R.K. LflNDBOUWWIHIERSCHOOL DONDERDAG 9 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BINNENLAND DREIGT ER EEN KABINETS-CRISIS? Gelijk men weet, is in de Tweede Kamer aan de orde het wetsontwerp, dat een nieuwe indeeling der rechterlijke organisa tie beteekent, hetgeen in de praktijk hier op neerkomt dat een aantal rechtbanken zullen worden opgeheven. Ware de interpellatie-Drop en wat er bij komt niet voorgegaan, minister Don- ner zou gelegenheid hebben gekregen reeds te antwoorden, want met de algemeene be schouwingen is de Kamer aan ,,het ant woord van den minister". In Kamerkringen is men, naar de „Volkskrant" van meening, dat de minis ter 't met zijn ontwerp niet wint, als hij er niet zwaar aan gaat staan, ja zelfs met een kabinetscrisis dreigt. In 1924 is deze zaak onder wijlen minis ter Heemskerk ook aan de orde geweest en toen heeft de heer Van Schaik het plan weten te verijdelen door een motie: zoo'n tweede uitstel kan aldus onze zegsman de regeering niet hebben. STRIJD OM DEN ZOMERTIJD. Waarom afschaffing? Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer in zake het wetsvoorstel van de heeren Van den Heuvel en Bakker tot afschaffing van den zomertijd. De in diening van dit voorstel kon bij vele leden geen instemming vinden. Het was verschei dene leden niet duidelijk, welke beweeg redenen de voorstellers tot de indiening van dit wetsvoorstel hebben geleid. Andere leden achtten bovendien het tijdstip der indiening zoo kort voor de Kamer-verkie zingen al zoo ongelukkig gekozen. Ver scheidene leden konden zich hiermede ech ter niet vereenigen en betoogden dat niet uit het oog mag worden verloren, dat de voorstellers eerst tot indiening van hun voorste] overgingen, nadat zekerheid was verkregen dat van de regeering een voor stel tot afschaffing van'den zomertijd niet was te verwachten. Verscheidene leden, voorstanders van den zomertijd, wezen er op dat de laatste jaren in vele streken een streven bestaat om zich geleidelijk meer aan den huidigen toestand aan te passen, waaruit mag blijken dat in het algemeen de bevolking met den zomertijd verzoend is. Zeer vele leden, hoewel zich met het in gediende voorstel niet kunnende vereeni gen, achtten niettemin de bestaande wet telijke tijdsregeling onbevredigend. - Zij meenden dat de meest gewenschte oplos sing van het vraagstuk deze zoü zijn, dat hier in den zomer de Midden-Europeesche tijd werd aangenomen en in den winter de West-Europeesche. Zij wezen er nog op dat de Amsterdamsche Tijd op het oogenblik wel een zeer bijzondere aanduiding geeft, tón aanzien van de zeer uitzonderlijke po sitie welke ons land ten opzichte van de tijdsregeling dan inneemt. Het werkelijke verschil met den West-Europeeschen tijd is niet 20 maar 19 minuten en ruim 32 secon den. Voor wetenschappelijke doeleinden en ook voor de scheepvaart is deze toestand ongewenscht, en deze léden achtten het daarom, indien niet tot algeheele wijziging wordt overgegaan, in elk geval noodzake lijk, dat voor de tijdsberekening een ander punt in de gemeente Amsterdam wordt aangenomen, opdat het werkelijk verschil met den West-Europeeschen tijd precies 20 minuten bedraagt. ONZE VARKENSEXPORT. De nieuwe overeenkomst met Engeland. Naar de „Ms-b.'" verneemt, zijn ir. Lou- wes, regeeringsgemachtigde voor de uit voering der crisisvarkenswet en de heer S. van Zwanenberg, directeur der Varkens centrale, dezer dagen uit Londen terugge keerd, waar zij verschillende besprekingen, in hoofdzaak van informatorischen aard hebben gevoerd, in verband met den var kensexport. Naar men weet, loopt de over eenkomst met