24ste Jaargang DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Zullen de muitelingen van de Zeven Provinciën" vandaag op de ,Java" stooten? No. 7428 3)e Êcicbclve (2ou/ïcmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsbla' is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 eer per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingcn wbrdt het dubbele van het tariof berokend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Dictatuur, democratie en de muiterij in Indië Aan een artikel in de socialistische pera van gisteravond ontleenen we: „Er bestaat een scherpe, haast onver zoenlijke tegenstelling tusschen de strijd wijze van communisten en socialisten. De communisten houden ^hardnekkig vast aan de bolsjewistische opvatting, aan de methode, die de groote arbeidersmassa beschouwt als een kudde, die moet wor den gedreven in de richting, aangewezen door „de voorhoede van het proleta riaat", door de partij, die beslist zonder de massa over de massa. De bolsjewis tische partij dicteert aan de massa, wat zij moet willen. De sociaal-democratie laat de beslissing bij de massa zelf. Zij vertrouwt in het gezond verstand, in het oordeel van de massa". Do schrijver van het hier geciteerde ar tikel heeft volkomen gelijk: het Commu nisme staat lijnrecht tegenover de demo cratie. Communisme en Fascisme in welken vorm dan ook stemmen hierin volmaakt overeen, dat zij de democratie op^ij zet ten, haar als „afgedaan" beschouwen en verwerpen. Het Communisme erkent ook zelf, dat het een dictatuur wil uitoefenen. En: dictatuur staat tegenover democratie. Maar, zoo beweert het Communisme, de dictatuur, welke wij wenschen, is die van liet proletariaat. De dictatuur van het proletariaat! 't I« een dwaasheid, een fictie. Een dictatuur kan niet worden uitgeoefend door duizen den gezamenlijk, maar is feitelijk altijd m handen van den man, die den meesten aan hang heeft of den meesten schrik inboe zemt. Ook in ons land zijn er wel, die wat zijn gaan voelen voor een dictatuur, een com munistische of een fascistische, terwijl zij zich toch niet openlijk daarvoor uitspreken. En, al is him aantal niet zoo groot, men treft hen toch niet alleen* aan onder baar- dclooze knapen, maar ook onder bezadig de lieden. Zoo'n Stalin of zoo'n Hitler 't zijn toch maar kerels! Dezulken moesten er zich 'ns dieper van bewust worden, dat dictatuur beteekent: tyrannic. Veronderstelt 'ns, dat een bepaald dictator, dien men wenscht, de' zekerheid zou kunnen geven, dat hij geen misbruik zou maken van zijn macht, het recht zou doen heerschen, het algemeen belang naar waarheid zou behartigen welken waarborg 'zou men dan nog heb ben, dat zijn opvolger ook zóó zou zijn, dat men 't ook met dézen zou mogen wa gen! i De overgroote meerderheid van ons volk is gelukkig! voorstandster van een democratischcn regeeringsvorm. Maar en dat is een ramp velen heb ben opvattingen van democratie, welke ongezond zijn, welke de ware demoora tie misvormen en welke daardoor anderen aanleiding geven voor naar een dictatuur uitgaande sympathieën. Ook in de democratie is leiding noo- dig, en de leiders moeten zelfstandig heid bezitten, en moeten hebben een eigen oordeel (wat heel iets ander3 is dan eigenwijsheid!). En nu zijn er helaasin de Neder- landsche Sociaal-Democratische Arbeiders partij vel en, die de democratie aldus op vatten, dat hun leiders niets meer en niets beters zijn, dan.... „een kudde, die moet worden gedreven in de richting, aangewe zen door de partij"! En vele leiders in de S. D. A. P. schijnen ook zichzelf zóó te beschouwen.... Dat is een democratie, welke funest is! Van dat leiderschap-zonder-ruggegraat geeft de leiding der S. D. A. P. op bedroe vende wijze blijk in deze dagen van de muiterij op „De Zeven Provinciën". Wij zeggen dat werkelijk niet, omdat wij om „politieke" redenen de S. D. A. P. zouden willen treffen maar wij constateeren. een, naar onze besliste overtuiging, klaarblijke lijk feit. Wij kunnen ons volkomen indenken, dat de Volksvertegenwoordiging over het voor gevallene met de regeering wilde praten. Ook het Eerste-Kamerlid mr. Briët schijnt dat graag te hebben willen doen, naar men uit zijn tot de regeering gerichte vragen kan concludeeren (zie elders). Wij kunnen het ons heel goed verklaren, dat ook zij, die de regeering in deze hun vertrouwen willen schenken, er toch behoefte aan hebben, om die regeering te waarschuwen voor de adviezen van scherpslijpers en voor kracht patserij, zoóals mr. Aalberse dat gisteren heeft gedaan. Maar wij bedoelen hier de ergerlijke tweeslachtige houding, welke de S. D. A. P. in en buiten de Kamer inneemt bij de bespreking van de muiterij in Indië. Zij geeft niet openlijk haar sanctie aan het optreden der muiters zooals de commu nisten doen, van wie men niet kan zeggen, dat men niet weet, wat men aan hen heeft. Maar zij durft toch ook volstrekt niet het gebeurde rond-uit afkeuren. De leiders draaien en tollen en zijn bij dat alles on oprecht omdat zij naar alle kanten schijnen uit te zien, hoe het publiek, hoe hun volgelingen op hun houding reagee- ren. Hier vertoont zich de .democratie in haar armelijkste plunje! TWEEDE KAMER De Regeeringsverklaring inzake de muiterij op „De Zeven Provin ciën" Het standpunt der R.K. Kamerfractie Er is weer een volle dag gediscussieerd, laten we maar zeggen over de regeerings verklaring; want de motie-Drop geraak te, overigens heel begrijpelijk, bij de be spreking van het hoogst ernstige gebeuren in Indië, geheel op den achtergrond. Met al die discussies zijn we echter geen stap verder gekomen; en dit was eigenlijk ook wel te voorzien. Men kan dan ook wel zeg gen, dat de leider der Katholieke fractie, die blijkbaar namens de geheele fractie heb woord voerde, het juiste standpunt innam, toen hij verklaarde deze discussie op dit oogenblik nóch psychologisch, nóch staatkundig juist to achten. Intusschen: de discussie heeft plaats gehad; en al heeft ze ons dan ten aanzien van de zaak zelf geen stap verder gebracht, ze heeft al thans de positie der wederzijdsehe par tijen duidelijker afgebakend. En dan moet worden gezegd, dat de sociaal-democrati sche arbeiderspartij er oii^etwijfeld het slechtst is afgekomen. Van de Communis ten weten wij nu eenmaal dat zij de revo lutie willen. Zij laten daaromtrent nooit eenigen twijfel bestaan cn ze hebben dat ook ditmaal niet gedaan. De heer De Visser eischte zelfs open lijk den tjtel van „beroepsopruier" voor zich op, al voegde hij er ook in een adem aan toe dat de groote opruiers van de mui terij op „De Zeven - Provinciën" achter dc regeeringstafel zaten, wat hem, teen hij het, na tot de orde geroepen te zijn, nog eenmaal herhaalde, een ontneming van het woord kostte, waarop hij heb overi gens duidelijk aanlegde. Maar de heer Colijn (A.-R.) constateerde het terecht; de heer de Visser komt er althans eerlijk voor uit. Maar de sociaal-democraten doen dit niet. Zij hitsen de menschen in hunne pers op: en als de gevolgen zich daarvan voordoen, dan spreekt de heer A 1 b a r d a S. D.) helaas steeds achteraf, zooals de heer Schouten (A.