VAifcNSDAG 25 JANUARI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 KERKNIEUWS EEN JUBILEERENDE CONGREGATIE De Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser. die dit jaar haar tweede eeuw feest viert, telt thans f>000 leden. Het cen trum van de wereld omvattende organisatie is de kerk van Sant' Alfonso in Rome. üc Congregatie is verdeeld over 21 provincies en 17 sub provincies. Er zijn thans 351(10 Fraters die zich op het ontvangen der H. Wijdingen voorberoidonbovendien zijn er 1700 leekenbroeders in de congregatie werkzaam; de studiehuizen der congrega tie te'len ongeveer 800 studenten en 2U0 Novicen. 16® Vanuit mijl mm ki'k ik on een sneeuw vlak. De jonge boompjes teekenen zich er dunnetjes tegenaf. Daar is 'n zwarte lijster of merel met korte snavelstooten onder de sneeuw aan het peuteren. Een twintig meter verder klautert een zwartwitte k^t behoedzaam over een stapel palen. Er overheen zwieren een paar meeuwen. Het is allemaal ere rustig. Mijn gedachten gaan onwillekeurig naar die kloeke missionarisen in Alaska, het land van het eeuwige ijs, en naar die koene St. Bernard-rnönniken, waarvan wij dezer dagen gelezen hebben, die zich gaan af zonderen in de sneeuw-beladen bergen van Tibet. Laat de „Tribune" gerust schrijven: St. Bernard-monniken vertrokken naar Tibet Ze gaan een klooster stichten. Nu de im perialisten van Tibet een der aanvals- poortsn voor de verdeeling van China ma ken. blijft de ..Heilige Kerk' niet achter-'.. Gelijk hebt ge. „Tribune". En zoo is het altijd geweest. Toen om Oost- en West-In- dië gevochten werd, waren de Katholieke missionarisen er van het eerBte begin af bij, en alleen daar waar zij een kans kre gen, bleef er iets van de door u zoo be klaagde inlandsche bevolkingen over. Ver gelijk maar' eens bijv. Zuid-Amerika, de Filippijnen ja, (eertijds Portueeesche) eigen koloniën met N.-Amerika en Nieuw-Zee- land. Onderzoek maar eens wie mede de stoet gaven tot het beëindigen van de Congo-gruwelen. wie een groot gedeelte van de nog weinige, overblijvende Maoris aan een onafhankelijk vrij bestaan hiel pen, wie honderden kleine, door hun pachtheeren letterlijk uitgezogen, boeren in Bengalen den weg wezen en hielden om aan hun uitbuiters te ontkomen. Waar zullen wij de Communistische Pater Damiaan en Petrus Donders vinden? Waar is, enfin, de Communistische St. Bernard? De sneeuw en ijsvlakten (van Siberië) worden door den Bolsjewiek niet uit het oog verloren. Maar zij denken er alleen aan om er de onge- lukkigen heen te zenden, die hun niet Be- haren, en blijven zelf thuis: Ja. waar nieuw terrein geopend werd, wordt of zal worden, vond, vindt en zal men vinden, hetzij aan de Zuidpool, onder de Evenaar of in het Noorderlicht, de moedige herauten van die „Heilige Kerk", die door de eeuwen heen de ophefster en redster geweest is der gevallen en gesla gen volkeren. FATHER LEFEBER. St. Bonifacjus-Missiehuis Hoorn, postrek. 12937. Er ontbreekt iets aan het Roomsch© hart dat de Missie en de opleiding van Missio narissen niet steunt. UIT EE OMGEVING DE KAAG. IJssport. Na een rustperiode van bijna vierN jaren is de ysclub ..Kagermeer" weer voor hare vo le 100% in werkmg gekemen. Daar het Kagertóeei nog zeer onbetrouw baar is heeft het bestuur de banen op het veldijs van de Kogjespolder aangelegd waar men een onafzienbare vlakte mooi en be trouwbaar veldijs heeft. Reeds Zaterdag j.l. is een wedstrijd gehouden voor behoefti- gen. Maandag