NA DE REDEVOERING VAN STAIIN ZOEKT 0 EENJOEDE ZAAK? MAANDAG 30 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Joor Dr. FRIEDRICH MUCKERMANN S.J. Het orgaan der Duitsche Communisten geeft met een zeker triomfeerend gebaar den volledigen tekst van de rede die door 8 tal in gehouden werd bij het einde van het eerste vijfjarenplan in de volledige zitting der Centrale Castiole Oommissie der Communistische Partij. Met groote letters staat er een kop boven bedoeld artikel: „De Sovjets veranderen het aan schijn der aarde". Natuurlijk wordt aan bet einde van het artikel luide instemming betuigd met het behaalde succes, hetgeen onder de waak zame oogen der Gepoe bij dergelijke ge legenheden te doen gebruikelijk is. Stalin proclameerde het welslagen van deze socialistische proefneming in Sovjet- Rusland en schermt met heele reeksen cij fers. Nu moeten we direct opmerken dat de officieele cijfers, die wordon voorge legd. betreffende bet Russische Vijfjaren plan slechts ten deele te constateeren zijn. Wij moeten dus vertrouwen op de geloof waardigheid van de Sovjet-regeering. Van deze regeering weten we. dat ze enkele jaren geleden het proces tegen de z. g. Pa rasieten heeft gevoerd. Toen stonden er hoogstaande ingenieurs en ambtenaars voor de rechtbank, omdat hun raming niet klokte met de officieele cijfers. Deze uitstekende deskundigen werden voor parasieten uitgemaakt en buiten ge vecht gesteld. Men heeft hen toen het ver wijt gemaakt dat zij niet over voldoende revolutionair enthousiasme beschikten die het onmogelijke voor mogelijk houdt. Van sommitre cijfers weten we. zeker dat ze niet juist zijn. Het is niet waar dat er in Rusland geen werkloozen-vraag- stuk. bestaat. Of wil men soms die arbei ders. die geregeld uit de bedrijven deser- teeren. of die massa boeren, die men have en goed ontnomen heeft en die zich in de collectieve bedrijven niet op hun plaats gevoelen en die wanhopig langs velden en wegen dwalen, voorstellen als welver zorgde leden van het economisch proces. Zooals een zakenman aan wiens credieU waardigheid men twijfelt wijst Sfcalin op do stabiliteit der Russische Valuta. Met weloverwogen ironie meent hij te mogen bemerken: „Is het nipt een feit dat zij voor de/o valuta M^gnitgorsk, Dnieorostroij, Kusnetzkstroij, de t-ractorenfabrieken van Stalingrad en Charkoff. de automobielfa brieken van Gorki en Moslnva hebben ge bouwd, terwijl we honderdduizenden col lectieve bedrijven hebben gesticht? Meenen de heeren soms dat deze uit stroo en leem gebouwd werden of dat het tpptp-ia»l daarvoor niet van degelijke kwaliteit is? Dat ontkennen we niet. maar ook in het "Westen kan men zulks getuigen van dui- zenden fabrieken en schepen en toch lig gen ze stil. In den aanvang van zijn redevoering heeft Stalin gesproken over het enthou siasme van de arbeidersdelegaties, die ieder jaar een reis door Sovjet-Rusland makenT Maar er wordt geen woord ge rept over de delegaties die juist het te gendeel beweren, niets over de duizen den vluchtelingen die aan de Roemeen- sche grenzen zijn neergeschoten omdat zij het in het Sovjet-paradiis niet meer kon den uithouden; er wordt niet gesnroken over de ingenieurs die in onze vakbladen een heel ander geluid hebben doen hooren Daarom kunnen wij de redevoering van Stalin gerust als een soort propagandis tisch woord beschouwen. Maar ook al nemen wij aan dat er in Rusland werkelijk iets genresteerd is, dan behoeven we er toch heelemaal niet over verwonderd te staan, dat Duitsche en Amerikaansche ingenieurs in het bezet ge bied dezelfde prestaties verrichten, waar over wij aan den Rijn en den Roer heele maal niet meer verbaasd staan. Dat