AGENDA DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Febr. 1933, medegedeeld door het Kon. -Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste baronieterst.: 773.6 te Toulouse. Laagste baronieterst.: 727.0 te RösL Verwachting tot den avond van 10 Febr.: Meest matige Zuid- Westelijke tot Wes telijke wind, betrok ken tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk regenbuien, later iets kouder. Op den Oceaan is de barometer snel stij gende, maar bij het Noord-Oostwaarts trekken is dc depressie snol dieper gewor den, zoodat zij in geheel Scandinavië zwar re stormen, in Zweden sneeuwstormen brengt. Voorde Britsche Westkust ligt nog een uitlooper van do depressie. De hoogo drukking bleef in Zuid en Oost toenemen, maar door de krachtige ontwikkeling van de depressie is het vorstgebied ook in Duitschland Oostwaarts teruggetrokken. Dc verdere ontwikkeling van den toestand hangt vooral van do drukstijging in het Westen af; bereikt deze Scandinavië en Schotland, dan is daar sterker daling van temperatuur te verwachten, omdat de lucht afkomstig is uit een gebied met mi nus 40 graden Celsius bij Groenland, op IJsland reeds 7 maal en op Janmayen 15 graden vorst gemeld wordt. Thans waait het bij de Britsche Eilanden nog krachtig uit Zuid-West met temperaturen nabij 10 graden Celsius; in Frankrijk en Duitsch land nam de regen meest af maar blijft het. nog grootendeels betrokken, evenals in Zwitserland. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatour des middags te half drie 9.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 5.31 uur tot Vrijdagmorgen 6-57 uur. bemanning en haar familiebetrekkingen, benevens het schip, slachtoffers zullen wor den, 2e, deze zaak thans geen politieke on dergrond heeft en dan een politiek agita- tiemiddel van verschillende zijden kan wor den, 3e. de bemanning zelf op den voor grond stelt, dat zij geen geweld beoogt, doch een demonstratie tegen do salarisver mindering en Legen de arrestatie van haar kameraden". Buitengewone vergadering van Raad van Indië. Gistermorgen werd een buitengewone vergadering van den Raad van Neder- landsch-Indië gehouden, ter bespreking van den algemeenen toestand. De vergadering werd voorgezeten door den Gouverneur-Ge neraal en voorts bijgewoond door den leger commandant, den commandant van de zee macht en de directeuren van Justitie en Binnenlandsch Bestuur. Inheemsche demonstraties voorbereid. Uit Batavia wordt gemeld: De voorbereiding vindt plaats van In heemsche demonstraties. De nationaal-Indonesische padvinderij roept dc aangesloten padvinders op voor een openlijke demonstratie op 12 Februari a.s. ter herdenking van den sterfdag van Dipo Negoro. Een persoon, die desbetreffende roode pamfletten op het Waterlooplein trachtte te verspreiden, werd door het publiek ver wijderd. De nieuwe uitgave van het „Volk". De vice-admiraal, commandant van de Marine te Den Helder, hoeft geweigerd om de nieuwe uitgave van de „Arbeiderspers" „De Zeven Provinciën" op de marinewerf en de schepen toe te Laten. Hij heeft tevens het volgende verbod uit gevaardigd: Alle uitgaven van „De Arbei derspers" zijn voor het onder mijn com- mandement staande personeel verboden, in welken vorm zij ook verschijnen. DE EERSTE KAMER EN DE REGEERINGSVERKLARING. Her Eerste Kamerlid mr. P.. E. Briët heeft aan den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, schriftelijk de vol gende vraag gesteld: Is de minister bereid mede te deeler., waarom de Regeering, die volgens den mi nister van Defensie het op prijs stelde de gelegenheid te hebben op 7 Februari 1.1. m de Tweede Kamer der Staten-Generaal een verklaring af te leggen naar aanleiding van de muiterij aan boord van Hr. Ms. Do Ze ven Provinciën, daarop geen prijs stelde ten aanzien van do Eerste Kamer, die te gelijkertijd vergaderde, niettegenstaande dit gedeelte der Volksvortegcnwooridging volgens de artikelen 79 en 80 der Grondwet en de Tweede tezamen het Nederlandscho volk vertegenwoordigen? N!r.UV" V-RH00GING VAN INVOER RECHTEN IN DUITSCHLAND. LEVEND VEE, VLEESCH EN REUZEL. BERLIJN, 9 Febr. (V.D.). Officieel wordt medegedeeld, dat op voorstel van den rijksminister voor den landbouw, dr. Hugenberg, de rijksregeering heeft beslo ten, voorloopig ten gunste van den bui tengewoon "waar to lijden hebbenden Duitschen landbouw tot een reeks van be langrijke verhoogingen van invoerrechten. De nieuwe invoerrechten zullen heden in het rijksblad worden gepubliceerd. Ver- I de invoerrechten voor le vend vee, vleesch en reuzel. 