24ste Jaargang WOENSDAG 25 JANUARI 1933 No. 7415 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 22ste R.A I. TENTOONSTELLING BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. S)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 eer per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, mét Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V Het godsdienstige op den voorgrond In zijn Vastenbrief van 1929 schreef mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem over de sociaal-democratie: „....dat dit stelsel-een uitgesproken materialistische basis heeft en daarom in wezen anti-godsdienstig is, is u te zeer bekend, dan dat- ik daaarover in den breeds zou behoeven uit te weiden. Het woord van een der grootste voorman nen der tegenwoordige sociaal-democatie, dat bet socialisme en de godsdienst elkan der evenmin verdragen als water en vuur, ie dan ook thans nog in zijn volle beteeke,- iris waar en volstrekt niet verouderd, al moge zich in de latere jaren een zekere strooming in het socialisme afteekenen. Want die reiigieuse tendenz, die bij som mige sociaal-democraten naar voren treedt is van zulk eeu vaag en onbestemd karak ter, dat van echt© religie waaronder wij te verstaan hebben gelooven aan en het dienen van een bovenwereldsch Wezen, dat ons aller corsprong en ons laatste doel is geen spoor te vinden is en men zich dus op gevaarlijke dwaalwegen zou begeven, wanneer men meenen mocht dat het "feo^ cialisme bezig is van aard te veranderen." Deze uitspraak over de sociaal-democra tie, over het socialisme willen wij nog 'ns ojder de aandacht brengen. In oi-zen tijd met zijn wie zal 't ont kennen waarlijk diepe en droeve Be hoeften .aan B-t o f f e 1 ij k e n vooruitgang, aan meer stoffel Ijken welvaart voor dui- zonden: in onzen tijd, waarin de stof felijke nooden van ontelbaren schreien en schreeuwen om leniging en verzachting, óók in onzen tijd blijft 't waar, dat de geestelijke dingen vóórop staan in be langrijkheid en dat alléén in het licht der geestelijke waarden op christelijke wijze kan worden gesneefd naar en gewerkt voor wat direct van stoffel ij k be lang lSi En daaruit alléén volgt reeds, dat een Katholiek niet tegelijkertijd Socialist kan zijn. En daaruit aJiéén volgt reeds positief dat een Kathoiiek in zijn maafcschappe- lijken arbeid, persoonlijk en georganseerd met anderen, voor behartiging van s t o f- f e 1 ij k e belangen zich moet laten leiden door wat de geestelij ke belangen eischen. door beginselen, van moreele strekking. Als deze waarhendie toch waarlijk van zelfsprekend is! diep doorgedron gen was in de hoefden van alle Katholie ken, wat zou onze Katholieke organisatie op maatschappelijk terrein nog in -inderlijke en uiterlijke grootheid en kracht toene men Het geestelijken daardoor ook van zelf het godsdienstige moet ten slotte bij alles voorgaan en voorop staan In dezen tijd, welke misschien meer dan eenige andere periode in de wereldgeschie denis eischt, dat wij, Katholieken: kleur bekennen door waarachtige en volle dige beleving onzer beginselen in dezen tijd moet zeker het godsdienstige óók in al onze maatschappelijke actie lich tend op den voorgrond staan V „Een nieuwe godsdienst."! Toen de Nederlandsche Graalmeisjes naar Berlijn waren geweest, schreef de „1' Indépendance Beige" bij een photo het volgende dwaze bijschrift: „Rusland heeft zijn Bolsjewisten, Italië zijn fascisten, de Ver. Staten hun techno craten, Holland heeft zijn „Vrouwen van Nazareth" of „Graalmeisjes". Deze nieuwe godsdienst voor vrouwen verzekert, dat onze beschaving over drie generaties zal uitgestorven zijn, als al de vrouwen van Europa niet terugkeeren tot het Christen dom". De Graaleen „nieuwe godsdienst voor vrouwen." Als een blinde over kleuren spreekt De Graal is wèl een nieuwe vorm NEDERLANb'S EERSTE CHAUFFEUR VERTELT VAN NEDERLAND'S EERSTE AUTO. Nu aanstonds de R% A. I. haar poorten weer opent en gedurende de komende tien dagen duizenden en duizenden zich zul len verdringen rond de modernste produc ten der automobielindustrie, klinkt het bijna ongeloofelijk, dat nog maar zes en dertig jaar terug, in de Noord-Holland- sche Wieringerwaard, de bakermat van het Nederlandsche automobilisme heeft gestaan. Wanneer Dirk