Gratis Lurenz type „Miinchen" BINNENLAND UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS AGENDA FIRMA PELTENBURG VAN 1793 VRIJDAG 10 FEBKUARl 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Febr. 1033, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometearst.771.5 te La Coruna Laagste barometerst.:- 737.4 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 11 Febr.: Matige Noord-Wes telijke tot Noorde lijke wind, meest zwaar bewolkt, re gen of hagelbuien, aanvankelijk veel kouder met kans op nachtvorst. De barometer is in het Westen krachtig blijven stijgen en de koude golf uit het Noord-Westen, echter getemperd door de golfstroom, heeft reeds in geheel Scandi navië de vorst doen terugkeeren en in Schotland de temperatuur tot bij het vriespunt gebracht. Een secundaire de pressie, die zich van Oost-Duitschland tot ever het Kanaal uitstrekt, beweegt zich naar het Zuiden, zoodat ook onze omge ving onder den invloed van de koude stroo ming komt. Over Duitschland bewegen zich nog de warme luchtmassa's uit het Westen met stormachtige snelheid. A an de Noorsche kust waaien sneeuwstormen, in geheel Midden- en Zuid-Frankrijk is het windstil met zware bewolkte of be trokken lucht, in Oost-Duitschland en Oos tenrijk valt veel neerslag. Voorloopig is guur weer te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. Temperat"ur des middags te half drie 4.8 gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS eA: Van Vrijdagnamiddag 5.33 uur tot Zaterdagmorgen 6.55 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 11 Febr. voorm. 3.26 uur en nam. 3.43 uur. H. J. BORGHOLS. HEEFT BEDANKT ALS LID VAN GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De heer H. J. Borghols te 'e-Gravenhage heeft ingaande 8 Febr. j.l. ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. In verband met deze ontslag-aanvrage kan nog worden opgemerkt, dat de heer Borghols hiermde automatisch heet opge houden lid te zijn vafn het College van Ged. Staten van Zuid-Holland in welk college hij bijna 4 jaren als zoodanig heeft zitting gehad. De heer Borghols is vele jaren lid van den Haagscben Gemeenteraad geweest. Voorts was de heer Borghols o.m. voor zitter van de Haagsche afdeeling van de Hanze, en is hij thans nog voorzitter van de Schroeder v. d. Kolk-vereeniging en voorzitter van de Haagsche St. Vinoen- tius-vereeniging, terwijl hij eenigen tijd ge leden benoemd werd tot lid van de Staats commissie in zake de verstrekking van etcun in natura. Gevraagd naar de reden van zijn ontslag name, deelde de heer Borghols mede, dat het hem moeilijk was gevallen deze beslis sing te nemen, aangezien hij geheel op ging in zijn werkzaamheden als Gedepu teerde. Waar evenwel tegenwoordig de functie van lid van Ged. Staten den gehee- len persoon eischt, en de heer Borghols daarnaast nog zeer drukke werkzaamheden heeft als hoofd van de Erve J. v. d. Bergh, heeft hij zich zeer tot zijn leedwezen ge noopt gezien, zich uit zijn politieke functie terug te trekken. GRIEP IN DE MIJNSTREEK. Vierduizend arbeiders ziek. Tengevolge van de thans in de mijnstreek heerschende griepepidemie liggen thans ruim vier duizend mijnwerkers ziek. De ko- lenproductie ondervindt van deze vermin dering van arbeidskrachten ernstige ver traging. Op sommige mijnen is de omvang van de werkzaamheden beperkt. EEN WERK NIET GEGUND. Op 8 December heeft de aanbesteding plaats gehad, van den bouw van een hooge overbrugging van de Schie in den nieuwen Rijksweg Den HaagRotterdam; volgens de geldende bepalingen moest Woensdag, 8 Februari, als uiterste termijn de gunning van dat weirk plaats vinden. Laagste in- schrijfster was de Holalndsche Beton- Maatschappij. Gisteren heeft echter geen gunning plaats gehad, om de eenvoudige reden, dat de ge meente Overschie, zooals reeds gemeld, zich tegen den bouw in den geprojecteerden vorm verzet. De Holl. Beton-Mij. heeft thans van het Ministerie van