alles is gebouwd niet met Russische krachten of met Russisch geld, zelfs ten deele met buitenlandsch materiaal, door menschen die waarachtig geen Bolsjewieken waren. Is er wel iets zoo erbarmelijk voor het socialisme als zich te tooien met struis- vogel-veeren, die men bij het .gehate ka pitalisme heeft uitgetrokken? Men heeft vergelijkingen gemaakt met de Russische economie van heden en de kapitabstische die een wereldcrisis doormaakt. Wij zou den de crisis spoedig overwonnen hebben, wanneer wij dezelfde Russische methoden in toepassing brachten. Rusland zet heel de bevolking op een hongcr-rantsoen, de loonen van alle arbeiders worden onmee- doogenloos verlaagd en met de gelden die men op die manier heeft uitgespaard bouwt men auto's waarin de goede door voede ambtenaar der Russische Commu nistische partij uitstapjes gaat maken, of wel propagandatochten onderneemt, om te laten zien, hoe snel het vijfjarenplan is volbracht. We weten immers reeds lang, dat men het socialistisch beginsel in Rusland reeds lang heeft prijsgegeven. Bovendien, wat zou het den mensch baten, als alles model was gerege d, maar indien hij schade lijdt aan zijn onsterfelijke ziel. Het moge waar zijn, dat Rusland nog ooit zal terugkeeren tot het geloof zner vaderen, dab weet God alleen thans is de staat in wezen athe- istisch, vervuld van haat tegen iederen ge- openbaarden godsdienst, een moordenaar van bisschoppen en priesters, satanisch ver volger van ake geloovigen. Toevallig dat enkele dagen na de rede van Stalin ook de stem van Trotzky weerklonk, dat de nood in Rusland zoo hoog was gestegen dat binnen een ja ar het regime van Stalin ten val zou zijn gebracht en dat het dan voor hem (Trot.zki) weer mogelijk zou zijn om naar Rus and terug te keeren. W ij zullen deze voorspe.ling niet over- echatten, maar we moeten toch van den anderen kant ook niet vergeten dat er bijna geen man beter in staat is om een cribisch oordeel te vellen over Rhsland dan de stichter van het Roode Leger en de voornaamste medewerker van Lenin. Nog van meer belang is de eigenaardi ge toon van de rede van Stalin, Deze re devoering is n.l. door en door Russisch nationaal: Rusland moet economisch, mi litair onafhankelijk worden van geheel de wereld: overal moet het kapitalistisch economisch systeem totaal vernietigd wor den, over de wereld moet de dictatuur van het proletariaat worden gevestigd. Ieder een, die nog onder de ban mocht zijn van de bolsjewistische betoovering, moge thans, aan de hand van de redevoering van Sta lin eens rustig overwegen wat ons te wach ten staat als Rusland eenmaal zegeviert. Dit wil zeggen dat overal waar de Sovjet gevestigd wordt hee de burgerlijke maat schappij behalve arbeiders en kleine boe ren vernietigd moet worden. De arbeiders en boeren worden dan in een schrikbewind gejaagd waaruit ze niet meer kunnen ont komen. Wanneer de kapitalistische landen de Sovjetmacht helpen dan werken ze mee aan hun eigen ondergang. Iedereen, die geld, machines en menschelijke arbeids kracht leent aan Rusland, doet het in de hoop dat a les nog wel eens rente zal op brengen. Zij willen dus de positie der Sov jets versterken. Er is toch geen grootore tegenstrijdigheid meer denkbaar? De ondergang van de huidige maatschap pij is meer dan een zakelijke aangelegen heid en voor Europa is haar bestaan afhan kelijk van den ondergang van het christen dom. Als het christendom zich niet ten taak stelt de leugenachtige propaganda van het bolsjewisme te ontmaskeren, dan zullen de revolutionairen gemakkelijk werk hebben. Rome heeft duidelijk genoeg haar stem doen hooren. Wat zullen de staatslieden van Europa doen en