DE ZILVERKONING VRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Een der inzittenden zwaar gewond. Gistermiddag reden de heeren M. Vos sen en E. Kimcnade, beiden uit Weert, met hun auto op den weg RoermondPoster- holt. Door eene tot nu toe niet opgehelder de oorzaak begon de auto plots hevig te slingeren en botste met volle kracht tegen een langs den weg staanden boom. De heer Vosen kreeg ernstige verwon dingen aan oog en kin, terwijl hij zware inwendige kneuzingen opliep. In zorgwek- kenden toestand werd hij Daar het R.-K. Ziekenhuijs te Roermond overgebracht. Ook de heer Kimenade kreeg enkele ver wondingen, welke echter gelukkig van geen ernstigen aard bleken te zijn. De auto werd grootendeels vernield. GEFINGEERDE OVERVAL. Booals wij reeds hebben gemeld heeft Dinsdagavond de 16-jarige R. uit Oss in de Marechauseekazerne te Geffen aangif te gedaan, dat hij op den rijksstraatweg 's-HertogenboschNijmegen op <«e grens der gemeente Nuland en Geffen door twee gemaskerde manne was aangevallen. Bij een later verhoor heeft hij echter bekend het geheele verhaal te hebben verzonnen. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens het doen van valsche aangifte. De overval op mej. van Dijk te Geffen heeft dus blijkbaar op de fantasie van de slreekbewoners sterk gewerkt. „Vad." DE VALSCHE RIJWIELPLAATJES. WERKPLAATS TE LUIK ONTDEKT. In verband met het onderzoek der Ne- dorlandsche Centrale inzake Falsificaten naar den vervaardiger van de val&che rij- wielbelastingmerken voor het jaar 1032 1933 kan thans worden bericht, dat de Cen trale er Maandag j.l. in samenwerking met de Gerechtelijke Politie te Luik er in ge slaagd is aldaar de werkplaats te ontdek ken, terwijl de vervaardigers konden wor den gearresteerd. Het onderzoek, in samenwerking met Recherchedienst der Invoerrechten en Ac cijnzen te Amsterdam, wees uit, dat de valsche rijwielplaatjes te Luik werden ver vaardigd. Nadat vastgesteld was, dat de maker een wapensmid was, in het cen trum woonachtig, werd hierop een inval gedaan. In zijn werkplaats werden de pers, cliché's en verdere ingrediënten in be slaggenomen. De maker, die een volledige bekentenis aflegde, werd in arrest gesteld. Daarna werden de graveurs en stempelsnij ders aangehouden. Bij één van hen werd nog een partij van 200 valsohe rijwielbe- lastingmerken in beslaggenomen. De poli tie heeft hier een goede vangst gedaan, aangezien de maker verklaarde, dat er over een bestelling van één millioen belas- tingmerken was gesproken. De opdrachtge ver, zoomede de verspreiders werden in- tusschen reeds te .Amsterdam en te Maas tricht gearresteerd. VAN HET SMOKKELFRONT. TWEE SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Na sensationeele achtervolging. Gistermiddag te circa kwart over twee is op den weg van Bergen op Zoom naar Tholen een sensationeele aanhouding van smokkelaars geschied door den inspecteur van de Provinciale wegen, den heer H. v. d. Moe uit 's-Hertogenbosch, welke op het kruispunt naar Halsteren wegencontrole uitoefende. Toen hij een vrachtauto aanhield, deed de chauffeur aanvankelijk alsof hij wilde stoppen, doch op het laatste oogenblik reed hij door. Do inspecteur zette met zijn auto den smokkelaars wagen achterna, welke op eon zandweg vastliep. De inspec teur slaagde er in een der inzittenden, die een smokkelaar bleek te zijn, te arresteo ren. Do ander wist te ontsnappen, doch werd later door de douane gearresteerd. Het bleek, dat de wegeninspecteur een goede vangst had gedaan, want de in be slag genomen automobiel was voorzien van pantserplaten. Door een burger, die even eens aan de achtervolging had deelgeno men, werd verklaard, dat de gearrcsteeerde smokkelaar, zekere C. uit Heusden, hem met een revolver had bedreigd, met de woorden: „Ga terug, o ik schiet jo kapot". Blijkbaar heet de smokkelaar kans ge zien de revolver weg te werpen, daar deze niet op