Engeland betreffende den baconexport 22 dezer af. Hoewel nog geen definitieve resultaten, omtrent de nieuwe overeenkomst bereikt zijnj hadden de beide ■onderhandelaars toch den aanvankelijken indruk, dat ons land er bij de a.s. bespre kingen niet ongunstig voor staat. DE BEPERKING VAN DEN INVOER VAN KATOENEN MANUFACTUREN. Aanvragen voor invoer vóór 15 dezer indienen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de termijn, gesteld voor het indienen van aanvragen voor in voervergunningen van geverfde, bedrukte en bontgeweven kantoenen manufacturen, op 15 Februari a.s. is verstreken. Aanvragen, die niet vóór dien datum zijn ingediend, kunnen niet meer in behande ling worden genomen. AANTAL BESMETTELIJKE ZIEKTEN WORDT GROOTER. Thans bijna tweehonderd sterfgevallen in één week. Stijging houdt aan. Het aantal sterfgevallen aan influenza, bronchitis en pneumonie breidt zich in ons land gestadig uit. De wekelijksche opgave in de „Staatscourant" vermeldde gister avond 'n cijfer dat den laatsten tijd nog niet eérder was bereikt, n.l. 198. Dit betreft dan de 46 gemeenten met elk meer dan 20.000 en tezamen bijna vier millioen inwoners; de helft van Nederlands zielental dus. Verdeeld naar den aard der ziekten be treffen de 19S sterfgevallen, die zich in de week van 29 Januari tot 4 dezer voordeden: influenza (griep) 31, acute en chronische bronchitis 24, capillaire bronchitis 78, !o- baire of chroupeuze pneumonie 23, pneumo nie zonder meer 42. Wij brengen hierbij in herinnering, dat in de voorafgaande week het aantal sterfgevallen aan griep 33 be droeg en aan bronchitis en pneumonie te zamen 131. Dit beteekent dus een stijging van, twintig procent in één week. Vroegere publicaties vermeldden nog lagere cijfers. Het aantal gevallen- van roodvonk be droeg 170 (vorige week 163), van diphthcrie 90 (vorige week 106), van dysenteria bacil- laris twaalf, van paratyphus drie, van po- liomyellitis anterior acuta twee, febris typhoïdea één en encephalitis lethargica één. Deze cijfers betreffen ziekte- (geen sterf-) gevallen en gelden voor het geheele land. Vermelden wij nog de hoeveelheid koe pokstof, die in Januari j.l. door de drie in richtingen werd verstrekt. Ter vergelijking zijn achter de hier volgende cijfers de over eenkomstige cijfers over Januari 1932 tus- schen haakjes geplaatst. Amsterdam verstrekte koepokstof voor 2331 personen (1965), Rotterdam voor 224 personen (301), Groningen voor 100 perso nen (24). Prof. Dr. H. Bouwman t Gisteren is te Kampen, na een ongesteld heid. van eenige weken, in den ouderdom van ruim 69 jaar overleden prof. dr. H. Bouwman, de oudste der hoógleeraren aan de Theologische School der Gereformeerde Kerken aldaar. Ir. J. H. L. A. Gadiot t De hoofdingenieur en het lid der direc tie van de mijn Laura en Vereenigng'' te Eygelshoven, ir. Gadiot, is ten zijnen huize aldaar, aan een dubbele longontsteking overleden. De heer Gadiot is slechts acht dagen ziek geweest en bereikte den leeftijd van 56 jaar. LAND- EN TUINBOUW R.-K. Prov. Bond v. Geitenfokvereenigingen in Zuid-Holland. Gisteren hield de R.