SNAPSHOTS fel R. A. I.-TENTOONSTELLING WOENSDAG 1 FEBRUARI 193S DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VAN DE UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. De eerste raadszitting in het jaar 1933 heeft zich gekenmerkt door verschillende eigenaardigheden. Vooreerst was er een Nieuwjaarsrede van den burgemeester een onvermijdelijke plechtigheid bij deze gelegenheid waarin wijselijk niet al ie veel gesproken werd over de oorzaken of de gevolgen vau den crisis, noch over de toekomst, maar alleen herinnerd werd aan de noodzakelijkheid om de tering naar do nering te zetten. De ambtenaren kregen een pluim en de meest belangrijke gebeurtenis sen van het vorige jaar werden kortelijks gememoreerd. De traditie getrouw werd deze rede beantwoord door den heer Huur-, man ah oudste raadslid, die tevens van de gelegenheid gebruik maakte om den bur gemeester te complimenteeren met zijn her benoeming. Voor de tweede eigenaardigheid zorgde de heer Knuttel, die het noodig vond te zeggen, dat hij zoo blij niet was met de her benoeming van" den burgemeester. Het ging niet om de persoon, maar de burgemees ter vertegenwoordigt voor hem do kapita listische regeering. De opmerking werd voor kennisgeving aangenomen. De derde eigenaardigheid was hot feit, •dat de Lange agenda van meer dan 30 pun ten reeds vóór half vijf was afgewerkt, zoo dat het bijna met een middagzittiiig was afgèioopen. Bijna! Do voorzitter rekte do zitting tot half zeven, maar toen bleek, dat de socialisten nog lang niet waren uitge praat over hun wenschen inzake do werk- loozensteun, moest een avondzitting volgen. In de vergadering van Maandag was de agenda zelf volmaakt bijzaak. Zonder één enkel woord werd de bewaarschoolkwestie afgedaan, die in vorige vergaderingen zoo veel stof heeft doen opwaaien. Het „stopwetje", waarover de vorige maal do stemmen staakten, kwam er thans met vlag en wimpel (1913). Eenige zwa righeid werd nog gemaakt over de voorge stelde wijziging van do verordening op de Straatpoli tie, waarbij het voortaan verbo den zal zijn, een motorrijtuig op straat van benzine te voorzien uit een benzine-pomp, welke niet op den openbaren weg is ge plaatst. De houders van benzine-pompen, wien geen vergunning is verleend hun pomp op straat op te stellen, zullen dus binnens huis gelegenheid moeten scheppen om auto s van benzine ie voorzien. Natuurlijk brengt deze wijziging eenig ongemak mee, doch dat is met alle wettelijke maatregelen het geval. Overigens valt er weinig van de agenda te zeggen. De hoofdschotel stond er niet op en dat waren eenige wenschen inzake de werkloo- zenondersteunang vooral in verband met de koude van de afgeloopen weken. Tezamen werden behandeld twee adres sen, één van den Leidsohen Bestuurders bond, en één van de bes-turen van het P.A. S., de O.S.P. en de R.S.P. Het eerste vroeg om voortaan brandstoffen bons te verstrek ken ook aan do z.g. kasbrekkers; het twee de vroeg allerlei dolzinnige maatregelen, welk laatste adres hetzelfde lob onderging als een even dwaas voorstel van den com munist, n.l. het maakte geen onderwerp van 'beraadslaging uit wegpns gebrek aan steun. In aansluiting aan het adres van den Leidsohen Bestuurdersbond had de heer v. Stralen een interpellatie aangevraagd, welke resulteerde in een voorstel, dat drieërlei maatregelen vroeg: lo. deze week een extra brand«toffentoc- slag te verstrekken aan alle werkloozen; 2o. een extra uitkeering te doen van 2.50 per week; 3o. dekens te verstrekken, aan alle werk loozen, die daaraan