24ste Jaargang WOENSDAG I FEBRUARI 1933 No. 7421 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WAT WIL DE REGEERING-HITLER? 3)e EaidbGhz&ou/cc DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post Het Geïllustreerd Zondagsblan is voor krijgbaar tegen betaling van 50 eer vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. f 2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Abonné'8 ver per kwartaal, bij met TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentie n 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogst© 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Wat al te eenvoudig! In een polemiek, die het „Leidscli Ar beidersblad" met ons voert schrijft het soc. dèmocr. propagandablad o.m.: Mogen wij de Leids-che Courant eens onder haar aandacht brengen de on derstaande uitlating van haar geloofs genoot pater Vrijmoed: „Wat katho lieke politiek van ons vraagt, dat is met een E.H.B.O.-cr (Eerste Hulp bij Ongelukken) met een verbandtrommel, maar dat is een moedigen chirurg, die het mes diep in de wonden durft zet ten; dat is den stijlvollen architect, die heilige huisjes, die vermolmd zijn, durft afbreken en met krachtige hand de grondslagen durft leggen van de christelijke maatschappij der toe komst'5. Dat pater Vrijmoed de christelijke maatschappij der toekomst vereenzel vigt met de materialistische, hardvoch tige kapitalistische maatschappij, be twijfelen wij op goede gronden. Ook wij betwijfelen dat! Of liever, wij weten wel heel zeker, dat pater Vrijmoed, evenmin als welke andere Katholieke eco noom of socioloog ook, een christelijke maatschappij zal vereenzelvigen met de hui dige kapitalistische maatschappij, die inderdaad materialistisch en hardvochtig is Maar wij zijn er óók zeker van, dat pater Vrijmoed zich niet zal schuldig ma ken aan de belachelijke onnoozelheidöf ergerlijke misleiding, welke blijkt uit een opmerking van 't „Leidsck Arbeidersblad" ih. hetzeucle artikel: Waarom laat men in het algemeen duizenden arbeiders werkloos rondloo- pen, terwijl ook op ander gebied, n.l. op dat van de verbetering der ver keersmiddelen en van de grondaan- winning en grondverbetering, nog zoo veel werk is te vinden en het goud, waarmede 'eze arbeid zou kunnen wor den bekostigd bij honderden millioenen ongebruikt ligt in de kelders van de Nederlandsche Bank? A 1 s de gevolgen der crisis zoo gemakke lijk waren op te heffen; als het geld wer kelijk bij honderden millioenen voor het grijpen lag.... dan zou-een Regeering, die dat naliet, met niet genoeg smaad kunnen worden bejegend! Helaas is het zoo eenvoudig niet! De economie of volkshuishoudkunde is wel wat ingewikkelder Degene, die bovenstaande oplossing geeft, is een onkundige of naï veling óf een LEIDEN. J. W. P. LICHT, t Gistermiddag is plotseling ten kantore van notaris mr. II. M. A. Coebergh overle den de heer J. W. P. Licht. De heer Licht," die den ouderdom van 83 jaar bereikte, was een zeer bekende per soonlijkheid hier ter stede. In October 1930 vierde hij zijn vijftigjarig jubileum als afslager op het Venduhuis der DE HOUDING VAN HET CENTRUM NOG NIET VASTGESTELD. Hoe staan de Nazi's tegenover de Katholieken? WAT DE NAZI'S WILLEN. „Cultureele vernieuwing". De rijksminister van Binnenlandsche Za ken dr. Frick heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van de nationaal- socialistische „Völkische Beobachter" een uiteenzetting gegeven van de plannen, welke de nieuwe regeering voor de naaste toekomst koestert. „De wil van het Duit- sche volk, zich cultureel te vernieuwen", aldus dr. Frick, „is de voorwaarde voor elke nationale vernieuwing in ander op zicht. Deze vernieuwing zal derhalve het middelpunt vormen van onze geheele