j.l. oen wedstrijd voor de leden onderling en Dinsdag een groote Na- tiona.e hardrijderij op de korte baan, waar voor niet minder dan 34 inschrijvingen wa ren, waaronder de beste rijders uit Noord en Zuid. Ondanks de felle koude en snijden de wind was er veei publiek, dat zeer mooie kampritten te zien kreeg. Lengte der baan was 225 M. welke door de prijswinnaars werd afgelegd in 21 1/5 sec. Na een felle strijd was de uitslag a s volgt: le prijs 75 Antonius Klaassen, Halfweg Haarlemmer meer; 2e or. 40 R'cos Haarlem 3e pr. 25 Wildercm, Halfweg; 4e pr 10 Aart Klaas sen, Halfweg. Haar .meer; 5c pr. 5 W. Balm. Spaarndani; 6e pr 2.50 de Vries, Den Haag; 7e pr. 2.50 Disselkoen, Wate ringen. Het bestuur overweegt een wedstrijd in schoenrijden. Voorts nog verschillende wed strijden in hardrijden welke nader zullen worden bekend gemaakt. LISSE. Zangvereeniging „St. Gregorius". Gis teravond gaf do R.-K. Gemengde Zang- vereeniging ,.St. Gregorius'', onderafdee- ling van de fd. Lisse van den R.-K. Volks bond haar 12e uitvoering onder leiding van den heer W. Mizee te Leiden en met medo- werking van het K R O.Sextet met xilo- pkoon-solo. Do voorzitter, de heer F. N. A. Beissens, opende met den Chr. Groet en heette allen welkom, meer in het bijzonder de plaatselijke geestelijkheid, benevens het bestuur der Chr. Zangvereoniging „Looft, don Heer" alhier, en het bestuur van de Zangvereeniigng uit Voorschoten. Spreker zeide in zijn openigswoord liever een eivolle zaal te hebben gezien, doch het ijsvermaak zal wsl oorzaak zijn, dat dit hedenavond niet het geval is, terwijl de trieste tijdsomstandigheden hieraan zeker ook niet vreemd zijn. Echter hoopte spreker op de blijvende steun dor dona teurs en kunstlievende leden, een steun welke „St. Gregorius" niet missen kan voor haar verderen ontplooing. Na allen oen genot vollen avond te hebben toege- wenscht opende de zangafdeeling de kunstavond met het „Lauda Sion" van O. Koop, gevolgd door een tweetal Korstlie- deren, getiteld „Hoe leit dit Kindeken'' en „Laat ons gaan om te bezoeken", bewerkt door P. M. Zijdelaan, waarna bet K.R.O.- sextet onder leiding van Piet Lustenhou- wer een tweetal Nos. ten gehoore bracht n.l. ..Marche Militaire" van Fr. Schubert en „Pizzicati", Valse Lente uit 8ylvia Bal let van L. Delibes. De Zangvereeniging bracht hierna ten gehoore „Tenebrae fac» tae sunt" van Irigeneri en „In dulce Ju- bilo'1 van Joh. Schafstalt. Met dit laatste nummer behaalde „St. Gregorius" op het concours te Weesp den eersten prijs in de eere-afdeeling. Thans was het weer het K.R.Ü.-Sextet, dat zijn kunstvolle tonen liet hooren door het uitvoeren van een tweetal nummers en wel „Czardas" uit de opera „Der Geist der Wojwoden" van L. Grossman en „Fragmenten uit de opera Faust" van Gounod. Hierna krgen we van Philip Spier een Xilophoonsolo te hooren, waarnaar onder admeloozo stilte werd ge luisterd en welker uitvoering een schier onbedaarlijk applaus uitlokte! Nadat we van de Zangvereeniging nog enkele koren, met afzonderlijk dames- en mannenkoor, hadden ten gehoore gekregen, werd een kwartier gepauzeerd. Na de pauze was 't de Zangafdeeling welke allereerst een drietal nummers ten gehoore bracht en wel „Avondklokken" van Dom. Bortiansky, „Ons Hollandsch Lied" van Cath. v. Rennes en „De Uil", oud Vlaamsch Volkslied van Alf. Diepen- brock. Het volgende nummer was er op geba seerd om de lachspieren eens op de proef te stellen; het was „Negro Song" van