behoefte hebben. Van deze voorstellen is alleen het laat ste aangenomen. Volmaakt overbodig; immers de wethouder had reeds de toe zegging gedaan, dat dekpns verstrekt- zou den worden naar de behoefte, want dat het geld ervoor aanwezig was. Het aannemen van dit voorstel beteekende dus niets an ders dan het intrappen van een open deur. Ook het eerste voorstel inzake de brand- stoffentoeslag had de heer v. Stralen ge voegelijk in kunnen trekken, omdat de wet houder reeds toezeggingen had gedaan, welke veel verder gingen, en de aandrang van den raad om in 't algemeen niet te zuinig te zijn met de kolen blijkbaar zn uitwerking niet gemist had. Dat de Raad dit- voorstel verworpen Leeft, beteekent dus volstrekt uiet, dat •deze week geen extra brand-toffenbon zal worden gegeven. Integendeel heeft de raad de wenschelijkheid daarvan duidelijk ge noeg uitgesproken cn de verwerping was alleen een demonstratie, dat men het voor st el-v. Stralen overbodig achtte. Waarom de raad smeerderheid echter in dit geval de overbodigheid van het voorstel inzag en niet do overbodigheid van het dekens-voor stel, is een psychologisch raadsel, waarvan do oplossing waarschijnlijk gezocht zal moe ten worden in den negatieven vorm, waar in de wethouder zijn toezegging inzake de dekens-verstrekking gegoten -had. Dab tenslotte heb voorstel tot uitkeering van ƒ2.50 per week verworpen werd, is zonder meer duidelijk. Aanneming zou een ijdele betooging geweest zijn tegen de re geering, die er eenvoudig oen streep door gehaald zou hebben. Een motie-Elkerbout om de brandstof fen-verstrekking te doen plaats hebben aan alle werkloozen, ook aau de z.g. kastrek kers, slechts met uitzondering van hen, die meer dan '3.— uit gaan boven de gemeen telijke steun, werd in welwillende overwe ging genomen. Over 14 dagen zullen B. en "NV. er praeadvies over uitbrengen en als zij termen aanwezig vinden om daaraan tegemoet te komen, zullen zij dezen maat regel reeds bij voorbaat in toepassing bren gen. Nu men het toch over de werkloozen had, werd meteen beslist op het verzoek van Biet Werkloozen-Strijd-comité om den maat regel „eenmaal stempelen" uit te breiden tot de ondersteunden van Maatsch. Hulpbe toon. Het verzoek werd afgewezen. Betee- ikent dit, dat men ccn uitspraak heeft ge- j 't Is voor den journalist even goed als voor ieder „gewoon" sterveling ietwat sen- satie-achtig enkele uren rond te snuffelen over een mooie tentoonstelling, op welker kwalificatie de R.A.I.-expositie ongetwij feld aanspraak mag maken. Een tentoonsteling moet al heel goed zijn, wil zij tot het laatste oogenblik de be langstelling gaande houden. Dat dit met de R.A.I. het geval zal zijn, daaraan mogen we niet twijfelen. 'fc Was gisteren de vijfde dag der ten toonstelling en het was zoo druk, dat er haast geen doorkomen aan was. Overal hadden de stands groej>en van menschen tot zich getrokken, dc nieuwste vindingen op autotechnisch gebied werden bewon derd En met recht, want zulk een expositie mag er met recht wezen. Engelschen zoo wel als Duitschers, Franschen en Belgen staan verwonderd om hetgeen hier is be reikt. 't Is niet alleen het feit, dat het R. A.I.-gebouw zich zoo schitterend voor een dergelijke expositie leent, de expositie dor artikelen zelf moet eveneens goed zijn. En dat laat niets te wenschen over. Een on dervinding van meer dan 35 jaar heeft hier intussohen den juisten weg gewezen en de R.A.I.