'Het nieuwe invoerrecht levend rundvee zal 50 M. per 100 kg. bedragen, voor schapen 45 M. per 100 kg. en voor levende varkens 50 M. per 100 kg. invoerrecht op versch vleesch wordt verhoogd tot 100 M. per 200 kg., voor eenvoudig toebereid vleesch 150 M. per 200 kg. en voor fijne vlgeschwaren 280 M. per 200 kg. De invoer van deze vleeschsoorten kan geacht worden niet noodzakelijk te zijn. KERKNIEUWS KARDINAAL FRUEHWIRTH f Uit Rome wordt gemeld, dat Kardinaal Fruehwirth daar heden op 88-jarigen leef tijd overleden is. Hij was de oudste van het College van Kardinalen. Andreas Fruehwirth werd 21 Augustus 1845 te St. Anna am Aigen in Stiermarken geboren. Na zijn studie te hebben beëin digd, trad hij toe tot de orde der Domini canen, waarvan hij in 1S91 Ordegeneraal werd. In 1910 werd hij door Paus Pius X als Nuntius naar München gezonden. Het opvallende feit, dat een niet-Italtaan met de Nuntiatuur werd belast, werd veroor zaakt door do bijzonder moeilijke verhou ding. die met Beieren was ontstaan en die slechts door een goeden kenner der omstan digheden in het reine kon worden gebracht. In 1915 werd Fruehwirth door Paus Bene- dictus XV tot Kardinaal benoemd. Van 1918 tot 1927 bekleedde hij de waardigheid van Groot-Poeni tentier, en in 1927 werd hem het eere-ambt van Kanselier van de Roomsche Kerk toevertrouwd. Kardinaal Fruehwirth heeft altijd groote belangstel ling getoond voor den toestand der Duit- schc minderheden. Na den dood van Kardinaal Fruehwirth bestaat het College van Kardinalen nog uit 52 Kardinalen, waarvan vier Kardinaal- Bisschoppen zijn, 44 Kardinaal-Priesters en 4 Kardinaal-Diakenen. Op het oogenblik zijn dus 18 kardinaalshoeden te vergeven. Er zijn 26 Italiaansche en 26 buitenland- sche kardinalen, waarvan 6 Franschen, 4 Duitschers, 1 Oostenrijker, 2 Polen, 1 Hon gaar, l Belg, 1 Engelschman, 1 Ier, 4 Ame rikanen en 5 Kardinalen uit het Spaansch- Portugeesch taalgebied. Van de 23 Curie- Kardinalen zijn 20 Italianen en 3 buitenlan ders. UIT DE OMGEVING 0EGSTGEEST. Aanrijding door een motorrijder. Gisterenmiddag heeft achter het Groe ne Kerkje een ongeval plaat» gehad. De 21-jarige A. B. werd bij het oversteken van den weg aangereden door den motorrij der E. Th. de V. uit Bloemendaal. A. B. brak daardoor zijn linker-onderbeen en werd verbonden door de doktoren Hugen- holtz en Munick uit Oegstgeest, terwijl de Eerste Hulpdienst hem naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden heeft vervoerd. De motorrijder had de attentie, om zich niet over zijn slachtoffer te bekommeren en reed met onverminderde snelheid door. Deze had echter buiten den waard gere- kend, want op een telephonisch bericht werd hij door de Hillegomsche politie aan gehouden en aan de Oegstgeester politie overgeleverd. Gevonden voorwerpen. Muts, regen jas, heerenhandschoen, jonge hond, schaats, portemonnaie waarin eenige sleutels, zilve ren armband, een paar studieboeken, glacé heerenhandschoen, zilveren polshorloge, dekzeil van een brancard, gouden dames- ring. Verloren voorwerpen. Handbescher mer van oen rijwiel, kinderhandschoen, vul pen merk „Pelikan", gouden broche. Gevestigd: M. H. Sckolten van Rlie- den. H. W. Koning 'en gez. van Zoeter- woude. Th. Midden van den Haag. G. Nagtegaal en gez. van Voorschoten. K. Moes en gez. van Hillegom. J. A. Duvcun van Sassenheim. Vertrokken: A. M. Verkleij naar Hillegom. Wed. P. de Lange-Koekenbier naar Hillegom. C. M G. v. Bij ster veld naar den Haag. D. Kaiser naar Amster dam. M. v. Tol naar Rijnsburg. S. Fa- ber naar Vour. C. de Bruin naar Maas land. K. de Boer naar den Haag. H. P. Perk naar Utrecht. Geboren: Petronclla Catharina Ma ria, d. van E. M. C. Hoffman-v. d. Meel. Pieter, z. van R. Postma-Boukes. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken IT. C. J. van Os, administrateur, W a s- s e n a a r; cur. mr. R. J. Bergmans te Den Haag. G. M. Teegelaar, kruidenier, Leidon; Cur. mr. A. J. Romijn te Leiden. RECHTZAKEN OVERTREDING CRISIS-VARKENSV/ET De Kantonrechter, mr. Van Haeften, heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den varkensmester C. A. van B. te Loosduin^n, die zijn varkens niet had voorzien van het oormerk, ingesteld volgens de crisis-varkens- wet. Hij was niet genegen, zijn varkens te doen merken, en wilde geen lid worden van de varkenscentrale. Verdachte had zich ver dedigd, aanvoerende, dat wel de wet ver biedt aan ongemerkte varkens in voorraad te hebben, maar dat hij geen lid is van de cen trale en dus zijn varkens niet gemerkt kan krijgen en dat nergens in de wet wordt be paald, dat hij lid moet zijn van de centrale. Verd. had opgemerkt, dat men moet ver zoeken, om lid van de centrale te worden, en dat men moet verklaren, zich aan de be palingen te zullen ondérwerpen, maar dat de leden nooit rechtens meespreken hebben, want dat zij geen vergaderingen kunnen bijwonen. In de uitspraak wordt overwogen, dat hier door de strafbaarheid van het feit niet wordt opgeheven. Volgens de artt. 11 en 12 van het crisis-varkensbesluit is het in voorraad heb ben enz. van varkens, zwaarder dan een na der door den minister te beperken gewicht, slechts toegestaan, indien zij voorzien zijn van een oormerk. En het aanbrengen van zulke oormerken is slechts toegestaan aan een rechtspersoonlijkheid bezittende, gewestelijke organisatie onder door den minister vast te stellen voorwaarden. In het vonnis wordt overwogen, dat geen reden gebleken is, waarom de strafbaarheid zou zijn opgheven, en dat die reden zeker niet is de omstandigheid, dat verd. niet ge dwongen wil worden om de noodige maatre gelen te treffen om aan zijn verplichting tot het doen aanbrengen van het vereischte oor merk te voldoen. Overeenkomstig den eisch van het O. M. is verd. veroordeeld tot f 100 boete of 50 da gen hechtenis. STADSNIEUWS K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Lezing van den Moderator. In het Eigen-Huis hield de weleerw. heer L. Gudde, moderator van de K. J. M. V., gisteravond een lezing over de Katholieke Kerk en de oud-Kath. Kerk. De vice-voorzitter, de heer S. Veldman, opende de bijeenkomst met de K. J. M. V - groet, daar de voorzitter, de heer P. Knaap door familie-omstandigheden verhinderd was. De heer Veldman heette allen van harte welkom, waarna de moderator het woord nam. Aansluitend op de voorgaande lezingen over het Anglican isme en het Lutheranismo,\ sprak Kap. Gudde thans over het oud-Ka- tholicisme, niet omdat ze zooveel aanhan gers telt. maar omdat het tooh wel van belang is iets over het ontstaan van dit miniatuur-Kerkgenootschapje te weten. Haar ontstaan is het gevolg geweest van eén groote twistvraag in de Kerk over de genadeleer. Sinds de uiteenzetting van den H. Augustinus staan twee punten vast: lo. do menschelijke wil blijft vrij onder de wer king der genade; 2o. God kan door Zijn genade iedere wil onfeilbaar zeker tot het goede brengen. Over de interpretatie van deze twee punten kan geen wezenlijk ver schil bestaan. Dit vraagstuk riep twee scholen in het leven; die der Molinisten (de Jezuieten) die bizonder de vrije wil en die der Thomisten, die bizonder de goddelijke genade geklemtoonde. Paus Clemens VIII benoemde een aparte congregatie ter bestu deering van deze kwestie. Na ongeveer tien ;aar studio kwam Rome's uitspraak, dat beide richtingen verdedigd konden worden. Anderen wilden echter 'n anderen weg