Piet Lustenhouwer. Nu, er is gelachen, on bedaarlijk, terwijl het volgend nummer „Zingt allen mee"' een potpourri van N» Dost al niet minder succesvol was, terwijl daarna „Wiener Praterleben", wals van S. Translateur, in 't zelfde teeken stond. Vervolgens toonde Phil. Spier zijn talen ten als Xilophoon-solist weer op magni fieke wijze. Hij sloot deze serie met „Wien bleibt Wien"', Marsch van J. Schrammel, Als slotnummer kregen we van de Zangvereeniging ten gehoore „Wiener Blut', wals van Joh. Strauss met begelei ding van het K.R.O.-sextet. Een aardig slotnummer voor deze best geslaagden kunstavond. Het aanwezige publiek toon de zich zeer dankbaar want in alle stilte werden de uitgevoerde nummers gevolgd en uitbundig beapplaudisseerd. Wie nog van dezen kunstavond genieten wil, kome j hedenavond naar bet Bondsgebouw waar hetzelfde programma wordt uitgevoerd N00RDWIJK. Hardrijderij. Dinsdagmiddag te 2 uur had alhier op de Spne's oot een hardrijde rij plaats ten bate der behoeftigèn. Door dé goede zorgen van de Noordwijksche IJs club karen de banen in perfecte orde, zoo dat de wedstrijd waaraan een 60-tal rijders deelnamen een zeer vlot verloop had. De prijswinnaars hierbij werden: le prijs C. v. d. Berg, 2e pr. L. Wijnands, 3e pr. P. v. Kampen; 4e pr. N. Hoogervoret. Dinsdagavond was de baan tevens reeds verlicht en was er ook Ts avonds veei be langstelling, Heden, Woensdag, zullen er wedstrijden plaat* hebben voor de jeugd en voor ingezetenen, terwijl Donderdagmiddag wedstrijden in schoonrijden zul en plaats hebben voor dames, heeren en paren, ter wijl er ook nog een wedstrijd georganiseerd zal worden, waarbij de deelnemer een vlag in de geplaatste tonnetjes moet steken. Donderdagavond zal op de verlichte ba nen nog een ringrijderij plaats hebben voor paren. Géboren: Alfons Gerard, z. v. J. Th. v. Xbswoude en M. N. Krahe. Thecdorus Wi helmus, z. v. Th. Ruigrok en S. M. v. Rhijn. Gerarda Johanna Maria, d. v. J. H. H. ter Veen en H. H. Steenvoorden. Adrianus Leonardus Maria, z. v. C. M. F. Zonneveld en J. v. d Burg. Martina Cla ra, d. v. C. L. de Haas en J. G. Berg. Carolina Margaretha Anna. d. v. L. J. v. d. Meer en C. de Roode, Cornells Leonar dus Jacobus, z. v. H. L. Smit en J. Zuid hoek. Jan, z. v. P. v. d Vcet en C. Plug. Johanna Alida, d. v. K. Imthorn en N. Roskam. Petrus Cornelis Maria, z. v. P. J. Zuidhoek en J. A M. Noordermeer. Ondertrouwd: C. E. Westgeest, 27 jaar en G. C. M. Zandbergen 27 jaar. Getro u wd: N. F. v. d. Poel. 27 jaar en M. H. Verhoeven. 30 jaar. H. Wassing, 27 jaar en F. v. d. Lely, 23 jaar. Óver.eden: Adriana Cornelia Tcr- burgh. 29 jaar, gehuwd met W. A. Greuter. Willem Plug, 49 jaar, geh. met C. M. Boogaards. Maria Ccnstantia v Lommei 39 jaar, geh. met J. v. Delen. Maria Ja- coba Hendrika Linnenbank, 53 jaar. Ingekomen: M de Vreugd van Kat wijk, Huis ter Duinstraat 35; B. H. v. Ever- dingen van Warmond, Noord-Boulevard 35c; fam. L. Gerrits, van Tiel, Woonwagen kamp; H. A. Gastréich van Leiden, Goo- weg 4; L. v. d. Berg, van Hillegom, Zee straat 24; W. J. Slootbeek, van Lisse. Lan- geveld 41; W. Wa'.sdorp-Klop, van Nieuw- Helvcet, Nieuwe Zeeweg 6c; Wed. J. Buis, van Haarlem, Wi helminastraat 15. Vertrokken: M. Verkade, naar On der de Bogen, Maastricht; A. A. Trompert naar St. Janssingel 21, 's-Bosch; fam. J. Vos naar 4e Groenesteeg 61, Leiden; B. Br rij naar 4e Groenesteeg 6, Leiden; E. Smit naar Boerderij Trappe «berg, Rijns burg; D. J. v. Zuijien naar St,"Janssingel 21, 's-Bosch; J. J. C Zandee na-ar H. Staats- laan 17, Eindhoven; W. v. Woersen, naar Kijnsburgerweg 27, Leiden; C. E. Tikkers naar Emmér-Ccmpascum; C. Th. J. Arnol- dij; N. H. Vegt naar Badhuislaan 44, Bus- sum. SASSENHEIM. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph.".— De afd. Sassenheim van dezen bond hield zijn jaarvergadeiing in hot K.S.A.-gebouw, De opkomst der leden was bijzonder groot. De voorzitter, de heer J. Schrama, opende deze bijeenkomst, en sprak een mooie nieuwjaarsrede uit. De notulen werden on veranderd goedgekeurd. Hierna volgde een bespreking over de werkloozenkas. Ont stemd was de vergadering bij het verne men van den invloed van den minister, waar deze do leden boven 65 jaar van uit- keoring uitsluit. Dan vroeg de héér Vugts het woord. Deze hoer hield een kernachti ge speech waarin bij constateerde, dat de voorzitter reeds 10 jaar zijn functie heeft waargenomen. Namens de leden feliciteer de spr. den voorzitter, bracht hem en zijn echtgenocte dank voor dien staat van dienst ea overhandigde hem een stoffelijk blijk van waardeering. Do geest, adv., kapelaan Velthuysen, sprak waardcerende woorden tot den voor- z.tter, terwijl de heer Koitekaas namens de leden den voorzitter dank bracht voor zijn werken in de arbeidersbeweging. Door den secr werd een keurig jaarver slag uitgebracht, wat hem een applaus be zorgde. Ook het verslag van den penning meester liet aan duidelijkheid niets te wen- scnen over. Als bestuursleden werden her kozen de heeren H. de Groot en J. Vugts, terwijl de heer Gerrits in de plaats van den hee Heemskerk werd gekozen. Hierna volgde een korte rondvraag, waarna sluiting. Na afloop der vergadering volgde prijsjassen, waaraan allen «leelna- men. De Burgemeester. Men dee't ons mede, dat de Burgemeester, die op 26 Januari e.k. zijn 121',-jarig ambtsjubileum herdenkt, vanaf 25 Januari afwezig zal zijn. ST0MPWIJK. IJsclub „Nut en Vermaak". Door de ijsclu-b „Nut en Vermaak" is Dinsdag een hardrijderij voor heeren gehouden. Er waren 27 dee-nemers ingeschreven; de winnaars waren Floor Beekman le pr.; A. v. d. Brink, 2e pr.; Jan Vogelaar, 3e pr.; Leen v. d. Bosch 4e pr. Voor Donderdag a.s. is een nationale ringrijderij voor paren georganiseerd. De inschrijving heeft plaats te een uur in café „Het Blesse Paard'. R. K. Volksbond. Vrijdagavond zal de R. K. Volksbond de jaarvergadering houden in café „De Nieuwe Schenkkan". De agenda bestaat uit 15 punten, waar bij als attractie een gratis verloting. TER AAR. „St. Deus Dedit". Bovengenoemde arbeidersvereeniging hield in het R. K. Vereenigingsgebcuw een ledenvergade ring. Aanwezig 57 leden. Even half acht opent de heer G. Mes man de bijeenkomst met den chr. groet, heet allen van harte wel'*om, bijzonder den Geestelijk Adviseur. Nog pas, aldus spr., werd ik ondanks de felle campagne, tegen mij geveerd, herkozen tot voor zitter, maar u zult het allen vernomen hebben op de agenda, dat ik ben afge treden. Spr. laakt het lasteren van den laatsten tijd. Ve'en vinden het zoo'n ge noegen dergelijke lasterpraatjes de we- re'd in te sturen. Spr. vraagt de verga dering of „maken wij onze naastenliefde geen bespotting''? Alle laster en schuld, die op mij gegooid is, wijs ik af. Alleen op het aanraden van den geestelijk ad viseur fcen ik afgetreden. Ve'e jaren heb ik de belangen van de -vereer., zooveel in mijn vermogen lag, beh^rticd. Ik deed het om de goede zaak. Werd onze