DUITSCHLAND. DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ALWÉÉR SPAART OUD PAPIER! Ik moet alwéér een noodkreet slaken Ik steek alwéér de noodtrompet En 'k vraag U of U hart en ooren Bijzonder wijd eens open zet. Ik vraag alleen Uw goeden wil maar Mijn vraag kost U geen rooie duit, En schakelt toch een hoop ellende En nieuwe werkeloosheid uit. Wanneer U weet, waarom wij vragen, Doet U het zeker met pleizier, *t Gaat om 't Jiestaan van hen. die werken Bij 't L. O. P., da's Oud Papier. Uw oude krant is een hap eten Uw prullemand een snede brood, Uw pakpapier, Uw oude prullen Beteek'nen hulp in dezen nood. Al wat U acheloos op zij gooit Als rommel, waardeloos en oud, Is als 't verkocht wordt, weer voor velen, Het leven, eten, geld, ja goud. Als U nu weer die prullen weggooit En niet bewaart, is dat een daad Die voor wel drie, vier huisgezinnen Een stap beteekent naar de straat. U deelt dus zonder, geld of moeite Uw gulheid aan dees' menschen mee, Als U voortaan Uw oude prullen Bewaart voor 't Leidsehe L. O. P. TROUBADOUR. de verantwoordelijkheid voor de wanorde, die op het oogenblik in Spanje op sociaal gebied heerscht. Haar politiek échec culmineerde in de feiten van 10 Augustus van het vorig jaar (opstand van Sanjurjo en haar sociale échec in den anarchistischen opstand van 8 Januari j.l.). Gebrek aan tactiek en hartelijkheid heeft tusschen zuiver republikeinsche frac ties en partijen een allerbedroevendste ver houding geschapen. De president van den ministerraad zegt, zoo besloot Lerroux zijn rede, dat er in het politieke leven van Spanje niets an ders bestaat dan het parlement. De re geering geniet het vertrouwen van de meerderheid der kamer, maar deze meer derheid vertegenwoordigt geenszins de meerderheid van het land. BRITSCH-INDIE MEVROUW GANDHI VEROORDEELD. Mevrouw Gandhi is door de rechtbank te Borsad veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en een boete van 500 roe pijen subs, zes weken gevangenisstraf. Zij werd beschuldigd van burgerlijke ongehoor zaamheid en niet betalen van inkomsten belasting. ZUID-AMERIKA PARAGUAY MELDT SUCCES IN DEN CHACO. Officieel wordt uit Asuncion medege deeld, dat 110 Boliviaansche wldaten zijn gedood bij een aanval, dien zij zonder suc ces deden op het fort Nanawa. BUITENL. BERICHTEN FATALE HOTELBRAND IN CANADA Vijf dooden, vele zwaar gewonden. HITLER OVER ZIJN ZENDING. HIJ ONTVANGT DE PERS. Duitschlands toekomst eenige richtlijn zijner daden. Rijkskanselier Hitler ontving gistermid dag een aantal vertegenwoordigers der voornaamste Duitsche dagbladen. De Ber- lijnscho correspondent van de „Leipziger Neuesten Nachrichten'' meldt over deze re ceptie het volgende De ontvangst had plaats in een der za len van het nieuwe kanselierspaleis. Hitier begroette de persvertegenwoordi gers met een handdruk en nam daarna het woord. Hij begon met de uitdrukkelijke verklaring, dat hij principieel voorstander is'van de vrijheid der pers, wijl ook hij een zakelijke en loyale critiek noodzakelijk en alleszins wenschelijk acht. Het speet spre ker dan ook, dat desondanks zeer scherpe algemeene bepalingen tegen de persvrij heid noodzakelijk geweest waren. Het op treden van sommige organen van links bad die maatregelen afgedwongen. Herhaaldelijk kwam in de kanseliersrede tot uiting Hitiers vast geloof in de poli tieke zending der nieuwe rijksregeering. Hitier vergeleek het heden met het tijd perk tusschen 1860 en 1870. „Ook toen heb ben zich geweldige gebeurtenissen voltrok ken, ook toen heeft een deel der Duitsche publieke opinie de dingen niets steeds juist beoordeeld. En is niet de eeweldige betee- kenis van een figuur als Richard Wagner, wiens vijftigsten sterfdag a.s. Zondag door de rijksregeering in Leipzig en Weimar plechtig zal worden herdacht, eerst laat al gemeen erkend In het kort schetste Hitier vervolgens den huidigen politieken toestand. Spreker erkende, dat