UIT DE OMGEVING VRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 HILLEGOM. Willem de Zwijger herdenking. Giste renavond had op uitnoodiging van de Ohr. Oranje-vereeniging hier ter plaatse in Hotel Sistermans een bijeenkomst plaats ten einde te trachten te komen tot de op richting van een comité ter voorbereiding van de herdenking van den 400sten ge boortedag van Prins Willem I van Oranje. De vergadering werd door ruim 60 per sonen bezocht, vertegenwoordigende 30 vereenigingen. De voorzitter der Oranje-vereeniging, de heer W. Kijne, richtte tot de aanwezi gen en in het bijzonder tot den Burgemees ter een woord van welkom, en zette het doel van de vergadering uiteen. Memo- reerende dat deherdenking door de eco nomische omstandigheden, zeer sober be hoort te zijn. Hierna verkreeg do burgemeester het woord, die mededeelde, dat het ministerie bet op zeer hoogen prijs stelt, indien deze herdenking alom in den lande plaats vond. Waar bekende mannen als Rembrandt, de Ruyter e. a. den laatsten tijd zijn her dacht, mag niet worden vergeten dat de figuur van Prins Willem hoog boven deze bekende mannen staat. Ongeacht gods dienstige overwegingen hebben wij allen den grootsten eerbied en bewondering voor de wijze waarop hij de eenheid in Holland tot stand bracht. Spreker be treurde ten zeerste hetgeen dezer dagen in Indië was geschied en hoopte dat deze herdenking een aanwijzing zou geven van nationale eenheid van Holland. (Applaus). Uitgenoodigd zullen worden om in het eere-comité zitting te nemen: Burgemees ter Mr. D. F. Pont, eere-voorzitter, de bei de wethouders J. H. Vermeer en P. Kla ver; notaris D. Lodder, de vertegenwoor digers der geestelijkheid, terwijl dit comi té zich verder zal aanvullen. Op voorstel van een der aanwezigen werd besloten dat de vertegenwoordigers der Kath. ver eenigingen bij acclamatie in het werk-co- mité gekozen zouden worden verklaard, zoodat daarin zonder stemming plaats na men de navolgende personen: G. J. W. Mathot, P. J. v. d. Klugt, Th. Jonkheer, Mr. J. H. Peek, L. Th. van Dijk, Mej. de Grauw. Bij de hierop volgende stemming werd dit comité aangevuld met de volgende da mes en heeren W. Kijne, I. C. Baas, Mej. Krabbe, J. Veldhuyzen van Zanten Gz., M. de Groot, Mej. B. van Waveren, K. J. van Gemert, W. Tamsma, C. Broekes, terwijl als plaatsvervangers werden aangewezen de» navolgende heeren: J. C. de Koning, IT. A. Francken, C. L. Woerlee, P. G. Valk W. van Zanten Azn„ W. v. d. Marei, N. C. J. Bijl van Duivenbode. Op voorstel van den Burgemeester werd besloten te verzoeken aan den commissa ris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Roell, het beschermheerschap op zich te willen nemen. Niets meer aan de orde zijnde, werd deze geanimeerde vergadering door den voorzitter met een woord van dank gesloten. WARMOND. K. R. 0. Evenals in andere gemeen ten zal ook in deze gemeente een krachti ge actie gevoerd worden tot versterking van den Katholieken Radio Omroep. Ten dieneinde zullen Zondag a.s. na afloop van de H. Missen aan de kerkdeur brochures ■worden uitgereikt, waarin een uitvoerige beschrijving is gegeven van alles wat met den groei en bloei der K. R. O. in ver band staat. Achter in deze brochure is een inteekenbiljet bevestigd, waarin een ieder naar gelang van zijn vermogen wordt verzocht een bijdrage aan dn K. R. O. te geven. Wij twijfelen niet of deze actie zal ook in Warmond groot succes hebben. De desbetreffende insohrijvingsbiljetten zullen aan huis worden afgehaald. De ac tie zal worden besloten met een speldjes- dag op 19 Februari a-s. Werkloozen. Het aantal werkloozen ingeschreven bij de arbeidsbemiddeling alhier bedraagt momenteel 74 en wel ver deeld als volgt: 7 timmerlieden, 39 bloe mistknechts, 4 landarbeiders, 4 schippers, 2 