ar- beidersvereen. vaak niet voor-"eslcld om zijn eerdraoht, saa'inho"righe:d? Tot «lat waarschuwt spr. hen, die zoo gemakke lijk kunnen afbreken, maar opbouwen., dan ziet men niemand. De secretaris, de heer G. Versluis leeet de notulen, deze worden onder dank goedgekeurd. Het bestuursvoorstel om aan den penningmeester 40.00 en voorzitter 10.00 gratificatie toe te kennen, werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer G. Helling wilde ook in het vclgend jaar den secr. een gratifie-'- geven, daar deze functie op dsn huidi- gan dag veel tijd eischt, en dan de be dragen stel'en op 25, 15 en 10 gulden, respectievelijk penningmeester, secr. en voorzitter. Aangezien hier nog gesn dringende haast bij is. werd er over heengestapt en zal het bestuur t.z.t. met voorstellen dienaangaande komen. Het kardinale punt van de agenda wordt aangekondigd n-.l. ver'iezing van ©en bestuurslid, wegens bedanken van den beer G. Mesman. Candidaten-lijsten zijn binnengekomen van de heeren G. Mesman en Hijman. De Pastoor wil even esnige opheldering geven, omtrent het bedanken van dsn heer Merman. Dit is niet zonder reden gegaan. Degene, die zegt „dat er geld wergencmen is, en. oneerlük getrokken heeft" is een lasteraar. Hier is niets Ij van waar. Wel heeft de heer Mesman gezondigd tegen het laten teekenen op onrege'mstige tijden. Dit is een orcani- satcrische fout. Wanneer het hoofdbe stuur dit te weten komt, moet hij toch weg. Na deze verklaring verklaart de heer Mesman resn tenoeming te zullen aan nemen. Alzoo is bij enkele candidaat- stelling de heer Hijman gekozen, die zijn benoeming aanneemt. Tot voerzitter werd gekozen de heer G. Versluijs. De nieuwe voorzitter neemt zijn benoeming aan, dankt voor het v©-- trouwen, hoopt de be'angen van de vereen, te behartigen in een nleizierigo verstandhouding Spr. brengt ©en woerd van dank aan dsn heer Mesman, die veel gedaan heeft voor de veresniging. In een uiterst moeilijken tijd is hij ge komen als voerzitter. Toen stond de vereen, bijna op een dood peil, de ver- I eeniging is nu uitgegroeid tot 85 leden. Altijd hebben wij genoeglijk samenge werkt, opbouwend. Mesman gaat ons niet eerloos verlaten, wij zullen hem blij ven huldigen als oud-voorzitter. Bij de bespreking over dsn a.s. feest avond werd beslcten den heer Verkerk te engegeeren. De leden moeten 15 ©ent entrée betalen. Bij de rondvraag ging er nog een stem op, of de mogelijkheid niet be stond de huishuur te verlagen, waarna sluiting volgde met den chr. groet. De eerste wedstrijd op de schaats. Maandagmiddag werd de eerste wedstrijd op de schaats gehouden n.l. Ringrijderij voor paren, uitgeschreven door de Ijsver. Ons Genoegen". Er was veel belangstel ling. De le pr. behaalde D. v. Vliet Voorthuijzen, 2e pr. D. Esveld—Kroon en de 3o pr. A. Rijnsburgervan Harten. De geldprijzon waren 7.50, 5.en een knaak. Op de Langeraarsche Poel wordt met vereende, kracht gewerkt, om een mooie broeds ijsbaan te krijgen. Dus wan neer het blijft vriezen, zullen wij menig genoeglijk uurtje kunnen doorbrengen op onze mooie ijsbanen. EEN CATECHISMUS-UURTJE Mijn tandarts zei mij onlangs: als u uw gebit om de drie maanden liet onderzoe ken, zoudt u gezonde tanden behouden en ware het niet noodig, ze ooit te laten trek ken. Maar we komen tijd te kort, wij hebben haast, en dan laten wij gauw een kiee trek ken, als de pijn ondraaglijk wordt©en kwaal verzorgen wij, als ze ten laatste on geneeslijk blijkten wij