DEBAT-VERGADERING op MAANDAG 13 FEBRUARI 1933 in de GRDDTE ZAAL der STADSGEHOORZAAL Aanvang kwartier over achten C. D. WESSELING, Voorzitter R.K. Volkspartij Drs. PIET KASTEEL, Parlementair Red. v. d. Maasbode VRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ALG. R.K. PROPAGANDA CLUB „DR. SCHAEPMAN" - LEIDEN SPREKERSi EN Toegang tot deze Debatvergadering zal ENKEL en UITSLUITEND worden verleend aan ROOMSCH-KATHOLIEKEN, op vertoon van een toegangsbewijs, verkrijgbaar ad tO.tOp. atuk aan one Secretariaat STATIONSWEG 8a. Namens het BestuurMr. H. F. A. DONDERS, Voorz. H. LOMBERT, Secretaris. GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE De Read kwam gistermorgen in verga- dering bijeen. Na opening der vergadering zegt de voor zitter niet de gebruikelijke nieuwjaarsrede te zullen uitspreken, daar Nieuwjaar reeds lang voorbij is en het hem moeilijk valt de zorgen van 1932 op te sommen. Er is z.i. noch reden tot pessimisme noch reden tot optimisme en wenscht de leden en hun gezinnen voor 1933 de beste wenschen en Gods rijke zegen toe. De heer Lieverse sprak wederkeerig een woord van gelukwensch namens den Raad. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde komt een prae-advies op een ingekomen verzoek om adhaesie-betuiging van den Raad der gemeente Hardenberg op zijn request aan de Regeering, de z.g. be lastbare opbrengst, waarnaar de grondbe lasting wordt geheven, te verlagen. De voor zitter zegt daargelaten, dat verlaging wenschelijk is te achten dat het oordeel daarover aan de Tweede Kamer behoort en niet aan de gemeenteraden. De vereeniging voor Ned. Gemeenten wendt ter zake reeds pogingen aan. De heer van Ruiten vraagt of er in die streek grootgrondbezitters wonen. De voor zitter antwoordt, dat hem dat niet bekend is, wel dat de gem. AmbULardenberg in financieele moeilijkheden zit. De heer Noordam is het niet met den voorzitter eens. De inkomsten worden steeds hooger en de uitgaven steeds lager zegt hij. Hij is er voor dit request te onder steunen. De heer Boot vraagt of de Ver. voor Ned. Gemeenten haar pogingen alleen aanwendt ten aanzien van Ambt-Hardenberg. De voorzitter zegt dat de vereeniging* dit in het algemeen doet. Geen privileges op belasting gebied. Vervolgens komt aan de orde een voor stel tot wijziging der verordening qp de hef fing van rechten voor de gemeentelijke los- en laadplaats. Voorgesteld wordt uit die verordening weg te nemen de bepaling, dat van betaling zijn vrijgesteld de vaartuigen, in eigendom toebehoorende aan ingezete nen der gemeente, daar de Minister van Binnenlaridsche Zaken deze bepaling een beletsel acht voor het verkrijgen der Ko ninklijke goedkeuring, aangezien zij in strijd is met het verbod van privilege op het stuk van belastingen. De heer Boot oordeelt het beter de ge- heele belasting dan maar te laten verval len. Hij gelooft niet, dat dit voor de ge meente nadeelig zal zijn, gezien de uitgaven over de laatste jaren. De heer Noordam wijst er op dat er dan bij eventueele kosten in toekomende jaren geen inkomsten zijn. De beer van Et'oiten is het met den heer Boot eens. De heer Tondu is het eens met den heer Noordam, dat de gemeente moet blijven zorgen, dat mogelijke onkosten door de ge meente gedekt kunnen worden. De voorzitter waarschuwt er voor in verband met de huidige benarde tijdsom standigheden inkomsten prijs te geven. De heer Boot zegt, zoolang de vracht auto's niet en de schippers wel belast wor den, tegen het voorstel te zullen stemmen. Nada-t de heer Boot nog voorgesteld heeft de los- en laadplaats dan meer heelemaal te sluiten en de voorzitter heeft gezegd, dat dit niet mogelijk is, wordt ten slotte be sloten ook die auto's te belasten, die de aan de los- en laadplaats aangevoerde vrachten wegvoeren. Bij punt 4 der agenda