-K. Prov. Bond v. Geitenfokver. in Zuid-Holland haar 16de Jaarvergadering in „Zomerzorg" te Leiden. De belangstelling wa-s zeer goed. Van het Dag. Bestuur waren slechts afwezig de heeren Bekkers en Westhof, terwijl er een vacature is n.l. die van Bondsadviseur we gens overplaatsing van kap. Verhaar naar Amsterdam. Vrijwel alle aangesloten ver- eenigingen waren vertegenwoordigd als mede de dir. adm. van de Ond. Verz. „De Geit" en de Bedrijfsleider van het Foksta- tion. De voorzitter van den Bond, de heer W. Mesman, opent te ruim 11 uur de vergade ring met den chr. groet en heet allen har telijk welkom. Dat de Overheid aan onze diverse bon den geen steun meer zou schenken is blij kens verslag der Ned. Commissie een bang makerij geweest. De secretaris leest nu de zeer uitge breide notulen, die onveranderd onder grooten dank worden vastgesteld. Vervolgens geeft deze uitgebreid verslag van de jaarverg. der Ned. Commissie, te Utreoht gehouden en door hem bijge woond Voor dit zeer juiste overzioht wordt hem mede dank gebracht. Nogmaals het woord verkrijgend brengt hij zijn jaarver slag nit, dat hoogst belangrijke momenten bracht. De voorz. hoopt, dat het den heer Bakker gegeven moge zijn nog lang voor den Bond te arbeiden. Namens de commissie van verificateurs verklaart de heer Zonneveld vervolgens, dat de commissie alle bescheiden, den bond betreffende, heeft nagezien en in orde be vonden, weshalve hij adviseerft den bonds- penningmeester te déehargeeren. Dit ge schiedt onder dank, ook aan de commissie vóór haar werk en met de opwekking te trachten, de ontvangsten te verhoogen. De kas sluit met een nadeelig saldo van 229.50 welk bedrag vermoedelijk uit de provinciale fondsen zal worden bijbetaald. Ingekomen is een schrijven der afd. Voor hout waarin de handelwijze van den kath. burgemeester en der Roomsche^Raadsfrac tie opzichtens bond en afcl. zeer scherp wordt afgekeurd. Geadviseerd wordt nu door dc slechte tijdsomstandigheden daar ook „bollenkweekers" naar de geit grijpen eenig geduld te oefenen' en te trachten menschen te vinden in de organisatie, die bond en afd. gunstiger gestemd zijn.. Het schrijven der afd. Hillegom geeft den voorz. aanleiding, dat het bestuur dier afd. de zaken te gemakkelijk heeft laten zitten en toont dit aan. T.z.t. zullen wij zelf nog eens met den G.A. dier afd. spre ken om te trachten tot betere resultaten te komen. Vervolgens heeft de uitreiking plaats der keuringsmedailles van dc Prov. Recelingscommissie. Daar geen tegencandidnten voor de af tredende bestuursleden zijn ingekomen wor den deze bij acclamatie herkozen. Hierna wordt liet woord gegeven aan den heer L. den Haan, dir. adm." der Ond. Geitenverz. „De Geit", instelling van den Bond. Deze toont aan de hand der cijfers, dat 1932 voor deze instelling geen crisis jaar is geweest. Spr. sluit zijn kas met een batig saldo van 37.42. Waar de beschei den door het college van commissarissen zijn accoord bevonden wordt de dir onder woorden van grooten dank gedéchargeerd. Vervolgens wordt de heer J. B. Borst, aftr. commisaris van „De Geit", met alg. stemmen benoemd. Conform het voorstel van het hoofdbe stuur wordt het dekgeld voor 1933 vastge steld op 30 cent per gedekte geit en de contributie op 25 cent per lid. De penningmeester legt nu de conccpt- begrooting over, die met alg. stemmen wordt aangenomen na diverse verklarin gen. De voorzitter knoopt hieraan vast het voorschrift, dat voortaan allo mannelijk VOORHOUT. VAKSCHOOL VOOR LANDBOUWERS en VEEHOUDERS Huisvesting bij Eerw. Broeders fokmateriaal in den stillen tijd moet wor den opgezonden naar hot Fokstation te Hoogmade. Dit voorstel wordt breedvoerig besproken en daarna met vrijwel alg. st. aangenomen. Hierna kwam aan de orde: aankoop van bokken. Van geiten met gecontroleerde melklijsten kunnen jonge bokken worden aangehouden, die dan voor den Bond wor den aangekocht; het risico is echter vol ledig voor den houder van dat boklam. Aan de Bondsfokccntrale wordt machtging verleend, zoo noodig het materiaal aan te koopen van den collega-bond. De melkcontrole is over 1932 toegepast te