Aan- en verkoop 3EV* van Effecten. DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. lo HANDBAL HET HANDBALSPEL IN ONS LAND. Een internationale kwestie. Snel toenemende beoefening in ons land. De heer H. Drenbh, lid van de Bonds- epelcommissie van het Koninklijk Neder lands oh Gymnastiek Verbond schrijft ons: Er duiken den laatsten tijd weer ver schillende berichten op over het feit, dat het handbalspel, dat momenteel in het K. N. G. V. reeds een groote vlucht heoft ge nomen, niet onder het K. N. G. V., maar de Koninklijke NederLandsche Atheltiek Unie zou vallen. Deze aangelegenheid heeft o\eral in den lande groote belangstelling en het lijkt ons gewenscht er nog eens op te wijzen, dat het Gymnastiek Verbond eenige jaren geleden het handbalspel is gaan leiden, propageeren en reglementee ren, waarna in K.N.A.U.-verband eveneens het handbalspel ter sprake is gebracht. Verschillende handbal-bcoefende-K.N.G.V.- vereenigingen zijn tevens lid van de K.N. A.U. De bestuurderen van het Verbond heb ben zich met de leiders van de Athletiek Unie in verbinding gesteld, waarbij hun is medegedeeld, dat de Unjp er niet aan dacht het handbalspel in te voeren, er zich zelfs tegen zouden verzetten. Waar bij de besprekingen op de K.N.A.U.-vergaderin- gen er bovendien van werd gesproken, dat het handbalspel bij de Internationale Ath letiek Federatie thuis behoorde, heeft het K.N.G.V. op grond van deze uitlatingen en ▼an die van do K.N.A.U.-bestuurders m persoonlijke gesprekken direct geen moeite gedaan om officieele internationale erken ning aan te vragen, immers men wist dat heb handbalspel niet bij de I.A.A.F. thuis behoorde. Toen de K.N.A.U. echter bleek, dat het handbalspel niet bij de I.A.A.F. thuis be hoorde, maar bij do Internationale Ama teur Handbal Federatie, een geheel zelf standige in 1928 te Den Haag opgerichte organisatie, ging de Athletiek Unie er tce over zich daarbij aan te sluiten, ondanks de toezeggingen, die men aan het K.N.G.V. had gedaan. Toen het K.N.G.V. bij dezo Handbal Fe deratie internationale erkenning aanvroeg bleek, dat de K.N.A.U., die reeds voor Ne derland had gekregen. Het K.N.G.V. maak te de Internationale Federatie op de on juistheid daarvan opmerkzaam, waarop men ten antwoord kreeg, dat dat juist was omdat men zou trachten moeite te doen om het handbalspol bij het Verbond onder te brengen, wanneer dit laatste lichaam daarop prijs zou stellen. Het verloop van zaken bevredigde hec K.N.G.V. echter zoo weinig, dat men geen aanleiding vond er verder op in te gaan, des te minder, omdat de vereemigingen, die voor internationale ontmoetingen in aan merking zouden komen, leden van de Deut sche Turnerschafleen zusterorganisatie van het Gymïiastiekverbond en niet van de K.N.A.U. Uit het verslag van de Bondsspelcom- missie van het K.N.G.V. blijkt, dat het handbalspel reeds een zeer groote vlucht heeft genomen. Er blijkt uit, dat over 1932 bijna alle 27 turnkringen het handbal op het werkprogramma hebben staan en het ook geregeld beoefen \n. Ofschoon van acht kringen de officieele gegevens nog ontbrektti, kan nu toch reeds worden vastgesteld, dat 104 vereenigingen van het Verbond in verschillende kringen het handbalspel beoefenen. In onderschei dene plaatsen worden competities gehou den, in andere staan competities of spel- dagen op het werkprogramma 1933. Heb verslag vermeldt verder, dat uit de ■door alle turnkringen verstrekte gegevens blijkt, dat dit spel in ons land uitsluitend door turners en turnsters wordt beoefend en