voorstel tot ver huring van het gemeentelijk bouwland antwoordt de voorzitter op een desbetref fende vraag van den heer Noordam, dat de overeenkomst met. D. Hoogendoorn voor 3 jaren wordt aangegaan, waarna hetzelf de lid voorstelt, wegens de slechte tijds omstandigheden, dit tijdvak te splitsen in 1 jaar vast en 2 optie-jaren. Het voorstel tot verhuring van de school tuin aan W. P. Verkade wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna komt aan de orde: voorstel tot het benoemen van leden van stembureaux voor verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. De voorgedragen heeren worden benoemd. Vervolgens komt punt 7 der agenda in behandeling tot wijziging der steunregeling, daar er zich gevallen voordoen, dat per sonen, hoofden van groote gezinnen, die ge organiseerd zijn tegen werkloosheid een wettelijke bondsuitkeering ontvangen be neden het bedrag, hetwelk zij als steun ge noten. De voorzitter licht toe dat een en ander zich voordoet ten aanzien van plm. 6 gezinnen en dat het verschil ongeveer 3. beloopt. Spr. acht het billijk dit verschil te suppleeren. De minister kan zich hiermede vereenigen, echter niet als regel doch door geval voor geval te onderzoeken. Na eenige discussie wordt overeenkomstig het voor stel besloten. Vervolgens komt in behandeling het voorstel tot het vaststellen van het maxi mum gewicht voor motorrijtuigen bij pas sage over de brug over de Woudwetering. De voorzitter licht dit punt nader toe en oordeelt het de taak van het gemeente bestuur niet ieder gewicht toe te laten. Ter weerszijde van de brug zullen borden ge plaatst worden. Nadat de voorzitter te de zer zake nog eenige vragen beantwoord heeft, wordt conform het voorstel besloten. De waterleiding-tarieven. In behandeling komt een prae-advies op een ingekomen verzoekschrift der Midden- standsvereeniging tot verlaging der water- leidinggelden. De voorzitter zegt, dat dit een moeilijk punt is. Verlaging van alle aangeslagenen met één klasse zou een uit gave vorderen van plm. 1700.—, hetgeen voor het waterleidingbedrijf te hoog is. Hier rijst de vraag: wie is middenstander en wie is het niet? Over dit punt ontspint zich een uitvoerige discussie. De voorzitter wil alleen die middenstanders hieronder brengen, 'die kunnen aantoonen in de on mogelijkheid te zijn, hun schuld te betalen. De heer Noordam is bang, dat een derge lijke regeling een storm van verontwaardi ging zal verwekken. De voorzitter legt er de nadruk op, dat de inwilliging van het verzoek door B. en W. gemotiveerd is door de omstandigheid, dat het hier een groep geldt, die een der weinigen is in onze sa menleving, welke nog niet door het Rijk of de gemeente gesteund wordt. Na een lang durige beraadslaging merkt de voorzitter op, dat het moeilijk is een uitweg te vin den. Aanvaard moet worden wat het minste ongewenscht is. Waar niet anders mogelijk, kan tijdelijk een klasse verlaagd worden. Een ideale oplossing is het niet, evenwel toch de beste. De heer Tondu is van oordeel dat het toelaten van afwijkingen niet tot de com petentie van den Raad behoort maar tot de uitvoerende macht. De voorzitter toont nog aan, dat in een hoogere klasse nog perso nen zijn, die in feite niet betalen kunnen en zegt dat alle maatregelen welke tegen woordig genomen worden in strijd zijn met de economische ontwikkeling. De heer Boot geeft als zijn meening te kennen, dat waar het niet in de klasse en ook niet in de huurwaarde te vinden is, B. en W. zoo soepel mogelijk moeten te werk gaan in overleg met de Bedrijvencommissie. De heer Noordam is het met den heer Boot eens: voor hen, die het 't hardst te verantwoorden hebben dient clementie te worden gebruikt. De voorzitter is ten slotte ook van oor deel, dat het verzoek groote moeilijkheden met zich brengt en stelt in verband daar mede voor, B. en W. te machtigen in bij zondere gevallen bepaalde personen in een lager© klasse in te deelen. De Rfaad ver- eenigt zich met dit voorstel. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van werkloozen, om evenals het vorig jaar ook thans de beschikking te krijgen over het gemeentelijk bouwland, deelt de voorzitter mede, dat door de bouwcommis sie reeds in gunstigen zin is geadviseerd. Besloten wordt ook dit jaar dezen grond weder ter beschikking te stellen van werk loozen en indien mocht blijken, dat te wei nig grond aanwezig is voor dit doel te trachten enkele perceelen tegen billijken prijs te huren. Op advies van B. en W. wordt besloten de scheidingsmuur van de algemeene be graafplaats te verplaatsen en hiervoor de toestemming te vragen van het betrokken kerkbestuur. Na discussie wordt tevens be sloten ter plaatse een urinoir aan te bren gen. Besloten wordt in verband met den aan leg van een nieuwe algemeene begraaf plaats, B. en W. uit te noodigen een veror dening te ontwerpen op het begraven van lijken en de mogelijkheid te openen, fami liegraven aan te leggen. Hierna worden enkele comptabel-beslui ten van den dienst 1932 en 1933 vastgesteld. In verband met de in deze gemeente be staande rioleeringsplannen. deelt de voor zitter mede, dat na bespreking met de be trokken polderbesturen overeenstemming is bereikt, zoodat binnen afzienbaren tijd met de uitvoering een aanvang kan worden ge maakt. Besloten wordt tot converteering van geldleeningen en het aangaan van een lee ning ad 11.000.tot dekking der kosten van de algemeene begraafplaats. Hierna doet de voorzitter verslag van de werking van het plaatselijk crisis-comité. Bij een bespreking met het N.C.C. is spr. medegedeeld, dat de opbrengst niet mag worden aangewend voor de werkloozen doch moet worden besteed voor behoefti- gen. In verband met den stand der werk zaamheden hoopt spr. in de volgende ver gadering op een en ander uitvoeriger terug te komen. Korting salarissen. Aan de orde komt thans de korting op de salarissen der ambtenaren. De voorzitter licht toe, dat, in verband met de korting op de salarissen door Ge deputeerde .Staten, B. en W. de wensche- lijkheid overwogen hebben deze korting uit te strekken tot het geheele gemeenteper- TWEEDE KAMER De regeering struikelt over het wetsonderwerp inzake inkrim ping van de rechtsgebieden. Het sensationeele einde van de Tweede Kamer-bijeenkomst van gisteren was in den grond der zaak eigenlijk door niemand of door slechts weinigen verwacht. Men wist in parlementaire kringen, dat de Christe- lijk-Historiachen ernstige bezwaren had den togen het wetsontwerp tot opheffing van vier rechtbanken en eenige kantonge rechten; maar men had toch niet verwacht dat zij deze bezwaren zwaarder zouden doen wegen dan de onwenschelijkheid van een Kabinetscrisis, vooral op dit oogen- blik. Deze berekening is foutief gebleken. Waarschijnlijk zou de regeering zelfs ver der gekomen zijn, indien zij de kabinets kwestie niet had gesteld, dan nu zij dit wel deed. Er gingen althans geruchten, dat de sociaal-democraten verdeeld waren en dat ook de houding van alle vrijzinnig-de mocraten nog niet vaststond. Indien dit juist is, zou de regeering dus meer stem men voor haar wetsontwerp hebben gekre gen indien zij de kabinetskwestie niet had gesteld, dan nu zij het wel deed. Want, nu dreef zij uiteraard op zijn minst alle so ciaal-democraten in den oppositie. Het voorstel van de stemming was een voortreffelijke rede van den Minister van Justitie, waarvan men gerust kan zeggen, dat zij den tegenstanders met groote élégance en een reeks van klemmen de argumenten vrijwel alle wapenen uit de handen sloeg. Het argument van de afstan den werd weerlegd met een beroep op de sterk toegenomen