poli tiek". In verband met het feit, dat in de afge- loopen week door eenige communisten pam fletten zijn verspreid, waarin propaganda werd gemaakt voor een algemeene staking, verklaarde de minister: „Wanneer de com munistische partij niet tot andere gedach ten komt, zullen wij met zoo krachtig moge lijke maatregelen tegen een dergelijk alge meene staking optreden''. De minister verklaarde ten slotte, dat de regeering bij den Rijksdag een machti gingswet zou indienen, in overeenstemming met de bepalingen van de grondwet. „Wij hebben deze volmacht noodig', voegde hij er aan toe, „om het groote werk, dat wij met inspanning van a-l]e krachten willen volbrengen; n.l. de cultureele en nationale vernieuwing van ons volk, te kunnen uit voeren". Geen financieele experimenten. Van de bevoegde zijde wordt nog eens nadrukkelijk de gisteren voor de buiten- landsche pers afgelegde verklaring her haald, dat het kabinet geen experimenten zal doen op het gebied van de economische of de valuta-politiek en dat geen enkele mi nister plannen daartoe heeft. Deze herhaling houdt verband met het feit, dat gisteren zekere Duitsche leeniu- gen onder aanvallen der speculatie hadden te lijden. Men geeft de verzekering, dat er geen zakelijke motieven zijn voor derge lijke beursoperaties en men heeft dan ook de overtuiging, dat er andere dan zakelijke motieven voor die operaties bestaan. In elk geval hebben de bezitters van Duitsche lee ningen geen aanleiding ongerust te zijn. In verband hiermede wordt er tevens op gewezen, dat de kwestie van een wisseling in de leiding der Rijksbank niet actueel is. Er gaan n.l. geruchten dat dr. Luther a-is president van de Rijksbank vervangen zal worden door dr. Schacht. De Duitsch-nationalen en de Katholieken. Het correspondentieblad der Duitsch- nationale partij publiceert naar aanleiding van de aanvallen, waaraan de Duitsch-na tionalen in de pers van het centrum en van de Beiersche volkspartij bloot staan, een verklaring, waarin opgemerkt wordt, dat de veronderstelling, dat de Duitsch-natio nalen alles, wat naar het katholicisme riekt, willen uitschelden, geenszins nieuw is. Reeds in 1932"heeft Hugenberg naar aan leiding van deze steeds terugkeerende be weringen van de zijde van het centrum het Du'itsch-nationale standpunt gepreciseerd. Dit standpunt is sedert onveranderd geble ven. Hugenberg heeft in een rede te Olden burg verklaard, dat het hem volkomen dui delijk was, dat het toekomstige bewind der rechtsche.partijen slechts onder twee voor waarden zou kunnen bestaan, n.l. het be trachten van rechtvaardigheid tegenover de Duitsche Katholieken en ook tegenover- de Duitsche arbeiders. Hieruit blijkt, dat de Duitsch-nationale opvatting juist het tegendeel is van hetgeen in de pers van het centrum en van de Beier sche volkspartij wordt beweerd. Overigens spreken ook de feiten, want in Notarissen en enkele dagen later zijn zes tigjarig jubileum in dienst van notaris mr. H. M. A. Coebergh,. bij welke gelegen heid den heer Licht de gouden medaille verbonden aan, de Oranje Nassau Orde 1 werd verleend. I De heer Licht is in het harrenas gestor- ven. Dat mogen we inderdaad van hem ge- tuigen, want ondanks zijn hoogen leeftijd was de arbeid hem lief en velen is hij daarin ten voorbeeld geweest. IDe begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Zaterdagmiddag te 12 uur op Rhijnhof. het nieuwe kabinet zijn Hitler en von Pa pen katholiek. Het onderscheid tusschen de opvatting der Duitsch-nationalen en die der Katholieken is met op confessioneel, doch op politiek gebied te zoeken. DE BESPREKINGEN MET HET CENTRUM. In de gistermorgen gevoerde besprekin gen tusschen Hitler en Mgr. Kaas heeft de leider van het