-bestuurders hebben getoond met hun tijd te kunnen meegaan. De eerste tentoonstelling in 1895 in het Paleis voor Volksvlijt was 'n evene ment, niet alleen voor Amsterdam, maar voor geheel het land. De benzinewagen uit die jaren heeft plaats ge-maakt, voor de schitterende luxe carrosserieën, die op het oogenblik in al lerhande kleur en vorm een plaats vin den in het R.A.I.-gebouw. Die eerste ten toonstellingsruimte besloeg nauwelijks 1500 M.2, nu vraagt deze expositie met kanto ren, restaurant enz. een ruimte van circa 13.000 M.2 Over het verschil in aard van het ge- exposeerde behoeven we eigenlijk niet uit te weiden. Dc ouderen kennen de oude typèu van dc eerste wagens nog wel, de jongeren zijn niet beter gewend dan steeds luxere fabrikaten te zien rijden. Die hooge vlucht van do auto te beschrijven vanaf het eerste gedrocht, dat menschclijk ver nuft wist te vervaardigen, tot fraai pro duct van knappe ingenicurskunst, is hier niet mogelijk en we willen er ons ook niet aan wagen. Gelijken tred met de ontwikkeling van de auto hield, ook de belangstelling van het publiek. Hoevele belangstellenden de eerste tentoonstellingen wisten te trekken weten we niet, maar in 1922, toen de R. A.I. voor het éérst in eigen huis exposeer de, bedroeg hun aantal 37.000. In 1923 en 1924 klom het aantal bezoekers niet sterk; de cijfers uit die jaren zijn 41.000 en 42.000, maar daarna ging het met een reuzen sprong naar boven. In 1925: 00.000; dan weer een inzinking tot 50.000, maar in 1928 (nadat er in 1927 geen expositie was gehouden) was dit getal 80.000. Het jaar daarop weer 10.000 minder, in '30 en '31 resp. 90.000 en 100.000. Wat het resultaat van dit jaar zal zijn is nog moeilijk té voorspellen, maar ver onder de 100.000 zal het ook nu wel'niet zijn. Want, deze expositie biedt heel wat bij zonders sedert de vorige tentoonstelling. De groote veranderingen, die de wereld in twee jaar tijds heeft ondergaan, hebben ook haar stempel gedrukt op het automo bielbedrijf. Reeds eerder wezen we er in onze reportage over de R.A.I. op, dat de auto-constructeurs den polsslag van den tijd hebben gevoeld en thans een auto brengen, die: zuinig is in het gebruik, be ter van constructie en ten laatste en voor al: lager in prijs dan ooit. Wat wil men meer? Men behoeft slechts zijn oogen te laten gaan over deze machtige expositie om overtuigd te worden, dat de prijzen der auto's thans veel lager zijn dan enkele ja ren geleden. Men behoeft slechts te luiste ren naar hetgeen de exposanten vertellen over den economischen wagen van nieuwe constructie, om de overtuiging te krijgen, dal hier een volmaakte wagen wordt ge- exposeerd. Een wagen, die aan alle eisohen vol doet, betrouwbaarheid en zuinigheid, voor zien van alle mogelijke technische verbete ringen. We zullen den lof van de moderne auto niet verder bezingen. We hopen, dat het publiek ervan over tuigd is, dat de auto-technjci allo pogingen aanwenden om de auto meer en meer on-* der „ieders bereik" te brengen. Dat die niet alleen geldt voor den luxen wagen, maar ook voor den bedrijfs wagen, spreekt voor zichzelf. En.daarom is deze expositie t© merkwaardiger. We hebben in vorige artikelen reeds verschillende typen van deze tentoonstel-, ling onder dc loupe genomen. Van de Ford (te Leiden vertegenwoor digd door het Motorhuis) gaven we reeds een uitvoerige bespreking, evenals van de Morris-producten (vertegenwoordiger te Leiden den heer Kwestroo). daan over dc wenschelijkheid of de nood zakelijkheid van tweemaal stempelen? Neen, deze kwestie zal bij de reorganisatie van de werkwijze van M. H. nog wel eens ter sprake komen, al geven wij ook dau