momenteel een meerderheid tegen zijn regeering op de been kon wor den gebracht; die meerderheid zou er ech ter eene zijn van zuiver negatieven aard. „Er is geen meerderheid, tot positieven ar beid in staat, mogelijk, tenzij ze zich schaart achter de rijksregeering, die thans het bewind voert"'. Die zelfbewustheid kwam in Hitler's verklaringen telkens en telkens weer tot uiting. Zoo verzekerde hij o.a., „dat hij zijn ambt niet zou neerleggen, voor hij zelf overtuigd was, dat zijn zending is vol bracht. De Duitsche openbare meening kon er van verzekerd zijn, dat er binnen tien jaar in Duitschland geen marxisme meer zal be staan". Ten slotte verklaarde de kanselier nog, dat hij steeds Duitschlands toekomst als het richtsnoer zijner daden voor oogen zou houden, óók al zouden die daden hem im populair maken, ja, al zou de gansche natie hem met steenen willen werpen. De politieke quintessence van Hitler's ver dere uitlatingen was weer zijn sterk ver trouwen in de zending van het thans be wind voerend rijkskabinet. Wellicht mag men daarin een bewijs zien, dat Hitier per soonlijk besloten is, óók na 5 Maart de op 30 Januari tot stand gekomen coalitie voort te zetten. Radiorede van Hitier te Cassel. Rijkskanselier Hitler die het gouwcon gres te Gassel zal bijwonen zal Zaterdag aldaar aankomen. Om kwart voor acht (7.05 Amst. tijd) zal hij op het balkón van het Groote Paleis een redevoering houden welke draadloos zal worden verspreid en een uur zal duren. DOMINÉVAN HOOGENHUYZE VOOR DE MICROFOON.... De K. R. O. biedt ons volgond artikel ter plaatsing aan: Wij beleven tegenwoordig vreemde din gen met de radio-controle-commissie. Uf daar nog een katholiek zitiing in heeft, we ten wij niet, in ieder geval is zijn invloed niet van dien aard, dat hij wat nu gebeurd is hoeft kunnen beletten. Want wat wij Zaterdagmiddag hoorden, toen wij luister den naar een uitzending van den H. 1. R. O., die zich aanmeldt als een neutrale omroeporganisatie, maar die blijkbaar do beruchte Evangelische Maatschappij in zich heeft opgenomen om Rome te bestrijden, gaat o.i. alle perken te buiten. Van den eersten spreker vernamen wij alleen de paar laatste zinnen van zijn be toog, waarin hij mededeelde, dat zijn strijd niet was togen de Roomschen, maar alleen tegen de ultramontanen. Wij kennen dit deuntje, 't Is wel heel onderwetsch maar het schijnt nog wel gaar ne door anti-papisten gezongen te worden. Wat zeg ik: „anti-papisten"? Maar dat zijn de menschen van de Evangelische Maatschappij niet. Ten minste dominé van Hoogenhuyze is het niet, zooals hij uit drukkelijk voor de microfoon verklaarde. (Deze dominé was de tweede spreker). Hij verklaarde ook, dat hij niets te maken had met de zoo beruchte juffrouw Bon, de be kende schandaalcolportrice in Amsterdam, hoewel deze in haar laatste pamflet den dominé bedankte voor zijn hulp haar ver leend. Wij weten dus wat de verklaringen van ds. van Hoogenhuyze beteekenen. Welnu, die dominé had tot onderwerp gekozen: „Nederland, waak togen Rome". Het was van begin tot het einde een ver maan aan do protestanten om zich te ver zetten tegen de groeiende macht van Ro me. Dit was de positieve taak van het Pro testantisme: zich zelf te versterken in den strijd tegen Rome. Nu weten wij, dat de dominé niet alleen van theorie houdt maar op het gebied van den anti-Romestrijd er practische midde len ip na houdt. Wij noemen ze hier op: zooais hij ze voor de microfoon aangaf. Vooreerst moesten de protestanten zor gen, dat zij meer ziekenhuizen kregen in ons land. Want de Roomsche ziekenhuizen overtroffen in getal verreweg die der Pro testanten, en men besefte niet, welke ge varen die Roomsche ziekenhuizen waren voor het ware Evangelie. a) onze zieken komen in Roomsche om geving en worden beïnvloed door de zus ters om Roomsch te worden. b) zij worden overgehaald om legaten en erfenissen aan de Roomsche Kerk en in stellingen te