de landen die nog voor den gruwel van een revolutie zijn gespaard gebleven? Intusschen is het een smaad en een schande dat kortzichtige en eigenzuchtige kooplieden de politieke ruimte met him ge sjacher vullen, terwijl in Moscou een be roep wordt gedaan op den nood die er in do vijf werelddeelen heerscht en terwijl de gehoele menschheid smacht naar oon veel grootscher hervorming der maatschappij. BUITENL. BERICHTEN AUTO IN DE SEINE GESTORT. Drie dooden. Een met vier personen bezette auto kwam Vrijdag op een bij Epinay ten noord-, westen van Parijs over de Seine voerende brug in botsing met een vrachtauto. De botsing was zoo hevig, dat de perso nenauto in de Seine geslingerd werd. Van de inzittenden kon zich slechts een zich door zwemmen redden. Studentenduel met doodelijken afloop. Bij een sabelduel tusschen twee Goettin- ger studenten is tic 20-jarige Friedric!' Jansen uit Oost-Friesland zoo zwaar ge wond, dat hij korten tijd later is overle den. STORM AAN AMERIKA'S KUST. Halifax geteisterd. Aan de Atlantische kust van Nieuw Schotland tot Florida woedt een buitenge woon zware storm. Door een vloedgolf werd een deel van de stad Halifax over stroomd, waardoor honderden woonhuizen berden vernield. Verschillende uitvarende groote stoomschepen moesten zoo snel mo gelijk naar de havens terugkeeren. De Oceaanschepen zullen met een vertraging van verscheidene dagen aankomen. GEWELDIGE KOUDE IN ITALIË. Dertig graden vorst in de Italiaansche Alpen. In geheel Italië hield Zaterdag de he vige koude nog steeds aan en ging in het Noorden en in de Appe'nnijnen gepaard met zwaren sneeuwval. In de Italiaansche Alpen, nabij de Oos- tenrijksche grens, is een temperatuur van 30 gr. Celsius onder nul geconstateerd. In Milaan is zooveel sneeuw gevallen, dat 17.000 man bij de sneeuwruiming te werk zijn gesteld om het verkeer mogelijk te ma ken. In de Apennijnen zijn alle hooger ge legen passen door groote sneeuwmassa's onbegaanbaar geworden. In Rome zelf is nog geen 6neeuw geval len, doch de bewoners kunnen de sneeuw zien liggen op de Sabijnsche heuvels. Ook de zomerresdientie van den paus, Castel Gandolfo, is met sneeuw bedekt. WAS MATA HARI ONSCHULDIG? De uit den wereldoorlog bekende Fran- sche spionne, Marthe Richard, die begiftigd werd met het legioen van eer, heeft in een interview met een Reuter-correspondent vedklaard,1 dat naar haar meening Mata Hari onscbudig is. „Ik heb Mata Hari goed gekend, toen ik tijdens den oorlog voor de Franschen in Madrid werkte", zeide zij. „Zij was een mooie danseres, doch m.i. bezat zij niet het vereischte intellect voor den geheimen dienst. De Fransche officier, waarmede zij later in Parijs vriendschap heeft gesloten, heeft mij 1/er zelf verteld, nooit met haar over oorlogszaken gesproken te hebben, en zij trachtte hem hiertoe ook nooit te bewe gen," Groote branden. Te Offenbach is de fabriek van gummi artikelen van Louis Peter, die eerste drie maanden in gebruik was, afgebrand. De sohade wordt geschat op 90.000 gulden. Verder is Zaterdagnacht brand uitgebro ken in den Westelijke vleugel van het slot Schwandeck (Zwitserland). Deze vleugel, die in de 18e eeuw werd gebouwd, is groo- tendecls verwoest. Oorzaak van den brand is waarschijnlijk, dat men met een lamp een bevroren waterleiding heeift willen ont dooien. Spionnage-organisatie te Boekarest ontdekt. Zaterdagnacht heeft de politie te Boe karest een wijdvertakte spionnage-organi- sotie ontdekt. De politie deed een inval in heb hoofdpostkantoor en arresteerde twin tig beambten. Zij werden er van beschul digd, officieele documenten te hebben ver duisterd en aan het buitenland een af schrift er van