op. Een prof. Michael Baius te Leuven schreef een boek vol dwalingen o.a. over de wils vrijheid. Deze leer is zeer verwant met de protesbantsche leer. Ondanks de Kerkelij ke veroordeeling bleef de dwaling van Baius voortbestaan totdat Cornelius Jansenius kwam. Hij schreef zijn bekende boek „Augustinus". De grondgedachte van dit werk is, dat de mensch onder twee invloe den staat: aardsche of hemelsche. Na z'n dood werd het werk gedrukt en door Paus Innooentius X veroordeeld. De leer van Jansenius had echter reeds zeer veel aan hangers gekregen. De Paus bleef echter strenge maatregelen nemen en het goedwil lende deel onderwierp zicb. Een weer barstig restje bleef in het voormalige bis dom Utrecht. In 1719 sloten zich eenige recalcitrante priesters in Den Haag aaneen en deden een zekere Cornelis Steenhoven als bisschop wijden door 'n Franschen bis schop die in ons Land vertoefde op doorreis naar Perzië. Bij aankomst in Perzië bleek hij intusschen. door den Paus gesuspendeerd. Zoo ontstond de oud-Katholieke clerezij. Er werden drie bisdommen gevormd Haarlem, Utrecht en Deventer. Het laatste bisdom heeft geen .parochies en geen enkele geloo- vige, Nadien heeft men op allerlei manier getracht de aanhang te vergrooten, wat echter niet gelukt is. Wat het inwendig leven en de leer be treft hiermede is het droevig gesteld, voor al na de afschaffing van het caelibaat der pastoors. Het godsdienstige leven is dor en stervend. Wat do wijdingen betreft, in te genstelling tot de Anglicaansche, die door Paus Leo XIII ongeldig zijn verklaard, is nog geen beslissende uitspraak gedaan. Daarom moeten wij het binnengaan van j>en oud-Katholieke kerk vermijden, omdat wij onze houding niet met absolute zeker heid kunnen bepalen, hoewel spr. de mee ning is toegedaan, dat de wijdingen wel eens ongeldig konden blijken te zijn, door dat' zo niet met de goede intentie zijn toe gediend. Kon bij de bespreking van het Angli- canisme de blijde verwachting van een evenlueele hereeniging uitgesproken wor den, hier is dit niet het geval, daar het een lidmaat betreft dat van het mystieke lichaam van Christus is afgerukt en daar door gedoemd is te sterven. Met een aansporing om ook voor deze af gedwaalde broeders te bidden, wanneer wij bidden voor de bekeering van bet vader land, eindigde de moderator zijn uiteenzet ting, waarna de bijeenkomst met de K. J. M. V.-groet gesloten werd. LEIDSCH UNIVERSITEITS FONDS. Gisteren werd door den Universiteits raad de jaarvergadering gehouden in de Se- naastkamer van de Academie aan het Ra penburg. Wegens het overlijden van de heeren dr. J. Bruining en mr P. J. van Wijngaarden en het periodiek' aftreden van de heeren jhr. mr. dr. A. Rüell, mr. Ph. B. Libourel, mr. J M. Dutilh, mr. A. baron van Haer- solte, mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, dr. P. C. Molhuysen, mr. S. J. R. de Mon- chy, N. Rutgers van der Loeff en dr. J. Schoemaker, moesten 11 nieuwe leden ver kozen worden, waarvan alleen de heer Li bourel terstond herkiebaar was Mr. Libourel werd herkozen, de namen van de overige 10 nieuwe leden van den Universiteitsraad zullen later bekend ge maakt worden. Uit het College van Gecommitteerden traden de heeren jhr. mr. dr. A. Röell en mr. Libourel af, alleen de laatste was als zoodanig herkiesbaar en word herkozen, terwijl .als nieuwe Gecommitteerde geko zen werd: prof. mr. W. J. H. van Eysinga. Het financieel beheer over 19311932 werd door de daartoe benoemde Commissie nagegaan en accoord bevonden, zoodat aan den penningmeester onder dankbetuiging voor de vele door hem als zoodanig ver richte werkzaamheden décharge verleend werd. Een Commissie werd benoemd tot het nagaan van het financieel beheer over het tijdperk 1 Sept. 19321 Sept. 1933. Medegedeeld werd, dat de Kanakaprijs was toegekend aan den heer Soekanto, die op 8 Juli 1932 het taalkundig doctoraal examen der Indologische studie goed had afgelegdhet doctoraal-examen Neder- landsch-Indisch