gedood, terwijl vijftien perso nen werden gewond, o.w. drie ernstig. Over de verliezen der communisten, die het vuurgevecht openden van een boekwinkel uit, is niets naders bekend. Te Duisburg hebben Zondagmiddag na tionaal-soeialistcn, St-ahlhclmers en andere k tionale organisaties een propaganda-op* tooht gehouden. Er waren tal van voor zorgsmaatregelen getroffen om de ordo te handhaven. In de straten, waar de stoot zou doortrekken, moesten op bevel van de politie de deuren en veneters worden ge sloten. Politiebeambten patrouilleerden met stalen helmen op en voorzien van karabij nen. Eenige malen moest geschoten wor den. Enkele personen zijn gewond. Te Bochum is Zondag tegen halfvier een 25-jarigo man bij een botsing met de poli tie gedood. Een politie-officier die het schot heeft gelost, zou uit noodweer hebben ge handeld. Bij een vechtpartij tusschen politieke te genstanders te Dortmund i9 een communist door een nationaal-socialist, die gevlucht is, doodgestoken. Te Jessnitz (Anhalt) hebben Zaterdag avond herhaaldelijk incidenten plaats ge had. Uit de mensohenmenigte werd gescho ten op een nationaal-socialist ischen optocht, waardoor twee nat.-socialisten werden ge wond. Het vuur werd beantwoord door do aangevallenen en door de politie, die ten slotte de menigte uiteendreef. Te Hecklin- gen is oen nat.-socialist door een onbeken de op straat dood.geschotcn. De politic heeft vijf communisten gearresteerd. De politie-president van Hannover. Barth, die bijna vijf jaar de leiding van de Hannoveraanschc politie had, it uit zijn functie ontslagen. Barth, die uit A Ito na af komstig is, is lid van de S.P.D. Zijn opvol ger is nog niet bekend. FRANKRIJK DALADIER'S SANEER INGS- PLANNEN. Protest-winkelsluiting in heel Frankrijk? Het „comité voor liet economisch wel zijn', waarin 300 voorzitters van handeld en ïndustrieele ondernemingen in Frank rijk zitting hebben, heeft als protest tegen de lasten, die het gevolg zullen zijn van aet nieuwe financieele ontwerp besloten. Za terdagmiddag alle winkels in geheel Frankrijk te sluiten. De nationale federatie van belasting plichtigen hoeft zich bij dit besluit aange sloten en een beroep ge laan op alle koop lieden, winkeliers en andere leden van dc federatie te Parijs, om Zaterdagmiddag <n staking te gaan tegen de financicele plan nen van de regeering. In een oproep eischt de federatie van vakvereenigingen van ambtenaren een so lidaire actie van alle groepen van werkers in dienst van den staat, tevens publiceert de federatie een heftig protest tegen de besluiten van de financicele commissie, welke in overeenstemming met de regee- ringspLannen, de materieele positie dei ambtenaren betreffen. Het kartel van open bare diensten is heden eveneens in verga dering bijeen gekomen, doch heeft niets over de te volgen tactiek medegedeeld. Me.n tnoent echter te weten, dat ook dit kartel de vermindering van ambtenaarssalarissen afwijst. Daarentegen hebben gistermiddag verte genwoordigers van belangrijke handelsver- oenigingen een bezoek gebracht bij Dalu- dier, wien zij verzekerden, een beroep te zullen doen op het patriotisme van hun le den en er op te zullen aandringen, dat geen enkel koopman zich zal aansluiten bij do agitatie en de sluiting van winkels. Deze dclegatio bleek het geheel eens te zijn met do financieele voorstellen der regcering. Campagne tegen den bisschop van Barcelona. Naar de correspondent van „El Debate-' to Barcelona meldt, ontwikkelt de „Es- quörra C'atalana", de partij welke op hot oogenblik in geheel Catalonië het roer in handen heeft, een felle campagne tegen den