Gesprongen handen ?^aand^ Purol BISSCHOPPELIJK VOORBEELD VRIJDAG 27 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Bij de vrijlating van Mgr. Sloskin In het Vatioaan is met voldoening het bericht uit Helsingfors ontvangen, dat de Bisschop van Mogilef, Mgr. Boleslaa Slos kin, sedert 1927 in Sovjet-Rusland gevan gen, eindelijk in vrijheid is gesteld cn het land hee£t verlaten, waar de vervolgers der Kerk bijzonder tegen dezen w-aardigon her der van een uitgestrekt diocees don haat togen don Paus trachtten to wreken. Im mers was 't Paus Pius XI geweest, die ge durende dien» verblijf als pauselijk verte genwoordiger in Polen en Oost-Europa tij dens een voor Rusland kritieke periode den jongen priester had leeren kennen en hem in 1926 benoemde tot bisschop van Mogi lef. De H. Vader wist, dat hij in den jeugdi gen geestelijke, die öp drie-en-dertigjarigeu leeftijd de bisschopswijding ontving, een apostel had uitgekozen, opgewassen tegen de onzaglijke gevaren, die de herders 111 een Kerkvervolging beloopen. Als kapelaan, rector en pastoor had hij van het slagveld tot de verwarde sociale toestanden, die op den oorlog en de revolutie volgden, uit elkaar geslagen kudden geherderd, wedu wen en weezen beschermd en tot in gevan gennissen troost en licht gebracht. Al spoedig lmdden de met het Sovjet gouvernement gemeene zaak drijvende „goddelooeen" begrepen, dat deze jonge bisschop bet geloof, dat zij wilden dooven, brandende zou houden ook in den donker- ston nacht van Rusland. Zij behoefden met laag te overleggen, hoe zij hom, als Christus aan den Hoogcn Raad, zouden overleveren aan de G.P.O.E. In September 1927, terwijl Mgr. Sloskin zich op een vormreis bevond, riepen twee zoo gohhoben katholieken uit een jiaburig district zijn hulp in. Zij deden zich voor als vervolgden en troost zoeken den, en te goeder trouw onderhield de Bis schop zich met do beide val-sche broeders. Maar nauwelijks hadden zij hot gastvrije hui» verlaten, of leden der geheime politic drongen er binnen en vonden er compro- mitteerende documenten, door de handlan gers van oen verraderlijke opzet daar neergelegd. Op deze in beslag genomen papieren, van wier bestaan hij niet* wist, werd Mgr. Sloskin gevangen genomen en naar Moskou en Leningrad overgebracht. Misschien herinneren zich onzo lezers nog, hoe de H. Stoel togen deze gevan genneming protesteerde en de Regeering van Letland langs dinlomatieken weg stap pen deed, om zijn vrijlating to bewerken. Het Sovjet-bewind liet hem evenwel niet vrij uit de gevangenis, waar de Bisschop zooals later bekend werd evenals dc Eerste Apostelen door zijn standvastige houding en stichtenden omgang zelfs zijn bewaarders tot betere gevoelens en afval ligen tot het geloof terugbracht. Intusschen had hij veel te lijden van be stuurders der gevangenis, aan wier beschik kingen hij zich echter met een geheel aan Gods Wil overgegeven geduld onderwierp. In het bijzonder was hot smartelijk, dat hij geen correspondentie met Rome en aan vankelijk zelfs niet met zijn familieleden mocht onderhonden, cn vooral, dat hein ver boden werd do H. Mis te lezen. Het duurdo ruim een half jaar, eer zijn herhaald ver zoek werd toegestaan, dat hij tenminste aan zijn bejaarde ouders, die niet wisten in welke der vele gevangenissen vun Rut land hij zich bevond, emig toeken mocht geven, dat hij niet ter dood was gebracht, geliik zoovele andero priesters, die hij zag wegkwijnen. Een copie van dezen eersten brief, dien hij uit. de G.E.P.O.E.