opperlieden, 2 scheepmakers, 1 bouwkun dige en 15 losse arbeiders. Goed afgeloopen. Doordat de bocht te scherp werd genomen reed gisteren een auto van den heer v. A. uit Amsterdam te gen een wagen bespannen met een paard. Het paard sloeg van den schrik op hol dcch werd spoedig gegrepen, terwijl de auto van den heer v. A. licht beschadigd ■werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor hoewel het ongeval zich op het eerste gezicht ernstig liet aanzien. RIJNSBURG. Tuinbouw. Voor uien is niet die vraag die hiervoor werd verwacht. De prij zen zijn ook iets terugloopend, voor de beste kwaliteit wordt van 3.30 tot 3.50 per 100 kg. betaald. Met breekpeen gaat het beter. De vraag hiervoor is goed en de prijzen zijn best, varieerend van 7.40 tot 9.10 per 100 kg. Roodekool gaat ook goed weg. De voorraad is niet van groote beteekenis. De prijs is voor de beste kwaliteit van 6.20 tot 8.90 per 100 gelekool kan niet meer dan 4.30 tot 5.70 opbrengen. Spruiten gaan graag weg a 11.tot 14.per 100 kg. Groe ne brengt van 1.50 tot 1.80 per 100 op. N00RDWIJKERH0UT. Officieele opening Consultatie-Bureau voor Zuigelingen. Donderdagmorgen 9 uur had in de kliniek van het Wit-Gele Kruis de officieele ope ning plaats van het consultatie-bureau voor zuigelingen. Aanwezig waren het bestuur van het Wit-Gele Kruis (voorzitter de Edelachtbare heer Burgemeester A. van Iersel), de Zeer- eerw. heer Pastoor Quant, de beide wet houders der gemeente met den gemeente secretaris en mevrouw van Laarhoven- Depla, de specialiste die aan het bureau verbonden is. Het lokaal waarin de opening plaats had was voor deze gelegenheid met bloemen versierd. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van het Wit-Gele Kruis, den heer Burgemeester, die ongeveer als volgt sprau: Zeereerw. heer, geachte leden van het gemeentebestuur en Wit-Gele Kruis, ge achte mevrouw van Laarhoven. Als voorzitter van het Wit-Gele Krui? roep ik u allen een hartelijk welkom toe, omdat gij zoo vriendelijk zijt door uwe te genwoordigheid blijk te geven van uwe be langstelling n het werk, dat het Wit-Gele Kruis vandaag op het punt staat te on dernemen. Door het aanzien te geven aau een consultatiebureau voor zuigelingen heeft het Wit-Gele Kruis eigenlijk met meer gedaan dan zijn plicht, want art. 4 sub p van de statuten schrijft uitdrukke lijk voor, dat het tot de taak van het Wit- Gele Kruis behoort: „het initiatief nemen of medewerking te verleenen bij het orga- niseeren en het doen houden van consulta- tdebureaux". Eigenlijk had het Wit-Gele Kruis al eer der met de inrichting van een consultatie- buerau kunnen beginnen, maar er waren enkele omstandigheden, die de installatie verhinderden en de voornaamste drie daar van waren wel: Er was gebrek aan le. een behoorlijke behuizing, 2e. gebrek aan financieele mid delen, 3e gebrek, aan initiatief. Door de gewaardeerde medewerking van onzen geestelijken adviseur, de Zeereerw. heer Pastoor Quant kwam een kliniek tot stand waarop het Wit-Gele Kruis met recht trots kan zijn en daarmede was het eerste be zwaar opgelost. Toen het eerste bezwaar was ondervangen, werd het derde ook spoedig opgelost. Immers toen wij een maal een behoorlijke huisvesting hadden, hield een onzer bestuursleden, de heer J. van den Berg-Verdegaal, die persoonlijk beschikt over een gezin met kinderen van alle leeftijden en die dus uit ervaring weet, wat moeders en wat zuigelingen verlangen, een krachtig pleidooi voor de oprichting van een consultatiebureau voor zuigelin gen. Als het initiatief van den heer van den Berg-Verdegaal niet was gekomen, zoude er nu geen consultatiebureau zijn en zoude het misschien n'o'g jaren geduurd hebben voor er een tot stand kwam. Daar om mag vandaag hier een extra woord van waardeering aan het