bisschop, mgr. Irurita. Achtereenvolgens heeft deze partij ver schillende hoogo ambtenaren, die haar niet bevielen, o.a. de gouverneurs van Tarrago na en Girona, den politicpresident van Barcelona en den gouverneur zelf, door al lerlei machinaties van hun posten verwij derd en door andere vervangen. Thans heeft zij het vasto voornenion to kennen gegeven, ook den bisschop van Barcelona desnoods met geweld van zijn zetel te ver drijven. In de bladen der „Esquerra" wordt mgr. Irurita „verweten", dat hij in een rond schrijven „gesteld in do Castiliaanscho taal" zijn diocesanen gevraagd hooft, voor al in dezo dagen, nu in do cortcs hot wets ontwerp betreffende do roligieuse congro- gaties wordt behandeld, voor do Kerk van Spanje te bidden. Zij eischcn daarom, dit do bisschop als oen „pis tol er o" in de ge vangenis zal wordon geworpen on op een lijn gesteld zal worden met do anarchisten cn gemeenste misdadigors. ITALIË KERK EN STAAT IN ITALIË. Vierde jaardag der verzoening. De vierde jaardag van de verzoening tus schen kerk cn staat is gisteren, tegelijk met den verjaardag van den Paus, in geheel ltalic gevoerd. De 11de Februari wordt als een nationaal toest beschouwd, hetwelk dat van den 20sten September vervangt, op wolken datum de verwezenlijking van de Italiaansche eenheid na do bezetting van Rome in 1870 werd herdacht. Tot Zaterdagmiddag vijf uur waren te Neunkirchcn in hot Saargebied 68 dooden geteld. Men vermoedt dat het aantal doo den als s.aelitoffers van do ramp mot dc gashouder meer dan 100 zal bedragen daar het mogelijk is dat onder dc puinhoopen zich nog vele slachtoffers bevinden, cn dat vele zwaargewonden zullen overlijden. Het aantal zwaar- cn lichtgewonden is nog niet nauwkeurig vast te stellen. Men spreekt thans van 200 tot 250 zwaargewonden. MOGELIJKE OORZAKEN DER EXPLOSIE. Mededeeling der directie van de Neunkirchener Hütte De directie van dc Neunkirchener, Hüt'.e, deelde over de ontploffingsramp het vol gende mee: „Ten tijde van het ongeluk was do zich in uitstekenden locstand bevinden den gashouder, die dagelijks driemaal van binnen en buiten wordt gecontroleerd, met ongeveer 15.000 kubieke nieter gas gevuld; de drukverdeeling in de leidingen vertoon de geen enkele afwijking. Het feit, dat eenige dagen voor het ongeluk met een steekvlam reparatie-werkzaamheden zijn verricht op den ommegang van den gashou der. heeft aanleiding gegeven tot allerlei geruchten, die eohtor totaal ongegrond zijn, daar de la.scharbcid op den dag van het on geluk reeds geheel geëindigd was. Slechts waren enkc e mannen kort voor het ongeluk nog bezig flenzen op te zetten. Maar ook indien er in het ongeluksuur nog laschar- boid zou zijn verricht, dan had dit toch geen aanleiding kunnen zijn tot een ont ploffing, daar zooals bekend, bij gasreser- voirs van dit soort het ontsnappen van ga» in normale omostandigheden uitgesloten is en open vuurhaarden op de gashouders door de overheid zijn toegelaten. Volgens do verklaringen van ooggetuigen heeft zich na een lichte ontploffing een steekvlam ont wikkelt van ca. 70 nieter hoogte. Misschien zijn dc gebeurtenissen zoo te verklaren, dat deze steekvlam eenige minutenlang een gewe.dige oververhitting veroorzaakt heeft van een kleine strook van den gashouder- wand, waardoor deze zich uitzette. Hier door is wellicht een olieafsluiting leeggc- loopen, waardoor het gas zich niet lucht kon vermengen tot het gevaarlijk kna gas, dat vervolgens door den gloeiende» wand tot ontploffing kwam. Boven de laag knal gas heeft zich misschien nog een laag nict- brandbare lucht bevonden, die veroorzaakt