vermaken. Vervolgens moeten zij meer de prote3- tantsche kunst en kunstenaars ondersteu nen. Als het zoo doorging als nu, zei de do miné, dan zou» al heel spoedig de kunst .in Nederland Roomsch zijn, wat natuurlijk zeer verderfelijk is! Ten derde, moest men de katholieke za- kenmenschen niet bevoordeelcn en koopen bij den protestantschen middenstand. De Roomschen koopen niet bij protes tanten, gaf hij te kennen en daarom moes ten zij het niet bij Roomschen doen, die toch al zooveel vóór hadden, omdat zij zoo gemakkelijk voor lage rente geld konden bekomen. (Natuurlijk van do rijke kloos ters Ten vierde moest men op politiek gebied een protestantsch front vormen, dat Ne derland, een protestantsche natie op protestantsche wijze zou regeeren weg met iedere coalitie! Ten vijfde, er zou gezorgd moeten wor den, dat het geld, door den staat voor het onderwijs verschaft, niet in de zakken der kloosterlingen kwam. En daarom moest naar het voorbeeld van Spanje aan de kloosterlingen het recht ontzegd worden om onderwijs te geven. Tenslotte alle protestanten in ons land moesten alle pogingen aanwenden om de goederen in de doode hand te doen be lasten. (Dat de belasting op de goederen iu de doode hand een tweesnijdend zwaard is, dat het meest de protestanten zou treffen, weet de dominé waarschijnlijk niet. Hij staart zich blind op de enorme rijkdommen der kloosters, die jammer genoeg alléén maar in zijn fantasie bestaan). Na.deze zeer papistische en liefde-ade mende middeleu ter bestrijding van de ka tholieke kerk in ons vaderland te hebben aangegeven kwam de dominé tot het twee de deel van zijn rede: de geestelijke mid delen ter versterking van het Protestantis me. Dit deel besloeg op de 25 minuten spreektijd hem door den H. I. R. O. gege ven, nog geen drie minuten. Wel opmerke lijk. Wij hadden ons juist op dit deel ge spitst, omdat wij wel eens wilden weten op welke manic-r het Protestantisme zich geestelijk versterken kan. Edoch 5t was voor ons een deceptie van de ergste soort. Die geestelijke versterking bestond in de getuigenis der geloovigen en een zich door dringen van den geest der reformatoren. M-a.w. niet in de navolging van Christus, niet in 't zich eigen maken van verschillen de christelijke deugden, niet in het beoefe nen der naastenliefde, maar in hernieuwd animo tot den strijd tegen doKatholieke Kerk. Waarvoor, zooals dominé dan ook had medegedeeld, voor enkele jaren een Inter nationaal Verbond van Protestantsche Ker ken was opgericht, dat in 1934 zijn con gres in Den Haag zou houden. De 25 minuten waren vol gesproken en de. v. Hoogenhuyze, die volstrekt geen anti-papist is, had weer voor de zooveelste maal zijn geloofsgenooten tegen hun katho lieke medeburgers in ons vaderland opge zet. Als onze geduldige lezer, nu denkt, dat wij dit erg vinden, dan vergist hij zich. Heel dat dwaze en onnoozele gepraat gaat langs ons heen. Wij weten veel te goed, dat het getal gelijkgezinden achter ds. v. Hoogenhuyze met den dag kleiner wordt, dank zij de felheid van zijn optreden, maar wij vragen ons het volgende af: Voor ruim veertien dagen trad voor onze microfoon, een spreker op, die eenige ge dichten van den meest onschuldigen inhoud declameerde. Die versjes moesten worden opgezonden naar de controle-commissie van de radio. Het was heel moeilijk om iets te vinden, wat geschrapt kon worden. Maar toch men slaagde. In één der gedichtjes kwam het woord „Goddank" voor. Dit woord moest er uit, omdat men daarmede de orthodoxe protestanten erger de. Aan dezen maatregel hebben wij ons onderworpen, omdat wij niemand willen ergeren. Maar diezelfde commissie keurde blijk baar de rede van dominé van Hoogenhuyze goed, een opruiende rede tegen do ka tholieken, een echte anti-papistische rede. Nog erger. Diezelfde commissie vond geen termen aanwezig om ons katholieken het dubbel pijnlijk gevoel te sparen, dat open lijk tot den strijd tegen