weinig kans aan con eventueel voorstel om den stempeldwang van tweemaal daags voor a 11 c n cn als regel af te schaffen. Mr. H. G. DE CHEVROLET. Een wagen, die op het oogenblik sterk naar voren komt en algemeen te aan dacht trekt is de Chevrolet (vertegenwoor diger te Leiden van deze alsmede van de Buick en Pontiac, dè heer A. J. Stal- linga). De schoonheid, prestaties, soepelheid en bedrijfszuinigheid der nieuwe Chevrolet 1933 leveren een nieuw bewijs van de vin dingrijkheid der Chevrolet-technici en van de buitengewone faciliteiten, Waarover zij beschikken om hun product tot een voort- durend hoogeren graad van volmaaktheid op te voeren. De vlotte indruk, dion de Chevrolets 1933 met haar moderne gestroomlijnde car rosserieën maken, is volkomen in overeen stemming met haar prestaties en gedra gingen op den weg. De grootste bekoring, die er van uitgaat, ondervindt men, wan neer men achter het stuurwiel plaats neemt, de kracht voelt, die geen inspan ning kost, en constateert, hoe onmiddellijk de wagen aan elk commando gehoorzaamt. Langere wielbasis en breedere carrosse rieën maken de 1933-modellen nog ruimer en comfortabeler dan de voorafgaande, ter wijl grootere remmen met stijve, door twaalf ribben versterkte remtrommels, ook de veiligheid nog verhoogen. De krachtbron der 1933 Chevrolet is de bij uitstek betrouwbare zescylinder, waar van er reels meer dan drie millioen ge bouwd zijn, die tot groote tevredenheid hunner eigenaars in vele duizenden kilo meters dienst de superioriteit van den Chevrolet kopkleppcn-inotor overtuigend hebben bewezen, maar die weer talrijke verfijningen heeft ondergaan, waardoor hij niet alleen krachtiger, maar vooral nog soepeler, nog rustiger is geworden en daar bij zoo bedrijfszuinig, als alleen door de hoogste technische vervolmaking van elk detail bij een motor met dergelijke capaci teiten mogelijk is. Belangrijke verbeterin gen zijn o. a. de nieuwe vierpunts-motor- ophanging in rubber, de thermostatische regeling der voorverwarming, de vol-auto- matische ontstekingsregeling met centrifu- gaal-regulateur plus vacuum-inrichting en de Octaan-Selector, die het mogelijk maakt met een handmoer de ontsteking te ver stellen volgens het Octaan-getal (klop vastheid) der gebruikte brandstof, Syncro-Mesh gangwissel, thans met gc- ruischlooze tweede, nog verbeterd vrijwiel- mechanisme en de „Startcrator" maken het den bestuurder Van een Chevrolet 1933 nog prettiger en gemakkelijker, dan bij de voorafgaande modellen reeds het geval was. Do Starterator, die start- en gaspedaal in één orgaan vereenigt, is iets geheel nieuws op het gebied der automati seering van het starten. Een wagen van een zoo hooge intrinsie ke waarde voor zoo lagen prijs te leveren kan alleen de Chevrolet Motor Company, die, wat productiecijfers betreft, geduren de vier van de laatste zes jaar aan het hoofd der geheele wereldindustrie heeft gestaan. Door haar enorme productie, en geruggesteund door de machtige General Motors organisatie, kon Chevrolet, zonder haar fabricagekosten per eenheid te be zwaren, de waarde van haar product nog aanmerkelijk verhoogen door tal van belangrijke nieuwe verbeteringen toe te passen, waar anderen zelfs niet aan kon den denken. DE BUICK. Niet minder dan 29 nieuwe modellen worden in deze klasse gebracht. De Buick- 1933, modern gestroomlijnd, maakt een indruk van gedistingeerde elegance, die het oog ongemeen bekoort. Haar speciaal daarop ontworpen vloeiend lijnverloop en afgeronde hoeken beperken den luchtweerstand bij het rijden