hem werd bevonden. De tweede smokkelaar, zekere van O., eveneens uit Heusden, is door de douane te Bergen op Zoom aangehouden. SMOKKELAAR ONTVLUCHT UIT DE GEVANGENIS. Helpers rraken de vlucht mogelijk. Zijn vrouw tracht den bewaker te wurgen. Eenigen tijd geleden werd tueschen Venlo en Glad bach een gepantserde smokkelauto aangehouden en na een hevig vuurgevecnt ook een der inzittende smokkelaars gear resteerd. Het was een der handlangers van een grooten smokkelaar, die ook eenige we ken geleden gearresteerd werd. Dat de gearresteerde een zeer gevaar lijk individu was, bleek wel uit het feit, dat hij bij zijn vervoer naar Aken per trein, on danks de schotwonde, die hij had opgeloo- pen, een poging tot vluchten waagde en uit den in volle vaart zijnden trein sprong. Hij werd echter weer gegrepen en naar de ge vangenis overgebracht. Dinsdagmiddag moest hij zich te Glad- bach voor een der begane feiten verant woorden, doch daar de hoofdgetuige niet verschenen was, werd de rechtszitting ver daagd. Do verdachte werd door een bewa ker naar de gevangenis gebracht. Plotse ling rukte hij zich tijdens het vervoer los en vluchtte. De beambte kon hem na veel moeite weer te pakken krijgen. Doch de vreugde van den bewaker was niet van Langen duur, want weldra wist hij zich wee<r te bevrij den en vluchtte andermaal. Twee personen, die per rijwiel aankwa men, nairnen aan de vervolging deel. Het waren echter helpers van den vluchteling Zij grepen den bewaker beet en er ontstond een hevig gevecht, waarbij de bewaker tenslotte het onderspit moest delven. De vluchteling was inmiddels met een der gereedstaande rijwilen reeds ver uit het gezicht verdwenen. De vrouw van den vluchteling, die inmid dels ook op het terrein verschenen wa3, probeerde den bewaker te wurgen hetgeen echter verhinderd werd. De beide helpers en de vrouw, waarmede de man reeds in de gevangenis in verbinding moet zijn ge weest, wisten in het gedrang eveneens te ontkomen. „Hbld." TWEE SMOKKELAUTO'S AANGEHOUDEN. Nadat de banden waren lekgeschoten. Toen Woensdagavond een vrachtauto de Maasbrug te Roermond passeerde, die verdacht werd smokkelwaar te vervoeren, sommeerden- aldaar geposteeerde belas- t.ingsambtenaren tot stoppen. Hieraan werd geen gevolg gegeven, ook niet toen een waarschuwingsschot gelost werd. Een UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 11 Febr. Huizen, 2% M. KRO.-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonpl. 11.15 Carillon-bespeling op den St. Jans toren te Den Bosch door den stadsbeiaardier Toon van Balkom. 11.30 De glorieuze herdenking van Maria'» Verschijning te Lourdes in 1858 door rar. A. baron van Wijnbergen; voordracht naar aan leiding van het feit, dat 75 jaar geleden de H. Maagd voor de eerste maal aan Bernadette verscheen. 12.15 Lunchconcert door het KRO.-sextet o. I. v. Piet Lustenhouwer, met gramofooninter- 2.00 Kinderuur. 3.30 Gramofoonpl. 3.40 Kathol. Radio Volksuniversiteit. 4.00.Het Bühnenweihfestspiel „Parsifal" in drie bedrijven van Richard Wagner, op te voe ren in den Stadsschouwburg te Amsterdam, onder auspiciën van de Wagner-vereeniging. De opvoering heeft plaats tot 10.15 uur. In de pauze van 6.006.45 Esperanto-nieuws en Journalistiek Weekoverzicht. In de tweede pauze van 8.008.45 Nieuws berichten van Vaz Dias en vraaggesprek door Th. Arts met T. G. Tukker over „Garantie regeling ten behoeve van de kippenfokkerij". 10.15 De KRO.-boys o.l.v. Piet Lustenhou wer m.m.v. de „Bossche Revellers". Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending 8.00 Gramofoonpl. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, A. Bouwmeester (declamatie), VARA-tooneel o.l.v, W. v. Cap- pellen en Gramofoonpl. 12.002.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Du- chant. 2.15 Gramofoonpl. 2.50 Causerie. 3.10 De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot m. m.v. L. Fuld (zang). 