-R.). interrumpeer de, mooie frasen over wijs beleid en tracht hij de verantwoordelijkheid voor de ge beurtenissen op den Minister te schuiven. Met deze pogingen hebben de heeren dit maal heel weinig succes gehad; want met stukken, brieven, telegrammen en couran tenverslagen toonde Minister Dec kers afdoende aan, dat zoowel de voor stelling van zaken van den heer Albarda als zouden de afgevaardigden van C. A. M. B. O. de loffelijke en eerbiedwaardige bedoeling hebben gehad den Minister voor te lichten over de dreigende gebeurtenis sen in Indië, als die, dat er misverstand gerezen zou zijn bij de schepelingen ten gevolge van onduidelijke telegrammen, vol komen met de feite in strijd waren. De ware reden van het misverstand bij de schepelingen was te zoeken bij de socialis tische bonden, die, naar aanleiding van het volkomen duidelijke telegram, de door niets gemotiveerde voorstelling gaven, als zouden zij een groot succes hebben bereikt. De Minister was niet vriendelijk doch wel volkomen waar tegenover de sociaal-de mocraten, toen hij constateerde, dat de voortdurende ophitsing in hunne bladen tegen de regeering en tegen de marine- autoriteiten hare werking niet had gemist en dat hij eenvoudig zijn plicht zou ver zuimen, indien hij zulke bladen nog in de kazernes en aan boord van schepen toe liet. Telkens en telkens interrumpeerden de sociaal-democraten, aldus het bewijs le verend, dat zij voelden in de klem te zit ten. Raak was ook de opmerking van den heer Colijn naar aanleiding van de aan sporingen van den heer Albarda om te voorkomen dat er bloed zou vloeien en menschenlevens zouden verloren gaan, dat het juist de heer Albarda was die he.t meer dan wie ook in de hand had, dit to voor komen: zijne partij had slechts aan de muiters te raden zich onvoorwaardelijk over te geven, en er zou zeker geen bloed vloeien. Het heeft weinig zin diep in to gaan op de redevoeringen, die door de heeren Kersten (S.G.), Boon (V.-B.), Peereboom (H.G.). W ij n k o o p (C.P.) en Floris Vos (Wild) werden gehou den. Men kan volstaan met de mededee- ling xlat zij allen met uitzondering na tuurlijk van den communist, zich achter de regeering schaarden ten aanzien van de noodzakelijkheid van onderdrukking der muiterij. De heer Kersten sprak daarbij als zijn overtuiging uit, dat bij salaris-kor tingen met de hoogo salarissen begonnen diende te worden en zoowel hij als de heer Peereboom konden niet nalaten er weer eens de hervorming bij te sleepen als de noodzakelijke grondslag voor ons volks leven. Ook de heer Merchant (V.D.). stel de zich op het standpunt dat. er van eenige onderhandeling met do rebellen geen spra ke kon zijn. Hij betwistte echter dat dit standpunt noodzakelijk zou moeten leiden tot een gewelddadig optreden tegen „de Zeven Provinciën". Er waren wel andere middelen om dit schip tot overgave te dwingen. Hij voor zich zou het mooier en dapperder vinden als de commandant aan boord ging, dan wanneer een torpedo op het schip werd afgeschoten. Door het ant woord der regeering was spr. niet geheel bevredigd. Hij erkende dat men nog te wei nig wist om over de zaak te spreken, maar drukte er tooh zijn verbazing over uit, evenals de heer Boon, en in veel scherper mate de heer Alberda, dat de commandant en de officieren niets van de zaak hebben geweten en misschien zelfs ondanks voor afgaande waarschuwing niet aan boord zijn teruggekeerd, doch op een fuif zijn gebleven. Öieromtrent verklaarde Minis ter Deckers, dat, indien deze berich ten juist mochten blijken, zulk een hou ding natuurlijk de scherpste afkeuring zou verdienen en voor de betrokkenen zeker niet zonder gevolgen zou blijven. Tot besluit geven wij hier in het kort de motieven weer, welke de heer Aal berse aanvoerde voor het standpunt der Katholieke fractie: dat het gevoerde de bat op psychologische en staatkundige gronden thans niet had gehouden behoo- ren to worden. Psychologisch was dit ver keerd omdat men niet over de oorzaken van een brand moet spreken, terwijl het huis in vlammen staat. Staatkundig was het verkeerd op de eerste plaats, omdat men niet op de hoogte van de feiten was. Zelfs de regeering kende die niet. Do re bellie duurt op het oogenblik nog voort. Haar te onderdrukken is zaak van de re geering, niet do taak van het parlement. Door zich thans in die re gee rings taak te gaan mengen, zou het parlement een deel