ons werd aangezet, tweedracht cn vijandschap werd gepredikt tusschen burgers van eenzelfde vaderland, midden in onzen zendtijd, toen onze luiste raars hun toestel hadden, aanstaan. Maar het ergste van al was dit, dat deze com missie niet belette, dat publiek voor geheel Nederland voor de microfoon geëis-cht werd een uitzonderingsmaatregel voor een be paalde categorie van Katholieken, even goe de staatsburgers als welke protestant ook. Ds. van Hoogenhuyze spoorde n.l. zijn protestantsche landsgenooten aan om dc kloosterlingen buiten de grondwettige vrij heid te plaatsen, door hun, op het voor beeld van Spanje, het onderwijs te verbie- den. Hiertegen vooral zij ons protest. Dominéé v. Hoogenhuyze is niet wijzer. Die man is verblind door zijn anti-papisme. Met hem kunnen wij alleen medelijden heb ben en voor hem bidden, dat O. L. Heer hem zijne oogen opene. Maar wat te zeggen van een controle commissie, die zulk een rede laat passee- ren, en daardoor duidelijk maakt, dat een meten met twee maten bjj haar mogelijk; ia? Wordt het niet meer dan tijd, dat na zuik een ervaring door den Minister een hooger beroep wordt ingesteld,opdat de wettelij ke zekerheid worde vastgesteld voor dege nen, die blijken gedupeerd te worden? De K. R. O., die altijd getracht heeft al les te vermijden, wat andersdenkende luis teraars zou kunnen grieven, heeft zich veel bekrompen maatregelen van de controle commissie laten welgevallen. Maar dit ge val eischt toch wel een geduld m een held- haftigen graad. Wij zullen dan ook dergelijk optreden van de radio-controle-commissie blijven signa- leeren in de toekomst. Dit schijnt voprloopig wel het eenige middel te zijn, dat ons overblijft. KERKNIEUWS DE ST. LIDUINA-FEESTEN. Pontificale H.H. Missen. Officieel staat nu vast, dat in alle kerken te Schiedam op 30 April een pontificale H. Mis zal worden opgedragen. In de St. Li- duinakerk zal dit geschieden door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent; in de kerk van St. Jan door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen; in de H. Rozenkranskerk door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen en in de H. Hartkerk door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. A. G. Lemmens. „Msb." DE NIEUWE TEKST OER DAGELIJKSCHE GEBEDEN. Veranderingen ook in het Onze Vader en Wees Gegroet. Dc herziene en aangepaste tekst van de dagelijksche gebeden, welke wordt inge voerd, brengt ook eenige veranderingen in het Onze Vader en Wees G-egroet. Zoo wordt in het Onze Vader de zin snede: Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren, gewij zigd als volgt: Vergeef ons onze schulden zooals ook wij vergeven aan hen, die ons misdeden. In het eerste gedeelte van het Weesge groet wordt de tekstGezegend zijt gij onder de vrouwen en gezegend is de vrucht uws lichaams Jezus, vervangen als volgt: Gij zijt de gezegendste van alle vrouwen en gezegend is Jezus, de vrucht van uw schoot. De H. Naam Jezus komt zoodoende niet aan het einde van het eerste gebedsdeel, wat de eerbied bij het uitspreken bevorde ren zal. Li de twaalf artikelen des geloofs komen maar geringe veranderingen, maar de acten van geloof, hoop liefde en berouw worden geheel gewijzigd; zelfs de naam acte ver dwijnt en wordt vervangen door oefening „Geld." „Neem me niet kwalijk, meneer. Bent u op jacht, of bent u aan 't verhuizen?" BUITENLAND ONTWAPENING HET FRANSCHE VEILIGHEIDSPLAN. Paul Boncour pleit voor een verloren zaak. Het dagenlange debat in de hoofdcom missie der ontwapenings-conferentie over het Fransche ontwapemngs- en veiligheids plan is gisteren beëindigd met een vijf kwartier lange rede van Paul Bonoour, waarin hij o.a. verklaarde, dat uit de ge- heele voorgeschiedenis der ontwapening blijkt, dat ontwapening slechts progressief mag plaats vinden naarmate de algemeene veiligheid toeneemt. Het Fransche plan, aldus Boncour, is niet een fantasie-beeld