adres van den heer van den Berg-Verdegaal niet ontbreken. Het 2e bezwaar werd, nadat de behui zing en het initiatief er waren, vrij spoe dig opgelost. Dank zij de financieele huip van de provincie Zuid-Holland, van de Fe deratie van het Wit-Gele Kruis en last not least van de gemeente Noordwijkerhout, kon het consultatiebureau tot stand komen, zonder de toch al krappe kas van het Wit- Gele Kruis te zeer te drukken. Een woord van dank aan gemelde overheidsorganen en de federatie is hier zeker op zijn plaats. Een woord van dank moet mij hier bok van het hart voor de spontane en vlotte mede werking onzer zusters, in wier huis wij hier zijn gevestigd. Wat was het een vreug de, die ik de helaas verleden week tot een andere werkkring geroepen priorin en zus ter Alberta bezorgde, toen zij hoorde dat hier een consultatiebureau voor zuigelin gen zoude komen, want vrouwen blijven vrouwen'en al hebben zij den sluier aange nomen en een hemelschen bruidegom in plaats van een aardschen verkoren, zij vin den als het goede vrouwen zijn en dat zijn de zusters zeker allemaal het hoog ste genot om een klein hulpeloos onschul dig kind in de armen te houden. Dat het consultatiebureau voor zuigelin gen hier ter plaatse in een behoefte voor ziet, daaraan twijfelt wel niemand. Onge twijfeld behoort Noordwijkerhout tot de ge meenten waar relatief het meeste kindereu geboren worden en dat alleen rechtvaar digt ten volle de oprichting van het Bureau. Aan de belangstelling der moeders behoelt niet te worden getwijfeld. Van de 13115 kin deren, die in 1930 te Amsterdam geboren werden, bezochten er 7250 of ruim 55 pet. het consultatiebureau voor zuigelingen. En dat dit bezoek lang niet overbodig of nut teloos was kan blijken uit de volgende cij fers: van genoemde 7250 kinderen had eeu aantal van 3002 of 41,4 pet. geen afwijkin gen, dus meer dan de helft der kinderen was behept met een of andere afwijking. En zooals het veel gemakkelijker is het kwaad in het begin te keeren, dan het la ter uit te roeien, zoo is het uiteraard voor het welzijn der kinderen van veel belang, dat hunne afwijkingen reeds in het eerste levensjaar onder de oogen van een ervaren kinderarts komen. Maar wij hopen, dat niet alleen voor de Noordwijkerhoutsche moe ders het bureau van nut zal zijn, maar dat ook vele moeders met hun zuigelingen van de Zilk, van Vogelenzang en van Noordwijfr" des Donderdags tusschen 9 en 10 uur op de kliniek bij de zusters van het St. Jozef Gesticht zullen komen om hier van de wel overwogen adviezen van onze ervaren kin derarts, mevrouw van Laarhoven-Depla geheel gratis te profiteeren. Dan en dan ook alleen, als ons hieraan van buiten vol doende belangstelling getoond wordt, zui len wij in verband mét de provinciale sub sidie die per kind berek,end wordt, in staat blijven de financieele bezwaren, welke de instandhouding van het bureau medebren gen, overwinnen. Ik zou daarom niet alleen de moeders van Noordwijkerhout maar ook die van de Zilk, Noondwijk en Vogelenzang willen toeroepen: „Komt allen met uw zui gelingen hierheen. Uw zuigelingen worden hier niet alleen geheel gratis behandeld, maar gij zelf zult hier met open armen wor den ontvangen. Mevrouw van Laarhoven, tot slot een en kel woord tot u. Het heeft aan het Wat- Gele Kruis buitengewoon groot genoegen gedaan, dat gij zoo welwillend zijt ge weest van uw toch reeds overbezetten tijd enkele uren per week voor Noordwijkerhout af te staan. Wij mochten van u de beste inlichtingen ontvangen omtrent uw medi sche kennis, wij weten en dat weegt voor ons even zwaar dat gij zelf moeder zijn de, een waar hart in uw boezem draagt voor de moeders en de kinderen. Moge on der Gods zegen onder uwe bekwame leiding het werk, dat vandaag wordt begonnen, groenien bloeien tot