verkeersmiddelen doch ook op de juistheid der gewijzigde indee- ling. Of men nu van Apeldoorn naar Arn hem moet, dan wel naar Zutphen, maakt al evenmin verschil als of men van De venter naar Zutphen moet dan wel naar Zwolle. Het beroep op de plaatselijke na doelen, vooral door den heer van Rappard scherp omlijnd, werd weerlegd met een ver wijzing naar.... een anderen van Rappard uit 1877, eveneens lid der Tweede Kamer voor Tiel en dus vermoedelijk een voorzaat van den huidigen van Rappard. Die voor zaat had heel duidelijk gezegd, dat de rechtbanken er niet zijn voor de huisbezit ters en winkeliers en dat die rechtbanken, waar de rechters niet genoeg te doen heb ben, dienden te worden opgeheven. De rechterlijke functies moeten volwaardige betrekkingen zijn; en een ieder weet wei, dat dit thans volstrekt niet het geval is. Hier stond de minister sterk met zijne ver wijzing naar de griffiers op plattelands- kantongerechten. Doordat er bij minder rechters een betere selectie kan plaats hebben, wordt ook het belang der recht spraak gediend. Dat de opheffing van rechtbanken en kantongerechten overigens volstrekt van eenige doorslaggevende be- teekenia is voor de welvaart en de ontwik keling van plaatsen, waar ze zijn gevestigd, bewees de minister uit de ervaring van 1877. Toen werden elf rechtbanken en acht en veertig kantongerechten opgeheven en voorspelde men eveneens allerlei funeste gevolgen voor de betrokken plaatsen. En wat was nu de werkelijkheid? Steden als Eindhoven en Nijmegen, waar de rechtban ken werden opgeheven, groeiden van res pectievelijk goed zesduizend en goed drie en twintig duizend inwoners tot drie en negentig duizend en vier en tachtig duizend. Roermond daarentegen, waar de rechtbank bleef, nam slechts toe van tienduizend tot zestienduizend. Zoo noemde de minister nog tal van andere voorbeelden, ook van plaatsen, waar kantongerechten waren ge vestigd. Hij betwistte de mogelijkheid om op andere wijze en met minder schade te bezuinigen en deed ook de positieve v deelen zijner reorganisatie op het gebied der rechtspraak uitkomen. In eerste in stantie stelde hij niet de kabinetskwestie doch toen de sprekers en spreeksters uit alle partijen, de heer Boon (V.B.), me vrouw B a k k e r-N o r t (VJ).), mejuffrouw O a t z (Ohr. H.), de heer Schaper (S.D.) him verzet handhaafden, deelde hij mede, dat de regeering zioh bij een afwijzend vo tum niet zou neerleggen en evenmin bij aanvaarding der door den heer Boon in gediende motie tot schorsing van de behan deling van het wetsontwerp. Na deze me- dedeeling was er deining in de Kamer. De partijleiders kwamen in het geweer, met den heer Snoeck Henkemans (Chr. H.) voorop. Diens eerste woorden waren, dat zijn fractie voor de motie zou stem men en daarmede was eigenlijk het lot van het kabinet reeds bezegeld of misschien ook het lot van de Kamer; want velen ver wachten Kamerontbinding in plaats van een kabinetscrisis. Ook de Christelijk- Historische leider had dadelijk begrepen, dat zoowel het een als het ander uit de woorden van den minister kon worden af geleid. Hij informeerde dan ook wat be doeld werd, maar protesteerde tegelijker tijd tegen dit dreigement. Wij hebben de regeering steeds gesteund; wij hebben haar medegedeeld, dat wij ernstige bezwaren hadden tegen dit wetsontwerp; de regee ring was dus volkomen op de hoogte; en wij protesteeren ertegen dat zij de Kamer wil dwingen tégen eigen inzicht en overtui ging te stemmen. Ook de heer Knotten belt (V.B.) vond dat de Kamer moest toonen niet de gevangene der regeering te zijn, zooals zoo vaak wordt gezegd. Do heer Schaper (S.D.) had betoogd, dat het niet aanging voor een bezuiniging van direct plm. twee ton en van blijvend vijf ton de kabinetskwestie te stellen. Hij had dit gedaan