verder door den Nederlandschen Arbei ders Sportbond in enkele deelen van ons land. In Groningen, iUnsterdam, Sneek, Utrecht en Zaandam werden spelleiders- en scheidsrechters-cursussen gehouden. Er vonden in het afgeloopen jaar tien inter nationale ontmoetingen plaats, voorname lijk in het Noorden van ons land. De ter- reinennood is groot en het scheidsrechters- \raagstuk is niet eenvoudig op te lossen, anders zou de uitbreiding van het handbal spel in nog veel speller tempo in zijn werk De belangstelling voor het spel is bij de dames bijna even groot als bij de hceren Het K.N.G.V. zal binnenkort een spelre- glement doen verschijnen, terwijl speciale cursussen zullen worden ingesteld voor spelleiders en scheidsrechters. Voor niet-K.N.G.V.-vereenigingen zal het roods dit jaar mogelijk zijn aan de spelbo- oefening m het Verbond deel te nemen, waarvoor op de a.s. Bondsvergadering te Amsterdam een aanvulling der reglemen ten zal moeten plaats vinden. SCHERMEN LEIDSCHE SCHERMBOND. SABELKAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN De wedstrijden om het kampioenschap „Sabel" welige Zondag 5 F'ebruari aanstaan de zullen worden gehouden in Zaal Gijs- berti alhier zullen aanvangen om half elf precies. Heeren schermers worden verzocht op dit uur in schermtenue in de zaal aanwezig te zijn. Als hoofdscheidsreehters zullen optreden de heeren D. Gijsberti Hodenpijl, scherm- 1 eeraar en H. van Duuren, lid der Techni sche Commissie van den Leidschen Soherm- bond. Het aantal deelnemers bedraagt twin tig. KON. NEDERL. AMATEUR- SCHERMBOND. HET ZILVEREN JUBILEUM. De Kon. Ned. Amateur Schermbond bestaat heden vijf en twintig jaar. Wijlen J. Doorman nam in 1907 te Pa rijs deel aan heb Europeesch sabelkam pioenschap, waar hij den titel won. Het was toen het gebruik, dat het land van den Europeeschen kampioen het jaar daar op deze wedstrijden regelde. Er bestond in ons land evenwel nog geen nationale or ganisatie voor de schermsport. Om tot de oprichting van een Nederl. Schermbond te komen, namen de heeren J. Doorman, M. J. van Löben Seis en G. van Rossem nu onmiddellijk het initiatief. Een rondschrijven werd op 20 Januari 1908 gericht tot een aantal bekende schermers benevens aan het Ned. Olympisch Comité, de Kon. Officiers Schermbond, de, Marine Sportvereeniging en de Ned. afd. van het -comité Internationale d'Escrime en op een bijeenkomst op 1 Februari 1908 werd to Utrecht tot de oprichting van den Ned. Amateur Schermbond besloten. Hoewel bij den opzet van den Bond, slechts persoonlijke leden zich konden aan sluiten, bleek al spoedig, dat een meer algemeene strekking gewenscht was. In 1910 werden daarom ook schermvereeni- gingen als lid aangenomen. Het individueel lidmaatschap, mede door het gemis aan schermclubs in verschillende plaatsen, bleef evenwel jarenlang nog gehandhaafd. Eerst in 1923 werd dit afgeschaft, zoodat sedert dien tijd (tien jaar) de Bond slechts door vereenigingen gevormd wordt. De Nederl. Amateur Schermbond werd de eerste tien jaar geleid door den heer Mr. A, J. Labouchère. Do heer G. van Rossum, die van 1911 af tot 191S, na het secretariaat 19081911 de functie van vice-voorzitter bekleedde, werd in 1918 tob praeses gekozen en zal thans, na 25 dienstjaren voor den Bond,1 zich terugtrekken. Niet alleen onze natio nale, doch de internationale sehermbewe- ging heeft in den heer G. van Rossum een pionier gehad. Met groote liefde en werk kracht heeft hij steeds gewerkt aan den verheven op- en uitbouw van den Bond. Belangrijk