Waterstaat bericht ontvangen, dat de gunning vooi- loopig' voor on bepaalden tijd is uitgesteld. De zaak is inmiddels aanhangig gemaakt bij Gedeputeerde Staten. R. K. Onderwijzersfederaties met Paschen naar Rome. Zooals eenigen tijd geleden in de Pers werd aangekondigd, organiseeren de R. K. Onderwijzersfederaties met Paschen een reis naar Rome. In dit bericht was een fout geslopen, wat betreft den duur der reis. Het gezelschap verstrekt Woensdag in de Goede Week en komt weer in ons land terug Maandag na Beloken Paechen en niet Maandag na Paschen, zooals abusievelijk werd bericht. Zools reeds gemeld werd, worden be halve Rome ook Milaan, Genua. Pisa, Flo rence en Napels met omgeving bezocht. De aanmelding is van dien aard, dat doorgaan der reis thans reeds verzekerd is. Onder de deelnemers mogen we vermelden den Z.Eerw. heer W. R. de Jong, Algemeen Inspecteur van het R'. K. Bijz. Onderwijs in het Aartsbisdom Utrecht, die zich op ver zoek van de Reiscommissie gaarna bereid verklaarde om gedurende de reis voor het gezelschap de H. Mis te lezen en verdere geestelijke diensten te verrichten. Door de opening van het Heilig Jaar, zal het met Paschen in Rome buitenge woon druk zijn en is het noodzakelijk zeer tijdig het noodige logies te reserveeren. De Reiscommissie besloot daarom de aanmel ding te sluiten op 1 Maart a.s. Voor inlichtingen en aanmelding wende men zich tot het secretariaat der Reiscom missie Graaf van Waldeckstraat 15, Maas tricht. HOOGMADE. Uitvoering. Op Zondag 12 Februari a.s. zal de R. K. Harmonievereeniging „Heerlijkheid Hoogmade" des avonds teil 7 uur een muziekuitvoering geven in de zaal van café Witteman voor donateurs en kunstminnende leden en tegen entrée. Me dewerking voor het tooneel wordt verleend door de heeren H. L. van Wel en H. Spaan derman. Kaarten verkrijgbaar 's avonds aan de zaal. Het bestuur vertrouwt op al ler medewerking en rekent op een groote opkomst. Zie advertentie Zaterdagavond m dit blad. LISSE. Aanbesteding villa. Gisteren had al hier onder architectuur van de heeren Mul der en v. Asdonk te Bloemendaal de aan besteding bij uitnoodiging plaats voor deu bouw van een villa voor rekening van den heer L. J. Persoon alhier. Ingekomen wa ren 6 biljetten als volgt: Daudey en Co. te Lisse 19.685; Gebr. Randsdorp te Lisse 19.784; Lelieveld te Hillegom 19.985; Niersman te Voorschoten 22.046 (ƒ150); v. Rijn te Halfweg 22.866; Jansen 25.635 90). Het werk is gegund aan den heer Lelieveld te Hillegom. Geboren: Adrianus Cornells Cathri- na, z. van J. M. Hogervorst en E. J. Bon. Johannes Wouter, z. van L. de Graaf en P. IJpma. Jacobus Antonius, z. van G. J. A. van der Veld en D. J. M. de Jong. Overleden: P. Koelewijn 79 j„ we duwnaar van L. Smit. Gevestigd: W. Nederstigt uit Alke made. P. J. Edelaar uit 's-Gravenhage. P. J. en W. de Goede uit Leiden. H. G. de Water uit Leiden. E. A. de Jong geb. Johus uit Rotterdam. Vertrokken: J. H. van der Velden en gezin naar Haarlemmermeer. W. Ber- bee naar Amsterdam. N00RDWIJKERH0UT. St Martha-Vereeniging. De St. Mar tha-Vereeniging, parochie St. Victor heeft in het afgeloopen jaar tot ondersteuning van de groote en behoeftige gezinnen in de parochie ongeveer 610 stuks boven- en onderkleeding uitgereikt, waaronder: 4 mantels, 6 japonnen, 5 communie kleedje», 2 sjaals, 9 vrouwenonderjurken, 16 vrouwen hemden, 30 vrouwenschorten, 11 nachthem den, 2 hemdrokken, 4 heeren-onderbroeken, 17 overhemden, 5 manshemden, 8 meisjes onderjurken, 14 pull-overs, 27 jongensblou ses, 17 jongensbovenbroeken, 24 jongenson derbroeken, 12 jongenshemden, 13 kinder hemden, 4 combinatie», 15 directoirs, 2 kin derpakjes, 25 lakens, 22 kussensloopen, 4 handdoeken, 3 wollen dekens, 14 paar wol len kousen, 8 gedeeltelijke baby-uitzetten en 3 paar schoenen. Een welkom geschenk voor menige huis vrouw in dezen benarden tijd. Maar daar de nood steeds hooger stijgt en de kas haar bodem laat zien, doen