aanmer kelijk, waardoor hooge snolheden gemak kelijker met minder brandstofverbruik bereikt worden. Het ventilatie-probleem is in de Buick 1933 op werkelijk ideale wijze opgelost. Êcn der groote bezwaren, aan het rijden in een gesloten wagen verbonden, is hier mede opgeheven. Buick biedt. met. haak nieuw ventilutie-systeem gelegenheid tot afdoende luchtverversching, die voor ieder inzittende naar zijn believen kan geregeld worden zonder gevaar voor tocht of het binnendringen van regen of sneeuw, waar door zijn medeoassagiers zouden kunnen gehinderd worden. De Buick 1933 is voorts uitgerust met een nieuw type koplampen met gekruiste, niet-verblindende lichtbundels, die het rijden bij avond zeer veel veiliger maken. In de positie voor „passeer! icht" wordt de lichtbundel van de rechter koplamp, dio schuin naar links is gericht, en op „vol licht" den tegenligger dus zou hinderen, omlaag gericht, en blijft de naar rechts schijnende bundel der linker koplamp nor maal den weg verlichten. DE PONTIAC. Voor 1933 brengt Pontiac een geheel nieuw type wagen in dc Lage prijsklasse: een groote, ruime, 8-cylinder-in-lijn, met een wielbasis van 2.92 M. cn een gewicht van 1441 kg. voor de tweedeurs Coach, een wagen met schil terende prestaties, die 125 km. per uur haalt, en toch bijzonder eco nomisch, zoowel door zijn bedrijfszuinig heid als door zijn buitengewoon lagen prijs. De nieuwe Pontiac is een product van General Motors; die alleen verklaart, hoe het mogelijk is voor zoo lagen prijs een automobiel te bouwen, dio het comfort van KgSgl* U zit fijn droog Da menschen, die in der regen loopen, vragen L V jf niet, om mee te moger. rijden; zij zijn al tevreden als U ze niet van boven to. onder met modder bespatl 25 den grooten wagen aan de prestaties en de gedragingen van den acht-cylinder paart_ Men moet de nieuwe Pontiac rijden om te weten, wat deze prachtwagen waard is, voelen hoe geleidelijk hij wegtrekt en hem dan door de versnellingen laten op trekken: zijig soepel, zonder eenig spoor van rukken. In het bergland of in druk stadsverkeer, onder alle omstandigheden gedraagt de Pontiac 8-in-lijn zich op een wijze, die de meest verwende automobilist in verrukking brengt, en daarbij levert zij haar geweldige kracht voor eén minimaal verbruik aan benzine. Een punt van niet minder belang: de Pontiac is een wagen van buitengewone distinctie, gebouwd volgens het moderne aërodynamische principe, met vloeiend verloopende lijnen en sierlijk afgeronde hoeken. DE A. N. W. B. OP DE R. A. 1. 't Zou niet van een juisten kijk getuigen indien de A. N. W. B. op deze tentoonstel ling ontbrak. Deze Bond, door het toene mende toerisme de laatste jaren'zoo ont zettend gegroeid, is overal, waar maar eenige winst te boeken is, dus ook hier. Allereerst wordt in dezen stand onze aandacht gevraagd voor een nieuwe vin ding, die eerst een dag voor de opening der tentoonstelling gereed kwam, nl. een Europa-diafragma. Hiermede kan men, met Amsterdam als middelpunt reizen uit zoeken tot 1500 km. In dezen straal liggen o. m. Stockholm, Warschau, Budapest, Flo rence, Monte Carlo, Barcelona en Nice, zoodat nagenoeg iedere toerist er door voldaan kan worden. Ja, en wat er verder is? Men kent on getwijfeld de vele uitgaven van den A. N. W. B. op toeristisch gebied, kaarten, reis beschrijvingen, wimpels, insignes, enz. enz. De A. N. W. B. heeft, thans, ter gele genheid van haar vijf tig-jarig bestaan, een uitstekende gelegonheid om te Laten zien wat werd bereikt in den loop der jaren. De Bond telt