AGENDA WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. ^RANDffiZi^ TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Febr. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 771.7 te Weencn, Laagste barometerst.: 725.5 te Seydisfjord Verwachting tot den avond van 2Febr.: Krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, mogelijk later opklareud, tij delijk regen, aan vankelijk zachter, later waarschijnlijk zelfde temperatuur. ITet depressie-systeem bij IJsland heeft zich uitgediept en zich vooral naar de Britsche eilanden uitgebreid. Ook over Scandinavië is de baromter dalende. De kern van hel hooge drukgebied, die giste ren over Zuid-Frankrijk lag, heeft zich naar Zuid-Duitschlaud en Zwitserland ver plaatst. Tengevolge van de daling van den luchtdruk in het Noord-Westen en de stijging in het Zuid-Oosten, is het. lucht- drukverval in onze omgeving sterk toege nomen. Het stormt in het- Kanaal en de Noordzee met de daaraan grenzende kust gebieden! In Zuid-Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Duits^hland is het rustig weer. De temperatuur is daar weer een weinig ge daald. Over de Britsche eilanden, onze omgeving, Noord-Duitschland en Denemar ken, zijn de temperaturen gestegen. Op uitzondering van Breslau was hedenmor gen geheel Duitschland vorstvrij. Slechts in Lapland en Finland was de vorst nog van cenigc bctcekenis. De luchldrukver- deeling en haar veranderingen wijzen op ^rderen aanvoer van wanner en vochti ger lucht, uit Zuid-Westelijke tot Westelij ke richtingen. Daarbij zal tijdelijk régen optreden en des nachts de temperatuur stijgen. In de afgeloopen 24 uur viel voor al aan de Noorsche kust en de Britsche eilanden veel neerslag; Blacksod in Ier land had 31 m.m. LUCHTTEMPERATUUR. Temperat"ur des middags te half drie 0.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 5.1G uur tot Donderdagmorgen 7.11 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zeo op Donderdag 2 Februari voorin. 7.19 uur en ook de 'zaak wendt of keert, het zal zeer zeker een toer blijken op tijd met alles klaar te komen. De voorzitter zegde toe, dat hij zoo spoedig mogelijk een voorstel zou doen, om dc Indische Begrooting te doen behan delen en de heer De Visser was daar dit maal mee tevreden. Hij vroeg echter on middellijk een interpellatie aan over de noodzakelijkheid tot verkoogiag van den steun aan de wcrkloozen. Van zijn kant vroeg de heer Drop (S.D.A.P.) verlof om tot de regeering vragen te richten inzake de salarisverlaging van het vlootpersoneel in Indië. Over deze aanvragen zal Woens dag bij den aanvang der zitting worden beslist. De behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van cenige artikelen der Kieswet, welke daarna volgde, stond geheel in het tecken van de kleine partijen, die zich een voor een hierdoor bedreigd bleken te ge voelen. Achtereenvolgens kwamen de kee- ren Zandt (S.G.), Floris Vos (Wild), B r a a t (PI. B.) en Peereboom (H. G.) daarvan getuigen. Inzooverre deze partijen de vrees koesteren niet een honderdste van allo uitgebrachte stemmen te kunnen be halen, is deze vrees misschien gerechtvaar digd; maar niemand zal toch kunnen ont kennen, dat deze eisck door het evenredig heidsbeginsel volkomen wordt gedekt. En de heer Oud (V.D.), die overigens aan de kleine partijen wel een kansje gunde, er kende de billijkheid hiervan dan ook vol komen. Voor het overige echter was de voorstelling van zaken volkomen onjuist, dat door dit eenvoudige wijzigingsvoorstel de kleine partijen opzettelijk zouden wor den benadeeld, het evenredigheidsbeginsel zou worden geschonden, de democratie in het gedrang zou worden gebracht en de kiezers in hunne rechten bekort, zooals door de bovenaangehaalde sprekers word betoogd. Terecht wezen zoowel do heer Beuuicr (A.R.) als de Minister van Binnenlandsche Zaken erop, dat dooi' dit wetsontwerp bet evenredigheids beginsel juist tot zuiverder uitdrukking zou worden gebracht. Wat tot nu toe gold was feitelijk een bevoordeeling der kleine par tijen, aan deze bevoordeeling wordt nu een eind