we een beroep op de welwillende medewerking en christelijke naastenliefde van alle parochianen om «ie St. Martha-Vereeniging financieel te hel pen. Er is vooral veel aanvraag om hee- rencostuums en kinderkleeding. Wij kun nen niet helpen wanneer wij zelf niet ge holpen worden. Onderzoekt allen uw beurs of de kleerenkast, er zal best nog iete te missen zijn waarmede u ter liefde Gods den arme kimt helpen. Jaarvergadering Vereeniging „Hulp en Zorg". Woensdagavond hield de Ziekte ver eeniging „Hulp en Zorg" alhier, haar jaarvergadering in het café van N. van den Berg. De voorzitter, de heer C. Duijndam, opende de vergadering, waarna de secre taris, de heer R. Zoet de notulen van de vorige vergadering voorla» welke ongewij zigd werden vastgesteld. Hierna volgde re kening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer A. Brama. De in komsten bedroegen 391.39, de uitgaven 691.24, nadeelig saldo 299.85. In kas is nog ƒ440.45. Medegedeeld werd dat het le den tal thans 71 bedraagt. Uitgereikt wer den in 1932, 116 ziekenbriefjes. Besloten werd de uitkeeringen dit jaar te verlagen van 5.op 4.per week. De bode krijgt in plaats van 20.12. rijwielvergoeding. 1 De aftredende bestuursleden, de heeren A. Brama, R. Zoet en J. van den Burg wer den herkozen. Tot bode werd wederom aangesteld de heer J. Duivenvoorden P.zn. De rondvraag leverde niet» bijzonders op. Na de sluiting van de vergadering had een mooie verlo ting plaats. VOORSCHOTEN. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesver- eeniging „Voorschoten" hield onder leiding van den heer J. J. Smit, voorzitter in het R. K. Vereenigingsgebouw hare Jaarverga dering. Na opening door den voorzitter met den Chr. groet, las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld, waarna de penning meester het financieel verslag uitbracht. De inkomsten in 1932 bedroegen 153.12 en de uitgaven 92.10, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 61.02. Van het vorig jaar was nog in kas 71.52, aldus op 1 Januari 1933 bedroeg het bezit der vereeniging te samen 132.54. De heer W. Meijer trad af als bestuurslid en is reglementair niet herkiesbaar. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden uit gebracht 29 stemmen op den heer Th. v. d. Berg en 19 stemmen op den heer G. Schra- ma, zoodat gekozen werd de heer Th. van der Berg, die de benoeming aannam. De voorzitter sprak een woord van dank tot het scheidende bestuurslid en hoopt hem wederom eens aan de bestuurstafel te rug te zien. Tot leden de commissie tot nazien van de rekening van den penningmeester benoem de de voorzitter de heeren G. A. Niersman en P. van Leeuwen. Tot afgevaardigden worden bij acclamatie benoemd de heeren J. J. Smit en Th. Lam boo (voor den Kamer kieskring) en J. A. Mens en P. van der Werf voor den S-tatenkieskring. Als spreker op dezen avond zou aanvan kelijk optreden de heer G. Bulten, Burge meester van Voorhout, doch eemge dagen geleden heeft het bestuur bericht ontvan gen van voornoemden spreker, wegens ziek te verhinderd te zijn aan zijne belofte te voldoen. Toen heeft het bestuur het geluk gehad Mr. Kropman, wethouder van Am sterdam, bereid te hebben gevonden om hedenavond als spreker op te treden. De voorzitter dankt Mr. Kropman voor zijn groote bereidwilligheid. f De spreker beklom het podium en hield een in tressante lezing over: „de algemeen» lijnen en plichten voor de a.s. Kamerverkie zingen in verband met het verleden en de toekomst''. Spr. schetste de geschiedenis der Laatste veertig jaren voor de katho lieken van Nederland. Voor rond 1890 wa ren wij een volk, dat slechts geduld werd, als achterlijk werd beschouwd, miskend op gebied der wetenschap, utramontanen. Een geweldige strijd is gevoerd, waarin groote offers gebracht zijn in de geestelijke worste ling om ons volk te emancipeeren. Spreker ging in den breede na, wat ons volk be reikt heeft in die 40 jaren van strijd en herinnerde aan