laten ons ope- reeren eindelijk! als er groote kans bestaat dat wij bezwijken. Zeker dokter heeft medelijden gehad met die menschen, die nergens tijd toe hebben, en slechts met in-beslagname van hun tijd voor enkele minuten per maand, biedt hij hun aan „de hygiëne der gehaaste lieden I Doch de mensch hec.t niet alleen een lichaam, boven en vóór-al heeft hij een ziel. Die ziel behoeft ook een hygiëne: een mo- reele hygiëne. Vaag herinnert men zich nog, dat men de beginselen der godsdienstleer uit een klein boekje geleerd heeft, dat catechismus heet. Waar is dat boekje gebleven? Opgeruimd? Weggedaan met onze spraak leer en aardrijkskunde voor eerstbeginn«n- den. Meer dan eens misschien hebben wij daar spijt van gehad, maar die spijt ia even vluchtig als overbodig geweest, A)s wij het boekje nog in ons bezit haddon, zouden wij er den tijd van nemen, om weer eens door te bladeren, te herle zen?.... Immers neen, wij zijn te gehaaat, wij hebben het te druk. Welaan, gehaasten en haastigent de goe de God schenkt u een middel om de lessen der geestelijke hygiëne, die gij destijds van uwe ouders en uwe priesters ontvangen hebt, of op te frisschen óf te herleeren. Hij stelt te uwer beschikking den „Catechis mus der gehaaste lieden". Een fraai-geïlustreerde nitgave, niet meer of minder dan ©en pelgrimstooht, een reisje naar Lourdes. De illustraties bestaan in de onverge lijkelijk-grootsche omgevingheiligdom men van onovertroffen schoonheid.... tal rijke, geestdriftige menigten, die zich zoo gewillig en kinderlijk-volgzaam fcoonen als kinderen uit den goe.'en, ouden tijd uitstekende predikantenvaderlijke priesters en bisschoppon.. gemeenschap pelijke uitingen van geloof, zooals men ze elders nooit zoo veelvuldig aantreft processies overdag ter eere van het H. Si crament en 's avonds fakkel-optochten ter eere der H. Moedermaagd. Kan men prachtiger „décor" verlangen? Doch hoe kan een verblijf te Lourdes een catechismus voor mij wezen. Ik antwoord op uwe vraag: Lourdes is, gelijk u weet het land der wonderen. Waar om stroomen er al die menigten heen? Om- dat f'e H. Maagd daar verschenen is en als gevolg van dat wonder, voortdurend nieu we wonderen zich voltrekken. Het feit op zich is een catechismus-les. I Niet uit een uitvoerigen, tot in de kleinste bijzonderheden afdalenden catechismus, maar uit een catechismus, die in breede lii-j _nen de voornaamste waarheden des geloofs bevat, catechismus voor de gehaaste lie den. Lourdes is inderdaad het domein van het bovennatuurlijke, en om de dingen bij hun naam te noemen, van het wonder. Tegen woordig wordt dat door niemand ontkend ik bedoel door ernstige, onbevooroor deelde menschen èn de haast sluit den ernst niet uit. Aldus, het bovennatuurlijke feit verplicht ons te besluiten tot iets. tot Iemand die boven de natuur verheven is en niet aan hare wetten onderworpen. De eerste waarheid: het bectaan van God is de wezensgrond van elke geloofs leer. Vervolgens: Te Lourdes is het wonder dadig gebeuren toe te schrijven aan „de smeekende almacht'* van Haar, die wij ver eeren als Mceder Gods, omdat Zij is de Moeder van Jezus-Christus in Wien wtj Gods Zoon aanbidden, Mensch geworden om ons te verlossen. Ziedaar een tweede waarheid: de God heid van Jezus-Christus. Verder! Bij hare verschijningen te Lour des verkondigt Maria hare Onbevlekfe Ontvangenis. In andere woorden, de H. Moedermaagd apreekt uit op 25 Mrart 1853; wat Paus Pius IX reeds verklaard