te hebben geleverd. Ook in de provincie werden talrijke ar restatie uitgevoerd. De spionnen zouden ge werkt hebben voor een communistische organisatie. Bomaanslag te Philadelphia. Als gevolg van een bomaanslag op net huis van den Italiaan Di Silvesdro te Phi ladelphia zijn vijf personen gewond. Di Silvesdro, die met zijn familieleden Donderdag van een bezoek aan Italië naar Philadelphia was teruggekeerd, is bankier en rechtsgeleerde, verder voorzitter van de orde der zonen van Italië, en staat bekend als een goede vriend van Mussolini. Door de ontploffing, die waarschijnlijk het werk is vari anti-fascisten, werd het huis aan twee kanten zwaar beschadigd, terwijl in den omtrek alle ruiten werden vernield. Di Silvesdro. die kort na de ontploffing thuis kawam, bleef ongedeerd, doch zijn secreta- ree en vier kinderen werden gewond, ter wijl de brandweer in de puinhoopen nog naar mevrouw Silvesdro zoekt. Tsjechisch gezantschapsgebouw te Washington doqr brand verwoest Het Tsjechische gezantschapsgebouw, ge legen aan do Massachussetts-avenuc te Washington is Zaterdag door een grooten brand verwoest. De brand ontstond in de hoogere verdiepingen, waarschijnlijk ten gevolge van een schoorsteenbrand. De ge zant was niet aanwezig. In het huis bevon den zioh slechts twee bedienden. Het vuur werd ontdekt door een koetsier. Toen de brandweer verscheen, stond reeds een groot gedeelte van het gebouw in vlam men. Bijna het geheele aktenmateriaal en verder waardevolle schilderijen, tapisse rieën zijn verwoest door vuur of water. Het Oostenriiksohe gezantschap, dat in de on middellijke nabijheid ligt is gespaard geble" Uit vijf-en-dertig persone bestaande smokkelaarsbende gearresteerd. Douanebeambten uit Bremen en Papen burg zijn er in samenwerking met beamb ten der „Landjaegerèi" in geslaagd een grootsch opgezette smokkelaarsorganisatie op te sporen en onschadelijk te maken. De leden dezer organisatie met de voornaam ste afnemers, in het geheel 35 personen, konden worden aangehouden. Eenige hun ner bevinden zich hog in arrest. De smok kelaars hebben in hoofdzaak fijne tabak gesmokkeld, waarvoor een hoog invoer recht moet worden betaald, zoomede kof fie. De smokkelwaar werd door een uit twaalf personen bestaande colonne doorge zonden naar de groote afnemers. De waren werden in hoofdzaak afgezet naar de streek van Cloppenburg. Twee centenaren tabak en koffie konden in beslag worden geno men, evenals eenige fietsen die bij het transport der smokkelwaren werden ge bruikt. Men neemt aan, dat bij elkaar voor meer dan 700.000 M. invoerrechten zijn ont doken. RECHTZAKEN NOTARIS VEROORDEELD De Amsterdamsche Rechtbank wees heden vonnis in de strafzaak tegen den Amsterdam- schen notaris mr. H .en veroordeelde hem we gens valschheid in geschrifte door een ambte naar, die daarbij gebruikt maakt van een mid del hem uit hoofde van zijn functie ten dienste staand, meermalen gepleegd tot een gevange nisstraf van zes maanden, verminderd met den tijd in voorarrest doorgebracht (ruim 2V* maand). De rechtbank achtte geen termen aan wezig om de waarborgsom (/30.000). vervallen te verklaren, noch vond zij termen voor hem, hem uit het ambt van notaris te ontzetten, daar de zaak in handen van de Kamer van Toezicht is. De rechtbank overwoog, dat door den nota ris valsche verklaringen zijn afgegeven. Zij deelde niet het standpunt van den verdediger, dat de stukken niet als bewijsstukken moeten dienen, maar dient hieraan een niet te beperk te opvatting te hechten, in het internationaal rechtsverkeer is het wel degelijk een bewijsstuk Uitvoerig werd deze zienswijze in het vonnis gemotiveerd. Voorts deelde de