3.50 Muzikale causerie. 4.30 Sportpraatje. 4.50 De Notenkrakers o.l.v, D. Win» en Gra mofoonpl. 5.40 Literaire causerie door A. M. de Jong. 6.00 Gramofoonpl. 7.00 Propaganda-avond van het NW. M.m,v. Gem. Koor o.l.v. A. Krelage, VARA-orkest o. l.v. H. de Groot en A. Krelage, J. Jong (orgel en piano), J. Hekkert-van Eysden (sopraan), A v. Strien (bariton), N. Pielstroom (bariton), A. Bouwmeester (voordracht), J. v. Oogen dito, H. Marchand (conférencier) en E. Kupers (toespraak). 9.00 VARA-varia. 9.05 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. M.m.v. Henri Wallig en Liddy Bergmann (zang). 11.05 Vaz Dias. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. Da ven try, 1554 M. 8.358.45 Cricket-reportage uit Brisbane. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 12.20 Orgelspel S. Gustard. 1.20 Commodore Grand-orkest o.l.v. J. Mus- cant. 2.20 Debroy Somers en zijn Band. 2.55 Verslag Rugby-Wedstrijd Engeland Ierland. 4.35 S. Baynes' licht orkest. eind verder werd de wagen nog eens onder handen genomen hij reed met lekke ban den door Nabij Horn ontmoetten de ambtenaren, die den wagen gevolgd wa ren en de streek afzochten, een man, die met een autowiel over den weg liep. Bij onderzoek bleek dit een der wielen te zijn van den wagen, die wegens lekke banden gestopt had in de oprijlaan van het kas teel te Horn. In dezen wagen werden ge vonden 500 K.G. Duitsohe margarine, de wagen met smokelwaar werd in beslag ge nomen. Onderwijl kwam een tweede verdachte auto den weg over. Ook dozo reed ondanks de sommatie tot stoppen door, zoodat de 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Het Wycombe Orpheus Mannenkoor o. Lv. W/Bromage-Smyth. 8.20 „I sketch your world", radio-revue ra. m.v. solisten, koor cn orkest o.l.v. L. Wood* gate. 9.20 Berichten cn lezing. 10.00 Leslie Bridgewater's kwintet. 10.55—12.20 Dansmuziek door Ambrose cn zijn Band. „R a d i o-P a r i 1724 M. 9.20 Orkestconcert o.l.v. Ph. Gaubert. 12.20 Omroeporest. 4.00 Parsifal-uitzending uit Amsterdam. 10.30 Gramofoonpl. Kelundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". I.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest en solisten o.l.v. Reesen. 7!20 Concert. L. Hansen (viool) en F. Jen sen (piano). 8.05 Omroeporkest o.l.v. Grfindahl. 8.30 Zang door Kai Allen m.m.v. V. Fischer (piano). 8.50 Adam-concert door het Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 9.20 Marimba-soli door R. Stangerup. 9.5010.20 Omroeporkest (vervolg). 10.2011.35 Dansmuziek uit Rest. „Lod* berg". Langenberg, 473 M. 6.25 en 7.23 Giamofoonpl. II.20 Concert o.l.v. Demmer. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1.55 Gramofoonpl. 4.20 Concert door orkest o.l.v. Wolf, koor o.l.v. Heinrich, m.m.v. pianosoliste. 7.20 Vroolijk programma m.m.v. het Werag- orkest o.l.v. Eysoldt en solisten. Leiding: Neu* mann. 10.10 Concert o.l.v. Wolf. 10.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). Rome, 441 M. 8.05 Operavoorstelling uit een theater. B r u s s e 1, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Concert uit Antwerpen. 1.30 Omroepkleinorkest oL.v. Leemans. 5.20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 6.35 Zangvoordracht. 6.50 Sonateconcert. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Pianoduetten door S. Hamy en R. Sin clair. 9.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 10.30 Hot Jazz. 10.5012.20 Concert uit Antwerpen. 338 M. 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee- I.30 Concert uit Antwerpen. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Kumps. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Kumps m.m.v. E. Harvant (viool) en mevr. H. Sala (zang). 10.30 Dansmuziek uit St. Sauveur. II.5012.20 Gramofoonpl. Zeesen, 1635 M. 6.20 Hoorspel o.l.v. P. Laven. 7.20 „Funk-Karussell", vroolijk programma m.m.v. solisten en orkest. 