heil van het toekom stig geslacht van Noordwijkerhout en om geving. Vervolgens nam de Geestelijk adviseur van het Wit-Gele Kruis, de Zeereerwaarde heer Pastoor Quant, het woord. Deze wees er in hoofdzaak op dat weliswaar het ini tiatief uitgegaan is tot de oprichting van het bureau van den heer van den Berg- Verdegaal, doch dat de Burgemeester de verdere uitwerking van het plan perfect heeft verricht. Spreker haalde aan dat Noordwijkerhout vroeger als een achterlijk dorp werd beschouwd, doch sinds Burge meester van Iersel er is kan Noordwijker hout eij een bloeiende gemeente worden vergeleken. Het deed de Pastoor genoegen, dat de localiteit, voor de totstandkoming waarvan hij steeds geijverd heeft voor een goed doel beschikbaar is gesteld. Hij sprak de hoop uit, dat het vandaag begonnen werk nog vele jaren tot heil van Noordwij kerhout zou strekken. Hierna werden door de zusters eenige veverschingen aangebodén, waarmee de plechtigheid geëindigd was. Reeds de eerste dag mocht het bureau zich in een zeer druk bezoek verheugen, daar 14 moeders met hun zuigelingen de kliniek bezochten. VOORHOUT. Retraitevoreeniging. De Retraite-ver- eeniging, onderafdeeling van den R. K. Volksbond, hield in het Parochiehuis hare jaarvergadering. Na begroeting door voor zitter en goedkeuring der Notulen, wordt aan de orde gesteld het verslag van het retraitewerk in het St. Clemenshuis, waar uit blijkt, dat dekenaat Noordwijk, waar onder Voorhout ressorteert, het grootst aantal retraitanten heeft geleverd. Uit het Jaarverslag van den Secretaris, het welk hierna volgde, teekenden wij aan dat er 8 malen Bestuursvergadering en 2 le denvergaderingen werden gehouden in 1932. dat het ledental der vereeniging mo menteel 158 bedraagt en 21 leden aan re- traiten deelnamen. De vergadering wordt vervolgd met een finantieel verslag van den Penningmeester: het zuiver kassaldo op 1 Jan. 1932 was 3S.S0, overgebleven spaargelden 20.25, renten 1.99, subsi die Volksbond 10.en een gift van 0.51, bijgekomen aan contributiën 20.35 en aan nieuwe spaargelden 101.50, samen 193.40; uitgegeven werd aan retraiten- kaarten 160.51 en aan onkosten een be drag van 24.01; derhalve valt een batig slot te constateeren van 32.89, waaronder 21.70 aan spaargelden, en een zuiver kas saldo van 11.19. Op voorstel van den Voorzitter wordt met. algemeene stemmen besloten, geen gelden te laten „verjassen" door de werk loozen in het verpoozingslokaal, doch om dit geld te bestemmen voor retraitewerk. Uit de besprekingen blijkt voorts, dat vermoedelijk de St. Jozefgezellenvereeni- ging ook zal toetreden. Vernieuwing Reglement. Moeilijkheden leveren de «gripsbepalingen op omtri -t het wezen van het lidmaatschap en dat van hospitant lid. De contributie wordt voor de eerste categorie bepaald op 0.10 voor de laatste op 0.20. Bestuursverkiezing. De aftredende hee ren C. Hoogervorst, C. Hilgersom en G. Salman, worden herkozen. Als Voorzitte. door de vergade ring aangewezen de heer: C. Hoogervorst. Tot slot komt een dankwoord aan e orde voor de heeren Turenhout en 0. van V7 rkhoven, die -ls pioniers, zooveel nut tig werk hebben verricht, en beiden ter vergadering aanwezig zijn. Hierna sluiting met Chr. groet. Crisiscomité en Muziekvereniging. Maandag en Dinsdagavond aanvangende 5 uur zal de fancy-fair aanvangen, te ope nen door den Burgemeester, welke bazar telkenavond zal duren tot 11.30 uur nam., en wordt opgeluisterd door muziek. Ver schillende prijzen ,,n te bezichtigen. Een eere-comité r uitvoerings-comitó is inge steld om het succes te verhoogen. 