HOLLER PLAIOS DUS GELDT NOG MEER DAN ANDERS •uJo/rvt die bijzcteri aan VRIJDAG 27 JANUARI 1933 DF LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Jan. 1933, medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteor. Instituut te Do Bilt. Hoogste barometerst.: 774.9 te Broslau. Laagste barometerst.: 745.0 to Janmayent Verwachting tot den avond van 28 Jan.: Zwakke tot matte» wind, uit Oostelijke richtingen, helder tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, strenge tot matige vorst, des nachts, overdag inatigo tot lichte vorst. In bijna het geheele hooge drukgebied daalde de barometer, doch in do algemee- no toestand ten onzent kwam nog weinig verandering. De gisteren genoemde baro meterstijgingen in IJsland zijn thans naar Midden-Scandinavië en Lapland vertrok ken. en versterken daar do hooge druk; een nieuwe daling vertoont zich over IJs land. Van veel belang voor het aanhouden van ons winterweder is een daüng van de barometer over het Zuiden van het ge bied, waar voor de Portugeesche kust een vrij diepe depressie (laagste stand 744.8. naar een scheepswaarneming) verscheen. De as van het hoogedrukgebied is nog steeds ten Noorden van ons land gelegen. Ten zuiden van deze as zijn de tempera turen ver onder normaal (in Breslau 20 graden Celsius, in Brussel 13 en in Parijs 12 graden). Ten Noordon van de a6 zijn zij ver boven normaal (Hernösand 12 graden). De luchtdruk verdeeling en haar verande ringen wijzen op het aanhouden van het winterlicht. In Polen is de temperatuur iets hooger, in Oost-Duitschland zijn de temperaturen nog een weinig gedaald. Over geheel Duitschland en Frankrijk is het fraai winterweer. Alleen aan de Noor- sche kust viel neerslag van beteekenis. LUCHTEMPERATUUR: Tepmeartuur des middags te half drie 4.8 gr. 0, onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 5.07 uur tot Zaterdagmorgen 7.18 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 28 Jan. voorm. 4.18 uur en nam. 4.37 uur. STADSNIEUWS DE GEMEENTE BEGROOTING. HET SECTIE-VERSLAG. II Wij ontleenen nog aan het Sectie-Verslag van de Begrooting het volgende: Hot o 1 w e r p-a mbtenar en- en werkliedenregle ment, zooals dit door B. en W. is ontworpen, is begin December jJ. om advies in handen van de Algemeene Ambtenaren- en van de Alge- uieene Werklieden Commissie gesteld, zoo dat de behandeling door den Raad in den loop van 1933 raag worden, verwacht. En óp de opmerkingen betreffende het verkeer antwoorden B. en W,: Geruimon tijd geleden 1b reeds getracht een opschuivingssysleem ingevoerd te krij gen voor de op het Stationsplein station- neerende taxi's. De daartoe onmisbare mo dewerking van de NederlandRche Spoorwe gen werd echter niet vorkregen. Uitbreiding van het aantal autobus-lij nen is in onderzoek in verband met een dezer dagen ingekomen verzoek van do N.V. Leidsche Auto-Boxen-Garage otu haar vergunning te verleenen, voorloopig bij wijze van proef, een autobusdienst te on derhouden vanf het Stationsplein naar den Morschweg. Op verblindende verlichting van auto's en rijwielen let de politie voortdu rend. Het euvel is zeer lastig te bestrij den, aangezien dit vraagstuk meer voor een „landelijke'' dan voor een „plaatse lijkeoplosing in aanmerking komt. De be handeling van ter zake opgemaakt proces- cenverbaal levert voor do kantongerech ten veelal moeilijkheden op, in verband met de technische zijde van het vraagstuk. Dientengevolge staan de meeste agenten van politie dan ook steeds ecnigszius hui- vorig tegenover deze aangelegenheid en beperken zij zich tot het geven van waar schuwingen. Door Je polite wordt er verder voldoen de op gelet, dat voertuigen en rijwielen voorzien zijn van reflectoren. Vermits de deugdelijkheid van de reflectoren echter herhaaldelijk te wenschen overlaat, door dat zij niet voldoende het licht terugkaat- i Wellen Baby |j Pakjes en nr Jurkjes UU S Wollen gebr. Heeren nn H Handschoenen wVJ Wollen gebr. Dames or Handschoenen wd Heeren Flanellen a c m. dubb. borst *rl Gemoltonn. Kinder ort Onderjurken dU Gebr. Dames Onder'urken 1 a o flink lang I.4U M Flan. Dames Nachthemden W m. lange mouw l«l£ rj Gemolt. Jeager I Jongens Pantalons *>U Witte Ijsmutsen v. jongens en gr meisjes Iw Moquette Schoorsteen- loopers in moderne en i nr Perz. dessins.. I.