de emancipators der Ka tholieke gedacht Alberdinck Thijm en Dr. H. Schaepman. Van tweede rangs burgers zijn wij opgeklommen tot volle burgers, die op bijna elk gebied hun invloed kunnen doen gelden en met de beste kunnen wed ijveren. En hoe was dat mogelijk? Omdat wij ondanks meeningsverschillen een een heid bleven. Dit historische besef moeten wij bewaren en verdedigen in de toekomst, niet ons terug laten drijven, maar mede werken aan het herstel der economische orde volgens den encycliek Quadragesimo Anno van Paus Pius XI. De rede van den eminenten spreker werd met groote aan dacht gevolgd door de aanwezigen. Met een' opwekking tot een sterk Godsvertrouwen sloot de spreker zijn schoone lezing. De voorzitter sprak een woord van har- telijken dank tot den spreker en uitte den wensch, dat zijn woord vruchtbaar moge zijn en in de toekomst niet alleen schoone woorden zullen worden gesproken, maar kloeke daden gesteld zullen worden om de economische orde in rechtvaardigheid en naasteliefde te herstellen. Bij de rondvraag werden nog eenige za ken besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot met den Chr. groet. SASSENHEIM. „DE AANGEKLEEDE BLOEM". Opening doop minister Verschuur. 15 Februari zal de bloemententoonstelling annex handels- en industriebeurs „De aan gekleeds bloem" te Sassenheim des mid dags 3 uur worden geopend. Naar we vernemen zal de opening ge schieden door Zijne Excellentie Minister Verschuur. Hanze. Woensdagavond hield de plaatselijke afdeeling de Ha«nze een goed bezochte ledenvergadering in een der za len van de K. S A. Na een kort openings woord door den voorzitter, waarin hij de aanwezigen verwelkomd had, werden de notulen en jaarverslag voorgelezen door den secretaris en onder dankzegging vast gesteld. Door den penningmeester werd re kening en verantwoording uitgebracht, wel ke in goede staat werd bevonden. De be stuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren G. Turk en G. F. Scholtes als nieu we bestuursleden werden gekozen. De voorzitter heette de nieuwe bestuursleden welkom, en dankte de aftredende voor de aangename samenwerking in het belang der vereeniging. Vervolgens werden eenige punten behandeld van huishoudelijken aard, waarvan vermeld wordt, dat in de volgende vergadering het werkprogram be kend gemaakt zal worden over 1933. Hierna volgde de rondvraag waarvan ruim gebruik werd gemaakt, waarna de voorzitter de ver gadering sloot en men overging tot een gratis verloting van mooie prijzen. GELOOF EN WETENSCHAP Lezing „Van Protestant tot Katholiek". Voor de Vereeniging „Geloof en Weten schap trad gisteravond als spreker op de heer J. Taal uit den Haag, met het onderwerp „Van Protestant tot Katholiek". De belang stelling was slechts matig. De heer Taal, van huis-uit Protestant, ver- LEIDEN. Vrijdag R. K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius", Bondsgebouw 8 uur. Vrijdag, Concert Delftsche Trio, Kleine Stadszaal, 8 uur. Zaterdag, Zweefvliegdemonsfcraties Leid- sche Zweefvliegclub, terrein Maal drift (Wassenaar), 2.30 uur. Zaterdag, Uitvoering Leidsch Gymnasiae- tenbond, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Conferentie, Eigen Huis, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotneken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Febr. a.s. waarge nomen door apotheek 0. B. Duyster, N. Rijn 18, Tel. 523. loor zijn geloof, sloot zichzelf korten tijd aan bij den Dageraad, doch werd eenige jaren geleden Katholiek. Over dit bekeeringsproce* heeft de heer Taal gisteravond in korte trek ken verhaald. De lezing van de Pensées van Pascal en de Belijdenissen van Augustinus brachten den uit zijn evenwicht geslagen vrijdenker tot de overtuiging, dat het Christendom de ware godsdienst was. Hij voelde zich gelukkig in zijn protestantsch geloof aan God en aan de verlossing door Christus. Maar langzamerhand begon de vraag bij hem te rijzen, welke van de vele