Recht was reeds vroeger door hem afgelegd. De Gadjanadaprijs werd dit jaar niet toegekend. De Commissie van Uitvoering bracht verslag uit over de werkzaamheden van het Leidsch Universiteits-Fonds geduren de het tijdvak 8 Februari 19328 Februari 1933, waaruit bleek hoeveel met de be schikbare middelen verricht was kunnen worden Gedurend.e het afgeloopen jaar werden evenals tevoren de vijf bijzondere profes soraten vanwege het fonds, bekleed doifr de heeren Einstein, Holst, Buffin, de Jos- selin dè Jong en Thiel bestendigd. Aan de docenten in Spaansch, Deensch, physiologie en biologie der tropische plan tenwereld en tropische cultures, crimineele psychologie, erfelijkheidsleer, oeconomische geschiedenis en in het Oostersch Christen dom werd ondersteuning bij hun onderwijs verleend. Aan het Sinologisch Instituut, het Insti tuut Kern, het Instituut voor Indische Voordrachten, de Hortus Botanicus en het Instituut voor Systematische Theologie werden subsidies verleend, terwijl de hoog leeraar Rhader in staat werd gesteld om op een reis, welke hij in Japan maakte, vele werken aan te schafen voor de biblio theek, die dringend noodig waren, het welk met buitengewoon veel succes is ge schied. De heer Rhader was toch in staat voor het kleine beschikbare bedrag een groot aantal boeken aan te koopen. Het werk van prof. Berg voor verschil lende doeleinden ten bate van het onder wijs in het Javaansoh en de Javaansche litteratuurgeschiedenis werd ondersteund. Het Comité voor Historische voordrach ten werd in staat gesteld lezingen te doen houden; het Chemisch Dispuut om dokter Rutgers over te laten komen voor het ge ven van colleges. Ook dit jaar werd de Theologische Fa culteit in staat gesteld tot het doen hou den van wijsgeerige theologische voor drachten en aan een studentenvereeniging werd subsidie verleend voor academie- preeken. Voor het geologisch onderwijs werd fi nancieel steun gegeven voor het inrichten van het museum. Aan dé afdeeling Leiden van het I. S. S. werd een som gewaarborgd voor het doen inrichten van gelegenheden, waar door studenten het koffiemaal gebruikt kan wor den, waaraan groote behoefte bestaat. De Universiteitsdag werd dank zij de actie van de heeren de Vos v. Steenwijk en Linthorst Homan met veel succes in Assen gehouden. Als plaats voor den Universiteitsdag in 1933 werd aangewezen een plaats in de provincie Utrecht. Het afgeloopen jaar was voor het Leidsch Universiteits-Fonds betrekkelijk moeilijk daar de aanvragen om steun door de moei lijke tijdsomstandigheden menigvuldiger en dringender waren dan gewoonlijk. Gelukkig kon, al verminderde ook de in komsten uit andere hoofde, het ledental door stelselmatige propaganda op peil ge houden worden. Er bleek dat getracht zal moeten worden de financiën te versterken, daar nog ve lerlei werken op uitvoering wachten. Kerk en Kapitaal. Ons verslag betreffende'de lezing, die kap. B. Dorbeck Dinsdagavond voor de leden van „Dr. Schaepman" hield over „Kerk en Kapitaal'' eischt een verbetering. De vierde stelling dient aldus gelezen te worden: Dit systeem moet worden ver nieuwd, zooals Paus Pius XI in de ency cliek Quadragesimo Anno aangeeft door: het inrichten van Bedrijfsschappen, Zedelijke vernieuwing. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet, Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat H. J. £lewe, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Haarlemmerstraat No. 102, aldaar. A.YAN DE SAiNDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Fobruari 1933. LEIDEN. Vrijdag R. K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius", Bondsgebouw 8 uur. Vrijdag, Concert Delftsche Trio, Kleine Stadszaal, 8 uur. Zaterdag, Zweefvliegdemonstraties Leid- sche Zweefvliegclub, terrein Maal drift (Wassenaar), 2,30 uur. Zaterdag, Uitvoering Leidsch Gymnasias- tenbond, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Conferentie, Eigen