van de volle verantwoordelijkheid van de regeering op zich kunnen nemen. Daarom was een debat op dit oogenblik niet juist. Het oogenblik daarvoor zal eerst gekomen zijn als de regeering haar taak heeft vol bracht, de Kamer volledig op de hoogte is, en maatregelen tegen herhaling en voor de toekomst zullen moeten worden getroffen. Dan is het oogenblik der critiek daar en om do regeering ter verantwoording te roepen. De Katholieke leider voegde hier aan toe, dat hij hoopte, maar ook overtuigd was, dat de regeering hare moeilijke taak met kracht en beleid ten uitvoer zon we ten te brengen. Hij waarschuwde tegen twee groepen van raadslieden. De ceno groep, die der scherpslijpers, legt den na druk op de kracht; de andere, die der zwakkelingon op het beleid alleen. Ook dit is een gevaarlijke groep van raadge vers. Zij pleit nu reeds clementie, en ver wacht daarbij do subjectieve schuld der muiters met de toch buitengewoon ernsti ge objectieve daad. Spreker verwacht van de regeering na een beleidvol krachtig op treden volledige opening van zaken; dan Zal het voor het parlement de tijd zijn om zijn oordeel uit te spreken. Met de verwerping der motie-Drop met 53 tegen 20 stemmen (S. D. A. P. en Com munisten) eindigde daarna dit debat. WAS DE COMMANDANT GEWAARSCHUWD? Een nieuw telegram van de muiters. WAARSCHUWING IN DEN WIND GESLAGEN. De „Deli Courant" meldt, dat de In specteur van Politie, J. Vermeer, te Koeta- radja Zaterdagavond 5 Februari zeven uur dertig een waarschuwing kreeg dat de schepelingen met „De Zeven Provinciën' zouden wegvaren zoodra de commandant en de officieren op de sociëteit zouden zijn De heer Vermeer waarschuwde onmid dellijk den assistent-resident van Groot- Atjeh, die het bericht onmiddellijk doorgaf aan den commandant van „De Zeven Pro vinciën". kapitein-luitenant ter zee F. Eikenboom. Laatstgenoemde heeft het bericht blijk baar als een canard beschouwd, zoodat de heer Vermeer om tien uur vijftien alleen op den steiger stond toen het schip wegvoer, onmachtig iets te doen. NIEUW TELEGRAM VAN DE MUITERS. Weer voorwaardelijke overgave aangeboden. Naar Aneta verneemt, heeft het radio station van „De Zeven Provinciën" het vol gende draadlooze bericht uitgezonden, dat gericht was aan den commandant van het schip, den kapitein-luitenant ter Zee P. Eikenboom, 'die aan boord vertoeft van het Gouvernementsvaartuig „Eridanus", dat nog immer de vervolging voortzet: „Wij verzoeken u om den hoogcren auto riteiten namens ons te willen mededeelen dat door ons geen communistische neigin gen worden gekoesterd en dat wij niet van plan zijn tot gewelddadigheden over te gaan. Wij willen alleen protesteeren tegen dc korting op de salarissen cn tegen het in arrest stellen van onze kameraden. Al!es aan boord is goed Er zijn geen gewonden. De dienst heeft voortgang als gewoonlijk. Wij zijn bereid ons over te geven in den vorm waarvan ons eerder bericht melding heeft gemaakt". Deze mededeeling was onderteokend door de „Europeeschc en Inheemscho be manning". (Wij herinneren er-aan. dat in de reeds eerder gemelde mededeeling waarvan in bovenstaand radiogram van het muitende schip sprake is, onder meer te kennen werd gegeven, dat het geheele avontuur met „De Zeven Provinciën" bedoeld was als een pro test tegen de salariskorting en dat aange boden werd zich over te geven, mits vrij heid voor de muiters, die de veiligheid der Europeeoche gevangenen garandeeren, ver zekerd zou worden. Red.). Het telegram wordt genegeerd. Aneta-Holland meldt, dat in bevoegde marinekringen aan het radiotelegram van „De Zeven Provinciën' weinig beteekenis wordt gehecht. Aanvankelijk was door de muiters een telegram van soortgelijken in houd verzonden aan den commandant der Marine te Soerabaya. Nu daar met geen enkel woord op geantwoord is, zullen do muiters