öü Gummi Tochlband q, bijz. goede kw. O - Pluchette voor Overgordijnen s p o tgoedkoop Oü M Wollen Dekens mod. streep- i n EZ S dessins, 2-pers. I.wü Grijze j$ Wollen Dekens n 2-pers., extra i pr- ra extra voord... l-öü Zuiver Wollen Fant. Dekens zware kwaliteit n nr Theeserviezen mod. decors, Q "7r ló-deelig Porceleinen Koekdoozen, flinke maat, CC fraaie decors. Wand- koffiemolens, spot en spot- I8H goedkoop ■•8U 1 Onze magazijnen zijn Maandag tot half twee gesloten. sen, wordt dikwijls de indruk gewekt, dat voe.tuigen en rijwielen in het geheel niet voorzien zijn van reflectoren. Ook op het gebruik van ondeugdelijke reflectoren let de politie, terwijl zij de betrokkenen at tent maakt op het gevaar, dat zij zelf loo- pen. Inderdaad worden rijwielen nogal eens op onoordeelkundige wijze, in het bijzon der voor winkels, neergezet. Via de mid denstandsorganisaties zal de politie trach ten hierin verbetering te brengen. De punten, alwaar hier ter stede ver keersregelend wordt opgetreden, leenen zich al bijzonder slecht voor een verkeers regeling met seinen. Reeds meerdere ma len is door deskundigen op dit gebied het mechaniseercn van de verkeersregeling in deze gemeente onder oogen gezien en be studeerd. Een goede oplossing is evenwel nog niet gevonden. De aandacht van de po litie blijft echter op deze aangelegenheid gevestigd. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van B. en W. om een verbreeding van de Breest.raat in den zin van het. opruimen voor zooveel mogelijk of wenschelijk van nog aanwezige stoepen en het aanleggen van trottois ter plaatse, gelijktijdig te be zien, met het plan tot asfalteering van deze straat. In verband met de daaraan verbonden hooee kosten hebben wij onder de huidige omstandigheden gemeend dit plan niet op het urgentieprogramma be tredende de uitvoering van openbare wer ken te moeten opnemen. We zullen nu na der overwegen in hoeverre, afgescheiden van de asfalteering, tot het opruimen van daarvoor in aanmerking komende stoepen op de Breestraat is over te gaan. EEN DER WERKEN VAN BARMHARTIGHEID De gevangenen helpen Er zijn vele instellingen, welke de christe lijke liefdadigheid beoefenen, maar onder die velen zijn er enkele, die, misschien omdat zij weinig persoonlijke voldoening schenken, bij tal van barmhartig-gezinde Katholieken niet „in trek" zijn. Nu zal ieder het met ons eens zijn, dat toch juist die werken, welke de minste voldoening schenken, de grootste waar de hebben voor de persoonlijke vervolmaking van den mensch. Wanneer hier dus de aandacht der lezers gevraagd wordt voor het reclasseeringswerk een der moeilijkste liefdadige onderwerpen verzoeken wij hen, die 't hart op de rechte plaats hebben, daaraan hun welwillende be langstelling te wijden. Hier ter stede bestaat een R.K. Reclassee- ringsvereeniging. welke gisteravond een propa- ganda-avond heeft gehouden om de steun van de katholieke burgerij te verwerven. Laten we hopen, dat zij daarin geslaagd Is. De avond werd geopend door den voorzitter, jhr. de Milly, die dringend betoogde, toch on derscheid te maken tusschen boeven en „boe ven". Niet ieder, die met den strafrechter in aanraking komt, is een boef. Aan de hand van statistieken wees spr. uit, dat met het re classeeringswerk resultaten waren bereikt, welke tot tevredenheid stemmen. De laak. wel ke de vereeniging zich heeft opgelegd, is velerlei. Zij wil de gevangenen helpen door godsdienstige verheffing, financieele en mo- reele hulp wanneer zij de gevangenis verlaten. Een groot deel van haar taak bestaat in het uitbrengen van rapporten qver personen, die met den strafrechter