-gevangenis schreef, ligt vóór ons. Indien het leven van Migr. Bloskin een voorbeeld is van „wat een pries ter lijden kan", dan is deze brief een voor beeld ervan, hoe een gemartelde Bisschop stichten kan. Wij laten hem hieronder vol gen als een document, waardig de heilige en heldhaftige geschriften der martelaren uit de*eerste Christen-tijden: Dierbare Ouders. Waarschijnlijk hebt gij uit de dagbladen mijn inhechtenisneming vernomen. Na zes maanden heb ik eindelijk verlof gekregen u te schrijven. Ik heb het tot mijn geliefde gewoonte gemaakt de woorden van 'onzen Zaligmaker to herbalen: „Zonder den wil Uws Vaders za-1 geen haar van uw hoofd vallen". Ik ben begonnen te begrijpen, dat Jezus Christus alles wat Hij toelaat, ons ten goe de keert. In de laatste vijftien jaar heb ik nimmer zooveel genadeu ontvangen als iu de laatste maanden mij nor gevangenschap. Do gevangenis heeft don schooiksten en ©deleten invloed op mijn ziel; het oenigefc wat mij pijn doet, is de onmogelijkheid om de H. Mis te lezen. Dierbare Ouucrs, bidt voor mij, weont niet ongerust, nooh ontmoodigd. Laat dê liefde groeien in uw hart. Ik ben gelukkig, omdat ik geleerd heb alle menochen te be- minnen. Allen, zonder uitzondering, zelfs hen, dio het niot schijnen te verdienen. Want die zijn juist het meest te beklagen, j Ik bid u, laat goon toorn opstijgen in uw baat en ook geen verbittering. Als wij die gevoelens zouden toelabeu, zouden wij fa natici zijn, en geen Christenen. Ik bevind mij sinds oen 26eten Februari in Leningrad en zal er blijven tot 5 Maart; dan zal ik naar Keini gaan en in do lente naar het oude klooster van Solovetsk. Ik ben veroordeeld tot drie jaar deportatie. Bidt veel. Dat de zegen van den Almaoh- tigcu God, den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest dale op u en uw huis. Ik blijf in God voor immer uw zoon, BOLESLAS SLOSKIN. Het oude Hooster van Solovetsk, door Mgr. B. Sloskin als zijn verbanningsoord genoemd en door meuigen politieken ban- noling dor Sovjet-torrour gevloekt als hot Russische „Duivelseilandis een ex-kloos ter dor vroogorc Orthodoxen Het ligt op een eiland in de Witte Zee en kreeg een treurige veriuaardhoifL Thans staan er alleen nog de leege beu ken en de naakto muren dor kloostergebou wen, want alle kostbaarheden zijn uitge broken en de iconen vernield. Onder don vergulden koepel luiden goen klokken meer en do monniken zijn vordwenen.Het ballingsoord is thans een hel, waar slecht» scheurbuik, vertwijfeling en do G.E.P.O.E.- beulen slachtoffers maken onder de al» vijajiden verdaohten van de Sovjot. Do meeste gevangenen wonen in barakken, waar het ijskoud en onbeschrijfelijk vuil ia. Voor do geringste overtreding dor voor schriften werden zij gefolterd en soms zelf» zonder vorm van proces doodgeschoten. Se dert 1926 wordt het. cilAnd id hot bijtondor gebruikt als ballingsoord voor govangca genomen bisschoppen en priesters. Een groot gedeelte van de 48 gevooigen Russi sche bisoohoppon, 3700 meeat Orthodoxe priesters cn 8000 monniken on nonnen bo- vindt zich aldaar in vreesdij ken toestand. Do gevangenen moeton werk verrichten, dat buitengewoon groote lichaamskrachten eiecht. Ook do bisschoppen worden gedwon gen dezen arbeid te verrichten. De kwellin gen en ontberingen, die zij lijden, zijn on beschrijfelijk. Het schijnt, dat Mgr. Boleerlae Bloskin ook nog een tijd in het ballingsoord