rechtbank niet het standpunt van de verdediging om de „auf- wertung" onzedelijk te noemen Door de valsche verklaringen is nadeel ont staan voor de Duitsche steden, die voor bet „oud-bezit" meer moesten uitbetalen dan voor „nieuw-bezit", waar het inderdaad was. De rechtbank achtte het feit van zeer ernsti- gen aard; door een notaris dient naar waar heid verklaringen te worden afgelegd. Niet slechts zijn de Duitsche steden benadeeld, doch ook aan den naam van het Nederlandsch nota riaat is afbreuk gedaan. Bij het opleggen van de straf, wilde- de rechtbank echter rekening houden met de geestesgesteldheid van verd.. zooals deze door de psychiaters is beschreven. Zooals men weet kreeg men in de dagen van de „Aufwcrtung" voor z.g. „oud-bezit" van tal rijke obligatieleningen van Duitsche steden, aanmerkelijk meer uitbetaald dan voor' z.g. „nieuw-bezit". Hiervan werd op groote schaal zoowel in als buiten Duitschland misbruik gemaakt. Gewoonlijk moesten de voor verzilvering over te leggen bescheiden door een notaris worden geverifieerd of gecertificeerd. Méér dan één notaris heeft te goeder trouw wel eens derge lijke verklaringen voor de hem als „oud bezit'* aangegeven stukken bevestigd, ook al waren de papieren in werkelijkheid „nieuw bezit". Een bankiersfirma te Amsterdam de firma ie inmiddels gefailleerd maakte hiervan veelvuldig misbruik cn notaris Mr. M. gaf voor deze stukken de verklaringen af, dat ze inder daad „oud bezit" waren. De procuratiehouder van den bankier werd reeds eenige maanden geleden veroordeeld in verband hiermede, ter wijl de bankier naar het buitenland uitweek. éTegen notaris mr. M. dienden benadeelde Duitsche steden klachten in bij de Justitie, het geen er toe leidde, dat deze notaris eenige dagen voor Kerstmis 1931 werd gearresteerd. Na het storten van een borgstelling van 30.000 en onder tal van zijn bewegingsvrijheid beperkende voorwaarden, werd bij na een voorloopige hechtenis van zes dagen weer in vrijheid gesteld. Op 2 November 1932 het vooronderzoek nam langen tijd in beslag was hij gedag vaard voor de vierde Kamer, verdacht van valschheid in geschrifte, sub. oplichting, meer subs, medeplichtigheid aan oplichting. De no taris liet echter dien dag verstek gaan, de rechtbank gelastte zijn medebrenging en eeni ge dagen later werd de notaris weer gearres teerd te Wassenaar. Na het getuigenverhoor gelastte de recht bank een onderzoek naar verd.'s geestvermo gens. Hij wérd toerekeningsvatbaar verklaard. Veertien dagen geleden brachten de psychia ters hun rapporten uit en werden nog eenige getuigen gehoord, waarna de Officier van Jus titie mr. van Dulleman, acht maanden gevan genisstraf eischte, met aftrek van voorarrest, door te brengen in de bijzondere strafgevan genis. Voorts requireerde de officier ontzet ting uit het ambt van notaris en verbeurd-ver- klaring van de waarborgsom. Evenals bij de behandeling der zaak was ook heden, bij de uitspraak de belangstelling zeer groot STADSNIEUWS TENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL Van religieuss en kerkelijke kunst. Zaterdagmiddag heeft in het Stedelijk Mu6eum de Lakenhal de opening plaats gehad van de tentoonstelling van religieu- se en kerkelijke kunst, georganiseerd door do Leidscho Kunstveroeniging en ingericht door het instituut voor Kerkelijke Kunst te Amsterdam. Onder de aanwezigen bij de officieele opening merkten we o.m. behalve enkelo bestuursleden van den Leidschen Kunst kring op den hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle, prof. Knappert namens de Commissie van Toezicht op hot Stedelijk Museum de Lakenhal, mevr. v. d. Sande Bakhuyzen-Gericke, echtgenoote van