Lisse, Hoogmade, Oegstgeest en Ter- Aar, tezamen op 38 dieren. De deskundigen zullen uitmaken, welke daarvan in aanmer king komen voor de gebruikelijke bonds- vergoeding Rondvraag. Behalve enkele huihoudelijke zaken wordt 'n zeer ernstige beschuldiging geuit opzichtens een nieLaanwezigen bondscommissaris. Deze zaak zal door het Dag. Bestuur uitermate streng worden on derzocht. Hierna sluiting. FILMNIEUWS. TARZAN. Zooals een a-dvertentie in dit nummer mededeelt wordt vanaf a.s. Vrijdag in het Luxor Theater de film „Tarzan", de Aap- mensch, gegeven. We Laten over deze film enkele bijzonderheden volgen. Regisseur Van Dyke, bekend als den ver vaardiger van „Trader Horn", brengt ons wederom naar de onbekende gebieden van donker Afrika. Het gebrul der wilde die ren, het trommelen van de woeste stam men op het oorlogspad en de schitterende opnamen van de tropische natuur voeren ons naar een andere, onbekende wereld. Het verhaal is eenvoudig, doch zeer spannend. Wie kent niet de Tarzan-boeken van Edgar Rice Burroughs, de verhalen van den jongen Engelschman, opgevoed door de apen van het oerwoud? Tarzan is een onderdeel van de wilder nis en uit de boeken hebben we hem leeren kennen, hebben we hem in onze gedachten zich zien voortslingeren door de klimplan ten van het oerwoud en hem gevolgd op zijn avontuurlijke tochten. In verschillende interviews heeft de schrijver Edgar Rice Burroughs zijn voldoe ning uitgesporken over de gelukkige keuze van Metro-'Goldwyn-Mayer, die de vertol king van de titelrol toevertrouwd heeft aan den bekenden kampioen-zwemmer Johnny Weissmuller Zijn krachtig ontwikkelde spieren en jarenlange training hebben het hem mogelijk gemaakt de Tarzan-figuur voor te stellen, zooals de meesten onder ons zich die waarschijnlijk gedacht zullen hebben. Met het grootste gemak beweegt hij zich voort door de takken der boomen, liij vecht met leeuwen, stoeit met apen en zwemt een rivier over, achtervolgd door krokodillen. De oude handelaar Parker en zijn jonge compagnon Harry Holt hebben van de le gendes betreffende liet olifanten-kerkhof gehoord. Volgens de inboorlingen trekt een olifant, die zijn einde voelt naderen, naar een geheime plaats' in de bergen, om daar bij zijn voorvaderen te sterven. De negers willen evenwel niet zeggen, waar dit kerk hof te vinden is, daar de olifant door hen als een heilig dier beschouwd wordt. De beide handelaars, aangelokt door de enor me rijkdommen aan invoor, die daar te vin den moeten zijn, besluiten een expeditie uit te rusten om te trachten den plek te vin den. Als zij op het punt staan te vertrek ken, komt Parker's dochter Jane uit En geland over en zij weet haar vader te overreden haar mee te nemen naar het bin nenland. Na een moeilijken, gevaarvollen tocht bereikt de expeditie den Berg des Doods, waar volgens hun berekeningen het olifan tenkerkhof te vinden moet zijn. Hier zien zij een blanke, die zich in gezelschap van apen door de takken der boomen voortbe weegt. Zij probeeren met hem in contact te komen, doch hij blijkt hun taal niet te verstaan. Ook de negers, dio hen vergezel len, wenden vergeefsche pogingen aan zich verstaanbaar te maken. Terwijl hun aandacht door andere din gen wordt afgeleid, rooft de blanke aap- niensch Jane en neemt haar mee naar een schuilplaats in de kruin van een boom. Eerst is Jane bang, maar na eenigen tijd begint zij zich voor den man, die haar niet verstaat en geen voor haar begrijpelijke woorden kan uitbrengen, to interesseercii. Ook met de kleine Clieeta, ©en aapje, dat hem overal volgt, wordt ze goede vrienden. Het valt haar zwaar hem te moeten