gemaakt. Het verwonderde ons dan ook, dat een zoo scherpzinnig man als ie •heer Eerdmans (V.B.) voor dit wets ontwerp geen andere motieven kon aan voeren dan dat het voordeelen medebracht voor de behandeling van zaken in de Ka mer zelf, doch tekort deed aan het even redigheidsbeginsel. Het zal integendeel voorkomen, dat de eene partij zetels kan halen met gemiddeld een paar duizend steramen minder per zetel dan een andere, waarbij tot nu toe het voordeel was aan de kleine partijen. De heer De Visser (C.P.) zag dit ook zeer goed in en erkende volkomen de nut teloosheid der kleine partijen. Mijn eigen partij noein ik natuurlijk geen kleine partij, zeide hij; zij is nog altijd de grootste van de heele wereld. Deze openlijke erkenning van het internationale karakter der com munistische partij, heeft ongetwijfeld iets te zeggen aan hen, die vroeger op grond van een vermeend ultra-montanisme het nationale karakter aan de katholieke partij ontzegden. Van de katholieke afgevaardigden spra ken do hoeren Teu 1 ings en Bon- gaerts. De eerste, hoewel volmondig et- niet-te ontkennen, dat de verwachtingen van een vorig jaar in vele opzichten zijn beschaamd, van zoo noodlottigen afloop behoeft nog niet te worden gewaagd. Zij, die van een mislukking spreken, hebben geen of niet voldoende oog voor wat in de eerste phase der conferentie, met het aannemen dér resolutie-B enesj op 23 Juli 1932 afgesloten, is bereikt. Voorop moet worden gesteld, dat daarin alleen beginselen zijn opgenomen, waarvan de practisohe verwezenlijking afhankelijk is van de verdere resultaten der Conferentie. Toch mag als belangrijk worden gerele veerd, dat principecle overeenstemming is verkregen met name t.a.v. de volgende punten: 1. De afschaffing van het luchtbombar dement tegenover de burgerbevolking. Hierbij hangt de practisohe verwezenlij king af van de vraag of een algemeen te aanvaarden regeling kan worden getrof fen voor de burgerlijke luchtvaart, 2. Het verbod van den chemisch en en bacteriologischen oorlog. Dit verbod wordt ongetwijfeld verzwakt door de conclusie, dat geen afdoende middelen zijn te vinden om de voorbereiding van dezen oorlog te voorkomen. Deze moeilijkheid blijft echter onder alle omstandigheden bestaan, zelfs bij de meest volledige ontwapening. o. De overeenstemming La.v. de con trole, die op het ontwapeningsverdrag zal moeten worden uitgeoefend en de daartoe in te stellen permanente commissie. Het verdient de aandacht, dat met dit besluit het kader van de Commissie-Loudon, dat tot voorbereiding dezer Conferentie strek te, is overschreden. De bijeenkomst der Algemeene Commis sie, die thans aanvangt, luidt niet alleen formeel een nieuwe phase der conferen tie in, doch mag gezegd worden in een andere atmosfeer plaats te grijpen dan tot dusver. De eisch van gelijkgerechtigdheid, die door Duitschland reeds in de voor bereidende Commissie onder leiding van den heer Loudon naar voren is gebracht, en die ter Conferentie meer dan eens werd besproken, was, na het uiteengaan der Conferentie op 23 Juli, door de nota's van de regccring te Berlijn zoodanig acuut geworden, dat de verder© voortgang van geheel de Conferentie daarmede stond of viel. Door het accoord der vijf mogendheden op 11 December is een begin gemaakt met de behandeling der beide hoofdproblemen, die de eigenlijke kern vormen der moeilijkhe den, waarvoor de Conferentie van den aanvang af heeft gestaan en waarvan in laatste instantie haar welslagen afhangt. Dit zijn gelijkgerechtigdheid, door Duitsch land gevorderd eeuerzijdsveiligheid door Frankrijk verlangd, anderzijds. Wat de ge lijkgerechtigdheid betreft is althans de eerste schrede gedaan in de richting van een bevredigende oplossing, waarbij voor op moet worden gesteld, dat gelijkgerech tigdheid niet mag voeren tot opvoering van bewapening. Wat het veiligheidsvraagstuk betreft. i« een voorstel ingediend door Herriot, dat eenerzijds geheel een reeks van veiligheids- overeenkomsten, anderzijds de inrichting van een Volkenbondsleger, ten deele blij vende onder het beheer van de