thans onder zijn 90.000 leden eenige tienduizend on automobilisten, voor wie de Bond vrijwel alles doet, wat op toeristisch en ander gebied voor hen gedaan kan worden. Hot aantal grensdo- cumenten (triptieken e. d.) door den A. Ne W. B. aan automobilisten en motorrijders afgegeven, bedraagt jaarlijks ruim 60.000; dit ééne cijfer is zeker reeds veelzeggend voor het aantal automobilisten, dat lid van onzen Toeristenbond is, een aantal, grooter dan hot ledental van eenige an dere vereenigingen op dit gebied. Te verwonderen valt dit geenszins, als men bedenkt, dat voor een contributie van slechts 5.den automobilist alles wordt geboden, wat hij noodig heeft. Wij noe men hierna slechts enkele voorbeelden, speciaal voor den automobilist van belang, met voorbijgaan dus van hetgeen de Toe ristenbond verricht voor wielrijders en motorrijders, wandel- en watertoeristen, beoefenaars van ski- en ruitersport en vele andere groepen van toeristen. Op dezen stand zagen we voorts een verkeersmaquette voor gebruik op school en een Heemaf-verkeerslichtsignaal. NED. 00ST-INDIE DR. ECKENER IN INDIë. Drie routes worden bestudeerd. Dr. Eckener, zijn dochter en de heer Van Tyen zijn Zondagmorgen met de „Talisse" te Tandjong Priok aangekomen. Namens de „Deutsche Verein" werden mej. Eckener orchideeën aangeboden. Dr. Eckener zete uiteen, dab hij drie routes bestudeert, n.l. ten Zuiden van, ten Noorden van en langs den equator, waarbij de wind en de moesson de voornaamste fac toren "orinden voor de uitzetting van do luchtlijn. De door de K.L.M. gevolgde route, was in verband met deze factoren voor luchtschepen ongeschikt. Dr. Eckener ont moette onderweg geen overmatige moeilijk heden. Hij achtte het Roode-Zee-traject het moeilijkste deel. Zelfs indien alles meeloopt, zou een veertiendaagsehe luchtschipdienst Marseille—Batavia op zijn vroegst over an derhalf jaar een feit kunnen zijn. De reis Marseille—Batavia zal 45 da gen duren. Dr. Eckener zal zijn aan boord van de „Talisse'' gedane waarnemingen uit werken en te Batavia besprekingen voeren. Hij zal hier de plaats van de eventueele luchthaven zelf uitzoeken en over twee we ken per „Christiaan Huyghcns" temgkee- ren. De heer Van Tyen verklaarde verheugd te zijn Nederlaudsch-Indië terug te zien. Hij heeft sinds zijn bekende bezoek met de intusschen vernielde „Adelaar", veel met luchtschepen gereisd. Hij beschreef in het bijzonder de absolute rust tijdens de vaart met een luchtschip. Dr. Eckener zegde toe zich bij zijn af scheid van Nederlandsch-Indië opnieuw te laten interviewen en verklaarde eventueel drie weken te zullen blijven. BUITENLAND FRANKRIJK HET NIEUWE MINISTERIE. Verklaringen van Daladier. De nieuwe Fransche minister-president Daladier heeft gisteravond de pers ont vangen. Hij verklaarde o.a. het volgen de: „I'k heb den middag besteed om de finitief de oplossingen uit te werken, die ik noodig acht teneinde de moeilijk heden te kunnen overwinnen, die onmid dellijk voortvloeien uit de economische en financieels situatie. Ik geloof, dat het land de daden der regeering zal af wachten en ik ben er van overtuigd, dat deze daden energiek en krachtig zullen zijn. Het land heeft behoefte aan rust en arbeid, en in die richting zal do regeering streven en de maatregelen ne men, die beslissend kunnen zijn. Mijn eenig doel is, de financieele saneering met do grootste energie door te zetten". IERLAND DE VALERA'S PROGRAMMA. Naast afschaffing van den eed van trouw ook opheffing van den post van gouverneur-generaal verwacht. De