had op 8 December 1854. Zij legde een schitterende getuigenis af voor het gezag der Kerk, de Leermeesteres der vo keren, en bereidde de geloovigen der Pauselijke Onfeilbaar heid door het Vaticaansch Concilie in het jaar 1870. Beschouw ten overvloede boe in Lourdes de leeringen der Kotholieke Kerk gewro ken worden op de leer der ketierijen. De ketters beschuldigen ons. aan Maria buitensporige eer te bewijzen, Haar te aan bidden.... En Jezu« legt In hare handen de macht om wonderen te verrichten. De ketterij duidt het ons euvel to geloo- ven aan de wezenlijke tegenwoordigheid Onzes. Heeren in de H. Eucharistie. En hier. gedurende den plechtigen om gang, bij het naderen van het Allerheilig ste, staan zieken en gebrekkigen van hun ne sponden op, ddor het wonder hunner plotselinge genezing, de leer der Kerk ba» vestigend. Alles wat ik zeg is in overeenstemming met het Goddelijk gezag der H. Kerk. Ik zou u ook nog mits gij niet te ge haast sijt kunnen wijzen op die vele zie ken op hun draagbedden uitgestrekt, en u vragen: waarom zij en waarom wij niet? Waarom hebben zij niet, zooals wij, ge zonde menschen. hun deel van het aard- scho geluk? Moge ijk verdienen zij het eer der? Waarschijnlijk verkrijgen eenigen de genezing, maar de anderen? De anderen? Meent gij dat hun geloof nutteloos is, hun vertrouwen ijdel? dat hun liefde tot God, Die hen beproeft, minder verdienstelijk ia? Welnu?. Welnu? dat a'les herinnert ons aan hel laatste artikel van het „Credo", houdt ons het laatste hoofdstuk voor der christelijke leer of catechismus, en vermaant de ge haaste en drukke zakenmenschen, alvorens hen te laten vertrekken, dat het goed en kwaad vergolden, het evenwicht herite'd, de volkomen orde gevonden wordt in „hel eeuwige leven!" Het gebeurde op een avond, dat de be roemde geleerde, Newton met een zijner vrienden een wandeling deed, en dat deze hem zei: .,ik wilde gaarne een kort en af doend bewijs voor het bestaan van God''. Newton hief de hand op naar hot van sterren fonkelend firmament en antwoord de eenvoudig met deze woorden: Zie om boog! Gehaaste lieden, uw drukke zaken belet ten u niet om vacantie te nemenGij hebt misschien een catechismus- esje noodig. Tn dezen tijd, nu het reizen er trekken ons zoo gemakkelijk werdt gemaakt, begeeft u naar Lourdeg en aldaar..., ziet en leert! „Gld," PIERRE L ERMTTE. 461o STAATSLOTERIJ, HOOGE PRIJZEN. 15.000.— 775 ÏÖÜO^— 15737 I 400.— JU73 5073 t 200.— 4",9 1593 11028 14S84 1 100.— 2410 4CC0 5732 5359 6403 12810 18WT 15333 18152 IC471 10978 PrUzcn van 110. 97 116 137 303 421 505 889 Ml 695 702 892 1024 1CS0 1013 UOO 1368 1291 1299 1407 1536 1651 1939 2108 3303 2301 2C29 2635 2G34 2708 2735 2737 2818 2918 2C34 2037 3070 30C3 3219 3301 3601 3610 3692 3375 4011 4167 4204 4260 4298 4526 4592 4GC6 4070 4728 4749 4322 4828 4914 4936 5033 61C4 6225 6228 6337 5338 5416 6516 5C40 6594 6034 6036 6758 6001 6808 5802 6907 6139 OIOJ OJIO 0173 6609 6555 6732 0822 CC29 0915 6087 7006 708t 71C3 7207 7311 7314 7SG4 7433 7617 703# 7G65 7097 7253 7075 7951 8003 «034 8088 8100 8201 8334 8719 87C4 E832 8914 901» 9033 9170 9229 9234 9300 9323 9339 9438 0576 0718 97GO 9C07 9333 10033 10230 1C323 10131 1CICJ 10528 10710 10747 10730 10T' 11002 11213 11314 11423 11413 11363 nC~ 11331 12030 12071 12128 12144 12404 121" 112522 12334 12G12 12650 12742 12774 1?P 13150 13334 13543 13712 13534 14103 11275 14129 14433 14443 14173 14434 14504 14353 14013 14828 14031 14C33 14993 15211 13316 18353 15331 16124 161C3 10SG0 13373 10177 1G393 10770 16C63 16012 1G357 16CC3 17029 17042 17065 17241 17493 17604 17310 17C43 17725 17720 17703 17C40 17971 18086 13200 1C249 1C335 1C403 10503 13702 18011 10029 10030 19155 191C1 19390 10473 19392 10349 10651 ItMH ia!'