betreffen de mogendheden zeiven, in uitzicht stelt. Met het oog op de groote problemen, die hier worden opgeworpen, en die niet kim- kennend, dat het oogenblik daarvoor thans j nen worden opgelost zonder dat ongeschikt zou zijn, zou toch gaarne hebben I zjjden belangrijke concessies worden ge- gezien, dat de regeering ware overgegaan daan; hefc voorzieil dat nog iangdu. tot een dieper ingrijpende herziening van rjg0 en moeilijke onderhandelingen moeten het kiesstelsel, zóó dat de band tussohen I worden gevoerd, alvorens de overeenstem- i kiezers en gekozenen beter gewaar jorgd j mLng aangaande een ingrijpende verminde- i TWEEDE KAMER Wijziging in de Kieswet. Ilot in 1929 gekozen parlement is gisteren zijn laatste zittingsperiode ingegaan. Indien v ij goed zijn ingelicht, zal de Tweede Ka mer thans, met een korte onderbreking, welke de Goede Week zal omvatten en eenige dagen na Paschen, haar vergaderin gen voortzetten tot ongeveer den 9cn Mei, J den dag der oandidaatstellingen voor de nieuwe verkiezingen. Er staat werk genoeg op de agencla; het is zelfs de vraag of het mogelijk zal zijn daaraan in de aangege ven periode alles af te werken wat gereed ligt. Het heden weer begonnen - spel van het aanvragen van interpellaties zal daar aan in ieder geval niet bevorderlijk zijn. De zitting van gisteren begon met eenige formaliteiten. Allereerst werd de nieuwe katholieke afgevaardigde, dc heer mr. Ka- rel Romme geïnstalleerd. Vervolgen» wer den de afdeolingen getrokken on de ver gadering geschorst om aan de nieuw ge trokken" afdeclingsvergaderingen gelegen heid te geven hare voorzitters te kiezen. Bij de hervatting der vergadering waren er al dadelijk tw ee interpollatie-aanvragen. Eigenlijk waren het c*r drie; want het ver zoek van den heer de Visser (C.P.), om de Indische begrootiug te behandelen da delijk na de afwerking van het wetsont werp tot wijziging van eenige artikelen der Kieswet, cn dit wel met liet. oog op de ge beurtenissen in Nederlandsch-Indië, stond vrijwel met een interpellatie-aanvrage ge lijk. In zijne uitwerking op de afwerking der agenda, zou dit voorstel van den com- munistischen afgevaardigde zelfs nog be langrijker gevolgen hebben dan eene m- terpèllatie. Want men kan er wel op reke nen, dat de behandeling der Indische be grootiug een paar weken in beslag zou ne men, zoodat dan do Wecldeverteringsbe- lasting en andere wetsontwerpen, waaron der de zoker zeer veel tijd eischende La- ger-onderwijswet, eerst op het laatst van de haidige zittingsperiode in behandeling zouden komen, wat toch zeker minder ge- wenscht moet worden geacht. Daar etaat ontegenzeggelijk tegenover, dat de Indi sche Begrooting, ditmaal van buitengewoon gowicht moet worden geacht. Hoc men dan zou zijn dan bij het huidige stelsel het ge- val is. Aan het evenredigheidsbeginsel zou daarbij niet. getornd behoeven te worden. Tegelijkertijd zouden do groote moeilijk heden. welke de partij-besturen thans^ on dervinden aanmerkelijk gereduceerd kun nen worden. De moeilijkheden ten aanzien van de kleine partijen zouden dan ook van zelf komen te vervallen. Hierin gesteund door den heer Oud (V.D.), die de Colum- bus-oplos-sing in overweging gaf Amster dam voor de Statenverkiezingen in 3 kies kringen te splitsen, betoogde de katholieke afgevaardigde, consequent vasthoudend aan zijn voorkeur voor een sterke band tus- schen kiezers en gekozenen, dat het onjuist is dat in Amsterdam slecht» 20 candidaten kunnen worden gesteld, terwijl een der partijen er meer kiest en dus voor Amster dam niet-Amsterdammers als afgevaardig den moet aanwijzen. Ook de heer Bongaerts zou gaarne een diepergaande herziening van ons kies stelsel zien, maar dan in de richting van het organisch kiesrecht. Zulk een herziening zou echter noch onmiddellijk voor, noch on middellijk na de algemeene verkiezingen aan de orde moeten worden gesteld, doch veeleer ongeveer in het midden cener par lementaire periode. Nadat de heer Bon gaerts het zeer beperkte karakter van dit wetsontwerp in het licht had gesteld, be antwoordde Minister R u y s kort en zakelijk do sprekers, wat hij ook kon doen omdat door de meesten over het eigenlijke wetsontwerp weinig was gezegd. Men zou zelfs kunnen beweren dat deze algemeene beschouwingen achterwege hadden kunnen blijven. De debatten over de zaak zalve welke wordt voorgesteld, zouden eerst he den bij de behandeling der artikelen en der ingediende amendementen plaats hebben. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Het hoofdbestuur van de „Veroeniging voor Volkenbond en Vrede" schrijft ons:^ Door een deel der openbare meening in ons land wordt het opnieuw bijeenkomen van de Algemeene Commissie der Ontwa peningsconferentie op 31 Januari a.s. jnefc een zeker scepticisme begroet. De stemmen van velen ten ontzent 'cn elders hoorende krijgt- men den indruk, dat de Ontwapeningsconferentie reeds als mislukt dient tc worden, beschouwd. Al is ring van bewapening kan worden verkre gen. Niet genoeg kan derhalve worden ge waarschuwd, dat zij. die vèr gaande resul taten van de Ontwapeningsconferentie verwachten bb>nen korten tijd, vermoede lijk bedrogen zullen uitkomen. De oplos sing der beide genoemde problemen, waarmede de vooruitgang der Conferentie ten nauwste samenhangt, dan slechts van geleidelijken aard zijn. Wat de veiligheid betreft, kan die oplossing worden bespoe digd naarmate het inzicht veld wint, dat „veiligheid" niet moet worden geïdentifi ceerd met de handhaving van den status quo. De bezwaren, die de erkenning daar van zal met zich brengen, zullen ook sleohts geleidelijk uit den weg kunnen wor den geruimd, doch zelfs de bereidwilligheid om daartoe mede tc werken, kan de op lossing van het veiligheidsvraagstuk een gunstigen invloed uitoefenen. VLOEIBAAR HELIUM NAAR LONDEN. Voor de tweede maal rond gistermiddag een kostbare zending haar weg door de lucht, n.l. een vacuumglas met vloeibaar helium, afgezonden door het Natuurkundig Laboratorium der Rijksuniversiteit alhier en bestemd voor den bekenden professor Mac Lennan van de Royal Institution te Londen. Het luchtvervoer bracht hier uit komst daar de transporttijd bij andere middelen van vervoer te lang is om ccn behouden overkomst te garandeeren. De heer J. C. Flim van het Natuurkundig La boratorium vergezelde deze zending. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. De firma P. Westdorp en Co., welke se dert vele jaren reeds hier ter stede een handel in naaimachines drijft en d© laat ste jaren gevestigd was in peroeel Morsoh- straat 56, heeft hedenmiddag in perceel 34 van dezelfde straat een zaak geopend in nieuwe naaimachines. Meer dan tien mer ken in hand- zoowel als trapmachines zien we hier vertegenwoordigd cn, naar de heer Westdorp ons verzekerde, allen van le klas fabrikaat. Jarenlange ervaring spreekt in dit vak ook een woordje mee en daar om kunnen we een bezoek aan de firma Westdorp gerust aanbevelen. F0LKL0RE-DAG TE LEIDEN. Sedert de oprichting van het Neder- landsch Nationaal Bureau voor Anthropo logic in 1922 is daarui opgenomen een sec tie Folklore. De belangstelling is, dank zij de activiteit, welke de sectie ontwikkelde, in breeden kring toegenomen, waarvan bet Internationaal Congres voor Anthropolo gic te Amsterdam (1927) met daaraan ver bonden folkloristische excui'sies naar het Nederlandsch Openluchtmuseum te Arnhem en den Ge.derschen Achterhoek, alsmede de Cursus in Volkskunde (1929) en het in stellen van een reeks Folkloredagen, ook buiten den kring der eigenlijke vakgenoo- ten getuigenis hebben afgelegd. Algemeen, echter bestaat de overtuiging, dat het aanwezige folkloristische materiaal door den enkeling niet kan worden over zien en dat ook in verband met de snel zich wijzigende toestanden een nauwgezette in ventarisatie ten spoedigste dient te worden uitgevoerd. Een dergelijke wetenschappelijke arbeid draagt in de landen, waar ze reeds werd uitgevoerd, een algemeen en nationaal karakter, terwijl aileen goede resultaten verkregen kunnen worden, wanneer het aantal medewerkers zeer groot- is. Teneinde studenten cn verdere belang stellenden in kennis te brengen met de na