50 pet. der opbrengst is vooi het Crisis-Comité, cn 50 pet. is voer de Kuziek-vereeniging St. -Caecilia. Dinsdagavond heeft boven dien een verloting plaats. ZOETERMEER—ZEGWAART. „Flcralia". Door de vereeniging „Flo- ralia'' wordt Maandagavond half acht een vergadering voor leden en niet-leden ge houden in het Spaarbankgebouw. Als spre ker zal optreden, terwijl het gesprokene zal worden toegelicht met filmbeelden. ZEGWAART. Geboren Krijn, zoon van A. du Clou en van C. Westbroek Johannes Willem, zoon van A. Dreise en H. Ouze- ma. Getrouwd: H. N. Post oud 24 jaar te Nootdorpp en E. M. Huurman IS jaar alhier. ZOETERMEER. Ondertrouwd: N. van Overdam 22 jaar en M. P. van Dorp 22 jaar C. Noordanus 31 jaar en T. C. van der Gie- sen 36 jaar. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag ten 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met het gebruikelijke gebed worden de no tulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde de agenda 1. Vaststelling kohier Hondenbelasting dienstjaar 1933. Wordt vastgesteld op 362.—. B. A. krijgt 2000 meer. 2. V er hooging van het subsidie van het algemeen burgerlijk armbestuur van Alke made. De voorzitter deelt mede dat het arm bestuur een verhooging van subsidie vraagt ad 2000.B. en W. stellen den Rh,ad voor hierop gunstig te beschikken. De heer Pennings vraagt om betere* con trole, temeer daar hij gehoord heeft dat on der de bedeelden er aangetroffen zijn die 100.aan sla hebben ontvangen van de veiling. Niettegenstaande dit ontvingen zij toch ondersteuning. Voorzitter antwoordt dat de controle van het armbestuur niet is bij B. en W., doch bij den Raad. Het armbestuur doet eens per jaar rekening en verantwoording. De heer-Rotteveel wil allerminst in twij fel trekken dat de aanvragen om steun niet serieus worden onderzocht. Het werk van het armbestuur is een zeer verantwoorde lijke post en daarom stelt spreker voor om naast het armbestuur een commissie in het leven te roepen, die het armbestuur advi seert over de gevallen van ondersteuning. De heer Bontje vindt het niet in den haak de door het lid Pennings in deze openbare vergadering geuite beschuldiging aan het adres van het armbestuur. Dat er fouten gemaakt worden geeft spr. onmid dellijk toe, want welk mensch maakt geen fouten? De aanvragen worden voor zoover dit van de leden afhangt zeer grondig on derzocht en met de wetenschap dat een lid tevens werkzaam is op de veiling was het bestuur er zeker van dat geen uitkeeringen ten onrechte werden gedaan. Spr. laakt dan ook het gezegde van zijn mede-raadslid. Spr. richt tot den voorzitter de vraag of het waar is, dat het Rijk ook een bijdrage ver leent in de armenzorg der gemeenten. Spr. heeft vernomen dat het Rijk 150 millioen voor dit doel heeft uitgetrokken. De Heer Los als lid van het armbestuur deelt mede, dat het armbestuur altijd heeft bedeeld na onderzoek van de aanvrage, doch het is meermalen dat onware gege vens verstrekt werden. Het aantal bedeel den bedraagt ongeveer 80, zoodat het best kan gebeuren dat aan iemand iets ten on rechte werd uitgekeerd. De heer Pennings merkt op dat het al lerminst in zijn bedoeling heeft gelegen om een blaam te werpen op de ledeii van het armbestuur, doch uit hetgeen hij van den voorzitter heeft vernomen is een betere controle noodig. De voorzitter wijst er den heer Pennings op, dat het niet te pas komt om den naam van den voorzitter hier in het geding te brengen. Spr. heeft eenigen tijd geleden eenige vertrouwelijke mededeelingen ge daan in tegenwoordigheid van enkele leden van den Raad en had niet mogen verwach ten dat de heer Pennings hiervan misbruik zou maken. De positie van het burgerlijk armbestuur is allesbehalve benijdenswaar dig. Heb Bestuur spant al zijn krachten in om zijn taak zoo goed mogelijk waar te ne men. Alles wat de leden doen, doen zij ge heel belangloos. Ondersteuning wordt eerst verstrekt nadat de aanvragen deugdelijk zijn onderzocht geworden. Op de vraag van den heer Rotteveel