Centrum eenige schriftelijke vragen overhandigd, van welker beant woording de houding van het Centrum en der Beiersche Volkspartij jegens het Hitier- kabinet zal afhangen. De vragen hebben be trekking op het standpunt van het kabinet ten aanzien yan de drie groote vraagstuk ken: de grondwet, de sociale en de econo mische politiek. Tot de eerste groep be hoort de vraag, of met afkondiging van den staatsnoodtoestand zal worden gere geerd en of de regeering voornemens is, in Pruisen de constitutioneele basis te her stellen. Met betrekking tot de sociale en de eco nomische politiek wenscht het Centrum te weten of de kolonisatiearbeid krachtig ter hand zal -worden genomen; of de taak van het ministerie van Arbeid beperkt zal worden; of er maatregelen in overweging zijn tot leniging van dén ma at schappel ij ken nood en of de rijksregeering voornemens is, de onaantastbaarheid der looncontracten te handhaven. Dit zijn vermoedelijk de voornaamste punten. Rijkskanselier Hitler zal misschien reeds vandaag zijn houding toelichten. Zoolang geen officieuze mededeeling is ont vangen omtrent de houding van het Cen trum, heeft het voor het rijkskabinet geen doel, zich bezig te houden met de vraag, of het den (Rijksdag om verleening van spe ciale volmachten -zal verzoeken. De indruk is, dat in het Centrum niet de stemming bestaat, die er op wijst, dat men een conflict met de regeering heeft. GEESTDRIFT TEGENOVER VERZET. Relletjes in verschillende plaatsen. Naar aanleiding van Hitler's benoeming tot rijksanselier is het in verschillende ste den tot betoogingen gekomen, doch over het algemeen is de indruk, dat het nieuwe kabinet een golf van geestdrift over het land heeft doen gaan en door de meer derheid van het Duitsche volk met instem ming is ontvangen. Te Hamburg kwam het tot relletjes, die klaarblijkelijk door de communisten reeds voorbereid waren. In het centrum hadden de betoogers niet veel kans, <laar een groote politiemacht op de been was en al le betoogingen terstond onderdrukte. Do opstootjes bepaalden zich dan ook in hoofdzaak tot de voorsteden. In Barmbeck school een groote menigte samen, in hoofdzaak opgeschoten jongens, die in de Bachstrasse en in de Hamburger- strasse auto's en kolenwagens omverwier pen, 0111 het verkeer onmogelijk te maken. De politie kwam echter per auto spoedig ter plaatse en dreef de betoogers spoedig uiteen. Ook te Aitona, Harburg en Wandsbeck kwam het tot vechtpartijen tusschen natio- naal-socialisten en andersdenkenden, doch ook hier bleef de politie den toestand vol komen meester. Te Frankfort a. d. M. hebben zich even eens eenige ongeregeldheden voorgedaan. Verschillende verkoopers van linksche bla den moesten het ontgelden. Te Hirschberg werd het gebouw van de „Volkszeitung für das Riesengebirge" door een bende van 40 50 nationaal-socia- listen aangevallen. De politie was echter spoedig ter plaatse en wist een bestorming van het gebouw te verhinderen. Te Schweinfurt werden 3 leden van het ijzeren front door revolverschoten, door nationaal-socialisten gelost, ernstig ge wond. Een hunner werd in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis gebracht. De daders zijn gearresteerd. Men maakte aan stalten, om het bureau van de „Schwein- furter Volksfreund" te bestormen, maar deze poging kon tijdig door de politie wor den verhinderd. Eén doode en eenige gewonden te Breslau. Te Breslau hebben gisteren ongeregeld heden plaats gehad. Er werden betoogin gen gehouden, waarbij nationaal-socialisten en communisten slaags met elkaar ge raakten. Twee Hitlerianen werden gewond en drie personen werden in hechtenis genomen. Later op den dag kwam het tot een nieuwe botsing. Communistische betoogers ge raakten