hoeft, dat het lichte dak niet erg- door de ontploffing beschadigd is en in dc nabij heid is neergekomen. Over do vraag van de vorming van een ontplofbaar gasni«r~*cl en de vorming van de steekvlam bestaat op het oogenblik nog volkomen onzekerheid. Dc veelvuldig in dc pers geuite meening is, dat een tank- brand op het terrein de aanleiding tot do catastrofe it geweest. Deze mogelijkheid werd. na bezichtiging van het terrein volko men uitgesloten geacht. AH?, organisaties verboden. De militaire autoriteiten hebben de ont binding van allo communistische organisa ties, welke in Roemenië verschillende na men dragen, gelast, lil totaal slaat do ver ordening op twaalf organisaties. RUSLAND. BUREAU VAN DEN BURGERLIJKEN STAND IN RUSLAND GESLOTEN. In verband met do uitgifte van nieuw o paspoorten heeft het Sovjet-commissoriaal; voor Binucnlandsche Zaken besloten allo bureaux van dou burgerlijken stand in Groot-Rusland te sluiten, ten einde bet ge knoei met paspoorten onmogelijk te ma ken. Voorloopig kan dus niemand trouwen of scheiden. De verordening geldt voorloo- pig tot 5 Maart en kan dan niet een maan J worden verlengd. ZUID-AMERIKA OPSTANDIGE BEWEGING IN PERU, Bevestigd wordt, dat een opstandige bo- weging in Peru is uitgebroken, die, naar verluidt, gesteund wordt door do marino cn een deel van het leger cn de stad AricA als centrum zou hebben. Men zegt, dat aan hangers van Leguia, don voormaligcn pre sident, die op het eiland San Lorenzo ge vangen wordt gehouden, zoomede leden vaa ccn socialistische organisatie, zich bij de beweging hebben aangesloten. Sedert eeni- gen tijd zijn, zóoals gemeld, de directe ver bindingen mot Lima verbroken, waardoor het onmogelijk i.s nadere bijzonderheden le verkri'«*en. HOE DE STAD ER UIT ZAG. De stad Neunkirchcn. die in totaal 42000 inwoners telt, biedt een troostcloozcn aan blik van verwoesting en opwinding. De doktoren uit de gchecle omgeving zijn gealarmeerd. Alle brandweren uit dc omge ving zijn in Neunkirchcn samengetrokken, evenals de geneeskundige diensten, welke alle met groote inspanning en ijver hun. droeve werkzaamheden verrichten. Vijf honderd arbeiders zijn met do ruimings- werkzaamheden bezig. Op verschillende plaatsen moesten de ongelukkigen. die bc- do.ven lagen onder ingestorte ijzcrconstruc- ties, met zuurstofapparaten lus gclascbt worden. Hoe geweldig dcu ïtwcrking der ontplof fing was, blijkt wel uit het simpele feit, dat brokstukken van den grootcn gashouder en van de buitengewoon zware buisleidingen tot drio kilometer ver het Land in geslin gerd zijn. Do SaarbruckorNtrasse, die naar de plaats des onhoils leidt, ligt bezaaid inet. brokken ijzer, kapotte buizen cn stukken van dc omhulling van den gashouder. Hot terrein in dc onmiddellijke nabijheid van den gashouder ligt als een beeld der verschrikking uitgespreid. De huizen zijn tot op dc fundamenten met den grond ge lijk gemaakt. Op de straten stapelen do meuschen de stukken huisraad, die zij nog uit de puinen tc voorschijn kunnen halen, op. Onder de overblijfselen van ccn geheel ingestort huis ligt nog een geheel gezin bedolven. GIFT VAN DEN PAUS. Wij vernemen dat dc paus door bemid deling van den bisschop van Trier Pen be drag van 5000 Mark ter beschikking heeft gesteld van de families, welke door de ramp te Neunkirchcn zijn getroffen. STEUN AAN DE GETEISTERDE BEVOLKING. Dc regceringscommissic voor het Saar gebied. de staats- en gemeentelijke organen van het Saargebied, de in den Handdag ver tegenwoordigde politieke partijen, de orga nisaties van werkgevers cn werknemers, de inspectie van het mijnwezen tc ttaarbrii- cken, dc organisaties van ambtenaren en beambten en 'n aantal andere organisaties hebben lieden ccn gemeenschappelijk mani fest gepubliceerd, waarin tot hulpverlècning aan do zoo zwaar geteisterde bevolking van Neunkirchcn wordt aangespoord. Mot de leiding der commissie, die voor de verdce- ling der te ontvangen gelden zal zorgen, is dc landraad von Ottwoiler be ast. Reeds in den loop van der. dag zijn groote bedragen ontvangen. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft aan d*n burgemeester \an Ncunkirclien een telegram doen toekomen, waarin hij uiting geeft aan zijn medegevoel en toezegt, dat de rijksregcering onverwijld een stounact'e zal organiseeren. C A. 0. IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Nieuw voorstel der werkgevers. De vertegenwoordiger» ven de werkge- eL" "'erlinemcrsorganisaties in het bloem bollenbedri.f zijn andermaal bij el kaar geweest om over het nieuwe arbeids- contract te spreken. Ofschoon geen omschreven voorste] werd gedaan, stelden de pntroons zich on het. standpunt, dat er dit jaar door de arbei ders een niet onbelangrijke loonsverla ging zou moeten worden aanvaard, wil het mogelijk zijn een nieuwe O.A.O. af te slui ten. Joon voortzetten van het contract zon- er verlaging zou do patroonsvereenigine uit elkaar doen vallen. an arbeiderszijde is do onmogelijkheid betoogd om na do goweldigo verlaging van verleden jaar opnieuw een verlaging te aanvaarden. Wel verklaarden zij zich be eld een andere verdeeling van hot loon over do verschillende maanden aan hun leden voor to leggen. stelT 5,0"e ,hebben werkgevers een voor- 1 gedaan, dat na ceil andere verdeeiiilg neerkomt op gemiddeld 10 per week of ei l 3 pt.r „,ek verlaging. De arbeiders- vertegenwoordiger. zullen dezo voorstel len aan hun .eden overbrengen. TARWEWET. Maalpercentage verhoogd. In verband met de wijziging van de Tar- wewet 1031 is met ingang van heden het niaalperccntage van 25 tot 35 verhoogd. VOLKENBOND SL0TRAPP0RT COMMISSIE VAN NEGEN GEREED. De aanbevelingen zijn in hoofdzaak gehaseerd op de adviezen van Lord Lytton. De sub-commissie van 9 der commissie van 19 is gereed gekomen met het slotrap- port over het Ghineosch-Japansche conflict. Vandaag zal do commissie van 19. kennis van dit rapport nemen, waarna tegen Vrij- daig a.s. of Maandag over oen week de bui tengewone VoIkenbonds\ergadering kan worden tegemoet gezien. Tot dat tijdstip blijft de gelegonheid voor een verzoenings actie open. maar de kansen worden mee den dag geringer, dat deze zal slagen. Het rapport bestaat uit vier deelon: lo. historisch overzicht van liet. conflict; 2o. overzicht van dc Volkenbondt- actie; 3o. de kwestie der schuldvraag cn 4o. aanbevelingen. De aanbevelingen zijn iu hoofdzaak geschoeid op de adviezen der Volkenbondseonimissie, welke onder lei ding van Lord Lytton een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld. Verlangd wordt-, dat het Volkenbondspact, het Kellogg-pact en het Negcnmogcndhedcn-vcrdra-g geëer biedigd worden. Verklaard wordt, dat een nieuwe politieke status voor Mandsjoerije moet worden geschapen en voorts is de commissie van meening, dat Japan zijn troepen moet terugtrekken binnen de spoorwegzone. De termijn hiervoor zal eerst later worden bepaald. Alle overige kwes ties moeten opgelost worden aan dc hand van de aanbevelingen der commissie-Lyt- ton. De commissie geeft verder tc kennen, dat de statenleden van den Volkenbond Het aantal geborgen lijken gestegen tot 68 MEN VERMOEDT, DAT HET AANTAL SLACHTOFFERS OVER DE ICO ZAL STIJGEN.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11