in aanraking komen, waarop wanneer daartoe aanleiding bestaat een voorwaardelijke veroordeeling kan vol gen. Voor de 'schande van de gevangenis blij ven zulke menschen gespaard een schande, welke bovendien een zware handicap is om hun leven in de vrije maatschappij te verbe teren. Door pater Fennell, O. P., oud-aalmoezenier der strafgevangenis te Leeuwarden, werd na deze inleiding, een interessante beschouwing over het reclasseerings-werk gehouden. Pater Fennell herinnerde aan de uitstekend ge slaagde retraite in het psychopathen-asyl al hier. Niemand van de buitenstaanders ver moedt ,welk een ontzaglijke arbeid aan het reclasseeren is verbonden, en hoe zegenrijk de invloed van den reclasseerder kan zijn. Spr. haalde enkele sterke voorbeelden aan, waaruit de doeltreffendheid der reclasseering bleek. Het is een prachtig werk van liefdadigheid ge vangenen en ontslagen gevangenen voor onder gang te behoeden en hen op te voeden tot nut tige leden der maatschappij. Men mag niet minachtend op die menschen neerzien. Chris tus, die de woorden sprak: „ga en zondig niet meer", Hij was de eerste Reclasseerder. De Katholieke Kerk is voor ons allen de groote reclasseer-inrichting, waardoor wij bij machte zijn uit onze zonden op te staan. Wij hebben allen op zijn tijd reclasseering noodig, want gaat een van ons wel vrij uit? Zou er iemand zijn leven maar dan ook zijn geheele leven durven vertoonen op het witte doek van de bioscoop? De wereld is ten opzichte van de ontslagen gevangenen zoo wreed. De menschen worden bijna gedwongen tot terugval. Om hen te helpen in voorwaardelijke veroordeelingen te verkrijgen is de reclasseeringsvereen. opge richt, voor welk liefdewerk pater Fennell aller medewerking verzocht. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. dr. Fick uit den Haag, wees erop, hoe de rechter zelden op de juiste wijze straft. De reclas- seerders kunnen optreden als correctoren van de rechterlijke macht. Maar om goede reclas- seerders te zijn, moet men een apostel-ziel bezitten. Enkele vragen werden nog gesteld, waarna de voorzitter met dankbetuigingen aan den spreker en het hoofdbestuurslid deze verga dering sloot. De bijeenkomst werd o.a. bijge woond door deken A. H. M. J. Homulle, ka pelaan W. J. Hessing en door den heer Es- kens, hoofd-inspecteur van politie. Degenen, die zich tot dit liefdewerk voelen aangetrokken, worden uitgenoodigd zich te wenden tot mej, Ida Stumpel, Hooigracht 40. R. K. 0UDERSAV0ND. Gisteravond had het Comité voor R. K. Oudersavonden de leden van de met dit comité samenwerkende vereenigingen bij eengeroepen in de Kleine Stadszaal tot bij woning van een lezing van dr. J. Lubbers', directeur van de R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen, over het onderwerp „Moeder- schapszorg". De vergadering stond onder het presidium van rector R. Reynen, d>e dr. Lubbers welkom heette en hem met een kort woord inleidde. Dr. Lubbers begint met op te merken, dat het moederschap pas ten volle tot ont wikkeling komt in het Christelijk huisge zin en keert zich daarom ten sterkste le gen den arbeid van de gehuwde vrouw bui tenshuis. De moeder behoort thuis in het gezin, doch dit ideaal kan in onze maat schappij niet ten volle worden doorge voerd. Men kan aan het euvel van moeder- arbeid buitenshuis tegemoet komen door allerlei sociale maatregelen, doch voor ons. Katholieken, is elke maatregel welke wordt gepropageerd onder den naam „moeder- loon" niet aanvaardbaar. Onder moedersohapszorg wordt verstaan, de hulp, welke aan de a,s. moeder en later aan de moeder met de zuigeling verleend behoort te worden. Op de eerste plaats rust. die plicht op den man en de vrouw zelf, doch wanneer zij daartoe financieel niet in staat zijn, i« het mogelijk, dat do staat geheel of gedeeltelijk meehelpt. Do bekende, onlangs gestorven dr. Meulomau achtte slechts één overheidshulp wenache- lijk, n.l. een moe-der sohaps ver zekering, liefst gedwongen, daar