in twist met omstanders. Toen de communisten een winkelruit hadden ver brijzeld, werd de politie gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en deed eenigo straten ontruimen, waarbij eenige waarschuwingsschoten werden afgevuurd. Toen de communisten echter een dreigende houding tegen de politie aannamen, werd er met scherp geschoten. Een communist werd gedood en naar verluidt werden er voorts nog twee gewond. De politie heeft naar aanleiding van het gebeurde een communiqué gepubliceerd, waarin zij er wijst, dat het doodelijk schot niet door de politie is gelost. Burgers, die bij het gebeurde tegenwoordig waren, ver klaren, dat het slachtoffer getroffen werd door een schot, dat afgevuurd werd in de gelederen der communistische betoogers. De man werd in het hart geraakt en was onmididellijk dood. Stakingsagitatie. In de omgeving van Aken hebben de communisten gistermorgen gepoogd, de ar beiders van verschillende kolenmijnen tot staken te bewegen. De ploegen gingen ech ter met slechts zeer weinig uitzonderingen aan het werk. Te Herzogenrath versperden ongeveer dertig communisten den ingang tot een glasfabriek en trachtten de arbei ders te beletten, aan het. werk te gaan. Gendarmerie en politie moesten ingrijpen. Toen de betoogers de bevelen der beamb ten niet wilden opvolgen, werden waar schuwingsschoten gelost. Ten slotte voer de de politie een charge met gummistokken uit. Er werd niemand gewond. Zes commu nisten werden gearresteerd. De arbeiders der glasfabriek gingen voltallig aan het werk. Uit Essen wordt gemeld, dat de commu nistische pers con oproep van de districts leiding der K.P.D. publiceert, waarin o.m. gezegd wordt: „Legt de bedrijven stil. Antwoordt direct op den aanslag van de fascistische uitvoerders van den staats greep met d© staking, met do massasta king, met algemeene staking". Ook in manifesten wekken de communis ten tot algemeene staking op, doch behou dens enkele onbeteekeiiende relletjes wordt nergens aan hun parool gevolg ge geven. Te Essen is de voor Woensdag aan gekondigde communistische betooging door den politiepresident verboden. Naar aanleiding van de communistische stakingsoproep schrijft de sociaal-democra tische pers in het Ruhrgebied o.a., dat de Duitsche arbeidersklase de parolen der K. P. D. niet zal opvolgen. De sociaal-demo cratie en de moderne vakbonden hebben hun eigen strijdmethode. Zij beschouwen de algemeene staking niet, zooals de com munisten, als een goedkoope politieke re clame, doch voor hen blijft de algemeene staking het uiterste middel. De politie heeft het nummer van heden van de communistische „Buhr Echo" in be slag genomen. Het Thüringsche ministerie van Binnen landsche Zaken heeft, naar uit' Weimar gemeld wordt, alle vergaderingen in do open lucht, waarin tegen de rijksregeering wordt gedemonstreerd en tot politieke massa-stakingen of een algemeene staking wordt aangespoor,d, verbóden. De voorzitter van den Duitschen bond van vakvereenigingen Leipart heeft in een rapport aan heb bondsbestuur o.m. ver klaard, dat de arbeiders thans meer dan voorheen aangewezen zijn op hun eigen kracht. De vakvereenigingen zullen haar strijd voor de rechten der arbeiders in den staat en het economisch leven even ener giek voeren als tot dusver. Het parool dient echter te zijn: organisatie, geen de monstratie. HUGENBERG EN HET CREDIET. De Berlijnsche correspondent van de ,,Msb.' meldt: Voor een voornaam deel van heb bui tenland heeft de benoeming van Hugen berg grooter beteekenis dan die van Hitier. Dat geldt in het bijzonder voor ons land en wel om diverse redenen. Hugenberg is de man van do autarkie, vooral in agrarische aangelegenheden en zijn streven is er op gericht de