! 12500 13R5I 96 19» 141 188 221 257 274 864 880 444 447 4G9 514 623 864 676 619 687 713 803 834 803 871 879 lil 611 1270 1271 1276 1379 1440 228! 3186 4400 4441» 1468 4100 4553 4560 4575 4818 4673 4707 4791 4831 4CC5 4357 4038 6032 C013 6021 0103 0115 0276 6322 633 7 0347 63E3 C433 6134 6474 0524 05G0 6575 OSM 6628 6712 07C0 6734 6797 6820 6825 6849 6E66 6393 6927 6033 C0C3 6971 6074 6978 69C5 7044 7084 7097 7121 71G4 7177 7191 7193 7207 7254 7315 7334 7359 1423 7424 74G2 7463 7484 7530 76'Jl 7G28 7030 7070 7687 7 769 777 2 7031 7674 7801 7806 7089 7955 7058 7972 7974 8018 8031 8038 8051 8115 8145 814b 8170 8205 8210 8314 8319 8349 '1410 8420 8407 8470 8557 8567 8575 8013 8672 «752 8797 G824 8029 8033 8054 OOfiO 9152 9174 9178 9222 9248 0276 9295 9315 0347 C301 9395 0410 0421 9448 9478 05C4 9501 0015 9629 0035 0840 0084 9768 0705 9800 0914 9930 9951 0960 0901 1005S 100G8 10005 10104 10140 10273 10301 10355 10418 10419 10427 10437 10450 10472 10507 10571 10573 10501 10602 10614 10G27 10030 103C8 10724 10736 10739 10764 10794 10821 10870 10879 10882 10934 10952 10989 1102» 11062 110C3 11C08 11144 11153 11213 11242 11324 11327 11342 11409 11410 11404 11520 11557 115G3 11570 11G40 11687 11776 11777 117C0 117C4 11820 11865 11072 11873 11882 11884 11CC3 11C94 11013 11C34 120P3 12058 12007 12069 12109 12114 12123 12157 121G8 12210 12213 12210 12237 12283 12337 123C8 12339 12478 12505 1254® 12023 12735 12753 12757 12305 12839 12642 12845 12099 12905 12912 12935 12C64 12091 13004 13006 13040 13085 13009 13108 13177 132C9 13"34 13256 13267 13205 13382 13430 13443 13485 13502 13509 13522 13528 13547 13572 13637 13685 13894 13717 13721 13732 13750 13702 13799 13864 18887 13009 13954 14008 14147 14187 14202 14266 1429S 14323 14345 14458 1446Ö 14402 14487 14531 14581 14014 14723 14732 14737 14700 14770 14838 14848 14351 14385 14090 15004 15103 16124 16180 15198 15289 15295 15314 15335 15341 15391 15430 15454 15434 15503 15511 15523 15512 15544 16581 158VJ 15022 15871 15697 15703 15732 15775 15848 16855 15C59 16263 16C35 15DC5 1C030 16052 16055 16075 16080 16100 16147 101C9 1G244 16252 16280 10331 16263 16307 16430 1C435 16V73 16502 16527 J8570 1C5C9 1CC39 16702 16713 16714 16720 10732 18743 1CC30 16C31 1GC48 10371 10901 16916 J7020 17028 17203 17300 17404 t74S2 47438 17505 476*4 17530 17023 17649 17668 17606 17709 17765 17780 17812 17319 1703Ö 17G73 17373 17C83 17953 IC002 1C008 1C019 10033 18031 18037 101G5 18103 18197 10103 1D°01 10205 10227 10316 10347 1C3G5 18370 10456 'l85°0 40536 4E541 4r560 18663 187» 1880. 10018 18030 18841 1C906 10918 10934 10047 18077 18039 10991 19010 10021 10014 19053 10032 10OW 10094 19104 19137 19263 10264 19208 19314 19330 19333 10359 19325 19102 19103 19179 10500 19552 19339 19CG1 1CGC2 19C93 193C0 19710 19735 19745 10760 19702 19703 19011 1^7 t«977 20CC0 20008 20009 20117 20123 20102 20237 20348 20355 20377 20399 20108 20144 20406 20516 20527 20E"l 20315 20333 20703 20730 20311 20846 20905 200ia 20935 20029 21000 Verbeteringen fe kl. 6e Hlst: 661. 5824 tn. 'met 70 G074 m. z. 8004; 10208 m. t. 1039»; 11087 m. Z. 11669.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7