of een liefhebberij van de Fransche regeering en van de groep met haar bevriende mogendheden, doch een synthese, waarover door de conferentie moet worden geslist. Uit de besluiten dor ontwapeningsconferentie blijkt duidelijk, dat de ontwapening ondergeschikt is aan de veiligheid. Het verband, dat tusschén beide vraagstukken bestaat, mag niet over het hoofd worden gezien. Hot voornaamste bezwaar tegen het Franschejjlan bestaat hierin, dat het zoo genaamd, geen concrete en practische ont- wapeningsmaatregelen brengt. Boncour trachtte dit bezwaar te weerleggen door eenige afzonderlijke bepalingen van het Fransche plan voor te lezen. Hierop behandelde bij de afzonderlijke militair-technische gedeelten van het plan, zonder echter nieuwe argumenten aan te voeren. Boncour besloot zijn mede met de ver klaring dat ontwapening onmogelijk is zon der verhooging der veiligheid. Zijn rede werd door "talrijke aanwezigen, vooral van de zijde der kleine entente toe gejuicht en aan het einde ervan had Paul Boncour talrijke handen te drukken. Echter is algemeen de indruk, dat het lot van het Fransche voorstel reeds beslist is. ENGELAND BEDRAG INEENS VOOR DE OORLOGSSCHULDEN? Bezwaren van Borah. Tn her Lagerhuis werd gisteren door een lid geopperd, dat aan de Amerikaansche regeenug 20u worden voorgesteld haar ter regeling van de oor.ogspoiyjldcu een glo bale eindsom te betalen van niet meer dan 100 millioen pond sterling, met inbe grip van den termijn van 15 December. Minister Nesiile Chamberlain antwoord de: Ik weet dat zekere voorstellen van de» en aard zijn gedaan, maar ik geloof niet dat het v'cnschetijk is een meening uit te spreken over c!eze voorstalen; de ko- ïuerde onderhandelingen moeten worden afgewacht. De kolinetscommissie, belast met dc be handeling van de schuldenkwestie kwam gisteren weer bijeen en zal ook heden en Maandag vergaderen; de zittingen worden docr den Britscaen gezant tö Washington, Lindsay, bijgewoond Er >s nog geen beslis sing genomen inzake een regeling van de besprekingen me? Amerika. In Amerika toont men, naar uit "Wash ington wordt gemchl, groote belangstelling voor het denkbeeld, dat Engeland bijv. een eind-bedrag van een milliard tot 1250 mil lioen dollar zou betalen ter regeling van de oorlogsschulden. Senator Borah ver klaarde echter, dat hij al zijn invloed zal aanwenden, om te beletten, dat een rege ling van dien aard tot stand komt, welke niet tevens commercieels concessies in houdt. Hij heeft voor geen enkel plan be langstelling, dat niet de val.it ik.westies en zekere andere problemen regit, welke den weg versperren naar een opening der we reldmarkt en het herstel van den handel. SPANJE DE WET OP DE CONGREGATIES. Naar de correspondent van „El Debate" uit Barcelona meldt, heeft de bisschop van' het diocees van denzelfdon naam een rondschrijven gepubliceerd, waarin de ge loovigen worden uitgenoodigd, door middel van openbare en collectieve gebeden Gods bijzondere hulp in te roepen, nu de Katho lieke Kerk naar aanleiding van de cortes- debatten over de wet op de religieuse con gregaties door zoo ernstige gevaren wordt bedreigd. Verder wordt uit Barcelona vernomen, dat de kardinaal-aartsbisschop van Tarra gona, dr. Viday y Barraquer, een schrijven heeft ontvangen van den aartsbisschop van Santiago 'de Chili, waarin deze namens het geheele Chileensche episcopaat zijn deelne ming betuigt met de zware beproevingen, welke „de oudste Zuster van de Kerk van Chili" op het oogenblik te verduren heeft. Belangrijke rede van Lerroux Naar „El Debate" meldt, heeft de radi cale oud-minister van buitenlandsche zaken senor Lerroux in de cortes een rede gehou den, waarin hij o.a. zeide, dat het republi keinsche regime zich tengevolge van het optreden der tegenwoordige regeering niet heeft kunnen consolideeren. De regeering, welke in December 1931 gevormd werd, zeide Lerroux, heeft een volledig échec geleden, een