den burgemeester, den heer Clemens Meule- man, directeur van het Instituut voor Kor- kelijke Kunst te Amsterdam, enz. De voorzitter van de Leidscho Kunstver- eeniging, mr. J. Slagter, hield voor de ope ning een korte rede. Spr. l>egoa met te wijzen op twee ver heugende verschijnselen in de moderne kunst. In de eerste plaats het streven, reac tie op het impressionisme, om de kunst de uitdrukking te doen zijn van een geestelijke werkelijkheid en de kunst dus weer te bren gen op het niveau, waarop deze in allo groo te tijdperken stond. Alleen in tijden van verval verlaagt de kunst zich tot de mm of meer bedriegelijke nabootsing van de natuur en verwordt het gevoel tot senti mentaliteit In do tweede plaats is er reden tot ver heviging over de opleving van de kunst ambachten. Deze twee verschijnselen waren bij uit stek geschikt om de opleving te bevorderen van de religieuse en kerkelijke kunst, welke immers allereerst behoefte hoeft aan de verbeelding van verhevener gevoelens, ter wijl de kerken met een ontwikkeld ritueel de behoefte hebben aan sohoone voorwer pen voor de eerstedienst. Spr. wijst dan op de groote betoebenia van drio figuren, aan wie voor alles dc op leving der religieuse en kerkelijke kunst in ons land is te danken. Allereerst» Antoon der Kinderen, met wiens'in 18841888 geschilderde Processie van het H. Sacrament van Mirakel do ople ving eigenlijk begint. Na lange omzwervin gen bevindt zich deze Processie thans weer op de plaat6, waarvoor -zij ia gemaakt, n.l. de Begijnhofkerk te Amsterdam. Naast der Kinderen moet Johan Thorn Prikker worden genoemd, die al in 1889 verraste met een van nieuwe visie getuigen de Ohristuskop en wiens latere monumen tale werk zoo groote invloed heeft gehad, vooral in Duitschland. Als derde noemt spr. Jan Toorop, die zioh omstreeks 190G meer en meer aan re ligieuse onderwerpen is gaan wijden en die mede den stoot heeft gegeven tot betere inzichten betreffende de versiering van het kerkgebouw Spr. vraagt aandaoht voor de vele jongeren, die op deze voetsporen trachten de religieuse en kerkelijke kunst te zuiveren van wansmakelijkhoden en sen timentaliteit en haar weer te doen door gloeien van een levend geloof. Spr. eindigde met zijn dank uit te spre ken aan de Lak el hal com miss ie voor de be- schikbaarstelling der zalen, aan den Direc teur van het Museum voor zijn hulp en aan den heer Olemens Meulcman, Directeur van het Instituut voor Kerkelijke Kunst te Amsterdam en zijn medewerkers, die deze Het LEIDSCHWONING- en ZAKENBUREAU )tt voor alles gratie inlichtingen. 41$ FAGELSTRAAT 5, TEL 3348 tentoonstelling inrichtte en de kunste naars, die hun werk hiervoor afstonden. Hiermede verklaardo epr. do tentoonstel ling voor geopend. De genoodigden maakten hierna een rondgang door de tentoonstellingszalen. Op de expositie komen we nog nader terug. Ontspanningsavond In het Psychopathen- asyl. i£en schrijft ons: Vrijdagavond jJ. had den de patiënten wan hot Rijksasyl het voorrecht een gevarieerd programma te mo gen bijwonen, wat zeker geslaagd mag wor den genoemd. Den heer van der Pijl, die deze avond voor het grootste deel had ge organiseerd, komt daarvoor zeker de dank baarheid van de patiënten toe en met hem in de eerste plaats mevrouw van Velzen- Kolderman, die met haar zang een groot deel van het programma van dezen avond ruilde. Mevrouw van Vel zen-Kolde rman heeft ongetwijfeld een goed geschoolde stem en van de door haar gezongen liederen en aria's mogen we vooral het „Zonnelied" van Cath. van Rennee uitstekend geslaagd noe men. Zij werd zeer goed begeleid door den heer Simonie. Dan waren daar ook „The Young Fel lows", die door