Sibe rië heeft doorgebracht. Eerst op herhaald aandringen der Letlandeoho regeering word J»ij tijden* een harden winter uit dit bevroren land gehaald cn in dc gevangenis te Moskou opgesloten. Vermoedelijk zou do Bisschop, die dezer dagen zijn veorbigaten verjaardag in een katholieke omgeving zal vieren, in de gevangenis gestorven zijn, in dien een agent van de Communistische In ternationale, dio op onwettige wijzo Let land was binnengekomen en deswege to Riga iu hechtenis genomen, niet al» uitwis- sclings-object wu« voorgesteld ton gunst© vian Mgr. Sloskin. Verouderd door dc lange gevangenschap en het harde lijden, is dezo aangekomen te Riga, de iftad bekend door de beestachtige wreedheden, welke do Bolsjewieken er bodrovcn, eer /.ij door do Emgelschc troepen on him bondgcnootoii werden verdreven Uit dezo Lottischo stad zal Mgr. B. Sloskin zieh na oen kort fami- lieverblijf begeven naar Rome voor zijn eerste bezoek ad limina. Hij aal daar ver slag uitbrengen van do meeat tragische bij zonderheden uit de Russische Kerkvervol ging, waarvan hij een der edelste en moe digste slachtoffers werd, oen Bisschop op wien de Katholieken over de goheelc we reld groot mogen gaan. Uit de conterupo- rainó kerkgeschiedenis rijst Mgr. Sloskin al» een voorbeeld van de houding, welke wij hebben aan te nemen in de beproevin gen door een verbitterJc barbaarschhenl j over de oude en niet zondelooze nuuibuchap- j pij gebracht. Allo Christenen mogen elkaar I zijn vermaning doorgeven: „Laat dn liefde groeien in uw hart. Leert alle inonsch<m I beminnen, allen zonder uitaondtying, ze)f3 degenen, die het niet schijnen te verdienen, I want die zijn juist het meest te beklagen. „Tijd". ALPHEN AAN DEN RIJN. De ijsvreugd verstoord. Ten eindo ©en goede ijsbaan te verkrijgen werd gister middag door de brandweer met een der motorspuiten onder water gezet. Dit werk trok begrijpelijkerwijze de belangstelling van het publiek, dat zich reeds op het ijs vermaakte. De illusiën gericht op een mooie ijsbaan, werden plots wreed gestoord door de komst van twee motorbooten, wel ke vanaf de Spoorhaven een lading tegels moesten vervoeren naar een fabriek hier ter plaatse. Het publiek nam een min of meer dreigende houding aan tegen doze verstoorders der ijsvreugd, doch tot inci denten kwam het niet. Sc'aatswedstrijd. Hedenavond zal op de verli' hte baan nabij hotel 's Molenaarsbrug een ringrijderij op schaatsen voor paren wor den gehouden. De wedstrijden, zullen aanvan gen -»m half acht. b*4}in van Brand. Hedennacht is een be gin van brand ontstaan in het Jongenshuis der Martha-stichting. Door het personeel der inrichting kon de brand worden gebluscht, zoodat de brandweer, die reeds was uitge rukt, onverrichter zake kon terugkeeren. Burgerwacht. Donderdagavond werd in de St. Josephzaal de jaarvergadering tevens propaganda-avond der Alphensche Burger wacht gehouden. Van 7 uur tot halfacht wer den de aanwezigen onthaald op 'n concert door middel van een geluidsinstallatie. Circa kwart voor 8 werd de vergadering geopend door den voorzitter, den heer J. A. Jacobse, die allen hartelijk welkom heette, in 't bijzorder Deken J. M Hellegers. Na eerst te zijn teruggegaan tot de oprich ting der Burgerwacht deelde de voorzitter mede, dat dank zij de energieke leiding van eien nieuw-benoemden commandant, den heer Bern. Knaapen, wat bleek een goede keuze te zijn geweest, verschillende belangrijke reorga nisaties