9.20 Berichten. Gramofoonpl. en hierna. Dansmuziek door Otto Kermbach en zijn or kest. bander onder vuur werden genomen en met succes. Te Hom vond men don wagon met twoe lekke banden. De bestuurder, ze kere S„ geboortig uit Roermond cn werk zaam als chauffeur te Sittard, werd aan gehouden. Doze verklaardo, dat do twoe inzittenden, die met een paar koffers in zijn auto hadden plaate genomen, hem met den revolver in de hand hadden ge dwongen door to rijden. Te Horn verlieten zij den wagen hielden daar oen andoren vraohtauto aan en namen met hun koffen» de vlucht. Vermoed wordt dat deze siga rettenpapier of cocaino vorvoerden. Ook deze wagen werd in bos lag genomen. „Mabd." VERSCH GEKARND MET 25 °/o ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE FEUILLETON. TJit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. 39) Corkett stak liet geld in zijn binnenzak. „Afgesproken, Spin", antwoordde hij en zijn. stem klonk opgewekt. Alle angst was geweken, nu hij een aardig sommetje tot zijn beschikking had. „Ik ga er vandoor, het ga je goeden met een armzwaai maakte hij zich uit de voeten. Skinner keek hem na en liep toen naar de schoorsteenmantel terug. „Ik geloof, dat die nu wel een poosje zijn mond houdt", mompelde hij. „Als het geld op is, komt hij natuurlijk terugvervloekte kerels zijn het allemaal, ik vertrouw er niet een van. Laat eens kijken. Olive is in veiligheid, de buit ookniemand doet me wat. Wat zei die huisknecht ook weer? O, ja, de „Gran ge" in Gardenhurst, juist. Nu zullen we dieneer Franklin eens gaan opzoeken 1" Hij stapte de kamer door en opende een deur, die toegang gaf tot een kleed kamertje, waar slechts een divan en een kleerenkast stonden. Hij verwisselde zijn costuum voor een eenvoudig colbertpak, trok een lichte overjas aan en stak in een der zakken Coombe's geldzak. Daarna keerde hij naar de studeerkamer terug, draaide het licht uit en enkele oogenblik- ken later verliet hij het huis. HOOFDSTUK XXVIII Nog een uur na Skinner's vertrek bleef het stil in hiiis. Toen plotseling klonk een zacht geluid bij het raam van de studeer kamer; dit werd voorzichtig omhoogge- schoven en iemand duwde de blinden open. Een man met een dievenlantaarn in de hand liet een geligen lichtbundel door het vertrek spelen; daarna wipte de in dringer zacht door het raam en sloop on hoorbaar in de richting van Skinner's schrijfbureau. Het was Baxter, de detec tive. Zijn oogen glinsterden van opwin ding zijn speurzintuig stond „op scherp". „Ze zijn allemaal weg, ook de Spin", mompelde hij. „Tóch heeft hij dien rommel hier in huis verstopt, het moet er zijn. Kon ik je toch maar te pakken krijgen, Spin 1 En dan te bedenken, dat die schelm bij iederen grooten juwcelcndiefstal van de laatste tien jaar betrokken is geweest, zonder dat iemand hem heeft kunnen snap penDe buit moet hier zijn en ik zal niet rusten voor ik het zaakje gevonden heb." Opeens staakte hij zijn nasporingen; hij had lichte voetstappen gehoord. Iemand scheen langzaam de trap af te komen. Vliegensvlug deed Baxter het schuifje voor zijn lantaarn en verschool zich achter een hoog kamerscherm, dat in een der hoeken van het vertrek stond. Zacht ging de deur open en Olive Skin ner, met een brandende kaars in de hand, kwam de kamer binnen. Ze keek angstig- spicdend om zich een. „Ze zijn weg", zei ze voor zich heen, ter wijl ze'naar het kabinetkast je ging, dat zij met bevende vingers opende. „Na moet het gebeurenm'n hart berstmaar ik moet moedig zijn voor Herbert De woorden bestierven haar op de lip pen, toon ze half-verlamd van schrik Bax ter ontdekte, die uit zijn schuilhoek was te voorschijn gekomen „Wie is daar.... wat moet sta melde zij ontzet. ,Stil", fluisterde de dedective, terijl hij zijn hand op haar mond legde, om te voorkomen, dat ze ging schreeuwen. Zijn scherpe ooren hadden namelijk een geluid opgevangen, dat van beneden scheen to komen. Hij