om een commissie van advies, deelt de voorzitter mede, dat het werken van deze commissie als tijdroovend kan worden beschouwd. Bij het verzoek om over te gaan tot re organisatie van het armbestuur komen B. en W. in een uitvoerig prae-advies op deze zaak terug. De heer Rotteveel wijst er nog op dat in enkele plaatsen geen burgerlijk armbestuur bestaat. De betrokkenen worden daar be deeld door het crisis-comité. Spr. vraagt of het Rijk iu deze steunverleening ook een bijdrage verleent. Voorzitter antwoordt ont kennend. Het ïvljk geeft alleen aan een ge meente steun als de gemeente niettegen staande dat al haar belastingen ten hoogste zijn opgevoerd, er niet in slaagt haar be- grooting sluitend te maken. De heer Verweij maakt de opmerking dat de Gemeentewet voorschrijft dat in iedere gemeente een burgerlijk armbestuur moet zijn. Voorzitter is deze bepaling niet be kend. De heer Clemens gelooft dat wanneer er voldoend contact wordt gehouden met de kerkelijke armbesturen de bedeeling zeer doeltreffend kan plaats hebben. De heer Bontje trekt de bewering van den heer Clemens zeer in twijfel. Het arm bestuur geeft op het oogenblik aan zeer vele personen ondersteuning die nog nim mer bij een kerkelijke instelling om onder stand hebben behoeven te vragen. De on derstand is een gevolg van de crisis. Samen werking met de kerkelijke armbesturen acht spr. niet mogelijk. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten het subsidiebedrag met 2000.— te verhoogen. Overeenkomstig voorstel van B. en W. worden benoemd de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden voor de stembu- reux. Bij de behandeling wijziging van de ge meente begrooting dienstjaar 1932 vraagt de heer Rietbroek een toelichting op volg nummer 263. De voorzitter zal na de vergadering hier- Reorganisatie van het B. A. over inlichtingen verstrekken. Tot de ingekomen stukken behoorden o.m.: een schrijven van het burgerlijk arm bestuur van Alkemade om tot reorganisatie VAN ALKEMADE over te gaan. Het armbestuur verzoekt aan het bestuur toe te voegen een ambtenaar ter secretarie met adviseerende stem. De werkzaamheden zouden hierin bestaan. De alle aanvragen om steun bij dien ambtenaar inkomen, door hem worden onderzocht, ter wijl de uitbetaling van de steunbedragen door dien ambtenaar zullen geschieden. Te vens zal hij belast worden met het secreta riaat. De voorzitter doet voorlezing van het prae-advies van B. en W. waarbij gevraagd wordt B. en W. te machtigen om de noodige maatregelen in deze te treffen. De heer Los merkt op dat deze aange legenheid lang en breed is besproken in de vergadering van het armbestuur. Spr. ge looft echter niet dat het in de bedoeling van de leden heeft gelegen om den aan te stellen ambtenaar tevens te belasten met het secretariaat en de uitbetaling. De heer Bontje deelt als antwoord hier op mede, dat het in de bedoeling heeft ge legen van het bestuur om den heer Hol- scher zooveel mogelijk van werk te ontlas ten.. De heer Los is het hiermede niets eens, het bestuur heeft z.i. niet bedoeld om alles op het dak van den ambtenaar te schuiven. De heer Verweij betoogt dat doordat de crisis langer duurt dan ons lief is, het bur gerlijk armbestuur voor vele moeilijkheden is komen te staan. Spr. is van meening dat het denkbeeld alle toejuiching verdient, doch hij vindt het jammer dat hier in deze vergadering niet gekomen wordt met een afgerond voorstel. Spr. geeft echter toe dat wanneer op het voorstel wordt ingegaan de taak van het armbestuur hierdoor ontzag lijk zal worden ontlast. Wanneer de ambte naar belast wordt met het verzamelen van de noodige gegevens eer de vergadering be gint, dan wordt reeds nuttig werk verricht, want de ambtenaar moet niet de spil zijn waar alles om draait. De