econmisch, een sociaal en een politiek échec. Het aantal werkloozen is schrikbarend toegenomen. De waarde van het grondbezit is met bijna vijftig procent verminderd. Bij haar sociale wetgeving is de regeering te werk gegaan alsof Spanje uitsluitend uit socialistische arbeiders bestond. De regeering, ging Lerroux voort, draagt Bij een brand in het Imperial-hotel te Tisoale (Saskatchewan) zijn vijf personen gedood en talrijke personen zwaar gewond. Men vreest dat het aantal dooden nog aanmerkelijk zal stijgen. TALRIJKE GRIEPSLACHTOFFERS TE WUPPERTAL De griep maakt te Wuppertal de laat ste dagen vele slachtoffers. Van 30 Januari ton 4 Februari had men te "Wuppertal het zeer hoogé sterftecijfer van 250 geregis treerd, waarvan ongeveer éón-d?ide ver- coizaakt was door griep en longontste king. VECHTPARTIJ IN EEN TRAM TE DETROIT. In verband met staking bij' Ford. Een aantal werkwilligen van de tot het Ford-concern behoorende Briggs-carrosse- riefabrieken te Detroit, waar sedert gerui- rnen tijd wordt gestaakt, is door 3bakers overvallen, toen zij zich per tram naar hun werkplaatsen begaven. In de tram ontstond een hevige vechtpartij, in het ver loop waarvan één persoon werd doodgescho ten en drie personen door messteken ern stig werden gewond. VERMOGEN DOOR MIEREN VERTEERD. Uit Manilla meldt „United Press'", dat een rijke vrouw, die in den loop der jaren een groot vermogen had vergaard met den handel in „tuba", een geliefden drank der inboorlingen, op merkwaardige wijze van het grootste gedeelte van haar fortuin is beroofd. De vrouw vertrouwde de banken niet en had zich daarom een groote kist aangeschaft, waarin zij telkens haar spaar penningen opborg De kist raakte echter vol en toen besloot de vrouw eens inven taris op te maken en haar geld te tellen. Nauwelijks had zij echter de bovenste laag met nieuwe bandbiljetten verwijderd of zii stuitte op een witte massa, die niet veel gelijkenis toonde met bankpapier Het bleek, dat de massa bestond uit de stoffe lijke resten van ontelbare witte mieren, die zich eerst aan het bankoapier hadden te goed gedaan en ten slotte in de kist VAN HET FRONT OP STRAAT. Schietpartij te Berlijn. Gisteravond heeft een ernstig vuurge vecht plaats gehad tusschen communisten en nationaal-socialisten, die te Berlijn-Wil- mersdorf met elkaar slaags waren geraakt. Twee mannen werden in den arm getroffen. Bovendien trof een kogel een jong meisje in de long. Te Gladbach-Rheydt is gisternacht een arbeider met een schot in de borst dood gevonden. Van den dader ontbreekt elk spoor; het is niet opgehelderd of men hier met een politieken moord te doen heeft, doch er wordt op gewezen, dat de man eenige weken geleden van de nat.-socialis- ten naar de communisten was ovei'gegaan. Te Viersen zijn twee leden der S. A., die eenige dagen geleden winkelruiten hadden ingegooid en twee politie-agenten verwond den, uit de partij gezet. Eenige nat.soc. lei ders hebben de gewonde agenten in het zie kenhuis bezocht en hun leedwezen over het gebeurde betuigd. waren gestorven. De vrouw zal nu haar geld naar de bank brengen. 00STENRIJKSCHE „8LAUW6AARD" OVERLEDEN. De Oostenrijksche „Blauwbaard" Leit- goeb, die bekend heeft in twintig jaar ze ven vrouwen te hebben vermoord, o.w. zijn tachtigjarige grootmoeder, is in een zie kenhuis te Ween en aan de gevolgen van een operatie overleden. Leitboek was vorig jaar November tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Bij al zijn moorden wa-s diefstal de drijfveer. STAAF GOUD BIJ DEBRECZEN GEVONDEN. Nabij Debreczen stiet een houthakker in het bosch op een 22 decigram wegenden en 40 c.M. langen staaf aoud, die volgens het oordeel van een vakman daar circa 2000 jaar begraven moei liggen. Daar de vinder het goud aan de politie heeft afge dragen, komt hem volgens de Hongaarsche wetten een derde deel van de waarde toe.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6