bedui den, dat zij terug moet gaan naar haar va der. Als Tarzan haar weer naar de expedi tie heeft teruggebracht, probeert ze hem over te halen haar to vergezellen, doch hij begrijpt haar niet en verdwijnt in de wil dernis. Enkele uren later wordt de expeditie door pygmeeën omsingeld en gevankelijk naar het dorp der dwergnegers gevoerd. Cheeta is in de buurt gebleven en Jane weet het aapje te beduiden, dat het Tarzan moet waarschuwen. Door de wildernis volgt de aapmonsch het spoor en met behulp van een kudde olifanten weet hij de gevangenen te be vrijden. Een oliïant is gewond en dezo brengt hein naar den plek, waarheen sinds eeuwen de oude en gewonde dieren zich voortgesleept hebben om te sterven. Het verhaal boeit, evenals de vele boe ken, die reeds over Tarzan het licht za gen, maar in de film overheerseht de mach tige indruk van het ongerepte oerwoud en het dierenlevèn, dat hiervan een onder deel is. ALB. J. RICHEL. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Ontwikkeling werkloozen. In het ge bouw voor Chr. belangen hooft gistermid dag voor de werkloozen en gisteravond voor belangstellenden de vertooning plaats gehad van de film „Van bol tot bloem"'. Vooral des avonds was het gebouw goed gevuld. De heer C. Eggink Sr., wij mogen wel zeggen de nestor der kweekers te Voorschoten, heette omstreeks 8 uur allen hartelijk welkom en sprak de wcnsch uit dat door het aanschouwen van deze film, het eigendom van de Algemeene Verceni- ging voor Bloembollencultuur, meerdere bloemen de huizen, van het voorjaar, mo gen sieren en de goede gewoonte, ook in Holland, ingang mag vinden dat de echt genoot, wanneer hij zijn loon heeft ontvan gen, voor zijn vrouw en gezin bloemen mee brengt, waardoor een aangenamer stem ming in de huizen wordt gebracht. Hierna had de vertooning plhats en kun nen wij niet anders zeggen dan dat de sa mensteller op zeer duidelijke wijze er in ge slaagd is een overzicht te geven van den arbeid en zorg die er besteed wordt aan deze groote cultuur. Het groeiproces en ontluiken der bloe men, dat dank zij de film mogelijk is te aan schouwen, waren schitterend en toonde het schoone in de natuur. Geboren: Nicolaas Lammert x. van Roelof Veloo en Geertje Mulder. Corne lia Catharina Maria, d. van C. J. Paarde- kooper en A. M. van Gent. Ondertrouwd: J. van de Pol,v 21 j. en F. H. Willekes 30 j. Overleden: Dymphna Cornelia Rom- bouts 59 j. Ingekomen: A. Reinders, Veusche weg 100, van Wassenaar. M. Sollie, Leid- scheweg 200, van Valkenburg (Z.-H.), E. J. B. Janzen, Leidscheweg 172, van Zoelen. Vertrokken: A. Tegelaar, naar. Lei den. M. Rennes, naar Bodegraven. G. T., G B. en J. E. C. Edelaar, naar Lisse. F. Siebreoht, naar Rotterdam. WARMOND. Verslag der Seminariën. Uit het verslag van het Xheológicum en Philosophicum ontleenen wij het volgende: P hilosophicum. Werkzaam waren gedurende het afgeloopen jaar een Direc teur en 4 professoren. Het aantal studenten waarmede de cursus aanving was 97 waar van er 53 zijn overgegaan naar het Theolo- gicuin. Bij den aanvang van den nieuwen cunsu» in September jj. kwamen er 40 stu denten bij zoodat thans het aantal be draagt 76. Theologicum. In September is een nieuwe professor in functie getreden nJ. prof. Cleophas, die sociologie, gewijde wel sprekendheid en katechetiek doceert. Er zijn aan het theologicum thans 'n President tevens professor en 6 professoren. Was de vorige cursus begonnen met 130 studenten, in don loop van het studiejaar zijn er 13 naar elders vertrokken; 36 heeren zijn priester gewijd en verlieten het Seminarie. In September 1932 zijn er 53 studenten van