hadden plaats gevonden. Aan hem en den heer Verleun hebben wij het te danken, dan onze afd. weer krachtig is opgeleefd. Na mededeeling dat bericht van verhinde ring was ingekomen van ds. J. de Bruijn, werd door de aanwezigen staande aangehoord de door den voorzitter gesproken waardeeren- de woorden over wijlen den heer J. B. van Halderen, wiens plotseling verscheiden zoo als door ons gisteren gemeld velen heeft ge troffen. Met groote waardeering herdacht de voorzitter wat de overledene ook in dienst der Burgerwacht als baancommandant en hopman heeft verricht. Alvorens de secretaris overging tot het uit brengen van zijn jaarverslag,* werd door de aanwezigen allereerst spontaan gezongen het Wilhelmus. Uit het keurig samengesteld jaarverslag v den secretaris, den heer A. C. Mijs. bleek, dat mede door de door den voorzitter reeds genoemde reorganisatie, de afd. flink was vooruitgegaan, het ledenaantal met 47 toege nomen bedraagt nu 281. Ook wat de verschil lende takken van dienst gewapende en onge- waoende afd. betreft, hebben belangrijke wij zigingen plaats gehad. Het verslag, zeer opti mistisch geste'd, vermeldde eveneens .voor al deze belangrijke reorganisaties groote dank baarheid ten opzichte van den commandant. De begrooting van den penningmeester voor het komende jaar bleek aan ontvangsten en uitgaven te sluiten, hoewel nog ter vergadering een verandering moest worden gemaakt, om dat de gemeente-subsidie werd verlaagd» met 50 pet. Als snreker dezen avond trad hierna op ds. Is. Voorsteegh, voorz. van den bond van Chr. Ora"ie-vereenigingen in Nederland te 's Gravenhage. Na een korte inleiding hield deze zeer be gaafde soreker op bezie'ende wijze een rede over de beteekenis van de Burgerwacht. Na deze geestdriftige rede volgde de uit- deeling der bonnen en bekendmaking van de prijswinnaren van de door de Burgerwacht op 10 en 17 dezer gehouden weldadigheidswed strijd. De gelukkige schutters waren als volgt in kl. A: 1. J.' v. d. Vlist, 2. N. C. A v. d. Linde, 3. A. Bruinis. 4. Duiker. 5. W. B. Kroon, 6. H. Kaoteijn, 7. Th. Basie, 8. W. Bergshoef, 9. G. Post, 10. A. v. "t Hof. 11. L. Verkerk, 12. A. Vonk, 13. E. Verkerk. 14. Jac. Scheerder. 15. Jos. v. Gils, 16. H. de Jonge. 17 J. G. CHijk. 18. D. v. d. Braak, 19. S. P. West maas. 20 A. Vis, 21. J. V. d. BoschQuant, 22. W- Scheerder, 23. J. A. Jacobse, 24. M. v. Dijk, 25. D. Kraan, Kl. B.: 1. J. C, v. d. Bos, 2. D. ,v. d. Linde, 3. C. Bogaard en 4 P. Mulder Oo verzoek van het bestuur deelen wij me de, dat heeren prijswinnaars, die niet ter ver gadering aanwezig zijn geweest, hun bon kun nen bekomen bij den commandant Bern. Knaa pen, Stationsstraat 36, alwaar ook op 31 Ja nuari a.s. de prijzen kunnen worden afgehaald des nam. 3 uur. Na beëediging van eenige nieuwe leden werd vervolgens overgegaan tot de bestuurs'-erkiezmg. Aftredend waren de heeren G. Bergshoeff en C. J. v. d. Bijl, die zich niet meer herkiesbaar hadden gesteld. Bii acclamatie werden nu als bestuursleden gekozen de heeren H. R. Nieborg en J. Vier- bergen, die beiden ter vergadering aanwezig hun benoeming aannamen en aan de bestuurs tafel plaats namen. Na de pauze, waarbij koffie werd aangebo den, werd het nuttige met het aangename ver wisseld door de vertooning van eenige dol- kluchtige films, waarbij die van b.v. „Schoen maker, blijf bij je leest" en dergeliiken het publiek gewoonweg deed schateren. De traditie getrouw na deze rijk voorziene