werd in 1920 den Bond ver sterkt door de toetreding van den Kon. Officieren Schermbond. In 1923 ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan werd den Bond het praedicaat Koninklijke toegekend. In den loop der jaren legden wijlen J. Doorman, en de heeren A. E. W. de Jong en W. Brouwer beslag op den titel van Europa. De K. N. A. S. B. bestaat thans uit 28 angesloten bonden en vereenigingen en breidt zich nog regelmatig uit. LUCHTVAART VLIEGTUIG OP 'T IJS NEERGESTORT. Gisteren is le St. Moritz de Engels'che vlieger Rodd, die boven een bevroren meer kunstvluchten uitvoerde, neergestort. Rodd was op slag dood; zijn passagier, de Zwib- sersche piloot Schab er. werd zwaar gewond. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Arbeidsbeurs. Aan het arbeidsbureau staan op heden ingeschreven 1104 perso nen waarvan 115 grondwerkers, 43 timmer lieden, 259 landarbeiders, 40 metselaars, 221 losse arbeiders, 22 schilders, 235 vis- schers, 23 kuipers, 10 fabrieksarbeiders, 42 opperlieden, 10 varensgezellen, 15 binnen schippers, 10 stokers, 5 stucadoors. N00RDWIJKERH0UT. Jaarvergadering Volksbond. Vrijdag a.s. zal de R. K. Volksbond afd. Noordwij- kerhout zijn jaarvergadering houden. 12x/o-jarig feest. Donderdag a.s. zal het 12il-, jaar geleden zijn dat de Eerw. Zusters Dominicanessen zich xn de St. Jozef-pa rochie alhier vestigden. Zondag a.s. zal de Hoogmis te hunner intentie worden opge dragen. Gevonden. Bij de politie alhier zijn in- lichtingen te bekomen omtrent en gevon den doublé armband en enkele rozenkran sen. Tevens zijn inlichtingen te bekomen omtrent twee, door de gemeentepolitie on beheerd op het ijs aangetroffen rijwielen. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Gaf de vorst eenige stagnatie in den bloemenhandel met ver laagde prijzen niet zoodra was de vorst voorbij of de handel herstelde zich weer en liepen de prijzen van verschillende soorten weer ©enigszins op. Niet alleen kon voor binnenland weer flink worden gekocht, doch ook de vraag voor export was veel beter. Betaald werd per dozijn: William Copland-1622 ct., Ibis 2422 ct.; Flamin go 253-4 ct., la Reine max 3039 ct.. La Reine 2038 ct., Gele Prins 26—36 ct., Bri- lant vStar 9—13 ct., Victoir de Olivierre 35-12 ct., Prins van Oostenrijk 1725 ct., King of the Yellow 2530 et., Courohe tl'or 3440 ct., Moore 1215 ct., Aljard Pierson 28—35 ct., Gris dc Lin 1013 ct., Prosperity 1624 ct., Narcissen per 100: Victorie 0.600.90; Golden Spur 0.46 0.61. Hyacinthen 2.703.90. LISSE. Ontvreemding rijwiel. Bij de politie al hier is aangifte gedaan van de ontvreem ding van een rijwiel op 29 Januari j.l. van een terrein nabij de ijsbaan. Werkloosheid. Op Zaterdag 28 Janu ari j.l. stonden in deze gemeente ingeschre ven 617 werkzoekenden personen. Het aan tal wcrkloozen in deze gemeente neemt nog steeds toe. LISSERDIJK. AFDEELIXG KWEEKERSGENOOT SCHAP OPG0MCHT. De nieuwe afdeeling telt reeds 60 leden. Dezer dagen had op initiatief van het dagelijksch bestuur van de Afd. Lisso van het Holiandsch Bloembollengenootschap een bijeenkomst plaats aan den Lisserdijk. Het doel dezer bijeenkomst betrof het op richten van een afdeeling van genoemd ge nootschap. De leiding was in handen van den heer J. .Berbee Gzn. Een 50-tal be langstel-enden waren opgekomen. De heer Berbee zeidc o.m. bij de ope ning, dat door het bestuur van Lisse het kweekersbelang breed werd opgevat. Daar er een groot belang in werd ge zien, dat aan den Lisserdijk een afdeeling werd gesticht, was het bestuur van Lisse bereid daartoe pogingen aan te wenden. Allereerst toonde spr. aan wat het Ge nootschap beteekent voor de kweekers, doch liet daar onmiddellijk op volgen, dat er nog veel meer voor do kweekers be reikt kon worden, als alle kweekers lid wer den. Spr. moest tot zijn leedwezen mededee- len, dat de heer Schoneveld verhinderd 'was deze bijeenkomst bij te wonen om het saneermgs- en steunplan uiteen te zetten. De Alg. Secr.