waarschijnlijk het nog eens via commandant Eikenboom hebben willen pro- beeren. De regeering zal echter ongetwij feld haar voorwaarde van onmiddellijke en onvoorwaardelijke overgave handhaven en van het radiogram geen nota nemen; wat de onderteekening „Europeesch en In- Landsch personeel" betreft, is men van mee ning, dat deze wel onder alle voorbehoud bezien moet worden. t VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Paul Boncour verdedigt te Genève het Fransche veiligheidsplan. (2de blad). Hitler over zijn zending! (2de blad). Kardinaal Frühwirth. t (Kcrkn., 1ste blad). BINNENLAND. De muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën". Was de commandant voor de ongunstige stemming aan boord gewaar schuwd? (le pagina). De motie-Drop in de Tweede Kamer en de muiterij in Indië. (lsto blad). Verhooging Duitsche invoerrechten op vee en vleeschwaren. (lsto blad). Twee goederentreinen te Meppol op elkaar gereden. Voornamelijk materieele schade. (Laatste Bed.). Mislukte overval op 80-jarige vrouw te Sommelsdijk. (Laatste Ber.). Poging tot berooving van een ouden man te R'dam. Twee daders gevat. (Gem. Bcr. 3de blad). Strijd om den zomertijd. (2de blad). Bacon-besprekingen met Engeland. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Rausch cn Pijnenburg nog steeds aan den kop in de Zesdaagsche te Frankfort. (3ilo blad). DE ACHTERVOLGING. Zullen vandaag de schepen elkaar ontmoeten? Alles wijst erop, dat vandaag of anders uiterlijk morgen het muiterschip zal stoo ten op het eskader, dat onder aanvoering van de „Java", is uitgevaren om de mui ters te vangen. Vandaag passeert het Java-cskader do Straat Socnda, terwijl do positie van do „Zeven Provinciën" gisteren reeds werd op gegeven als ter hoogte van Bcnkoelcn. Dc drie Dornier vlicgbootcn zijn van Tandjong Priok vertrokken. Do commandant van den kruiser „Java" is dc kapitein-ter-zoo J. Th. A. Br ui na ma, groepscommandant van do torpedojagers, tevens commandant van de „Evortsen" is do kapitein-luitenant-ter-zee K. Doorman, commandant van do „Piet Hein" is do lui tenant-ter-zee der lo klasso J. B. dc Mees ter. De te Koetaradja achtergebleven beman ning van „De Zeven Provinciën" zal wor den overgebracht naar Batavia. Do datum waarop dit zal geschieden is nog niet be kend. De „Aldebaran", welke „De Zeven Pro vinciën" vanaf Olch-lch heeft achtervolgd, is gisteren om 11.45 uur voormiddag in Eni- mahaven aangekomen. Het schip had slecht-s twee derden der bemanning aan boord. De bemanning was zeer vermoeid, daar zij twee en een hal ven dag onafgebro ken in touw is geweest. Do proviand raakte op. Het personeel werd op rantsoen ge steld. De gezaghebber confereert met den resident van Sumatra's Westkust. Reactie op de „Java". Naar een bijzondere correspondent van de „Msb." telefonisch uit Socrabaja mede deelt, is, toen op de „Java" hot bericht werd ontvangen van de muiterij op dc „Ze ven Provinciën", dc geheele inlandsche be manning door het overige pers-onccl met revolvers naar den voorbak gedreven, waar zij onder bewaking van schildwachten is opgesloten gehouden. Het Europeeschc ge deelte van de bemanning heeft dc kruiser daarop naar Soerabaja gebracht. DE TERUGSLAG IN INDIE. Standpunt van Indische soc.-dem. en nat. fractie. Do I.S.D.P. cn dc nationale fractie in den Volksraad zonden het volgende telegram aan den G. G. van Ncd.-Indië en den mi nister van Defensie: „Het gebeurde op „De Zeven Provinciën" betreurend en de noodzaak van 't terug brengen van 't schip onder marinebevel er kennend, willen de nationale fractie in den Volksraad en de fractie van de sociaal-de mocratische partij in dut college Uwe Ex cellentie dringend aanbevelen slechts in uiterste noodzaak geweld te doen gebrui ken, aangezien le. in dit geval de gchcclo

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1