Kuiper, de nestor onzer beroepschauffeurs, de eerste Nederlander, die het volant hanteerde, uit die oerdagen vertelt, moet men onwillekeurig glimla chen, hoewel zijn verhalen even authen tiek als geloofwaardig zijn. Hij was in die dagen koetsier bij Nota ris Backx, die een uitgestrekte practijk waarnam en reeds herhaaldelijk voor „een auto"'' bewerkt was. Kuiper gaf ten slotte den doorslag. Een erkend ingenieur had den notaris gewaarschuwd voor het' veel vuldig waimloopen der- nieuwe benzine wagens.. Hij weet er niks van had Kui per geantwoord-als ik de assen- van het rijtuig niet smeer, worden ze ook warm! En Kuiper was deskundig; hij had. ervaring met stoomdorschmachines De order voor de Daimler Victoria werd dus geplaatst. Koopsom 3COO.Twee- eylinder met gloeikopontsteking, motor achter, waterreservoir voor, liemoveibren- ging met vier versnellingen, gummi rijtuig banden, vier plaatsen binnen en twee op den bok, maximum-snelheid 25 km. Per trein werd in October 1896 de eer ste auto voor ons land aan de Weesper- poort te Amsterdam aangevoerd. De on dernemende auto-importeur, de gelukkige kooper en zijn chauffeur, waien allen op dat gedenkwaardige oogenblik aanwezig. Geen hunner evenwel mocht het ge.ukken de nieuwe machine op gang> te krijgen en bij navraag in de hoofdstad bleek er nie mand te zijn, die raad wist te schaffen. De eenige uitkomst was de fabriek. Zeven dagen later reden een automobiel handelaar, die straalde van trots en geluk en de inmiddels gerequireerde fabrieks- monteur het Noorden in en door een haag van onthutste dorpelingen beleefden zij een gloiieuzen intocht in de Wieringer waard. Nog drie dagen zouden de twee experts na de aflevering blijven om Dirk het rij den met den wagen bij te brengen Echter geen van beiden had lust om op.de smalle wegen in het waterland het stuurrad uit handen te geven. De rijles bleef uit. Zoo stond, toen de deskundigen naar den trein waren gebracht, de pionier Kui per met zijn nieuwe rijtuig alleen voor den nachtelijken tocht naar het dorp. Het was een grondige vuurproef met alle technische wederwaardigheden uit dieü tijd: twee DE EERSTE NEDERLANDSCHE CHAUFFEUR DIRK KUIPER vanorganis a t i e, waarin de meis jes en jonge vrouwen den Godsdienst kun nen beleven en naar buiten uitdragen. De Graal is wèl een organisatie, waar in het godsdienstige voorop staat! En juist daarom zoo aanpas send aan wat in 't bijzonder deze tijd be hoeft en eischt 1 maal drie emmers koelwater benevens een keer of wat schoonmaken der brandera. Maar Dirk Kuiper'die stamhouder van een compleet geslacht chauffeurs zou -wor den rijdt niet thans een der drie zoons den Amsterdamschen Hoofd-Commissaris was er de man niet naar zich spoedig gewonnen te geven. Hij kwam heelhuids thuis. Negen en een half jaar lang reed de notaris met zijn Victoria, opzienbarend, waar hij kwam. Het waren roemruchte dagen uit de geschiedenis van ons auto mobilisme. Toen Alkmaar voor het eerst genomen meest worden, stapten vier dienders voor het rijtuig om de bevolking te bescher men en vrij baan te maken. Bij het eerste bezoek aan Amsterdam was het de chef van het Voerwezen zelf, de Hoofd-Inspec- teur van 'Oost, die het vehikel besteeg en het de stad door loodste om er tenslotte het predicaat „veilig" aan te verleenen. De Victoria van Notaris Backx was het die het eerste conflict auto-voetganger verwekte; het was behalve de eerste auto die reed, teveus ook de eerste Nederland sche auto, die niet verder kon en „en pan ne" stend inLutjewinkel. Daar ploe terde de eerste chauffeur-mechanicieu twee volle dagen, daar demonteerde en mon teerde hij de geheele metor en het ver dere mechaniek om eindelijk to ontdekken dat een'verstopte uitlaat het eenige euvel Van rijbewijs wist niemand. Een door de Konincin eigenhandig geteekende acte was nummer- en rijbewijs tegelijk en DE „VICTORIA" VAN 1896. DIRK OP DEN BOK. NOTARIS BACKX MET ZIJN ZOON IN HET RIJTUIG. machtigde Kuiper met het gevaarte te rij den. Een der voorschriften bevatte het verbod om bij mist harder te rijden dan 8 km. Drommen volk begeleidden de eerste auto, het rijtuig zonder paarden, op haar ontdekkingsreis door het land. Soms wer den er centen uitgegooid door den notaris om zich tenminste van de jeugd