disch, aldus de commandant, de heer Bern. Knaapen, zal ik een kort slotwoord tot u spreken. Ik heb u een onaangename geschiedenis mede te dee len, n.l. dat ik ten scherpste protes teer tegen het door den gemeenteraad Dins dag j*l* genomen besluit om uit z.g. bezuini gingsmaatregelen de toch alzoo karige subsi die voor de Burgerwacht met 50 pet. te ver lagen. Ik betreur het, dat men de moed heeft gehad tot dezen laffen daad. Een verheugend feit is het echter dat ons bestuurslid, het raadslid de heer Veltman, hel goed recht der burgerwacht heeft verdedigd en met de 2 an dere katholieke raadsleden en den heer Ver donk tegen dit besluit hebben gestemd. In de zen tijd, waarbij echter de minister zelf heeft gezegd, dat de subsidies voor B. V. L. en Bur gerwacht moeten worden gehandhaafd, laten ook de andere chr. raadsleden onze mede broeders ons in den steek. Ik kom hier te gen op, dat men den treurigen moed heeft ge had om ons in ons werk te beknibbelen en wij uitsluitend langzamerhand alleen op particu liere mildadigheid zijn aangewezen. Nogmaals aanwezigen, ik protesteer daar tegen en ver zoek de pers dit wel bijzonder te willen ver melden, omdat men weet van wie djt protest komt en tot wie men zich ?nden. Geachte aanwezigen, dat gij in tegendeel het laffe ge drag van de gemeente zult toonen wel uw plicht te verstaan, tevens nog met de beste wenschen voor het ingetreden jaar verklaar ik de vergadering voor gesloten. Geboren: Theodoras Hormanus, z. v. Joannes Wilhelmus de Groot en Engelber- tha Theodora Mourits. Herman Cristof- fel, z. v. Gijsbertus van Leeuwen en Johan na Willemina Kroon E isa-beth Maria, d. v. Willem Lucas Stokhuijzen en Geer- truida Catharina Samson. Overleden: Willem van der Stam, oud 28 jaren, wonende te Boskoop. Pie- ter Bouthoorn, oud 89 jaren weduwnaar van Aagje Verboom. Lena Suzan, oud 73 jaren, cchtgenoote van Johannes van dor Post. Ingekomen: Johanna A. M. Straver, Noerdeinde 13. van Bodegraven; Gerritje Bruijner, Westkanaalweg 8. van l&jnzater- woude; Anna M. Spanjaard. Gouwsl. weg 100a. van Ve'sen; Kinderen Bottenheft, Raadhuisstraat 44, van Amsterdam: Neel- tje Zuidam, Kort steekt erweg 32, van Bar- woutswaarder; Pieter H. Colijn, Pr. Hen- drugstraat 78 rood, van Haarlemmermeer; Lydia Lippek, Hugo de Grootstraat 54, van 's-Gravenhage; Willem Krol en gezin, Steekterweg 61, van Amsterdam. V ertrokken: Hendrika A Luijben, Noordeinde 13, naar Veur, Veursche weg 119; Laurens L. Tuinenburg, Brugstraat 9, naar Zwammerdam; Maria S. Reumerinan, Raadwijkstraat 26, naar Amsterdam, Trans- vaalkade 66; Petrus J. Keijzer en gezin. Bloemhofstraat 13, naar Wemeldinge, Oran je boomstraat E 99; Jacob Kruger en gezin, Zuideindsche weg 1, naar Nieuwkoop; Anna Hage, Pr. Hendrikstraat 9, naar Baren- drecht, No.dijk D 42. Cornelia van Ka pel, Hoottstraat 167. naar Nieuwkoop; Da niël de Jong, Raadhuisstraat 44, naar Ab coude; Hcndrica J. den Hartog, Verl. Aar kade 16, naar Ter Aar; Hendrikus Oostrom en gezin. Visserstraat 17, naai Utrecht, Scheldestraat 58; Wilhelmina M. van der Voort, Raadhuisstraat 281, naar Hooge en Lage Zwaluwe. BODEGRAVEN. Gerreenteraad. Agenda der to hou den vergadering van den Gemeenteraad oti Woensdag 1 Februari des namiddags 2 uur: 1. Opening. 2. Vaststelling der notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot het voe ren van een rechtsgeding. 