christelijke godsdiensten de ware was. Hoewel zonder haat tegen de Katholieke Kerk groot gebracht, had spr. toch verschil- ende veroordeelen. De sacramenten beschouw de hij als magie. Waarom, zoo vragen vele Protestanten zich af, moet de uitstorting der genade gebonden zijn aan uiterlijkheden. De Protestant kent Christus' nabijheid. Het is voor hem bijna niet mogelijk te gelooven, dat er nog andere middelen door Christus uit drukkelijk zijn gewild, die boven die geeste lijke gemeenschap uitgaan, die gemeenschap verinnigen. Ook moest spr. leeren zijn afkeer van heili gen en beelden te overwinnen. De biecht was een ware ontdekking. Ook de waardigheid van den Paus want de Paus is voor Protestan ten toch altijd een huiveringwekkende ge dachte. Spr. ging katholieke kerken bezoeken en werd getroffen door den eenvoud en het ont breken van alle valsche pathos in de predi cates. Met één ding kon spr, zich niet vereenigen: de Mariavereering, vooral met de rozenkrans en de wijze, waarop die door de Katholieken wordt gebeden. Door een gelukkig toeval kwam hij te Epe in connectie met Amsterdam- sche Redemptoristen, die door hun gebed en voorlichting den zoeker op den goeden weg brachten. Rozenkrans biddende, heeft hij de rozenkrans leeren begrijpen, Groote moeilijkheden leverden nog op de inspiratie der H. Schrift in het gebruik van wij-water. Toen kwam de groote dag van zijn over gang tot de Katholieke Kerk. Alles heeft spr. in de Katholieke Kerk gevonden, wat hij zocht: leer, liturgie, organisatie, wijsbegeerte, doch boven dat alles de H. Eucharistie en Maria. Hier kan men niet verklaren dat moet men dóórleven. Voor spr. staat vast: de Katholieke Kerk is de ware Kerk. Vele leden deugen niet, maar de leer is waar. Voor geen geld van de wereld, besloot spr., zou hij de Katholieke Kerk willen verlaten. Nadat nog gelegenheid was gegeven vragen te stellen, sloot de voorzitter, ir. Guljé de bij eenkomst met een woord van dank aan den heer Taal voor zijn mooie voordracht. VIJF EN VEERTIG JAAR VINCENTI AAN. Een 45-ja-rig lidmaatschap der St. Vin- oentius-vereeniging placht gewoonlijk niet gevierd te worden. Toch mag op dit belang rijke feit heden wel even de aandacht wor den gevestigd, 't Komt tè zelden voor, dat een Vinoentiaan zoo langen tijd heeft ge arbeid in dezelfde conferentie. Morgen, den 12en Februari, is 't vijf en veertig jaar geleden, dat de heer P. J. Dingjan, Lage Rijndijk 17, werd geinstal- leerd als lid der Maria-Conferentie (Afdee ling der St. Vine. Vereeniging behoorende tot de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart). De laatste zeven jaar is de jubilaris tevens vice-president. Maar heel weinig straten, vooral stegen, sloppen, poorten, hofjes zullen den hoer Dingjan onbekend zijn in 't gebied zijner conferentie. Zijn onze berekeningen juist, dan heeft hij in z'n altijd rustigen gang in die vijf en veertig jaar zooiets van een derde deel van de omtrek der aarde afgetippeld. En dat alleen om te helpen, te troosten, te ver kwikken, lichamelijk en geestelijk hèn, die er om vroegen of er niet om gevraagd heb ben. En nog altijd gaat hij rustig en eenvou dig denzelfden weg; de jongeren stichtend door zijn heerlijk voorbeeld, de ouderen op wekkend tot hernieuwde inspanning. Het goud komt in t zicht. Moge de nog altijd krasse, nederige Vin- centiaan eenmaal de warmte genieten van de stralen der gulden feestzonne V. d. M. een electro-dyn. bekrachtigden luidspreker in moderne kaukasisch noten kast. Eénknops bediening. Zeer selectief. Vanaf slechts f 120.. Ingebouwd is een bekrachtigde eleo- tro-dynamische luidspreker, zonder prij8verhooging. Het is een ENORME VINDING 't Is van LORENZ, die de meest bekende krachtzenders bouwt; de leverancier van de K. L. M., Kootwijk, Do X, München, Frankfort, Leipzig, enz. PROSPECTUS GRATIS BETALING GEMAKKELIJK Afd. RADIO BREESTRAAT 109

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2