verantwoordelijk heid moet blijven berusten bij het armbe stuur. De besluiten dienen door het bestuur te worden genomen, anders beloopt men de kans da-t het hinkende paard achter den wagen wordt gespannen. Spr. vraagt of de gene, die met deze werkzaamheden wordt belast pro Deo werkt of dat hij bezoldigd wordt. De voorzitter antwoordt dat de steun verleening van het burgerlijk armbestuur op dezelfde wijze zal geschieden zooals thans reeds plaats vindt met de arbeiders krachtens de steunregeling. Er zullen dus vragenlijsten worden opgemaakt en deze zullen worden onderzocht. Er zaï een on derzoek worden ingesteld naar de eigen dommen van de steunaanvragers; of er ter men zijn tot verhooging van hypotheek enz. De ambtenaar aan wien deze werk zaamheden worden opgedragen zal hiervoor een geldelijke belooning ontvangen. Men kan toch moeilijk van hem vergen dat hij dit voor niets doet, temeer daar het groot ste gedeelte van den arbeid in de avond uren zal dienen te geschieden. De heer Bontje wijst er op dat de ver antwoordelijkheid bij het armbestuur blijft berusten. In het verzoekschrift staat duide lijk een ambtenaar met adviseerende stem. De beer Heemskerk vraagt of er met een ambtenaar over gesproken is. De voorzitter antwoordt dat hij de zaak niet vooruit wil loopen. De Raad zal eerst hebben te beslissen. De voorzitter vraagt welk lichaam de beslising neemt B. en W. of het Burgerlijk Armbestuur, voorzitter antwoordt het Burgerlijk Armbestuur. De heer Clemens is voor inlichtingen in te winnen bij de kerkelijke armen, die over de geheele gemeente verspreid zijn. De heer de Jong begint met een woord van hulde en dank te brengen aan het burgerlijk armbestuur voor het vele en be- langlooze werk door de leden in den afge loopen winter verricht. De leden hebben met opgewektheid en liefde zich van hun taak gekweten. Spr. begrijpt dat de werk zaamheden den leden over het hoofd zijn gegroeid, zoodat zij niet bij machte waren, alle inlichtingen in te winnen. De groote moeilijkheid is thans om midden in het sei zoen een andere methode te gaan volgen. Spr. gelooft het 't beste is dat de onder steuning thans nog op de gewone wijze wordt voortgezet en intusschen B. en W. de reorganisatie voor bereiden. De heer Bontje kan zich hiermede vol komen vereenigen en dankt den heer de Jong voor zijn waardeerende woorden. De bijstand door een ambtenaar ter secretarie, ook al geeft men aan den ambtenaar een kleine vergoeding, kan in het voordeel van de gemeente zijn. De heer Pennings geeft in overweging strenge maatregelen te nemen tegen de genen die onware inlichtingen verschaffen. De heer Bontje wijst er nog op dat over enkele dagen de regeeringssteun aan de tuinders zal worden uitgekeerd, zoodat er velen van de lijst van bedeeling zullen af vloeien. B. en W. worden hierna gemachtigd de noodige maatregelen te treffen. Op het verzoek van het bestuur van den R. K. Volksbond om een subsidie voor een ontspannings- en ontwikkelingslokaal voor werklooze arbeiders wordt goedgunstig be schikt. Verschillende leden voerden hier over het woord. Het slot was dat de zaal toegankelijk zal worden gesteld voor alle werkloozen uit de gemeente. Het bestuur heeft echter het recht minder gewenschte elementen te weren. De Raad gaat na een uitvoerige toelich ting van den voorzitter accoord met het sluiten van een overeenkomst met de pro vincie inzake overdracht van den weg LeidenNieuwe-Wetering. Op het adres van een vijftal ambtenaren in dienst dezer gemeente om over te gaan tot intrekking van het raadsbesluit dd. 26 October 1932 tot toepassing van een tijde lijke korting wordt goedgunstig beschikt- Alleen de heeren Hogenboom en Pennings w'aren tegen inwilliging van het verzoek. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12