reeds voor de mededeeling van den minister; en nu kwam de heer Mer chant -hem volgen met den uitroep, dat het toch ondenkbaar was, de de re geering een beroep op het volk zou doen ter wille van een verschil met de Kamer over vier rechtbanken en een aantal Kan tongerechten. Maar de M i n i.s t e r had duidelijk te verstaan gegeven, dat de re geering in deze zaak een integreerend deel van haar geheele bezuinigingsplan zag; en de heer G o s e 1 i n g (R.K.) wees er te recht op, dat, al stond er dan in de motie dat ook de voorstellers bezuiniging wensch- ten, in ieder geval op dit oogenblik geen bezuiniging werd verkregen, wanneer de zaak werd verschoven. De heer B e u m e r (A.R.) stelde de zaak nog wat scherper cn verweet aan de voorstellers der motie, dat zij in den grond der zaak géén bezuiniging w-enschten. Zij waren het immers onder ling niet eens over de wijze waarop dan wel bezuinigd zou kunnen worden. Als de motie aangenomen werd, zou er dus geen bezuiniging komen. Hiertegen protesteer de met groote verontwaardiging mejuffrouw Frida Catz, die de motie mede onder teekend had en den heer Beumer, „die ziph alles denkt te kunnen veroorloven" (geklop voor den voorzitter) „pertinente onwaar heid" (nieuw geklop van den voorzitter) verweet. Achter dit 6teekspel schuilde na tuurlijk verkiezingspolitiek, wat het beste bleek uit de woorden van mej. Catz, dat zij wilde voorkomen dat men een verkiozings- cry zou kunnen maken van dit verwijt. Be hoeven we nog te vermelden dat dominéé Kersten al wederom kans zag zijn stem voor deze motie uit te brengen, op dezen grond, dat het wetsontwerp de po sitie van Rome zou versterken en dat Rome werd gediend door de concessie dor regeering ten aanzien van Alkmaar, Al melo en Roermond? De motie werd aange nomen met 51 tegen 38 stemmen. Voor stemden de geheele linkerzijde en de Chrio- tdijk-Historischen. Tn parlementaire kringen is het gevoelen overheerschend, dat het kabinet aan H. M. de Koningin machtiging zal vragen tot ont binden van de Tweede Kamer. SPORT aoneel. In dier voege echter, dat de eerste 500.onbelast blijven. De heer Tondu vraagt of het voorstel van B. en W. niet te verstrekkend is. Spr. vraagt zich af of het rechtvaardig is de jaarwedde van dsn administrateur der ge- gemeentebedrijven te korten, waar toch bij diens aanstelling steeds een minimum wed de is vastgesteld met de mededeeling, dat verhooging zal plaats vinden, waarvan in middels echter niets gekomen is. Ook ten aanzien van de brugwachters merkt spr. op dat, vooral des nachts, dikwijls geholpen moet worden bij het openen en sluiten der brug. Het loon behoort, met een en ander rekening te houden. De heer Noordam acht een korting, zoo als door B. en W. is voorgesteld te laag. Spr. wil boven 1000.een grootere kor ting toepassen. De voorzitter zegt deze zaak uitvoerig in de vergadering van B. en W. te hebben be sproken. Het ia moeilijk een juisten weg te vinden, doch de tijdsomstandigheden dwin gen tot bezuiniging. Spr. wil geenszins hier mede te kennen geven, het werk der ambte naren te onderschatten. De korting is even wel zoodanig, dat bij een verhooging van jaarwedde of loon een grootere korting plaats vindt. Na eenige discussie wordt besloten bet voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer Noordam wenscht geacht te worden tegen te hebben gestemd- Bij de rondvraag zegt de heer Noordam het wenschelijk te achten, dat gedurende de nachturen (van 114 uur) de brug open blijft staan. In verband met een begin van brand in den Zuidhoek dringt de heer Ruiten er op aan, dat het brandmateriaal aan een grondig onderzoek wordt onder worpen. Spr. voelt wel voor een contrac- tueele verbinding met de gemeente Alke made. De voorzitter zegt den heer Noordam toe deze zaak te onderzoeken en den heer