tijdelijk te bevrijden. Geen paard dorst voorbij. Ook niet wanneer het voertuig stil stond. Menschen langs den weg zagen met ontzetting de wendere verschijning naderen, die de dui vel zelf wel kon zijn. Velen van hen stap ten zoo ver achteruit, dat zij in de sloot terecht kwamen. Om de boeren niet van de wijs te bren gen werd voor de paarden om drinken gevraagd als het koelwater moest zijn. Sommigen overleefden het nauwelijks, als* de notaris dan vertelde, dat de paarden achterin zaten, daar waar de branders gonsden Dat alles is nog maar zes en dertig jaar geleden. Dirk Kuiper is thans chauffeur in ruste in het dorpje Santpoort. Hij heeft alle phasen der ontwikke'ing kunnen bijwonen^ Van 25 tot 115 km. Want nog deitièn jaar bereed Kuiper in dienst van Minister Cre- mer een zwaren Spyker door binnen- en buitenland. Een unieke loopbaan. Zes en dertig jaar geleden! Nimmer nog wist eenig ander vervoer middel zich zoo snel te ontwikkelen en de wereld te veroveren. Zes en dei tig jaar geleden kwam dé eer ste auto in ons land. Ook nu weer staan de belangstellenden, uit alle deelen van het land gekomen, aan het Weesperpoortstation. Snelle taxi's voeren de bezoekers naar het R. A. I.-gebouw, waar honderden merken in onafzienbare rijen staan ten toongesteld. Kijken, proefrit, koopen. Practisch ge sproken gaat de nieuwe auto naar huis. En dan te bedenken, dat nog maar zes- en-dertig jaar geleden NOG MÉÉR VORST TE VERWACHTEN. De vrienden van het ijr "kunnen tevreden zijn want in geheel Europa zijn de kansen on vorst nog grocter geworden. Doch niet alloên daaTora maar het laat zich aanzien, dat het niet zoo gauw uit zal zijn met de vorst. Behalve deze korte aanduiding van de meest waarschijnlijke vooruitzichten valt er nog wel wat meer over den algemeenen weerstoestand te zeggen. In de eerste plaats dit: Het groote gebied van hoogen luchtdruk, dat tegelijk het vorstgebied is. heeft zich sedert de laatste da ven be langrijk naar het Westen en Zuiden uit gebreid. zoodat de vorst doorgedrongen is tot de Middellandsche Zee in het Zuiden en de Britsche eilanden in bet Westen. Dit laatste heeft ten gevolge gehad, dat in Engeland reeds temperaturen lager dan 10 graden C. onder nul ziin voorgekomen en dit beteelent voor dat land, waar men niet zoo sterke vorst gewoon is, heel wat meer dan bij ons. Van veel belang voor ons land is, dat de vorst vooral in Oost-Duitscl land sterk is toegenomen, zoodat de Oostelijke wind nu zeer koude lucht aanvoert. Ook de uit breiding van het vorstgebied naar Zuid- West-Europa heeft voor ons een niet te onderschatten beteekenis. daar nu ook door Zuidoosten en Zuidenwinden veel koude lucht kan worden aangevoerd. Deze laatsten zijn weliswaar minder te verwach ten dan Oostelijke maar de geschiedenis leert ons. dat dé koudste winters bij ons genaard gaan met st-enve koude in Frank rijk en het Alphengebied. Een andere belangrijke verandering in de temperatuur-verdeeling is de 6tijging van de temperatuur in Noord-Europa ten gevolge van het doordringen van een war nieren Zuidwestelijken luchtstroom iq dat gebied. Voorloop!e zal dit voor ons nog geen gevolgen hebben maar het zou kun- nén leiden tot verschuiving van het ge bied van hoogen druk-naar het Zuiden en als dit maar een groote verschuiving wordt kunnen wij daarvan stijging van do tempe ratuur verwachten. Op het oogenblik is daar nog niet veel kans op. Verder is het opvallend, dat de alge- meene luchtdruk-verdeeling zoo 6tabicl is. hetgeen wel zal samenhangen met de bui tengewoon strenge vorst in Rusland. Of wij nu een to^-toestand hebben bereikt en spoedig een afbraak zal volgen is nog zeer twij.'elachtig. Eerder kan men zeggen, dat de algemeene weerstoestand zeldzaam gun stig is voor een strenge en langdurige vorst waarmede echter niet gezegd is, dat wij die voorspellen. Men moet echter wel in aanmerking nemen, dat wij pas in het midden zijq van den winter, dat de koud ste winters juist altijd in dezen tijd hun toppunt begonnen te bereiken en dat de geschiedenis ons leert, dat de koudste win ters altijd beeonnen op de manier die wij nu gevolgd zien. Zoolang nu de barometer stationair blijft (kleine dalingen van een of twee mil limeters hebben geen beteekenis) kan men op vriezend weer