5. Voorstel tot opheffing der Openbare School voor U.L.O. 6. Praoadvies van B. en W. inzake de adroS- san van werkliedenorganisaties betreffen de de wijziging van steunregeling voor werkloozen. 7. Voorstel van B. en W. inzake het adres van de vereeniging van Handcl- drijvenden tot wijziging van het sluitings uur gedurende den zomertijd. 8. Voorstel tot wijziging van de verordening van tiet agentschap der Arbeidsbemiddeling en den dienst van werkloosheidsverzekering. 9. Voorstel inzake een circulaire van het na tionaal crisis-comité betreffende de extra hulp aan werkloozen. 10. Voorstel tot wij ziging van de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldi ging van gemeeixteveldwachters. 11. Vast stelling pensioensgrondslagen personeel Anjbachtsteerenschool. Viering 12^-jarig bestaan der B. V. L. Op 14 Februari houdt de Bijz. Vrijw. Landstorm afd. Bodegraven een ledenver gadering, welke slechts toegankelijk zijn zal voor genoodigden. Op deze vergadering zal het 12 -jarig bestaan herdacht wor den van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Op deze vergadering zullen als sprekers optre den: 1. Mr. H. Smeenge, lid van de Eerste Kamer. 2. De heer Majoor J. P. Boots, commandant Landstormqorps „Zuid Hol land-West'.. 3. De heer L. G. Royaards, voorzitter der Gewestelijke Landstormcom missie „Zuid Holland-West". 4. Luitenant D. J. Karres, secretaris L. 8. Commissie Z. H.-West. 5. De zeereerw. heer A. W. J. Lühn, pastoor der parochie Bodegraven. Zeer vermoedelijk zal op deze vergadering ook aanwezig zijn luit.-gen. Duymaer van Twist, voorzitter van tet nationaal Land stormcomité. Tevens zullen 3 heeren in de plaatselijke commissie worden geïnstal leerd, te weten Pastoor A. W. J. Lühn en de heeren N. v. Niekerk en P. J. S. H. v. d. Dijck. Op dezen avond zullen ook de prij zen worden uitgereikt van de gehouden jaarwed-strijd. Het muzikale gedeelte zal verzorgd worden door don heer Kuipers, met verschillende ingezetenen. Ongetwij feld zullen zeer vele vooraanstaande auto riteiten aanwezig zijn. In verband met net jubilé wordt door de Plaatselijke Land- stormoommissie een In ter-Ge westelijke Schietwedstrijd georganiseerd. Tot deelna me aan dien wedstrijd zijn uitgenoodigd de afdeelmgen van de gewesten „Zuid Hol land-West", Gouda, Rotterdam, Dordrecht, Monden der Maas, Stelling van Amsterdam en den Bond van Zuid-Holland van d« Vrijwillige Burgerwachten, bestaande uit ongeveer een 500-tal afdeelingen. Het eere-comité bestaat uit vele autori teiten van bovengenoemde corpsen en voor aanstaande personen uit onze gemeente n.l.: mr. C. S. van Dobben de Bruyn, Burgemees ter; Z. J. Nienaber van Eijben, directeur der Gasfabriek; mr. H. E. La Gro, advo caat en procureur; J. Be yen, voorzitter Vereeniging van Kaashandelaren; A. R. d. Heyden, voorz. der R. K. Middenstande ver. „do Ilanzo"; H. E. Huchshorn, voort. Neutrale Middenstands ver.; Kapelaan J. H van Ivessel; K. v. Steyn, directeur der Rot- terdamschc Bank vereeniging; J. H. v. d. Vlist, directeur der Middcnstandsbank; W. F. Bruut, voorzitter der Boerenleenbank. Er zouden er nog meerdere kunnen ge noemd worden, docii deze hebben reeds zit ting in de plaatselijke commissie. De wed strijd draagt dc goedkeuring van de Ge westelijke Landstormcoipmissie Z. H.