het Philosophicum gekomen. Het ge heele getal was daarmede geklommen tot 134. W0UBRUGGE. Scheepvaart. In 1932 zijn, gedurende den dag, 14118 schepen de brug over de Woud watering gepasseerd en gedurende de nachturen 3-192 schepen. Woningbouwvereen. „Nieuw Leven". Dinsdagavond vergaderde in het Gemeen tehuis, onder voorzitterschap, van don Bur-, gemeester, het bestuur en de leden der Wo- ningbouwvereeniging „Nieuw Leven", al hier. Nadat de voorz. do vergadering met een welkomstwoord had geopend werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur, hetwelk door vertrek van enkele leden, niet geheel voltallig was. Bij herslemming wer den gekozen tot voorzitter H. Schijf en tot secretaris J. E. Schijf. Tot commissarissen werden gekozen mej. de Wit en de heer O. P. van Amsterdam. Na afloop hiervan werden dc exploita tieuitkomsten besproken. Teneinde de wo ningen wederom bewoond te krijgen werden een drietal argumenten aangevoerd, dio noodzakelijk zijn, indien oenig succes voor bewoning geboekt kan worden, t.w. verla- igng van huur, verlaging der watertarieven en verbetering van 'on aan de woningen. Ten aanzien van het vuil, dat ter plaat se gestort wordt op een belt, om hierdoor een sloot gedempt te krijgen, willen enkele leden instelling van een ophaal dienst, welk ondea-werp, volgens mcdedeeling van den voorziter, reeds in den Raad ter sprake is geweest. Na discussie wordt besloten de lniur der woningen vast te stellen op 3.per week en hierop de miiiisterieelc goedkeuring te vragen. In verband met een naar voren gebracht verzoek om dc beschikking voor de leden over een gedeelte van het gemeentelijk bouwland deelt de voorzitter mede, dat het beschikkingsrecht bij den Raad berust en de Bouwcommissie hierover haar advies heeft uitgebracht. Door een der leden wordt voorgesteld om do kleine reparaties zooveel mogelijk zelf te verrichten, hetgeen voor de vereeni- ging een financieelc besparing geeft. Dit voorstel wordt aangenomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Crisis-comité. De opbrengst ten be hoeve van het plaatste crisis-comité heeft bedragen ruim 170.— terwijl veel goede ren in natura zijn vers-trekt. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkooping. Bij de gisteren ten over staan van notaris Jhr. Stoop gehouden verkooping van het hecrenhuis mot bouw terrein en weiland aan de Prins Hendrik straat No. 11. werd perceel I in bod staan- do op 5500 afgemijnd op 1100 door L. Gesman qq. Perceel II dat in bod stond op 1500 werd niet aifgemijnd on toegowezen aan. de N.V. Mij. van Onroerende Goederen „De Rijn" terwijl perecel III jn bod staan de op 6500 niet. werd afgemijnd en ook niet word toegewezen. Schadepost. In de Raadhuisstrnat werd gisterenmorgen door een achteruit- rijdenden wagen, waarvan de paarden schrokken en begonnen te stoigoren, een etalage-ruit stukgerodon van den winke lier G. Do bestuurder van. den wagen was F. uit Loimuiden. De verhooging der tarieven. Het be stuur der vereeniging van den Handoldr. en Industreelen Middenstand, de R.-K. Middenst.-ver. „De Hanze" én dat van don Verhuurdersbond, heeft een adres gezon den aan het college van Ged. .Staten, waar in zij dit college verzoeken de goodkou- ring te onthouden aan do bcgrootin.g van het dienstjaar 1933 van do gemeente Al phen aan don Rijn, en de bezwaren door hen in dit adres uiteengezet n.l. do ver hooging dor indirecte belasting botroffen- do de verhoogde tarioven van gas, water en electriciteit, benevens de rioolbelósting, wel ernstig te willen overwegen dozo to onderzoeken. BODEGRAVEN. Jeugdvereenigingen Vrouwenbond. Op