dit de meeste resul taten oplevert. Vervolgens is een groot belang, dat er in iedere gemeente behoorlijke verloskun dige hulp aanwezig is. In Nederland is tie opleiding der vroedvrouwen zeer goed. Nog op andere wijzen kunnen de onkos ten beperkt worden, waaromtrent spr. ver scheidene wenken geeft. Met nadruk wijst dr. Lubbers op het groote belang van Ka tholieke hulp, daar juist in zulke dagen de invloed van een verpleegster zeer groot kan zijn. Op medisch gebied wordt moederschaps- zorg nog op velerlei andere wijze beoefend, zooali» door moedercursussen, consultatie- bureaux, instituten voor kraamverzorgsteis (niet te verwarren met kraamverpleegsters) en gediplomeerde bakers. Vervolgens wijdt spr. zijn aandafcht aan de geestelijke moederschapszorg, welke be staat in de gezondmaking en gezondhou- ding van het huwelijk. Op overtuigende wijze stelt spr. de geva ren in het licht van de twee gees-els, welse de maatschappij tegenwoordig teisteren. n.l. de bewuste kinderbeperking en het neo- malthusianisme. Hoevele groote mannen zouden nooit ge boren zijn als onze, voorouders het twee kinderen stelsel hadden toegepast. Echt scheidingen en geboortebeperking gaan blijkens de statistieken hand aan hand. Een volk, dat de kinderzegen op willekeu rige en zondige wijze beperkt, holt zijn on dergang te gemoet.. De geboortebeperking cisoht thans in Duitschland meer slacht offers dan de oorlog geëisoht heeft. Spr. waarschuwt ook tegen te lichtvaar dige toepassing van de methode-Ogino,' welke slechts toegepast behoort te worden na rijp overleg met den biechtvader en den huisarts. Een niet te onderschatten psychische in fectie is volgens spr. het overdreven mede lijden met aanstaande moeders en met moeders, welke met verscheidene kinderen gezegend zijn. Ook waarschuwt spr. tegen het bioscoopbezoek en het lezen van mo derne lectuur door het opgroeiend geslacht. De ouders dienen nauwlettend toe te zien, wat hun kinderen zien, hooren en lezen; in dit opzicht kunnen zij de ondervinding leert het niet „ouderwetsch" genoeg zijn. Na deze leerzame lezing, maakte kape laan Dorbeck nog enkele opmerkingen naar aanleiding van een passage van dr. Lub bers' lezing over schampere opmerkingen, welke sommigen zich veroorloven en waar mede zij het moeder-schap omlaag halen of belachelijk maken. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Algemeene vergadering. Gisteravond hield de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst haar jaarlijk- sche algemeene vergadering in het Nuts- gebouw, welke matig bezocht was. De voorzitter, de heer C. Kiljan, opende deze eerste vergadering des jaars met een woord van heilwensch tot de aanwezigen en sprak de hoop uit, dat dit jaar voor de vereeniging een goed jaar moge zijn, on danks er symptomen zijn, o.a. teruggaan van het ledental, die in andere richting wijzen. Spr. heet dan bijzonder welkom den heer Jan de Quack, eere-voorzitter der ver eeniging, zonder wfen een jaarvergadering niet denkbaar is. Spr. wierp hierna een terugblik in het afgeloopen jaar. Het bouwbedrijf ligt ondanks de crisis nog niet geheel stil. Er zijn verschillende bouwblokken tot stand gekomen en ook particulieren hebben hier en daar iets kun nen doen Speciaal memoreerde spr. de totstandkoming van het nieuwe sociëteits gebouw „Amicitia" en den bouw van het nieuwe politie-posthuis daar tegenover. Spr. hoopt ten slotte, dat dit jaar moge brengen den bouw van eeu nieuw stad huis. De notulen der vorige vergadering, door den heer Fred. A. Wempe Sr. gele zen werden onveranderd vastgesteld. Hierna was het woord aan den heer de Quack, die een causerie hield over het onderwerp: „Bouwkundigen onder voogdij." Spr. zegt in zijn inleiding, dat de ontwer pen van den architect aan velerlei oordeel zijn onderworpen. Ware dit alleen aan het oordeel der overheid, dan zou het niet zoo erg zijn, maar velen bemoeien er zich mee. In den vorm van een novellistischen schets verhaalt