Huis, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotneken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Febr. a.s. waarge nomen door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, Tel. 523.' DE KWESTIE- COLENBRANDER. De hooglecraren dr. G. W. Kernkamp, dr. J. H. Gosses en dr. H. Brugmans, die door Curatoren der Leidsehe Universiteit aangezocht waren een onderzoek in te stel len naar de gegrondheid vau de beschuldi gingen van plagiaat, door prof. Gcyl en dr. van Eyck jegens prof. Colenbrander geuit, hebben onder datum van 24 Januari het volgende rapport aan Curatoren doen toe komen: Ter voldoening aan het verzoek, een antwoord te geven op de vragen: lo. Zijn de beschuldigingen, geuit in den open brief aan de „Gids"-redactie door dr. P. N. van Eyck en prof. dr. P. Geyl aan het adres van prof. Colenbran der te Leiden, naar aanleiding van diens artikel in de Januari-aflevering van de „Gids" van dit jaar, juist? 2o. In hoeverre treffen deze beschuldi gingen ook de op 6 Januari 1.1. door ge noemden hoogleeraar in het Groot-Audito rium te Leiden gehouden redevoering. hebben de eer het navolgende te uwer kennis te brengen. Tot ons leedwezen moeten wij de eerste vraag in hoofdzaak bevestigend beant woorden. Van het bedoelde „Gids"-artikel, dat 12S bladzijden telt, zijn, zooals ons bij nauwkeurig onderzoek is gebleken, ruim tachtig bladzijden, hetzij in letterlijke of vrije vertaling, hetzij in samenvatting of excerpt, ontleend aan Pirenne's „Histoire de Belgique", tome III p. 368461 en tome IV p. 31S6. Ook blijkens de volgorde der behandelde onderwerpen maakt de heer Colenbrander zich in verreweg het grootste gedeelte van zijn artikel niet los van Pi- renne. Alleen voor enkele algemeene be schouwingen of wanneer het aangelegenhe den uit de speciale geschiedenis van Noord-Nederland geldt, die bij Pirenne óf niet, of slechts ter loops worden aange roerd, staat de heer Colenbrander, in die gedeelten van zijn artikel, waar hij ove rigens zich aan Pirenne vastklemt (ber. 10 44, 4861 en 6912S), op eigen voeten Hij put dan uit de kennis, die hij reeds be zat voordat hij het bewuste' „Gids"'-arti- kel schreef, verlevendigd en aangevuld door het raadplegen van de beste daar voor in aanmerking komende historisce geschriften. Zoowel hieruit, als uit de gedeelten van het artikel, die buiten de besohuldiging aan plagiaat vallen, blijkt, dat de heer Co lenbrander nog iets anders heeft gedaan dan Pirenne op den voet volgen. Hij heeft bovendien om slechts het voornaamste te noemen gebruikt gemaakt van ver schillende artikelen van Robert Fruin en van diens (door hem zelf uitgegeven) „Ge schiedenis der Staatsinstellingen in Neder land tot den val der Republiek"hij heeft eveneens Raahfahl's „Wilhelm von Oranien" en Blok's „Willem de Eerste" geraadpleegduit verschillende plaatsen volgt tevens, dat hij Groen's „Archives" en de door dr. Japikse uitgegeven „Resolu- tiën der Staten-Generaal" ter hand heeft genomen. Maar nóch dit, nóch, de omstandigheid, dat de heer Colenbrander voor een aan tal passagers, die alleen feitelijke mede- deelingen bevatten, ter controle van zijn geheugen evengoed met een ander auteur dan Pirenne te rade had kunnen gaan, doet aan de zaak ten principale veel af. Het ontstellende feit blijkt, dat hij een grootendeels op Pirenné berustend arti kel als zijn eigen werk heeft gepubliceerd, dus zonder den naam van zijn zegsman te vermeldenslechts twee malen citeert hij Pirenne, op bldz. 7 van zijn artikel, maar nooit meer in het vervolg, nooit meer in die gedeelten, waar hij volkomen van Pi- re"ne afhanet. En niet alleen dat hij deze afhankelijk heid verzwijgt, hij wekt 'bovendien den schijn, dat hij zijn artikel ontleent aan bron nen van de eerste orde. door klakkeloos alle verwijzingen van Pirenne naar deze bronnen over te nemen. Zoowel het een als het ander is misleidend voor eiken lezer, die Pirenne niet naast het artikel van dan heer Colenbrander lc«gt.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2