tionale taak, welke op folkloristisch ge bied thans ook in ons land is te verrichten, heeft op initiatief van den heer D. J. van der Ven, het Nedprlandsch Nationaal Bu reau voor Anthropologic besloten voorjoo- pig in de universiteitssteden Leiden, Gro ningen, Utrecht, en Amsterdam een „Ne- derlandsche Folkloredag" te organiseeren, waarop door deskundigen het nog zoo wei nig bewerkte studieve.d der Nederland sch© volkskunde veelzijdig zal worden be licht. Van Prof. Dr. A. Helbok, directeur van de „Zentralstelle des At.as der deutschen Volkskunde" te Berlijn is reeds toezegging ontvangen, dat ter gelegenheid van de uni versitaire folkloredagen een kleine ten toonstelling gehouden zal worden, waarin duidelijk het werk der Duitscbe volkskunde- inventarisatie wordt gedemonstreerd. Met groote dankbaarheid kan het Be stuur mededeelen, dat te Leiden, Groningen en Utrecht de curatoren der universiteiten hun volle medewerking hebben verleend in het beschikbaar stellen van zalen, terwijl in genoemde steden reeds vele autoriteiten, door zitting te nemen in een Comité van Aanbeveling, van hun ingenomenheid met den te verrichten nationalen arbeid hebben doen blijken. Na deze voorbereidende Nedeiiandsche Folkloredagen ligt heb in de bedoeling een Landelijk Comité te stichten, waarin alle Nederlandsche Universiteiten vertegen woordigd zullen worden en dat tot Natio nale Taak zal hebben na te gaan op welke wijze voor Nederland het doeltreffendst de arbeid voor den Nedeflandschen Volks- kune-Atlas verricht zal kunnen worden. Het programma van den eersten Neder- landschen Folklore-dag hier ter stede te houden op 6 Februari a.s. in het Groot Auditorium der Universiteit, luidt als volgt: 10.30 uur Opening door Prof. Dr. J. Hui- zinga, Rector Magnificus. 10.4511.45 D. J. van der Veen. Inleiding tot de samenstelling van den Nederland- schen Volkskunde-At_as (met lichtbeelden). 11.4512.30 Bezichtiging van tentoonge- sletd materiaal, welwillend ter beschikking gesteld door Prof. Dr. A. Helbok, leider van de „Zentralstelle des Atlas der deutschen Volkskunde, te Berlijn. 12.302.00 Gemeenschappeijke koffie tafel. 2.002.45 Dr. H. Th. Fischer, Nederland sche Adat. 2.453.30 Dr. P. W. J. van den Berg, Kerk en Volksleven. 3.304.30 Gedachten-wisseling. 4.30 Sluiting door Prof. Dr. J. de Vries. Voor dezen Eersten Nederlandschen Folklore-dag is op initiatief van Prof. Dr. J. de Vries een Leidsch Comité van Aan beveling gevormd, waarin de volgende per sonen zitting hebben genomen: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Voor zitter van het. College van Curatoren der Universiteit; Prof. Dr. J. Huizinga, Rector Magnificus; Prof. Dr. A. W. Nieuwenhuis; Prof. Dr. J. A. J. Barge; Prof. Dr. L. Knap pert; Prof. Mr. D. van Blom; Prof. Dr. Ph. S. van Ronkel, Voorzitter der Maat schappij van Nederlandsche Letterkunde Mr. Dr. J. W. Verburgt, Archivaris der ge meente Leiden; M. A. Beek, Voorzitter Theologische Faculteit van studenten; H. N. Boon, Voorzatter Litteraire Faculteit van studenten. Eerste Leidsche E. H. B. O.-brigade. Het. bestuur der Eerste Leidsche E. H. B. O.-brigade verzoekt ons te willen herin neren, dat het zich ten doel stelt ten allo tijden kosteloos hulp te vërleenen bij ram pen, ongevallen, brand, sportgebeurtenis sen enz. Zij bestaat uitsluitend uit leden in het bezit van het Bondsdiploma „Het Oranje Kruis". Hulpverleening gelieve men schriftelijk aan te vragen bij den Chef-leider dr. E. J. J. G. Renaud, Lammenschansweg 30 Lei den. Bij spoedgevallen kunnen aanvragen ge richt worden tot onderstaande adressen: 1. dr. E. Renaud, Lammensohansweg 30, tel 3245, 2. J. Rietbergen, Suma trastraat 1, tel. 1220, 3. H. Treur, Hansenstraat 44, tel. 457. Handelsregister K. v K. Nieuwe inschrijving. 6155. den Ouden's Effectenkantoor, Leiden, Plantsoen 27. Commissiehandel in effec ten. E.: Th. C. den. Ouden, Leiden. Gemeentelijke Aankondigingen DIENSTPLICHT. Jaarlïjksch onderzoek van verlofgangers der landmacht. De Burgemeester der gemeente Leiden •brengt bij deze ter kennis van de betrokken verlofgangers, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben van de ge wone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1921 en 1924. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader bekend worden gemaakt. Leiden, 1 Februari 1933. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE HAKHUTZEN. LEIDEN. Woensdag, K. J. M. V. „St. Peter Kanis'', Algem. Jaarvergadering, Eigen Huis, 8.30 uur. Donderdag, R. K. Re elassee rings vereen. Zitting St. Vincentiushuis, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Donderdag, Politieke bijeenkomst in „den Burcht". 8.15 uur. Zondag, K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Soirée Turk. 8.15 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Ja n. tot en met Zondag 5 Febr. a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D# J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. ZUID-AFRIKA. Door de Ned, Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging, afdeeling Leiden, en het Dietsch Stu denten Verbond, afdeeling Leiden, zal op Donderdag 1 Februari a.s. een Zuid-Afri kaansche avond georganiseerd worden. De heer Groffrey Cronjé zal spreken over „Afrikaansche Cultuurbeweging in verband met de Dietsche Beweging in de NederLau- den. Verder zullen enkele films vertoond wor den waardoor de toeschouwer een indruk zal krijgen van de groote mogelijkheden en de indrukwekkende natuur van dit land, dat zoo nauw met het onze verbonden is, namelijk „Heb heerlijke Kaapsche Schier eiland" „In die land van blomme, woude en strome" e.a. De avond vangt aan te 8 uur cn zal plaats vinden in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal. „St. Hubrecht". De R. IC. Bakkersgezellenvereeniiging „St. Hub recht" hield haar jaarvergadering itn het gebouw van den R. K. Volksbond. De voorzitter opent met den christelijken groet en den gebruikelijken Nieuwjaarsgroet. De notulen der laatste vergadering wer den na voorlezing goedgekeurd. Vervolgens werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht en onder ap plaus der vergadering en dank van den voorzitter goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren D. W. Klein, H. Raaphorst en J. Hoogen- straaten, werden z. h. sb. herkozen. Intus- schen brengt de kascommissie verslag uit en verklaart alles in orde te hebben bevon den. Als nieuw kascontroleur werd benoemd de heer A. v. Zijp. Zooals ieder jaar werd wederom een vrijkaart gekocht voor de a.». retraite, welke vrijkaart onder de leden werd verloot. Ook werd besloten heb vaandel te laten restauxeeren voor de onkosten waarvan machtiging werd verleend. Hierna sprak de Boncls-sccretaris, de heer J. C. Evers, een opwekkend woord doelende op het Comité wat in 1932 is op gericht n.l. Comité inzake naleving der Ar beidswet (C.I.N.D.A.). Met een dankwoord aan alle aanwezigen werd de goedgeslaagde vergadering geslo ten. Het toestel van de Leidsche Zweefvlieg- club is vandaag vanwege den sterken wind niet naar Leiden overgebracht. Het trans port naar den winkel der fa. Hasselman en Pander zou nu morgenochtend te 11 uur ge schieden. Wij verwijzen naar een kleine adverten tie in dit nummer van Sancla Veronica. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Januari 1933) ingelegd 438.676.50 en terugbetaald ƒ295.407.94; 139 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 149 boekjes werden gehel uitbetaald. Het te goed der 18396 inleggers, inclusief 1385 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Januari 1932 S141.047.70. In 4702 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 13.418.50 ontvangen. Aan den heer A. M. Stipriaan Luïcius is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd-assistent bij de psychiatrie aan dc rijksuniversiteit alhier en als zoodanig is tijdelijk benoemd de heer F. G. H. Mün- nioh, arts, thans assistent. De kapitein J. L. Dam, commandant der treinafdeeling van de Ille artilleriebriga de te 's-Hertogenbosch, wordt 1 April over geplaatst bij het Gc regiment veld-artille- rie hier ter stede.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2