rekenen. Maar als de barometer sterker gaat dalen keeren de kansen. Als het zoover is hoop ik daarop te kunnen wijzen. VERNIEUWING VAN CONTINGENTEERINGEN. Van den invoer van textielgoederon. Dezer dagen zullen Koninklijke besluiten gepubliceerd worden met bet.ekking tot de vernieuwing van contingenteeringen. welke 31 Januari afloopen. Met ingang van 1 februari zullen voor de textielgoedeien de volgende legelingen gelden: de invoer van tricotgoederen zal zijn beperkt tot 75 pet. van de gemiddelde waarde van den invoer gedurende 1929, 1930 en 1931. (De vorige contingenteoring was 70 pet,, met 1929 en 1930 als basisjaren). De invoer van wollen en halfwollen slof fen zal zijn beperkt tot 65 pet. van de ge middelde waarde van.den invoer van 1929, 1930 en 1931 (ongewijzigd). De invoer van bovenkleeding voor man nen en jongens zal zijn beperkt tot 62 y, pet. van de gemiddelde waarde van den in voer in 1929, 1930 en 1931 (ongewijzigd). Voor bovenkleeding voor vrouwen me's- jes en kleine kinderen is de invoer beperkt tot 70 pet. van de gemiddelde waarue vaa den invoer in 1929, 1930 en 1931. (De vorige contingenteering was 75 pet. met 1930 en 1931 als basisjaren). Voor bovenkleeding met rubber 75 pet. van de gemiddelde waarde van den invoer in 1930 en 1931. (De vorige contingenteering was 100 pet. met 1929, 1930 en 1931 als ba sisjaren). De termijn van deze contingenteeringen loopt van 1 Februari 1933 tot 1 Februari 1934. BUITENLAND. De Volkenbondsraad weer bijeen. (2e blad). Overeenkomst te Genève aangenomen inzake controle op de bewapening (2e blad). Onderhandelingen tusschen Amerika en zijn debiteuren over de oorlogsschuldon. (2e blad). Bc;iviaansch succes in het Gran Chaco- gebied. (2e blad). BINNENLAND. Minister Verschuur over de Varkenswet. (2e blad). Stremming van de scheepvaart. (Gem. Ber. 3de blad). Branden te R'dam, Maasland, Nijmegen, Zaandam en Waalwijk. (Gem. Ber. 3do blad), te Erp en 01 denzaal. (Laatste Ber Zwendel met bouwcredieten door Duit- schers. (Cum. Ber. 3de blad). Treinontsporing bij Haarlem. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Brussel. De Nederlandsche schaatsenrijders uit Davos terug. Huldiging van den heer van Laer. Een ijsbaan in het Stadion? Wedstrijden van den K. N. S. B. DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Buitengewoon congres van de Nederl. Vereeniging. Over het na de onderhandelingen tus schen Spoorwegdirectie en Personeelraad ten slotte door oe directie der Ned. Spoor wegen gefoimuleerue voorstel, om te treden in de oorspronkelijk aangekondigde nieuwe loonsveilaging van 5 pCt., heelt de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel haar standpunt in een giste ren te Utrecht gehouden buitengewoon con gres vastgesteld. Zoo goed als alle afdee- lingen van spoorwegpersoneel waren ver tegenwoordigd. Na breedvoerige bespre kingen, waarbij door een aantal afgevaar digden sterk de nadruk werd gelegd op de omstandigheid, dat de loonen van liet per soneel thans in voldoende mate zijn ver laagd en de arbeidsvoorwaarden reeds ern stig zijn benadeeld, met welke opvatting alle afgevaardigden zich accoord verklaarden, werd tensiotie, gezien cle besraande om standigheden, het advies van het hoofd bestuur tot aanvaarding der voorstellen met groote meerderheid \an stemmen goedge keurd. Vóór het advies van het hout'dbe- stuur werden uitgebracht 1095 steniuien, ertegen 327 stemmen, en 18 stemmen Uianco. ARBEIDSREGELING ZUIVEL INDUSTRIE. Voor het zuivelbedrijf zijn de arbeids tijden geregeld door een overgangsbesluit 1920; het aantal arbeidsuren, dat jaarlijks in de zuivelfabrieken mag worden gewerkt, bedraagt 2613. Dc besturen der moderne, christ. en R. K. landarbeidersboriden heb ben nu m een adres aan den minister van oeconoraischo zaken en arbeid geschreven, dat naar hun oordeel de redenen, we.ke in dertijd tot die faciliteit hebben ge.eid, zijn Mirvalleu. De tegenwoordige techniek en de werkwijze in do zuivelfabrieken maken thans naar hun meening een gemiddelde •IS-urige werkweek zonder bezwaar moge lijk, en huns inz ens maakt cok de steeds Tocnemer.dc werkloosheid onder de zuivel fabrieksarbeiders een inkrimping van den arbeidstijd wenscheliik.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1