-Penningm., de heer A. Raap horst, was echter aanwezig, die het plan op zeer duidelijke wijze uiteenzette, waarop enkele vragen zich voordeden, die door hem werden beantwoord. De heer Warmerdam, 2e voorzitter van de afd. Lisse, zeide o.m. dat het de taak was van iedere kweeker, om zich bij het H.B.G. aan te sluiten, daar dit een insti tuut is dat past in ons vak. Vele kweekers, zoo zegt spr., hebben zich aangesloten bij een andere organisatie (Bond van Kleine Kweekers) in plaats van bij de eigen or ganisatie, een bond die nog blijken moet geven of ze al of niet kan bestaan, en of die in staat is iets te presteeren. Spr. had wel al stemmen beluisterd, dat men dat t.z.t. wilde, maar zoo vi'aagt spr., is daar nu de tijd niet voor aangebroken? Dat Regeeringssteun absoluut noodza kelijk is, daarover zijn we heb allen eens. Het is echter gebleken al reeds bij het plan Sassenheim, dat er een groote tegen stelling was in de belangen van kweekers, kweekers-handelaren en handelaren. Dit blijkt hieruit duidelijk, da-t in de Beurs te Haarlem drie personen liepen met lijsten ter teekening voor een tegenactie voor het steunplan. Hiertegen moet iedere kweeker met man en macht zijn stem ver heffen. Willen wij iets bereiken dan die nen wij eensgezind naast elkaar te staan, want anders verdrinken we. De heer Krelage heeft gezegd, niet te zullen tegenwerken bij dit plan. Laten we ons allen aaneen sluiten als een groote groep bij het H.B.G. Voor de leiding heb ben we niets daij lof, terwijl de contribu tie zoo laag is gesteld dat dit geen be zwaren kan opleveren. In plaats van 6 milrioen Rijksteun zag spr. 'gaarne S nrillioèn, waarvan 3 millioen A'oor steun aan de kweekers onder kraam- verband over meerdere jaren. Als de kwee kers hun tijd nu met begrijpen, dan wor den ze van him plaats verdrongen die hun rechtens toekomt. Sluit U aan zoo noodig collectief voor een zeer lage contri butie, Laten we hier een voorbeeld zijn voor anderen. Dc voorzitter vraagt waarom niet alle kweekers zich aansluiten bij de Ver. de Narcis, om medezeggingschap te krijgen, daar de contributie verlaagd is tot 1. per jaar. Laat er toch een einde komen, dat 20 leden de 3 a 4000 drillen in die ver- eemging. Eischt ook uw belangen daar te verdedigen en laat dit nooit door anderen dóén. Dat kan nooit uw belang zijii. De secretaris van de afd. Lisse deed uitkomen, dat er in het afgeloopen seizoen weer pogingen werden gedaan om op 1 Juli in 'te koopen door eenige exporteurs. Ook de afgegeven koopbriefjes van de koopers waren niet in het belang van de kweekers. Bij gehouden stemming bleek met groote meerderheid, dat men er de voorkeur aan gaf een afd. te stichten aan den Lisser dijk. Nader vernemen we nog,'dat de nieu we afdeeling, die officieel nog geïnstal leerd moet worden, thans al 60 leden telt. SASSENHEIM. Wedstrijd. Gistermiddag werd door de hardrijderij-vereemging ,,de Oude Post" de uitgeschreven wedstrijd in het hardrij den gehouden voor de behoeftige ingezete nen. Ditmaal werd in twee ploegen gereden n.l. van 16 tot en met 35 jaar en van 36 jaar en ouder. Do