de heer de Quack vervol gens boe een ontwerp voor een huis-inrich ting on haar omgeving ontworpen door oen architect in opdracht van zijn opdrachtge ver, tot stand komt, wanneer ook de vrou wen der betrokkenen zich er mee bemoeien. Dat was een novelle, welke insloeg, want de heer de Quack wist op zulk een interes santo, stijlvolle wijze te vertellen, hoe voogdijschap op bouwkundigen wordt uit- i Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brongen ter algemeene kennis, dat F. van Masstrigt, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een ver lof B. voor den verkoop van uitsluitend al coholvrijen draak voor gebruik in het per ceel Moriaansteeg No. 12, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. Vrijdag> R. K. Ver. van Handels-reizigers, jaarvergadering „Den Burscht", 8.30 uur. Zaterdag. Derde Uitvoering van „Litteris Sacrum „Hans Hopper maakt car rière. Schouwburg 8 uur. Zondag. „De Doofpot" door het Schouw- tooneel. Schouwburg 8.15 uur. Zondag, R. K. Tooneelver. „Amicitia", Concordia, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Jan. a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. geoefend, dat zijn gehoor van begin tot einde een en al aandacht was. Als toegiftje op deze humoristisch ge tinte causerie las de heer de Quack nog uit de Kamper-Almanak '32: „Kamper-herin gen uit 1880". door hem geschreven en thans op smakelijke wijze ten gehoore ge bracht. De heer de Quack bewees door beide, dat hem niet alleen de kunst der architec tuur, doch ook die van schrijven en ver tellen zeer eigen is. Do voorzitter was dan ook zeker de tolk dor aanwezigen, toen hij den spreker har telijk dankzegde voor hetgeen hij hier ten beste gegeven had. Nadat vervolgens het feestlied was ge- zorgen, werd de agenda verder afgehan deld. Aan het jaarverslag, door den secretaris voor de 37ste meal uitgebracht, ontleenen wij, dat de algemeene toestand ook op ..Bouwkunst" zijn invloed deed gelden. Spr. wees er o.m. op, dat de naam Splinter uit de ledenlijst verdwenen is. Een ver splinterd been mag echter geen beletsel zijn om het ledental weer omhoog té voe- In liet afgeloopen jaar bedankte de heer J. A. Verhoog als voorzitter, die op de jaar vergadering tot eere-voorzitter werd be noemd. Het jaarverslag vermeldt voorts uitvoe rig hetgeen op de diverse vergaderingen van 1932 is behandeld, waarna den secre taris dank wordt gebracht voor zijn keurig overzicht. Het financieel verslag, uitgebracht door den heer F. J. Libotj gaf aan inkomsten een bedrag van 612.51, saldo vorig jaar 56.31, totaal 668.82; de uitgaven be droegen ƒ566.03, zoodat er een saldo is van 102.79. Het verslag van de kasnazieners luidde gunstig, waarop den penningmeester dé- chargo werd verleend. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat in de plaats van de aftredende leden, de heeren F. J. Libot en J. van der Voet, die niet herkiesbaar waren, werden geko zen de heeren C. A. P. Minderhoud en W. F. de Rooy, welke laatste evenwel om ge gronde redenen bedankte, waarna de heer A. J. Turion (Voorschoten) werd gekozen. De heer C. Kiljan werd bij acclamtie tot voorzitter herkozen. Da verkoop van tijdschriften nam daar na eenigen tijd in beslag, doch de Vragen- bus leverde geen stof op, zoodat na de rondvraag, waarbij de heer Meyer enkele wotrden van dank richtte tot den secreta ris, den heer Wempe, de vergadering on der dank werd gesloten. Brandstoffen-voorziening. Vandaag is krachtens besluit van B. en W. aan alle gesleunden en aan de kaatrekkers. wier kasuitkeering niet meer dan 3 gld. boven de steunuitkeering gaat, een bon verstrekt voor een mud eierkolen (inplaats van parelcokes). VOOR UW AUTO VOOR UW DIVAN ONZE in mooie moderne Ruit- dessins en kleuren, groote 9 QC maat slechts 5.65, 4.35 U.0Ü Voor RADIATEIMBEDEKKING Gaycn Half Wollen Dekens 1.48 Haarlemmerstr. h. Donkersteeg 2-4-6 „HET IFIOSGHE WOLLEN DEKENHUIS"

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2