-West. Er zijn reeds vele waardevolle medailles en prijzen beschikbaar geeteld. De wed- strijdoommis-sie bestaat uit dezelfde hee ren,. die voor twee jaar terug ook in dezo commissie zitting gehad hebben, en is dus een waarborg dat deze wedstrijd tot in details verzogd zal zijn. De wedstrijd zal gehouden worden in de groote zaal van Hotel van Rossum van 3—18 Maart. Iedere dag, behalve Zondag, Maandag en Dins dag. De groote stuwkracht van deze zoo grootsch opgezette viering is de steeds ar beidende plaatselijke leider; do heer O. v. d. Veer. „Halleluja*'. Gisterenavond heeft de Ohr. Zangvereoniging „Halleluja" haar jaarlijksche uitvoering gegeven onder lei ding van den weled. heer J. M. Kouwen- hoven. Voor zanglief hebbers is het een heerlijke avond geweest, welke in kwali teit op zeer hoog peil stond! Ongehoorzaamheid. Maandag werden do kinderen uit de Meije door het hoofd der R. K. school gewaarschuwd om regel recht naar huis te gaan, en niet over sloo- ten e.d. te loopen. Door eenige jongens werd aan deze waarschuwing geen gevolg gegeven. Het zoontje van den heer B. wil de over een hek klimmen, waarover prik keldraad was gespannen. Het gevolg was dat hij aan het hek bleef hangen, en zich ernstig bezeerde. Door zijn kameraads werd hij van het hek afgehaald en naar het hoofd der school gebracht, welke direct genees kundige hulp verzocht van dr. de Br. uit Zegveld. Nadat deze de wonden gehecht had, werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Ijsvermaak. Zaterdagmiddag ie het op de ijsbaan hardrijden voor behoeftige gezinnen om levensmiddelen, en Zaterdag avond rmgrijden voor paren. Arbeidsbemiddeling. Bij het correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling staan heden als werkloos ingeschreven 121 per sonen. Crisis-Comité. Het plaatselijk Crisis- Comité vergaderde op Dinsdag 10 Januari 1933. Uitgcieikt werden 19 dekens, terwijl ter Waarde van 32 aan bonnen voor k.ceding, schoeisel ©nz. werd verstrekt. Be handeld werden 35 aanvragen. Ontvangen van de Vereeniging T. 3. voorts de volgende kleedingstukken2 hoo- den, 1 trui, 1 directoir en 1 paar dameshand schoenen. Den gevers hartelijk dank. Vooral nu de winter met recht zijn intre de heeft gedaan, zijn dc behoeften groot. Het Comité beschikt echter over een schra le kas. Sedert de gehouden inzameling wer den maar zeer weinig giften ontvangen, waarom het Comité nrgmaals een beroep op de inwoners doet voor giften in geld of in natura; bonnen voor brandstoffen zu.len in het bijzonder welkom zijn. Dinsdag 31 Januari a.s. hoopt het Comité weder te vergaderen. In die vergadering zal de mogelijkheid worden overwogen of het Comité nog op andere wijze de crisisslacht offers kan helpen. Geboren: Elizabertus, z. v. J. Slap- pendel en C. van fJbnderaad. Johanna, d. v. J. van Galen en A. M. Goes. An- thonia Martha, d. v. A. L. Bakker en A. C. Vergeer. Catliarinus, z. v. C. van Steen bergen en II. Lobregt. Arnoldus Corne lls, z. v. J. C. Hooijmans en. A. W. Egberts. Ondertrouwd: A. Sloof, oud 20 jaar te Harmelen en J. de Zeeuw oud 20 jaar. Gehuwd: H. E. Molenaar, oud 40 jaar en P. M. Schouten, oud 21 jaar. Ingekomen: P. Grondman van Riet veld; G. Terlouw, van Scherpenzeel; L. K. Verburgh, van Vlaardingen; W. Kasius, van Waarder; W. A. Kuioers van Zwolle. Vertrokken: A Nijenhu't naar 's- Oravenhage; J. Tuis naar Alphen aan den Rijn; C. van Iugeu naar Zevenhuizen. NIEUWVEEN Holl. Mij. van Landbouw. Woensdag avond te half acht had in café-Schreuder een vergadering plaats van de Holl. Mij. van Land bouw, afdeeling Nieuwveen. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Wegens ontstentenis van den voorzitter, den heer D. Joha, neemt de heer M. Karsemeyer de leiding op zich. Spr. heet allen welkom, in het bijzonder de afge vaardigden van den L. T. B. en van de an dere organisaties, en niet het minst den heer ir. T. B. Huysman, den spreker van dezen avond. Ir. Huysman het woord nemende, zegt met zijn rede over de werking van de Criris-Zuivel- en Criris-Varkenswet te willen bereiken, dat de boeren, die voor een groot deel niet sym- pathiseeren met bedoelde wetten, tot een gun stiger meening komen, Spr. wijst allereerst op de abnormaal lage prijzen, die de producten van het boerenbe drijf in dezen crisistijd opbrachten vóór de crisis-wetten er waren. Men moet een eeuw in de geschiedenis teruggaan, om die prijzen terug te vinden. Op de uitslagen van het boe renbedrijf steunt voor een zeer groot deel het heele economische leven. De toestand werd voor de boeren langzamerhand onhoudbaar en hun organisaties hebben zelf aan de regeering om maatregelen gevraagd, hetgeen ze niet moeten vergeten. Spr. geeft alsdan zijn toelichtingen betref fende de werking der Crisis-Zuivelwet. Het was voor de regeering onmogelijk de land- bouw-4and te steuren met gelden uit de rijks- schatkist, dus was het de meest logische weg de steun te verhalen op den consument, zoo als nu ook geschiedt. Vóór de wet profiteer den feitelijk de verbruikers van den noodtoe stand der boeren. De toeslag van 75 cent op 1 K.G. boter komt geheel ten goede aan de boeren. Om echter te voqrkomen, dat de mar garine te veel opgang zou maken en de boe ren toch met de boter blevei zitten, heeft de regeering het menggebod ingevoerd, waarbij in 1 K.G. margarine 250 G. boter moet gemengd worden. Voor de duurdere kunstboter krijgt de consument echter een betere kwaliteit. De toeslag op boter en margarine wordt gestort in het stabilisatie-fonds. Dit gebeurt ook met de toeslag op kaas, die 25 cent per K.G. be draagt, dit In verband met het percents-ge- wiize lagere vetgehalte. Wie de werking der Zuivelwet begrijpt, vat ook die van de Crisis-Varkenswet, daar zij op hetzelfde grondbeginsel steunt. Ook hier druk ken de lasten op de verbruikers, en wel 9 ct. per K.G. slariitrfewiriit. Het binnenlandsch verbruik v. vleesch is tengevolge hiervan sterk gedaald, doch de uitvoer van bacon-varkens nam toe. Tevens zijn de exportkosten van het varkensvleesch lager dan bij exoort door par ticuliere maatsfh^opiien, o'schoon de tegen standers van de Varkens-Centrale het tegen gestelde beweren. Men brengt veel rritiek uit op de pl.m. dui zend ambtenaren die de wet uitvoeren: spr. trekt echter in twijfel of het door anderen beter en goedkooper zou gedaan worden. Men moest de varkensteelt beperken en zonder de Centrale had men nimmer het teveel aan vette varkens kunnen wegnemen; de prijzen "waren dan even slecht gebleven. Tenslotte wijst de geachte spr. den boeren op de plicht hun organisaties te blijven steu nen, Als we een schip hebben met een goede kapitein, moeten er geen muiters onder de be manning voorkomen, aldus eindigt sor. zijn belangwekkende rede, die een aandachtig ge hoor vond. Na het applaus van de aanwezigen volgt een discussie tusschen eenige boeren en den sore ker. Te*en half elf is de vergadering geëin digd, doch vooraf brengt de voorz. den heer Huysman dank voor zijn keurige toelichting. VOETGANGER! „Oogen en ooren altijd open! Niet ondoordacht maar over- loopen!"

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7