hun acrobatiek do bewon dering van alle aanwezigen afdwongeiL „Tho Popular Jas*" hoeft verder een be langrijk aandeel in hot slagen van dezen avond gehad, door mot hun muziek voor afwisseling tusschen de verschillende num mers te zorgen. Na floop d-nkte do Hoofdvernletrer mol enkele woorden allen, die aan dezen avond hadden medegewerkt. Het comité „Herwonnen Levenskracht" herinnert belanghebbenden eraan, dat prij zen van de gehouden loterij tot uiteriijk 1 Februari kunnen worden afgehaald ten huize van den voorzitter, den heer H. Lom- bert, Stationsweg 8a, MUZIEK. Orgelconcert in de Luthersche kerk door Henri Schouten. Wij luidden hot voorreoht het eerste con- oert bij te wonen na de herstelling van het orgel. Voor wie ingewijd ie in de kunst der muziek moet er wel haast niets zoo schoons bestaan als de contnapuntische polyphonic een stem en wijs waaromhoen meerdere andere stemmen spelen, dartelen en zicli uitzingen en de stem opsieren op allerhand manier. Toen Johann Sebastian Baoh orga nist werd aan de Thoruaskiroho te Leipzig was het voorschrift der 17e eeuw in do Hervormde Kerk, dat na het lozen van het Evangelie een muziekvortolking moest vol gen, daar muziek een zeer ingrijpend deel der godsdienstoefening uitmaakte, en zbo schreef Baoh al zijn aan God gewijde mees terstukken voor den kerkdienst. Organist Schouten speelde „Pnaoludium en fuga in c" van Baoh, een werk van ongekende boheer- sohing van etemmeu, doorwerking en tech nische volmaaktheid. Om dc wonderen der polyphonie te laten hooren, daarin ia deze organist volmaakt thuis; het spel wa* het kunstwerk waardig. De beide Bach-koralen, zoo kunstig door den meester bewerkt, me ditatief ale een vroom gebed. Wat immer waar te nemen ia: in oen zeer versoheiden programma onderscheidt Henrio Schouten zich door groote vaardigheid niet alloen, maar ook door levendige en boeiende re gistratie en inmuzikale voordracht. Van de drie kleine nummers van Couperin in zijn Btatigen zwier en Ram eau in de maje steit van zijn „Air uiajoetueux", deed het „Récil de Nesard" van Olérambaulb wel heel bijzonder aan. Bij do ■reparatie van het orgel is bijzonder ook gezorgd voor do ef- fecfcregisterH, die in klankcharme veel ge wonnen hebbcu. Na dc variatios van Mo zart en „Canon B majeur" van Schumann, werken die in stemming en rhythme vol doende con tras teercri do „Marcia feetivo" van Boszi, waarin wij hot orgel in vollen luister hoorden, oen gelat te luisteren naar de wijdache orgeltonen met „Andante en finale" uit de Sonate in fis van Céear Franck" besloot de organist den avond. De uitvoering hiervan was voortreffelijk van decoratieve belichting en zuiver analys- tisch registreeren. Schouten verstaat liet geheim der registratio, hot stijl-principe, de karakteristiek. Hot orgel, naar men zogt uit de 17e eeuw, van oen Hollandschen or gelbouwer, sympathiek en gevoelig van klank washelaae! aan slijtage onderhevig. Door de firma van Leeuwen to Zoeterwou- de, Hooge Rijndijk, is het instrument gron dig hersteld. De organist was zoo vriende lijk ons een en ander te vertellen van de verbeteringen, die zijn aangebracht. Het klavier is met twee tonen uitgebreid, cn horeteld evenals de pedalen, do registers, do tongwerken, de koppelingen, de wind- leider en andere belangrijke docelen. Dc herstelling van dit mooie orgel is een suc ces. Heel de dispositie is van wanne into natie door pradhtigon klank van stommen, wat de middelen in een rijk arsenaal zijn. waarin organist Schouten het een voor recht vindt rond te zoeken, en te vinden, om te komen tot een nobel voorname voor dracht. J. K. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7