v. Ruiten antwoordt spr. dat aan zulk een verbintenis hooge kosten verbonden zijn. Een en ander heeft echter de aandacht van spr. Hierna sluiting. AUTOMOBILIST! „Autorijder, ken uw plichten, Doof op den weg bijtijds uw ZWEEFVLIEGEN DE DEMONSTRATIES AAN DE MAALDRIFT. Omtrent do demonstraties, welkemor genmiddag om half drie zullen aanvangen op het terrein aan do Maaldrift, even voorbij de Yaagsche Schouw, kunnen wij nog hot volgende mededeelen. Na een welkomstwoord, uitgesproken door den voorzitter der Haagsche Zwoef- vliegdtrb, den heer P. Marks, zal de Pre sident van den Raad van Beheer van het Fonds, gesticht door de Haagsche- en Leidsche Zweefvliegcluh, de heer L. A. do Lange, de genoodigden uitnoodigen zioh naar de hangar te begeven, alwaar door Mevrouw Burgemeester van de Sando Bakhuyzen, de officieele ingebruikneming van deze hangar zal geschieden. Vervolgens wordt het vliegtuig der clubs uit de hangar genomen en naar het veld gebracht om zijn eerste korte vlucht te maken, bestuurd door den heer L. CL Kruithof. De klink, het mechanisme waar door het toestel los komt, zal door deö Voorzitter der Kon. Ned. Ver. voor do Luchtvaart, den heer ir. J. F. de Vogel, losgetrokken worden. Daarna neemt het demonsfcratiepro gramma een aanvang in de volgende volg orde: Demonstratie „Lessen" op een Zög1- ling, Hoogstart Autostart door den heer A. E. van Goor den Oosterlingh en tot slot een vlucht met het gesloten, hoog waardige Zweefvliegtuig, type Maier uit te voeren door den heer dr. ir. H. J. van der Maas, Rijksvlieger voor don Rijksetu- diedienBt voor Luchtvaart. Een luidsprekerversterking, aangelegd door de firma de Vries en Stevens, zal voor de muzikale verzorging zorg dragen, terwijl het hierdoor ook mogelijk is den heer T. E. Slot te verstaan bij zijn expli caties van de gebeurtenissen op het tor- rein. De regeling op het terrein zal geschie den door de padvinders, welke staan on der commando van de Regelingscommissie der clubs. Telefoon en Telegraaf zal kon- baar aanwezig zijn. ST00MVAARTBER1CHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POEL AU ROEBIA0 (thuier.) vertr. 9 Febr. van Napels. MARNTX VAN SINT ALDGONDB (thuisr.) arr. 9 Febr. te Suez. TAWALI (thuisr.) vertr. 8 Febr. van Singapore. KON. NED. ST00MB MIJ. CALYPSO vertr. 9 Febr. van San Feliu naar Barcelona. CERES arr. 9 Febr. van Izmir te Samoa COLOMBIA arr. 7 Febr. te Kingston (Ja.). MEROPE arr. 9 Febr. van Sushak te Triest. ULYSSES arr. 9 Febr. van Bourgas te Varna. KON. PAKETV. MIJ. N. HOLLAND arr. 8 Febr. van Single pore te Melbourne. SINABANG arr. 7 Febr. te Batavia. HO LL AND-AM ER IKA LIJN. LOCHGOIL, Rotterdam n. Vancouver, vert. 7 Febr. van San Francisco. NEBRASKA, Rotterdam naar Vancou ver, vertr. 8 Febr. van Kingston. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALCYONE (uitr.) arr. 8 Febr. te Bue nos Aires. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AGAMEMNON, Japan-Rotterdam arr. 8 Febr. te Londen. ALCINOUS, Ja va-Amsterdam, pass. 8 Febr. Gibraltar. MENELAUS, Japan-RotL, vertr. 7 Febr. van Colombo. PATROCLUS, Japan-Rotterdam pass. 7 Febr. Perim. 461e STAATSLOTERIJ lichten!" (Niet officieel) HOOGE PRIJZEN i 200.no. 13621 met nrcmle van 3000. i 400.— no. 17037 200.— noe. 1031 en 10046 l'rllz. n van 70. 688 687 1060 3766 6726 7151 7828 8438 0354 11081 12551 12607 13164 13530 14623 160L1 18371 20441 20855 NIETEN 319 305 427 433 701 875 1111 1277 1728 1870 2611 2663 3249 3431 3058 4206 4660 4797 4978 4997 5665 6731 6406 6407 6867 698 1 7042 7964 8223 8070 8909 SP 53 0128 9236 6972 10251 103P9 10633 11049 11214 11836 12970 12091 13103 13204 13312 13359 13619 13650 13708 14269 14431 14006 15C05 15324 15200 16224 17047 17199 17237 17316 17413 17803 17881

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7