luisterde ingespannenja, hij hoorde het thans duidelijk; er was bone den iemand aan het rondsluipen. Baxter keek in het bleeke gezicht van de vrouw, die hij nog steeds vasthield. Ge lukkigze had het bewustzijn verloren en zou dus door geen geluid haar aanwe zigheid verraden. Hij liet zijn blik door het vertrek gaan, zoekend naar een ge schikte plaats om haar neer te leggen. Weldra had hij die ontdekt: een divan in een aangrenzende kamer, waarop hij de roerlooze gestalte neerlegde. Daarop sloop hij geluidloos op zijn gummizolen naar de studeerkamer te rug en poseerde zich in afwachting van de komende gebeurtenisen weer achter het scherm, de revolver in de hand. De voetstappen waren nu op de tran de treden kraakten licht toen klonken ze in de hall en een moment later kwam iemand behoedzaam de kamer binnen. Het was Corkett, die zich door het kouken- raam toegang had verschaft. Hij streek een lucifer aan en toen hij op tafel een kaars ontdekte, die Olive op een klein tafeltje h<!d neergezet, en die Baxter nog juist bij tijds had uitgeblazen, ontstak hij die. Een oogenblik bleef Corkett in gedach ten staan. „Dat was do geldzak van Coorabe", praatte hij in zichzelf. „De buit moet er dus ook zijn. Dien kan hij in dien korten tijd nergens anders verstopt hebben. Enfin, maar eens goed zoeken Weinig vermoedend dat een paar scher pe oogen al zijn bewegingen volgden, zocht hij do kamer af. Zijn blik viel op het ka binetkastje, dat Olive had opengelaten. „Daar maar eens in kijken", zotte hij zijn alleenspraak voort. Eensklaps klonk een gesmoorde kreet van verbazing, „deksels, daar heb je de etui met juwoelendo hcele drommelsche boel. Wat 'n bof 1" Vlug griste hij al de doozen bij elkaar en stopte ze in zijn zakken. Er was oen triomfantelijk lachje op zijn gezicht. „Alle menschen, wat een buitenkans, wat zal die Spin opkijken, als hij het 'tri de gaten krijgt. Nu kan ik voor de rest van mijn leven ook wel eerlijk blijven._om te beginnen zal ik er maar zoo gauw mo gelijk vandoor gaan 1" In zijn enthousiasme over de vondst en zijn verlangen om den buit in veiligheid te brengen, vas het aan zijn aandacht ont snapt, dat de detective van achter het scherm te voorschijn was gekomen en zich tusschen bem en het raam had geposteerd. Maar toen hij omkeerde keek hij wel het laatste waarop hij gerekend had in den loop van een revolver en hij gaf een schreeuw van schrik en ontsteltenis. „Zco, Corkett", zei de detective rustig. „Niet zoo haastig, jonge deugniet." „Baxter", stamelde Corkett. Hij was zoo van stieek, dat er haast geen geluid over zijn lippen kwam terwijl hij sprak „nu ben ik verloren De detective lachte grimmig. „Dat kon wel eens waar wezen. En nu mijn waarde heer, moest je je zakken maar een» leeghalen. Laat eons kijken wat jo zooal bij je hebt." „Ik heb alleen maar een zakdoek en dien sleutels bij me", stotterde de jeugdige boef. „Laat me dien zakdoek en dien sleutels dan maar eens zien", klonk het scherp. „Goedgoed, meneer." En uit Corkett's zak kwamoen etui. Baxter opende hot. „Dat zijn de ringen van mevrouw Faire- brother, op reis naar haar kamenier ont stolen." Corkett keek Baxter verbaasd aan. „Ik kon die mevrouw niet en haar kame nier evenmin", protesteerde hij. „Sohiet. 'n beetje op alsjeblieft", ver maande Baxter, „\^at heb je nog meer!" Onwillig gehoorzaamde Corkett en haal de "If" cen achterzak een grooter étui, dat hij zijn kwelgeest overhandigde. Een verrasto kreet kwam over Baxter's lippen, toen hij den naam aan den binnen kant van het deksel las. „Hunt on Groves! Armbanden van den grooten juweelendiefstal in Bondstrcet, verleden najaar!" „Ik kan mijn alibi bewijzen", vorklaar- de Corkelt snel. „Ik xat toen net in de ge vangenis." „Schei uit met jc praatjes en maak voort", commandeerde dc detective, ,ik heb niet zooveel tijd." (Wordr vpr\ Igd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9