prijswinnaars van de eerste ploeg der 95 deelnemers waren: 1ste prijs P. v. Nobe.en, 2e P. v. Egmond, 3e J. Vrij burg, 4e G. Moolen, 5e H. Vrijburg, 6e J. v. d. Wilden. Van de tweede categorie waren 50 deel nemers. Hiervan waren do prijswinnaars: le C. Immerseel, 2e C. Guldemond, 3e H. Wouwijs, 4e P. Burgmeijer. Zij, die niet tot de eerste prijswinnaars behooren, ontvangen een prijs, waarvan de uitreiking zal plaats hebben op Donder dagavond van 8lCKuur in de zaal van café „de Oude Post De telefoon. In verband met de auto- niatiseering der telefoon is aan de abonné's bericht gezonden, dat het telefoonnummer veranderd wordt. Voor dezo gemeente zul len waarschijnlijk de nummers liggen tus- j schcn 6 a 7000. W0UBRUGGE. „Onderlinge Hulp". Onder voorzitter schap van den.heer H. van der Nagel kwam de vereeniging „Onderlinge Hulp" in leden vergadering bijeen. Na een welkomstwoord van den voorzitter werden de notulen ge lezen .en onveranderd vastgesteld, waarna de penningmeester allereerst rekening en verantwoording deed ran zijn gehouden be heer van ziekengeld (A leden). Hieruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen 537.95 en de uitgaven 306.21 en met vo rige saldi in kas is 1930.33. Voorts van het ziekenhuisfonds (B leden) inkomsten 159S.42, uitgaven 1942. 68, met vorige saldi in kas 1461.14. Namens de commissie tot nazien van kas en boeken bracht de heer A. van 't Wout verslag uit, waaruit bleek dat alles in orde was bevon den. Den penningmeester werd daarop dank gezegd voor zijn belangloos doch veel om vattend werk. Besloten werd de contributie voor de A- leden met 5 cent per week te verlagen en de eerstvolgende jaarvergadering eenigs- zins feestelijk te houden, daar dan deze vereeniging 25 jaar zal bestaan. Vervolgens werd het aftredend bestuurs lid, de heer II. van der Nagel, met op een na algemeene stemmön herkozen. Van de afd. Woubrugge van het Groene Kruis was een verzoek ingekomen om een subsidie groot 100Op dit verzoek werd na eenige bespreking gunstig beslist. Bij de rondvraag werden nog besprekin gen gehouden over het toetreden van nieuwe leden, het innen der contributie van achterstalligen en het vervoer van ernstige zieken naar een ziekenhuis. Hierna werd de vergadering gesloten. Een welkom geschenk. Daardoor in staat gesteld door een bijdrage van de in gezetenen kon de IJsyereeniging aan 72 werkloozen en behoeftigen gezinnen een bon verstrekken tot verkrijgen van erwten, boonen, rijst en spek. Geboren: Frank, z. v. F. van 't Hof en J. Militie. Petronella Cornelia Maria, d. v. J. Wolvers en N. de Blanken. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Stille Omgang. Door het Genootschap van den Stillen Omgang werd gister avond in de St. Josephzaal de goed be- zochte jaarvergadering gehouden. De bijeenkomst werd door den voorzit ter geopend met den chr. groet en de ge bruikelijke toespraak, waarbij spr. o.m. me moreerde het overlijden van drie leden in het afgeloopen jaar. Voorts wees spr. op het 10-jarig bestaan der afdeeling, welk feit wegens de crisis niet feestelijk werd herdacht. De aanwezigen werden in plaats daar van dezen avond onthaald op koffie en si garen. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. De jaarverslagen van penning meester en secretaris werden in orde be vonden, waarvoor de voorzitter beide functionarisen dank bracht. Daarna volgden enkele mededeelingen, vooreerst dat de bootpvijs met 25 cent is verlaagd en dat de Stille Omgang te Am sterdam wordt gehouden op 19 Maart. Het bestuur deelde vervolgens mede, dat na af loop van den Stillen Omgang de deelne mers vanaf de kerk per autobus of tram naar de boot zullen worden gebracht. En kele aanwezigen, wenschten de reis naar Amsterdam per trein te maken, doch het meerendeel der leden was hier tegen. Aan het slot der bijeenkomst spoorde de Deken de aanwezigen aan tot groote deelname aan den omgang en om van de gelegenheid tot sparen voor de reis gebruik te maken. De bijeenkomst werd daarna door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Filmavond. De W. F. V. geeft dit jaar haar eerste filmavond op Donderdag 2 Febr. in de St. Josephzaal met een bijzon der verzorgd programma. De ware liefhebbers. Gisteren werd op den Rijn nog door velen geschaatst. Het ijs wordt intusschen vrij onbetrouwbaar zoodat het noodig werd geacht het ijs in de omgeving van de Alphensche brug af te zetten. Schade. Bij het kappen van boomen door een landbouwer aan den Steekterweg kwamen de vallende takken op de tele graaflijn terecht, waardoor verschillend© draden afknapten. Door personeel der te lefoon werd den geheelen dag gewerkt om de aangerichte schade te herstellen. Landstorm. Op de propaganda-avon- den^van den Bijz; Vrijw. Landstorm 6 en 7 Febr. is de heer Stemmerik, vliegenier bij de Kon. Marine in Indië, plotseling ver hinderd als spreker op te treden. In zijn plaats zal thans spreken gen.-majoor b. d. Zeeman uit 's-Gravenhage. WOERDEN. Laatste lezing „Katholiek Woerden"^ De 6e lezingavond van „Katholiek Woer den", tevens de laatste, is een enorm suc ces geworden. De zalen van het Patronaat waren letterlijk volgepakt niet het- pu bliek om den spreker van dezen avond, Pater Borromeus de Greeve te hooren over het, onderwerp: „De hoogste goede ren van ons volk bedreigd". Onder luid applaus betrad de spreker de katheder, na door den voorzitter van het comité te zijn ingeleid, met welgeko zen woorden. Wat het onderwerp inhoudt, legt spr. duidelijk uit. „De hoogste goederen van ons volk bedreigd door het Communis me." Al lang genoeg, aldus spr., is gewroet en gegraven onder de bouw der nationale een heid. Reeds lang genoeg hebben we ge duld, dat deze wordt ondermijnd. Wij moeten laten weten, dat de over- groote meerderheid der Nederlandscbe bevolking geen revolutie wil. Het Communisme, aldus spr., zwoegt geweldig. De propaganda worclt geldelijk gesteund door Rusland. De tóestanden zijn gunstig om dit zaad der propaganda uit te zaaien. Spr. wijst op de toestanden in Spanje, waar geen gewone omwenteling plaats greep, maar een revolutie door het Communisme. KANTOREN TE: ALPHEN a/d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, lederen Dinsdag 1012 uur, Hotel .,van Haatten" LEIDEN, iederen Vrijdag 1012 uur, 800 Hotel „Bellevue" In alle landen is de actie der Commu nisten groot. Ook in ons land. Op welke wijze zet spr. uiteen. Hiermede in ver band beschouwt spr. de houding der S. D. A. P. Spr. concludeert-, dat de gevaren voor revolutie bestaan, en erger nog dan in 1918. Is het kapitalisme de oorzaak dan niet van alle tegenwoordige ellende, de werk loosheid incluis? Is het dan niet beter voorgoed eens schoon schip te maken? Helder, in vurige bewoordingen beant woordt spr. deze vragen. Hoe we wel een betere toestand kunnen krijgen zonder „de revolutie in bloed", blijkt duidelijk. Spr. zet uiteen welke de gevolgen van een triompheerend Commu nisme zijn. Hoe een dergelijke aanval op God, als door dit stelsel wordt onderno men, nog nimmer zoo'n ontstellend karak ter heeft gehad