nieuwe Dail Eireann (het parle ment van den Iersehen Vrijstaat) zal Woensdag 8 Februari in een eerste zit ting bijeenkomen, doch de meeste afge vaardigden zullen eerder te Dublin aan komen om den eed van trouw op de grondwet af te leggen. Indien De Valera zijn huidig voorne men volvoert, zal dit de laatste maal zijn, dat de leden van het parlement den eed van trouw aan den koning van En geland zullen afleggen, daar een van de eerste maatregelen, die heb parlement zal hebben te nemen, het afschaffen is van dezen eed van trouw. In den ouden Dail Eireann was reeds een desbetref fend wetsontwerp aangenomen, doch heb was dermate door den Senaat geamen deerd, dat het voor de regeering niet meer aanvaardbaar was. De Valera wil thans een resolutie doen aannemen, waarbij aan den senaat wordt gevraagd het wetsontwerp zonder amendement goed te keuren. Volgens de grondwet is de Senaat in dat geval verplicht z-ulks te doen, zoodat het wetsontwerp dan automatisch binnen 60 dagen wet zal worden. De Valera is eveneens voornemens den post van gouverneur-generaal af te schaf fen, daar hij dezen nutteloos aaht. Do Valera heeft verder plannen tot reorganisatie van den Senaat, die vol gens zijn persoonlijk inzicht uit 35 leden moet bestaan en het karakter moot be zitten van een lichaam van economisch© raadslieden. Algemeen' is men ten slotte van mee ning, dat De Valera zal trachten met En geland zoo spoedig mogelijk tot overeen stemming te komen, ofschoon het moei lijk is te zeggen, op welke wijze de on derhandelingen zullen worden hervat. Achter de schermen wordt deze week groote politieke activiteit ontwikkeld. Wel is waar bezit De Valera de vol strekte meerderheid in heb parlement, doch deze meerderheid wordt slechts be reikt met de stem van den speaker, die echter gewoonlijk niet stemt, doch al leen bij aangelegenheden van groot be lang. Het is dan ook duidelijk, dat De Valera tot overeenstemming zal trachten te komen met de Labour-partij en hij heeft tot dit doel reeds besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Labour-fractie. De overeenkomst met Labour zal op dezelfde basis zijn ge grond als tot dusver. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat de betrekkingen op een zware proef zullen worden gesteld, met name wat betreft de loonen van heb spoorwegpersoneel, die met .10 pet. moe ten worden verlaagd. CHINA STEDEN IN JEH0L GEBOMBARDEERD. Volgens berichten uit Japansche bron zouden Japansche vliegtuigen sedert eenige dagen een aanbal steden in Oost- Jehol hevig boonbardeeren. In die steden en voornamelijk in de vesting Kafkoe zouden anti-Mandsjoerijsche troepen zijn geconcentreerd. Op 21 en 24 dezer werd Kafkoe, alsmede een aantal steden in Noord-Jehol gebombardeerd. AMERIKA REGELING VAN CONFLICT OM LETICIA VERWACHT. Reeds binnen 48 uur? Een hooggeplaatst ambtenaar van het Braziliaansche ministerie van Buitcn- landsche Zaken verklaarde, dat het ge schil om de plaats Leticia binnen acht en veertig uur zal zijn bijgelegd, in ver band met de aanvaarding door Peru e» Columbia van de door Brazilië gedane vredesvoorstellen. (Naar men zich zal herinneren, is het geschil om het aan de Amazone gelegen Leticia ontstaan, doordat de plaats die indertijd aan Columbia is afgestaan, door Peruaansche strijdkrachten wcr^ bezet. Een paar Columbiaansche oorlogs bodems waren in verband hiermee reeds de Amazone opgestoomd, ten einde even tueel met wapengeweld de Peruanen uit Leticia te verdrijven. Red.)

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6