wortels der Duitsche nationale partij zoo diep mogelijk in de kringen van den landbouw te laten binnendringen. Al wat Braun op het gebied van protectie, contingen- teering, enz. van landbouwproducten ook maar overwogen heeft, zal door Hugen berg overtroffen worden. Daarin stelt hij zijn eer en daarmede staat of valt hij. Maar er. is nog iets anders. Hugenberg is ook de man, die het juiste inzicht koestert, dat het oude ge zegde, volgens hetwelk een land zijn crediet» verliest, wanneer het zijn schul den niet betaalt, nonsens is. Niet van de Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Rondom de nieuwe Hitier-regeering. (2de blad). Verklaring van den nieuwen Franschen minister-president. (2de blad). De Valera's politiek program. (2do blad). BINNENLAND. Minister Verschuur over de Varkenscen trale. (2de blad). Vrouw te Den Haag in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. (Gein. Ber. 3de blad). Drie wagons van een goederentrein bij Breukelen ontspoord. (Gem. Ber. 3de blad). Urk in het ijs. (Gem. Ber. 3de blad). Griep in Groningen. (Gem. Ber. 3de blad). Snapshots van de RAl-tentoonstelling. (2de blad). LEIDEN B. en W. van Leiden zetten uiteen hun standpunt inzake wedde-verlaging gemeen te-personeel. (2de blad). spaarders hangt het crodiet van een land af, zoo redeneert hij, maar van do bankiers. Met deze laatsten moet men goede vrienden blijven, want anders krijgt men een zware pijp to rooken. Het groote publiek kan men echter aan zijn laars lappen. Dat vliogt er toch tel kens weer in, wanneer men 'het slechts een hoogen rentevoet laat zien. Nu heeft Duitschland twee soorten schulden, Bankiersschulden op korten termijn en leeningen bij de spaarders. Sedert het uitbreken van do vertrouwens crisis, nog geen twee. jaar geleden, heb ben de bankiers door allerlei foefjes, 'door hun activiteit, door regeeringshulp, enz. heb klaar gescpcld rond zeven mil liard van hun voorschotten weer terug te krijgen. Heden worden er weer z.g. Stillhaltebesprekingen geopend, wclko cr op gerioht zijn het restje dat nog over blijft, ook in veiligheid te brengen. Hu genberg zal deze laatste terugbetalingen geen halm in den weg leggen, want hij weet maar al te goed: mot de bankiers moet men goede vrienden blijven. Regel recht daaraan tegenovergesteld is echter zijn opinie betreffende do leeningen, die bij het publiek zijn ondergebracht. Hier door wil hij kort en goed een streep halen. D.w.z. hij wil dc regeering laten verklaren', dat heb land deze schuld niet meer torsen kan en op grond daarvan beginnen de rente ervan op 1 y. pet. te rug to brengen. Dat is do eerste stap en dc tweede kan ieder er wel voor zich zelf bij denken. DE EX-KEIZER NAAR DUITSCHLAND? Prins Hendrik met de bagage op weg! Onder bovensbaauden titel lezen wij in de socialistische „Vooruit" het vol gende bericht, dat wij vanzelfsprekend geheel en al voor rekening van het thans wat overspannen roode blad laten. Uit zeer vertrouwbare bron komt ons ter oore aldus luidt het berióht dat dc Duitsche cx-kcizer onlangs vier nieuwe Mercedes-wagens heeft gekocht, waarvan twee groote en twee kleine. Wij combineercn dit oogenschijnlijk onbelangrijk bericht met dc to onzer kennis gebrachte mededeeling, dat prins Hendrik der Nederlanden Vrijdagavond 20 Januari van Huize Doorn uit naar Duitschland is vertrokken met medene ming van een groote hoeveelheid bagage van den ex-keizer. Prins Hendrik werden de koffersleu- lels, die men op 't laatste oogenblik bijna was vergeten, persoonlijk ter hand gesteld. Een der Doornsche hoogwaavdigheids- bekleeders nam in de auto van den prins plaats. Wat wordt er in Huize Doorn uitge broed..

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1