als nu. Hoe ook in Nederland deze anti-gods dienst campagne in stilte werkt. De vernietiging van alle zieleleven zou eveneens een rampzalig gevolg zijn van de triomf van het Communisme. Het zon wezen een verafgoding der materie. Een nadere uiteenzetting hiervan volgde na de pauze. In de strijd tegen het Communisme, al dus spreker, gaat het ook om het gezag. Gezag is de grondslag voor wereldge- luk. Vrijheid is een prachtig woord. Het moet echter niet verkeerd verstaan wor den. Vrijheid is géén bandeloosheid. In deze strijd gaat het ook om het ge zin. Het gezin is onze trots. Hetgezins leven is bij ons zóó hoog! Meer eerbied bestaat bij ons voor een moeder met een kind dan voor een „Miss Holland". „Vrouw, wat kunt ge niet zijn", roept spr uit en dit gezegde illustreert hij met tee- kenende voorbeelden. Ook zij zal de gevolgen van het trïom- feerend Communisme moeten onderving den. Wat nu in Rusland gebeurt, wat men daar ten opzichte van het huwelijk doet, is een voorbeeld, dat moet afschrikken. Een ander goed van beteekenis in de strijd tegen het Communisme is de hoog- houding van ons Vorstenhuis. „Oranjeliefde" is billijk en rechtvaardig, aldus spr. en op 'treffende wijze schetst hij de persoonlijkheid van de nu regeerende Oranjetelg, onze Koningin. „Laten wij standhouden", aldus roept spreker uit, sluit de gelederen rondom on ze. Koningin". Aan het slot van zijn rede gekomen, merkt spr. nog op, dat wij niet zijn „Stahl- helmen" en „vechtersbazen". „Dood aan den oorlog" is ook voor ons de leuze. Ge lijktijdige ontwapening, indien direct mo gelijk, zou dadelijk ook door ons worden aanvaard. Laten we nuchter blijven, aldus spr. We weten ook, dat vele misstanden nog moeten worden weggewerkt. Het Communisme echter als middel, is erger dan alle kwalen. Een daverend applaus klinkt door de zaal, wanneer ide redenaar met kracht opkomt tegen de beschuldiging, als zou hij zich aan de zijde der bezittende klasse scharen en niets voor de armen doen. Met een vurige peroratie eindigend, wordt de redenaar met een langdurig daverend applaus belooiid door het opge togen publiek. Een schitterende avond, die een waar dig slot was van de met veel belangstelling gevolgde wintercursus'. Z0ETERW0UDE (Dorp). Wedstrijd. Ondanks de ingetreden dooi is de tweede hardrijderij van de IJs club Zoeterwoude toch nog doorgegaan. Van de ingeschreven 36 deelnemers kwa men er 35 aan den start. De deelnemers waren allen beneden den leeftijd van IQ jaar. De wedstrijd was van het begin tob het einde spannend. Hoezeer de partijen „kleefden" kan blijken uit het feit dat do 2e en 3e prijswinnaars elk een rit wonnen en ook nog tweemaal gelijk bleven en alzoo na vijf ritten eerst konden weten wie do sterkste was. Hierdoor was de 2e prijs winnaar te afgemat om nog eenige kans te maken voor den len prijs vooral omdat deze een stilstaand nummer in de finaio had gereden. De uitslag was: le prijs Wim van Nie- ke.rk, 2e prijs Cor van Veen, 3e prijs Bertus Versteegen, 4e prijs Henk ran Gerven, 5e prijs Leo öaptcin. ZEVENHOVEN. Raadsvacature. De heer C. van Ba ren, benoemd tot lid van den Raad in do vacature-P. v. Leeuwen, heeft zijn benoe ming aangenomen. Gemeenteraad. De Raa-d dezer ge meente komt in openbare vergadering bij een op Donderdag 2 Februari a.s. 's mor gens om 9.45. De agenda bevat 6 punten ter behandeling. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: A. Iloogervorst, te Nieuwveen. H. J. Biul te L e i d e n.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10