Zondag 12 Februari uitvoering van de meis- jes-gynmnstiekvereeniging „Sport en Spel", mot medewerking van do Da-mcszangver eeniging „St. Cecilia". Voor leden is deze uitvoering gratis toegankelijk. Personen bo neden 16 jaar hebben geen toegang. Dit is de laatste uitvoering dio onze jeugdvereenigingen geven als onderafdco- ling van den Vrouwenbond wijl voortaan onze jeugdvereenigingen onder do Graal behooren. Wel kost hot den Vrouwenbond een offer, om afstand te doen van wat met veel moeite is opgericht en tot bloei ge bracht. Maar gedachtig, dat gehoor zaam- heid aan onze Kerkelijke Overheid heb ware kenteeken dor Katholieken is, doen zij er afstand van, in de lioop, dat alle jeugdvereenigingen mogen groeien cn bloeien onder de Graal. KOUDEKERK. Wethouder benoemd. In de hedenmor gen gehouden gemeenteraadsvergadering n tot wethouder benoemd do heer Ant. vna Egmond (C.-H.) in do vacaturo ontstaan door het vertrek van den heer D. Dorrc- paal. NIEUWVEEN. Landstormavond. Maandagavond a.s. te half acht geeft do plaatselijke afdcoling van den B. V. L. haar twoedo propngan- da-avond in de zaal van cafó Schreuder. Het programma voorspelt een schitteren de avond, die zeker velen zal lokken. Als «prekers zullen optreden do wclcerw. heer G. Henning, kapelaan te Langoraar, en do hoogedelgestr. heer Zeeman, generaal-ma- joor b. d., te '8-Gravonhagc. Vóór <1© pauze zullen bovendien eenige tableaux gegeven worden. Na do pauze draaien een drietal films, waaronder twee komische. Het geheel wordt opgeluisterd door fraaie muziek, middels de schitterende geluisinsballatie, dio de vorige maal reeds aller bewondering afdwong. De landstormors en donateurs hebben vrij toegang met htm echtgenooto of ver loofde. Belangstellenden kunnen voor den civielen prijs van een kwartjo volop in do geneugten deelen. Z0ETERW0UDE. Volksbond. Do 11. K. Volksbond hoeft in 't Patronaat oen vergadering gehouden. De voorzitter, de lieer I. J. Klaver, opemle de vergadering. De opkomst was zeer be vredigend. De voorz. gaf daarna 't woord, aan Kapelaan Ruhé. Bij do Nederlandscno Katholieken, zeido spr., hcersoht een zekere zelfvoldaanheid. Zij gaan bijvoorbeeld groot, op onze kerken, scholen, ziekenhuizen, en wat al zoo meer tot stand is gebracht, aoo- als do K. R. O., Kath. pers, It. K. Univer siteit, die wij dan ook moeten steunen mot abonnementen en bijdragen. En toch': i» alles wol iu orde? Had b.v. .Sjwuijc ook geen prachtige kerken, missiehuizen cn semina ries? Werkelijk er is ook bij ons iets wat niet in orde is, cn dat is de voldaanheid zelf. We moeten cr maar niet groot op gaan np 't geen wij tot stand hebben gebracht. Wanneer zal de inbreker slagen? Als do waakhond goed gegeten heeft en de be woners- slapen. Er zijn ook onder ons dio slapen, ja zelfs dc massa slaapt, misschien slapen wij zelf wel. Spr. komt met statis tieken van gemengde huwelijken en geloofs afval. Het Rijk Gods is gesticht om de. we reld te veroveren, dus wij zijn geboren voor den aanval. Een nieuwe kruistocht moet gevoerd worden. Dat leert ook Paus l'ius XI in zijn encycliek Quadragesima Anno. O, besef toch uw verantwoordelijkheid, roept spr. uit, van ons geslacht zal reken schap gevraagd worden over de zielen on zer medebroeders. Luister du» naar de woorden van onzen Paus, dio 't beste met ons voor heeft, dan zal dc overwinning Gods niet uitblijven. Dc voorziter bedankte den eerwaarde spreker voor zijn mooie, leerzame rede. Er werden door verschillenden nog vragen ge steld, die door spreker beantwoord wer den. Daarna, slnitinr

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7